Bijdrage van 5,25 miljoen aan RuilverlcavelingFlaldcee STELLENDAM lans en Heeltje" verzorgden elk 600 babies (en moeders!) Postdir. V. d. Laan met vervroegd itensioen ff US'I -y^S' 51e jaargang Vrijdag 2 februari 1979 No. 4763 CHR. SIEJEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOUlAIIDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschipa tvoeemtui pet toeekdinsdag- en vrijdagavond Waterschap Flakkee ruikt voordeel: Automofsielen-verkooiihal OOK OP VRIJDAGAVOND X BEZOEKT ONZE X LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 100-jarige Jacob Hotting herdacht eeuwfeest in yde Samaritaan" Jaarvergadering S.G.P. Kiesvereniging Op 6 februari Schoienmiddag IViiddelharnis in Kraamverzorgster in 't zilver: MIDDELHARNIS: POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Raba Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 niEuw ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De Verenigde Vergadering van het Waiterschap Flakkee is tqdens de dinsdagmiddag gehouden vergadering gevoelig gebleken voor de argumenten waarop dj^kg^raaf en heemraden hun voorstel baseerden een bqdrage van 5,25 miljoen beschikbaar te ste'Uen t.b.v. de uitvoering van de ruilverkaveling „Flakkee". Aanvankelyk leek zich een stevige oppositie sterk te maken maar bg de hootdeljijke stemming aan het eind van de bespreking bleken slechts 3 te genstemmers te resteren tegenover 33 voorstanders. Dqkgraaf Joh. Koert be hoefde er toen geen spüt van te hebben de beslissing te hebben geforceerd Uit de Vergadering was de suggestie gekomen het voorstel terug te nemen teneinde eerst een aantal onduidelijk heden weg te nemen. De dijkgraaf con stateerde evenwel dat die onduidelijk heden slechts detailpunten betreffen die een beslissing op het voorstel niet in de weg behoefden te staan. Van gro ter importantie achtte de Dijkgraaf de voordelen die middels de bijdrage kun nen worden binnengehaald. De Voorbe reidingscommissie vroeg aanvankelijk het Waterschap 8 miljoen maar zo zei dhr. Koert „door hard onderhandelen met de CCC kon dat tot 5,25 mUjoen worden teruggebracht". Tegenover de hoogte van dat bedrag stelde dhr. Koert dat het Waterschap zeker 10 müjpen in de verbetering van gemalen zou moeten stoppen wanneer de ruUverkaveUng zich niet aan zou hebben gediend. Nu zal in ruilverkave- lingsverband voor die betere bemaling, verbetering van wegen en een verbete ring van wateringen zorg worden ge dragen Tel uit je winst „Tel uit je winst", leek het motto njaar de Vergadering wist te relativeren. De aderlating van 5,25 miljoen betekent dat de omslag per ha met 14,tot 160,verhoogd zal moeten worden en dat hakt er stevig in, al was het alleen maar burg. W. M. v. d. Harst die er wat over zei al ging het hem, als vertegen woordiger van het gebouwd nog niet eens het meest aan dat de omslag flink omhoog zal gaan. Desniettemin stelde dhr. V. d. Harst de vraag of het met de bijdrage niet wat minder kon door er b.v. de bijdrage voor verbetering van wegen uit weg te laten. Spr. zou daar voor voelen wanneer zou blijken dat het Waterschap de bedoelde wegen ook zelf op zou kunnen knappen. Dhr. v. d. Harst wenste dan ook eerst van het „grote- en uitdrukkelijke"' belang van het Waterschap overtuigd te zijn voor aleer met de beschikbaarstelling van het gevraagde krediet in te stemmen. Dhr. Verhage van de Dienst Landin richting beijverde zich dhr. v. d. Harst en anderen tot die overtuiging te brengen. Hij maakte duidelijk dat een ruilverka veling met verbetering van gemalen en wegen alleen maar door kan gaan wan neer daar een bijdrage uit de streek te genover staat. Burg. van Es van Mid delhamis voorzitter van de Voorbe reidingscommissie sloot daar met een krachtig pleidooi op aan: U balanceert met Uw beslissing op het scherp van het mes!" liet hij de Vergadering waarschuwend weten. Hij doelde erop dat in het kader van Bestek '81 een nieuwe rijksfinanciering van ruilverkavelingsprojecten is ontwikkeld waardoor de CCC misschien wat' „zit" met de relatief te dure ruilverkaveling Flakkee waarvan de Rijksbijdrage a 60 miljoen nog op.de voorgaande regeling is gebaseerd. „Voortaan zal de streek waar een ruilverkaveling zal plaatsvin den zelf heel wat meer moeten ophoes ten dan wij dat nu nog moeten. Dit dou ceurtje van 60 miljoen komt slechts één maal in de geschiedenis van Goeree- Overflakkee voor!" Oppositie. Voornaamste opposant was dhr. C. Stehouwer. Was hij destijds een warm voorstander geweest van de aanvrage van de ruilverkaveling, nu, bij lezing van het rapport en de financiële con sequenties van de uitvoering was dhr. Stehouwer heel wat gematigder in zijn enthousiasme. Dat werd extra de kop ingedrukt, omdiat noch dö Dijkgraaf, noch dihr. Verhage hem zwart op wit kon verzekeren dat het goed bomt met de zgn. „Gorsjes" langs de Dirkslandse haven waar dhr. Stehouwer meent dat het helemaal fout kan gaan. Hij voorziet n.l. dat de daar gelegen akkerbouwgrond periodiek onder water zal kunnen lopen wanneer het bemalingsplan wordt uit gevoerd zoals het voorontwerp dat ont vouwt. Dat dat kan gebeuren kon niet wor den ontkent al zullen dan wel alle daar toe leidende factoren samen moeten spannen. Dhr. Steehouwer kreeg echter niet de toezegging dat deze „bedreigde" akkerbouwgrond door S.B.L, zal worden geruild om er een andere bestemming aan te geven, zoals door dhr. A. van Kempen was gesuggereerd. Dhr. Stehouwer bleef zich dan ook hartgrondig verzetten, waarschuwend tegen de consequentie van uitvoering van de verkaveling in de vorm van de te betalen ruUverkavelingsrente di^ z.i. wel eens schrikbarend hoog op zou kun nen lopen al wordt nu een bedrag van 109,per ha genoemd. Toen de Ver gadering desniettemin een positieve be slissing liet horen verklaarde dhr. Ste houwer de mogelijkheid te zullen on derzoeken deze beslissing ter vernieti ging voor te dragen. Be;sparing? De Vergadering nam overigens wel de vrijheid achter de gesignaleerde bespa ringen die het Waterschap te wachten staan hier en daar wat vraagtekens te zetten. Somniigen uit de Vergadering hadden er niet veel moeite mee wat overdrijvingen te signaleren zoals dhr. van Vugt dat deed m.b.t. de besparing op het wegen-onderhoud nu 25 km weg geheel zal worden gereconstrueerd en ongevoelig voor vorstschade zal worden gemaakt. Dhr. van Vugt signaleerde dat er daartegenover bredere bermen zullen komen en dat er uitwijkplaatsen zullen moeten worden aangelegd. Het was een redenering waarvan ook het hoofd van de Tech. Dienst dhr. Stuurman toegaf dat ze een grond van waarheid in zich bergt. Twijfels bestonden er ook over de besparing op het onderhoud van wa tergangen, zoals in het voorontwerp ge noemd, maar de Vergadering schaarde zich tenslotte bijna unaniem achter het voorstel. Dhr. A. W. van Kempen te Melissant droeg daar zijn steentje aan bij: „Nu is 60 70''/o van de agrariërs een „Jan Mo daal", maar wanneer er geen ruilverka veling komt met daarna efficiënter wer ken als gevolg kunnen die allemaal wel opdoeken", voorspelde hij. Slechts drie leden, t.w. dhr. D. J. A. Dees, dhr. C. Stehouwer en burg. Joh, van Es waren tegen. Burg. van Es achtte het n.l. beter dat de streek zich eerst uit zou spreken en een keus zou maken uit de alterna tieven. Van -hem dan ook het voorstel thans te volstaan met een bijdrage voor verbetering van bemalingen, waaraan echter geen gehoor werd gegeven. Afscheid. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van heemraad dhr. T. Arensman die i.v.m. het bereiken van de 65-jarige leeftijd tot aftreden ge noopt was. D.hr. Arensman was van juli '71 tot april '74 hoofdingeland waar na hij tot heemraad benoemd werd, ver tegenwoordiger van het „gebouwd" na mens het gemeentebestuur van Middel hamis. Uit de afscheidswoorden van dijkgraaf Koert bleek duidelijk dat er door de jaren heen een goede verstand houding is geweest en dhr. Koert veins de niet toen hij verzekerde dhr. Arens man aan de bestuurstafel te zullen mis sen. Hij bood de scheidende heemraad enkele welgevulde karaffen aan om nippend aan die inhoud aan de goede Waterschapjaren terug te denken. Dhr. Arensman verzekerde het werk steeds met plezier te hebben gedaan, op de manier waarvan hij meende dat die goed was. De afscheidswoorden van dhr. Koert bleken hem goed te hebben gedaan, zoals ook die die nog gesproken werden door burg. van Es en de secre taris-rentmeester dhr. Verheul. Aan het begin van de Vergadering was de overleden heemraad dhr. J. N. van Es herdacht, „een man met een rustig en evenwichtig karakter wat zich weer spiegelde in zijn bestuurlijke opstelling", zo karakteriseerde dhr. Koert de over ledene tot wiens nagedachtenis ogen blikken van plechtige stilte in acht wer den genomen. Geopend: maandag t/m zaterdag van 8.30 -17.30 uur vrijdagavond tot 21.00 uur Mr.Snijderweg-Industrieterrein-Stellendam-tetefoon 01879-2300 OOLTGENSPLAAT - SOMMELSDIJK: Hq heeft er altqd naar toegeleefd, de 100-jarige Jacob Hotting uit Ooltgens- plaat, die woensdag 31 januari dit eeuw feest temidden van zfln dochter, klein en achterkleinkinderen in de Verjaar dagskamer van het Verzorgingshuis „De Samaritaan" te Sommelsdgk herdacht. Onder de velen die hem kwamen ge lukwensen was allereerst de directeur van „De Samaritaan", de heer A. W. Hovenier en het personeel van het huis; wethouder A. Kroon, momenteel loco burgemeester van Ooltflakkee; ds. T. W. van Bennekom, hervormd predikant te Ooltgensplaat en een vertegenwoordi ger van het Plaatse Rode Kruis. Bloemen fruit en vele andere geschenken werden de jarige door genoemde afgevaardig den en door familie en vrienden aange boden. Ook kwamen enkele bestuursle den van „De Samaritaan" hun opwach ting maken. Door de zusters van de afdeling was het bed van de heer Hotting versierd en voorop stond met gekleurde cijfers het jaartal 100. De mooie zaal kreeg mede door de fleurige en kleurige bloemen een feestelijke aanblik. Dinsdag waren in de zaal al guirlandes aangebracht. Dhr. Hotting is dan ook de eerste gast die in „De Samaritaan" 100 jaar mocht worden. Ook in zijn geboorteplaats Ooltgensplaat (hij is nog te Oostflakkee ingeschreven) weet niemand dat er ooit een 100-jarige is geweest. Reden dat er extra aandacht aan dit feit werd ge schonken, en vooral in „De Samaritaan" waar hij bijna een jaar is opgenomen was er een bijzondere steinming. Hij ge niet daar een goede verzorging. De jarige heeft altijd gehoopt 100 jaar te mogen worden. Deze wens is in ver vulling gegaan. Op de drie laatste ver jaardagen verzocht hij de predikanten STELLENDAM: Hedenavond heeft de jaarvergadering van de S.G.P. kiesvereniging plaats in het Hervormd Verenigingsgebouw „De Rank" te Stellendam. Aanvang half acht. De agenda vermeldt o.a. Jaaroverzicht van het gemeentebeleid in de gemeente Goedereede door Burgemeester G. van Velzen. Het slotwoord zal gesproken worden door ds. C. Oorschot. De aftre dende bestuursleden N. D. Human en B. Meyer zijn herkiesbaar. De scholenmiddag van de Prot. Chr. Rayonschoolraad „Bond van scholen met de Bijbel op Goeree-Gverflakkee" zal D.V. gehouden worden op a.s. dinsdag 6 februari in de aula van de Chr. Scho lengemeenschap „Prins Maurits" te Middelhamis. Aanvang 13.30 uur. Drs. J. A. Coster, leraar aan de P.A. „De Driestar" te Gouda zal spreken over „Het kind van de rekening". Ieder die belang stelt in het christelijk onderwijs is van harte welkom. respectievelijk Psalm 97, 98 en 99 te le zen en nu las ds. Van Bennekom Psalm 100 en dankte in zijn gebed God voor de Zegen dhr. Hotting geschonken en hij vroeg voor de tijd die hem nog is toe bedeeld licht en kracht voor dit hoog bejaarde gemeentelid. Het oudste lid van de kerk, van de gemeente en mo gelijk van heel Flakkee. Jammer dat dhr. Hotting erg doof is. Het is moeilijk een gesprek met hem te voeren, maar hij kende ieder die hem de hand kwam drukken al wordt ook zijn gezichtsvermogen wel minder. Bij de persoonlijke felicitatie kwamen er ook veel 'schriftelijke gelukwensen voor de 100-jarige oud-landbouwer en zijn familie binnen. Samen zouden ze een mooi boek kun nen schrqven, Neeltje de Jong (57) en Jansje Westdijk (50) uit Ouddorp. Een boek over hun vele belevenissen in de 25 jaar waarin ze zich als kraamver zorgsters over het eiland repten, huisje in en huisje uit. Bij die zilveren m^lpaal aangekomen werden ze gisteravond in Ouddorp gehuldigd. Gelaten hebben ze dat ondergaan na zich aanvankeiyk vruchteloos tegen al die belangstelling te hebben verzet. „Laten we het maar in dankbaarheid accepteren", zo kwa men ze overeen en zo gebeurde het Als er twee mensen op Flakkee zijn die hun werk met het allergrootste ge noegen hebben gedaan dan zijn dat Jans en Neeltje. „Ach wat", zeggen ze tegen degene die durft te veronderstel len dat het toch wel eens bezwaarlijk moet zijn geweest dat ze bij nacht en ontij uit bed werden gebeld, maar nee... „Dat weet je als je voor dit beroep kiest". En zo is het honderden malen ge beurd dat Jans en Neeltje 's nachts in een snelle auto over de Flakkeese wegen werden gereden op weg naar het huis waar een blij verwachte geboorte te'ge beuren stond. Daar wisten ze hun taak en daar toonden ze zich temidden van de spanningen die er waren de rust zel ve. Door de jaren heen hebben ze vele betuigingen van dank ontvangen, samen met de geboortekaartjes keurig opge plakt in een album, elk 600 keer Het frappante is dat aowel Neeltje als Jans elk op 600 adressen geweest zgn. Kort voor het jubUeum dacht Jansje nog dat het bij 599 zou blyven maar het kraamcentrum dirigeerde haar vorige week naar Sommelsdgk naar het gezin I. V. d. Boogert waar dochtertje Anne geboren werd. Gelukkig het gezin en de kraamvrouw die een van deze hulpen treft. Reken erop dat de huishoudportemonnee naar eer en geweten beheerd zal worden, dat de moeder er proper bij ligt en dat de baby een kraakhelder wiegje heeft. Neeltje (1.) en Jansje met de kleine Anne, dochtertje van de familie I .V. d. Boogert. Daarbij wordt het gezin verzorgd, de boel aan kant gedaan en bezoek ont vangen en het is geen geringe prestatie dat al 600 keer te hebben gedaan. Ze komen in gemakkelijke en in moeilijke gezinnen maar geen nood dat ze over de huiselijke omstandigheden (waarvan ze in de tien dagen die ze er zijn best op de hoogte zijn!) naar buiten zullen spreken. „Dat moeten die mensen maar zelf we ten hoe ze hun leven inrichten" zeggen ze beiden. Gisteravond zgn ze gehuldigd. Jansje en Neeltje. Ze hebben dit in dankbaar heid geaccepteerd na hun aanvankelgke weigering het feestvarken te zijn. Ze hopen het werk dat ze met zoveel liefde doen nog vele jaren vol te mogen hou den. Dat piepkleine grut, ze verlangen er elke dag weer naar! Er zgn woensdagavond maar weinig flakkeese Post-mensen thuis geweest. Ze troffen elkaar in „de Hoeksteen" te Middelhamis op de daar gehouden af- scheidsbgeenkomst van „d'n baes", in casu directeur H. J. G, van der Laan die enkele jaren vervroegd met pensioen ging. Dhr. v. d. Laan zwaaide na 44 dienstjaren, waarvan 14 flakkeese, af, met de beste herinneringen en veler waardering voor de „goede dienstpresta- ties", dat laatste door dhr. Lugte, dir. van het Postdistrict onderstreept met de aanbieding van de PTT afscheidspen- ning. Het deed dhr. Lugte goed van dhr. v. d. Laan te kunnen zeggen dat hij méér dan een goed directeur was geweest, wijzend op de bezigheden die dhr. v. d. Laan buiten dienstverband had gehad, vnl. gelegen in het sociale vlak. Nu enkele jaren te vroeg het Dhr. Dgkgraat \j.) oiedt dhr. v. d. Laan de geschenkbon aan. moment van scheiden was gekomen, gaf dhr. Lugte uiting aan zijn hoge waar dering jegens dhr. van der Laan en dankte hij hem voor de ondervonden collegialiteit en goede samenwerking. Vervolg pagina 2, 1ste kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1