EIIAriDEII niEUWS De bouwmeester en zijn bruid 2e blad Vrijdag 29 december 1978 No. 4754 Het is weer zover dat we de boeken over 1978 gaan sluiten. We hebben een laatste blik geworpen op de kranten uit het bijna voorbije jaar en er onderstaande terugblik uit samengesteld. Als het zo vergaat als ons dan zult TJ zich herhaaldelijk verbaaen dat het gebeurde dat nog zo vers in hun geheugen ligt al weer zo lang geleden is! JANUARI FEBRUAKI MAART APRIL MEI JUNI JULI AUGUSTUS SEPTEMBER OKTOBER NOVEMBER DECEMBER Betaling abonnementsgeld Burg. Bos afgetreden als Comm. Watermy Nieuw secretriaat Huur-advies- com missie Jaarvergadering Ver. Bedrijfsvoorliciiting klMK»lglWa3iai »;!iM—wu.Mamuii.n!w Terugblik op t978 Geen opwekkend nieuws in het eerste nummer van dit jaar over het gedirag van de OostElakkeese jeugd; „ze worden steeds onverschilliger", stelde een poli tieman vast nadat hij de balans had opgemaakt van gepleegde vernielingen in de Nieuwjaarsnacht. „Windsto ten raasden met verwoestende kracht", zo meldden we in het blad van 6 jan.; in Stellendam en Middelhamis richtten enkele krachtige windstoten een kapi tale schade aan. Zondag 8 jan. nam ds. J. de-Kievit afscheid van de Gerei Kerken van Ouddorp en Stellendam. Het was misschien nog even wennen aan het nieuwe jaar, maar sommigen hadden daar minder moeite mee, getui ge de reeks berichten over inbraken en diefstallen. De voorpagina van het nummer van 17 jan. wordt gesierd met een foto van de brandweerdem,on- stratie te Goedereede, gegeven tg.v. de ingebruikname van nieuwe bluswagen door de ploegen van Stellendam en Goedereede. Op dinsdag 17 jan. over leed in zijn woonplaats dhr. M. A. de Fockert, oud hoofd van de Chr. Ulo te Middelhamis, in de leeftijd van 82 jaar. „De stemming onder de vissers heeft een absoluut dieptepunt bereikt", lieten we weten in het blad van 20 jan.; voor het Gerechtshof te Den Haag had het over de hoofden van de vissers weer eens danig gestormd omdat ze de quo tering hadden genegeerde In Middel hamis overleed op 26 jan. oud notaris J. H. Hempenius op de leeftijd van 76 jaar. Vrijdag 27 jan. huldigde „de Hoop" te Stellendam haar dirigent dhr. L. Willems en i.v.m. zijn 50-jarige be trokkenheid bij de muziekbeoefening. Op woensdag 1 febr. werd herdacht dat 25 jaar geleden de watersnood zich voltrokken; de publiciteits media be steedden daar grote aandacht aan. In de nacht van zaterdag 4 op zondag 5 febr. kwamen drie jonge mensen om het leven to,en hun autoi op de Oude- landsedijk te So'mmelsdijk op een boom vloog; twee van de slachtoffers kwa men uit Ouddorp, één uit Stellendam. Zaterdagavond 4 febr. werd in de R.K. kerk te Oude Tonge de Delta Symphonie uitgevoerd, gecomponeerd door dir. Gerrit Zoon. De Commis saris der Koningin Mr. Vrolijk kwam woensdag 8 febr. naar Middelhamis om de vernieuwde Lagere Land- en Tuin bouwschool te heropenen; de school kreeg bij die gelegenheid de naam van Ir. J. B. Mijs, aftredend voorz. van het bestuur. Zaterdag 11 febr. nam dir. Vemooys uit Middelhamis na dertig jaar afscheid van de Kon. fanfare „Apollo" te Goedereede. Zaterdag 18 febr. volgde voor dhr. Vemooys het afscheid van „Sempre Crescendo". Dhr. G. van Lente te S'dijk bleek 50 jaar lid te zijn van „Sempre", hij werd met de zilveren medaille van de KNF onderscheiden. Woensdag 22 febr. verbond ds. H. Ligtenberg zich aan de Geref. Gem. te Middelhamis. Zon dag 26 febr. nam ds. J. E. de Groot af scheid van de Herv. Gem.eente van MiddeUiarnis; ds. de Groot voelde zioh geroepen tot het zendingswerk en zal na een voorbereiding naar Peru wor den uitgezonden. Op donderdag 2 maart herdacht de zondagsschool „Sam-uël" te Den Bommel haar 50-jarig bestaan. Diezelfde avond besloot de raad van Middelhamis het best. plan „Wildeman" in te trek ken, goed nieuws voor de velen die had den gestreden voor het behoud van dit karakteristieke stukje Sommelsdijk. Op donderdag 9 maart werd in Oude Tonge het 12-jarige schoolmeisje Anita van Bergen aangereden en dodelijk verwond. De vangst van een schol van 6,2 kilo haalde de krant van 14 maart; de schol aangevoerd door dte GO 1 werd door deskundigen ver ondersteld 45 jaar oudl te zijn. In Sommelsdijk werden de eerste scheppen grond verzet voor de bouw van 30 eigen woningen, het was een actie waarop 2,5 jaar was gewacht. Medio maart kreeg het gem. bestuur van Dirksland het aan de stok met een aantal erf pachters toen die verontwaardigd rea geerden op een aangekondigde forse verhoging van de erfpachtscanon. In Ouddorp werd vrijdag 17 maart het nieuwe kantoor van de AMRO Bank ge opend, "het staat in het hartje van het dorp. Raadslid G.'Tanis te Ouddorp nam plotseling ontslag als lid van de raad van Goedereede i.v.m. zijn beden kingen tegen de opgemaakte eandida- tenlijst voor de komende raadsverkie zing. Donderdag 23 maart overleed de 26-jarige chauffeur Kees Mulder uit Sommelsdijk; hij was op het werkeiland in de Oosterschelde door een rollende buis getroffen. Donderdag 30 maart werden ook op Oostflakkee de verkie zingen voor Prov. Staten gehouden, de enige die winst haalde was. het CDA. In Middelhamis ging dhr. J. v. d. Gijze, Rijksbevrachtingsagent met pensioen na een dienstverband van bijna 40 jaar. Op zaterdag 1 april was er in Melis- sant Koninklijk Zilver voor mej. B. Mijnders i.v.m. haar 40-jarig jubileum als leidster van de Herv. Zondagsschool. „Technische School Middelhamis in hoera stemming, goedkeuring ontvan gen op nieuwbouwplannen", schreven we op de voorpagina van de krant van 7 april; al sinds 1964 we^d op dit be richt gewacht. De 87-jarige heer P. Verbiest werd maandag 10 april gedood toen hij de Fortuinweg overstak waarbij hij door een auto. werd geschept, De Alg. Vergadering van het Water schap Flakkee stelde een crediet van 15,4 miljoen beschikbaar voor de bouw van zuiveringsinstallaties te Middelhar- nis en Oude Tonge. Op woensdag 12 april opende de voorz. van de Kamer van Koophandel te Dordrecht dhr. L. C. V. As de 8e Expo Oude Tonge. Een felle brand op zond&g 16 april legde te Oude Tonge een varkensmesterij in de as; er kwamen 144 varkens om, eigen dom van dhr. J. Auker aan de Blauwe Pannenweg. In Goeree arriveerden medio april de klokken voor het nieu we carillon. Zondag 23 april nam ds. R. van Kooten afscheid van de Herv. Gemeente van Goedereede i.v.m. zijn vertrek naar Zeist Op 21 april werd de 300ste geboortedag van Pieter Bigge herdacht; hij legateerde zijn vele bezit tingen aan de kerken en de armen. •De gymver. O.K.K. te Oude Tonge her dacht het 40-jarig bestaan. Op vrij dag 28 april werden tg.v. de naderende Koninginnedag Koninklijke Onderschel- dingen uitgereikt. Ze vielen ten deel aan dé heren W. Voogd en J., Hameeteonan te Ouddorp, Leendert Knops te Oude Tonge, J. L. Kom te Ooltgensplaat en- G. V. Lente te Sommelsdijk. Op dinsdag 2 mei verongelukte de 35-jarige motorrijder J. Neven uit Oude Tonge toen hij op een tegenligger botste In Ouddorp werd zaterdag 8 mei het nieuwe onderkomen van het Roo- de Kruis ingebruik genomen; 3 van de leden kregen een Roode Kruis onder scheiding. Woensdag 10 mei werd te Middelhamis de 1ste steen gelegd voor het nieuw te bouwen Postkantoor op de hoek Langeweg-Zandpad De Flakk. Jagersver. nam op die dag de schietbaan aan de Stratensweg in ge bruik. Vrijdagmorgen 19 mei had op de Prov. weg bij Achthuizen een ramp zalig ongeluk plaats, een 28-jarige vrouw uit Middelhamis kwam om het leven toen haar auto, na een botsing, geheel uitbrandde. Dokter Bulthuis overleed zaterdag 20 mei op 67-J£irige leeftijd; sinds 1945 was hij huisarts te Goede reede geweest. Na 38 jaar hoofdleid ster van de kleuterschool „Margriet" te zijn geweest nam juffrouw Ple (mej. Knops) afscheid. De raad van Dirks land besloot in zijn vergadering van mei tot reconstructie van de Kaai. Woens dag 13 mei werd de Kon. Ridderorde uitgereikt aan dhr. J. L. Koert te Mid delhamis i.v.m. 40-jarig jubileum bij de SNUIF. Die dag werden ook de raadsverkiezingen gehouden. De Con fessionele partijen wonnen wel wat stemmen maar geen zetels. De poli tieke samenstelling van de gem. raden van Dirksland en Middelhamis bleven gelijk, in Ooltgensplaat won de WD eeni zetel, in Goedereede boekte de PvdA een zetel winst. Het eerste nummer dat we in juni uitbrachten was het -jubileumnummer op 2 juni t.g.v. het 50-jarig bestaan van de krant. In dat nummer gaven we een terugblik op het ontstaan en de geschie denis van Eilanden-nieuws. Ook de eilandelijke burgemeesters gaven daar in blijk onze krant zeer te waarderen. In de ochtenduren van die dag ont ving de oud hoofdredacteur directeur van de krant dhr. Th. de Waal de Rid derorde, een Koninklijke waardering voor zijn langdurige verbondenheid aan de krant, die dateerde vanaf de eerste dag van het bestaan van „Eilanden- nieuws". In Middelhamis on-tving dhr. Albert Vroege een zilveren Kon. Onder scheiding i.v.m. zijn veertig jarig ju bileum bij Campfens Snelsorteermachi- nefabriek. In Ooltgensplaat werd za terdag 3 juni het nieuwe kantoor van de Bondsspaarbank geopend. Don derdag 8 jimi werd in Middelhamis het nieuwe Verenigingsgebouw „de Hoek steen" in gebruik genomen. Die dag overleed in het ziekenhuis de 40-jarige Magchiel van Dam uit Ooltgensplaat aan de gevolgen van de auto-ongeluk dat hem op 19 mei was overkomen. Uit het jaarverslag '77 van de Rijkspo litie bleek de criminaUteit op Goeree Overflakkee met 45°/o gestegen te zijn. Dhr. L. Visser te Stellendam was 25 jaar aan de Rabobank verbonden; hij ont-ving de zilveren bedrijfsspeld. Donderdag 15 juni nam' de politiegroep Oude Tonge het vernieuwde bureau aan de Voorstraat in gebruik. „Er hangt een onheil boven de kop van het eiland?', liet dijkgraaf Vooigd van de polder Goeree de Alg. vergadering we ten; dhr. Voogd zei dat tegenover de dreiging dat „Goeree" en het water schap Flakkee samengevoegd zullen Worden. Het Rusthuis „de Goede Ree" te Sommelsdijk herdacht het 25-jarig bestaansjubileum.; o.m. werd- een perso neels-reunie gehouden. Op zaterdag 24 juni was het groot feest in het stad je Goedereede. De gerestaureerde do-m werd die dag feestelijk heropend. Pris- ses Beatrix was met Prins Claus en het prinsje Constantijn naar Goeree geko men om het historische geboren luister bij te zetten. Schokkend was het bericht op maandag 26 juni van het overlijden van dhr. Th. de Waal, oud hoofdredacteur van ons blad; hij werd ruim 76 jaar. Voor Goedereede was donderdag 27 juni ook een dag van importantie omdat op die dag, door Minister Tuynman, de nieuwe riool wa ter zuiveringsinstallatie in gebruik werd gesteld. Op vrijdag 30 jimi deden dé medewerkers van de Dirkslandse reini gingsdienst hun laatste ronde; ze wer den in de bloemetjes gezet door de Middenstandsver. Het vuütransport werd aanbesteed. „Wel bar vakantieweer, maar niet veel minder drukte in Ouddorp"; signaleer de we in het eerste nummer in juU; de zon liet dik-wijls verstek gaan maar de vakantiegangers kwamen toch. Zondag 9 juli nam ds. P. Schavendeel afscheid van de Geref. Kerk te Mid delhamis i.v.m. zijn vertrek naar Fer- werd. De raad van Middelhamis kocht tot veler opluchting het pand van hotel Spee te Sommelsdijk. In Herdinken herdacht postbesteller Cor PoortvUet zijn 40-jarig jubileum bij de PTT. Ook het nummer van 25 juh bracht kwalijk nieuws over de zo mer: „zeewater te koud, geen brigade middag" schreven we. Een ernstig verkeersongeval te Apeldoorn kostte het leven aan 3 inwoners van Oud Vossemeer. Donderdag 26 juli kwam bij een verkeersongeluk nabij Hellevoet- sluis de 59-jarige heer P. Boeter om het leven. Op de laatste dag van juli viel er hagel in Oudte Tonge. In Ouddorp werd die dag een 12-jarige jongen uit Delft door de bliksem ge troffen en gedood. In de Deltaha- ven te Stellendam verdronk een 40-ja- rige inwoner van Spijkenisse. Woensdag 2 aug. werd voor het eerst in Stellendam de gladiolenten- toonstelUng „Delta Flora" gehouden. De expositie trdk bijna dertigduizend be zoekers. Op Tholen hadden twee ern stige verkeersongevallen plaats waarbij drie mensen om het leven kwamen. De Ver. Vergadering van het Water schap Flakkee besloot de buitendijk vanaf Ooltgensplaat tot aan de Greve- lingendam van een hardhouten kruin te voorzien. Een pleziervaartuig uit Antwerpen liep naast de haveningang van Ooltgensplaat op het droge, er de den zich 'geen persoonlijke ongelukken voor. Dinsdag 8 aug. nam ds. S. de Jong afscheid van de Herv. Gem. van Ouddorp i.v.m. zijn vertrek naar Kat wijk. Op -vrijdag 11 aug. werd in Ouddorp het uitgebreide en gem.oder- niseerde kantoor van de Rabobank in gebruik genomen. „Brand in de Sluis- hoek!" was m.aandag 14 aug. de alar merende kreet in Sommelsdijk; er ont stond grote schade In Den Bommel vierde op 16 aug. het echtpaar L. Wol- fert-C. Bakelaar het 60-jarig huwelijks feest. In AchthiAizen overleed plot seling dhr. G. A. Winkels op de leeftijd van 65 jaar. Dhr. Winkels genoot grote bekendheid i.v.m. zijn functies op maat schappelijk en sociaal terrein. Op donderdag 24 aug. werd mevr. A. C. Koole-Elvé, wonend in het Rusthuis te Sommelsdijk 100 jaar. Maandag avond 28 aug. werd in Middelhamis een interkerkelijke dankdienst gehou den i.v.m. de start van de langbegeerde Chr. Havo op Goeree-Overflakkee. In Ouddorp werd een diefstal in scene gezet; de dief ging er met ringen ter waarde van 12000,vandoor. Hij werd al snel aangehouden maar de rin gen zijn nooit gevonden. Woensdag 30 aug. slaagden in het verpleeghuis „de Samaritaan" de eerste 16 cursisten voor het diploma ziekenverzorgster; met spijt moest worden geconstateerd dat ze elders werk moesten zoeken. Don derdag 31 aug. nam dhr. Kr. Grinwls te Ouddorp afscheid als'lid van de raad van Goedereede Dhr. Grin-wis had sinds 32 jaar deel uitgemaakt van de raad van Ouddorp en sinds 1966 van die van Goedereede. Vrijdag 1 sept. herdacht dhr. A. Mie- rop te Ouddorp zijn 40-jarig jubüeum als ambtenaar thans Commies ter secretarie. Zondag 3 sept. nam ds. G. J. Smink afscheid van de Geref. Kerk te Stad aan 't Haringvliet. Schipper M. Bezuijen te Ouddorp nam na 35 jaar afscheid van de Reddings maatschappij. Op de avond van de eerste dinsdag in september werden de nieuw samengestelde gemeenteraden ge installeerd In Middelhamis werden -twee nieuwe wethouders gekozen. Dinsdag 5 sept. overleed in Middelburg dhr. M. Nijsse op de leeftijd van 73 jaar; bijna een halve eeuw had hij onder het pseudoniem „Oom Ko" in -onze krant het kinderhoekje verzorgd. In het num.mer van 15 aug. vermeldden we de dropping van miljoenen uienvliegjes boven het eiland. De (onvruchtbare) vhegjes hadden tot taak de voortplan ting van hun soortgenoten tegen te gaan. Woensdag 13 sept. nam de bluseenheid van Somm-clsdijk de nieu we brandweerwagen in gebruik, de oor- spronkeUjk S'dijkse wagen ging naar Nieuwe Tonge. De schoolarts dokter Gestman te Middelhamis herdacht zijn zilveren jubileijm op 'Flakkee; dhr. Gestman heeft vooral in de beginperio de vele vooroordelen moeten overwin nen. De kotter GO 35 sm.akte in de nacht van donderdag op vrijdag 22 sept. tegen de Zeelandbrug maar dè opva renden (de GO 35 was aan de OD 11 vastgemaakt) sliepen rustig verder. Een Tholenaar haakte later een -wekte de bemanning. Vrijdag 29 sept. werden in Herkingen en in Den Bommel Ko ninklijke Onderscheidingen uitgereikt. Dhr. Han v. d. Velde te Herkingen ont ving Koninklijk Zilver; dhr. M. K. Hui- zer te Den Bommel en M. v. d. Sluys te Den Bonmmel kregen een Kon. On derscheiding als waardtering voor hun resp. 40- en 50-jarig dientverband bij de polder. Met Kon. Goud werd te Dirksland de Hoofdcommies dhr. P. Geelhoed beloond i.v.m. zijn 40-jarig jubüeum. Manége „de Oostmoerse Ruiters", zaterdag 30 sept. geopend heette een „aanwinst voor heel Flak kee" te zijn. „Aardbeien in oktober" schreven we in de krant van 6 oktober, ze werden in Nieuwe Tonge door mevr. Kabos nog geplukt. Schokkend was het plotee- Ung overlijden op zondag 8 oktober van de 34-jarige Flip Markwat te Dirksland. Donderdag 12 okt. werd in Stellendam het vernieuwde Groene Kruisgebouw in gebruik genomen; het gebouw krijgt de functie van medisch centrum. „Eindelijk, bouwactiviteit voor uitbreiding Techn. School" schre ven we in de krant van 13 oktober; op 23 oktober werd de eerste paal gesla gen. Medio oktober werd op „Koom- lust" te Stellendam het eerste lammetje geboren. In Ooltgensplaat werd de bibliotrailer geïntroduceerd; de oplegger voert 15000 boeken mee. „Weer geen best jaar voor aardappel- en uientelers" schreven we in de krant van 20 oktober en daar was niets teveel mee gezegd; het wilde niet met de prijzen van deze producten. Zaterdag 21 okt. werd in Herkingen de eilandelijke brandweer wedstrijd gehouden. De Coram, der Ko ningin deelde de prijzen uit. De 1ste prijs was voor Melissant. De Antiek beurs „Zuid-West" te Oude Tonge trok 1834 bezoekers. Eind' oktober liep de administrateur van een Goudsbedrijf tegen de lamp; hij bleek het bedrijf voor miljoenen te hebben opgelicht. De man had in de Ring te Middelhamis een pand gekocht wat hij ais sex-boerderij om had willen vormen. De raad van Goederedee stond stil bij het zilveren jubileum van weth. L. Visser. Za terdag 28 okt. werd in Melissant het nieuwe Herv. Ver. gebouw „de Poort" in gebruik genomen. Woensdag 1 nov. werd in Nieuwe Tonge het vernieuwde Ver. gebouw „Ons Dorpshuis" in gebruik genomen. Donderdagavond 2 nov. besloot de raad van Middelhamis i.v.m. de vele gerezen bedenkingen uit de bevolking af te zien van de bouw van een nieuw zwembad bij het bestaande Instructiebad. De groep Ouddorp van de Rijkspolitie nam vrijdag 3 nov. het nieuwe groepsbureau in gebruik; het werd officieel geopend door Mr. Vrolijk, Commissaris der Ko ningin. Een verkeersongeluk bij Oude Tonge maakte die dag een eind aan het leven van de 28-jarige A. H. Westland uit Middelhamis. Zaterdag 4 nov. werd Ooltgensplaat een nieuwe gym zaal, d'n Boagerd" rijker. Meerdere gemeentebesturen maakten zich druk over de komende Prov. herindeling. Er werden laconieke opmerkingen ge hoord; „als we voor Zeeland kiezen zal de Haringvlietbrug niet worden opge blazen", was er een van. Zaterdag 11 nov. opende burg. H. Bos van Dirks land de laatste fase van de verbouwde Victoriahallen, een en ander in feeste lijke aanwezigheid van muziek en ver tegenwoordigers van plaatselijke vereni gingen. Die zaterdag raakte mej. Ar- ja van Dijk (17) uit Den Bommel zeer ernstig gewond bij een motorongeval te Middelhamis. Medio oktober konden we melden dat een Amsterdammer van uit Noorwegen een oude sloepe, de M.D. 10, 81 jaar oud, naar ons land had te ruggehaald. In Stad aan 't Haring- vUet werd woensdag 15 nov. het stof felijk overschot van dhr. W. Mackloet (49) ter aarde besteld; de overledene was bevelvoerder van de plaatselijke blusploeg. De 16-jarige Gerrie Be vaart uit Stad aan 't HaringvUet ver ongelukte met zijn brommer op de avond van zaterdag 18 nov. Bij een brand in Middelhamis op zondag 19 nov. ging een transforraatorhuisje van de Emgo in vlammen op. Keukencen trum Tieleman opende haar sterk ver grote expositie/verkoopruimte in Melis sant. De raad van Dirksland gaf te kennen niet aan te sturen op de bouw van een nieuw gemeentehuis", zoals B. en W. hadden gesuggereerd te doen. Eindelijk na 4 jaar besliste de Kroon op het Plan landelijk gebied te Ouddorp, de uitspraak biedt weinig perspectief voor recreatieve uitbreiding en voor mogelijkheden tot verdere lint bebouwing. In Middelhamis nam op vrijdag 24 nov. dhr. J. Doornbos afscheid als voorz. van de Rabobank. Ds. H. Talsma ten Den Bommel vertrok naar Harderwijk, zondag 26 nov, nam hij afscheid van zijn Bommelse gemeente. De Straatdijk te Dirksland werd na verbetering van de bestrating door burg Bos en St. Nicolaas geopendL AUe mogelijke Sinterklazen zetten weer voet op Flakkeese wal. De voet balveren. O.F.B. te Ooltgensplaat nam zaterdag 2 dec. haar nieuwe kleedgele- genheid in gebruik. We hadden het bar druk met het verslaan van de be grotingsvergaderingen van de onder scheidene gemeenteraden, in twee van de gevallen werd het middernacht voor aleer de begrotingen konden worden vastgesteld. Zondag 10 dec. gebruik te de Geref. Kerk te Middelhamis voor de laatste maal het kerkgebouw aan het Kerkepad. Vrijdag 15 dec. werd de nieuwe kerk in gebruik genomen. Aan dhr. H. J. Knottnerus te Dirksland werd op donderdiag 14 dec. de Kon. Rid derorde uitgereikt. De raad van Dirksland hield het been stijf tegenover de ont-wikkelingsmij. „Delf en Schie- land"; de raad Wenst (minstens 100 woningwetwoningen in Dirksland-Zuid Het Waterschap Flakkee verkocht aan C.R.M, buitendijkse gorzen bij Den Bommel en Oude Tonge voor 1.7 mil joen. Vrijdag 15 dec. werd te Stel lendam een begin gemaakt met de uit voering van de Ruilverkaveling,, de Stelle". Die vrijdagavond werd in Middelhamis de nieuwe Ger. Kerk in gebruik genomen. Donderdag 21 dec. zonk in de tramhaven te Middelhamis een binnentanker tengevolge waarvan duizenden liters gasolie in de haven te recht kwamen. Wat dec. nog meer aan nieuws boodt vermeldt dit laatste nummer. -O- Nu het oude jaar ten einde spoedt en het nieuwe jaar zich alweer aftekent, herinneren we onze abonnees aan het goede ge bruik bij vooruitbetaling het abonnementsgeld voor het nieuwe jaar te voldoen. Steeds meerderen zijn in het verleden afgestapt van de kwartaal- of halfjaarlijkse be taling en laten ons het jaarbedrag in één keer toekomen, zeer ten ge rieve van de administratie van welke zijde dan ook het vriende lijke verzoek het ook ditmaal weer in één keer af te -willen maken. In overleg met het Ministerie van Economische Zaken werd het abonnementsgeld voor '79 vastge steld op 34,per jaar, enkele guldens hoger dan vorig jaar, een verschil slechts van enkele centen per krant. We hopen dat U in het bijna voorbije jaar „Eilanden- nieuws" met genoegen las. Wij hebben met plezier voor U ge werkt en hopen U ook volgend jaar binnen onze steeds uitbrei dende lezerskring te weten. Ons giro nr. is 16 79 30 en ons bankrek. nr. bij de RABO-Bank te Middelhamis 3420.01.108. Tijdens de vorige week gehouden jaarvergadering van de Watermaat schappij W.M.Z. is burg. H. Bos van Dirksland afgetreden als Commissaris, Goeree-Overflakkee vertegen-woordigd. Dhr. Bos wordt opgevolgd door dhr. P. Krijgsman, wethouder te Middelhamis. Dhr. Bos werd met vele goede woor den uitgezwaaid. Hem werd dank ge bracht voor zijn inbreng sinds hij in 1975, toen de fusie tot stand kwam, zijn intrede deed in het WMZ bestuur. Burg. Bos heeft een vrij langdurige staat van dient m.b.t de zorg voor het drinkwater, In 1966 trad hij toe tot het bestuur van de watermaatschappij Goe ree-Overflakkee van welk bestuur hij in 1968 voorzitter werd. Als gevolg van de inwerkingtreding van de „Beschikking herindeling Sec retariaten Huurad-viescommissies" zijn de Huuradviescommissies in de ressor ten Dordrecht, Gorinchem, Oud-Beijer- land en Sommelsdijk onder een nieuw Secretriaat gebracht. Dit Secretariaat zal -worden gevestigd te Dordrecht in het pand Rozenhof 33 en is medio december 1978 aldaar gaan fimktioneren. Het Secretariaat zal telefonisch be reikbaar zijn onder de mmimers 078 - 33 5 26 en 33 7 51 en de spreekuren zul len van maandag t.m. vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur worden gehouden. De Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Goeree-Overflakkee houdt haar Alge mene Jaarvergadering a.s. donderdag 4 jan. 's middags 2 uur in „de Schakel" te Dirksland. Na het huishoudelijk gedeelte zal er een inleiding worden gehouden dbor prof. drs. J. de Veer, adj. dir. van het LEI te Den Haag over het onderwerp „Bedrijfsstructuur en Bedrijfsresulta ten". THOLEN Benoeming. Met ingang van 1 janu ari is tot wachtmeester der rijkspolitie te Tholen benoemd de heer Versteeg uit Assen, thans werkzaam bij de op- vanggroep Bellen. Boete voor schoolverzuim. De kan tonrechter te Tholen veroordeelde J. H. tot 100,boete omdat hij zijn kind- buiten de officiële schoolvakanties om, had mee genomen op vakantie. Schieten met windbuks. Voor het schieten met een -windbuks op schoor stenen van de buren kregen D. v. d. S. en M. C. G. van de kantonrechter ieder een boete van 25, STAVENISSE President-kerkvoogd. Als opvolger van de heer M. A. Stouten is tot pre sident-kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente gekozen de heer W. Nieu-wen- huize. VERVOLGVERHAAIi P. de Zeeuw J.Gzn. Historisch verhaal uit de Middeleeuwen Uitgevery „De Banier" 24 „Een rijk bezit zonder geluk kan mij niet bekoren Sanne. Dat heb ik je al va ker gezegd. Ik begeer die Joost den Bakker niet. Misschien heeft hij jou wel op me afgestuurd. Als dat zo is, zeg hem dan maar ronduit, dat ik niets van hem moet hebben. Al zou ik Maarten ten slotte loslaten, dan zou ik Joost toch nooit nemen. Zie zo, nu weet je precies hoe ik er over denk". Ze zei dit op strenge toon om daar mee de oude heks vrees in te boezemen. Maar haar woorden hadden een ave rechtse uitwerking. Sanne had gehoord wat het meisje had gezegd. Er bestond dus toch een kans, dat zij Maarten zou laten schieten. Dat had zij nog nooit zo duidelijk ge zegd. Zij besloot daarop direkt in te ha ken. „Je zegt daar begon zij op haar te- merige toon je zegt daar, dat het wel eens kon gebeuren, dat je Maarten liet varen. Zeg Maria, op wie zou in dat ge val je keus vallen? Een oude vrouw als ik, die het goede met je voor heeft, mag dat toch zeker wel weten?" „Niet op Joost den Bakker Sanne beet Maria er uit op hem vast en ze ker nooit. Hoor je dat nou goed?" „Ja schatje, dat heb ik nu wel begre pen. Joost heeft niet de minste kans. Ik wil alleen graag weten op wie dan wel je keus zou vallen. Zeg het mij maar. Ik brand van verlangen om dat te weten". Vol verwachting keek Sann6»,Maria aan. Wat voor geheim zou zij nu te Mren krijgen? Ze zag aan Maria's gezicht, dat er een geheim was en dat geheim wilde zij tot elke prijs weten. Het meisje aarzelde. Zou zij aan die oude heks vertellen, wat voor haarzelf nog een geheim was? Zij had er zelfs met haar vader nog nooit over gepraat of zelfs maar op ge zinspeeld. Zou zij nu aan oude Sanne meedelen Wat zij in haar meest wanho pige ogenblikken alleen nog maar had gedacht als een laatste redmiddel? Maar waarom zou zij het ook voor Sanne verz-wijgen? Als het er op aan kwam mocht zij het best weten. Mis schien zou zij, als zij het aan Sanne ver teld had, wel voorgoed verlost zijn van de vervelende bezoeken van het oude mens. Nog was zij het niet met zichzelf eens, of zij haar geheim zou prijsgeven, maar Sanne zag duidelijk, dat het meisje wei felde. „O, ik zie het wel begon zij hoopvol ik zie het wel, jij bent van plan om jou-w geheim aan de goede Sanne toe te vertrouwen. Ik verzeker je Maria, dat jouw geheim bij mij volko men veilig is. Als ik eenmaal weet op wie jij je zinnen hebt gezet, kan ik alle jongelui, die bij mij om raad komen, die bij mij komen vragen een goed woordje voor hen te doen bij Maria van Ath, zeggen: Jongeman, zie maar af van Ma ria, want dat meisje krijg je niet. Maria heeft hart en zinnen gezet op Vol spanning keek de heks het meisje aan. „Tóe Maria, -vul jij nu de naam in vleide ze jij hebt je hart en je zinnen gezet op „Het klooster!" sprak Maria op vaste toon. „Het klooster? Maar lieve kind, je doet me schrikken. Heb jij je zinnen gezet op een klooser? Nee Maria, dat kan niet -waar zijn. Nu maak je een grapje en wil je de oude Sanne met een kluitje in het riet sturen. Een lief, knap meisje als jij bent, moet zich toch niet gaan opsluiten, achter dikke oude kloos termuren, ver van het vrolijke, zonnige leven. Nee Maria, die keus is glad ver keerd hoor. Jij behoort niet in een klooster". „En toch ben ik dat vast van plan Sanne zei Maria beslist. Je kunt dit besluit aan Joost den Bakker en alle andere jongelui, die bij je mochten ko men, meedelen". De heks dacht een ogenblik na. Daarna zei ze„Ik heb eens even goed nagedacht over wat je mij als jouw ge heim meedeelde en nu moet ik zeggen Maria, dat ik het een zeer schoon be sluit moet noemen. Heus meisje, ik vind het een nobel besluit van je, dat je je jonge leven aan de kerk -wilt wijden. Je had geen beter besluit kunnen nemen, dat verzeker ik je". Als Maria niet zo bedroefd was ge weest en er niet zoveel tranen in haar ogen hadden geblonken, zou zij hebben gezien, hoe listig de ogen van Sanne flikkerden. Het scheen, dat er door de woorden van Maria plotseling een gedachte bij haar had postgevat, die tot nog toe niet bij haar was opgekomen. Van deze ver andering by Sanne merkte Maria niets. Sanne had nu niet veel praatjes meer. Zij mompelde, dat zij het erg druk had en niet lang meer kon blijven en daarop vertrok zij. Maar vooraf waarschuwde zij Maria nog eens terdege, dat zij niet de dwaasheid moest begaan om nog al tijd op Maarten Gevaerts te blijven hopen. Toen zij eindelijk weg was, bleef het meisje in een wanhopige toestand ach ter. Zij verkeerde in een moeilijke twee strijd. In deze strijd wist zij niet bij -wie zij om hulp moest aankloppen. Van de herhaalde bezoeken, die de oude heks haar heimehjk bracht, durfde zij haar vader niets te vertellen. Nog minder durfde zij hem mee te delen, dat Joost den Bakker haar al tot tweemaal toe een aanzoek had gedaan. Beide malen had zij de jongeman op een besliste ma nier afgewezen. Maar dat kon toch zo niet doorgaan. Van Maarten hoorde zij niets en Sanne en Joost den Bakker ble ven haar maar lastig vaUen. Bijna elke avond schreide zij zich in slaap. Tenslotte kwam zij op de gedachte eens met pater Clement te spreken over haar moeilijkheden. Hem kon zij gerust vertrouwen. Hij was de pleegvader van Maarten en hij hield van hem, evenals zij van hem hield. Hij zou haar zeker goede raad willen geven. Dus stapte zij op een goede dag naar het klooster Gouwstein om met de monnik over haar moeilijkheden te spreken. Clement was zeer begaan met het lot van de ongelukkige smidsdochter, maar wist haar voorlopig geen betere raad te geven, dan rustig af te wachten tot er enig bericht kwam van Maarten. De jongen zou haar niet vergeten, verzekerde hij haar. Daarvoor kende hij Maarten te goed. Dat was een echte vol houder, die niet losliet, wat hij eenmaal beet had. Pater Clement vermoedde, dat Joost den Bakker hier wel achter zou zitten. Hij zou Sanne wel hebben aan gezet om Maria lastig te vallen. Daarom gaf hij haar de raad niet te veel waarde te hechten aan de woorden van de heks. De goudstukken van Joost zouden daar van wel meer weten. Door het bezoek, dat Maria aan de pater had gebracht was zij heel wat op- gemonterd. Er kon weer een lachje af. Maar veertien dagen later kwam er in de toestand van Maria een radicale ommekeer. Haar droefheid en zwaar moedigheid verdwenen als bij tover slag. JUles de marskramer was weer eens in het dorp. Zo'n paar malen in het jaar gebeurde dat. Het was altijd een ge beurtenis van belang, want Jilles zwierf het hele land door en -wist dus van alles te vertell.en. Met z'n mars, die vol zat met snuisterijen, ging hij van huis tot huis, overal wat verkopend en wat ver tellend. Hij had nu een bijzonder mooi nieuw tje voor de dorpelingen. Stel je voor, hun dorpsgenoot Maarten de monnik, zoals zij hem altijd hadden genoemd, was de bouwmeester van de Domtoren te Utrecht geworden. Nergens werd dat bericht met meer vreugde ont vangen dan in het huis van de smid. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5