EIIAI1DEI1 niEUWS Geluidsbewust leven Bal(ker L H. Tanis bakt koekjes iiïet meer met kilo's maar met tonnen GRANDIOZE VERBOUWINGSUITVERKOOP Vanclojüwolier Jir ^ndejuwelier Graai; Gecldcin Graag Geclaaq Graa^Géclaaq ^inclejuwelier Graa^ Gedaan Vün de Juwelier Graai; Gedaan Uw huls verkopen 7 TAMBOEEI nu 72^ 3e blad Vrijdag 12 januari 1979 No. 4757 Ondanks hoge voedingswaarde, zijn zuiveloverscliotten niet gescliiict ais voedselliuip aan derde wereld Nieuwe plug roept sluipend gas halt toe! Ouddorp heeft een koekfabriek: SEIKO QUARTZ JHORLOGES Op dit model meit alarm (piep-piep) itiu honderd gulden korting SEffiO QUAKTZ is er al vanaif 225,— mecha.niiscii vanaf 145,)— Op ieder IN DE VERBOUWINGS- UITVERKOOP verzilverde Koffieserviezen vm 532,^ nu 360<- roomstellen van 124,—* kandelaars van 325,—' nu 198»- schaaltjes vanaf 29,50 nu voor de helft van de prijs. Kom vlug kijken. Enorme kollektie Gouden damesringen allerlei soorten stenen en modellen Uitzoeken maar Allemaal 98, mm VELE KLOKKEN met speciale aanbiedingen. Zoails o.a. HANGKLOK met Westminster slagwerk van. 1398,— nu 998y- FRANSE STULKIX>K van 790,— nU 298,r- Diverse HiliNGKLOKKEN nu 198|^ Op ,alle moidiellen. minstens 10% KORTING Grote kortingen in alle horloge merken o.'a. gouden dames horloges nu vanaf 149^ Dus nu EXTRA VOORDEEL veTibouwingis uitverkoop. Voor deze uitverkoop is vepgvumamg verieenid door de Kamer van Koophandel te Dondreoht. ZANDPAD 32 IVIIDDELHARNIS m/MiwiimiiiiiWiiiiw Al enige jaren stellen de zuivelindu strie en de landbouworganisaties voor om de zuiveloverschotten van de Euro pese Gemeenschap (EG) te schenken aan de „hongerlanden" in de derde wereld. Op zich Iflkt dit zeer nobel, maar het is de vraag of dit de hulp is waarop die landen, zitten te wachten, noodgevallen daar gelaten. Er zijn verschillende bio logische, maar ook ekonomische rede nen aan te voeren om deze voedselhulp daar te verminderen, en in ieder geval niet uit te breiden. Overschotten. Zo'n kleine twee miljoen boeren, die gezamenlijk ongeveer 25 miljoen koeien houden zorgen voor de aanvoer van melk in de EG. Deze melk wordt voor het overgrote deel in de zuivelindus trieën verwerkt tot zuivelprodukten. Op dit moment produceren de boeren te veel melk. De EG koopt een tweetal zuivelprodukten, namelijk boter en ma gere melkpoeder, altijd op tegen een vastgestelde minimumprijs. Het zuivel- overschot wordt dan ook „zichtbaar" in twee bergen; één van boter en één van nüagere melkpoeder. De opslag en het wegwerken van deze bergen kostte de EG in 1977 11,3 miljard gulden. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat men in de EG het liefst zo snel mogelijk van die voorraden af wil. In de voedselhulp ziet men goede mogelijkheden. Hypolactasie. Zijn zuivelprodukten wel geschikt als voedselhulp? Hoewel over melkvet in ons Westers konsumptiepakket nog al diskussies gaande zijn, zou melk in de derde wereld zeer goed bruikbaar kun nen zijn. Melk en andere zuivelproduk ten bevatten veel bruikbare voedings stoffen, zoals eiwitten, vitaminen en mineralen. Melk, melkpoeder en boter- olie zijn echter produkten die vreemd zijn voor de bevolking in de derde we reld en in feite niet passen in hun dage lijkse voeding. In melk komt onder meer melksuiker, ook wel lactose genoemd, voor. Lactose als zodanig kan niet door het Uchaam gebruikt worden, het moet eerst worden gesplitst in de delen waaruit het is op gebouwd. Deze deling gebeurt door het enzym lactose, dat zich in de wand van de dunne darm ophoudt. Bij een baby is de aktiviteit van dit enzym zeer groot, waardoor de moedermelk goed verteerd kan worden. Deze aktiviteit vermindert sterk na 2 tot 6 jaar. Dit geldt tenminste voor veel volkeren in de derde wereld. Bij het Westeuropese blanke „ras" en enkele bevolkingsgroepen in Afrika wordt deze vermindering van de lactase aktiviteit, de z.g. hypolactasie, niet of nauwelijks waargenomen. Hypolactasie kan zich uiten, na het drinken van een hoeveelheid melk, in de vorm van een opgeblazen gevoel, misselijkheid, buik pijn, diarree en het veelvuldig laten van winden._ Dr. J. Zaal, die onderzoek verrichtte naar de lactase-aktiviteit bij bosneger kinderen vindt melkpoeder ongeschikt als voedselhulp wanneer het in de vorm van drinkmela gebruikt gaat worden. Als het toch gebruikt wordt, dan moet de melkpoeder bij voorkeur verwerkt worden in inheems voedsel, zoals bro den en cassave-koeken. Verdwijnen landbouw. Een ander zeer groot nadeel van een dumping van zuivelprodukten in de derde wereld is dat dit ten koste gaat van de aldaar werkende boeren. Het is ongeveer te vergelijken met het ver dwijnen van veel Westlandse tuinders toen goedkope druiven uit de Zuid- europese landen via de EG, Nederland binnen kwamen. Met het verdv/ijnen van de landbouw in de ontwikkelings landen worden die landen wat hun voedselvoorziening betreft steeds meer afhankelijk van de rijke landen. Met het lawaai van dè jaarwisseling nog naklinkend in de oren kan men ver zuchten: Als het maar zin heeft gehad. Volgens oude heidense gebruiken moes ten de boze invloeden, de demonen, met vuurwerk, klokgelui, midwinterblazen verdreven worden, opdat men vol goede verwachting een nieuwe jaarkring kan binnentreden. In alle rust. Maar dat is helaas maar al te vaak in deze tijd een vrome wens. De jaarlijkse Geluidshinderdag, geor ganiseerd door de Nederlandse Stichting Geluidshinder, stond in het teken van de hinder van woon- en recreatiegelui den. Het verscheuren van een vredige stüte door een schallende radio en meer van dat soort lawaai is moeilijk in wet telijke normen te regelen. Burenhinder is na het wegverkeer overigens de groot ste bron van geluidsoverlast. De minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, dr. L. Ginjaar, is van mening dat hieraan extra aandacht moet worden besteed. „We kennen de echnische oplossingen om geluidshinder te bestrijden, maar we zullen moeten vechten voor de maatschappelijke aan vaardbaarheid. Het onderwerp moet gaan leven, zodat men de oplossingen die wij aandragen niet alleen aanvaardt, maar ook zelf eraan wil bijdragen". De minister is er alles aan gelegen dat het door de Tweede Kamer aanvaarde wetsontwerp Geluidshinder operationeel wordt. De aktie van de Nederlandse Stichting Geluidshinder „laten we zacht zijn voor elkaar" heeft een groot aan tal zeer uiteenlopende reacties opge leverd. Het bureau van de NSG ver werkte al spoedig 1751 aanvragen om nadere informatie. Van de naar voren gebrachte klachten of problemen bleek 55% buren hinder te betreffen. Het hin derlijke geschetter van radio en andere electro akoestische apparatuur en TV sprong er daarbij uit met 21%. Uit een later onderzoek bleek bovendien dat het Het is algemeen bekend dat lekkend gas grote gevaren kan opleveren. Dit geldt niet alleen voor gaslekkage in de woning, maar ook voor het optreden vari lekken bij ondergrondse gasaansluitin- gen buiten de woning. Want de kans dat zich gaslekken voor doen is het grootst bij de aansluitingen juist buiten de fundering van een woon huis of bedrijfsgebouw. Het gas kan dan langs leidingen onder een gebouw drin gen. Van de fatale gevolgen daarvan wordt regelmatig in de pers melding gemaakt. Het is daarom gelukkig dat er sinds kort gasdichte pluggen op de markt zijn, die aan dit probleem een einde kunnen maken. De pluggen zijn ontwikkeld door TNO en worden op de markt gebracht door Beele Hechno in Hoorn. De nieuwe pluggen bestaan uit twee gelijke delen en hebben een gekartelde binnen- en buitenkant. Zij worden om gas-, elektra- en andere leidingen ge drukt, waar deze door muren of vloeren gevoerd worden. Op deze manier wordt op zeer simpe le wijze een volkomen gasdichte afslui ting verkregen. De pluggen zijn overi gens niet alleen gasdicht, maar geven ook een waterdichte afdichting, zodat waterlekkages in kelders ook in ons laaggelegen landje tot het verleden (kunnen) behoren. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Dit geldt wel heel duidelijk voor de uitvoering en montagemogelijkheid van de nieuwe Beele-afdichtpluggen! lawaai uit discobars, sociëteiten, dan cings e.d. nog was toegenomen met 10% ten opzichte van een vorige periode. Over praten. Veel nieuwbouwwoningen voldoen niet aan de geluidsisolerende voorschrif ten. Technisch is dit geen probleem. Wel zijn dat de kosten en de controle. Bij bezuinigingen leggen de „onzichtbare" akoestische voorzieningen vaak het loodje. Bij alle betrokkenen, zeker ook bij de bewoners, is een groter geluids- bewustzijn nodig. Wat bijvoorbeeld te denken van een paar citaten uit correspondentie die dag in dag uit bij het bureau van de NSG binnen komt: „Onze buurjongen heeft een nieuw drumstel gekregen van 3.500,met alles erop en eraan. Hij trommelt van 8.00 tot 20.00 uur". Cafe's in de buurt zijn vaak ook een bron van lawaai-ellende. Jukeboxen verhinderen de nachtrust. En het weg rijden luid claxonerend, tot diep in de nacht motorgeronk! Dan zijn er nog ijzeren kanteldeuren en het klossen op plavuizen in een huur woning. Omdat het hoofdzakelijk gaat om gevolgen van relaties tussen de mensen onderling, op eigen particulier terrein, is het belangrijk dat er over ge praat kan worden. In het kader van de akjie „laten we zacht zijn voor elkaar" is dat een eerste vereiste. Je moet be grip hebben voor elkaar en als je last hebt van elkaar moet je erover kunnen praten. Wie last heeft van burengeluiden als gevolg van het gebrek aan geluidsisola tie komt civielrechtelijk maar moeilijk aan zijn trekken. Verhaal op de archi- tekt is tot nu toe nauwelijks mogelijk gebleken. Bij de aannemer is de kans iets groter. De. Wet Geluidshinder voor ziet in een scherper toezicht op de ge luidsisolaties. Zolang echter deskundig personeel ontbreekt is er weinig verbe tering te verwachten. Veel hangt af van de mensen zelf, van de huisvrouw, van de kinderen, van de fabrikanten van huishoudelijke apparatuur en tuinbeno- digdheden (motormaaiers). Wil de aktie „laten we zacht zijn voor elkaar" inderdaad succes krijgen, dan zullen we allemaal een beetje meer zachtjes aan moeten doen! De expositie van de vele soorten koekjes. Tot voor negen jaar had bakker T. Tanis te Ouddorp zijn koekjes alleen nog maar met halpe pondjes of hoog stens mét ponden tegelijk verkocht en groot was dan ook de consternatie toen er een reuzenbestelling van duizend kUo ineens binnen kw^am De dorpsbak ker was daar niet op ingericht maar des niettemin zorgde hij dat het met de be stelling voor de bakker kwam. Groot- besteller Nipius uit Stad heeft dat zeer gewaardeerd, zodanig dat hq bestellin gen bleef plaatsen waarop dhr. Tanis nu volledig is ingespeeld met het gevolg dat hij niet meer schrikt van 15 ton koekjes per week Eind december hield „koekfabriek T. H. Tanis b.v." open huis in de gloed nieuwe fabriek aan de Stoof weg te Ouddorp, want zover is het gekomen. Dhr. Tanis verkocht al enkele jaren ge leden de bakkerij aan de Boompjes die van oudsher door de familie Tanis ge dreven was. Hij was jong en energiek maar hij moest tot de ontdekking ko men dat de traditionele bakkerij hem niet dat perspectief bood dat hij zich ten doel had gesteld. Hij werkte er hard aan, naarmate de bestellingen in 't groot binnenkwamen paste hij zijn ap paratuur aan totdat het besluit viel de finitief van de Boompjes te verdwijnen eneen geheel nieuw bedrijf te stichten. In Ouddorp was, vlakbij de haven, een flinke lap industrieterrein beschikbaar en dhr. Tanis realiseerde daarop de nieuwe koekfabriek met een nuttige op pervlakte van bijna 900 m^. De omge ving waar het vroeger rood naar touw, netten en gebakken vis snuift nu de geuren in van de baksels die in de koek fabriek worden gemaakt. Tijdens de „open dag" van 29 dec. hebben vele tientallen genodigden een kijkje genomen in het bedrijf. De mees ten hebben zich verbaasd en het is ook imponerend te zien wat er door de pro fessionele bakkers en de inpakmeisjes wordt gedaan. Er is nu 28 man personeel en die hebben de handen vol aan het af werken van de bestellingen. De open dag werd.met een fraaie expositie van alle soorten koekjes opgefleurd en het bezoek zag dan ook minstens veertig soorten keurig gerangschikt. De pro ductie gaat er in 't groot, en we zeiden het al, per week gaan de koekjes met vele tonnen tegelijk de deur uit, via koekfabriek Nipius te Stad aan 't Ha ringvliet naar de grootafnehiers, waar onder welbekende warenhuizen. De voormalige dorpsbakker Tanis werd een „here-bakker" maar hij weet Dhr. en mevr. Tanis met burg. v. Velzen (r) die samen met zijn echtgenote en het gem. bestuur ook een kijkje kwam nemen. dat het geen eigen verdienste is dat hem tot die hoogte bracht. Daarom liep hij op de open dag niet naast, maar stevig in de schoenen, met de zijnen dankbaar dat het allemaal heeft mogen lukken. Dhr. Tanis is bUj, ook met de sympathie van zijn dorpsgenoten die hem het suc ces graag gunnen temeer omdat ze weten dat dhr. Tanis van aanpakken weet. Een van die dorpsgenoten bood een prachtig schelpen-sculpture aan waarop hij liet weten dat „elk ander merk verdwijnt, waar Tanis koek ver schijnt". „Ach jabevestigt dhr. Tanis, ~„we proberen natuurlijk "net dat tikkeltje beter te zijn dan de anderen". Let op dit Vignet. ™-°!f^ - Wereldwijde garantie 10 KOrting en officiële SeJI<o service bij; S?S¥ lin de Juwelier J. KEUVELAAR

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 9