Verkeersverbeter i ng langs de Kaai gaat büna drie-kwart miljoen kosten RIKKEN b.v. CPFAPT) De bouwmeester en zijn bruid A.S. donderdag raadsvergadering te DIrksland: Felke Asma in Strijen brengt een zig-zag naaimaciiine g)eihieel coiapileet van 389,— tajdemk voor officieel dealer voor W. RIKKEN B.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Tel. 01640 - 35878 Landbouwschap vraagt minister van Landbouw om be perking invoer appelen in EG VOLLEYBAL Korfbal nieuws Bontmantels - Bonthoeden Het Bontpaleis Gevonden en verloren voorwerpen Met het verbreden van het smalle ge deelte van de Kaai nabij de Heul, de zogenoemde flessenhals, zal een bedrag van roijaal zevenhonderdduizend gulden gemoeid zyn. Met dat bedrag zal de raad in de a.s. donderdagavond te hou den raadsvergadering worden gecon fronteerd. Het is berekend door de Grontmy n.v. die een verbeteringsplan heeft opgesteld. Overigens zal de gemeente niet alle kosten zelf behoeven te dragen. De Pro vincie heeft toegezegd TS^/o van de kos ten voor haar rekening te nemen uit welk gegeven volgt dat de jaarlijkse last voor de gemeente Dirksland 18.115,— bedraagt. De totale kosten van de re constructie worden geraamd op 719.000,— inclusief BTW. Al eerder stelde de raad een krediet van 31.000,- beschikbaar zodat in de donderdagavond te houden vergadering wordt gevraagd alsnog een krediet van 688.000,te veteren. Het plan voorziet in de verbreding van de flessenhals, wat impliceert dat een gedeelte van de haven aldaar zal moe ten worden gedicht. Daartoe zal een stalen damwand moeten worden aange bracht. Teneinde het gevreesde „race baan effect" te voorkomen voorziet het plan in het aanbrengen van verkeers lichten ten behoeve van de veiligheid van overstekende voetgangers en fiet sers van en naar Kralingen. Ook is er een links-af strook voor het verkeer richting dorp geprojecteerd zowel als fietsstroken en een trottoir voor voet gangers. Organisatie van de brandweer. De raad zal het in de vergadering van donderdag ook gaan hebben over de organisatie van de brandweer. De PvdA fractie heeft het daarop aangestuurd want uit de boezem van deze fractie kwam medio vorig jaar de door de raad geaccepteerde motie dat het wenselijk geacht moest worden een on derzoek in te stellen naar de mogelijk heid tot samenvoeging van de brand- weergroepen van Dirksland, Herkingen en Melissant tot één centrale brand- weereenheid". B. en W. hebben daar met kracht van argumenten tegen gewaar schuwd, wijzend ook op het vrijwilliger- schap van de brandweermensen en het recht van elke woongemeenschap op een optimale bescherming van perso nen en goederen c.q. de aanwezigheid van een goed georganiseerde hulpver leningsorganisatie in haar midden. Een en ander zou in de december- vergadering besproken zijn geworden maar op verzoek van de P.v.d.A. fractie werd de bespreking tot de januariver gadering verdaagd omdat deze fractie nog op een technisch advies wachtte. Zaterdag 27 januari a.s. zal in de dorpskerk van Strijen weer een orgel- en samenzangavond zijn, de derde al weer van dit seizoen. Als organist zal deze avond Feike As- ma te beluisteren zijn aan de klavieren van dit machtige van den Heuvelorgel. De organisatoren zijn bijzonder blij dat deze fameuze organist de uitnodi ging aan heeft willen nemen, aangezien het feit dat Feike Asma besloten heeft om alleen dè belangrijke orgels in Ne derland nog te wülen bespelen en het aantal concerten drastisch te beperken, dit vooral om gezondheidsredenen. Goede wijn behoeft geen krans is een gezegde dat dubbel en dwars geldt voor deze organist van het eerste uur. Voor de bespeling in Strijen heeft Feike Asma een aantal populaire orgel- werken geselekteerd, afgewisseld door samenzang. Het programma voor 27 januari luidt: Preludium over Gezang 132. Wij loven U o. Godwaarna samenzang van dit bekende lied. Het solistisch gedeelte vangt aan met een Aria van G. F. Handel. Als 2e or- gelwerk staat genoteerd de grootse Pre ludium en Fuga in c-moll van de grote Leipzichter organist Joh. Seta. Bach. Een minder bekende doch zeer boeiende componist is G. Martini, van diens hand zal Feike Asma het speelse Gavotte uit voeren. De 4e sonate van Felix Mendelssuhn is het waar het programma mee wordt voortgezet, ook dit is heel mooie en voelende muziek die bij Feike Asma in goede handen is. Het programma wordt onderbroken door samenzang, vooraf gegaan door een eigen bewerking van de organist. Voorts vermeldt het programma 2 werkjes van de nederlandse componist Com. J. Bute t.w. a. Aria en b. Gavotte. Minder bekend doch heel mooi is het Grand Choeur van Th. Salome. Het laatste werk is weer van de hand van de concertgever zelf n.l. het Post- ludium over 'k wil U o god mijn dank betalen, waarna er w^eer massale sa menzang is van enkele coupletten van dit bekende lied. Zoals U ziet is het de concertgever ge lukt een boeiend doch niet te moeilijk programma samen te stellen. Het zou fijn zijn als weer velen op deze orgel- en zangavond aanwezig kun nen zijn. Om de toegangsprijs hoeft U het niet te laten, de toegang is n.l. vrij. Het concert begint om 20.00 uur. MELISSANT Ophalen oud papier Woensdag 24 jan. wordt weer oud pa pier opgehaald. Graag gebundeld ge reed zetten s.v.p. De import van appelen van het Zui delijk Halfrond in de Europese Gemeen schap moet in 1979 volgens het Land bouwschap worden beperkt tot maxi maal 240.000 ton. Bovendien is het ge wenst deze import zoveel mogelijk over het seizoen te spreiden en ervoor te zor gen dat bij de aanvang van de nieuwe oogst de markt niet meer wordt belast met appelen uit derde landen van het Zuidelijk Halfrond. Deze wensen heeft het dagelijks bestuur van het Landbouw schap schriftelijk op tafel gelegd bij landbouwminister Van der Stee in ver band met de dreigende zeer slechte prijsvorming van appalen binnen de EG. In de brief aan de bewindsman zegt het Landbouwschap, dat de producent bij de te verwachten prijsvorming geen redelijk inkomen kan behalen. Op basis van de gegevens van voorraad, import en produktie in de EG dient volgens het Landbouwschap een afzet- en import- beleid ontwikkeld te worden, waarbij de import van appelen uit landen van het Zuidelijk Halfrond aan banden wordt gelegd. Deze invoer ligt de laatste jaren gemiddeld op 320.000 ton en komt voor een belangrijk deel in het tweede kwartaal de EG binnen. Dp de Neder- GEEN UITWEDSTRIJDEN VOOR INTERMEZZO De zaterdagmorgen optredende ijzel heeft er voor gezorgd dat de uitwed strijden van Intermezzo afgelast moesten worden. De spekgladde wegen maakten rijden welhaast onmogelijk. De belangrijke wedstrijd VIANO - Dames 1 zal dan ook een andere keer ge speeld moeten worden. Deze wedstrijd tussen de laatste twee van de 2e devisie C zou voor Intermezzo beslissend kun nen zijn voor degraderen of juist net niet. Dames 4 is de tweede competitieronde goed gestart met de eerste overwinning van dit seizoen. Deze overwinning kwam vrijdagavond tot stand tegen VC Goeree 3 in Stellendam. Aanstaande zaterdag is voor Inter mezzo weer een thulsdatum en het pro gramma staat vrijdag in deze krant. PROGRAMMA INTERMEZZO Horgen worden er vanaf 10.30 uur door Intermezzo in de Olympiahal in Middelhamis een 15 tal wedstrijden gespeeld. Dames 1 zal aantreden tegen het Maastrichtse Mulders-ZRapid, een ploeg die net boven Intermezzo staat in de 2e devisie C en daarom een zeer belang rijke wedstrijd is. Intermezzo dat op één na laatste staat op de ranglijst zal deze tweede helft van de competitie er alles aan moeten doen om degradatie te voorkomen en juist tegen de clubs, die in de buurt van de Middelharnisse ploeg staan zullen de punten gepakt moeten worden. 13.45 Heren 2 - - Ibis 14.00 Dames 1 Mulders/Rapid 14.00 Dames 4 Vierpolders 2 15.00 Heren 5 - - Ibis 2 15.15 Heren 4 - - Data C/D 3 15.15 Dames 3 - - Spivo 2 16.00 Heren 1 - - Krimpen 16.30 Heren 6 - - VC Goeree 3 16.30 Dames 2 Data C/D 2 MICRO- COMPETITIE STIL VANWEGE DE GLADHEID Door de gladheid konden afgelopen zaterdag de ploegen uit 's-Gravendeel, Willemstad en Dordrecht niet naar Middelharnis komen om aan hun com petitie-verplichtingen te voldoen. De wedstrijd van „Oud-korfballers" tegen elkaar ging wel door en werd me de dank zij het voltallige publiek een groot succes. De wedstrijd werd gewonnen door de ploeg met de iets jongere gemiddelde leeftijd, wat overigens inhield dat de andere ploeg op z'n minst recht had op een gelijkspel. Als bizonderheid mag genoemd wor den dat de duels tussen de voorzitter van Good-Luck, Jaap Mijnders en de coach van Sen. 2, Rien van Damme soms erg komisch 'waren en wel eens een pro bleem opleverden voor scheidsrechter van Antwerpen. Ook de confrontatie Cor Boeter tegen Rien Jongejan gaf het publiek reden tot veel vermaak. De doelpunten werden gemaakt door: Ankie Koese, Lea Snijder, Kees v. d. Velde en Jaap Mijnders (2x). Het is voor de propaganda-Commis sie van Good-Luck zeker haalbaar een dergelijk evenement te herhalen. SENSATIONELE OPRUIMING Alle rekken moeten leeg Enorme kortingen: 30''/o - 70»/o. Kijk, vergelijk; het bespaart U veel geld Unieke garantie. Dit kan alléén: Hoogstraat 153, Rotterdam- C, Reisgeld binnen geh. Ned. V. 2 pers. bij koop te rug. Koopavond tot 21.00 uur geopend. landse markt heeft dit meermalen tot dumppraktijken geleid. Bij een vroeg tijdig vaststellen van het EG-invoerbe- leid is het, aldus het Landbouwschap, van belang, dat er ook een regeling wordt getroffen voor een geleidelijke in voer. Daarnaast dient er een regeling te komen, die een overloop naar het nieu we oogstseizoen in de Gemeenschap voorkomt. MIDDELHARNIS NeA. Herv. Gem. - Beroepen Door de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. is een beroep uitgebracht op ds. P. Koe man van Gene. OOSTFLAKKEE Vrijstelling dienstplicht De minister van defensie heeft voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend aan Iman W. Lokker te Den Bommel, wegens persoonlijke onmisbaarheid. RIJKSPOLITIE OUDE TONGE Gevonden en verloren voorwerpen VERLOREN: Een groen gympak, rode knipportemonnee, sleutel aan RP-label en sleutelhanger, oranje helm, dames horloge, sleutel aan label, zwarte da mesfiets, donkerbruin kinderjack, zwar te 'sportbroek, groene jas, bos sleutels (4); rode damesportemonnee, inh. sleu tel en pasfoto en 2,blauw „L" bord je, pak boeken, zilveren dameshorloge met zilveren band, merk Anker, blauwe tas, inh. sportkleding, blauwe gymtas, inh. een gympak, rode kater, portemon nee, inh. 650,en werkbrief jes, paars/ rode gymschoen, zwarte gymschoen, 4 sleutels. Auto- en huissleutels, beige bruin-witte muts, wit-grijze poes, zilver kleurig dameshorloge, bos sleutels (4 a 5 stuks). GEVONDEN: Een sleutel, zwart-witte kater, zwart-grijze hond, bril. Twee toiletreservoirs, verschroomd horloge wit nylon jack. Twee sleutels aan sleu telhanger, sleuteltje aan touwtje. Twee autosleutels, Opel; drie dozen met fiets- velgen, zilveren halsketting, zwart-wit konijn, zakmes, drie autosleutels, daf, sleutel, horloge, halsketting, bankbiljet, een shawl, autosleutel, Toyota, diverse bankbiljetten. STAVENISSE Commissaris Waterleiding Met algemene stemmen werd wethou der C. Moerland gekozen tot commissa ris van de N.V. Mij Zuidwest Nederland Watermij. Zeeland. ZIERIKZEE: Woonwagenkamp moet tijdelijk verplaatst Jarenlang was het zwembad „DE VAL" te Zierikzee, een begrip op Schouwen-Duiveland gelegen westelijk van de haven aldaar. Er kwam echter een beter (overdekt) zwembad en de plaats van het zwembad werd ingeno men, door woonwagenbewoners. In de loop van de tijd werd het een officieel kamp, dat echter daar niet kon blijven. Een nieuw kamp werd gesitueerd in de Klerxweg, westelijk van Zierikzee. Daartegen werd door omwonenden, be zwaar aangetekend. Men wacht op de beslissing van de Kroon. Maar het wa terschap Schouwen Duiveland kan niet wachten met de Dijksverhoging bij De Val. En zo moet het Woonwagenkamp tijdelijk worden verplaatst. Kosten voor de Gemeente Zierikzee 265.000, waarin noch C.R.M., noch het Woonwa genschap willen bijdragen. In deze prijs is begrepen 165.000,voor 10 prae- fab toiletgebouwen. GREVELINGENSLUIS DRUKSTE SLUIS VOOR PLEZIER- VAART IN ZEELAND De veronderstelling in de stukken bij de Begroting 1978 van de Gemeente Bruinisse, dat de Grevelingensluis de drukste sluis in Zeeland zou zijn wat de pleziervaar betreft, is juist gebleken. Een 'stijging met 25''/o ten opzichte van 1977 geeft op niet mis te verstane wijze blijk, dat watersportend Europa, de 11000 ha. water die men op de Greve- lingen ter beschikking heeft weet te waarderen. Er passeerden vorig jaar niet minder dan 35.432 schepen door deze sluis die de pleziervaart beoefenden plus nog eens 2657 tot de beroepsvaart te rekenen schepen. In 1977 waren er 28.310 recre atievaartuigen, in 1976: 26.937, in 1975: 20.329, in 1974: 13.904, in 1973: 9417, in 1972: 6.005, in 1971: 3358 en in 1970: 1884. Naarmate de recreatievaart toeneemt vermindert de beroepsvaart enerzijds natuurlijk omdat veel producten ver kocht aan de landbouw-coöperaties over de weg worden vervoerd, anderzijds omdat ook het aantal landbouwhaven- BELASTINGDIENSTEN SCHOUWEN EN FLAKKEE GAAN SAMEN De samenvoeging van de Belasting diensten Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee betekent voor Zierik zee een stimulans voor de werkgelegen heid. Men spreekt zelfs van een toene ming van het personeel met 50 perso nen, maar het betekent wel dat ook de zeven mensen die nu in Middelhamis werken, hun werkkring in Zierikzee zullen vinden. Een en ander houdt ook verband met een reorganisatie van de Belastingdienst in Brielle. Deze uitbreiding zal echter eerst plaats hebben als het nieuwe belasting kantoor naar het ontwerp van architect ir. K. A. van Ooy te Amsterdam zal zijn gebouwd. Ambtelijk is echter de zaak •wel beklonken. De bouwvergunning wordt dezer da gen afgegeven en de grond is beschik baar de bouw zal natuurlijk wel meer dan een jaar duren, zodat de definitieve verhuizing waarschijnlijk eerst in 1980 zal plaats hebben. THOLEN Diensten in Ten Anker Woensdag 24 jan. ds. M. D. Geuze; Woensdag 31 jan. ds. W. Gorissen. Stemming ambtsdragers Bij stemming is dhr. Gakeer als kerk voogd herkozen en dhr. Overbeeke als notabel der Herv. Geriieente. SINT MAARTENSDIJK Weer een beroep. Ds. J. Blom, her vormd predikant, ontving dezer dagen zijn zesde beroep. Ditmaal naar Ridder kerk. tjes verminderde. In 1970 waren er nog 14.889 beroepsvoorders die de sluis pas seerden, in 1971: 9434. Het laagst kwam men in 1975 (2181, andere jaren schom melde het van 2600 - 2800, om vorig jaar weer tot 3112 te stijgen. Juli was voor de recreatievaart met 11.996 de drukste maand. (177 beroeps- vaarders, augustus was met 9762 goede tweede, (9564 recreatievaarders, 198 be- roepsvaarders. VERVOLGVERHAAL. P. de Zeeuw J.Gzn. Historisch verhaal uit de Middeleeuwen Uitgeverij ,J>e Banier" 30 Als een geslagen hond volgde Maarten de pater. Ze verlieten de taveerne en gingen naar het klooster. Onderweg kwamen zij herhaaldelijk bouwlieden tegen, die aan de Domtoren werkten. Zij gingen naar het terrein van de bouw en groetten de beroemde bouwmeester heel beleefd. Doch Maarten nam er nauwelijks no tie van. Hij was zo verdiept in zijn eigen ge dachten, dat hij geen oog had voor zijn omgeving. Ook niet voor het trotse bouwwerk, dat zij nu vlug naderden. Daar hadden zij het bouwterrein reeds bereikt. De Domtoren stak reeds honderd voet uit boven de omringende gebouwen De eerste omloop was reeds bijna afge werkt. Langzaam maar zeker groeide dit geweldige bouwwerk; steen voor steen en laag voor laag. Allen, die de Domtoren van jaar tot jaar zagen groeien, hadden grote be wondering voor de grootse gedachte, die uit dit bouwwerk sprak. Zij roemden de bevalligheid van de delen in de indruk wekkendheid van het geheel. De ko mende eeuwen zou men ongetwijfeld de grote bouwmeester roemen. Maar die bouwmeester zelf had geen oog voor het grootse kunstprodukt, dat hij bezig was te bouwen. Hij was langzamerhand ongevoelig ge worden voor de lof, die hem al zoveel jaren als de grote bouwmeester van de Domtoren van Utrecht was toegezwaaid. Als jonge kerel had hij gejaagd naar roem en eer en het was hem gelukt om die te verwerven. Van alle kanten was zij hem geschon ken. En nu was hij al die lof beu. Nu lieten hem de roem en de eer koud. Hij was een in zichzelf gekeerd man ge worden, die zich alleen nog verdiepte in het verleden. In gedachten verzonken liep hij naast de pater voort, maar toen zij bij de in aanbouw zijnde toren waren gekomen, wendde hij het hoofd af van de steen massa, waarnaar de komende geslach ten met veel trots zouden kijken. Er voer een rilling door de leden van de bouwmeester, toen zij een eind ver der de tweede burgemeester van Utrecht ontmoetten. Hij was te paard gezeten en in een zwarte toga gehuld, waarover hij een mantel droeg van rood fluweel, die hem over de schouders hing, zodat hals en armen geheel vrij bleven. Om zijn hals droeg hij een brede zilveren band, waarin naetalen belletjes hingen, die bij elke beweging luidruchtig klin gelden. De burgemeester hield zijn paard staand en knoopte een gesprek aan met de beide heren. Het was hem een waar genoegen twee zulke belangrijke figuren uit de Utrechtse samenleving te mogen ontmoeten. Maar Maarten had geen schik van de conversatie. Hij kon ter nauwernood enig antwoord vinden op de verschillende vragen, die de burgemees ter hem stelde. Allerlei gedachten dwarrelden door zijn hoofd en allerlei gedaanten spook ten door zijn geest. Gelukkig duurde het gesprek niet land. Het werd door de burgemeester spoedig afgebroken en de pater en de bouwmeester vervolgden hun weg naar de kloosterkerk, waar de eerste, de laatste de biecht zou afnemen. Toen hij de sombere gewelven van de grote kerk binnentrad werd het gemoed van de ongelukkige Maarten Gevaerts door vrees en droefheid overmeesterd. Pater Amoldus had zich in zijn biechtstoel gezet en Maarten kon be ginnen met te vertellen wat hij op het hart had en wat hem zo buitengewoon zwaar drukte. „Eerwaarde vader barstte Maarten los u houdt mij voor de bouwmeester van de Domtoren, maar ik heb geen recht op die titel. Sanne de heks heeft het al voorspeld en die oude toverkol heeft nog gelijk gekregen ook. Het is me onbegrijpelijk hoe ik tot zulk een daad kon komen Zijn stem stokte. Dit gaf de pater de gelegenheid om er tussen te komen met de opmerking: „Hoor eens vriend Gevaerts, je moet je verhaal wat geregelder vertellen. Zoals je het nu doet, begrijp ik niet, wat je me wilt zeggen. Vertel me nu eens van voren af aan en vooral regelmatig. Je moet niet van de hak op de tak sprin gen. Wat is nu eigenlijk de misdaad, die je begaan hebt en waarop je zoeven zinspeelde?" Toen begon Maarten opnieuw met zijn verhaal, maar hij zorgde er w^el voor, dat hij het in een geregelde volgorde deed. „Ruim twee jaar geleden reisde ik uit Henegouwen naar Utrecht om mijn plannen en tekeningen voor de bouw van een Domtoren in te leveren. In de wagen van Brussel naar Antwerpen reisde ik in gezelschap van een bejaar de man, met wie ik een gesprek aan knoopte. Het bleek mij al gauw, dat hij bouwmeester was en dat hij, evenals ik, op reis was naar Utrecht om daar zijn tekeningen ter tafel van het Domkapit tel te brengen. Ik vertelde hem het doel van mijn reis niet, maar bracht hem in de waan, dat ik voor handelszaken op reis was naar Holland. Ik brandde natuurlijk van verlangen om de plannen van die bouw meester eens te mogen zien en gelukkig kreeg ik daartoe de gelegenheid. Hij verzocht mij met hem te Antwerpen in hetzelfde logement te slapen en wij na men onze intrek in de herberg „Het IJ". In die herberg wilde hij mij uit vriendschap zijn ontwerpen laten zien. Dat kon, meende hij, volstrekt geen kwaad, omdat ik in, de handel was en naar Holland reisde. Met beide handen greep ik dit aan bod aan. Maar hoe schandelijk heb ik de vriendschap van deze bejaarde bouw meester beloond! Toen hij zijn tekenin gen voor mij op de tafel had uitgespreid zag ik onmiddellijk, met een half oog, dat die tekeningen veel en veel mooier waren dan de mijne. Ik zou niet de minste kans maken, als de plannen van deze bouwmeester ter tafel kwamen. Ik schrok hevig van die ontdekking en begon dadelijk na te denken over mid delen, waardoor ik dit onheil, zoals ik het noemde, kon afwenden. U moet den ken, mijn bruid stond op het spel. Wan neer ik de Domtoren niet mocht bou wen, zou ik Maria van Ath niet als mijn bruid krijgen. En ik wilde haar, koste wat kost hebben. Ik behoefde niet lang na te denken, voor ik een plan had. Het was een plan, even gemeen als doeltreffend. Verrader, die ik was, bood ik de niets kwaads vermoedende man de St. Geer- tensdronk aan, waarin ik een slaapmid del had gemengd. Nadat hij mij zijn te keningen had laten zien, zijn wij naar bed gegaan. De oude man is toen al spoedig in een diepe slaap gevallen en toen in de herberg alles rustig was, heb ik zijn tekeningen uit de koker, waarin hij ze bewaarde, gehaald en heb het schone werk, waaraan die man maan den had gearbeid, op de haard verbrand De volgende morgen in alle vroegte ben ik opgestaan en reisde, met de dilligence naar Geertruidenberg. Ik wds er zeker van, dat hij als hij tegen de middag ont waakte, zoals ik verwachtte, hij geen spoor van mij zou kunnen vinden. Hij wist niet wie ik was, kende mijn naam niet eens en wist ook niet, waarheen ik op reis was. Hij vermoedde alleen, dat ik een reizend koopman was, op weg naar Holland. Ziedaar eerwaarde zo eindigde Maarten zijn verhaal nu heb ik u het relaas van mijn misdaad opge biecht, een misdaad, die mij zeer zwaar drukt en die mij volledig in de ellende heeft gestort. Ik ben in Utrecht geko men, heb mijn plannen ingeleverd en zij werden bekroond. Ik werd de bouw meester van de Domtoren. Die eer kwam mij niet toe, want de plannen van de oude reisgezel waren veel mooier dan de mijne. Ik meende echter, dat ik zo handelen moest, want ik wilde beslist Maria hebben". Maarten zweeg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 2