STICHTING SPAARBANK GOEREE-OVERFLAKKEE Ruilverkaveling Flakkee Hovenier Een ..^.««s» BarJ^ircaekening jbi) ^^K de Bondsspaarbank I verrijkt de oogst van i uw werk. Een miljoen Ford Fiesta's Vrolijke bSoelers brengen de Lente De werktuigen dagen werpen hun sciiadiiwen vooruit Oude komen terug I Wie geld verdient neemb i>»i, Bankgirorekening met een |l^|| goed shak service. Voor een vlotte afhandeling van alle inkomsten en uitgaven. Met duidelijke rekening overzichten voor een goede "boek houding" en veilige, handige Eurocheques. De Bondsspaarbank doet daar nog een stukje persoonlijke |»i;!«8;i'swpppw&*service bovenop. Men heeft tijd p|i|Éi^Bi^iï:^S en aandacht voor u. Er valt op een ^^1 prettige manier te praten over ^8 geldzaken. MSïsssiiisss Ook bij u in de buurt is wel een kantoor van de Bondsspaarbank. ;<«**-«>^s,x Y)aaT zult u merken dat de Bonds spaarbank er voor alle mensen is - wat hun inkomen ook is. 't Is de bank met de S van Service. Middelharnis, Voorstraat 36; Ooitgensplaat, Pieter Biggestraat. Alle zaken voor alle mensen Evai^geSisatle- dietEst te Oud dorp ds. Joti. Smink Is uw vogel van zang af? Uienzaad Wi n ter wortel- zaad Open dag T.S. Rijnmond - Zuidwest Polio - vaccinatie De microcomputer: Dé uitdaging voor technici en hobbyisten Keddingsmy kijkt terug §0 laar geleden verging de „Prins der Nederlanden" Uw huls TAMBOE Over h&t kort geleden gereed gekomen VOORONTWEKï' zal op een viental bijeenkomsten VOORLICHTIN'G worden gegeven. Deze voorMcMingstoijeenkomjsten worden gehouden: 15 jatiuiaxi om 14.00 uur in het Verenigingsgebouw te Oude Tonige; 15 jamuari om 19.30 uur in de Lagere Lanidbouwschool, Lamgeweg 107 te Sommelsdijk; 16 januari, om 19.30 nar in „'t Centrum" te Ooitgensplaat; 22 januari om 19.30 uur in „de Schakel" te Dirksland. U bent van harte welkom. De Inspraakcommissie voor de ruilverkaveling „Flakkee". GEEVIEENTE GOEDEREEDE ,,Het fijnste voor de kleinste?'' soaniEUSDUs FLAKKEESE DRANKEN SERVICE L. VAN DER VELDE Zandpad 30 - Tel. 01870 - 2014 MIDDELHARÏOS 11,95 JONGE JENEVER Vivat Uitstekend, per liter Flakkeese Vieux Drie sterren Puur en als Groq, per liter 12,43 CITROEN BRANDEWIJN Vivat Extra laag geprijsd, per liter 7y9S COGNAC RIQAUD V.S.O.P. de laagst geprijsde V.S.O.P. 17,95 Afdeling Wijnen: Pastoral Vin de Table Rouge 4,60 Pokalwein Duitse tafelwijn p. liter 4,95 Chat Noël A.C. Bordeaux 1975 p, fles 6,95 Wijn tapper ij: Rosé per liter getapt 3,50 Notenwijn (klasse apart) 4,95 Sherry Medium en Fino5,95 Afdeling Bieren: Ca. 50 soorten UIT HEEL EUROPA Teveel om op te noemen. Komt kijken! Afdeling Non food: 34-delig Glas service13,95 Glazen Bowl stel met 8 koppen 29,95 Flessen draagmanden van 3 t.m. 6 flessen 10 KORTING. Bladz. 2 „EILAND EN -NIEUWS" Vrijdag 12 januari 1979. De produktie van de Ford Fiesta, het Europese verkoopsucces dat vele re- kords brak, is op 9 januari 1979 de één miljoen gepasseerd. Hierdoor is er voor Ford in Europa een nieuw produktierekord ontstaan, namelijk het snelste miljoen van welk nieuw Ford-type dan ook. Dit miljoen werd; sinds de Fiesta in september 1976 in Europa op de markt kwam, in slechts 29 maanden bereikt. Het is slechts 33 maanden geleden dat het eerste produktiemodel van de Fiesta in Saarloius, Duitsland, van de assem blagelijn afkwam in mei 1976. Doorbreker van rekords De aankondiging van de Fiesta met voorwielaandrijving ui 1976 luidde Ford's deelname aan de mini-automarkt in. De Fiesta verkopen in het eerste jaar waren de hoogste in de Europese geschiedenis voor een nieuw model en de Fiesta zette ook een nieuw rekord voor wat betreft de verkopen over de eerste twee jaar van zijn bestaan. De miljoenste Fiesta, geassembleerd in Saarlouis, is een speciale zilveren Fiesta 957, die aan een klant In Frank rijk geleverd gaat worden. De eerste wagen van het tweede miljoen, ook een Fiesta 957, werd slechts enkele secon den later geproduceerd, in de Ford fa briek in Almusafes, die speciaal bij Va lencia in Spanje werd gebouwd als on derdeel van het enorme 740 miljoen dol lar kostende Europese Fiesta program ma. Internationale prijswinnaar De 500.000ste Fiesta werd ook in ré- kordtijd geproduceerd. Het model kreeg speciale onderscheidingen in Italië, De nemarken, Finland, Spanje, Engeland, Joegoslavië, West-Duitsland en de Ver enigde Staten. De Fiesta werd tot „Auto van het Jaar" gekozen in Denemarken, Finland, Joegoslavië, Spanje en West-Duitsland en het was de belangrijkste ingevoerde auto in de Verenigde Staten in 1978. In Engeland kreeg de Fiesta één van de belangrijkste onderscheidingen, de Design Council Award, voor het beste ontwerp dat leidde tot lagere onder houdskosten. Dit was de eerste keer dat de Design Council Award: werd uit gereikt voor een volledig voertuig. In Spanje kreeg de Fiesta een offi ciële erkenning voor ontwerp en veilig heid en in Italië werd de Fiesta de succesvolste wagen van 1977 genoemdi. De Ford Fiesta wordt nu verkocht in zowel West-Europa, als in de Ver enigde Staten, Canada en Japan. De Fiesta heeft een aandeel van 3,5''/o van alle autoverkopen in West-Europa en de totale Europese verkopen bedragen nu meer dan 750.000. In West-Duitsland zijn er al meer dan 170.000 verkocht en meer dan 100.000 in zowel Engeland, Frankrijk en Italië, en 130.000 in Span je. In de Verenigde Staten bereikte de Fiesta tijdens het introduktie-weekend een nieuw rekord van 3734 wagens, hetgeen het oude rekord brak dat ge vestigd werd bij de introduktie van de Ford Mustang, namelijk 3060 wagens. De Fiesta miljonair Om het feit te herdenken dat er een miljoen Fiesta's gebouwd is, biedt Ford een beperkt aantal exclusieve Fiesta Miljonairs aan, die slechts verkrijgbaar zijn in zwart of zilver. Voor Nederland betekent dat, dat er ongeveer 200 stuks beschikbaar zijn. Het is mogelijk dat er nog een klein aantal bij koimt. De Fi esta MUjonair is onmiddellijk herken baar aan de opvallende rode sierbies en een rode sierstrip op de volledig zwarte bumpers. De Fiesta Miljonair is gebaseerd op de L-versie met speciaal afgewerkt in terieur in rood-zwart geruit materiaal .met bijpassend zwart tapijt. De assemblage van de Fiesta gebeurt in drie Europese lokaties, n.l. Saarlouis (Duitsland), Valencia (Spanje) en Da- genham (Engeland). Onderdelen wor den vervaardigd'in Ford-fabrieken in België, Frankrijk, West-Duitsland, Spanje, Engeland en Noord-Ierland. Na de gezelligheid van de feestdagen zitten we in eens met een nogal saai en leeg huis. Natuurlijk proberen we de „kerstplanten" zoals kam,erazalea, cyclaam en kerstster nog een poosje mooi te houden. Af en toe mest en da gelijks wat water, uitgebloeide bloemen verwijderen dat is alles. Direkt in het nieuwe jaar zijn er ook al echte voorjaarsbloeiers, zoals primu la's en bolgewassen zoals crocussen en narcissen in pot. Zet ze niet te warm en vooral volop in het licht, de zon heeft nu nog niet veel kracht en te warm wordt het daardoor niet gauw. Koop eens drie primula's in verschil lende kleuren en plant ze bij elkaar in een gezellige schaal. Na de bloei wor den ze koel gezet en als het niet te koud is kunnen ze voor goed de tuin in (half- schaduw). Crocussen, hyacinten en nar cissen in pot geven veel plezier. Er kan niets mislukken en het open bloeien van de knoppen is boeiend om in de vensterbank te zien gebeuren. Geef re gelmatig water, na het bloeien zijn de bollen ViTaardeloos. Bij. vriezend weer moet u kostbare snijbloemen uitsluitend goed in papier verpakt over straat meenemen. Thuis gekomen zet u ze enkele uren op een koele plaats in een emmer met water, in het papier (van boven losmaken). Voelen stelen en bladeren stevig aan, dan mogen ze in een vaas worden gezet. Stukje van de stengel afsnijden en snij- bloemenvoedsel gebruiken. Lelies en Alstroemeria's krijgen de helft van de voorgeschreven hoeveelheid in het wa ter, waardoor de bladeren langer groen blijven. Orchideeën doen het ook goed op gewoon water, alleen van Cybidium is bewezen dat snijbloemenvoedsel zin heeft. Voor alle houtige stelen is hees- terchrysal het aangewezen middel. Direkt na Nieuwjaar, met nog 4 maanden voordat, op 9 en 10 mei de Werktuigendagen te Liempde worden gehouden, liunnen de organisatoren al vaststellen dat het grote terrein weer goed gevuld zal zijn: een groot aantal firma's heeft al gereageerd op de mo gelijkheid, zich als deelnemer in te schrijven. Er zijn veel oude bekenden bij, maar het ligt voor de hand dat zich in twee jaar verschuivingen in het be drijfsleven voordoen, zodat ook nieuwe namen voor de voorlopige lijst voorko men. BOEKDERIJ NAAR MAAT De voorlichtingsdiensten zullen even eens weer een grote rol spelen in het in ternationaal agrarisch gebeuren waar toe de Werktuigendagen zijn uitge groeid. Zo richt de landbouwvoorlich ting zich dit jaar speciaal op het thema Bedrijven op maat van de mens". Op het eerste gezicht doet deze titel wat merkwaardig aan, maar ze houdt ver band met het feit dat er in de landbouw geen vast recept voor bedrijfsvoering en -omvang kan worden gegeven. Elke on dernemer, al of niet samenwerkend met het gezin, heeft weer een andere aan pak en de resultaten verschillen onder ling sterk. Er zijn goed draaiende grote bedrijven maar ook relatief Itleine, waar op een goede boterham wordt verdiend.. Sommigen specialiseren zich in de melk veehouderij, anderen zoeken het bij de varkensmesterij en nog anderen hebben sukses met een gemengd bedrijf. Deze gegevens wil de voorlichtingsdienst uit werken en aan de hand van voorbeel den aantonen wat onder bepaalde om standigheden de beste oplossing zou kunnen zijn. Ook aan de kwaliteit van de arbeid en van het produkt en de op brengst per eenheid zal speciale aan dacht worden geschonken. Zo geven twee biggen meer per zeug en per jaar een grotere opbrengst zon der dat het betrokken bedrijf tot schaal vergroting is overgegaan. Aan deze en dergelijke gedachten zal de landbouwvoorlichting in Liempde worden opgehangen. MILIEtJBEWUSTZIJN De tuinbouwvoorlichtlng zal kunnen beschikken over een nieuwe kas, waarin met veel milieubevimstzijn zal worden gewerkt. Bij de demonstraties met ge wasbeschermingsmiddelen zal worden aangetoond dat dikwijls kleinere hoe veelheden kunnen worden gebruikt en dat daarbij de man in de kas niet of nauwelijks aan schadelijke invloeden hoeft te zijn blootgesteld. Voor dit on derwerp is de belangstelling bijzonder groot gebleken. In de voUegrondsteelt van groenten zullen nieuwe precisiezaaimachines nauwkeuriger v^rerken mogelijk maken, wat in Liempde zal worden gedemon streerd. Uiterst belangrijk is ook dat het enthousiasme voor chemische onkruid- bestrijding is afgenomen zodat appara tuur voor oppervlakkige grondbewer- king aktuele is dan voorheen. Als alter natief zullen de Liempde-gangers een schoffelmachine in werking zien die niet meer, zoals vroeger, door twee man wordt bediend, maar vanaf de trekker met grote nauwkeurigheid door één man wordt begeleid. Ongetwijfeld zullen nog vele andere ontwikkelingen een bezoek aan de Werktuigendagen voor allen die belang hebben bij land- en tuinbouw zeer de moeite waard maken. Oude en thans ongewone groenten vormen een wereld vol boeiende moge lijkheden. Zowel in de moestuin als in de keuken bieden ze de mogelijkheid tot avontuur met een vleugje nostalgie. De kans er kennis van te maken wordt groter: er zijn al marktkramen, waar ongewone groenten worden verkocht en zaadhuizen nemen er steeds meer van op in hun catalogi; ook de rekken in de zaadwinkels herbergen soms verrassin gen, waard om er eens een proef mee te nemen. Zo is bij een Nederlands verzendhuis de crosne te koop. De crosne, genoemd naar een Frans landgoed, wordt voort- gekweekt van knoUetjes die nog door groeien als het behaarde blad al is af gestorven. De Fransen wrijven er met een doek de schil af, koken ze een kwartier met wat zout en een uitje, laten ze uitdruipen en bakken" ze in frituurvet. Onbekend bij ons is de wilde zeekooi. In Frankrijk is het als crambé en in Engeland als sea kale een beken de groente en de gebleekte, iets rood aangelopen scheuten zijn er algemeen te koop. In ons land bieden enkele zaadhuizen zaad en wortels aan die dan onder aarde of lichtdichte kisten in zeer voedzame grond worden uitge- plant. Er bestaan ook speciale zeekooi-; potten, waarin verse broeimest het uit lopen moet versnellen. Ook kunnen de wortels, zoals die van witlof, in een kelder worden gezet. Als de scheuten zo'n 15 cm. lang zijn worden ze ge sneden en klaargemaakt als asperges. Krijgt de plant daarna gelegenheid'tot doorgroeien dan ontstaat nog een fraaie sierkool met blauwig bedauwde blade ren. Een stokoude groente die nu hier en daar weer te koop is heet kardoen. Kar doen is nauw verwant aan de artisjok. In Frankrijk worden bij deze plant, die na een langzame start grote distelach tige rozetten vormt, de scherpe blade ren luchtig samengebonden, zodat het hart geen licht, maar wel lucht krijgt. Na drie weken zijn ze dan voldoende gebleekt; de bladstelen en de nerven worden rauw of gekook gegeten. Het kookproces duurt lang: een uur tot vijf kwartier. Wie het zaad in Franli- rijk wil kopen, vindt het aangebonden onder de naam cardon. Ziehier enkele oude groenten. Wie er meer over wil weten kan goed terecht in het boekje „Kruiden en ongewone groenten", dat bij Sijthoff is verschenen. Op woensdagavond 17 ja nuari a.s. om 8 uur in de Doopsgez. kerk aan de Weststraat. Spreker: van Zv;olle. Ieder is hartelijl;: welkom. Dan SINGALA zangkorrels geven. Binnen enkele dagen zingt hij weer het hoogste lied. Verkort de ruitijd. Stimuleert ook het spreek- vermogen. Verkrijgbaar bij: „DE VOGELHORST" (H. Bijdevaate), Duivenwaardsedijk 9, NIEUWE TONGE Fa. C. GROENENDIJK ZONEN Zaadhandel - Sommelsdijk Dijkstraat 26 - 28 Tel. 01870 - 2662 - 2457 Gespecialiseerd in vroege, midden, late en Hybride Zoom Groentezaden, Graszaden enz. enz. Door de Technische Scholengemeen schap „Rijnmond-Zuidwest" wordt za terdag 20 jan. open dag gehouden in het schoolgebouw aan de v. d. Bosch- laan 2 te Hellevoetsluis, Er zal worden getoond welke opleidingsmogelijkheden er in deze dependance bestaan voor jon gens en meisjes. OOSTFLAKKEE Personen, welke medio juni en juli 1978 de Ie en 2e polio vaccinatie heb ben gekregen, worden thans in de ge legenheid gesteld zich voor de derde maal te laten vaccineren. Zitting hiervoor zal worden gehou den in de Groene Kruisgebouwen te Den Bommel op dinsdag, 16 januari 1979 tussen 15.00—15.30 uur; te Oude Tonge op woensdag, 17 januari 1979 tussen 15.3016.15 uur en te Ooitgens plaat op dinsdag, 23 januari 1979 tus sen 16.00—16.30 uur. Capaciteit van grote computer nu op schijfje van 5 mm Volgens de deskundigen op het gebied van de elektronica zal binnen afzien bare tijd menigeen geconfronteerd wor den met het fenomeen microcomputer. Zo'n wonder van techniek kan kant en-klaar in de winkel gekocht worden, maar ook zelf gebouwd worden. Op dit moment kosten ze nog een kleine duizend gulden, maar volgens de verwachtingen zal de prijs de komende jaren aanzienlijk dalen. Een microcomputer bestaat uit een microprocessor (het rekenkundige ,,hart"); geheugen en apparatuur voor in- enuitvoer van de gegevens zoals bij voorbeeld een toetsenbord en een te levisiescherm. De snelle ontwikkeling op het gebied van de micro-elektronica kan een totale omwenteling gaan betekenen in diverse sectoren van de industrie, zoals de ad ministratieve informatieverwerking, procestechniek, telecommunicatie en geldverkeer. Maar daar niet alleen! Ook op het ge bied van de automatische en program meerbare besturing van diverse huis houdelijke apparaten (CV-tnstallatie, fornuis en oven, wasautomaat, naai machine, televisie- en radio-apparatuur enz.) en niet in het laatst in personen auto's lijkt de microcomputer een grote toekomst beschoren te zijn. Allemaal goed en wel zult u misschien zeggen, maar wat moet ik daar nu ver der vanaf weten om er mee te kunnen omgaan? En hoe kom ik aan de benodigde ken nis? Hoe programmeer ik bijvoorbeeld de microcomputer die de CV-installatie de gewenste temperatuur in mijn woning geeft? Hoe kan ik een microcomputer dit la ten besturen? CURSUS Microcomputers. In maart 1979 zal PBNA een volledige cursus Microcomputers starten, waarbij de cursist bekend raakt met alle aspec ten die noodzakelijk zijn om met zo'n microcomputer te kunnen werken. Spe ciale voorkennis op het gebied van de computertechniek is niet vereist. Nadere inlichtingen kunt u krijgen door te bellen. Telefoon 085 - 71 61 51. Op te schrijven naar PBNA, Antwoordnummer 457, 6800 WC Arnhem. A.S. dinsdag 16 jan. zal liet precies een halve eeuw geleden zijn dat de stoom- reddingsboot j^Prins der Nederlanden" bij een poging voor de kust van Hoek van Holland de bemanning van een ge strand schip te redden, met man en muis is vergaan. Het relaas vormt een zwarte bladzij in de geschiedenis van de K.Z. H.M.R.S. het verlies van de acht redders bete kende een zwaar gevoelde slag. Het waren: A. van der Klooster (schipper) H. P. Meyboom (machinist) J. M. Timmers (machinist) P. van Asperen R. de Groot A. Meuldijk C. Sterrenburg P. A. Verwey De schipbreukelingen om wie het ging waren de opvarenden van het Let landse stoomschip „Valka". Zij werden, na het jammerlijk vergaan van „de Prins der Nederlanden" alsnog gered door de reddingsboot „Koningin Wilhel- mina" uit Stellendam. Aan schipper A. de Jager en zijn mannen werden door de Letlandse regering medailles en oorkon den uitgereikt. De ramp die zich evenwel had vol trokken was directe aanleiding tot de oprichting van het Reddersmonument te Hoek van Holland. Uit het land kwa men vele bijdragen ter ondersteuning van de nabestaanden. Q_-_ Bij de afdeling gemeentewerken kan worden ge plaatst een Deze medewerker zal worden belast met zowel het geven van leiding aan het personeel als het zelf verrichten van werkzaamheden voor de ver zorging van de beplanting in plantsoenen e.d. in deze gemeente. Tevens zal sollicitant adviezen moeten verstrek ken aan het gemeentebestuur voor het verzorgen en bijhouden van de beplanting, in de ruimste zin. Voor het vervullen van deze functie is vereist: een middelbare tuinbouwkundige opleiding; goede leidinggevende, organisatorische en contactuele eigenschappen; goede mondelinge en schriftelijke uitdruk kingsvaardigheid ervaring op het gebied van verzorging be planting strekt tot aanbeveling; het bezit van tenminste het rijbewijs BE wordt wenselijk geacht. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectie-procedure. Aanstelling zal, afhankelijk van leeftijd en erva ring kunnen plaatsvinden in de rang van: opzichter B, waarvoor een salaris geldt van 2.334,(minimum) tot 2.800,(miximum) per maand. Overigens zijn de gebruikelijke rechtspositiere gelingen voor het gemeentepersoneel van toe passing. Eigenhandig geschreven sollicitaties kunnen wor den ingezonden binnen 14 dagen na het verschij nen van dit blad aan burgemeester en wethou ders der gemeente Goedereede. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ona nieuwe modellenboekl Drukkerü GEBRS. DE WAAL

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 10