EÜAnDEII - niEUWS Bemeentesecretarie zal aanzienlijk worden uitgebreid Duivensport DIRECTEUR Rabobank S veR van honk RIKKIN b.v. PFAFF uit de kerken 2e büiad Dinsdag 6 februari 1979 No 4764 RAAD MIDDELHARNIS: Raad staat voortaan aanbesteding op uitnodiging voor In de meest letterlijke zin heeft de raad van MddeUiarnis donder dagavond „na rijp beraad" beslo ten een crediet van 593.000, beschikbaar te stellen voor uit breiding van de gemeentesecreta rie. Dat beraad, waartoe de raads vergadering enige tijd werd ge schorst, was nodig, nadat gebleken was dat door de raad en College verschillend werd gedacht over de wijze waarop de uitvoering van dit werk zou moeten worden aanbe steed. „Onderhands", vonden B. en W,, „op uitnodiging" vond een deel van de raad Verder gaand Torenrestauratie Korfbal nieuws brengt een zig-zag naaimachine geheid compleeit vasi 389,— tpeigk voor officieel dealer voor W. RIKKEN B.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Tel. 01640 - 35878 DE OLYIViPIADE RABOBANK OOLTGEiySPLAAT Het Bestuur van de Raboibamk Ooltgensplaat vraagt een De huidige directeur zal in de loop van 1979 onze bank verlaten. In verband hiermede roept het Bestuur soUicitanten op om in ^eze vacature te kunnen voorzien. Het te voeren beleid van de bank wordt voorbereid en uitgevoerd door de Directeur, in samenwerking met het bestuur van de bank en eventueel in overleig met de Centrale Bank. De Directeur is verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken op de bank. Naast hem telt de bank 4 medewerkers. Het balanstotaal van de bank bedraagt 27 miljoen. Van kandidaten voor deze functie wordt een opleiding verwacht op HBO niveau, aangevuld met een of meer vakdiploma's op assurantiegebied en praktische er varing in het bankbedrijf. Leeftijd tussen 30 en 40 jaar. Leidinggevende kwaliteiten zijn vereist, evenals het vermogen om goede interne en externe contaohten op te bouwen en te onderhouden. De Rabobank biedt goede arbeidsvoorwaarden. Ben riante ambtswoning komt ter beschikking. Een psychioloigisch. onderzoek kan deel uitmaken van de salectieprocediuie. Schrifteliike soiUicitaties worden gaarne binnen 14 dagen na hedlen ingewadht bij het bestuur van de bank,'Postbus 10, 3257 ZG Ooltgensplaat. VERVOLGVERHAAL wsBKamtmstnm Van de twaalf aanwezige raadsleden kozen er 6 voor het één en 6 voor het ander en dat werkte weinig bevredi gend. V/eer zou een maand voorbijgaan vooraleer andermaal zou kunnen wor den gestemd en die vertraging wilde nie mand voor zijn rekening nem,en, ook niet de SGP fractie die het voorstel tot „aanbesteding op uitnodiging" had ge lanceerd. Het werd dan ook terugge nomen, „met pijn in het hart", aldus dhr. Koppelaar en „steunend en kreu nend" volgens dhr. Villerlus. „We kun nen de methodiek van de onderhandse aanbesteding niet onderschrijven, maar we kunnen het gemeentepersoneel niet langer in de ellende laten zitten", zo argumenteerde dhr. Koppelaar zijn be- reidvérklaring het voorstel in te trek ken terwille van een vlotte doorgang van de plannen. Die plannen bestaan in uitbreiding van de secretarie in de richting van de oude kleuterschool aan de Ring. In deze voormalige school kunnen enkele sec retarie-afdelingen worden gevestigd. Er komt bovendien ruimte voor enkele spreekkamers voor sociale zaken en voor de wethouders waarmee de priva cy van de burger gediend zal zijn. Dat die voorgestane uitbreiding broodnodig is werd door alle woordvoerders na drukkelijk onderstreept, hoe kon het ook, de heren raadsleden ondervinden het ruimtegebrek aan den lijve: „Bij het inzien van de stukken zit ten we soms met z'n vijven in het kamertje van Vroegtndeweij" werd uit de raad meegedeeld. Dat was overigens niet als ongezellig erva ren maar in die omstandigheden is het een kunst de aandacht te con centreren.. Van dhr. Hoogzand kwam de idee om de bestaande oudbouw maar helemaal af te breken en er een nieuw kantoor voor in de plaats te zetten. Hij ver klaarde zich weinig gecharmeerd van de „langgerekte aaneenschakeling van gebouwen" die er nu zal ontstaan maar ook weer terwille van de wenselijk heid dat er snel iets gebeurt ver klaarde dhr. Hoogzand zich niet tegen het voorliggende verbouwingsplan. Ook dhr. Koppelaar (SGP) had wat reserves, die hem evenwel niet weer hielden zijn medewerking te verlenen. Zo verklaarde hij geschrokken te zijn van het hoge bedrag, temeer omdat de oplossing als een tijdelijke- en niet als een definitieve moet worden gezien. „In arren-moede zal ik vóór zijn om dat ik ervan doordrongen ben dat èr wat moet gebeuren", liet hij weten. Nadat de bespreking wat was voort gekabbeld bleek dhr. v. d. Ketterij (SGP) ernst te willen maken met de wijze van aanbesteding van het werk. Hij gaf te kennen een aanbesteding op uitnodiging voor te staan omdat er in de gemeente meerdere aannemers zijn die in staat mogen worden geacht dit werk uit te voeren. De raadsvoor zitter raadde dat weliswaar af maar de SGP fractie liet daar toch een voor stel uit volgen. De stemmenverhouding was 6-6 waar op 'dhr. Koppelaar gelegenheid tot na der beraad vroeg. Het resultaat daarvan was dat ter wille van de voortgang van de pla- nen het voorstel werd ingetrokken. Het crediet werd beschikbaar gesteld en het werk zal onderhands worden aanbesteedd. Bij het voorstel een crediet van 1,73 miljoen beschikbaar te stellen voor de restauratie van de toren van Sommels- dijk hield de SGP fractie echter wel voet bij stuk waar het haar voorkeur voor aanbesteding op uitnodiging be trof, opnieuw anders dan B. en W. zich dat hadden voorgesteld. De raadsvoorz. burg. van Es ontraadde het voorstel dan ook maar, hij deed dat tevergeefs. Het voorstel van dhr. Koppelaar werd aan genomen met 7-5 stemmen. Overigens betekent de restauratie meer een „grote opknapbeurt" dan een werkelijke restauratie in de oorspron kelijke staat. Dat zou teveel in de pa pieren lopen en Monumentenzorg zou er waarschijnlijk daarom haar goed keuring aan onttiouden. Groot was de. bij val uit de raad om dat ieder de monimientale toren zo gaaf mogelijk voor het nageslacht bewaard wil zien. Temeer omdat bestek en tekeningen gereed liggen kon de merederheid van gereed liggen kon de meerderheid van aanbesteding zoals door de SGP frac tie was voorgesteld. Het is ditm,aal een niet al te specialistisch werk wat door meerdere aannemers tot een goed ein de zal kunnen worden gebracht. Er zijn bovendien aan geen enkele aannemer toezeggingen gedaan en zelfs de stellin gen die rondom de toren zijn opgetrok ken zijn gehuurd bij een bedrijf dat geen restauraties verricht, ook al met de opzet als gem^eente de handen ge heel vrij te hebben. Met de 4 SGP fractieleden verklaar den ook de heren Hoogzand, de Vries en Kersbergen zich voor een aanbeste ding op uitnodiging. ST. ANNALAND 55 jaar getrouwd. Het echtpaar Abr. Theunisse-De Ronde, wonende ui de Kloosterstraat in St. Annaland her dacht het feit, dat het voor 55 jaar in de echt verbonden werd. De heer Theunisse is jarenlang schipper geweest op de „Vertrouwen" en is 80 jaar. Zijn vrouw is 78 jaar. Het jubile rend echtpaar heeft twee kinderen en drie kleinkinderen. Uienveïling van donderdag 1 febr. '79 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee H.L. 10,20—11,90. Aanvoer 47 ton. Extra kerkdienst. Op donderdag 8 februari a.s. hoopt D.V. des avonds om. 19.30 uur (half acht) voor de Gerefor meerde Gemeente van St. Annaland voor te gaan in de Dienst des Woords ds. J. S. van der Net uit Utrecht. Schriftoverdenking. Op woensdag 7 februari a.s. hoopt D.V. ds. M. D. Geu ze des voormiddags 10.30 uur (half elf) de Schriftoverdenking te houden voor de kerktelefoon. Gespreksavond. Op woensdag 7 fe bruari zal er des avonds in het Her vormd verenigingsgebouw een gespreks avond worden gehouden te St. Anna land met als spreker ds. G. Boer, oud zendingspredikant. DBGC 1 EN GOOD-LUCK 2 OP WINST In de thuiswedstrijd tegen Bolnes heeft DBGC kans gezien de punten in Oude Tonge te houden. DBGC 3 won met 10-2 van Vios uit Willemstad. Good-Luck 2 speelde in Strijen tegen VIOS 2 en behaalde een 5-7 overwin ning. Good-Luck 3 overwon met 4-5 Ven tura, Sandra Vermeiüen nam m.et drie doelpunten het grootste deel van dë score voor haar rekening. VIOS 2 - GOOD-LUCK 2 In de beginfase speelde VIOS iets beter dan Good-Luck, waardoor de stand met twee afstandschoten op 2-0 werd gebracht. Winnie Vermeulen schoot 2-1 in, waar na Ria van Antwerpen eveneens met een afstandschot de gelijkmaker scoor de. Corrie Markwat bracht haar ploeg op 2-3, waarna VIOS net voor het rust- signaal 3-3 scoorde. Na de thee kwam VIOS nog op een 4-3 voorsprong, maar Good-Luck was technisch de betere ploeg en via een afstandschot bracht Ria van Antwerpen de balans weer in evenwicht. 4.4. De kombinaties lukten bij Good-Luck be ter en via een strafworp van Bert Stuur- •man werd het 4-5. Jan Verhage schoot nog 4-6 in terwijl ria van Antwerpen haar derde doelpunt maakte en de stand op 4-7 bracht in de slotfase kwam VIOS nog op 5-7, maar de ploeg uit Middelharnis kwam niet m.eer in ge vaar. DBGC - BOLNES 6-4 Binnen vijf minuten keek het in de gradatiegevaar verkerende DBGC tegen een 0-2 achterstand aan. Na een kwartier krseg de thuisclub meer vat op het spel, hierdoor kwam Lida Sala vrij en zij verkleinde met een afstandschot de achterstand tot 1-2. Tot aan de rust bleef het een gelijk- opgaande strijd en Bolnes kwam op wat gelukkige wijze op 1-3. Na de thee was het Sjaak de Geus die van grote afstand 2-3 op het sco- reboord bracht. DBGC speelde nu dui delijk sterker en het was opnieuw Sjaak de Geus die nu via een doorloper 3-3 scoorde. Half de tweede helft speelde Lia Höf- ner zich vrij en maakte geen fout, wat 4-3 betekende. Bolnes kwam nog wel op gelijke hoogte, echter m.et nog tien minuten te spelen wisselde coach Piet Lo^nkhuizen Sjaak de Geus uit voor de pas van een blessure herstelde Longin Löfner, laatst genoemde zorgde voor sensatie door met twee doelpunten zijn club naar een 6-4 overwinning schoot. Vrijdag a.s. speelt DBGC 2 in Zierik- zee een inhaalwedstrijd tegen VIOS uit Numansdorp. DBGC 2 moet deze wed strijd winnen om het degradatie-spook te ontlopen, het zal echter niet mee vallen om tegen koploper Vios ptinten te halen. Zaterdag a.s. wordt in Middelharnis de topper GOOD-LUCK 1 - VIOS 1 ge speeld, aanvang 20.30 uur. De vorige ontmoeting werd een over winning voor de ploeg uit Numansdorp. het zal echter voor de formatie van Leen van Antwerpen moeilijk zijn om Good-Luck in een thuiswedstrijd te verslaan. Om 17.00 uur wordt er in de Olympia- hal een wedstrijd gespeeld tussen de oud-spelers van Thor uit Dirksland en de oud-spelers van Good-Luck. STAVENISSE Brand in café. In de nacht van woensdag op donderdag is er in café Scheepvaart en Handel aan de haven brand ontstaan. De brand brak plm. 1.30 uur uit in de gelagkamer waarboven de bewoners sliepen. Zij hoorden een knal en gingen kijken wat er aan de hand was. Zij konden toen al niet meer bij de telefoon en brandblusser komen. Met dekens konden zij de brand meester worden. De politie vermoedt dat de brand is ontstaan in de motor van de koelinstallatie, de schade wordt ge raamd op enkele tienduizenden guldens. Het wereldkampioenschap postduiven, met nam^e schoonheid in standaardklas se en sportklasse, zit er weer op. De Nederlandse Postduiven Organisatie, die vanwege haar 50-jarig bestaan dit kam pioenschap kreeg toegewezen, mag op een geweldig geslaagd evenement terug zien. Wie door winterse of .andere be lemmeringen, niet naar de „RAI" in Amsterdam is kunnen trekken, heeft een geweldige duivenhappening gemist. Niet dat het steeds een onverdeeld ge noegen was om door de duivenliefheb bersmenigte heen te dringen, het moe ten er vooral zaterdag wel 20 tot 30.000 geweest zijn, die getracht hebben een gUmp op te vangen van de twin tig duivenstands van de landen Ameri ka, Cuba, Polen, West-Duitsland, Oost- Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Ita lië, Joego-Slavië, Hongarije, Bulgarije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Japan, Engeland, Frarüirijk, Spanje en Neder land. Nog moeilijker was-het door te drin gen bij de verschillende stands waar goede zaken werden gedaan en duizen den kilo's folders en ander propaganda materiaal aan' de man werd gebracht. Het werd alleen wat rustiger in de zaal, toen in een nevenzaal, ook al onmid dellijk tot de nok gevuld, 75 duiven ten bate van de NPO-kas werden ver kocht. Een selectief aantal kampioens pretendenten, die met een drietalig ver koopprogramma aan de liefhebbers werden voorgeschoteld. Sander Krouwel, zelf een beroemd duivendeskundige, bracht meer toneel spelend dan verkopend, duizelingwek kende bedragen op het scorebord. Zo brachten duiven van Raoul Verstraeten, Oostakker en J. Grondelaars, Glabbeek 2000,op. Juwelier Klaas Oosterhof uit Assen zag zijn duif voor 2200, gaan, maar 2800,haalden da voigels van Jac. Tournier, Lommei, J. Hendriks, Twelloo en A. Schouteren uit Steenber gen. Een nog waanzinniger bedrag, 3000,gaf men voor een jonge Lins- sermaeeuw van de fa. Eijerkamp uit Zutphen en voor een zuivere Janssen van Albert van de Flaes xoit Ravels, Bel gië. Absolute toppers waren de „V2" van Jules Rijckaart uit St. Amandsberg en een zuster van de „Dolle" geschonken door de Comb. v. Geel-Verwijs uit Nieuw-^Vossemeer. Deze duiven kostten 3600,Tenslotte verstomde iedereen in de zaal toen een jonge Klak van Jos van Limpt uit Rousel het tot -4400, bracht. Over het algemeen werden deze for midabele en niet meer de realiteit be naderende bedragen voornamelijk uit geteld door de Duitse liefhebbers die in groten getale aanwezig waren. Je zult de oorlog maar verloren hebben. De overige duiven bleven onder de tweeduizend gulden en toen een groot aantal duiven van Duitse schenkers werden geveild zakte het peil tot enige honderden guldens. Ook de koninklijke duiven, een duif van ZKH Prins Bem- hard haalde slechts de 200,en de twee onoonglijke exeniplaren, die Ko- niflgin Elisabeth van Engeland had ge schonken brachten resp. 400,en 600,— op. De Olympiade had niet te klagen over vorstelijke belangstelling, want daags tevoren had prinses Beatrix de tentoonstelling geopend en aan de na tionale overwinnaar Harms uit Wapen- veld de door haar geschonken gouden medaille uitgereikt. Ook onderhands zijn er door de duivenliefhebbers veel zaken gedaan, zo hoorden we uit de eer ste hand dat Gerard van Wee uit Wer- vik van de Gebr. v. Santvoort uit St. Michielgestel (tweede in de sportklasse) een duif kocht voor twintigduizend gul den. Er zijn dagen dat ik ze niet in mijn zak heb. geld en goede raad NED. HERV. KERK Beroepen te Uddel en Kamerik J. Hoek te Groenekan. Monster H. v. d. Post te Bergambacht. Aangenomen naar Ederveen G. H. Abma te Poortvliet. Onstwedde kand. H. Marchant te Dorkwerd. Bedankt voor Genemmden A. Vliet- stra te Doomspijk. Driesum, Waarden burg, Windesheim, Woubrugge, Wijnje- terp en Zalk kand. H. Marchant te Dorkwerd. Oudewater G. v. d. End te Papendrecht. Dirksland en Eemnes G. H. Abma te Poortvliet. Kerktelefoon: In Katwijk luisteren momenteel 's zondags zo'n 1300 mensen via de kerktelefoon naar de prediking. Dat zijn dus de zieken en ouden van dagen. Het is zo, dat er om juist te zijn 835 aansluitingen zijn. Deze „luisteraars" brachten vorig jaar via de busjes niet minder dan 84000,bijeen. GEREF. KERKEN Beroepere te Bazel (Z.) P. Keizer te Loenen aan de Vecht. Duisburg (D.) J. Jürgens te Zwolle. Den Ham D. de Bruyn te Klundert. Gouda J. Bruyn te Oostkapelle. Aangenomen naar: Utrecht C. v. Stee nis te Rotterdam. Hillegom R. v. d. Wal te Dedemsvaart. Kampen J. de Moor te Rotterdam. Kampen S. Landheer te Zoetermeer. Maasdijk R. Massfras te Putten. Den Ham D. de Bruyn te Klun dert. GERE^. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te Kralingseveer T. Wendt te Goes. Berkel A. Veldman te Olde- hove. Hoogeveen (b.v.) A. Struik kand. te Deventer. Mutaties: Na bevestiging door Ds. J. V. d. Hoeven te Drachten met 1 Tim. 1 15 deed kand. H. Venema intrede te Groningen als miss. predikant voor Irian Jaya, met 1 Tim. 2 4-7. Ds. H. Hidding, gekomen van Loos duinen, deed intrede te Bunschoten met Lukas 2 34-35, na bevestigd te zijn door ds. H. Hegeman aldaar, met 2 Cor. 4:7.' CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Naarden, Schiedam en Zuidland kand. H. Korvtng te Maas sluis. Tweetal te Leiden J. Starreveldl te Delft en W. Steenbergen te Groningen. Hoogeveen: Na bevestiging door zijn vader ds. M. Drayer te Hilversum, deed kand. G. Drayer intrede als miss. pred. met Matth. 6 10a. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oosterland C. Wisse te Kootwijkerbroek. Goudswaard J. Karels te Werkendam. Bedankt voor Scherpenisse J. Karels te Opheusden. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Temuezen en Chili- wack A. Wink te Veenendaal. SCHERPENISSE Gouden jubileum organist. Van de vereniging van kerkvoogdijen in Ne derland ontving de heer L. v. d. Werf de Gouden speld omdat hij in januari 50 jaar organist was van de Ned. Herv. Gemeente te Scherpenisse. Donderdagavond ontving hij uit han den van burgemeester E. BaerendB de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. ST. MAARTENSDIJK Aanbesteding dijkverzwaring. Het bureau dijkversterkingen Oosterschel- de zal woensdag 28 febr. in opdracht van het Waterschap Tholen in het openbaar aanbesteden de versterking en verzwa ring van de zeedijk van Poortvliet naar Gorishoek, over een lengte van plm. 5900 meter, gelegen aan de Oosterschel- de. L. JANSE 1 HOOFDSTUK 1 Een bezwaarde koopman Koopman Balthasar de Moucheron is al heel bitter gestemd vandaag. Geeft het leven hem dan enkel teleur stellingen en is het hier in Veere al net zo als in Middelburg? Was hij daar maar gebleven, was hij maar niet naar dit nare stadje verhuisd. Dan hoefde hij er ook geen koetsier op na te houden die hem elke dag naar de Zeeuwse hoofd stad moest brengen. Want zijn kantoor is tot heden in Middelburg gebleven. Maar zijn vrouw zie je! Die wou dol graag uit Middelburg weg en ze be weerde steeds maar dat het binnen Veere veel gezonder wonen was. Ze had er al jaren op aangedrongen dat hij Middelburg verliet en eindelijk was het er dan ook van gekomen. Maar het plan had niet de volle Instemming gehad van deze Zeeuwse koopman. Diep in zijn hart verlangde hij nu alweer naar Mid- derlburg terug en het verblijf in Veere zou stellig niet van lange duur zijn. O, vader Balthasar wist maar al te goed dat zijn vrouw om heel byzondere redenen uit Middelburg weg wUde. Een keer had ze het hem heel openlijk en eerlijk verteld. Het was de jaarlijkse achteruitgang die er de oorzaak van was dat ze liever de zeeuwse koopman stad wou verlaten. Mevrouw de Mouche ron was niet meer zo, in tel bij de deftige stand in Middelburg. Men keek haar de laatste jaren als het ware met de nek aan en dat was iets dat haar heel erg griefde. Kon zij of kon haar man er iets aan doen dat ze zo hard achteruitgin gen? Was Balthasar er soms de oorzaak van dat er telkens en telkens een schip niet meer terug kwam? De kapers schenen het speciaal op hun schepen voorzien te hebben en als er van kapers geen sprake was dan deed soms zich weer iets anders op dat het vermogen van koopman de Moucheron snel deed slinken. En eens zou er aan dat vermogen een eind komen als het zo door moest gaan. Dan zou ook dit def tige huis in Veere niet langer meer be woond kiumen worden, wie weet waren ze dan wed tot de bedelstaf gedoemd. Niet zo somber, Balthasar, niet zo somber man. Je ziet de toekomst te don ker in hoor,, dat zeg ik je. Nu je de laat ste jaren zoveel tegenslag hebt gehad denk je zeker dat er nooit geen voor spoedige jaren meer zullen komen? Maar dan kijk je er verkeerd tegenaan man, de onderste spaak van het wiel komt wel weer eens boven dat zeg ik je. Daar zie ik al heel weinig van, beste vrouw en je moest eens weten hoe ze hier in Veere nu al over ons denken. En toch verkies ik Veere boven Mid delburg, beste man. Ze kunnen hier niet erger over ons praten dan daarginds. Ik zet er liever geen stap meer en al die deftige mevrouwen in hun mooie salons kunnen ze van mij 'gestolen krijgen. Ze doen wel alsof ze de deftigheid in eigen persoon zijn, maar om een ander eens flink over de hekel te halen daar dein zen ze echt niet voor terug. Ik heb dat vele jaren van nabij meegemaakt. En ik gruw ervan dat wil ik hier dan nog wel eens zeggen. Geef mij Veere dan maar, hier leeft ieder zijn eigen vrije leven en dat is me al heel wat waard. En zolang er de Campveerse to ren nog staat is het wonen hier mij een waar genoegen. Maar in dit huis kunnen we vast en zeker niet blijven wonen, vrouw. Heus, ik zal het van de hand moeten doen als het met de handel zo doorgaat. Dan zijn we niet alleen wat schepen kwijt, maar ook „Het Lammeken" en ik geloof wel dat dit huis jou erg bevalt. Uitstekend man, en al zijn er manke-, menten aan, dat verhindert me niet om te zeggen dat het een ideale woning is en ons personeel is het daarmee van harte eens. Ons personeel vrouw, nu zeg je wat. Zouden we niet wat minder van deze opeters in dienst nemen? Opeters is voor hen het goeie woord niet Balthasar, want het zijn harde werkers, enfin dat weet je zelf ook heel goed. Neem onze koetsier eens, trouwer knecht is er niet te vinden. En hij is te gelijk ook tuinman, zie eens hoe mooi onze tuin er bij ligt. Zou je hem willen missen? Voor geen tachtig zeeuwse geldstukken vrouw, voor geen goudgeld maar toch geloof ik dat we met wat minder dienst personeel ook wel aankunnen. Ik zeg maar zo Dat als jouw plannen doorgaan beste man, je vrouw een echte huissloof wor den zal in de naaste toekomst. Ha, ha, ik zie me £il lopen door Veere met de hengselmand. Ik zie de mensen al achtpr de glazen gluren en zeggen: Kijk daar gaat vrouwe de Moucheron, ook geen vooruitgang zeg. Laat de mensen toch kletsen meent de Veerse koopman maar ik moet ten slotte betalen en als er niks meer is Dan zullen we veel moeten verkopen man maar ik zou zo zeggen: Houd „Het Lammeken" voor het laatst want dat zou voor ons een te grote vernedering we zen. Maar nogmaals gezegd: Enkele ja ren van tegenslag betekenen heus niet dat dat blijvend is. Denk eens aan al de verhandelde slaven, beste man. Daar zou ik liefst maar helemaal niet meer aan denken, beste Chlotilde, want als ik daaraan denk wordt het zo eng om mijn hart en vanmorgen heb ik op mijn kantoor in Middelburg dominee Burs op bezoek gehad en die was vol strekt niet over mijn handelwijze te spreken. Hij schijnt mijn gangen goed te hebben nagegaan en nogal een en an der hierop aan te merken. Je laat die zwartrok maar voor wat hij is, Balthasar. Ik mocht die kraai hele maal niet en als ik kon kerkte ik niet bij hem. Laat hem maar de Gasthuis- kerk vol preken en laat hij zich niet met onze zaken bemoeien. Ik begrijp het al, ik weet al lang al waar het over ging. Over de handels geest natuurlijk en dat je ook ijverig hebt meegedaan aan de slavenhandel. Goed gezegd vrouw en ik ben ver maand Natuurlijk om het niet meer te doen! Nee dat precies niet maar dominee Burs raadde me wel aan om het op een andere manier te doen en er rekening mee te houden dat slaven ook schepsels zijn die een ziel hebben en dat men dat „zwarte ebbenhout" ook als mensen moet beschouwen. Volgens doniinee Burs moet ik niet toelaten dat Spanjaarden ze voor me opkopen en dat deze ze dan aan mij afleveren. Ik moet onze vroe gere vijanden er niet meer op afsturen, dat moet ik aap anderen overlaten. Aan mij zeker, lacht mevrouw de Moucheron, of aan een stelletje van de ze Verenaren. Maar dan kwam er nooit eentje op onze schepen hoor, dat ver zeker ik je. Nogmaals gezegd laat do minee Burs nuchter en zakelijk zijn en eens goed bedenken wat een eerlijk koopman met deze handel al niet ver dienen kan. Het zijn immers toch maar zonen van den vervloekten Cham daar ginder in donker Afrika. Ze mogen al lang blij zijn dat ze het leven er bij af brengen en dat ze voor ons op de plan tages mogen werken. Wat zou Curagao zijn zonder duizenden negerslaven? En ga zo maar door, dan zie je toch wel welke goedkope arbeidskrachten we aan ze hebben. De spullen die ze in warme landen verbouwen zouden stukken duurder zijn als daar blanken of vrijen moesten werken en ik geloof toch ook Balthasar dat jij graag volle pakhuizen in Middelburg ziet. En toch heeft de zegen, Gods zegen, er niet op gerust, Chlotilde. Zijn we er nu werkelijk op vooruitgegaan? Dat is zomaar niet te zeggen. Elke koopman kent zijn magere jaren en daarom zeg ik maar zo: Houd dominee Buts er tussenuit. Die man heeft onze kerk al eens meer in opspraak gebracht. Al wat Burs heet is van een gehalte dat ik niet verkies. Ik weet niet of hij het geweest is maar in Souburg heeft ook eens een zekere dominee Burs gestaan. Kun jij jedat nog herinneren? (Wordt varvolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5