Voorontwerp Ruilverkaveling „Flakkee" ligt ter discussie bil liotsing met bomen m m Dhr. Jan Witvliet werd naar zijn laatste rustplaats gebracht I Bb jaarwisseling werliep woorbseldig rustig ii^ 51e jïiarganSL ki. Vrijdag 5 januari 1979 No. 4755 CHEL STÏIEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLlANDSE EN ZEEUWSE EILANDEIN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond •k In januari 3 inspraak-bijeenkomsten WIJ WENSEN U Een VOORSPOEDIG maar bovenal ©en GEZOND 1979. WIJ DANKEN U voor het in ons gestelde VERTROUWEN. Wiant (hfit was dank zij U een GOEID JAAR voor TOYOTA en MERCEDES BENZ. LIES V. d. VELDE Dorpsweg 28 - 34 SOMMELSDIJK HERKINGEN: Op het witbesneeuwde kerkhof van Herkingen is dinsdagmiddag een markaate inwoner van dit dorp, de j.I. donderdag overleden heer J. Witvliet ter aarde besteld. Met zijn heengaan hebben niet al leen degenen die het dichtst bij hem stonden een verlies geleden maar de overledene Iaat een lege plaats na in de hele Herldngse ge meenschap waarin hij een vooraan staande plaats heeft ingenomen. MELISSANT: Oudste Flakkeeër (1.04) overleden ■ver OOK OP VRIJDAGAVOND I QARAdE KNëPS - LANGEWEG 113 TELEFOON 01870 - 2043 umJU2]A Algemene indryk van de politie: n e IB n POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In de vorm van de verschyning van een gedetailleerd voorontwerp zfln de eerste tekenen van de ruilverkaveling „Flakkee" zichtbaar geworden. Dat houdt in dat Flaldcee aan de vooravond staat van de uitvoering van een verka veling die tot de grootsten in West- Europa gerekend mag worden! De uit voering van deze ruilverkaveling im pliceert niet dat Flakkee straks door strakke watergangen en strakke polder wegen doorsneden zal worden, üitegen- deel. Er zal ook ruime aandacht wor den besteed aan de natuur- en land- schapsbelangen en die wetenschap maakt het ook voor de niet agrariër in teressant zich voor deze materie te inte resseren. Daar wordt trouwens op ge rekend Daarom zal er volgende week huis- aan-huis een speciale „ruilverkavelings krant" verschijnen waarin men alle in formatie vindt die tot op dit moment nog geheel in de voorbereidingsfase gegeven kcin worden. Daarin zal o.m. te lezen staan waar de drie, in januari te houden voorlichtingsavonden zullen worden gehouden. Dat worden avonden, belegd door de gevormde Inspraak commissie, waarop ieder zijn zegje zal kunnen doen. Dat zegje kan hij/zij base ren op het geschrevene in het vooront werp waarvan geïnteresseerden een exemplaar af kunnen halen bij de Rabo- banken. Aan de agrariërs is een exem plaar van het ontwerp toegezonden. Mede aan de hand van het gehoorde op deze inspraakavonden zal een eindrap port worden samengesteld. Er wordt op gerekend dat medio maart gereed te hebben waarna het definitieve plan wordt ingediend bij de Centrale Cul tuurtechnische Commissie. Vervolgens zal het door GS behandeld worden en wanneer ook die accoord gaan zal het plan ter visie worden gelegd. Bezwaren kunnen dan alsnog warden ingediend. Na afhandeling daarvan zal tot stem ming over het al dan niet doorgaan van de verkaveling kunnen worden overge gaan, maar dan zal het waarschijnlijk al 1981 zijn geworden. De duur van uit voering wordt op minstens 8 jaar ge steld. Om meerderlei redenen heeft de voorbereidingscommissie stoom gezet achter haar niet geringe opdracht. In augustus 1976 ging de commissie van start en nog juist vorig jaar (1978) was het voorontwerp gereed, een prestatie waarmee burg. van Es van Middelhar nis, voorz. van deze commissie, alle medewerkenden welgemeend compli menteerde. Die haast werd ook be tracht omdat de gevolgen van Bestek '81 ook voor het ter hand nemen van ruilverkavelingen moeten worden ge vreesd waarom het zaak was nog vóór 31 december het ontwerp gereed te hebben. Bovendien werd gestreefd naar dit winterseizoen om de betrokkenen en onder hen zeker de agrariërs alle ge legenheid te geven de plannen rustig te kunnen bestuderen. In menige boeren huiskamer zal het plan dan ook ter ta fel liggen en zal naarstig gezocht worden naar wat de voorbereidingscommissie over de eigen omgeving heeft neerge schreven. Het is na enige oriëntatie allemaal te vinden in het 20 pagina's tellende rap port dat vergezeld gaat van een duide lijke kaart waarop is aangegeven hoe de voorbereiders zich de wegen-, de waterlopen en het landschapsplan voor stellen. Men hebbe overigens geen ge ringe gedachte van de vakkwaliteiten van deze voorbereiders, onder wie men sen van de landinrichtingsdienst, van het kadaster, van de Ver. tot bedrijfs ontwikkeling. Rijkswaterstaat, de plano- iliili>!ll logische dienst. Staatsbosbeheer, de Standorganisaties, het Waterschap en meerdere anderen. Het sparen van landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarden lijkt voorop te staan in het nastreven van het grote doel van de -ruilverkaveling: de omstandigheden voor de levens krachtige agrarische bedrijven zo gun stig mogelijk maken. Dat impliceert dat er veel gedaan zal moeten worden aan de verkaveliag en een eind moet wor den gemaakt aan de historisch gegroei de situatie dat de landerijen her en der verspreid liggen. Veel idealer is het als de boer zijn land zoveel mogelijk aan eengesloten en zo dicht mogelijk bij zijn bedrijf heeft. En passant kan dan ook de vorm van de percelen worden ge corrigeerd want gebleken is dat dat in 70°/o van de gevallen te wensen overlaat. Ook aan de waterafvoer en de water toevoer zal veel verbeterd kunnen wor den zowel als aan de verbetering van de plattelandswegen om een vlotter agrarisch verkeer mogelijk te maken. Wanneer alle kosten uit de eigen Flakkeese zak zouden moeten worden betaald dan kon het voorontwerp al ge lijk in de bekende ijskast, maar het Rijk springt met ca, 60 miljoen bij waardoor de kosten voor de gezamenlijke eige naren beperkt blijven tot ruim 27 mil joen. Omgeslagen over de 13600 ha cul tuurgrond betekent dat per ha 1988,— In de aula op de begraafplaats werd dat gememoreerd' door burg. H. Bos die vele jaren met dhr. Witvliet heeft samengewerkt. Dhr. Witvliet heeft sinds 1939 deel uitgemaakt van het Herkin- gense gemeentebestuur. Hij was wet houder en fungeerde ook enkele jaren als eerste burger. Uit die periode en die later nog zou volgen in het gemeen- tebestniur van Dirksland tot sept. 1974 wist dhr. Bos hoeveel de over ledene voor de gemeenschap van Her- kingen heeft betekend, ook in dte tijd van de oorlog en de ramp. Dhr. Bos Ca. zeventig belangstellenden, fa milieleden en relaties uit het ambtelijk en zakelijk leven van de overledene volgden de baar. had ervaren dat dihr. Witvliet deson danks bescheiden en eenvoudig is ge bleven en zich ondanks zijn voor aanstaande plaats nimmier op de voorgrond heeft willen stellen. „Hij kende zichzeU en hij wist zijn plaats tegenover anderen en tegenoer God van Wie hij zich afhankelijk en tegenover Wie hij zich verantwoordelijk wist". Dhr. Bos had geproefd dat dhr. Witvliet steedsi bewogen was om wat rondo-m en vooral in Herkingen gebeurde op grond V. welke bewogenheid hij zijn be langrijke plaats had ingenomen waarin hij veler raadsman en vertrouwensman is geweest. „Zijn nagedachtenis mogie ons vervullen met een diepe dankbaar heid en wiJ mogen hopen en vertrouwen dat hij is ingegaan in de rust die er over blijft voor Gods gunstgenoten" al dus dhr. Bos. RESPECT Ook de eerwaarde heer A. H. Veld huizen herinnerde zich de overledene als een markante figuur die iets def- tigs over zich had waarmee hij res;- pect afdwong terwijl hij toonde ook voor anderen respect te hebben. Ech ter moest dhr. Veldhuizen erop wijzen dat ook markante mensen moeten ster ven zoals ook dhr. Witvliet dat heeft moeten ervaren. Spr. maande ieder daarmee ernst te maken en te zoeken naar de Borg in wie eeuwig behoud te vinden is. „Warm.eer wij de Zalig maker hebben gezien dan behoeven we de dood en de rechtersto'él van God niet te vrezen omdat we weten dat dan onze zonden zijn verzoend en betaald in het Kind van Bethlehem. Het was spr. bekend dat dit ook geleefd heeft in het hart van de overledene. Nu meti dhr. Witvliet de tweede van de 3 bekende Jannen is heengegaan nu bepaalde dhr. Veldhuizen de aanwezigen te krachti^ ger bij de roepstem die van het ster ven is uitgegaan. De nabestaanden die het verlies sterk ziiUen voelen werden gewezen op Hem Die alleen kan troos ten, meer als een moeder troost wan neer dat in de weg van het gebed bij Hem' wordt geivraasd. In de vroege morgen van oudejaars dag zaterdagmorgen rond half acht gebeurde in de Fortuuiweg een auto ongeluk met een wonderbaariyke af loop uit de restanten van een door midden gebroken auto kwam de be stuurder levend tevoorschijn. Door ieder die na het gebeurde de ravage aan schouwde werd die gelukkige afloop nauwelijks voor mogelijk gehouden. Het ongeluk overkwam de 31 jarige heer C. Broekharst uit Melissant. Dhr. Een van de helften wordt weggesleept. Broekharst kwam van nachtdienst te rug naar huis maar door oververmoeid heid raakte hij dermate afwezig dat zijn wagen een Toyota Sportswagon een boom schampte en vervolgens met de rechterflank een tweede boom beuk te. Door dat treffen brak de wagen, vlak achter de voorzittingen in tweeën. waarbij de brokstukken in het rond vlo gen. De bestuurder had de veiligheids- riemen om en dat zal ongetwijfeld aan de goede afloop hebben bijgedragen. Waarschijnlijk heeft hij zichzelf nog losgegespt. In het ziekenhuis bleek dat hij een beenbreuk had en ook een breuk in een van de handen. Voorts nog wat kneuzingen en ontvellingen maar zelfs in die wetenschap heeft de politie die mevr. Broekharst het ongeluk ging melden haar oprecht kunnen feliciteren met deze onwaarschijnlijk goede afloop. eigen kosten, wat weer betekent dat de ruilverkavelingsrente die gedurende 26 jaar betaald dient te worden ca. 119, per ha zal zijn. De commissieleden me nen dat het dat de boer minstens waard moet zijn al beseffen zij dat de econo mische omstandigheden van de boeren bedrijven de eigenaren daar niet direct enthousiast zal maken. Daarom ook worden in het voorontwerp ook de voordelen opgesomd: Een betere waterbeheersing kan ver hoging van het rendement tot gevolg hebben, er komen betere beregenings- mogelijkheden. De rijtijden naar de per celen zullen door de aanwezigheid van betere wegen verkort worden en het sloot-onderhoud kan worden beperkt. De lasten voor iiet Waterschap zullen verminderen en oude gemalen kunnen vervangen worden. Overigens zal de te betalen ruilverkavelingsrente afgestemd worden op de mate van het nut dat de bedrijven van de nieuwe situatie heb ben. Een apart hoofdstuk van het voor ontwerp is gewijd aan „dijken, kreken en andere terreinen" waarbinnen te handhaven natuurwetenschappelijke en/ of landschappelijke waarden. Aan Staatsbosbeheer zal nog eens 143 ha worden toegewezen. Die oppervlakte wordt beschikbaar gesteld uit de gron den die de Stichting Beheer Landbouw gronden zal trachten aan te kopen, ge rekend wordt op plm. 600 hectare. DE TOEKOMST In de Voorbereidingscommissie be staat goede hoop dat het voorontwerp gelet ook op de deskundige opzet een goede ontvangst krijgt. Het zou wellicht zo kunnen zijn dat gevestigde agrariërs ïegen de kosten van uitvoering opzien maar zo luidt de opstelling van de commissie, verwoord door burg. van Es dan nog dient de uitvoering toch alle aanbeveling terwille van de jongere ge neratie. Wanneer de leans nu niet wordt gegrepen dan zal die zich in de toekomst niet licht weer voordoen! Flakkees' oudste inwoner dhr. Lieven Braber is j.I. zondag in de hoge ouder dom van 104 jaar overleden. Dhr. Bra ber woonde al sinds april 1967 in het Rusthuis „de Goede Ree" te Sommels dijk. Hij werd op 5 juni 1874 te Stad aan 't Haringvliet geboren waar hij samen met zijn broers een landbouwbedrijf heeft gehad. De overledene is lange tijd vitaal geweest; dat was ook nog het ge val in zijn 100ste levensjaar, maar in de jaren daarna zijn zijn krachten snel af genomen. De overledene werd een week geleden in de ziekenzaal opgenomen, waar hij zondag overleed. Donderdag is hij in zijn geboortedorp Stad aan 't Ha ringvliet ter aarde besteld. THOLEN ROMMELPGTTERIJ Zaterdag ging de jeugd weer met de rommelpot langs de deur met hun nieuwjaarswensen. Ditmaal was de rom- melpotterij georganiseerd door leer- X BEZOEKT ONZE Geopend: maandag t/m zaterdag van 8.30 -17.30 uur vrijdagavond tot 21.00 uur Mr-Snijderweg-IndustrieteiTein-Stellendam-telefoon 01879-2300 De algemene indruk van de eilande- lijke politiegroepen is dat de jaarwisse ling van zondag op maandag voorbeel dig is verlopen. „We tekenen ervoor!" liet een van de groepscommandanten weten. Hier en daar werd wel een fikje gestookt maar nergens is dat uiï de hand gelopen. Ook niet in Middelharnis waar de jeugd zich wel eens te buiten durft te gaan. De politie had in de voorgaande week nogal wat gereedliggende auto banden opgespoord en afgevoerd. Die kwamen, soms samen met een vat olie, tevoorschijn uit oude huisjes en vanon der duikers in dammen. Enkele honder den banden werden aan de voorraad van de jeugd onttrokken. Voorts hadden ze de pech dat de politie op het laatste nip pertje ^log de hand legde op 30 banden die bij het Kantongerecht zouden wor den verstookt. Daar op de hoek Ach terweg - Krakeelstraat heeft de groot ste fik gewoed maar ook die bleef bin nen de perken. Op de Rozenlaan, nabij het Oudeland werd een oude auto ver brand. Op de Westdijk was nogal wat volk op de been maar tot grote daden is het daar krachten van de openbare lagere school Ter Tolne voor leerlingen van de 4e, 5e en 6e klasse. De rommelpotten werden op school vervaardigd. De bedoeling was om het oudejaarsgebruik weer in ere te herstellen. In het televisieprogramma Van ge west tot gewest zal het bespelen van de rommelpot en het zingen van oude- jaarsliedjes in januari worden uitgezon den. niet gekomen. Verijdeld werd dat in de muziektent gestookt zou worden en dat de trapleuningen weggehaald werden. Wel werd het winkeltje van mej. Jo Ver maat van wat planken ontdaan die eer der voor een kapotte ruit waren ge spijkerd. Enkele knapen die tenslotte niet van ophouden wilden weten werden mee genomen naar het bureau waarna de rust in MiddeUiamis was weergekeerd. Ook de politie van Oostflakkee is ze ker niet ontevreden. In Ooltgensplaat bleef het vrij rustig. Daar probeerde de jeugd een auto met aanrijschade te kan telen en in brand te steken, maar bij het verschijnen van de politie zagen ze daar maar van af. In Achthuizen werd wel een stevige fik gestookt en daar ontzag de jeugd het niet ook het bord waarop de RK kerkdiensten worden aangekondigd mee te verbranden. Ook de groenteboer zag wat kratten verdwij nen. In Oude Tonge is dit jaar helemaal niet gestookt, kennelijk ook omdat de politie de jeugd voortdurend in het oog hield. Tijdens een ronde door de straten trokken ze wat auto's dwars maar de politie was vlak achter hen om ze weer recht te zetten. In Den Bommel werd op het parkeer terrein naast de Sporthal een caravan in brand gestoken. In Dirksland bleef het aanvankelijk ook rustig maar daar kwam de jeugd tegen vieren nog eens in aktie door een brand te stoken op de hoek Schelpen pad - Boomvlietstraat. De politiegroep Ouddorp heeft geen enkele moeilijkheid ontmoet. Bij het traditionele stoken in Goedereede en Ouddoip werd een oogje in het zeil ge houden maar de politie heeft daar niet op behoeven te treden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1