al honderden tonnen zout op de Flakkeese wegen Koninklijk zilver voor scheidende organist Maliepaard te Stad Brand in koffiehuis op Westdiilt Middelliarnis ^57--US5~ 51e jaargang DiiiiiSdag 16 jamiari 1979 No. 4758 CHR. STR.EEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN 'ZEEUWSE EILANDEN Verschijta tweemaal per toeekdinsdag- en vrijdagavond GLADHEIDSBESTRIJDING Nieuwe predikant Herv. Exodus Gemeente Reis voor bejaarden naar Valkenburg Erwtensoepaktie Zeeliengeiveren. Zuid-West-Nederiand opgericht EXTRA KF.RKDIF.N8TEÏN GEBEFOBM. GEMEENTEN OPRUIiVlING BIJ VERSPUY bij de molen en bushalte SOMMELSDIJK Zie advertentie achterpagina. Aanrijding op Waterweg Inbraak en diefstallen Gevaarlijke glitterlampen inleveren Orderportefeuille P. Maaskant en Zonen goed gevuld Duitsers goedkoper POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARJSfIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na S uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mim. Bij contract speciaal tarief. De gladheidsbestrijders van Provin ciale Waterstaat, de gemeenten. Rijks waterstaat, het Waterschap Flakkee en de Polder Goeree hebben naar schatting de flakkeese wegen tijdens de recente vorstperiode al met zo'n duizend ton zout bestrooid. Omdat zich steeds weer nieu we sneeuwbuien aandienden moesten de strooiers er steeds weer op uit en dat heeft tot dusver een enorme inspanning gekost. Het gevolg is dat het zout bijna op is en nieuw strooizout nauwel^ks of helemaal niet meer te krijgen is. Het Waterschap Flakkee overweegt zelfs kunsttaiest te strooien wanneer de toe stand dat wenselijk zou maken. In de voorbije 16 dagen heeft het Wa terschap al 260 ton zout weggëstrooid en er is nog slechts voor een week voor raad. Dat strooien kostte 100 manuren, en inclusief de aankoop van het'zout kost het het Waterschap nu al een halve ton. Het is duidelijk dat elke wegenbe heerder een keus moet maken, zoals dat ook door het Waterschap gebeurt. Het is ondoenlijk om aEe polderwegen te strooien zeker omdat één ronde vol strekt onvoldoende is gebleken. In eer ste instantie wordt dan ook volstaan met het strooien van de verbindingswe gen naar de dorpen en de meest belang rijke wegen waarover o.a. openbaar ver voer plaatsvindt, ter lengte van 75 km. Zolang de dooi niet intreedt zullen de polderwegen derhalve moeilijk begaan baar blijven. Het Waterschap adviseert de aanwonende landbouwers, wanneer zij voor de levering van producten zwaar vervoer verwachten, aan het ex peditiebedrijf vooraf de meest geschikte route aan te geven. Wanneer het droog blijft kan het Wa terschap het misschien met het resteren de voorraadje stellen. Wanneer er ech ter opnieuw neerslag valt zal misschien met kunstmest moeten worden ge strooid, weliswaar een effectief middel maar minstens driemaal zo duur als strooizout. De AKZO heeft haar afne mers duidelijk laten weten dat levering van zout op korte termijn onmogelijk is. Ook de Polder Goeree heeft een se lectie toe moeten passen. Daar worden ook alleen de belangrijkste wegen (30 km) gestrooid waarmee plm 40 ton is heengegaan. Een gemeente als Goedereede strooide plm. 250 ton maar Middelharnis vol stond met plm. 55 ton. Al enkele jaren geleden werd door de raad om milieu technische redenen getnaand het zout- strooien te miniseren. De gemeente Mid- Het 46 jarige organistschap van de Ned. Herv. Kerk heeft voor dhr. M. Ma liepaard tot het ontvangen van Konink lijk zilver geleid. J.l. vrijdagavond, tij dens een gecombineerde vergadering van Kerkvoogden en notabelen werd hem dat ere-metaal opgespeld door burg. Joh. van Es van Middelharnis die samen met de beide wethouders aanwe zig was. Het was op Oudejaarsavond dat dhr. Maliepaard voor de laatste maal de gemeentezang begeleidde en het is hem zwaar gevallen het instrument dat hij zoveel jaren beroerde toen definitief te moeten verlaten. Al die jaren lang heeft dhr. Malie paard zijil. werk zo van harte gedaan en hij zou het wellicht nog volgehouden hebben als voor hem de orgelgalerij wat makkelijker bereikbaar was. President Kerkvoogd dhr. J. Peekstok stond vrij dagavond echter gereed om voor de scheidende organist de pil wat te ver gulden. Met zijn echtgenote en kinderen werd de 65 jarige gastvrij ontvangen in het Herv. Verenigingsgebouw om ver volgens hartelijk te worden toegespro ken. De „voorbeeldige getrouwheid" werd door dhr. Peekstok geroemd en het was duidelijk dat de zwaarte van het afscheid wederzijds werd gevoeld. Met veel instemming overhandigde dhr. Peekstok de scheidende organist de speld en de oorkonde waarmee de Ver. vEin Kerkvoogdijen en de Ned. Herv. Kerk haar waardering onderstreepte, waarna dhr. Peekstok dhr. Maliepaard de groet meegaf zoals die in 2 Korinthe 13 11 geschreven staat. Koninklijk Zilver. Burg. van Es bleek met smaak over het orgel en de functie van dat instru ment te kunnen vertellen. Hij liet daar bij niet onvermeld dat de Reformatoren nog^ niets van het gebruik ervan in de Dhr. Peekstok (r.) speldt dhr. /Maliepaard het insigne op. kerkdienst hadden willen weten en dat het pas in de 17e eeuw meer in gebruik was geraakt, naar dhr. van Es veron derstelde uit armoe, omdat de kerken de grote koren waarvan men zich tot dan bediende niet meer konden betalen. Van dhr. Maliepaard wist dhr. van Es dat deze veel genoegen heeft beleefd aan „de Koning van de instrumenten", wel licht zelfs zoveel dat het orgelspel soms ook het zielespel van de organist is ge weest. Met dank voor de getrouwheid waarmee hij steeds zijn taak had ver vuld speldde dhr. van Es de scheidende heer Maliepaard gaarne het Koninklijk Zilver op de rever. Maken of breken. Ds. Willemsen bekende in zijn geluk wens dat het de organist is die een kerk dienst kan maken of breken. Wanneer de dominee minder aansprekend preekt dan kan de organist de dienst nog nia- ken! Namens de kerkeraad bood ds. Willemsen dhr. Maliepaard een prachtig armbandhorloge met inscriptie aan. Moeilijke beslissing. „Ik heb het altijd met grote liefde ge daan" verzekerde dhr. Maliepaard in zijn dankwoord, verzekerend dat de ge nomen beslissing een moeilijke is ge weest. Spr. bracht dank aan hen die het hem zo lange tijd mogelijk hebben ge maakt maar vooral dankte hij God, Die hem zolang spaarde en zegende. In dat licht bezien viel het afscheid nu minder moeilijk temeer omdat dhr. Maliepaard de begeleiding nu in de goede handen weet van mej. Marjan van Neuren, de eerste organiste die de Herv. Kerk van Stad heeft gekend. deUiarnis heeft alle zout opgebruikt en er resteert nog slechts de mogelijkheid met zand te strooien. Rijkswaterstaat ging er fors tegen aan met plm. 300 ton op de Rijkswegen op Flakkee en wanneer het gebruik van de gemeenten Dirksland en Oostflakkee op een gemiddelde wordt gerekend dan be tekent dat een totale hoeveelheid zout van zo'n duizend kilo, bij benadering de inhoud van vier rijtjeshuizen. MIDDELHARNIS: Ds. A. Carstens, thans predikant te de Kaag, heeft het beroep naar de Herv. Exodus-gemeente aangenomen. Hij diende genoemde gemeente 5V2 jaar en was gedurende 3 jaar praeses van de classis Leiden. De nieuwe predi kant is 31 jaar, is gehuwd en heeft 2 kinderen. Op 1 aprU a.s. hoopt hij in trede te doen. Het was het eerste beroep dat door de gemeente werd uitgebracht in de vaca ture die in sept. ontstond door het ver trek van ds. van Buiren. Bejaarden die er eens een weekje op uit willen krijgen een mooie gelegen heid om met mede-eilanders een week te logeren in hotel „Schaepkens van St. Fyt" te Valkenburg. De week duurt van zaterdag 5 mei tot zaterdag 12 mei en kost, inclusief de reis en twee dagtoch ten naar Duitsland en België 450, per persoon. Men kan zich Vóór 1 fe bruari opgeven bij een van onder staande adressen: Mevr. v. d. Berg, het Westerlicht te Den Bommel; tel. 01871 - 1545; Mevr. Oole, Dienstencentrum Oude- Tonge, tel. 01874 - 1344; Het Dienstencentrum Middelharnis, tel. 01870 - 3366. i—k—ö— NIEUWE TONGE Op D.V. zaterdag 20 januari van 9.00 - 11.30 uur wordt er in ons dorp een erwtensoepaktie georganiseerd. De op brengst hiervan is bestemd voor het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De in woners van Nieuwe Tonge hoeven deze dag eens geen eten te koken. De soep wordt bij langs gebracht voor 2,50 per liter. De volkswagen busjes zullen in elke straat luid claxon neren, zodat u alvast een pannetje klaar kunt zetten! Met o.m. als doelstelling de veiligheid van het sportvissen op zee te bevorde ren is j.l. zaterdag mede op initiatief van Flakkeese zijde opgericht de Zeehengelvereniging Zuid-West-Neder land. Het werkterrein van de Vereni ging zal zich uitstrekken vanaf de Maas vlakte tot voor de Zeeuwse kust, het zeegebied waar zeer frequent door 'sportvissers wordt geopiereerd, getuige ook de rapporten van de Reddingsmaat schappij die door de jaren en seizoenen heen al vele tientallen sportvissers het vege lijf heeft moeten redden. Het interessante van de aanwezigheid van de Vereniging voor de sportvissers is n.l. dat zij als lid van deze vereniging bij de PTT vergunning voor het hebben van een „radio-telefoon" aan kunnen vragen, een faculteit die slecht aan Ver- enigingsleden wordt verleend. Zo'n ap paraatje gelijkend op een walkie-tal kie heeft een actieradius van plm. 25 a 30 km. Wanneer sportvissers dat op zee bij zich hebben en ze komen in moeüijkfaeden dan kunnen ze via deze radio-telefoon hulp vragen. Ook zal de Vereniging haar leden adviseren tot het aanbrengen van een radio-reflector waardoor de polyester bootjes toch op de radar zichtbaar zijn. Voorts zal de Ver eniging de mogelijkheid onderzoeken een .„pool" te vormen waardoor leden die geen boot bezitten in contact worden gebracht met collega-leden die er aUeen op uitgaan en best epn vismaat een dag je mee willen nemen. Het voorlopig be stuur is met het nodige enthousiasme aan het werk gegaan om daadwerkelijk gestalte te galan geven aan de doelstel ling van de Vereniging: „het bevorderen van de zeehengelsport als sportieve re- creatiemogelijkheid en het bevorderen van de veili^eid van het vissen op zee". Het voorlopige bestuur is als volgt samengesteld: Voorzitter dhr. J. H. Gaasenbeek, tel. 01875 - 344 te Nieuwe- Tonge. Secretaris: H. J. Maan, tel. 01879 - 2506 te Stellendam; Penningmeester: M. Vis ser, tel. 01882 - 905 te Oudenhoom. Nadere inlichtingen en opgave voor een lidmaatschap kunnen vla een van bovenstaande nummers worden gedaan. In het koffiehuis van dhr. en mevr. van Noord op de Westdijk te^MiddeJhar- nis heeft zaterdagmorgen brand gewoed waardoor er aanzienlijke schade is ont staan aan het antiek ingerichte inte rieur. De brand zette het hele pand in een verstikkende rook. De tegenover wonende bakkersvrouw, mevr. van Splunter, zag even na negen uur rook uit het pand komen. Op het platte dak riep het zoontje van de Fam. van Noord angstig dat er brand was. Bakker van Splunter, lid van de Mid- deüiamisse brandweer, was snel met een ladder ter plaatse om het knaapje en mevr. van Noord naar de begane grond te helpen terwijl dhr. van Noord zich met een hond nog via de voordeur in veiligheid kon stellen. Bakker van Splunter en schoenhandelaar Jordaan, beiden lid van de brandweer troffen de eerste maatregelen in afwachting van de gealarmeerde brandweer maardat De brandweer ontdekt nog smeulend vuur tussen het dubbele plafond. duurde even, het nieuwe alarmerings systeem via de Rotterdamse centrale ten spijt Een ingesteld onderzoek heeft inmid dels uitgewezen dat de brand om 9.16 (door schoenhandelaar Keijzer) aan de Centrale werd gemeld. Van daaruit zal ongetwijfeld naar Middelharnis zijn ge seind maar het signaal is daar niet ont vangen. Bakker van Splunter die de brandweer opwachtte om de wagen naar het meest geschikte opstelpunt te diri geren had al snel door dat de alarme ring haperde en zo snel als zijn voeten hem dragen konden stormde hij op de enkele honderden meters verder gelegen kazerne af waar op zijn kreet de brand- bel (het t.m. 31 dec. functionerende sy- OOLTGENSPLAAT Bijbelkring. Heden dinsdagavond om 8 uur zal o.l.v. ds. T. W. van Bennekom de Bijbelkring in „Elthato" gehouden worden. Aan de orde is Art. 7 van de NGB. Gesprekskring. Woensdag 17 jan. te 8 uur zal in „Elthato" de gesprekskring worden voortgezet. Het onderwerp zal zijn: „De diaconale taak van de gemeen te". Artikel van ds. A. Romein. Kerkdienst Geref. Gem. Woensdag 17 januari a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. H. Lig- tenberg te Middelharnis. Voorbereiding H. Avondmaal. HERKINGEN: donderdagavond 7.30 uur ds. A. M. den Boer van Norwich (Canada). NIEUWE TONGE: donderdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg (bevestiging ambtsdragers). OUDE TONGE: woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. MIDDELHARNIS: Bericht van het Vrouwenkaf Door de brand in het koffiehuis zijn niet aUeen Leen en Marja van Noord gedu peerd, maar ook de werkgroep Vrou- wenkafé. De eerste avond van het Vrouwen- kafé gaat toch door en wel in het Diek- huus, Zandpad 140, Middelharnis, tel. 2400, om 8.00 uur. We hopen dat er veel vrouwen zuUen komen om te praten over het thema „Waarom een Vrouwenkafé". We wensen Leen en Marja veel sterkte met het herbouwen van hun koffiehuis. Werkgroep Vrouwenkafé. MIDDELHARNIS: Vrijdag namiddag had op de spekgladde afrit Waterweg - Oudelandsedijk een botsing tussen twee personenauto's plaats. Beiden zouden volgens het politierapport geslipt zijn waarna een hevige frontale botsing volgde. Dhr. D. de Bakker uit Sommelsdijk, bestuurder van een van de wagens werd zodanig gewond dat hij met borstklachten per ambulance naar het ziekenhuis werd vervoerd. De andere bestuurder, dhr. L. Doom uit Dirksland bleef ongedeerd. J.l. vrijdag zijn twee insluipers betrapt toen ze de Bosse school aan de Sportlaan waren binnen gedrongen. Het hoofd van de school zag hen bezig maar toen hij de school verliet om alarm te slaan za gen de insluipers kans weg te wezen. Er wordt niets vermist. Bij herhaling komen diefstallen uit geparkeerde auto's voor. Uit twee wa gens in Sommelsdijk zijn de autoradio's verdwenen. De wagens worden niet be schadigd waarom met zekerheid mag worden aangenomen dat de dader over valse sleutels beschikt. SINT ANNALAND Uienveiling dond^dag 11 januari '79. Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 20,—. Aanvoer 57 ton. IJsclub heeft 1000 leden. De IJsclub „Sint Annaland" heeft dui zend leden. Mejuffrouw Dimphy Aarts was het duizendste Ud. Ze kreeg van het bestuur een boekenbon. steem) werd ingedrukt. Vrijwel op dat zelfde moment alarmeerde de Centrale voor de tweede maal welk signaal wel werd ontvangen. Precies één minuut voor half tien werd uitgerukt en 1 mi nuut over half tien was de brandweer ter plekke. Het verlies aan tijd werd enigszins gecompenseerd omdat brand weerman Jordaan de situatie al had verkend en de vuurhaard had gelocali- seerd, Inmiddels waren er vier poeder blussers op leeggespoten. De vuurhaard bleek zich naast de bar te bevinden. Naar de preciese oorzaak is door de Technische recherche een on derzoek ingesteld. De brandweer had de zaak vrij snel onder controle. Niette min is de schade zeer aanzienlijk. En kele balken werden door het vuur lelijk aangetast en ook aan de betimmering en het meubilair ontstond flinke schade waarbij ook nog de water- en rookscha de moet worden geteld. POLITIE ADVISEERT: De vloeibare inhoud in de kunststof fen of glazen voeten van de zgn. „glit terlampen" blijkt enkele zware giften te bevatten, reden waarom in het hele land akties worden ondernomen deze lampen te vernietigen voor er ongeluk ken mee kunnen gebeuren. Elders in het land kwamen die al wel voor doordat zo'n voet brak of lekte. Zelfs heeft dat al een kinderleven gekost. Alle reden dus om de lampen die in de huiskamers staan snel te verwijderen. Men wordt verzocht ze voor zaterdag a.s. op het politiebureau in de eigen woonplaats af te leveren waarna ze,a.s. dinsdag vernietigd zullen worden.' Er wordt ernstig tegen gewaarschuwd dat vernietigen zelf ter hand te nemen; het gif is verraderUjk. Ook wie twijfelt of zijn/haar lamp gevaarlijk is kan daar over contact met de politie opnemen. De firma P. Maaskant en Zonen b.v. Bruinisse - Stellendam heeft in de pe riode direct voorafgaande aan de jaar wisseling een zestal opdrachten ontvan gen voor de bouw en installatie van visserij schepen en een binnenvaartschip. De visserijschepen variëren in lengte van 35.50 tot 39.80 meter. Het binnen vaartschip krijgt een lengte van 77 mtr. Alle schepen zullen *;-orden uitgerust met Maaskant vislierén en ankerlleren. Door deze opdrachten is de werkge legenheid voor beide bedrijven voor 1979 veilig gesteld. De enige verklaring voor het feit dat de staalconstructie voor de grote betoh- centrale op het werkeüand Neeltje Jans gebouwd wordt door een West-Duits be drijf is dat de hoofdaannemer van de werken voor de afsluiting van de Oos- terschelde er naar moet streven zoveel mogelijk te werken binnen de toege stane kosten. Een woordvoerder van Rijkswater- staat zei dit naar aanleiding van de bij het Distrctsbestuur Zeeland van het C. N.V. gerezen bedenkingen tegen de in schakeling van een in West-Duitslsind gevestigde onderneming bij het begin van de werken die samengaan met de bouw van de stormvloedkering. De West-Duitsers bouwen wel de cen trale maar de beton zal door de Neder landers worden geproduceerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1