Argumenten pro Zeeland door Gedeputeerden hoogst oritisch ontvangen Actie „van een leien dakje" j.l. zater dag door burg. van Es gestart hiubredftse ole jaargang Vrijdag 29 december 1978 No. 4754 C2HR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EÏN ZEEUWSE EILANDHN Verschifnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Hoorzitting m.b.t. Prov. fierlndeiing Gemeente IVliddeiharnis BEKEN DIVI AKI NG Burgemeester en wethouders van Middelhamis maken aan de inwoners dier gemeente bekend, dat zij ten gemeenitehuizie een Nieuwjaarsrecep tie zullen houden op woensdag, 3 januari 1979, van 19.00 21.00 uur. Middelhamis, 21 december 1978. Biuigemeester en wetihoiuders van Müddeilhamis, Joh. van Es, burgeaneester. J. van Bodegraven. secretaris. Gemeente Dirksland NIEUWJAARSRECEPTIE In verband met de jaarwisseling zal op dinsdag 2 januari 1979 om het Verenigingsigebouw „De Schakel" te Dirksland van 20.00 tot 21.30 uur door het geimeentebestuur gelegenheid worden gegeven tot het wisselen van nieuwjaarswensen. Van deze gelegejihsid kan ieder gebruik maken. Het gemieentebestuur van Dirksland, De Secretaris, De Burgemeester, C. Noorthoek. H. Bos. Gemeente Goedereede NIEUWJAARSRECEPTIE Burgemeester en wethouders van Goedereede maken bekend, diat op dinsdag', 2 januari 1979 tussen 20.00 en 21.00 uur in het raadhuis te Goe dereede een Nieuwjaarsreceptie zal worden gehouden. Een ieder is van harte welkom. Burgemeester en Wethouders van Goedereede, De secretaris, De burgemeester, (A. J. Vogelaar) (G. van Velzen) Prachtige Kerstzang- dienst te Dirksland Bevestiging en in trede ds. W. J. op 't Hof BEZOEKT ONZE i - Automobielen-verkoo|ilial OOK OP VRIJDAGAVOND f GARAGE KNöPS - ^mOELHAR^iS t LANGE^VEG 113 TELEFOON 01870 - 2043 Herv. Sommelsdijk spaart voor nieuw kerke-dak: POSX^BOX 8 *- ItODDEI^HABNlS BedacUe en advertenties: Kantoor Lanigewieig 13, Samimelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 9 uur (01870) 3392 Giro 167930 BablEBabo Mlddéllhaiinia na 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. BjJ contract speciaal tarief. Het Provinciaal bestuur, verpersoon lijkt in een drietal leden van G.S., is vo rige week donderdag zo vriendelijk ge weest op Flakkee te komen horen hoe de wensen liggen mub.t. de komende Prov. herindeling. Overigens mocht het Flakkeese gevoelen al lang bekend wor den verondersteld omdat de gemeente raden zich daarover al tweemaal hebben uitgesproken, maar een persoonlqke confrontatie terwUle van de geloofwaar digheid van de inspraakgedachte be hoorde ook nog tot het ceremonieel. Zo gebeurde het dan ook. In de zaal van hotel „Bellevue" kon den de Flakkeese bestuurderen zich vrijelijk uitspreken, met name over de vraag of huns inziens het randgebied Goeree-Overflakkee aan Zeeland of aan de te vormen Provincie Zuid-Holland- Zuid zou moeten worden toegevoegd. De gedeputeerden leken vrij ongevoe lig voor de argumenten waarmee voor Zeeland werd gepleit, getuige de hoogst critische kanttekeningen die de Gedepu teerden daarbij maakten. Niettemin werd van Flakkeese zijde dapper doorgeknokt, overwegend in de richting Zeeland in de hoop dat G.S. de overwegingen zullen laten gelden in het advies waarop de Staten op 15 en 16 fe bruari volgend jaar hun beslissing zul len baseren. Het waren voornamelijk raadsleden die met de 4 eilandelij ke burgemeesters aanwezig waren^ Als fervente voorstanders van toe voeging aan Zeeland lieten zich kennen de heren F. Kersbergen te Middelhamis, sprekend namens alle WD raadsfrac ties van het eiland. Burg. H. Bos namens het gemeente bestuur van Dirksland, dhr. KI. v; d. Ketterij" te Middelhamis namens de S.G.P.-fracties uit de gemeenteraden van Middelhamis, Goedereede en Oost- flakkee terwijl ook de burgemeesters van Velzen (Goedereede) en v. d. Harst (Oostflakkee) met kracht van argumen ten in de richting Zeeland wezen. Kritisch. Die pro-Zeeland argumenten kregen in de kring van de Gedeputeerden mevr. drs. J. Gunther, dhr. J. Hoek-van Dijke en dhr. F. A. Diepenhorst een bij zondere kritische ontvangst met name waar het ging om de kritiek op het uit blijven van de inrichting van het Greve- lingengebied wat door de sprekers ge weten werd aan de omstandigheid dat dat een zaak van twee provincies is. Door gedeputeerde Hoek-van Dijke (voorz. van de Stuurgroep inrichting Grevelingenbekken) werd tegen die voorstelling van zaken ernstig bezwaar gemaakt. „De hoofdzaak van de vertra ging ligt aan de bemoeienis van 5 a 6 Rijksinstanties. Ook wij zijn daarover slecht te spreken maar wat zou in dezen het Provinciaal bestuur van Zuid-Hol land verweten kunnen worden?" vroeg dhr. Hoek van Dijke de vergadering af. „Met»deze argumenten haalt u mij niet over de streep", liet hij weten. Toen daarop burg. Bos nog eens als zijn me ning te kennen gaf dat bij betrokken heid van één provincie al die groepen en projectbureaus voor de Grevelingen niet nodig zouden zijn leek dhr. Hoek- van Dijke er schoon genoeg van te heb ben en burg. Bos werd gedaagd de na latigheid van het Prov. ^estuur met be wijzen aan te tonen. Op instigatie van burg. v. d. Harst werd de aard van het gesprek gewijzigd omdat zo oordeelde dhr. v. d. Harst de keus voor Zeeland zeker niet alleen terwüle van het Grevelingengebied was gemaakt. Overigens zou een Prov. herindeling volgens dhr. v. d. Harst volstrekt over bodig zijn wanneer aan de gemeenten grotere bevoegdheden zouden worden toegekend. Spr. wees ook aan dat bij het zoeken naar een groter draagvlak voor gemeenschappelijke regelingen in het verleden de gedachten primair in de richting Zeeland zijn gegaan. Ze leken niet zoveel hout te snijden, de argumenten dat 54 van 87 flakkeese raadsleden voor Zeeland kozen (dhr. Kersbergen) noch dat Flakkee geogra fisch en qua politieke en godsdienstige gerichtheid (dhr. v. d. Ketterij) meer relatie met Zeeland dan met Rijnmond heeft. Dat laatste deed de haren van de voor standers van toevoeging aan Zuid-Hol land-Zuid ten berge rijzen. Zo was het mevr. Grinwis-Blok (P.v.d.A. Goedereede) die als voornaam ste motivatie juist de gerichtheid op Rotterdam aanvoerde. Dat deed ook dhr. D. Hoogzand (Eigen lijst Middelhamis) maar, oog in oog met enkele Gedeputeerden smeedde dhr. Hoogzand een ander ijzer toen het heet was. Reorganisatie gemeenten. Inhakend op wat was gezegd over de soms moeizame totstandkoming van ge meenschappelijke regelingen voerde dhr. Hoogzand aan dat Flakkee het meest ge diend zou zijn met een reorganisatie van gemeenten. Hij dacht daarbij zo liet hij desgevraagd weten, aan de vorming van hoogstens drie gemeenten, t.w. Oostflakkee, Middenflakkee en West- flakkee. Kwinkslag. Op de vraag namens welke partij hij sprak deelde dhr. Hoogzand laconiek mee: „Niet namens de raad van Middel hamis, die hangt niet als hoogzand maar als loszand aan elkaar". „M'n vader was lid van de SDAP maar ik mag van de PvdA geen lid zijn". Later zou hij lik op stuk krijgen van dhr. T. Arensman (CDA Middelhamis). „Als de raad dan als los zand aan el kaar hangt bent u daar zeker mede de oorzaak van". „U bent een korreltje zoals ik er een korreltje van ben", suste Hoogzand. Er waren nog wat van die schermut selingen, tussen dhr. v. d. Ketterij (SGP) en dhr. Kramer die namens de FNV met vuur in de richting Rijnmond wees. Dat deed ook dhr. Nijdam (PvdA Goedereede) en passant de SGP een sneer verkopend n.a.v. zijn bezoek aan de Statenvergadering: „De SGP kan daarin best wat jong bloed gebruiken. Wrijving was er ook tussen dhr. L. X. de Hollander als voorz. van de Streekcommissie welke commis sie niet voor de bijeenkomst was uitge nodigd. Dhr. Hoek van Dijke maakte duidelijk dat de materie van de Prov. herindeling niet behoort tot de competentie van de Streekcommissie. Rond kwart over tien leek alles gezegd wat gezegd moest worden. Ontkennend was geantwoord op de vraag van dhr. Hoek van Dijke of er zich bij het evt. niet doorgaan van de Prov. herindeling een afscheidings beweging aan zal dienen teneinde Flak kee aan Zeeland toe te voegen. De moti vatie dat Flakkee in de Prov. Zeeland meer bestuurlijke invloed zou hebben sprak de Gedeputeerden evenmin aan j omdat Flakkee in de huidige Provincie slechts l"/o van de bevolking uitmaakt en er geen aanleiding lijkt naar een grotere inbreng te streven. Begeleid door leden van de muziek vereniging „Amicitia" openden zater dagavond j.l. beide koren, met het prachtige lied „Kom in mijn hart, o Jesu klein", geschreven door Arie Pronk, het kerstconcert dat gegeven werd door de Chr. Gem. Zangver. „Sur- sum-Corda". Na het openingswoord door ds. M. V. d. Linden, die ook de meditatie en de sluiting verzorgde, werden door het gastkoor de Ciir. Gem. Zangver. VZOS uit Oosterland, een drietal kerstliederen ten gehore gebracht. „Panis Angelicus" van Cesar Frank, was één van deze liederen, dat, samen met de soliste de sopraan mevr. P. van Huizen uit Stel- lendam, prachtig werd vertolkt. Het koor „Sursum Corda" zong daarna een drietal kerstliederen, w.o. Laudate Do- minum van W. A. Mozart. Ook dit stuk kreeg solistische medewerking van mevr. van Huizen, die later in het pm- gramma nog enkele solo's ten gehore bracht. Partita: „Lobt Gott ihr Christen All- zugleich" is^ op het orgel prachtig ver tolkt door de organist Piet Westhoeve uit Ouddorp, die ook het verdere van de avond de koorzang, en de solo zang, op een zeer gevoelige wijze heeft bege leid. Wat is het fijn als men de gave van zang en muziek, mag gebruiken om het kerstgebeuren aan één ieder te ver kondigen. Dat beide koren niet vreemd staan ten opzichte van moderne componisten werd wel bewezen in de uitvoering van o.a. „Remind met daer Lord" van Dot- tie Rambo en „Hail to Thee" van Ri chard Peterson. Dirigent Jaap Zuidgeest, die ook de algehele leiding van deze avond had, voegde aan het eind, de beide koren samen tot één geheel, en er werden nog een viertal nummers gezongen waaron der „Wereld wees blij" en „Waarom toch", beide in een bewerking van de dirigent. De avond werd besloten met het ge zamenlijk zingen van het „Ere zij God". Na afloop was er nog een samen zijn in „Onder de Wiek" waar solisten en dirigent in de bloemen gezet werden en alle medewerk(st)ers door de voor zitter werden bedankt. Gezien de gro te belangstelling van deze avond, mo gen wij terugzien op een goed geslaagd kerstconcert. Als er onder u zijn die zich, ook graag bij ons koor willen voegen, u bent van harte welkom op donderdag 11 janu ari 1979 om 19.45 uur in „Onder de Wiek", STAD AAN 'T HARINGVLIET Chr. Schoot Door de leerlingen van de Chr. School zijn in de maand no vember bouwstenen verkocht t.b.v. een Evang. school in Beiroet, welke door burgeroorlog verwoest werd. De op brengst hiervan bedroeg 765, De Unie-lijstkoUekte bracht op f 1.436,-. OUDDORP Op D.V. nieuwjaarsdag 1 januari 1979 zal de bevestiging en intrede plaatsvin den van ds. W. J. op 't Hof van Hedel. In de morgendienst die om 10.00 uur aanvangt zal de bevestiging plaats heb ben door zijn zwager ds. G. S. A. de Knegt te Barneveld. De intrede dienst waarin ds. op 't Hof zich aan zijn nieuwe gemeente zal ver binden vindt plaats 's middags om 3 u. De gemeente Ouddorp is vacant sinds 8 augustus 1978 door het vertrek van ds. S. de Jong naar Katwijk aan Zee. voor aSe scterfietil VlNGEraJNG'3-MIDDELHARNIS-TEL.Oia70-2518 \j»VDordeel<-vahnansdiap 4-kwielieserYicey HERKINGEN Ger. Gemeente. Hedenavond zal een ledenvergadering worden gehouden tot het beroepen van een leraar. Als dub- belt^l zijn gesteld ds. J. van Haaren van Amersfoort en ds. P. Honkoop van Kampen. Aanvang 7 uur. Het is een goede traditie maar moge het meer zijn dan dat! elkaar rondom de jaarwisseling de beste wen sen toe te voegen. We willen daar als redactionele en ad ministratieve medewerker(s) van de krant zeker niet, in achterblijven. We doen het zelfs zeer van harte, maar an derzijds ook wetend van de betrekke lijkheid ervan. Het jaar 1978 heeft dat andermaal geleerd. Hartverwarmende wensen zijn aan het begin ervan geuit maar de tijd leerde dat velen, ook uit onze flakkee se kring, zwaar geteisterd werden door ondervonden leed. Dat beseffend en ziend op het tijmultueuze gebeuren in de wereld, in eigen land en wellicht ook in eigen hart moge ieder doen zoeken naar een ander houvast. Het is immers niet aan ons gelegen hoe de tijd zich voltrekt. Liever dan u „voorspoed" en niet meer dan dat toe te roepen wensen wij u toe een gelovig beamen dat het ook voor 1979 zal gelden dat het „de al machtige en alomtegenwoordige kracht Gods is door welke Hij hemel en aar de mitsgaders alle schepselen onder houdt en alzo regeert dat spijze en drank, gezondheid en krankheid, rijk dom en armoede en alle dingen niet bij geval, maar van zijn Vaderlijke hand ons toekomen". Een gelovig belijden daarvan zal ons in tegenspoed geduldig en in voorspoed dankbaar doen zijn. Wanneer straks de twaalf slagen ver kondigen dat het jaar 1978 geschiedenis is geworden dan passen niettemin de allerbeste wensen. Graag hopen wé in het nieuwe jaar weer op een goed con tact met u, u dankend voor de goede verhoudingen die er ook in het afgelo pen jaar zijn geweest. Een stevige hand druk van ons allen! De door de restauratiecommissie van de Ned. Herv. Gemeente voorgenomen actie „Van een leien dakje" is zaterdag middag j.l. met enig vertoon officieel van start gegaan. Burgemeester van Es van Middelhamis was zo goed niet of zijn medewerking kostte hem 12,50, welbesteed aan de actie die ten behoe ve van de vernieuwing van het kerke- dak tot een score van honderdduizend gulden zal moeten leiden! Zoals het zaterdagmiddag ging zo hoopt de commissie dat het voortaan zal gaan want de taak die de commis sie zich gesteld heeft is geen geringe. Er moeten maar liefst 28.800 leitjes aan de man gebracht worden omdat het ech te dak ook met zoveel echte leien bedekt zal gaan worden. 'Een spranke lende geest kwam op de gedachte die echte leien in mini-kartonnen leitjes te symboliseren en die in zakjes van 9 stuks a 11,25 totaal te verkopen en vervolgens de koper in de gelegenheid te stellen „zijn" leien op een in de kerk opgesteld kerke-dak aan te brengen met de kans dat volgende jaar mei juist dat leitje (met de naam op de achterzijde) gekozen wordt dat de koper ervan de gelegenheid biedt de eerste echte lei op het echte dak te leggen. Een gewel dige vondst die goed blijkt aan te slaan want zaterdagmiddag werd al een flink verkoopsucces geboekt Burg. van Es hechtte de eerste 9 leitjes vast waarna de Vrouwenver. „hefde vindt werk" 900 leitjes aan liet brengen, het resultaat van een gehou den verkoping. Meerdere gemeentele den wipten even aan en alras groeide de dakbedekking al is het nog een hele kijk naar de achtentwintigduizend zo veel. Elke zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kan men in de kerk terecht om z'n steentje bij te dragen. Voor de kinde ren is er een levike gelegenheid om in een miniatuur kerk (gemaakt door Ser Kievit Mzn) voor 1,25 het orgel te laten spelen. De actie zal worden ge- completteerd met een huis aan huis actie en meerdere activiteiten. De vo rige week gehouden Kerstzangavond was er één van die leverde 3500, op waarmee het saldo de 45000,be nadert. Weliswaar al een flinke stap in de goede richting maar de Sommelsdij-, kers zullen zeer erkentelijk zijn voor elke helpende hand!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1