Dinsdag 6 februari 19791 No CHR. STREEÏKBLAD OP GEREFOKMEEEIDB GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifta tweemad per weekdinsdag' en vrijdagavond A.S. donderdag raadsvergadering Oostflakkee Raad wordt twee ton gevraagd voor nieuwe autospuit voor Den Bommel Voor de aanschaf van een nieu we autospuit voor de bluseenheid van Den Bommel wordt de gemeen teraad in zijn vergadering van a.s. donderdagavond een crediet van 200.000,gevraagd. Het voor stel is voorbereid door een com missie van raadsleden en deskun digen, de laatsten uit de Brand weergemeenschap Zuidelijk Zuid Holland waarbij de Oosttlakkeese brandweer aangesloten is. 25.000,— voor abri's Industrieterrein Tonnisseweg Riolering Discussie over de „leefbaarheid" op Goeree-Overflakkee INGEZONDEN: De ruilverkaveling Orgels Piano's Ongels vanaf 595,^93 cm. breed (plm. 39,p. maand) Piano'iS vaniaf 3680,(plm. 50,per maand) Gitaren vanaf 105. Blokfluiten vanaf 17,90. Verder bladmuziek enz. VERSPUY en Zn. Westdijk 53 - Tel. 01870-4776 bij de molen ën bushalte SOMMELSDIJK Kringvergadering Flakkee van Suiker Unie Nieuw Postkantoor IVliddelliarnis 16 februari open Jaarvergad. Bond v. Plattelandsvrouwen Geref. Gemeente Koste rs-j ufo i I eu m 25 jaar EXTRA KERKDIENSTEN GEREFORM. GEMEENTEN Dierenbescherming: EUROPEES PARLEMENT MET EXPOSITIE-BUS DE BOER OP ir A.S. vrijdag in Middelharnis Om de Nederlandse stemgerech tigden zo intensief mogelijk bij de komende Europese Verkiezingen te betrekken, gaat het Europees Parlment met een expositie-bus de boer op. Vrijdag a.s. komt de bus naar Middelharnis; ze zal geopend zijn van 10.00 tot 21.00 uur en op de Voorstraat gestationeerd. Owr. V. d. Spoel bevorderd tot adjudant Rafoo-direkteur Ooltgensplaat vertrekt Koudewerende fietskleding PAARDEN LIEFDE Begin van brand 811200 leerlingen bij het AVO - het aantal toegelatenen blijft dalen POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSI^RIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De ,Commissie heeft een drietal types wagens uitvoerig bestudeerd, waaruit tenslotte het advies resulteerde een Magirus 170 DUF aan te schaffen, waarvan de aanschaffingsprijs (exclu sief BTW) 199587,30 bedraagt. Omdat rondom Den Bommel enkele plaatsen moeilijk bereikbaar zijn heeft de commissie ook de wenselijkheid van voorwielaandrijving overwogen. Ze ad viseert evenwel niet daartoe over te gaan. De bereikbaarheid van alle plaat sen kan veilig gesteld worden door de aanschaf van een in de wagen mee te voeren „babypom.p" die naar de water- winplaats kan worden gedragen wan neer die onverhoopt niet door de wa gen bereikt zou kunnen worden. Voor hét plaatsen van een viertal nieuwe abri's en de verplaatsing van enkele andere wordt de raad een cre diet van 25000,gevraagd. Het voor stel houdt verband met het voornemen van de vervoersmaatschappij vanaf eind mei een uurdienst te gaan rijden van Ooltgensplaat via Achthuizen en Zuid zijde naar Den Bommel vise-versa. De aansluiting op de lijn Middelhamis- Oude Tonge-Rotterdam zal éan niet meer plaatsvinden op de halte Schaaps weg maar bij de halte Provinciale weg Achthuizen. Overigens zal ter weerszij den van de drukke Prov. weg een hal te accomoidatie worden aangelegd ten- eindte te voorkomen dat de reizigers de Provinciale weg over moeten steken. Er komen abri's bij de halte ICranendijk, een op de kruising Tramdijk Achthui zen en een centrale halte met abri op de Kade te Den Bommel waarna de halte aan de Emmastraat zal verval len. Voorts zijn er enkele voorstellen m.b.t. de realisering van het industrieterrein Tonnisseweg te Oudfe Tonge. Voorgesteld wordt tot aankoop van een perceel van de Erven van Es te Oude Tonge en van de Coop. Raiffeisen-Boerenleenbank „Oudte Tonge". Aan de hand van de nieuwe exploita tie-opzet blijkt dat de grond in het in dustrieterrein 60,per m2 zal gaan kosten. De raad zal ook worden gevraagd een crediet beschikbaar te stellen voor de uitvoering van rioleringswerken voor de Dorsdijk, Slikdijk, de Kaai en de Nieuwstraat/Kerksingel te Ooltgens plaat. Op 15 februari a.s. organiseert de streekcommissie Groeree - Overflakkee een openbare vergadering over de leef baarheid in dorpen op Goeree-Over flakkee. Deze vergadering wordt ge houden in Verenigingsgebouw „De Schakel", Beatrixlaan 31 te Dirksland en begint om 20.00 uur. Aanleiding voor deze bijeenkomst is de publikatie van het rapport „Dorps leven", door Gedeputeerde ir. N. Bulj- sert op 3 januari j.l. gepresenteerd'. Het rapport „Dorpsleven" is het resul taat van een onderzoek naar de leef baarheid in dorpen in de Hoeksche Waard en op Goeree-Overflakkee. Op Goeree-Overflakkee is het onderzoek gehouden in Achthuizen, Goedereede, Ouddorp, Stellendam, Dirksland en Mid delharnis. De Provinciale Planologische Dienst (PPD), opdrachtgever van het onderzoek, wil de resultaten gebruiken bij de herziening van het streekplan Zuid-Holland Zuid. Het doel van deze avond is een ge- dachtenwisseling tussen bevolking en medewerkers van de PPD over de in houd en conclusies van het onderzoek. Tijdens de vergadering is onder andere ook de tentoonstelling „Kleine Dorpen" te zien. Voor meer informatie ^imt u zich wenden tot mevr. M. van Zuyd^m, kon- taktpersoon voor Goeree-Overflakkee, tel. 01871 - 1779, of de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening, EU- sabeth de Vries, tel. 070 - 264111 toestel 2^00. Bij de PRRO kunt u ook een sa menvatting van het rapport „Dorpsle ven" aanvragen. Als ik het Voorontwerp Ruilverkave ling Flakkee goed begrepen heb deugt er niets van de waterhuishouding, de wegen mogen berijdbaar zijn, daar is dan ook alles mee gezegd, over de hui dige verkaveling valt niets goeds te zeggen. Leg daarnaast het laatste jaarverslag van het Waterschap Flakkee, dan kan men van 't genoemde voorontwerp slechts constateren daü dijkgraaf en heemraden het er allerminst mee eens zijn. Maar waarom dan dat bikkelharde ge vecht. Dat gaat om 14,(verhoging van de omslag per ha.), de 119,daar naast, de eigenlijke ruilverkavelings- lasten worden niet genoemd, althans versluierd. Ik acht dit meten met twee maten; 't is makkelijk riemen snijden van an dermans leer. De eigenaar niet ex ploitant wordt bedacht met een be zwaring van 119,14, 133,zodat hij in totaal 271,/ha mag betalen en daartegenoiver staat praktisch geen rekbaarheid van de pachtnormen. Dat verhaaltje van de 600,meer opbrengst zoals in het Voorontwerp ge suggereerd bewijst alleen dat we nog slechte boeren zijn ook. (Naam inzender bij d@ redactie bekend). ►-%^^'»'^.-%/*^»'»/^»-^K*K^ DIRKSLAND. De jaarlijkse Kring vergadering van de kring Flakkee van Suiker Unie zal gehouden worden vrij dag 9 febr. a.s. des voorm. 10.00 uur in „De Schakel" te Dirksland. Na de opening door de fcringvoorzit- ter, de-heer J. P. Jacobs te Achthuizen, zal een inleiding over actuele zaken aangaande het gevoerde beleid van Sui ker Unie door de voorzitter van de Ver eniging of diens plaatsvervanger gehou den worden. Verder wordt er een toe lichting gegeven op de jaarcijfers 1977- 1978, waarbij aan die leden verzocht wordt het eind vorig jaar toegezonden jaarverslag mede te brengen. Over beide punten volgt er een gedachtenwisseüng. Na deze discussie zal er een verkie zing plaats hebben van krtngbestuurs- leden. Periodiek aftredend zijn dé he ren B. van- Es te Nieuwe Tonge; J. P. Kastelein te Sommelsdijk en C. de Rooy te Melissant. De heren B. van Es en C. de Rooy stellen zich herkiesbaar. De heer J. P. Kastelein is niet herkiesbaar. Het kringbestuur heeft gemeend om aan de leden voor de vacature die ont staat door het vertrek van de heer Kas telein een tweetal nam,en te noemen. Het kringbestuur spreekt geen voor keur uit. Da kandidaten die worden ge noemd zijn (in aflabetische volgorde); de heren R. van Putten te Dirksland en J. H. van Strien te Nieuwe Tongp. Uiteraard zijn de leden vrij, hetzij schriftelijk aan het secretariaat van Suiker Unie, hetzij mondeling ter ver gadering, andere kandidaten voor te stellen. Wel dient hierbij de regionale spreiding die in het kringbestuur weer spiegeld wordt in acht te worden ge nomen. Gebr. Van Gilse B.V., een dochteron derneming van Suiker Unie, zal op de ze kringvergadering een informatiestand inrichten. Na afloop der vergadering wordt na mens Gebr. Van Gilse B.V. aan de aan wezigen een presentje uitgereikt. Het nieuwe postkantoor te Middelhar nis zal op vrijdag 16 februari officieel worden geopend. Het kantoor werd ge bouwd op de hoek Zandpad-Langeweg. De openingshandeling zal worden ver richt door burg. van Es van Middelhar nis. Daaraan vooraf wordt om 2.00 uur een bijeenkomst gehouden in „Vita No va" alwaar de genodigden zullen wor den ontvangen. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. Woensdag 7 fe bruari a.s. des nam. 2.30 uur zal in „El- thato" de maandelijkse bejaardensa menkomst gehouden worden. Het comi té verwacht veel gasten. Allen hartelijk welkom. Jonge gezinnenkring. Donderdag 8 februari a.s. zal er ten huize van de famihe P. de Bonte, wonendfe in het „Kooimanshuisje" aan de Dorpsdijk de Jonge Gezinnenkring gehouden worden o.l.v. ds. T. W. van Bennekom. Be handeld zal worden hoofdstuk 8 uit het boek „Het gezin en de recreatie" van ds. J. Westerink. OOSTFLAKKEE Bevolking in 1978 met 101 personen toegenomen. Op 1 januari 1978 bedroeg het aantal inwoners van Oostf lakkee to taal 9018 personen (4487 mannen en 4531 vrouwen). Geboren werden er 63 m. en 67 v., totaal 130. Er overleden 55 mannen en 28 vrouwen, totaail 83. In gekomen zijn 151 m. en 182 v., totaal 333 personen. Er vertrokken 125 m. en 154 V., totaal 279 personen. Per 31 de- cemher 1978 bedroeg het aantal inwo ners 4521 mannen en 4598 vrouwen, to taal 9119. De bevolking is dus met 101 personen toegenomen. Vrijstelling dienstplicht. De minister van defensie heeft voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend aan J. A. G. Winkels te Oude' Tonge, wegens kost winnerschap. GOEDEREEDE - OUDDORP De aanvankelijk op 25 jan. te houden Jaarvergadering van de afd. Goederee- de-Ouddorp van de Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen heeft toen i.v.m. de weersomstandigheden geen doorgang gevonden. De vergadering wordt a.s. donder dagavond gehouden, om half 8 in Res taurant „Dmnzicht" te Ouddorp. Spreekster voor deze avond is mej. A. van Vuuren uit Heinenoord over het onderwerp: „Ik en jij, hoe leven wij?" NIEUWERKERK De heer Jan Folmer, een veelzijdig man, welke iedere Nieuwerkerker kent, mag het feit gedenken dat hij 25 jaar lang koster is van de Kerk der Geref. Gem:eente te Nieuwerkerk. Eertijds begonnen samen met zijn vrouw, de laatste jaren heeft wegens het klimmen der jaren z'n vrouw het aan een ander overgedaan. Maar het werk op de zondagen is nog steeds in handen van Jan en wel in goede handen. In aUeirlei omstandigheden moest hij het werk van dorpelwachter doen. Be gonnen reeds direct na de terugkeer van de bevolking in 1954, toen Nieu werkerk weer droog kwam na de wa tersnoodramp van 1953, was het toen een hele aanpak. Later kwam er weer extra werk doordat het kerkgebouw werd vergroot en vernieuwd, tijdens het verblijf hier van ds. J. Karens. Een felicitatie na zoveel jaren van trouwe dienst in de kerk en daar rond om is 'dan ook zeer op z'n plaats. MELISSANT Heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. N. W. Schreuder van Goes. Goed tehuis gevraagd voor zwarte poes en grijze kater, 5 mnd. Mevr. Bak ker, Kerkstraat 20, Oude Tonge, telef. 01874 - 2098. DUIVELAND Weer verkeerscursussen in Duive- land in de toekomst. Het ligt weer in de bedoeling van de afdeling: „Duiveland" van de Bond voor VeUig Verkeer" om op een tweetal dor pen van de gemeente binnenkort weer een verkeerscursus te organiseren. De eerste wordt gehouden in Oosterland, en vangt aan op dinsdag 20 februari a.s. in het dorpshuis: „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk. De andere te Nieuwer kerk in het Dorpshuis op donderdag 22 februari d.a.v. De duur van deze leer gangen is aoht weken, en als docenten treden op de plaatselijke politie-functi- onarissen. Te zijner tijd zullen over één en ander nog andere mededelingen vol gen. Het bestuur v. d. afdeling hoopt dat deze cursussen weer een succes zullen worden, want ze zijn alleszins nuttig vooral bij het steeds meer intensiever worden verkeer. De tournee met het 15 nieter lange voertuig is bedkaeld om de kiezers zo MIDDELHARNIS Owr. H. V. d. Spoel (33) die uit zijn Middelhamisse tijd bij velen nog be kend zal zijn vertrekt vanuit zijn hui dige standplaats Strijen naar Waddinx- veen. Dhr. v. d. Spoel, inmiddels op geklommen tot adjudant is benoemd tot plaatsvervangend groepscommandant te Waddinxveen. De groepscommandant aldaar heeft dezelfde leeftijd als v. d. Spoel waardoor zij de jongste groeps- staf van Nederland zullen vormen. ------O------ Dhr. C. A. Roon, sinds 1957 directeur van de Rabobank te Ooltgensplaat heeft besloten zich als zodanig terug te trek ken. Dhr. en m.evrouw Roon (zij heeft vele jaren meegewerkt op de Bank) hebben besloten gevolg te geven aan beider verlangen wat meer van de we reld te gaan zien. Zij stellen zich dan ook voor er met hun jacht voor langere tijd op uit te trekken. A.s. zomer ho pen zij te vertrekken. OOSTEIULAND Geref. Gemeente. Op de dezer dagen gehouden gemeente-avond van de Ger. Gemeente werd o.m. besloten een beroep uit te brengen op ds. C. Wisse, predi kant der Ger. Gemeente te Kootwijker- breok. Zulks ter vervulling van de va cature die ontstaan is door het ver trek van ds. W. Hage naar de Ger. Ge meente van Rotterdam (West) op 23 november 1975. Onder de merknaam Elnn Marin wordt op het ogenblik uit Finland afkomsti ge fietskleding in de handel gebracht die bijzondere bescherming biedt tegen kou en wind'. Het gaat hier om een warmte-osolerend', ademend en wind- dicht pak, bestaande uit jack en broek. Het gehele pak weeg slechts 450'gram en het hiervoor benutte niaterlaal be staat uit twee lagen ragfijn geweven parachute-nylon met daartussen een vliesdunne pblyester wattering. De Finn Marin-pakken kunnen als tussenkleding en als bovenkleding worden gedragen. Een voordeel van deze'kleding die beschermt tot een temperatuur van 20 graden onder nul is dat de fietser hierdoor niet in zyn bewegingen wordt belemm-erd. De Finn Marin-pakken zijn door de fietsenhandel leverbaar. uitvoerig mogelijk in te lichten over het belang van de Europese Verkiezingen die dit jaar van 7 tot 10 juni worden gehouden. De rijdende „Europese Expositie" doet in drie maanden tijd in ons land 75 plaatsen aan. Dr. C. Berkhouwer, Vice-Voorzitter van het Europees Parlement, heeft op het Haagse Binnenhof het startsein voor de voorlichtingstoumee gegeven. De eerste plaats die, op donderdag 1 februari, werd aangedaan, was het Bra bantse Oisterwijk. Na een zwerftocht door Nederland, die 3 volle maanden gaat duren doet de bus op Koningin nedag, 30 april, als laatste plaats Maas tricht aan. De rijdende kampagne is een pro- jekt van de Voorlichtingsdienst van het Europees Parlement, dat wordt geraeli- seerd in nauwe samenwerking met het Nationaal Comité en de Raad der Euro pese Gem.eenten (sectie Nederland). De bus is behalve voorlichtingspane len, die de bezoekers meer vertellen over het reilen en zeilen van het Euro pees Parlement en over de huidige en toekomstige grootte, voorzien van een video-hoek. Er zijn bovendien perma nent twee voorlichters aanwezig die ge- interesseerden ook verder wegwijs kun nen maken. NIEUWERKERK Extra kerkdienst Ger. Gem. Op woensdag 1 febr. zal in een extra kerk dienst voorgaan ds. J. van Vliet uit Aagtekerke. Geref. Kerk. Op zondag 18 februari zal met D.V. om 10 uur een gezinsdienst houden. Dit in het kader van de samen werking tussen de Ned. Hervormde kerk en de Geref. Kerk. De beide plaatse lijke predikanten hopen in deze dienst voor te gaan. Ds. W. J. Kolkert zal de preek houden en ds. P. J. Moet hoopt de litxirgie te verzorgen. Een groepje kinderen van de zon dagsschool zal ook medewerken. De collecte is voor beide kerken. Bejaarden gymnastiek Uitgaande van het Groene Kruis zal op Nieuwer kerk weer een begin 'gemaakt worden met bejaardengymnastiek. Men hoopt O.I.V. de heer Kristeleüi uit Burgh op maandag 17 febr. om 2 uur te beginnen Het zal een mxc lang duren en per mid dag 1 gulden kosten. Alle personen boven 50 jaar kunnen meedoen. De plaats waar het gebeurt is de grote zaal van „Ons Dorpshuis". Vanzelfsprekend denkt men met een voudige oefening te starten. MELISSANT Beroepen. Bij de Ger. Gemeente werd een beroep uitgebracht mt het gestel de dubbeltal ds. A. Hofman van Sche- veningen en ds. A. Hoogerland van Krabbendijke, op laatstgenoemde pre dikant. NIEUWE TONGE Voor Ver. geboww. Morgen, woens dag 7 februari zal er 's middags huis- aan-huis door de schoolkinderen stroop wafels verkocht worden. Ook zullen er 's middags van 1.00 tot 3.00 uur 'in het gebouw aan de Molendijk stroop wafels te koop worden aangeboden. Alles ten bate van het nieuwe vereni gingsgebouw. INGEZONDEN Onbekenden in het paardenleven, zo als die mensen die offeren aan „de Paar- denkamp" te Soest, kunnen leren uit „Sport" Extra 13 jan. j.l. uit Alg. Dag blad. P. de Wit eigenaar van draf- en ren paarden kocht Manus Hanover voor 17500, na anderhalf jaar voor zijn vrouw te hebben gedraafd, ongenees lijk kreupel, de Wit neemt nu niet het bod van 2750 van een particulier maar wel 1260 van het slachthuis, dus eer vol einde. De Wit kan nu met voldoening kijken in z'n woonkamer, naar het mooie schilderij van Manus. Muider voldoening geven de tekenin gen in het Briesend Paard van Rien Poortvliet uit het Paardenkamp,, zo als Marie 25 jaar steun en toeverlaat van Pukkie 24 j., stekeblind en gebrek kig ter been. Elsje 50 j. en nu gestor ven, voor zulk gebeiiren heeft de paar denliefhebber geen waardering, wel voor de Wit. Bij voorbaat mijn dank. H. Grootenboer. OUDDORP In de door de fam. Vroegop bewoon de woning aan de Molentienden is zon dagavond tegen tienen een begin van brand uitgebroken. Mede met hulp van de buurman-adjudant v. d. Velde werden er twee autobrandblussers op leeg gespoten voo'rdat dè brandweer het brandje definitief smoorde. Er bleeic kortsluiting te zijn ontstaan bij de cv kachel op de bovenverdieping. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft voorlopige cijfers gepubli ceerd over het vwo, havo en mavoi. De ze cijfers hebben betrekking op de aan tallen scholen (resp. scholengemeen schappen) en dte leerlingen op 1 sep tember 1978. Het aantal scholen bedroeg 1529 (1977: 1527). De stijgende lijn in het totaal aantal leerlingen van de afgelopen jaren lijkt in 1978 tot stilstand te zijn gekomen. Tussen 1977 en 1978 daalde dit aan tal met 800 (dat is 0,l»/o tot 811200. Hier onder waren 49,2''/o jongens en 50.8% meisjes. In dit aantal is echter geen reke ning gehouden met de herkansingskan didaten van de eindexamens 1978. Het totaal aantal herkansingskandidaten bedroeg in 1978 26000. Hiervan be haalde 50»/o alsnog him diploma. Van de gezakte herkansingskandidaten die terugkeerden op school zijn geen gege vens bekend. Zij zijn daarom ook niet in deze telling opgenomen. Het aantal toegelatenen tot het eerste leerjaar (brugjaar) is volgens deze CB.S.-cijfers dit jaar gedaald van 161750 in 1977 tot 160300 in 1978, d.i. eeh. da lingspercentage van 0,9. Deze daling komt geheel voor rekening van het aan tal toegelaten jongens dat afnam met 2,9°/o. Het aantal toegelaten meisjes steeg ten opzichte van 1977 nog met 0,9"/o. Ook vorig jaar was er reeds (voor het eerst) sprake van een daling van het aantal toegelatenen en wel met 0,39<'/o. Betrekt men deze toegelatenen op het gemiddelde van de totale aan tallen 12- en 13-jarigen van de bevol king dan blijkt sprake te zijn van een geringe stijging, n.l. van 65»/o in 1977 Jat bijna 66»/o in 1978. Voor de jongens bedroeg dit percentage 61»/o (1977: 61,''/o) en voor de meisjes bijna 71»/o (1977: bij na 69%). Het aantal scholen dat in 1978 deel neemt aan een integraal experiment middenschool bedraagt evenals vorig jaar 5 met in totaal 2260 leerlingen in de leerjaren 1 tot en met 3. Het totaal aantal leerlingen op deze scholen be droeg 4330. Het aantal scholengem.een- schappen avo met beroepsonderwijs nam tussen 1977 en 1978 met 14 toe tot 75. Het totaal aantal leerlingen op deze scholen bedroeg bijna 52000, waaronder bijn^, 16000 leerUngen die lager beroeps onderwijs of lavo volgden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1