Verhoudingen raakten gespannen in debat over tennisclub Berging van bestelwagen legde het verkeer een uur stil uS^ .v\<^ 51e jaargang Dinsdag 30 januari 1979 No. 4762 CHR. STREEKBLAD 0P GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSEi EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifta tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond RAAD GOEDEREEDE' ik Meerderhelcl kiest voor legalisering van (illegale) gebouwtjes STELLEN DAM: Lezers Attentie Arïe is weer jarig Tot aan je hals In de verse sneeuw EXTEA KEEKDIENSTEN GEJBEFOBM. GEMEENTEN Plaatselijk nieuws Een honderdjarige Gestroopt op voederplaats OPRUIMING BIJ VERSPUY bij de molen en bushalte SOMMELSDIJK Zie advertentie binnenzijde. Dierenbescherming! Dienstencentrum- nieuws ,-:r-. --«-.i^ro:. ctLi-vi^ POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelharnis Rek. no. 34 20 01108 niEuws ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het heeft er flink gespannen in de j.I. donderdagavond gehouden raadsverga dering! Plaatselijke „politieke waarne mers" hadden dat overigens al voorzien omdat een van de agendapunten alles in zich droeg om de meningen te doen bot sen. Het ging om de aanwezigheid van enkele Ulegale gebouwtjes bij de tennis velden op de hoek Klarebeekweg - Noordweg te Ouddorp. Via een herzie ning van het best. plan Landelijk ge-, bied zouden die kunnen worden gelega liseerd maar het was vooraf duidelijk dat niet alle raadsleden daaraan mee wensten te werken. Op de achtergrond stond n.L het feit dat de tennisclub ook op zondag speelt zowel als een bezwaar schrift van een der omwonenden. Het was met name de SGP-fractie die die twee laatstgenoemde factoren zwaar liet wegen. Van die zijde kreeg ook het bezwaarschrift van dhr. L. Bezuijen gehoor. De verschillende opvattingen bleken overigens al uit het meerder- en minderheidsvoorstel van het College. De meerderheid, in casu burg. van Vel zen en weth. Voogd (SGP) adviseerden de raad niet tot herziening van het best. plan over te gaan omdat door de aan wezigheid van de kleedgelegenheid an nex kantine de privacy van de omwo nenden van het terrein ernstig wordt aangetast door geluidshinder hetgeen zich vooral voordoet bij het houden van wedstrijden en toernooien op zondag. De minderheid van het College, in casu wet houder Visser, meende evenwel dat het bezwaarschrift van dhr. Bezuijen onge grond kon worden verklaard omdat het bestuur van de tennisver. heeft laten weten op zondag geen toernooien meer te zullen houden. Dhr. Visser beriep zich daarbij ook op het rapport van Stad en Land ■w?aaruit moet blijken dat geen geluidsoverlast te duchten is. Om dat de banen er met instemming van de gemeente liggen meent dhr. Visser dat daar logischerwijs de aanwezigheid van een kleedgelegenheid en een kantine aan verbonden is waarom hij de wel iswaar illegaal geplaatste gebouwtjes via een herziening wilde legaliseren. Die twee meningen stonden loodrecht op elkaar zoals uit de gevolgde discus sie zou blijken. GEGROND. „Gods dag wordt ontheiligd en de om wonenden worden zeven dagen in hun rust gestoord" waren voor dhr. de Jong (SGP) de doorslaggevende bezwaren. „De kantine staat er clandestien en als we dat tolereren is dat een teken aan de wand", argumenteerde dhr. de Jong zijn besluit het door dhr. Bezuijen ingestelde beroep gegrond té verklaren. Aan het advies van Stad en Land had dhr. de Jong geen boodschap: „dat is een planmatig- en geen bestuurlijk advies". ONGEGROND. Door dhr. Nijdam (PvdA) werd een heel andere kant belicht. Hij meende dat het College, toen in '73 toestemming werd gegeven voor de aanleg van de ba nen, heeft kunnen voorzien dat daar een kleedaccomodatie bij zou horen. Uit het feit dat Stad en Land advies werd ge vraagd proefde dhr. Nijdam dat het College serieus aan legalisering van de gebouwtjes heeft willen denken maar dat ze althans de meerderheid door de knieën is gegaan toen er één bezwaarschrift werd ingediend: daarop heeft de meerderheid van het College zich van het eigen be leid gedistanciëerd en ik vraag me af welke duistere-, misschien wel zwarte machten er in Ouddorp aanwezig zijn die het beleid van B. en W. tot een wis pelturig beleid maken". „Wees maar blij met die kleedgele genheid, een kapstok om oneigenlijke zaken aan op te hangen is nooit weg", schamperde dhr. Nijdam. Ook dhr. J. C. Komtebedde (VVD) ver klaarde de indruk te hebben dat de meerderheid van het College zich wat lichtvaardig heeft laten leiden door de bezwaren van slechts één persoon. Als lid van de tennisver. protesteerde dhr. Komtebedde tegen de gewekte indruk als zouden er baldadigheden gepleegd worden: het is een door en door fatsoenlijke club; de kantine mag nau welijks zo heten, er wordt in alle rust een frisdrankje of een biertje gedron kenDhr. Komtebedde herinnerde aan de toezegging van het bestuur dat er zondags geen toumooien meer plaats zullen vinden, voor hem dan ook aUe reden tot legalisering over te willen gaan. Ook dhr. van Oosterom (PCP) prikte het College erop vast dat ze toch hebben kunnen voorzien dat.de aanwezigheid van tennisbanen ook de aanwezigheid van een kantine en een kleedgelegen heid vragen. „Verkleedpartijen in de open lucht zouden de omwonenden ook niet welgevallig zijn" veronderstelde hij. Dhr. van Oosterom stelde vast dat het door sommigen gewenste effect niet meer spelen op zondag toch niet be reikt zal worden omdat de Zondagswet een optreden daartegen verbiedt. „We hebben begrip voor de problemen van de omwonenden, maar we zijn ervan overtuigd dat door gegrondverklaring van de bezwaren het verdwijnen van de banen niet wordt bereikt, stelde hij vast: „de klok kan nu ook niet meer worden teruggedraaid". In zijn beantwoording maakte burg. van Velzen voor alles duidelijk dat weth. Voogd destijds niet aan het besluit ontheffing voor de aanleg van de banen te geven heeft meegewerkt; jegens hem past dan ook geen enkel verwijt. Dhr. van Velzen bezigde het volgende voorbeeld om de logica van zijn mening te onderstrepen: „...Iemand koopt grond van de ge meente om te bouwen. Hij vraagt echter geen bouwvergunning aan maar bouwt toch een woning. U kunt dan zeggen dat het een onlosmake lijk bij het ander hoort maar U zou zo'n clandestiene woningbouw toch niet goed kunnen praten? „Wij hebben in '73 verondersteld dat het ging om een kleine tennisbaan, niet om banen waarop toernooien gespeeld zouden worden. De zaak is nu wezen lijk veranderd, zodanig dat er door om wonenden last wordt ondervonden. Als dat in welke hoek van de gemeente gok gebeurt dan moeten we de omwonenden daartegen hoeden". Dhr. van Velzen meende dat de omwonenden met het geven van de mogelijkheid bezwaren in te dienen recht is gedaan. „Bij de voorgenomen aanleg van een voetbalterrein dienden de omwonenden ook bezwaar in terwijl zo'n terrein al leen zaterdags wordt bespeeld", verge leek de voorz. Hij verklaarde weinig waarde te hechten aan de toezegging van het bestuur op zondag geen toernooien meer te houden omdat een volgend be stuur daar wel anders over kan denken, al verklaarde de voorz. de geste zeker wel te waarderen. Hij bleef bij zijn me ning dat de raad begrip zou moeten hebben voor de omwonende(n) en dien tengevolge het bezwaarschrift gegrond zou dienen te verklaren. De minderheid. Weth. Visser heeft vervolgens met verve het minderheidsstandpunt ver tolkt. „We kunnen iemand wel de Wet en de geboden op willen leggen maar de hogere overheid legt ons de Zon dagswet op, of we het daar hu mee eens zijn of niet", was een'van de argumen ten van dhr. Visser. Nu de raad geen middel heeft om de tennissport op zondag te verbieden nu leek het dhr. Visser ook niet eerlijk De berging van een bestelwagen van vleeshandel Krijgsman uit Middelharnis die in de bocht Eendrachtsdijk - For- tuinweg te Stellendam door dè gladheid van de weg van de dijk was gereden, heeft vrijdagavond het verkeer een stag natie van minstens een uur bezorgd. Onder de tientallen wagens die aan ,weerszijden een lange file vormden be vond zich ook de bus van de WMZ die zich op weg naar Stellendam voor deze barricade geplaatst zag. Een enkele pas sagier die in Stellendam moest zijn ging verder lopen maar de passagiers voor Ook mankracht kwam er aan te pas om de wagen voor teruggUjden ie behoeden. Ouddorp en Goedereede moesten zich noodzakelijkerwijs het langdurige op onthoud getroosten. Het liep bij de berging allemaal tegen. De gladheid van de weg speelde de ta kelwagen van Garage Bruinsma danig parten maar de wagen stond ook onder een verkeerde hoek. Nadat de meest verwoede pogingen ten spijt de gestrande wagen geen krimp had gegeven droeg een tweede takelwagen de nodige reserves aan. Intussen moest de langs het dijktalud wat opgetrokken wagen d.m.v. een staaldraad voor terug- glijden worden behoed, Die draad die dwars over de weg gespannen was ver hinderde intussen de doorgang voor het verkeer. Automobilisten die ter plaatse bekend waren kozen een weg door de polder maar ook dat was niet van risi co's ontbloot omdat het daar spekglad was. door het weren van de accomodatie het spelen daar onmogelijk te maken. Lie ver vertrouwde hij erop dat het bestuur de toezegging op zondag geen toernooien meer te houden gestand zal doen. Spr. meende tegenover de tennisclub niet anders te mogen handelen omdat in 1973 al met het geven van toestem ming voor de velden verwachtingen zijn gewekt: „we hebben als College de tennisclubs steeds willen helpen en het gaat niet aan nu een camouflagepak aan te trekken en ons te distanciëren. Het ondervinden van overlast werd door dhr. Visser zeker niet gering geacht maar anderzijds had hij de verklaring van meerdere omwonenden dat de geluids hinder metterdaad is teruggelopen. Dhr. Visser verklaarde er stellig op te rekenen dat de tennisclub ook de be zwaren van dhr. Bezuijen weg zal wil len nemen d.m.v. een persoonlijk ge sprek en wanneer nodig door plaatsing van .extra groen. De raadsvoorz. distil leerde uit de woorden van dhr. Visser evenwel het volgende: als men in Goedereede iets wil bouwen dan kan men z'n gang gaan. De gemeenteraad hobbelt wel achteraan met een bouwvergunning of met een partiële herziening van het bestem mingsplan". Het maakte dhr. Visser briesend: „dat neem ik niet, dat neem ik u hoogst kwaHJk!" liet hij de voorz. wetenw In tweede instantie. Ook in tweede instantie maakten de heren raadsleden gebruik van de gele genheid het woord te voeren. De „he ren" raadsleden, omdat het vrouwelijk raadslid mevr. Grinwis-Blok zich te laat had aangemeld kreeg ze niet de ge legenheid, overigens zeer tot haar ver- bolgenheid, maar de voorz. hield zich strikt aan het reglement van orde aan de hand waarvan hij ook de publieke tribune dreigde toen er op de woorden van dhr. Visser werd geapplaudiseerd. Nieuwkomer in de rij van sprekers was dhr. Noorthoek (SGP). Doorslagge vend voor dhr. Noorthoek bleek de be oefening van de sport op zondag waar om hij zich achter het meerderheids- voorstel schaarde. „Wij als christelijke partijen die willen leven naar de Bijbel en het 4e gebod kunnen en mogen onze stem niet aar\ het minderheidsvoorstel geven. Het aannemen daarvan zou ge volgen hebben voor de toekomst van de gemeente, we zouden ook geen bezwaar meer tegen andere zondagsporten kun nen laten horen". Ook dhr. van Dam gaf te kennen er soortgelijk over te denken. Hij vond bovendien dat de ver boden aanwezigheid van de opstallen van de tennisver, niet ten koste mogen gaan van de burgers die wel in het spoor lopen. Na een tweede beantwoordhig door de voorz. waarin hij andermaal bena drukte de burgers recht te hebben willen doen kwam het op stemming aan. Het meerderheidsvoorstel werd met 5 - 8 verworpen wat impliceert dat het minderheidsvoorstel met 8-5 werd aan genomen. De partiële herziening zal der halve een feit worden waardoor de ge bouwen van de tennisver. kunnen wor den gelegaliseerd. Het begon enkele jaren geleden. Arie Leijdens uit Ooltgensplaat, zijn dagen in eenzaamheid slij tend, greep kort voor z'n 70ste verjaardag naar de pen en 'schreef in zijn eenvoud de burgemeester een brief. „Of de burgemeester ervoor kon zorgen dat Arie ook eens wat bezoek kreeg op zijn verjaardag". Burg. v. d. Harst kon dat nauwelijks al ging hij er wel zelf op af, maar hij tipte ons dat Arie best wat post zou willen onvangen. Het kwam in de krant en wat gebeurde, op de ochtend van zijn verjaardag stond Arie zielsgelukkig met honderden kaarten in de handen. Er waren ook brieven met een bemoedigend woordje en die heeft Arie zo hard nodig, vooral nu. Hij is al maan den niet meer in zijn huisje in Ooltgensplaat. Dat komt omdat Arie omver werd gereden door een auto en dat kwam lelijk aan. Hij kwam in het ziekenhuis terecht en er kwamen complicaties bij. Gelukkig is Arie wat aan de beterende hand maar voorlopig zal hij nog in de „Sama ritaan" te Sommelsdijk moeten blijven, ook voor revalidatie. Vrijdag 2 februari hoopt Arie weer jarig te zijn. Hij wordt dan 73 maar U maakt hem kinderlijk blij met een kaartje of een be moedigend briefje waarin U het met Arie gerust over het geloof kunt hebben. Graag zelfs, want dat begrijpt hij best. Zijn adres is: Arie Leijdens, Verpleeghuis „de Samaritaan", afdeling Straalen- burg, Sommelsdijk. Wie al een dagje ouder is beleeft eerder ongemak dan plezier aan een flink pak sneeuw maar anders is het voor de jeugd. Je zult maar dartel en speels zijn en vlak achter de deur zoveel sneeuw vinden dat je er met een flinke duik tot aan je hals instaat! Dan demonstreer je dat kunstje met genoegen, zoals dat door Leone Bal, Linda Huizen en William Bal werd gedaan. Leone en William Bal wonen aan de Oudelandsedijk te Sommels dijk en vriendinnetje Linda in Dirksland. OUDE TONGE: donderdag 1 februari 7.30 üür ds. H. Ligtenberg, (herd. Watersnoodramp). OOLTGENSPLAAT Woensdag 31 januari hoopt dhr. Jacob Hotting zijn 100ste verjaardag te her denken. Dhr. Hotting wordt momenteel verpleegd in het Verzorgingshuis „De Samaritaan", afdeling Rustburg te Sommelsdijk. Behalve dat dhr. Hotting slechthorend is, maakt hij het naar om standigheden zeer redelijk. Zover ons bekend heeft niemand van Ooltgensplaat de laatste eeuwen zijn of haar 100ste geboortedag mogen herdenken. Wel werden enkele inwoners op enkele maanden na 100 jaar. Dhr. Hotting was voorheen woonach tig bij zijn dochter Langeweg 60, alhier. Van deze plaats onze hartelijke geluk wensen. Jaarvergadering Brandweercorps. Vrijdag 2 februari a.'s. des nam. 7.30 uur zal in Hotel „Hobbel" de Jaarvergade ring gehouden worden van het Vrijwil lige Brandweercorps „Ooltgensplaat". Na de gebruikelijke jaarverslagen zal er een bestuursverkiezing plaats vinden. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren KI. van Ree en C. Kik. Een punt van bespreking zal ook zijn de reis voor 1979 Bijbelkring. Heden dinsdagavond om 8 uur zal in „Elthato", o.l.v. ds. T. W. van Bennekom de Bijbelkring gehouden worden. Aan de l^eurt van behandelen is Art. 8 van de NGB. Middagpauzedieust. De uitzending van de Middagpauzedienst van de Stich ting „AUe-Dag-Kerk in het kerkgebouw van de Engels-Hervormde Gemeente aan het Begijnhof te Amsterdam, op donderdag 1 februari via de Radio over Hilversum I om 12.55 uur heeft als the ma „Achter Hem aan". Voorganger zal zijn Drs. H. A. L. van der Linden, ge reformeerd predikant te De Bilt, oud- predikant van Ooltgensplaat. Organist is de heer Piet van Egmond. -O- OOSTFLAKKEE: De jachtopziener te Oostflakkee heeft zaterdagmiddag G.M.L. uit Ooltgensplaat aangehouden. De jachtopziener had ge constateerd dat de Platenaar vanuit de auto met een windbuks op fazanten had geschoten die zich op een voederplaats ophielden. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt en de windbuks in be slag genomen. Onbegrijpelijk dat er mensen zijn die in deze omstandigheden op hongerende vogels schieten. Tegenover de politie heeft de man verklaard zijn eigen daad ook niet te kunnen billijken. ------O----- HERKINGEN Herhalingsinjectie tegen PoUo Inwoners van Herkingen, welke nog een derde injectie tegen Polio moeten heb ben, worden hiervoor in de gelegenheid gesteld op D.V. woensdagavond 14 fe bruari 1979 tussen 18.30 en 19.30 uur in het Groene Kruis gebouw, Kaaidijk 27. Mevr. Elvé te Dirksland verzocht ons inzake het voeren van de vogels met het volgende rekening te willen houden: men doet er goed aan een „proefvoede- ring" te verrichten, aangezien de vogels niet op alle plaatsen willen eten en/of terugkomen. Wanneer er sneeuwval, dreigt dient men op een dusdanig tijd stip te voeren, dat de vogels het ge strooide direkt kunnen consumeren. De giften voor deze aktie komen reeds binnen; hopenlijk volgen er nog velen. De beide bakkers van Dirksland heb ben al hun medewerking toegezegd; mochten hun collega's op Flakkee het goede voorbeeld willen volgen, dan graag een telefoontje naar dhr. G. v. d. Wetering, Zuiddijk 6, Herkingen, telef. 01876 - 287 die het beschikbare brood graag zal ophalen. Elke woensdagavond heeft het be jaardencentrum „Middelharnis" haar handenarbeid. Deze aktiviteiten worden gehouden aan de Doetinchemsestraat 27 alhier. Aanvang 19.30 uur tot en met 21.30 uur. Er worden verschillende technieken toegepast zoals: „Haken, breien, bordu ren, weven, spinnen en macramé etc. Eveneens volksschilderkunst, email- leren, dompeltechniek en het werken met klei. De kosten zijn per avond per persoon 1,50 inklusief de koffie. Het geheel staat onder deskundige leiding, ook die genen die onhandig zijn kunnen zeker hieraan deelnemen. De bestaande groep is erg gezellig, maar zien graag nieuwe gezichten in hun midden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1