EIIAIIDEn niEUWS Referendaris dhr. C. Vroegindeweij na 42 jaar afgezwaaid Nieuws GRANDIOZE VERBOUWINGSUITVERKOOP Vandejuwelier ^ndejuwelierjiir ^"^^Juwelier 29,50 Graag Geddaq 5e blad Vrijdag 29 december 1978 No. 4754 MIDDELHARNIS: Na een actieve dienst van 42 jaar heeft dhr. C. Vroegindeweij, referendaris ter Gremeentesecreta- rie te Middelharnis, j.l. donderdag op 60 jarige leeftijd, een punt ge zet achter zijn ambtelijke loopbaan. „Gelet op het tempo van werken", zo motiveert hij zijn vervroegde pensionering waartoe hij eerder dit jaar besloot. 'Goede verstaanders hebben in het afscheidswoord van dhr. Vroegindeweij kunnen beluis teren dat de vele wijzigingen op bestuurlijk- en administratief ter rein weliswaar hun stempel heb ben gezet maar dat zij de ambte naar in dhr. Vroegindeweij zeker niet hebben gefrustreerd; hij werk te en ging in de grootste harmonie. Uw iiuis verkopen? TAIMBOER Schone iuciit: Geen illusie! Jan en Wim v. Seters nog sterker Vakantie aktiviteiten In Stad a.t. Haringvliet uit de kerken IN DE VERBOUWINGS UITVERKOOP. Op deze (nu al zeer lage) prijzen krijgt u nog een korting van 10% IN DE VERBOUWiNGS- UITVERKOOP 10-20-30-40-50-60 PROCENT op f ZILVEREN OAMESRINGEN Gouden damesringen 10,20,30,40,50,60% Voor deze tiitvenkoop is vergnmminig verleend door de Earner van Koophandel te DordrecJit. ZANDPAD 32 - IVIIDDELHARNIS De ambtelijke loopbaan begon in febr. 1937 op de secretarie te Nieuwe Tonge waar dhr. Vroegindeweij volon tair werd. In jan. '43 kwam hij als tweede ambtenaar naar Sommelsdijk waar hij tot aan de samenvoeging zou blijven. Inmiddels was hij gepromoveerd tot hoofdcommies waarna hij, in dienst van de gemeente Middelharnis, werd bevorderd tot referendaris. Dhr. Vroeg indeweij was o.m. werkzaam in de af delingen Alg. Zaken, Onderwijs, Per soneelszaken en Gemeentefinancien. Hij kreeg tijdens zijn loopbaan enkele in teressante mogelijkheden naar elders te vertrekken maar „plaatselijke krachten" wisten hem steeds tot andere gedach ten te brengen Donderdagmiddag, na door meerdere sprekers toegesproken te zijn, liet dhr. Vroegindeweij zijn eigen gedachten de vrije loop, tot lering en hier en daar zeker ook tot vermaak van de vele ge nodigden die met de fam. Vroeginde weij in de raadzaal bijeen waren ge komen. De scheidende heer Vroeginde weij wilde overigens niet besluiten met eigen eer maar stelde nadrukkelijk vast dat juist voor dankbaarheid' en ootmoed alle aanleiding was. Uit de beginperiode zag dhr. Vroeg indeweij terug op de regels die toen ter secretarie golden zoals een (bijna) spreekverbod, een (bijna) loopverbod en een rookverbod, dat alles bij een ka rige beloning, zeker in vergelijk met de huidige salarissen van beginnende amb tenaren die de indruk wekken dat zo gekscheerde dhr. Vroegindeweij daarin de komma op een verkeerde plaats terecht is gekomen! Interessant was ook de beschouwing van dhr. Vroegindeweij op de raads vergaderingen te Middelharnis waar van hij elf jaar lang de notulen samen stelde. „Het is niet onvriendelijk be doeld maar de beraadslagingen waren soms zo helder als koffiedik", liet hij Als ambtenaar van de burgelijke stand heeft hij minstens duizend huwelijken voltrokken. eerlijkheidshalve weten;" soms was er kop noch staart aan te vinden maar men verlangde wel dat ik niemand van de raadsleden tekort deed". Bij een be schouwing op de vele aspecten van het gemeentebestuur constateerde dhr. Vroegindeweij dat er door de jaren heen een aanzienlijke taakverbreding heeft plaatsgevonden welke in Middelhamis' raad tot de instelling van raadscom missies heeft geleid. Spr. (hij was eens zelf bijna raadslid, maar bedankte) wees voorts op het gevaar dat raadsleden zich door actiegroepen e.d. laten beïnvloe den, tegen welke ontwikkeling hij ern stig waarschuwde. In dat verband wees dhr. Vroegindeweij op de woorden van mr. Verduin, oud secretaris van Rotter dam toen die de vraag poneerde of in ons land het algemeen welzijn van de burgers niet wordt opgeofferd aan de activiteiten van actiegroepen waardoor het algemeen belang kan worden ge schaad terwille van enkelen. Bij het scheiden van de markt liet dhr. Vroeg indeweij de heren raadsleden dan ook enkele diepere gedachten na. Hij be paalde hen o.m. ibij art. 108 van de Ge meentewet dat zegt dat de Secretaris de adviseur van de raad is en spr. wenste dat daaraan een grotere waarde wordt toegekend. Overigens gaf dhr. Vroegindeweij waardering te kennen jegens de raads voorzitter in wie hij bewonderde dat hij maar weinig de voorzittershamer hanteert om in de raad orde op zaken te stellen. Spr. constateerde d&t de voorz die eigenschappen in zich verenigt die op een PvdA congres aan een burge meester werden gesteld: hij moet een steen kunnen metselen en een lint door knippen, ook moet hij een jong meisje een zoen durven geven en hij dient een vrouw te hebben die dat alles goed vindt In zijn dankwoord tot de vele sprekers die hem hartelijk hadden uitgewuifd legde dhr. Vroegindeweij heti accent op het feit dat hij de gelegenheid heeft gehad geheel zelfstandig te kunnen wer ken. Voor allen had dhr. Vroegindeweij de hartelijke wens dat ze komende be stuurlijke veranderingen het hoofd zul len weten te bieden en dat ieder naar genoegen zal mogen werken, ook en vooral in het belang van de gemeente. Onder de sprekers die dhr. Vroegin deweij toespraken waren burg. van Es, dhr. J. H. Koppelaar als oud wethou der, dhr. D. Hoogzand (als oud raads lid van Sommelsdijk), dhr. Boertje te Dirksland namens de Ned. Bond van Gem. ambtenaren, dhr. Scherpenisse als Dir. Gem,eent6werken, dhr. v. Bodegra ven als Gem. secretaris en Jan Knape, oud secretaris van Sommelsdijk. Dhr. Vroegindewij heeft zich welis waar uit de actieve dienst teruggetrok ken maar dat betekent niet dat hij niets meer om handen zal hebben. Naast zijn hobby te tuinieren bekleedt hij nog en kele fiincties waarvan het adnainistra- teurschap van de Herv. Diaconie zeker niet de geringste is. Helaas wordt in de moderne sam.en- leving schone lucht voortdurend' schaar ser. Dit geldt niet alleen voor industrie gebieden, m.aar ook voor steden en zelfs voor het platteland. Luchtverontreiniging wordt immers niet alleen door fabrieken veroorzaakt, maar zeker ook door auto's en bijvoor beeld verwarmingsinstallaties. Toch is' zuivere lucht een voorwaarde voor een gezond leven. Het zijn niet in de laatste plaats de zeer kleine vuildeeltjes die hinder en op den duur zelfs gevaar voor de adem halingsorganen en de gezondheid kun nen opleveren. Er is thans een luchtreiniger geïn troduceerd 'die een uitstekende oplossing levert voor dit probleem. Het apparaat dat de benaming Vitar 200 heeft, ver wijdert kleine zwevende deeltjes uit de lucht. De werking ervan is bijzonder een voudig: vuil- en andere stofdeeltjes in de omgeving van het apparaat worden elektrisch geladen en slaan neer op een papierstrook. Op deze manier blijft de lucht binnen een afstand van 4 m. van het apparaat schoon engezond. De werking is dermate effektief dat in het algemeen met één appEiraat per woonvertrek kan worden volstaan. De strook dient uiteraard van tijd tot tijd te worden vervangen. Door zijn aantrekkelijke vormgeving past de Vitar 200 in elk interieur. Belangrijk is ook het zeer geringe stroomverbruik. De Vitar 200 is gepatenteerd en wordt in Nederland op de markt gebracht door Leckeland Luchtreiniging in Lek- kerkerk. Duivensport Nu we op de laaste dag van het oude jaar de balans opmaken, mogen we nogmaals constateren dat in het vlucht- seizoen 1978 Jan van Seters en Zoon Wim te Stellendam de allesoverheer sende düivenUefhebbers waren. Zij ken den geen „off-day" en gaven op alle vluchten de toon aan, hetgeen resul teerde in een ongenaakbare eerste plaats bij de aangewezen zowel als bij de onaangewezen kampioenen. Ondanks dat, is het deze pursang liefhebbers niet in de bol geslagen en beseffen ze heel goed dat zo'n seizoen misschien nooit meer is te verwezenlijken. Elke week weer als ze duiven meegeven we ten ze dat het succes een keer kan ne men en alleen al uit vrees hiervoor' zullen ze nooit met preparaten of an dere stimulerende aktiviteiten aan hun duiven knoeien, maar ze gewoon goed verzorgen en dan maar afwachten. Die veraorging op zichzelf, zij het dan ook met graan en water, moet wel excel lent zijn, want wie het gehele jaar door zijn vogels in topconditie kan houden, moet én het goede hok én de juiste leefwijze voor zijn dieren bezitten. Die leefwijze zal wel centraal staan, want de combinatie van Seters speelde in 1978 op een geheel nieuw hok en de re sultaten waren nog net een tikkeltje beter dan het jaar daarvoor, vooral ge let op het toch wel zeer weerwisselen- de vliegseizoen. Nu mogen we niet verhelen dat we hier ook te doen hebben met een hok duiven van uitzonderlijke klasse. In I het verre verleden is uit een Stichel- bautexemplaar door kruising, een eigen ras opgebouwd, nxet als grootste expo nent en stamvader, de „207898". Deze „98" vloog tien jaar lang kopprijzen van Duffel tot Bergerac en vrijwel alle duiven op het hok van deze Stellendam- se gezinscombinati© voeren dit sterke bloed. Het is gelukt om in de kweek niet te degenereren maar een aantal evenbeelden tevoorschijn te brengen, die eveneens al tot een enorme staat van dienst zijn opgekloimmen. In 1978 waren het vooral de „121405", de „121412" en de „1776899" die op formi dabele wijze schitterden. De „99" pakte o.m. een 10e prijs van' Chateauroux en een tweede prijs van Bergerac. Een duif die de rit van de Pyreneen tot Stellendam ook al me nigmaal heeft volbracht, maar die ook van Soissons zich in de kop van het klassement weet te nestelen. Dat is jmst de kracht van deze stam, het zijn duiven voor alle afstanden. Het moge in deze tijd wat eigenzin nig lijken, maar wat wij het meest be wonderen in deze liefhebbers is, dat ze ofschoon het gedrag van de duiven daar ruimschoots aanleiding voor geeft, zich niet laten verleiden tot grote poules of maar tot geldspel van enige allure. En dat ze eveneens hun successen niet heb ben uitgebuit door duivenverkopingen maar hun afval rustig bij de poelier hebben gebracht om zO' het winterdui- vental weer op 27 koppels te stellen. „De duiven die ik er uitzift": zegt va der van Seters, „daar kan ik een ander niet gelukkig mee maken". Overigens maar zeer betrekkelijk, want ook een op zichzelf waardeloos lijkende vogel van zo'n goede doorgekweekt© stam kan prima nakomelingen voortbrengen. Het hok is nu volledig in ruste, aan ten toonstellingen wordt niet meegedaan, zeker niet aan een tweedaagse, die weinig voordelen voor de gezondheid van de duif betekenen. Niet dat de combinatie er zo flauw mee is, maar ze zien Uever zomer- en wintersuccessen. Over het algemeen wordt er ter plaatse zo gedacht want dit jaar wordt in Stel lendam geen tentoonstelling gehouden. Half februari wordt de kolonie in ge reedheid gebracht voor de kweek, doch eerst nadat vooraf een wormenkuur is gegeven en daarachter wat vitaminen om de darmflora snel te herstellen. Een hok waarbij de sportieve resul taten volledig worden behaald op we- duwschap, behalve dan die met de jon ge duiven. De duivinnen moeten alle navluchten vliegen om te tonen dat ook zij het goede karakter bezitten. Met het vaste voornemen niet van doenwijze te veranderen gaat het dUo J. v. Seters en Zn. het nieuwe vluchtseizoen tegemoet, waarbij zal moeten blijken dat zoon Wim dezelfde feeling heeift als zijn va der, omdat 'die het vaste voornemen heeft midden in het vUegseizoen een maand naar Canada te vertrekken. In de kerstvakantie zijn er weer en kele aktiviteiten voor de kinderen in Stad a.t. Haringvliet. Deze worden ge organiseerd dbor de dorpsigroep. Op woensdag 3 januari is er een kerst boomverbranding aan de Oude Stadse Zeedijk (richting Middelhamis) bij het hek. Vanaf 3 uur kunnen de kerstbomen worden aangevoerd en om. 4 uur zal het vuur worden aangestoken. Op donderdag 4 januari is er een filmvoorstelling over Popeij len Pink Pantaar in het Trefpunt. De film be gint om 2 uur en is voor kinderen vanaf 5 jaar. De kosten zijn 1, Dorpsgroep Stad a.t. Haringvliet Marjo van der Poel Molendijk 81 Stad a.t. Haringvliet. OOLTGENSPLAAT Repetities „Jubilate" en het Kinder koor. Donderdag 4 januari a.s. vangen de repetities van de Chr. Gem. Zang vereniging en het Kinderkoor weer aan. Van 6.30 tot 7.30 uiur nam. worden de kinderen verwacht en om 8 uur het grote koor. Beiden in „Elthato". Vrijstelling dienstplicht. De minister van defensie heeft voorgoed vrijstel ling van de dienstpUcht verleend aan Lambrecht S. Mooijaart te Ooltgens- plaat. NED. HERV. KERK Beroepen, te IJsselmuiden J. v. d. Ket terij te Zetten. Den Haag W. v. d. Sluys te Amsterdam. Aangenomen naar Goedereede kand. M. Aangeenburg te Heukelimi. Bedankt voor Aalburg, Brandwijk, Den Bommel, Goudswaard, Hagestein, Kamperveen en Oude Tonge kand. M. Aangeenbrug. Baarn P. Droggers te Bo degraven. Giessendam C. v. d. Bergh te Rotterdam. Hedel: Wegens vertrek naar Oud- dorp, nam ds. W. op 't Hof afscheid van deze gemeente met Deut. 33 27a. Kerkwijk: Wegens vertrek naar Has selt, nam ds. G. Mulder afscheid van deze gemeente met Jeremia 17 16. Ds. S. Meyers te Leiden stond 25 jaar in het ambt. Hij diende de gemeenten van Hoogblokland, Ameide, Ermelo en sinds 1976 die van Leiden. Kand. K. den Hertogh te Wou denberg, zal met ingang van 1 januari predikant worden in de Reformierte Kirche te Flamatt in Zwitserland. In verband daarmede zal hij geen preek beurten in ons land meer kxmnen ver vullen. Ds. W. L. Tukker em. pred. te Wassenaar, is herstellende van een hartinfarct. Hij zal nog geruime tijd rust moeten houden. Jubilea: In de maand januari hoopt ds. J. Lekkerkerker em. pred. te Utrecht te herdenken, dat hij voor 50 jaar in het ambt werd bevestigd. Hij diende de geenten van Molenaarsgraaf, Olde- broek. Oud Beyerland, Westbroek, Bergambacht, Loon op Zand, waar hem in 1967 emeritaat werd verleend. Ds. K. V. d. Pol em. pred. te Ede mag de dag herdenken, dat hij voor 45 jaar in het ambt kwam te staan. Hij diende de gemeenten van Hardinxveld, Wier ren, 's Gravenhage, Ede, Veenendaal en Lunteren, waar hem in 1964 emeriaat werd verleend. Hij is thans 80 jaar. In het jaar 1978 overleden de vol gende predikanten in de Herv. Kerk: Ds. J. Arendsen em. pred. van Bunscho ten, oud 70 jaar. Ds. J. Vink em. pred. te Waalwijk, oud 66 jaar. Ds. W. A. S. Laurense em. pred. van Hedel, oud 71 jaar. Ds. R. de Bruin, em. pred. van Zetten, oud 65 jaar. Ds. H. Stolk, em. pred. te Scheveningen, oud 77 jaar. Ds. H. C. J. Kalf te Wijnjewoude, oud 64 jaar. Ds. A. Vroegindeweij, em. pred. te Veenendaal, oud 65 jaar. Ds. F. Sinke, em. pred. van Besoyen, oud 70 jaar. Met emeritaat gingen de volgende predikanten: Ds. Jac. van Dijk gods dienstleraar te Zutphen. Ds. W. de Groot te St, Anthonniepolder. Ds. J. H. Vlijm te Woudenberg. Ds. H. Jongebreur te Lage Vuurse. Ds. B. Zaal te Sprang Ca- pelle. Ds. W. de Bruyn te Ermelo. Ds. A. Stekelenburg te Giessendam. Ds. H. Harkema te Zeist. Ds. A. den Hertogh te Woudenberg. De volgende kandidaten namen een beroep aan: C. v. d. Sluys naar Zuid Beijerland, D. Floor naar Wekerom.. H. de Graaff naar Klaaswaal. J. Nap naar Neerlangbroek. H. Verheul naar Zeg veld. G. Frederikze naar Hoornaar. D. Budding naar Scherpenisse. A. Visser naar Nieuwland. K. Veldman naar Leerbroek. D. Heuvelman naar Hoog Blokand. J. Veldhuyzen naar Wijngaar den. M. Aangeenbrug naar Goedereede. GEREF. KERKEN In het jaar 1978 overleden in de Geref. Kerken 20 predikanten, w.o. de de zeer bekende ds. F. Slomp, in de oorlog bekend als „Frits de Zwerver". 25 predikanten gingen met em,eritaat. 41 kandidaten namen een beroep aan. bijna Ie geef bi| Keuvelaar, leest u deze advertentie maar GOUOEN graveerplaatjes vanaf29,00 ZILVEREN graveerplaatjes vanaf6,00 GOUDEN oorknopjes vanaf22,50 GOUDEN plaatarmbanden vanaf73,00 GOUDEN kettinkjes vanaf33,00 ZILVEREN ringen vanaf3,00 Kortingen van Diverse modellen, nu löf"" En dat alleen bij ons in de uitverkoop I Normaal voor 36,50 nu voor De grootste kollektie van de eilanden teg-en .AFBRAAKPRIJZEN" De hierziaast afge beelde GOUDEN RING met handgesoeden camee van 175,hu voor Kerst- kadoprijs Op alle ringen kortingen vanaf ie Let op de aanbieding in onze etalage .^.■.■.■.■.■.■.■.■.\M.ij,».i i.i.i.i.i.i.I.I.I ii.ti IIII ?.-.■.■:• Juwelier J. KEUVELAAR

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 17