EiiAriDEn - niEUWs Krediet voer nieuwe sciiolen te Ooltgensplaat en Oude Tonge Ds. Willem Teellinck in Middelburg De bouwmeester en zijn bruid -k Brief van Achthuizen net even te laat -k Schoolhuiste Ooltgensplaat weg 9e Grote Nationale postduivenshow in Oude Tonge Uw huis verkopen? TAMBOER 2e blad Vrijdag 5 januari 1979 No. 4755 RAAD OOSTFLAKKEE Enkele dagen voor het einde van 1978 kwam de gemeenteraad van Oostflakkee nog onverwacht in een spoedeisende vergadering bij een. Op vrijdag 29 december werd op het raa^uis te Ooltgensplaat nog bijna 2 miljoen gulden be^ schikbaar gesteld voor de bouw van 2 scholen, n.l. een nieuwe R.K. Basisschool te Oude Tonge (te herbouwen op een nieuwe plaats naast de bestaande R.K. Kleuter school aan de Julianastraat, al daar) en de bouw van een nieuwe Openbare Lagere School (basis school) te Ooltgensplaat. Kosten Nog geen man overboord Bezuinigen Goede prognose nodig Moeilijkheden voorkomen ZEEUWSE WANDELINGEN Zijn de bedragen goed? Ook schoolhuis weg DIEKHUUS NIEUWS Een kijkje in de Peuterspeelzaal De school te Oude Tonge werd in 1910 gebouwd zonder medewerking van Art. 72. De Inspecteur van het Kleuter- en Lager Onderwijs bracht voor beide scholen een gunstig advies uit, zowel uit onderwijskundig als economisch oog punt. De stichtingskosten (inclusief inrich tingskosten) van de nieuwe R.K. School te Oude Tonge worden geraamd op: 6 lokalen a 150.000,— 1 speellokaal a 100.000,— (we gens integratie kleuter- en basis onderwijs) grondkosten, 3600 m2 40,— AF: Beeds gevoteerd aan voorbereidings ten (Raadsbesluit 8 juni 1978) 900.000,— 100.000,— 144.000,— 1.144.000,— 25.000,— 1.119.000,— De jaarlijkse lasten van rente en af schrijving worden bestreden uit de jaar lijkse rijksuitkering per lokaal. II. Bij brief van 13 september 1978 aan het college adviseert genoemde Inspec teur op dezelfde gronden over te gaan tot nieuwbouw van de Openbare Lage re School te Ooltgensplaat. De stich tingskosten (inclusief die van de in richting) worden voor die nieuwe school geraamd op: - 5 lokalen a 160.000,— - sloopkosten huidig gebouw bouw rijp maken terrein 800.000,- 50.000,- 850.000,- De jaarlijkse lasten van rente en af schrijving worden bestreden uit de jaar lijkse rijksmtkering per lokaal. Vóór de beihandeJing las de voorzit ter een ingekomen stuk voor van het bestuur van de R.K. Lagere (basis) school te Achthuizen met het verzoek om ook voor de bestaande school een nieuwe school te mogen bauwen. De voorzitter bracht dit wel ter ken nis, maar gezien de korte tijd van het bereiken van deze brief en deze verga dering kon het verzoek niet meer op de agenda worden geplaatst. De no dige stukken moeten nog worden ver kregen en het was oonmogelijk, aldus de heer Van der Harst om. dit nu npg in behandeling te kunnen nemen. De heer S. Moerenhout vroeg of het niet hoffelijk was geweest van het kol lege van B. en W. om het bestuur hier van op tijd in kennis te stellen. Het is toch de plicht van het kollege, als de mogelijkheid zich voordoet om een kre diet aan te vragen, dit aan het bestuur die daar niets van afweet, kenbaar te maken, aldus de heer Moerenhout. Donderdagmorgen om 10 uur kregen wij E»as de brief, aldus de burgemees^ ter en om halfvier 's middags hebben wij in B. en W. van de inhoud kennis genomen; het was toen niet meer mo gelijk de vereiste maatregelen te ne men. De aantijging „onhoffeltjk" vond wet houder A. Kroon wel iets te ver gaan, maar de voorzitter vond dat er nog geen man overboord is. De heer Moe renhout is enigszins verrast. T.z.t. komt ook dit verzoek in be handeling, zo verzekerde de burgemees ter. De heer C. W. J. PoortvHet nam van de gelegenheid gebruik om bij het in behandeling nemen van het voorstel enkele vragen te stellen. Spreker prees de voortvarendiieid van het kollege om vóór 31 dec. hier over een beslissing te nemen. Over de prognose-berekening constateerde de heer Poortvliet een moeilijkheid, n.l. over de bouw van het aantal lokalen. Is dit juist? Wordt er te Ooltgensplaat rekening gehouden met de integratie van het kleuter- en het basisonderwijs? De heer O. A. de Goey vroeg naar de haast van dit voorstel. Oude scho len zullen toch wei worden herbouwd en dat zou t.z.t. ook geschieden. We zullen toch met bezuinigingen moeten gaan leven en is het niet in strijd met het algemeen belang? Wij krijgen zo ineens een plan voor geschoteld op het laatst van het jaar, dat ons enigszins verrast, aldu.s de heer C. Quist, die blij is en zijn waardering uitspreekt aan het adres van B. en W. voor het aanbieden van dit voorstel. Wel vroeg de heer Quist of 6 lokalen wel nodig zijn voor Oude Tonge. Ook de heer J. H. van Dam vroeg naar de prognose; dat is volgens hem op lange termijn niet zo best te bekijken. De Chr. School te Ooltgensplaat heeft enkele jaren geleden een nieuwe school gebouwd en in 1978 was deze te klein en werd er een lokaal aangebouwd. Zo iets kan ook voorkomen, aldus spreker. De voorzitter, burgemeester Van der Harst gaf toe dat het kollege wel even heeft staan kijken, dat zo ineens kre dieten beschikbaar kunnen kom.en voor deze nieuwbouw. Het is wel zo, dat de school te Oude Tonge aan verval toe is. Deze herbouw is geen punt, noch bij ons, noch bij u, noch bil het bestuur. Het was onze bedoeling om ook de school te Achthuizen gelijk met die van Oude Tonge onder uiw aandacht te brengen. Maar nu de Raad vóór 31 dec. moest beslissen is de aanvraag van Oude Ton ge en Ooltgensplaat verhaast. Wij behoeven nu nog geen rekening te houden met prognoses, maar als een maal de voorbereidingen een vastere vorm aannemen komt een en ander in- bespreking. Daarom hebben wij nu de ze zaak dltrekt aangepakt om vóór 31 dec. de kredieten te voteren en wij na 1 januari weer niet in moeilijkheden ko men om dan alles in het werk te moe ten stellen deze kredieten los te krij gen, aldus de voorzitter. Spreker bracht de moeilijkheden on der de aandacht van de Raad die 10 jaar geleden plaats hebben gehad met de bouw van scholen. Men moest bij regen met potten en pannen het wa ter opvangen en dat herhaaldelijk bij de inspectie onder de aandacht brengen. Het is daarom een niet onnodig ver spillen van gelden. Maar nogmaals wij moeten nu besluiten en over de uit- In september 1613 vertrok hij van Haamstede naar Middelburg, waar hij 500 gulden per jaar verdiende. Zijn 8 jaar oudere broer Eewoud was hier ouderling. Deze was na zijn studie in de rechten stadsadvocaat van Zierikzee geworden en later ook burgemeester. Toen hij benoemd werd tot ontvanger- generaal van Zeeland ging hij in Mid delburg wonen. Toen hij hier kwam, waren er 9 pre dikanten. Van zijn 8 coUega's zijn voor al bekend: de vroegere hoogleraar Go- ■marus, Herman Faxokelius, de schrijver van „Kort Begrip", en Antonius Wa- loeus, die later heeft geholpen bij de bijbelvertaling. Kort daarop werd de Vismarktkerk gebouwd (bestaat niet meer) en kreeg Middelburg 10 predi kanten. Het was een eigenaardige gewoonte, die later is afgeschaft, dat' een nieuwe predikant vóór zijn bevestiging in alle kerken een proefpredikatie moest hou den. Dat was dus in de Abdijkerk (Nieuwe kerk). Koorkerk, St. Pieters kerk (in 1833 afgebroken) en Gasthuis- kerk (nu het kerkgebouw van de Chr. Gereformeerden). Zodoende werd het november vóór hiJ werd bevestigd. In het Latijn wordt zijn naam vertaald met Guliehnus Teelingius, Zijn prediking Ook in Middelburg verhief hij zijn stem tegen de woekerende volkszonden uit die dagen, zoals de ontheUiging van da sabbath, spel, dans, modezucht, ver achting van de sacramenten, onzedelijk heid. Deze eenvoudige dominee ging zijn gang en zag niemand naar de ogen. Hij was vriendelijk tegen iedereen en verdraagzaam tegenover zijn collega's. Het huiselijk leven kenmerkte zich in huisraad, kleding en spijzen door stren ge eenvoud. Toch was hy niet gierig, want minsents één keer per week, meestal op zondag, nodigde hij enkele arme vrome mensen aan tafel. Ook lo go's waren altijd welkom. Meestal iedere avond hield hij een kort poosje huiscatechisatie. De zater- dag was als voorbereiding op de vol gende dag een kalme, rustige dag. Een paar keer per jaar hield hij een vas tendag om zich door niets afgeleid ge heel aan God te kunnen wijden. Wat het H. Avondmaal betreft, ver maant hij de gemeente tot een vlijtig gebruik ervan. Hij keurt het af dat zo- velen het verzuimen, soms mt vrees voor gemeenschap met onwaardige disgeno ten, soms ook omdat ze zichzelf on waardig achten. Maar niemand is uit zichzelf waardig er aan. deel te nemen dan alleen in die zin dat Christus ons verwaardigd heeft toe te treden. Het is niet voor de volmaakten, maar voor de gebrekkigen. De opzieners der gemeente hebben echter nauwlettend toe te zien dat het heilige niet aan de honden wordt gegeven. Tot deze opzieners, ouderUn- gen, behoorde behalve zijn broer Ee woud ook zijn vriend de dichter Jacob Cats. Deze zegt er zelf van: „Ik werd ook ouderling ten dienste van de kerk, En dat was even toen een gans bekommerd werk, Want mits het nieuw geschil toen onlangs opgerezen, Dat voor de ganse Staat een plage tracht te wezen. Zo was er veel te doen: maar eer het was verspreid, Zo werd het daar gestUdi, door Godes hoog beleid". (Met dat „nieuw geschil" bedoelt hij de godsdiensttwisten met de Remon stranten). Hoewel ds. Teellinck een zwak li chaam had en dikwijls ziek was, was hij onvermoeid in het prediken, catechise ren, huisbezoek, in het vertroosten van zieken, in het terechtbrengen van af- dwalenden, in het vermanen van roe- kelozen, in het versterken van wan kelmoedigen. Zijn zoon Maximilaan zegt van hem, dat hij zijn lichaam in de dienst des Heeren had uitgemergerd. Na een ziekte en verzwakking van een paar weken is hij op 8 aprU 1629 ge storven, nog maar 50 jaar oud. Zijn broer Eewoud (58 jaar) is een half jaar later overleden. Vier dagen later werd hij in de St. Pieterskerk begraven. Een grafschift getuigt van zijn werkzaam leven: „Die al zijn sap, zijn merg en leven, Die al de krachten van zijn ziel Heeft aan Jeruzalem gegeven. Totdat zijn lichaam heel verviel Dat tere lichaam, zo versleten. Zo uitgemergeld voor Gods kerk. Dat hem zo trouwelijk heeft gekweten, In zijnes Heeren wijngaards werk..." Geschriften Behalve zijn gewone werk als predi kant heeft ds. Teellinck ook veel ge schreven, alles bij elkaar ongeveer 60 geschriften. Een van zijn voornaamste werken is dat over de zondag, dat ik in het vorige artikel al genoemd heb. Ook bekend zijn „Balsem Gileads voor Zions wonden": het Woord Gods giet balsem in geslagen wonden, balsem smet niet, maar laat een liefelijke reuk P.V. Stormvogels uit Oude Tonge or ganiseert weer haar jaarlijkse duiven- tentoonstelling, deze zal worden gehou den op vrijdag 12 en zaterdag 13 jan. 1979 in 't veren, gebouw. De show mag gerekend worden als de grootste uit de omtrek en de com missie hoopt dat de belangstelling weer gronot zal zijn. Er zijn inschrijvingen verzonden naar liefhebbers in Zuid Holland, Brabant en Zeeland. De show is weer in twee onderdelen voering komen in later stadium de voor stellen ter tafel, aldus de voorzitter. De heren Poortvliet en De Goey wa ren het met het antwoord eens, maar laatstgenoemde wees de Raad nogmaals onp de algemene financiële toestand, waarbij bezuinigen een eerste eis is. De heer Quist vroeg of de bedragen toch een vrij goede prognose geven, zo- d^t later weer geen medewerking wordt gevraagd voor aanvullende kredieten. B. en W. zijn van mening dat de bedragen de kosten vrij goed benade ren, aldus de burgemeester. Zonnder hoofdelijke stemming werd het voorstel aanvaard. De heren L. Hokke (C.D.A.) en P. C. H. Noordermeer (V.V.D.) waren met kennisgeving afwezig. Als de plannen doorgaan zal de O.L. School te Ooltgensplaat aan het Wees pad worden afgebroken om plaats te maken voor de nieuwe school. Het wordt dan een 5-klassige school geuitregeerd voor Kleuter- en Basis onderwijs. Ook zal het schoolhuis vxirden afge broken (staande naast de school op de hoek Weespad-Pr. Bernhardstraat), daar men de grond waarop het huis is ge bouwd dan nodig zal hebben voor de nieuwe school met. speelplein, etc. In dat huis woont heit hoofd der school, de heer C. W. J. Geerts, die met de oudercommissie op het Raadhuis deze Raadsvergadering bijwoonde. verdeeld, voor bevlogen duiven d&t zijn wedBtrijddUiven, en onbevlogen duiven dat zijn voor 't merendeel show duiven. Verder is er van beide klassen ook een viertallen show. Alle duiven worden hand gekeurd, door de zeer bekende keurmeester van de G.v.K. tw. de he ren C. Brugge, S. Krouwel. Fr. v. Ant werpen en J. P. Roosendaal. Wie zal in 1979 da mooie wisselbe- kers winnen en als hoofdprijs een koel kast voor de vliegklasse en een koel kast voor de onbevlogen klasse en ver der weer manden, tassen, electr. en huish. art., een op vier prijs. Op donderdag 11 jan. wordt er weer een prachtige duivenfUm vertoond door de firma Mariman uit België. Natuurlijk is er dan weer grote ver loting en verkoping van bonnen voor een jonge duif of een koppel eieren. De commissie heeft weer een 20-tal bonnen van zeer prominente liefheb bers, o.a.: Keizerkamp van F.C.C. Ko Nipius- Visser. Aangewezen Generaal A. Verwers. Van de fondmannen Gebr. Vroeginde- weij, C. V. Eek, P. v. d. Linden. Bondskamp W. I. Peeman schenkt een duiE van 1977. M. Mtnnaard, Krabbendijke Kamp van Zeeland van de N.L.V.Z. van de beken de comb. Krouwel-Polknan uit Tiel. A. Hagens de man die alles al gewon nen heeft. P. Vis V. Heemst Rotterdam won dit jaar vele kampienschappen. Gebr. Cle ment Krabbendijke S. Kamp van Zee land. Mevr. Sprenkels Lepelstraat. Mijs V. d. Boogert Achthuizen. Joeb V. Dongen twee bonnen van Mariman Lier. W. Aarts uit Zevenbergen winnaar nat. Orleans en Parke Aone. Corn, de Man-Reedtjk uit Strijen winnaar Nationaal Bergerac. A. Schotman uit Groenlo en natuur lijk een bon van Plazeroms uit Zegge en nog een tal van bonnen. Op deze avond zijn de niet-inzenders ook welkom om misschien voor ene gulden zo'n bon te winnen. De prijsuitreiking zal geschieden door de heer Kroon wethouder van de ge meente Oostflakkee op zaterdagavond: Dan kan men weer zien dat de zaal prachtig opgefleurd is met reclamepla ten van de gehele Flakkees Midden stand. Op zaterdagmiddag draait 't rad voor de jeugd en kunnen de kleinste gratis 'grabbelen. Inschrijven of formulieren aanvragen bij W. Koert, Wilhelminastraat 39, Oude Tonge, tel. 01874 - 2174. na. In zijn „Lusthof der Christelijke ge beden" wijst hy op de kracht van het gebed. Hij heeft 67 gebeden uitgeschre ven, die voor allerlei gelegenheden dien stig kunnen zijn. Onder een afbeelding van hem staat: „Dus was Teellincks zedig wezen. Wiens gezwind en vlug verstand Boek op boek, zeer nut om lezen, Pdacht te geven van zijn hand. Rijk in deugden, trouw in 't leren, Vol van ijver, groot van raad, Onvermoeid in 't werk des Heeren, Kloek in 't stuiten van het kwaad". Zijn zoon Johannes heeft al de ge schriften van zijn vader verzameld in 3 delen en dat zijn dan ongevere 3000 bladzijden. Wat een werk! Nog iets over zijn kinderen. In Mid delburg zijn nog geboren Theodorus, Johannes en Maria. Al zijn drie zoons ziJn predikant geworden. De oudste Maximilaan was eerst predikant bij de Engelse gemeente te VUssingen en heeft evenals vader van 1640-1653 de kerk van Middelburg gediend. Hij is hier gestorven, nog maar 48 jaar oud. Zoon Theodorus heeft niet veel ge schreven, heeft maar 2 gemeenten op Schouwen-Duiveland gediend, namelijk Renesse en Nieuwerkerk. Zoon Johannes stond eerst in Maid stone in Engeland (ziJn moeder was een Engelse!), daarna bij de Engelse gemeente in Middelburg en was ver volgens dominee in Wemeldinge en Vlissingen. In 1654 vertrok hü naar Utrecht. Daar kreeg hij geschil met het stadsbestuur betreffende het recht van de overheid. Kerk en staat waren toen nauw verbonden, maar waar lag de grens tussen ide bevoegdheden van bei de? Hij werd uit de stad en de pro vincie verbannen, maar kreeg van de kerkeraad en de classis een loffelijke attestatie mee. Toen heeft hij nog de gemeenten Amemuiden, Kampen en Leeuwarden gediend. Middelburg. L. van Wallenburg. MIDDELHARNIS In de maand januari organiseert Het Diékhuus weer de volgende kursussen: Kursus Vormgeven (keramiek, boet seren, hout, metaal enz.) Docent is dhr. J. Luyckx. Plaats is naast het Kantongerecht, Dijkstraat, Sommelsdijk. Tijdstip: maandagavond: van 19.30 tot 21.30 uur. Kosten bedragen 75,per kursus van 10 lessen. De eerste les is op maandag 15 janu ari a.s. Kursus Tekenen en Schilderen Docent is dhr. E. Blok. Plaats in De Doelen. St. Jorisdoel- straat 32 Sdmmelsdijk. Tijdstip is maandagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Kosten bedragen 75,per 10 lessen. De eerste les is op maandag 8 janu ari a.s. Kursus Textiele Werkvormen (we ven, applikatie, batikken). Docente is mevr. C. de Jager. Plaats is De Doelen, St. Jorisdoels.tr. 32 te Sommelsdijk. Tijdstip is woensdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Kosten bedragen 75,per 10 lessen. De eerste les is op woensdag 17 ja nuari a.s. Kursus Textiele Werkvormen (raam- weven) Docente is mevr. C. de Jager. Plaats is het Padvindersgebouwtje aan de Kon. Jul. straat te Nieuwe Ton ge. Tijdstip is dinsdagmiddag van 13.15 tot 15.15 uur. Kosten bedragen 45,per 6 lessen. De eerste les is op dinsdag 16 jan. Franse Conversatie (gevorderden). Docente: mevr. Post. Plaats is Het Diékhuus, Zandpad 140 MiddeJhamis. Tijdstip is maandagavond van 19.00 tot 21.00 uur (2 lessen). Kosten bedragen 80,per 12 lessen. Inlichtingen en aanmeldingen voor aUe bovengenoemde kursussen bij Het Diékhuus, Zandpad 140, tel. 2400 te Mid- delhamis. De peuterspeelzaal in het Diékhuus, is een van de twee p. sp. zalen in Mid- delhamis. Elke ochtend en 1 middag in de week, komen daar per keer zo'n 13 peutertjes in de leeftijd van 2V2 tot 4 jaar, spelen. Elke groep heeft een eigen leidster, drie in totaal, zy zorgen ervoor, samen met steeds een hulpmoeder, dat de peu ters de hele morgen lekker bezig kun nen zijn. Wat doen ze eigenlijk precies vraagt u? Vrij spelen, kringspelletjes, lezen, luisteren, plakken, knippen, verven, kleien met water spelen, fietsen, kleu- tergym en zo meer. En niet te vergeten, verjaardagen vie ren, vader en moedertje spelen, puzze len, en verkleedpartijtjes houden. Waarom is het belangrijk uw kind al zo jong op de speelzaal te doen? De peuter is eigenlijk de gehele dag bezig zijn omgeving te verkennen; steeds ontdekt het daarin nieuwe dingen, die het ook wil doen. Op de peuterspeelzaal komt de peu ter in aanraking met leeftijdgenootjes, die aUem.aal hun mogelijkheden aan het intdekken zijn. Op die manier leert de peuter hoe je samen kunt spelen, wat het is om reke ning te moeten houden met elkaar, hoe je met allerlei materialen en spelletjes kunit leren. Zo 'ontwikkelt de peuter zijn spraak, door nieuwe woorden, zijn gevoel voor kleur, beweging door spel oefeningetjes, muziek en ritmiek. De leidster let erop, dat elk kind die aandacht krijgt die het nodig heeft om zich prettig te voelen. Ze gaat niet uit van een programma, maar veel meer kijkt ze waar de peuters zelf zin in heb ben; waarbij ze steeds probeert toch be paalde aktiviteiten te stimuleren. Met het oog op later, is het b.v. be langrijk dat de peuter' zich leert kon- centreren op waarmee het bezig is, en niet te snel is afgeleid of zijn taak op geeft als het even niet lukt. Aan de an dere kant, als een kind b.v. niet met de groep wil plakken, wordt het ook niet gediwongen. Van tijd tot tijd is er een ouderavond, waarop steeds verschillende dingen aan de orde komen. Soms is dat praten over ouderhulp, soms is dat gehavend speel goed repareren, of voorHchting over speelgoed en boeken enz. Vanaf maandag 8 januari is de peu terspeelzaal weer aktief. Mocht uw interesse gewekt zijn, en wilt u uw kind aanmelden voor 2 och tenden per week, belt u dan onderstaand telefoonnr. of vult u onderstaand strookje in. Naam Adres Telef. nr geeft op zoon/dochter Geboortedatum Voor de peuterspeelzalen Uitknippen, invullen en opsturen naar Het Diékhuus, postbus 100, Middelhar- nis. Zandpad 140, telef. 01870 - 2400. VERVOL OVERHAAL P. de Zeeuw J.Gzil. Historisch verhaal uit de Middeleeuwen TJitgevery ,J)e Banier" avKSs3S»»aia»s»a»öiWJ>JK;«!»»«s.'saüs; 25 Maria was opgetogen toen Jilles haar dit nieuws vertelde. Die Maarten toch, wat een geluksvogel was hij toch. En een volhouder. En ook een man van zijn woord. Want onder uit zijn mars diepte JiUes een beduimeld en verfomfaaid briefje op, dat Maarten hem voor haar had meegegeven.' Maarten schreef daarin o.m.: „Over twee jaar kom ik naar Henegouwen en haal ik je naar Utrecht en daar word jij mijn bruid, Maria!" Dat was nu echt een goede tijding uit een ver land. Met een lachend gezicht bedankte zij Jilles voor de heugelijke tijding, die hij had gebracht en ziJ verzocht hem, vóór hij de terugreis naar Utrecht ging on dernemen, bij haar terug te komen. Zij wilde hem dan haar antwoord voor Maarten meegeven. Nog diezelfde dag ging zij naar het klooster Gouwstein om de goede pater Clement het briefje van Maarten te laten lezen. De tranen liepen de oude man over de wangen, toen hij het las. Zijn oude ogen straalden van genoe gen, toen hij zei: „Wat beleef ik een ge noegen aan mijn pleegzoon, aan mijn leerling. Maria m'n dochter, zet nu alle boze gedachten, waarmee anderen je van streek hebben gemaakt, maar zo veel mogelijk van je af. Moed houden kind. Als de Heere God het wU en jullie leven spaart, komt Maarten jou over twee jaar halen. En ik geef jullie alle bei mijn zegen, dat beloof ik je". Weg waren bij Maria alle tranen, alle verdrietige gedachten en sombere ge dachten. Zij was nu de hele dag vrolijk. In de smederij hoorden baas Van Ath en zijn knechts de gehele dag het ge zang van Maria, terwijl zij met haar huishoudelijke arbeid bezig was. Ze ga ven elkaar dan een knipoogje; hoor die eens vrolijk zijn, wilde dat zeggen. En waarom zou Maria niet vrolijk zijn. Alle vogeltjes buiten kwinkeleerden immers ook? En alle bloemen stonden te bloeien. Waarom zou Maria dan niet vrolijk zijn? Vreemd, dat zij daarvoor een paar da gen gelegen geen oog had. Toen floten de vogels en toen bloeiden de bloemen evengoed. Nu hoorde zij het gezang van de vogels wel en nu zong zij met hen mee. Zij zag de lente in het land komen. De ontluikende natuur en de bloemen en de bomen. Alles was even schoon ge tooid en haar hart verheugde zich er over. Maar de oorzaak van die vreugde lag niet bij de vogels en de bomen, maar bij Maria zelf. Dat briefje van Maarten had alles in een handomdraai bij üaar veranderd. Na dat briefje was er een grote vreug de in haar hart komen wonen en die vrolijkheid schonk haar oog voor al het mooie rondom haar heen. Vergeten waren al die droevige uren, waarin zij zoveel tranen had geschreid, waarin zij in haar wanhoop zelfs had ge speeld met de gedachte om in een kloos ter te gaan. Nu was er geen haar op haar- hoofd, die er nog aan dacht om kloosterlinge te worden. Het hele leven lachte haar toe. Zy zou wachten, geduldig wachten, tot dat Maarten zijn belofte zou inlossen en haar zou komen halen. Wat waren nu eigenUjk twee jaren? Vlogen ze niet als een schaduw voorby? En al zou het wachten ook langer duren dan twee ja ren. Wat was het dan nog? zy ver trouwde op Maarten. Hij zou haar be slist komen halen en dan zou het lange wachten rijk beloond zyn. HOOFDSTUK 13 Jilles, de marskramer, brengt een verschrikkelijk bericht Het feit, dat het ontwerp van een on bekende jongen uit Henegouwen voor de bouw van de Domtoren was gekozen, had nogal wat spektakel verwekt onder de mededingers. Maarten Gevaerts, wie had nu die naam ooit horen noemen in de bouw wereld? Er waren er, die de gedachte opperden dat men by de keuze van een ontwerp niet helemaal naar recht en biliykheid gehandeld had. Bewijzen waren hier voor niet aan te' voeren en dus kon men niets beginnen. Intussen was het geen wonder, dat er in die geest werd gedacht en gesproken. Allen hadden zij even vurig verlangd naar de bekroning van hun ontwerp, evenals Maarten dat had gedaan. Onder hen, die een ontwerp hadden ingezonden, waren mannen, die grijs Waren geworden in de bouwkunde en het was voor hen buitengewoon sneu, dat zo'n jong broekje met de prijs ging stryken. Maar ja, er viel natuurhjk niets aan te veranderen. Het hoge gezelschap, dat de ontwer pen had moeten beoordelen, had uit spraak gedaan en daarby moest men zich neerleggen. Er werd heel wat ge roddeld en men wilde wel eens zien wat die jonge beunhaas er van terecht zou brengen. Vol teleurstelling en nyd hadden zy, de één na de ander na enkele dagen Utrecht verlaten. Maarten had intussen van al deze af gunst van zyn coUega's niets gevoeld of bemerkt. Zodra de vicaris hem de eervolle op dracht had verleend, was hij met de voorbereidende werkzaamheden begon nen. Daarvoor kwam heel wat kyken. Er moest werkvolk aangenomen wor den en dat kostte hem al heel wat hoofdbrekens. Want niet ieder die zich kwam aanbieden was berekend voor zyn taak. Toen dat eindehjk allemaal geregeld was, kon het werk beginnen. Maar toen moest er dadehjk veel haast achter ge zet worden, WEint de bisschop had de wens te kennen gegeven, dat de eerste steenlegging zou plaats hebben op 20 maart 1321. En de wens van de bisschop wag eigeniyk een bevel. Toen de vastgestelde datum was aan gebroken, werd met veel vertoon en plechtigheid de eerste steen van het reusachtige bouwwerk gelegd. Dit geschiedde door de heren Jacobus van Outshoome, deken, en Gysbertus van Everdingen, oudste kanunnik, ten overstaan van Frederik van Synik, de 43ste bisschop van Utrecht, en verder nog een aantal geesteUjken van de Domkerk. Ter herinnering aan deze plechtige gebeurtenis werd aan de westzijde van de toren een steen aangebracht met het volgende inschrift: Doen men schreef MCCCXX en een Leyd men van mij den eersten steen Daemae, MCCC en twee en tachtig Was ick volmaekt soo men siet waeragtig. De beide laatste regels werden er pas op aangebracht na de voltooiing van de toren. Toen de plechtigheid van de eerste 'steenlegging voorbij was werd de bouw met volle kracht aangevat. Maarten kreeg het toen geweldig druk. Hy bleek een zeer nauwgezet bouw meester te zijn. Dageiyks was hy op het Wérk aanwezig en dan niet gedurende enkele uren, maar de gehele dag. Hy hield nauwkeurig de vorderingen van de bouwers bij. Hij lette er ook scherp op of er fouten gemaakt werden en zelfs niet het kleinste foutje zag hy door de vingers. De ambachtslui wisten dan ook al heel gauw, dat zij met een heel strenge bouwmeester hadden te doen. Er ontgUpte niets aan zyn scherpzien de ogen. (Wordt vegrvelgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 9