hiubvethtse Langzaam zakten ie de Beexent atI /-uec sTELLoiDAM: Ksppep V. cl. Linde ififcis even op de Noordsingel 51e jaargang Vrijdag 9 februari 1979 No. 4765 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDHN Verschijnt Hoeemad per weekdinsdag- en vrijdagavond SPANJE: Nummer elf in de eg Niet gek wei moeilijic! voor «die zefoesfKuf 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD De IVienlieerse Sciieepslbitter 't Koff iekokertje Internatienaal erkend I Alle autoschade i Plaatwerkerij Spuiterij I VAN DE IVIEER I en PESCH B.V. I Molenblok 6 - Ouddorp I Tel. 01878-1234 Jubileum afdeling iVlldden-Flakkee OP 19 FEBRUARI Commissaris der Koningin brengt werkbezoek aan Goedereede Mr. M. Vrolijk, de ConMnissaris der Koningin hoopt op maandag 19 februari a.s. een werkbezoek aan de gemeente Goedereede te bren gen. Voor die dag is van gemeen tewege een interessant programma opgesteld, voor de dames die mevr. Vrolijk deze dag zullen vergezellen is er een apart programma. X BEZOEKT ONZE Automobieien-verkoofihal 2 X OOK OP VRIJDAGAVOND i I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS X LANGEWEG 113 TELEFOON 01870 - 2043 Grote Politieke bijeenkomst P.C.P. te Goedereede POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Soramelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelhamis Rejs. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mim. Bij contract speciaal tarief. De entree van Griekenland in de Eu ropese Gemeenschap zal niet vlekkeloos verlopen. Toch zal het „Europa van de Tien" binnen enkele jaren een feit zijn. De Europse tuinders kijken bezorgd naar de volgende kandidaat, want Span je wordt waarschijnlijk nummer elf in de rij van Gemeenschappen. De Zuideuropese landen lonken naar de Europese Gemeenschap. Tot voor kort hebben Griekenland, Spanje en Portugal door hun politieke systeem de weg naar de Europese samenwerking geblokkeerd. Alleen demiocratisch gere geerde Europese landen mogen een gooi naar de EG doen; zo staat het ongeveer In het Verdrag van Rom.e, de „grond wet" van de Europese Gemeenschap. Vlak voor Kerst 1978 is de weg naar de EG voor Griekenland vrijgemaakt. Het tiende land kan binnenstappen, al zal dat voor de Europese landbouw (en in het bijzonder voor de tuinbouw) pijn kunnen doen. De Griekse landbouw vergroot het Europees landbouwareaal met lO'/o. Er komen 1 miljoen, hoofd zakelijk kleine bedrijfjes bij, terwijl de Europese landbouwbevolking met 1,2 miljoen stijgt. Met zorg kijken onze tuinders naar het Griekse gebeuren. Als het EG-prijsmechanisme (de landbouw politiek met prijsregelingen) overge plant wordt naar de Griekse tuinbouw sector, neemt de produktie van groen ten en fruit wellicht een te hoge vlucht. Je kunt het de Griekse teler niet kwa lijk nemen, want hij beurt gemiddeld de helft van de telersprijs in de EG. De tuinbouwexplosie (een gevaar voor de Europese tioinderij) kan alleen voor komen worden als de overgangstijd soe pel en ruim is. Het is jammer dat de tuinderswens (een overgangstijd van 7 tot 10 jaar) geen gehoor vindt. De perikelen rond de binnenkomst van Griekenland vallen üi het niet bij de problemen die Spanje als elfde Ge- meensehapper met zich meebrengt. Je kunt de vraag stellen in hoeverre de EG een les leert met de Griekse en tree. Spanje is een landi dat vijftien keer zo groot is als Nederland. Het land heeft onherbergzame hoogvlakten, maar evenzeer laaggelegen en zeer aantrek kelijke kustgebieden. Het regent er wei nig en bovendien ongelijkmatig. Als de Spanjaarden de watervoorziening in de hand krijgen, wordt het land een uit gebreid vruchtbaar landbouwgebied. Van de 50 miljoen ha Spaanse grond wordt 21,5 miljoen ha door de boeren in cultuur gebracht. Ruim 3 miljoen ha (15''/o) wordt al kunstmatig van wa ter voorzien. De irrigatiewerken in het oostelijk en zindelijk kustgebied zijn ge woon Indrukwekkend. Spanje gaat in de wandelgangen door als een arm land, maar het heeft de laatste jaren een flinke economische groei doorgemaakt. Tussen 1968 en 1973 steeg de nationale produktie jaarlijks 7%; daarna was er enige tempering maar het land maakt weer een opleving mee en trekt zelfs grote aandacht van buitenlandse investeerders. Natuurlijk zijn er ook negatieve aspecten: Spanje heeft een werkloosheid van S'Io, die 2,5"/o boven het EG-gemiddelde ligt en de inflatie bedraagt nog steeds löVo. Om de Spaanse ecoonomie op te vij zelen worden er sinds 1962 vierjarige ontwikkelingsplannen opgezet. Het der de plan dat tot 1976 liep, besteedde veel aandacht aan de landbouw. Van dei 107 miljaard peseta's, die voor de land bouw werd uitgetrokken, ging SSVo naar irrigatiewerken, 18'/o naar marktsteun, 16% naar structuurverbetering, 8% naar plattelandsontwikkelingen en 5*/o voor de afzet en verwerking. Het nieuwe vierde ontwikkelingsplan ruimt nog meer plaats in voor de landbouw, in het bijzonder de groente- en fruitteelt. Spanje wil zijn handelsbalanstekorten goedmaken met meer groente-exporten. Men verwacht dat de export van groen ten en dtrus tot 1980 met 50»/o en de uitvoer van wijn met 35''/o zullen stij gen. De Europese landbouw krijgt met Spanje een geduchte tuinbouwpoot er bij. Van de 35 mUjoen Spanjaarden wer ken er 3 miljoen (dat is 23% van de be roepsbevolking) in de landbouw. De Europese landbouwbevolking zal met de Spaanse entree met 31°/o toenemen. Meer dan de helft van de Spaanse be drijven heeft een oppervlakte van 1 tot 5 ha. Jaarlijks groeit het geïrrigeerde areaal met zo'n 75.000 ha. De prodiiktiemogelijkheden zijn on gekend. De tuinbouw in Spanje wordt uit de grond „gestampt". Men moet er niet aan denken als de Spaanse produk- ten in grote massa's op de Europese markten komen. Dan is het dringen geblazen met alle prijsellende van dien. Het wordt er niet beter op voor de Eiiropese landbouw die nu al gebukt gaat onder overschotten (melk, wijn, suiker en granen), aanvallen op het „dure" landbouwbeleid en monetaire moeilijkheden. Het Spaanse avontuur in het „EG-bos" vergt goede maat regelen en dient zorgvuldig te worden begeleid. De les met Griekenland leert dat een Spaanse olifant in de EG-por- seleinkast nooit goed kan lopen. B. Schouwing. VIN6ERLING3-MroDELHARNIS-TEL.0I870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau De door slijter L. v. d. Velde aan de hand van het traditionele recept samengestelde Scheepsbitter „'t Kof- fiekokertje is Internationaal erkend en gedeponeerd als handelsmerk in de Be nelux. De bitter is in deze vorm alleen verkrijgbaar bij de Flakkeese Dranken Service L. van der Velde aan het Zand pad 30 te Middelharnis. De Kruiden bitter uit de oude Vis serij Historie van Middelharnis, is ont staan als medicinale drank van getrok ken kruiden op brandewijn en heeft in vroegere tijden menig pijntje verzacht. NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Dit jaar is het 40 jaar geleden, dat onze bond Afd. Midden Flakkee werd opgericht. We hopen dit met onze leden en htin echtgenoten te herdenken op een fees telijke bijeenkomst op 16 februari in „De Schakel" te Dirksland. We prijzen ons gelukkig, dat er nog een vijftal leden zijn, die de oprichtings vergadering hebben bijgewoond en we hopen juist, ook deze dames, op onze herdenkingsavond te kunnen begroeten. De Commissaris zal in de ochtenduren een bezoek brengen aan het indruk wekkende bedrijf van Machinefabriek Maaskant B.V. te Stellendam om daar na, om 11.45 uur een rondrit door de gemeente te maken tijdens welke rit o.m. de rioolwaterzuiveringsinstallatie zal worden bezocht. Na de maaltijd in „de Gouden Leeuw" volgt 's middags o.m. een bezoek aan de duinverzwarings werken waarna 's middags om 3 uur een bespreking plaats vindt met B. en W. in het gemeentehuis. Er zal gespro ken worden over de ruilverkaveling „de Stelle", de industrievestiging nabiji de Deltahaven en de pogingen die inuiet werk worden gesteld om ook het terrWi ten zuiden van de Meester Snijderweg voor dat doel in eigendom te krijge:^, de wenselijkheid van de aanleg van de Dammenweg. Om kwart voor 4 volgt een bespreking met de raadsleden. Ook voor deze bespreking zijn een aantal onderwerpen vastgesteld. Er zal o.m. worden gesproken over de bepaling van een route voor vervoer van gevaar lijke stoffen, het fietspadenplan, de Prov.-herindeling, de recreatieve ont wikkeling, de recreatieve ontwikkeling t.a.v. het Grevelingenbekken e.a. Door de dames zal een gedeelte van het programma meegemaakt. 's Middags, wanneer de heren verga deren brengen zij een bezoek aan koek- fabriek Tanis en nadien aan het be jaardencentrum „de Vliedberg". t Op vrijdag 16 februari a.s. hoopt de Protestants Christelijke Partij te Goe dereede opnieuw haar jaarlijks politieke bijeenkomst te houden in motel Ko ningspleisterplaats te Goedereede. De ze bijeenkomsten blijken elk jaar een groot succes te zijn, zodat het bestuur gemeend heeft deze avond weer te moe ten beleggen. De Protestants Christelijke Partij heeft voor deze avond weer een tweetal prominente sprekers uit CDA-kring kimnen aantrekken. Niet minder dan de Staatssecretaris van Cultuur, Receratie en Maatschap pelijk Werk, Mevr. J. C. Kraaijeveld- Wouters, heeft zich gaarne bereid ver klaard, naar Goedereede te komen om haar te voeren emancipatie- en wel zijnsbeleid te verdedigen, een beleid dat niet van kritiek ontbloot is. Beide onderwerpen zijn momenteel bijzonder actueel. De emancipatie van de vrouw komt steeds meer in beweging en het welzijnsbeleid, dat thans in han den van de gemeentebesturen is gelegdi vraagt onze aandacht. Alle gemeenten dienen op 1 januari 1981 de beschikking te hebben over een welzijnsplan. In de z.g. overgangsjaren 1979 en 1980 wordt de verenigingen door middel van in spraakprocedures gelegenheid gegeven mede gestalte te geven aan dit wel zijnsplan. Niet minder belangrijk zijn de on derwerpen, die drs. W. J. Deetman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, op deze avond hoopt te be handelen. De heer Deetman zal het abortus vraagstuk aan de orde stellen. Waar schijnlijk zal hij een en ander toelichten aan de hand van het wetisontwerp, dat deze of volgende week sal worden in gediend bij de Tweede Kamer. Abortus provocatus is een onderwerp, dat diep ingrijpt in het leven van ons christe lijke volksdeel. Velen, ook uit CDA- kringen, zullen zich zeer waarschijnlijk niet in dit wetsontwerp kunnen vinden. Een andere zaak, die ook onze be langstelling vraagt, is de democratise ring bij het onderwijs. De wet op de ondernemingsraden zal waarschijnlijk op het onderwijs van toepassing wor den verklaard. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal een raamwet aan de de mocratisering bij het onderwijs gestalte moeten gaan geven. Deze wet zal dan specifiek voor het onderwijs van kracht gaan worden. De details van deze wet zullen in een reg lement worden uitgewerkt. Hiervoor is een commissie in het leven geroepen, die inmiddels een tweede deeladvies heeft uitgebracht. In deze commissie heeft tot voor kort ook de heer Deet man zitting gehad. Ook de democratisering bij het on derwijs is een ingrijpende zaak, die de bevoegdheid van de schoolbesturen in sterke mate aan banden dreigt te leg gen. De heer Deetman heeft deze zaak ook in de Tweede Kamer behartigd, zodat hij terzake kundig is. Door zijn jaren lange ervaring bij het onderwijs (hij is een. reeks jaren medewerker geweest bij de Besturenraad voor het Prol Chr. Onderwijs te Voorburg en als zodanig heeft hij ook de totstandkoming van een christelijke havo op het eiland bege leid) mag worden verwacht, dat hij een interessant betoog zal houden. Gezien de belangrijke zaken, die voor een ieder persoonlijk, zowel voor vrou wen en mannen, als voor besturen, aan de orde komen, rekent het bestuur van de P.C.P. er op, dat U weer allen aan wezig bent. Wek daarom vrienden en kennissen op deze avond te bezoeken. De besturen van de verenigingen, die nauw bij het wezijnsbeleid zijn betrok ken, zijn bij afzonderlijke convocatie uitgenodigd. Het was het bestuur uiter aard niet mogelijk alle leden van die verenigingen persoonlijk te benaderen, zodat de besturen is gevraagd hun leden zoveel mogelijk op te wekken deze bij eenkomst te bezoeken. Daar een ieder op de een of andere wijze betrokken is bij deze zaken ver wacht het bestuur van de P.C.P. weer een trouwe opkomst. Let vooral ap het aanvangstijdstip van 20.00 uur. Kom daarom vooral op tijd. Er wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Xoen de Stellendamse dorpskapper Hans V. d. Linde j.L dinsdag, gezeten op de passagiersplaats in de auto van weth. Visser op Rotterdam aanspoed- de was het voor het eerst na vijftien jaar dat hg de contouren van de we reldstad aanschouwde! Hans mist de tyd en eigenlijk ook de ambitie om zich frequenter in dat gewoel te storten maar deze keer kon hij er nieit onderuit. Hij güig niet zomaar een middagje stadten, nee, de rit voerde rechtstreeks naar de Noordsingel, naar het bastion van vrouwe Justitla waar Hans als verdachte moest ver schijnen Niet omdat Hans een van de dor pelingen met het scheermes had be dreigd of dat'ie een kraak had ge zet, nee hij werd gedagvaard omdat hij eigenlijk helemaal geen kapper meer mag zijnEnkele jaren ge leden hij zat al ver door de dertig kappersjaren toen vader Hein v. d. Linde zich terug trok zag Hans het ook niet meer zo zitten en ja welelders zou hij aan het werk gaan, in een cantine. Hans Irwam in de krant want Stellendam zou voor taan zonder kapper zitten, maar wat gebeurde? Nauwelijks was de krant verschenen of Hans knipte alweer z'n Stellendamse klanten, vissersi die rna- len om een dure coupe en graag even bij Hans aanwippen, de ouden van dagen (Sjaentje van 92!) en de zie ken die niet meer van huis kunnen. Maarhet uitstapje van de kapper bleef niet zcaider gevolgen. Toen de zaak n.l. zou worden opgeheven had Hans getekend op een formulier van de Kamer van Koophandel, her innert hij zich met welke handte kening werd bekrachtigd dat de zaak opgeheven was. Toen Hans dan ook weer begonnen was stapte er al spoedig een men heer van de Economische controle binnen. Hij constateerde al spoedig dat de zaak niet meer mocht be staan en dat Hans geen papieren be zit waarop hij zich kon beroepen. Er volgde proces-verbaal en dinsdag, na een zenuwslopende periode van afwachten, stond Hans voor het hek je. Niet in het geruststellende gezel schap van een advocaat die tenge volge van een misverstand schitterde door afwezigheid. Nu werd Hans verdedigd door zijn gelegenheids- chauffeur weth. Visser die zonder voorbereiding in de huid van een heuse advocaat kroop en Hans' zaak bepleitte dat het aard had „Je staet daer ongeletterd voor die mensen en als Visser d'r niet geweest was had ik zo bie 't vuule goed gele- ge" zegt Hans, napratend over zijn bezoek aan de Economische politie rechter en de Off. van Justitie Mr. Schoonaard. Hans heeft instemmend geknikt toen Mr. Schoonaard con stateerde dat er in het „geval Hans" geen sprake is van beunhazerij waar tegen Justitie op moet treden, maar dat Hans zijn vak al 38 jaar lang heeft beoefend. Mr. Schoonaard bleek alle begrip te hebben voor de situ atie: nu de 81-jarige vader v. d. Linde is gestopt ontbreekt het Hans plots aan de vereiste papieren, maar., zei Mr. Schoonaard, daar moet een oplossing voor gevonden worden". Hij gaf het gemeentebestuur van Goedereede het advies zich hierom trent te verstaan met de Kamer van Koophandel. De eiswaarvoor Hans toch wel gevreesd had was een geldboete van één tientje of één dag hechtenis Hans kan weer opgelucht lachen; links weth. Visser, rechts Sjaantje V. d. Ree (92). „We kunnen je zaak sluiten", zei de Rechter maar hij volstond met een tientje boete Er moest toen nog gepleit worden omdat de President van de Recht bank nog mtspraak moest doen: „Hij kan gewoon geen examen doen van de zenuwen!" zei dhr. Visser over zijn „cliënt"; als hij het wel moest doen zou ik wel mee moeten om z'n hand vast te houden en in dat ge val kan hij toch ook niet knippen?" „Hans is een man die werkt en leeft in zijn gemeente en die daarin voor vissers en ouden van dagen een be langrijke functie vervult" pleitte dhr. Visser en jawel. Ook de Politierech ter had begrip voor de situatie en volstond met de door de Off. geëiste geldboete; „één tientje. Heel wat lichter is Hans toen de trappen weer afgegaan. De Justitie heeft er een vurig aanhanger bij ge kregen want Hans heeft de onuit wisbare indruk overgehouden dat al daar recht wordt gesproken. Geen notie heeft hij van de vereiste titu latuur maar voor hem zijn het daar „aerdige lui" waarvan er één zelfs vriendelijk was. „Maar dat zat 'n vooral in Visser want die kent daer iedereen", zegt Hans achter z'n hand. Kapper Hans is voor Stellendam behouden. De handtekening die hij destijds wat argeloos zette behoeft van Justitie niet het einde van zijn kappersbestaan te betekenen. „Ik voel me een stik luchter", zegt Hans. En de kapperhij knipt maar voort Nu de winter langzaam maar keker op retour lijkt te zijn en er zware ijs schotsen loskomen biedt dat voor de meest ondernemende^ van de jeugd grote perspectieven. Nauwelijks toch is er een spannender spel denkbaar dan samen op een ijsvlot een water af te zakken al is het dan ook maar de Dirks- landse Boezem? Twee knapen hadden er dezer dagen veel plezier mee. Misschien heeft het ze toch een nat pak gekost? .^.^■^^■^^^^^^^^^^^.^►^>^^^^^^'^^^-^- -«^«^«^«^«^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1