Intensieve belangstelling ruilverkaveling „Fiakkee" r jfiÉlJilELDlSff( STIÜLLKNDAM Koninhlijk goud ¥ior scheidende kleuterleid ster mej. Zwijnenburg U^i-UsS n 51e jaargang Vrijdag 19 januri 1979 No. 4759 CHR. STREEEKBLAD OP GEREIPOIIMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLI4ANDSE EN ZEEUWSE ETLANDEN Verschijra tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond OUDE TONGE - SOMMELSDIJK - OOLTGENSPLAAT ie „Open'' gesprek op voorlichtings bijeenkomsten ie S.B.L. kociit ai 230 lia. grond van de benodigde 600 Volksuniversiteit te Ouddorp wordt opgelieven IJsclub ;;Ouddorp'' 1000 leden! OOK OP VEIJDAGAVOND X BEZOEKT ONZE Automoblelen-verkoopiial GA X LANGEWEG 113 AGE K^öFS I^ELHARNIS TELEFOON 01870-2043 Tekening van Aai Boogerman geeft unieke kijk op Kaai en Vingerling OUDDORP: ir Afscheid secr./penningni. P. Westhoeve Dierenbescherming; k POSTBUS 8 3240 AA MIDDEUiARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Jiaba Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De voorlichtingsbijeenkomsten, die in het kader van de ophanden zijnde Ruil verkaveling „Flakkee" deze week zijn gehouden, hebben een groot aantal be langstellenden getrokken. Op deze ver gaderingen, die zich kenmerkten door een goede begeleiding, open gesprekken, kritische vragen en veel informatie, word intensief op de plannen ingegaan. Er werden dan ook enorm veel vragen gesteld, die door deskundigen van de voorbereidingscommissie, de Landin- richtingsdienst, het Staatsbosbeheer, het kadaster en de inspraakcommissie wer den beantwoord. Over alle facetten aan deze verkaveling verbonden, werd breedvoerig gediscussieerd. Het gaat dan ook niet om een „klei nigheid" bij deze een der grootste ver-, kavelingen, waarbij zo'n 15.000 ha be trokken is en waaraan een totaal bedrag van rond 122 miljoen gulden zal worden uitgegeven. In de plannen zijn ook de ruilverka velingen „St. Adolfsland" van 1968 en „Grijsoord" van 1970 opgenomen. Aan voorontwerp twee jaar gewerkt. Aan het voorontwerp van deze ruilver kaveling is ruim twee jaar gewerkt. Het was op 15 november 1977 dat landbou wers en andere geïnteresseerden al ken nis maakten met de plannen. Ook toen werden al voorlichtingssamenkomsten belegd. Genoemde datum waren er in het Veren, gebouw „'t Centrum" te Oolt- gensplaat ongeveer 50 personen aanwe zig. Dinsdagavond 16 januari j.l. was er een opkomst van 135 belangstellenden. Een teken dat het plan bij de bevol king gaat leven. Ook de samenkomsten j.l. maandag te Oude Tonge en Som melsdijk waren best bezet, respectieve lijk 130 en 170 personen. Er volgt nu nog een vergadering op maandag 22 januari a.s. om 19.30 uur in „De Schakel" te Dirksland. Een ieder is daar van harte welkom. Umoet er beslfst eens heen gaan, het is voor landbouwer en niet- landbouwer zeer interessant. Gebleken is dat op de reeds gehouden drie samen komsten praktisch dezelfde vragen wor den gesteld, gevolgd door een levendige gedachtenwisseling. „Er wordt over de ruilverkaveling gepraat". Te Ooltgensplaat was de leiding in goede handen van mevr. M. G. H. van Es-van Maldegem uit Nieuwe Tonge, voorzitster van de Inspraakcommissie. In haar welkomswoord sprak zij over een overweldigende belangstelling nu en de vorige dag. „Op veel verjaardagen en familiesa menkomsten wordt er over de Ruilver kaveling „Flakkee" gepraat. Dat is een goede zaak", aldus spreekster. „Vroeger ging een ruilverkaveling alleen om en over de boeren, nu zijn er meer mensen bij betrokken, al mogen uiteindelijk al leen de agrariërs maar stemmen over het al of niet doorgaan. Onze taak is niet om u vóór- of tegenstander van de ruil verkaveling te maken", aldus mevrouw Van Es, „maar wij willen u van alles op de hoogte brengen. De persoonlijke be langen komen aan bod bij de z.g.n. „In- spraakgroepen" die worden of al zijn gevormd". Deze groepen (in totaal wor den er 45 in het leven geroepen) gaan elk uit 15 a 20 personen bestaan en zul len in de „huiskamers de belangen gaan behartigen". Ze zullen 3 of 4 keer bijeen komen en het belangrökste werk van deze in- spraakgroepen is, dat er van elke groep een eindverslag wordt opgemaakt, waar uit de commissie een totaal rapport kan samenstellen", aldus mevrouw Van Es, die na enkele opmerkingen het woord gaf aan dhr. P. C. H. Noordermeer, vice- voorzitter van de Voorbereidingscom missie. Flakkee moet agrarisch blijven. Dhr. Noordermeer begon met de op merking, dat Flakkee agrarisch moet blijven en dat er geen „grote" recreatie mag worden gecreëerd. Het mag niet worden zoals in Zeeland waar veel grond voor recreatie-doelinden is aan gewend. Spreker ging nader in op het rapport Voorontwerp Ruilverkaveling „Flakkee". Dit rapport is voor belang stellenden gratis af te halen op de Ra- bobanken in alle gemeenten (U kunt dan zelf van heel het voorontwerp op uw gemak kennis nemen, waarbij een prachtige kaart van het verkavelings gebied is bijgevoegd. In dit rapport kan men ook op pagina 10 de cijfers vinden van de kosten. (Verslaggever) Stel uw gronden beschikbaar. Om de verkaveling zo goed mogelijk uit te voeren deed dhr. Uoordermeer een be roep op de aanwezigen om hun gronden die men wil verkopen over te doen aan de Stichting Beheer Landbouwgronden (kortweg S.B.L. genoemd). Momenteel heeft de S.B.L,. al 230 ha aangekocht maar voor een goede planning is er on geveer 600 ha nodig, maar aldus spreker, we zijn nog niet aan de verkaveling toe. Wij verwachten dan meer aanbod en wij vertrouwen dat deze oppervlakte t.z.t. disponibel zal zijn". Nieuwe gemalen. Van de Landinrichtingsdienst sprak Ir. A. A. Verhagen uit Den Haag over de technische aspecten, die aan deze ver kaveling vastzitten, o.a. het aanleggen van wegen met parkeerplaatsen, de be planting en wat waterbeheersing. Op kaarten, zag men de huidige watergan gen, op een andere kaart waren de ver anderingen te zien. Aan de haven van Dirksland en in de Van Pallantspolder en de polder Oud- Kraaier zullen nieuwe watergemalen worden gebouwd. Enkele gemalen in deze streek worden overbodig. Te Oude Tonge is er een aanpassing nodig van het huidige gemaal. Het ge maal te Stad aan 't Haringvliet blijft in tact, eveneens het gemaal van Den Bom mel. Na afsluiting van de Philipsdam zal er ook via het gemaal aan de Gala thee te Ooltgensplaat zoet water worden ingelaten. Het inlaten van zoetwater zal vanzelf ook via de andere gemalen plaats vinden. Ook het gemaal in de kom van Ooltgensplaat blijft fungeren. Na nog enkele facetten te hebben toe gelicht was er in de pauze gelegenheid schriftelijke vragen te stellen en na de pauze ook mondelinge vragen en op merkingen in het midden te brengen. Rijksweg 18. Er waren nog meer vragen binnen gekomen dan op voorgaande vergaderin gen, aldus mevr. Van Es. De eerste vraag ging over Rijksweg 18 tussen Achthuizen en Oude-Tonge. De urgentie van deze weg is volgens Ir. Verhagen bij de instanties niet bijzonder groot. T.z.t. zal een nieuw tracé worden vastgesteld en het oude plan van 1981 komt dan te vervallen. Voor de Ruil verkaveling erg spijtig. Groot en klein. Over de toedeling gaf dhr. Ir. P. Hey enige toelichting op een vraag over kleine grondgebruikers. Groot en klein hebben recht op hxm toedeling aldus spreker. Stukken wateringen zullen worden onttrokken aan het geheel, op sommige plekken wordt Staatsbosbeheer eige naar. De eigenaar wordt schadeloos ge steld in geld of in grond, aldus Ir. M. C. V. d. Berg van het Staatsbosbeheer. Reservaten. Rond het „Grote Gat" zullen er meer gronden voor reservaten onttrokken worden, aldus dhr. Van den Berg, die ook inging op een vraag over het aan leggen van stukken bos. Deze bosjes bij het „Grote Gat" vormen een z.g.n. buf ferzone die niet storend zal werken op het open gebied van Flakkee. De opper vlakte bij het Grote Gat zal ongeveer 19 ha gaan bedragen; 7 ha is al in bezit van Staatsbosbeheer en 12 ha zal er bij komen, aldus dhr. van den Berg. Vervolg op pag 2, 1ste kolom. Na ongeveer 20-jarig bestaan wordt de Volksuniversiteit te Ouddorp, die haar taak in die jaren ruimschoots heeft bewezen, per 1 april a.s. opgehe ven. De oorzaak is gelegen in het feit, dat mede onder invloed van de televisie de belangstelling voor het bijwonen van lezingen gering is. Het ledental loopt de laatste jaren gestaag terug en deze ten dens blijft zich voortzetten. Daarom is in een op 11 januari j.l. ge houden ledenvergadering met meerder heid van stemmen besloten tot ophef fing van de VU. De nog geplande lezingen voor dit sei zoen vinden normaal doorgang. De eerstvolgende lezing wordt gehou den op donderdag 25 januari a.s. in de bovenzaal van het verenigingsgebouw aan de Stationsweg te Ouddorp. Als spreker hoopt op die avond op te treden dr. K. A. D. Smelik met als on derwerp: De verhouding tussen Joden dom en Christendom in de eerste eeu wen van de jaartelling. Het bestuur wekt alle leden en be langstellenden op deze avond te bezoe ken, De aanvang van de lezing is be paald op 20.00 uur. De voortdurende vorstperiode heeft wellicht aan meerdere ijsclubs maar zeker ook de IJsclub „Ouddorp" een aanzienlijke ledenwinst gebracht. Jarenlang bleef het ledental vrij sta biel op zo'n zevenhonderd, maar gelokt door de fraaie ijsbaan hebben zich in de voorbije weken enkele honderden nieuwe leden aangediend waardoor woensdag in de persoon van Leo West hoeve P.zn. het duizendste lid kon wor den begroet. Het bestuur van de Ver. was daar zo mee ingenomen dat Leo een paar schaatsen kreeg aangeboden. Het ijsclub-bestuur is bijzonder aktief. Regelmatig worden bustochten naar de Uithof in Den Haag gemaakt om daar te gaan schaatsen terwijl thuis in het Ouddorpse voor een voortreffelijke ijsbaan is gezorgd. Geopend: maandag t/m zaterdag van 8.30 -17.30 uur vrijdagavond tot 21.00 uur Mr.Snijderweg -Industrieterrein -Stellendam -telefoon 01879-2300 t t ■M Met een ingeboren liefde voor juist dat deel van oud-Middelhamis heeft te kenaar Aai Boogerman een pracht pot loodtekening gemaakt vaiï een deel van de Kaai, het Vingerling en het Stoom bootsplein. Het unieke ervan, afgezien nog van het gebleken kunstenaarschap van dhr. Boogerman, is dat er nooit eer der zo'n „groothoekige" afbeelding van deze omgeving heeft bestaan. Dhr. Boo german kwam aan zijn voorbeeld door enkele oude ansichten te monteren en vanuit zijn fantasie of de thans nog aan wezige werkelijkheid de ontbrekende delen op te vullen. Aldus kwam een historisch volstrekt verantwoord beeld tot stand, compleet met een viertal hou ten sloepen in de haven en aan het Stoombootsplein de „Padang", een vrij klein 'stomertje waarmee vracht en pas sagiers n. Rotterdam vervoerd werden. Iedereen kan straks de tekening be wonderen omdat die onderdeel uit zal maken van de koUektie die dhr. Boo german binnen enkele weken in Mode huis Buijsse zal exposeren. Het formaat van de tekening is 92 x 50 cm. Het was door de jaren heen al duide lijk geworden-, maar j.l. dinsdagavond bleek het des te meer dat Ouddorp de hoofdleidster van de Chr. Kleuterschool mej. M. P. Zvwjnenburg in het hart had gesloten. Toen ze dinsdagavond ver vroegd afscheid nam vond ze velen om zich heen die haar in woord en daad over die moeilijke „drempel" hielpen. Burg. van Velzen was er met een vol strekt onverwachte verrassing in de vorm van een Gouden Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau als waardering voor het langdurige dienstverband van de scheidende mej. Zwijnenburg. Dat begon al in 1936 aan de Rotter damse Johan Boogermanschool. In 1958 kon men mej. Zwijnenburg treffen als hoofdleidster van een christelijke kleu terschool in Rotterdam waarna ze in 1965 op Ouddorps verzoek naar Oud dorp kwam om vervolgens zo rele veerde dhr. Joh. Tanis als voorzitter van het schoolbestuur haar stempel op de Ouddorpse kleuterschool te druk ken. Het bestuur bleek daar alle waar dering voor te hebben en, wetend met hoeveel ambitie ze haar werk deed, be greep dhr. Tanis dat het mej. Zwijnen burg moeilijk zal vallen nu, op 63 jarige leeftijd, afstand te moeten nemen. „U hebt geplant, moge de Heere daar de vruchten van laten zien", zo hoopte dhr. Tanis, mej. Zwijnenburg enkele boek werken aanbiedend en voor de komende tijd Gods onmisbare nabijheid. Steeds aangepast. Ook burg. van Velzen bleek veel waardering te hebben voor de wijze waarop mej. Zwijnenburg de Ouddorp se kleuterschool heeft geleid terwijl ze toch, zo besefte dhr. van Velzen, zich steeds aan heeft moeten passen aan steeds weer nieuwe ontwikkelingen. Voor het goed functioneren van de school was het van grote waarde ge- v/eest dat mej. Zwijnenburg bij haar komst een grote ervaring meebracht zo wel in het omgaan met kinderen als met haar collega's; ook haar Ouddorpse pe riode had dan ook geleid tot de toeken ning van de Gouden Eremedaille die burg. van Velzen haar gaarne opspeld de. Niet verwacht. „Een onderscheiding had ik absoluut niet verwacht", verklaarde mej. Zwij nenburg in haar dankwoord, nog wat verbouwereerd over zoveel ontvangen waardering. „Als iemand werkt met ple zier zoals ik dat heb mogen doen dan valt het werken niet zwaar", gaf ze te kennen, desniettemin bijzonder erken telijk voor de ontvangen Onderschei ding. Ze besloot met de hartelijke wens dat op school de eenheid tot in lengte van dagen bestendigd zal blijven. Geen nood voor zichzelf, „want", zei mej. Zwijnenburg: „Gelukkig wordt de kracht me niet onthouden het vroegere afscheid te aanvaarden; moge de jaren me steeds dichter brengen tot Hem Die onze Oorsprong is". Opvolgster Mej. Zwijnenburg wordt opgevolgd door mej. J. (Ko) Vis uit Middelharnis die de school al elf jaar als leidster heeft gediend en als waarnemend hoofdleid ster optrad in de voorgaande maanden Mej. Zwijnenburg vertoonde het vervroegde afscheid ten spijt toch nog een glimlach toen haar de onderscheiding werd opgespeld. waarin mej. Zwijnenburg moest ver zuimen. Afscheid en jubileum. Er wachtten deze avond in de ge meenschapsruimte van de School met de Bijbel overigens nog meer plicht plegingen die enerzijds van harte-, maar anderzijds ook node werden afgehan deld. Dat node gold voor het afscheid van secretaris-penningmeester dhr. P. West hoeve (76) die om leeftijdsredenen van deze drukke post wUde worden afge lost. Geen wonder als men bedenkt dat dhr. Westhoeve sinds februari '58 al 299 bestuursvergaderingen bijwoonde en no tuleerde. „Ik heb het steeds met plezier gedaan, alsof het voor mezelf was" ver zekerde dhr. Westhoeve in zijn dank woord op de afscheidswoorden van dhr. Tanis en burg. van Velzen. Uit de her inneringen van dhr. Westhoeve kwam de grote bloei van de school duidelijk tot uitdrukking, al verheelde hij niet dat de nieuwbouw met 13 lokalen en een ge meenschapsruimte een enorme inspan ning had gevergd en andermaal bestaat er behoefte aan meer ruimte zodat het gemeentebestuur de aanvrage voor de bouw van een 14e lokaal tegemoet kan zien. Sinds 1965 was dhr. Westhoeve ook belast geweest met het penningmeester schap welke functie hij beheerd had naar een goed Ouddorps principe: Goed-, maar zo zuinig mogelijk! Het deed dhr. Westhoeve deugd mede daardoor nu een gezond „bedrijf" achter te kunnen la ten en na zijn interessante „memoires" te hebben beëindigd besloot hij met de school een verdere bloei en een verdere bestuurlijke eensgezindheid toe te wen sen. Afscheid werd ook genomen van dhr. Joh. Moerkerke, thans wonend te Mid delburg door welke verhuizing een eind kwam aan zijn lidmaatschap van het bestuur van de kleuterschool ('74-'78) en de basisschool ('75-'78). In 't zUver. Mej. G. de Jong bleek al een kwart eeuw lang het gebouw van de kleuter school te hebben schoongemaakt en dat heeft ze dermate verdienstelijk gedaan dat burg. van Velzen allereerst tot haar het woord richtte. „De school ziet er perfect uit zodat alles je toeglanst", had het mannenoog van burg. van Velzen be merkt. Het was dan ook een weiver- diend compliment dat mej. de Jong te incasseren kreeg, ook van de zijde van het schoolbestuur, mede getoond in de aanbieding van enkele boeken. Zoekgeraakt Duitse Staande draad- haar (reu) van 12 weken. Draagt grijze halsband. Inl. graag f am. Mijs, Koksweg 6, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2584. De red point Siamese kater van fam. Prosman is helaas nog niet terecht. Event, inlichtingen graag, Zeedijk 40, Stad aan 't Haringvliet, tel. 01870-3076.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1