EIIAHDEII I1IEUWS De bouwmeester en zijn bruid 2e Uad Dinsdag 16 jantiari 1979 No. 4758 •k Bereidheid tot veriioging recognities lij iet aanwezig Werlclooslieldscijfer op Flakicee in dec- maand met sprong omlioog Ruilbeurs Diekliuus ATTENTIE S.V.P. Groene Kruis Zuigelingenbureau STEEDS NIEEfi iE^ Vroege Aardappelteelt ■BiBiw—iw^jmmjg Raad Oostflakkee redelijk tevreden over resultaat gem. begroting De raad van Oostflakkee heeft het eerst maar eens goed wmter laten wor den vooraleer de gem. begroting te be handelen. Ziekte op de secretarie bleek de echte oorzaak van de wat latere vast stelling die in de j.l. donderdagmiddag en -avond gehouden vergadering plaats vond. De stemming was opperbest, wel licht ingegeven door de redelijke gunsti ge begrotingspositie, maar ook omdat de raad nog geheel in de nieuwjaarssfeer verkeerde waarin het paste met elkaar in een goede harmonie de draad weer op te nemen. Aldus geschiedde het; het werd een geboeid luisteren naar de ge houden beschouwingen, gevolgd door de beantwoording door de raadsvoorzitter burg. V. d. Harst en een redelijk geani meerde hoofdstuksgewijze behandeling. Men leze de onderstaande samenvat ting van een en ander die overigens geenszins pretendeert voUèdig te zijn. WRANG. Dhr. Poortvliet, een lange beschou wing van de PvdA-fractie uitsprekend, permitteerde zich in 't begin daarvan wat wrange opmerkingen aan het adres van CDA en PCP, maar al snel bepaalde dhr. Poortvliet zich tot nuttiger beschou wingen, beseffend dat er verschUlen zullen blijven die overbrugd zullen moeten worden. Zorgen gaf dhr. Poortvliet te kennen over de woningbouw, het beleid van het huidige kabinet voor de sociale woning bouw levensgevaarlijk achtend. Te meer benadrukte dhr. Poortvliet de wens van zijn fractie naar betaalbare woningen ook voor de zwakkeren uit de samenleving. Bezorgd verklaarde dhr. Poortvliet zich ook over de ontwikkeling van de Kijksbijdragen t.b.v. het onderwijs. Wanneer die teruglopen zou dat zo vreesde dhr. Poortvliet ten koste kun nen gaan van „andere" onderwijstaken zoals onderwijs aan ouderen en de VOS- cursussen. Wel was dhr. Poortvliet van mening dat er een optimaler gebruik van leer- en speelmiddelen dient te wor den gemaakt en dat de overcapaciteit van lokaliteiten door de totale gemeen schap benut dient te worden. Dhr. Poortvliet sprak voorts de wens uit naar verkeersveiligheidsvoorzienin- gen in nieuwbouwwijken die ook be staan uit controle op onderhoud van ha gen en bebossing die het verkeer belem meren. Een „apart probleem" noemde dhr. Poortvliet de toegangsweg naar Ooltgensplaat en hij maande met het /nemen van maatregelen niet te wachten tot er ongelukken gebeuren. Sprekend over de gem. financiën ver klaarde dhr. Poortvliet zijn fractie voor stander van een kritisch financieel be heer en het maken van welbewuste keuzes, dat in het licht van de welis waar nog gezonde maar toch minder wordende begrotingspositie. Na een visie op de ontwikkelingen en het uitblijven daarvan m.b.t. de sport gaf dhr. Poortvliet zijn visie op het gebruik van woningen als tweede woning aan de uitbreiding waarvan hij een halt toe wüde roepen. Vragen had dhr. Poortvliet omtrent het 's winters „parkeren" van boten op het haven terrein van Den Bommel; het leek hem onjuist dat daar geen vergoeding voor behoeft te worden betaald. Dhr. Poortvliet maakte m.b.t. de kos ten van de reinigingsdienst duidelijk dat het de mening van zijn fractie is dat de te betalen recognities kostendekkend moeten zijn en hij pleitte voor de aan wijzing van een plaats waar particulie ren tegen een vergoeding kleine hoe veelheden puin e.d. kunnen storten. Het gebruik van kringlooppapier werd door dhr. Poortvliet bepleit en via het verlangen naar een welzijnsplan stipte dhr. Poortvliet aan vragen te hebben over het fimctioneren van het Maat schappelijk Werk. De uitgave van een gemeenteblad wilde dhr. Poortvliet nu doorzetten en in het kader van een beter contact dacht hij ook aan de mogelijkheid van kabel televisie. Spr. suggereerde ook te over wegen de bevolking meer bij de raads vergaderingen te betrekken in die zin hen een half uur aan de vergadering vooraf de mogeUjkheid tot inspraak te geven. De realisering van een Inter gemeentelijke Soc. Dienst wordt door de PvdA gractie nog steeds begeerd. ZWEMBAD I.v.m. de stijging van de tekorten op de twee zwembaden leek het dhr. Poort vliet juister die af te stoten en op een centrale plaats in de gemeente een nieuw overdekt bad te bouwen. Hij suggereerde onder de bevolking een enquête te hou den die antwoord zal moeten geven hoe groot de behoefte is aan een dergelijk bad, welke kosten nu door de bevolking worden gemaakt om de kinderen te la ten zwemmen, wat de bevolking voor een eigen bad over heeft en waar dat het best zou kunnen komen. Principe niet verzwijgen. De beschouwing van dhr. J. van Dam (SGP) had een principieel karakter, „want", zei dhr. van Dam, „het prin cipieel geluid te verzwijgen zou het erg ste zijn wat een SGP'er bij een gelegen heid als deze zou kunnen doen". Dhr. van Dam verheelde niet de beginselen van de SGP, gegrond op Gods onfeil baar Woord volledig te onderstrepen, ook al wordt die Partij dikwijls aange merkt als een secte die overal wordt te gengesproken en menigmaal wordt dood verklaard. Spr. stelde dankbaar vast dat de SGP er desondanks nog zijn mag; „niet om de SGP'ers zelf die ook van nature kinderen des toojms zijn gelijk alle an dere mensen, maar omdat het Wooiti des Heeren eeuwig zal bestaan". Komend tot het zakelijk gedeelte van zijn beschouwing toonde dhr. van Dam zijn tevredenheid over de gezonde posi tie van de gemeente, maar hij Uet niet na er tegen te waarschuwen dat de uit keringen mt het Gemeentefonds eerder minder dan meer zullen worden, waar om dhr. V. Dam het zeer verstandig zou vinden een va^t omlijnd prioriteiten schema op te stellen van uit te voeren werken die wel en die welke niet fi nancieel verantwoord moeten worden geacht. „Dat zou voorkomen zo redeneerde dhr. van Dam dat we op een gegeven moment bedolven worden onder een la wine van allerlei plannen terwijl we niet weten wat we kunnen realiseren". Voorts liet spr. zijn gedachten gaan over een groot aantal zaken, zoals de vraag waarom het zo lang duurt eer er een goed alarmeringssysteem voor de brandweer is en hij verklaarde graag in te stemmen met de vergevorderde plannen tot aanschaf vj(n een nieuwe brandweerwagen voor Den Bommel. Weinig tevreden verklaarde dhr. van Dam zch over de woningbouw zoals voor de periode 1976 - 1985 voorgenomen, ppr. vreest dat bij het ontbreken van woonruimte steeds meer jongeren de dorpen zuUen verlaten en spr. vroeg dan ook bij G.S. een extra contingent aan te vragen om de opgelopen achterstand in te halen. Dhr. van Dam attendeerde ook op de wenselijkheid van de bouw van een nieuw Groene Kruis gebouw in Oolt gensplaat. Krotwoningen, zoals op de Slikdijk, dienen zo vindt dhr. van Dam zo gauw mogelijk te worden gesloopt omdat hun aanwezigheid ont sierend is en gevaar oplevert. Nogal wat moeite verklaarde dhr. v. Dam te hebben met bepaalde onderdelen van het begrotings hoofdstuk Cultuur en Recreatie met name omdat er naar dhr. van Dam meent teveel gemeen schapsgelden aan deze onderdelen wor den besteed. Bedroefd verklaarde dhr. van Dam zich over het regelmatig te rugkeren van Lunaparken. Het was voor dhr. V. Dam een van de symptomen van de huidige tijd waarin alles op zijn kop Ujkt te staan en de mens zichzelf tot norm is geworden. Spr. riep dan ook op tot een terugkeer tot Gods geboden en inzettingen omdat er dan alleen ver wachting mag zijn. In de ban van de bal. Ook dhr. C. Quist (PCP) bleek zijn bedenkingen te hebben over het plaat selijke sportgebeuren op grond waarvan dhr. Quist vaststelde dat de gemeente Oostflakkee vorig jaar in de ban van de bal is geweest. „Het zijn vooral de balsporten geweest die op het budget een aanval doen en in de toekomst zo vreesde dhr. Quist zal daarin nog veel geïnvesteerd wor den". Hij vond het daarom raadzaam zich te gaan bezinnen op een ander subsidie beleid waarin aUe verenigingen, zonder uitzondering zijn opgenomen. Alles wat tot dusverre duidelijk was geworden over de Prov. herindeling bleek dhr. Quist lelijk dwars te zitten; temeer omdat hem gebleken was dat G.S. in 't geheel niet onder de indruk zijn van de argumenten op grond waar van 3 van de 4 eilandeUjke gemeenten voor toevoeging aan Zeeland hebben ge kozen. Dhr. Quist was daar dermate te leurgesteld over dat hij vaststelde dat de raadsbespreking over dit onderwerp nutteloos zijn geweest en de raad slechts- heeft gefungeerd als speelbal waar al leen maar tegen getrapt wordt. „De la gere organen mogen nog wel knikken, maar de hogere bestuursorganen zeggen hoe we dat moeten doen", was de bitte re constatering van dhr. Quist. Sprekend over de gezonde toestand van de gemeentefinanclën en de sug gestie van het college mee te denken over toch nog wat belastingverhogin gen maande dhr. Quist niet te drastisch tewerk te gaan omdat de gemeente qua belastingheffing toch al aan de top staat. Spr. liet zijn gedachten gaan over een groot aantal zaken waaronder ook de bestrating en de uitvoering daarvan in dit jaargetijde waardoor bewoners van plan West zich nu door niodder en poelen een weg moeten banen. Hij verklaarde zich voorts somber ge stemd over de woningbouw en hij vroeg spoed te zetten achter de bouw van de aula en het Ver. gebouw in Den Bom mel voor de realisering waarvan op de steun van de PCP gerekend mag wor den. Duidelijk was dhr. Quist ook in zijn verlangen naar de mogelijkheid van schoolzwemmen en de aanleg van een fietspad langs de Staakweg, een en an der voor de veiligheid van de jeugd. Spr. eindigde met de harteUjke wens dat de raad ook in de nieu'we periode de ware belangen van de gemeente zal die nen. „We reizen het nieuwe jaar in; het is nog nacht. Maar ook in 1979 mogen we het jaar ingaan met de belofte dat de Heere zegenen zal die in gehoorzaam heid aan Zyn Geboden wandelen". Wederzijds begrip. Dhr. P. Noordermeer (VVD) vond de tijd rijp een beroep te doen op het be trachten van wederzijds begrip. Dat zou z.i. zover mogen gaan dat ook de SGP- fractie de houding van mensen die (op zondag) sport of recreatie bedrijven zal gaan respecteren, zoals de WD mensen respecteert die om principiële redenen sen absolute zondagsrust voorstaan. Dhr. Noordermeer bleek zich overi gens heel comfortabel te voelen op een van de beide V.V.D. zetels: „het aantal zetels kwam op twee en daarmee voelen we ons duidelijk in een betere positie t. a.v. de andere partijen", stelde spr. vast. Spr. liet zijn blik gaan over o.a. de be hoefte aan velden van D.B.G.C. betreu rend dat'verwezenlijking daarvan zo lang duurt tengevolge van het uitblijven van de goedkeuring op het bestemmings plan. De situatie voor DBGC achtte dhr. Noordermeer nu „droevig" te zijn waarom hij erop aandrong de grootste spoed te betrachten. Dhr. Noordermeer filosofeerde voorts over de wenselijk heid c.q. de mogelijkheid evt. samen met' andere gemeenten de ontvangst van kabeltelevisie mogelijk te maken. Meerdere vragen had dhr. Noorder meer m.b.t. de woningbouw, vooral m.b.t. de gehouden enquête. Spr. vroeg te wülen bevorderen dat particuliere woningbouw wordt gepleegd wanneer de behoefte daartoe duidelijk aanwezig zou bhjken. Ook vroeg spr. aandacht voor de mogelijkheid van doorstroming. Ook wijdde spr. enige aandacht aan de verkeersveiligheid waarin de aanleg van veUige oversteekplaatsen past, zo mede het blijven aandringen op de aan leg van de nieuwe Rijksweg. Dhr. Noor dermeer vond het een goede gedachte een verkeerscommissie te benoemen die ook studie zou kunnen maken van de verkeerscirculatie in de woonkernen. Spr. verklaarde zich ook voorstander van een subsidieverordening met de aanwezigheid waarvan discussies in de raad kunnen worden voorkomen. Te vreden verklaarde dhr. Noordermeer zich ook over de functionering van het Jeugdwerk. Aandacht vroeg hij voor de soms slechte huisvesting van o.a. de peuterspeelzalen terwijl betere accomo- datie aanwezig is, M.b.t het onderwqs was het sprekers' vraag of er nog perspectief is voor de bouw van een peirmanente MAVO nu het aantal leerlingen terug blijkt te lo pen. Cultureel karig bedeeld. In zijn beschouwing namens het CDA constateerde dhr. S. Moerenhout dat Oostflakkee en eigenlijk heel Goeree- Overflakkee op cultureel gebied karig bedeeld is. Daarom drong hij aan te on derzoeken in hoeverre het mogelijk is met de overige eilandelij ke gemeenten gezamenUjke activiteiten te ontplooiien. Ook in het vervolg van zijn beschou wing legde dhr. Moerenhout de nadruk op die zaken die het welzijn van de be volking raken, zich door de economi sche omstandigheden gedwongen we tend de gelden zo eerlijk mogelijk te verdelen over alle groepen van de be volking. Een primaire behoefte achtte dhr. Moerenhout de woonbehoefte te zijn, wat dhr. Moerenhout bracht tot het uit spreken van de wens dat de beschik bare woningen zoveel mogelijk aan de eigen ingezetenen ten goede zullen ko men. Het was voor dhr. Moerenhout zeer de vraag hoe het toch komt dat de huren zo hoog zijn dat niet ledere wo ningzoekende zich ertoe voelt aange trokken. Een drastisch onderzoek naar de oorzaak en het treffen van drastische maatregelen achtte spr. dan ook zeer gewenst. Spr. verwachtte al een beter rendement wanneer de woningbouw verenigingen zouden wiUen samenwer ken en zich van meer professionele krachten zouden willen bedienen. Voorts sprekend over de werkloos heid meende dhr. Moerenhout dat de gemeente in deze niet werkloos toe mag blijven zien. Snelle realisering van het industrie terrein te Oude Tonge zou daartoe een belangrijke stap zijn. Spr. drukte het college ook op de wenselijkheid het on derlinge contact van de bevolking te stimuleren. In dat kader wilde dhr. Moerenhout graag aandacht besteed zien aan het realiseren van goede vergader- accomodaties. Spr. betreurde het dan ook dat het welzijnsplan nog niet ge reed is al achtte hij daaraan de Rijks overheid mede debet. Het zou z.i. een goede zaak zijn een welzijnscommissie in het leven te roepen. Over het mUieu ging het aan het slot van de beschou wing van dhr. Moerenhout. Daarin ver klaarde hij zich voorstander van een eilandelijke aanpak m.b.t. het vervoer van gevaarUjke stoffen waarna dhr. Moerenhout nog duidelijk maakte kri tisch te staan tegenover de gedachte aan belastingverhoging. Z.i. kan die voor komen worden als getracht wordt de kosten te beperken hetzij door zorgvul diger gebruik van materialen hetzij door het nog meer afwegen van de uitgaven. Beantwoording. Na de traditionele lunch in hotel Hob bel zette burg. v. d. Harst zich rond ze ven uur aan het beantwoorden van de vragen, bUj gestemd over de beluisterde „positieve eensgezindheid" in de raad. Over de door alle fracties besproken „Volkshuisvesting" verklaarde dhr. v. d. Harst met elk van de raadsleden groot voorstander te zijn van de bouw van betaalbare woningen, en met de raad verklaarde de raadsvoorz. zich hogelijk benieuwd naar de bevindingen van de gehouden woonruimte - enquête. Een doorstroming van goedkopere nöar duurdere woningen zou zo meende de voorz. kunnen worden bevorderd met medewerking van de woningbouw verenigingen. De grote vraag is aanne mers te kunnen vinden die woningen nog goedkoop kunnen en wiUen bouwen. Het college hecht eraan dat door de Ver. opnieuw aandacht wordt besteed aan het bouwen van woningen in de be schutte sfeer. Meerdere vragen werden door de voorz. als rhetorisch beschouwd in die zin dat ze geen uitgebreide beantwoor ding behoefden, zeker daar waar de wenselijkheid van de geuite verlangens door het college nadrukkelijk werd on derschreven, evenwel zonder dat het college de middelen tot snelle realise ring heeft. De kabel-t.v. 'bleek zo'n onderwerp dat het college al jaren bezig houdt. Als onderzoek mogelijk is zal dat ook in '79 gaan gebeuren, al was het al om het aan trekkelijke aspect dat alle aparte t.v.- antennes zouden kunnen verdwijnen. De voorz. maakte de raad duidelijk dat Oostflakkee een van de weinige ge meenten met een subsidieverordening is waarvan de alg. teneur is dat de zelfwerkzaamheid zoveel mogelijk door verstrekldng van een subsidie moet worden gestimuleerd. De voorz. vindt echter een herbeziening zeker op z'n plaats. M.b.t. de vraag over het stallen van boten op het havenplateau van Den- Bommel maakte de voorz. duidelijk dat in het betaalde havengeld 5% voor dat stallen is berekend. Zo lang de jachten niet hinderlijk in de weg staan heeft het college vrede met deze regeling. MAVO-school. Het Ministerie heeft te kennen gege ven dat een permanent gebouw voor de Mavo te Oude Tonge alleen maar denk baar is wanneer deze school een depen dance wordt van de Rijksscholenge meenschap te Middelhamis. De invoering van een gemeenteblad ondervond bij het college wat weerstand „om praktische redenen", gaf de voorz. te kennen. Wel zal er een gedachtenwis- Seling over plaats gaan vinden waarin de „in's" en „outs" ter sprake komen. Weinig enthousiast was de voorz. over de PvdA-suggestie de beslissingen van het college openbaar te maken; „wij heb ben onze bevoegdheden en daar willen we ongehinderd gebruik van kunnen maken", aldus de voorz. Hoofdstuksgewijze behandeling. Bij de hoofdstuksgewijze behandeling verdiende dhr. A. Both nog wat voor de gemeente door de raad er warm voor te krijgen een separatie in de hoogte van vergoedingen aan leden van stembu- reaux aan te brengen. Voortaan zullen zij die een snipperdag moeten nemen een hogere vergoeding krijgen dan zij bij wie dat niet het geval is. Duidelijk tot ongenoegen van de voorz. verklaarde de P.v.d.A. fractie zich tegen de bijdrage aan de B.B. Liever zou de voorz. zien dat ook de P.v.d.A. zich zou neerleggen bij de par lementaire gang van zaken, maar nee; we hebben het recht om onze stem hier tegen te laten horen; verklaarde de voorz. en dat was niet te ontkennen. „Ik begrijp het niet, wat zou u er als fractie in de raad van Oostflakkeetje er mee bereiken?" aarzelde de voorz. „Als iedereen het maar afwees, dan was deze organisatie al lang aangepast" was de stellige overtuiging van dhr. Poortvliet. De begroting kon zonder wijzigingen worden vastgesteld. In de decembermaand van vorig jaar is het aantal werkloze mannen op Flakkee t.o.v. de novembermaand met 115 gestegen tot een totaal van 377 (was 262). Daarmee kwam het percentage van de werkloze mnl. beroepsbevolking op 4,8 terwijl dat in november nog 3,3''/o .bedroeg. Onder de 377 werkloze man nen bevinden zich 40 jongeren t.m. 18 jaar. Extra kwalijk is ook dat de ge registreerde aanvrage naar mnl. krach ten van 55 in november afnam tot 39 in dec. w.o. slechts 9 jongeren. De werkloosheid onder vrouwen en meisjes is iets afgenomen. Van 129 in november liep het aantal terug tot 123 in december. Met de geregistreerde vraag naar vrouwen en meisjes is het droevig gesteld, er wordt er slechts één gevraagd in de sector kantoor-onderwijzend per soneel. De onderverdeling van het mnl. werk- lozental luidt als volgt: (tussen haakjes het cijfer van november) bouwvakkers 116 (70); metaalbewerkers 53 (49); land- bouwpersoneel 46 (16); handelspersoneel 5 (6)transportpersoneel 41 (23)kantoor -onderwijzend personeel 19 (17); losse arbeiders 28 (21); overige beroepen 69 (60). De onderverdeling van de werkloze vrouwen: winkelbedienden 24 (25); kan toor-onderwijzend personeel 37 (39); huishoudelijk personeel 9 (9) en overi gen 53 (53). In het Diekhuus te Middelhamis wordt op elke eerste donderdag van de maand 'savonds om 7.00 uur ruüavond ge houden. Het abonnementsgeld voor het jaar 1979 is vastgesteld op 34, U kimt dit bedrag overmaken: op postrekening nr. 16 79 30 t.n.v. Eilanden-nieuws B.V. Langeweg 13, Middelhamis óf op onze bankrek. 3420 01108 bij de RABO bank te Middelhamis. Sommige abonnees hebben een onjuist bedrag overgemaakt. Wilt u dit s.v.p. even nagaan en alsnog korrigeren? U begrijpt, aanschrijven kost ons veel tijd en geld. Voor uw medewerking onze hartelijke dank. EILANDEN-NIEUWS B.V. afd. Abonnementen DIRKSLAND: Met ingang van 1 febr. a.s. zal het zuigelingenbureau van dokter Boot nic: meer op woensdag maar op donder dag van 2 tot 3 uur gehouden worden. Het bureau van 24 jan. vervalt hier door. U wordt nu donderdag 1 febniar- verwacht. Er is een overschot aan bananen op de wereldmarkt en men kan nu eenmaal geen buffervoorraden aanleggen zoals voor tarwe, want bananen kunnen niet lang bewaard worden. De „derde we- reld"-landen die bananen produceren dreigen dan ook door dalende export prijzen in moeilijkheden te komen. Gezien het belang van bananen voor de economieën van die landen zijn ba nanen opgenomen in de lijst van 18 producten van Unctad (Conferentie van de Verenigde Naties voor handel en ontwikkeling). Getracht wordt te komen tot een internationale bananenovereen- komst. Nederland heeft vele importeurs en „rijpers" van bananen en de concurren tie is hier groot. Maar de importen stijgen jaar na jaar. Dit jaar in Neder land met IS'/o meer dan in 1977. Voor de wereld in haar geheel is die stijging maar 3"/o, terwijl de nieuwe oogst voor de tweede helft van 1978 weer 9% groter geschat wordt dan die van vorig jaar. Overigens zou een sterk verhoogde consumptie van bananen( door een la gere prijs) ten koste van b.v. de sinaas appel, minder gunstig zijn voor de ge zondheid. Want, hoewel banaan op zich geen ongezond fruit is en een welkome afwisseling bij het dessert vormt, levert hij bij consumptie veel meer calorieën en veel minder vitamine C op dan de sinaasappel. (CONSU) LAND- EN TUINBOUW: Het vroege aardappelseizoen van 1978 was teleurstellend. De oorzaak is on getwijfeld het effekt van de zgn. var kenscyclus geweest. Een verschijnsel dat niet alleen op mestvarkens, maar ook op aardappelen van toepassing is. Een matig aanbod met goede prijzen wordt gevolgd door een overvloedig aan bod met matige prijzen. Nu is het naar onze mening heel wel magelijk dat dit „Varkenscycluseffekt" ook het komend voorjaar een rol gaat spelen. Maar dan in omgekeerde rich ting. De rassen waarbij dit zeker een rr" speelt zijn de Doré, de Lekkerlander e -. de Eigenheimer. Het pootgoedaaiibod van deze rassen ligt door areaalinkrimp en afkeuringen slechts op SOVo van vo rig jaar. Het konsumptie-areaal zal dus ook de helft kleiner zijn. Bovendien zijn het uitgesproken geliefde, binnenlandse soorten waar de Nederlandse huisvrouv/ graag wat meer voor betaalt. Het zijn ook soorten met een zo uitgesproken Nederlandse smaak en kwaliteit, dat ze niet vervangen kunnen worden door een of ander modem ras. Dat een aantal telers dit reeds in de gaten heeft, blijkt wel uit het feit dat de pootgoedprijs van deze drie rassen boven die van de andere soorten uit steekt. Toch is dit pootgoed niet duur en iedere aardappelverbouwer weet dat de extra winst alleen kan worden ge haald uit de extra prijs die hij van zijn opbrengst maakt. VERVOLGVERHAAL F. de Zeeuw J.Gzn. Historisch verhaal uit de Middeleeuwen UitgeverQ ,J>e Banier" 28 „Klinkklare onzin!" viel Maarten uit. „Dat kunt u nu wel zeggen heer meende JUles maar in het hart van het meisje vatte deze, gedachte nu maar eenmaal post en toen was zij er niet meer af te brengen. Daarom ging zij toen in een klooster om de rest van haar leven in vrome bespiegelingen door te brengen. Zij twijfelde er niet aan of Maarten zou deze stap zeker goedkeu ren, In haar gebeden zou zij steeds aan hem denken als aan een goede vriend uit haar jeugd. Ik moest u verzekeren, dat zij de aangenaamste herinneringen aan u bewaart". Dat was alles wat Jilles te vertellen had. „Ik zal je een boodschap voor haar meegeven JiUes", zei Maarten. „Die zou ik graag voor u overbrengen heer loog Jilles maar juist toen ik naar Utrecht vertrok had zij zich ge reed gemaakt voor een reis naar Frank rijk. Het was haar plan daar te bUjven, omdat zij meende zich daar beter aan haar gebeden te kunnen wijden, dan in Henegouwen. Daarsprak alles haar te veel van het verleden". Maarten verstomde. Hij schoof Jilles twee goudstukken toe en liet hem gaan. Maar van die dag af was de trotse bouwmeester van de Domtoren van Utrecht een gebroken man.- HOOFDSTUK 14 Pater Amoldus is een barmhartige Samaritaan In zijn grote ambtswoning, vlak bij de Weerdpoor lag in de nacht van 13 op 14 september 1342 de burgemeester van Utrecht, Egbert van Amerongen, op sterven. Voor zijn bed geknield lag de Domini- kaner-monnik pater Amoldus. De grijze monnik had zoeven de bur gemeester de laatste troostmiddelen der kerk toegediend. Dat was alles wat de goede man nog doen kon voor de patiënt. De kerk had haar plicht gedaan tegen over de stervende. Een laatste handdruk en de monnik vertrok. Het sloeg één uur na middernacht, toen de kloosterling het deftige burge- meestershuis bij de Weerdpoort verliet. Het was een donkere nacht en de mon nik huiverde onwillekeurig. Dat was niet zozeer van de kou, als wel van het feit, dat hij zoeven de dood in het aan gezicht had gezien. In diepe gedachten verzonken spoed de hij zich naar huis, naar het Idooster „St. Paiüus" in de straat die later de naam kreeg van Romerburgerstraat. Hij naderde nu de Schoutensteeg, die zich bevond nabij de Romeinse haven, In die Schoutensteeg stond daar in de tijd, waarover ons verhaal handelt, een druk-beklante taveerne. De grote klantschap van die herberg vond vooral zijn oorzaak in de knappe eigenares. Toen broeder Amoldus in de Schou tensteeg ter hoogte van de taveerne ge komen was, stuitte de peinzende kloos terling eensklaps op een grote menigte volk. Velen van hen waren in nachtge waad, wat zeer begrijpelijk was, want het was reeds ver na middernacht. Die mensen hadden zich verzameld om iets, dat op de grond lag. Toen Amoldus wat dichterbij was gekomen, merkte hij tot zijn grote schrik, dat het een mens was, dat daar op de grond lag. De man, die hij zag hggen, ging ge weldig met zijn handen en voeten te keer. Hij lag te trappelen en te sparte len, keerde zich om en om en vloekte en tierde daarbij geweldig. Het was duidelijk, dat die man dron ken was. Het overmatig gebruik van sterke drank had hem in een soort de lirium gebracht. De mensen stonden er om heen. Som migen keken toe met verschrikte ge zichten, anderen maakten grappen en lachten om de maUe praat, die deze man uitsloeg. Maar niemand stak een hand uit op de ongelukkige te helpen door hem uit de modder te halen. Pater 'Amoldus had enige ogenblik ken met diep medelijden naar deze onge lukkige man gekeken. Hij begreep er niets van, dat niet één van al deze omstanders een hand uit stak om de stakker te helpen. Een kind kon begrijpen, dat hier geholpen moest worden. Het kostte pater Amoldus heel wat moeite een paar mannen over te halen op de dronken man op te nemen en hem de herberg weer binnen te dra gen. Eindelijk pakten zij hem toch op en droegen hem naar binnen. De pater volgde hem op de voet. Binnen werden de mannen allesbe halve vriendelijk ontvangen door de herbergierster. Ze was zoeven heel dankbaar geweest dat zij hem de gelagkamer had kunnen uitwerken en nu droegen die kerels hem warempel weer de taveerne binnen. Onmiddellijk begon zij hevig uit te pakken tegen de beide mannen. „Houden juUie hem buiten mijn deur riep zij met een schelle stem. Ik was bUj, dat hij er uit was en nu komen juUie met hem aandragen. Ik moet hem niet hoor. Mijn taveerne heeft een goe de naam en die wü ik niet door het slijk laten halen door zo'n dronkelap in huis te nemen. De hele Schoutensteeg zou er schande van spreken". En toen de mannen zich aan dit ge praat niet stoorden, maar doorliepen, schreeuwde zij„Er uit met die vent zeg ik jullie!" Pater Amoldus deed nu een paar stap pen naar voren en toen de vrouw hem plotseling ontdekte, mompelde zij: „Nu zullen we het hebben, daar is zijn eer waarde broeder Amoldus". Op een heel wat kalmere toon zei ze toen: „O eerwaarde heer, ik wist niet, dat die mannen hem op uw bevel naar binnen droegen, anders begrijpt u wel". „Vrouw zei de pater dat deze man in zo'n toestand verkeert is jouw schuld, is het niet? Welnu, dan moet jij ook de gevolgen van je goddeloos bedrijf dragen. Je neemt deze man op in je huis, verschaft hem een bed en morgen vroeg ben ik hier weer terug om te zien wie het is, die zich zo aan sterke drank te buiten heeft durven gaan". De waardin durfde met geen woord tegen te spreken. Het ontzag voor de geestelijkheid on der het volk was in die tijd zeer groot, zó groot, dat zelfs een herbergierster van een kroeg in de Schoutensteeg aan een dienaar van de kerk niet ongehoor zaam durfde zijn. Gehoorzaam aan het bevel van pater Amoldus, nam zij de man op in haar huis en liet hem naar een afgeschoten vertrekje brengen. „Ik beloof u eerwaarde zei ze dat ik goed voor de man zal zorgen en dat alles in orde zal zijn als u morgen ochtend komt". Op die manier hield zij de eer van haar taveerne hoog, dacht ze en joeg zij ook de geestehjkheid niet tegen zich in het harnas. HOOFDSTUK 15 De biecht van de bouwmeester Heel in de vroegte de volgende mor gen, ging pater Amoldus naar de ta veerne bij de Romeinse haven aan de Schoutensteeg. Hij wilde onderzoeken hoe het er bij stond met de vreemde man, die hij de vorige avond in zulk een liederlijke toe stand had aangetroffen. Hij achtte het zijn plicht de man, als het mogelijk was, weer op het rechte pad te brengen. Toen hij bij de taveerne aankwam, bleek hij veel te vroeg te zijn. De waar din vertelde hem, dat haar gast zijn roes nog niet had uitgeslapen. De pater be sloot te wachten. {Wordt vervelg

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5