lAnDEn tllEUWS De bouwmeester en zijn briiid PmEmKBEUBTEH 3e blad Vrijdag 22 december 1978 No. 4753 Uw hyis verkopen? TAM30£fS VOLLEYBAL Uitslagen Intermezzo Zwemibad ,;Cle 6ooye" Dirksland uit de kerken Aandaclit voor een bijzondere PK-meststof Kerstprogramma Buurtveren. „West" Uw hms verkopen? n graven arms Maandag, 20 december 1943. Nu 35 jaar geleden. Het is winters weer in het 4e oorlogsjaar. In Middelhamis gaat het leven onder het toeziend oog van de be zetter zijn gang. Wij weten wie de dienst uitmaakt ook al houdt de Duitser zich tamelijk rustig. Honger kent men niet op Flakkee en de inundaties moeten nog komen. Het is de tijd van de aanvallen door grote aantallen bommenwerpers zowel overdag als 's nachts op Duitsland. In donkere nachten horen wij het geluid van vele vliegtuigen aanzwellen en weer wegebben. De voorbereidingen voor zulke nachtaanvallen beginnen al in de morgenuren in het hoofdkwartier van Bomber Command in High Wy combe ten noorden van Londen. Zo ook op deze dag. De weergege vens zijn binnen en besloten wordt om met 600 vliegtuigen een aanval op in dustriële doelen in Frankfixrt te doen met een afleidingsaanval op Mannheim. Instrukties gaan naar de verschillende bases waaraan vliegtuigen de aanval zullen deelnemen. Dit geldt ook voor de basis Kirming- ton waar het 166 Squadron is gelegen met hun Lancester bommenwerpers. De voorbereidingen voor de aanval ontgaan de Dmtsers niet zoals hen dit meestal niet ontgaat. Met de gevoe lige radio-apparaten waarover zij be schikken is men in staat al de uitzen dingen van de voor beproeving inge schakelde zendapparatuur van de bom menwerpers te volgen. Uit de aktivi- teiten kan de gevolgtrekking worden gemakkt dat er ook voor deze nacht weer een aanval op het Duitse grond gebied te wachten is zonder te weten waar deze zal plaatsvinden. De bemanning van de Lancaster met registratie no. R 5552 onder com.- mando van Flight Sergeant K. B. Re- nelit is zich ook aan het klaarmaken. Het wordt pas hun tweede vlucht. Zij weten dat zij er nog 28 moeten maken om voor het speciale verlof in aanmer king te komen. Zij weten ook dat de kans slechts 50»/o is dat zij dit aantal vol zullen maken. Maar wie denkt daar over na. De meesten zijn net 20-21 jaar en bezitten nog het optimisme van de jeugd Alleen de bommenrichter A. B. Sheddan uit Nieuw Zeeland is 27 jaar. Hij heeft zo zijn gedachten welke dik wijls uitgaan naar zijn familie in het verre land. Naarmate de dag vordert wordt de Duitse luchtverdediging via het hoofd kwartier in Zeist in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Zo ook het radar- waarschuwingsstation in Domburg en de volgstations bij Ouddorp en Brielïe. De startproced\ire van de 600 vliegtui gen is begonnen en om 17.27 uur is het de beurt van Renelt en zijn mannen. Hun toestel is geladen met 1 bom van 1800 kg., 1550 brandbommen van 1,5 kg en 56 stuks van 15 kg. De start verloop goed en weldra la ten zij de Engelse kust achter zich. De routine-werkzaamheden als het be proeven van de machinegeweren, hét op scherp zetten van de bommenlading, etc, vindt plaats. Bij het bereiken van de positie 51°50 Noord, 2°30 Oost boven de Noordzee is de formatie miet da an dere vliegtuigen gevormd' en wordt koers gezet naar de Nederlandse kust. Het is hierbij zaak volgens de in strukties het eiland Goeree-Overflak- kee en de luchtverdediging rond Rot terdam te mijden. Zodra de informatie op de Duitse radarschermen zichtbaar wordt worden de nachtjagervliegvelden gewaarschuwd en de bemanningen gealarmeerd. Wan neer de vermoedelijke vliegrichting zich steeds duidelijker aftekent gaan zij de lucht in. Voor deze keer komen zij van de basis Gilze Rijen. Het zijn Messerschmidt Me 110 jagers met elk 2 bemanningsleden en voorzien van ra- darapparatuur. Met dit hulpmiddel en geleid door het grondstation nemen zij weldra de stroom bommenwerpers waar. Het wordt nu zaak ongemerkt bin nen te dringen en een prooi te zoeken. Dit lukt spoedig want als de formatie de kust van Schouwen bereikt valt het eerste slachtoffer, zoals er die nacht nog enkele tientallen zullen volgen. Het toestel van Renelt wordtf geraakt en brand breekt uit. Hij zal trachten nog naar zijn basis terug te vliegen en ondertussen probe ren de brand te blussen. De koers wordt verlegd van Zuid naar Noord en een bocht naar links gemaakt waar door het toestel, al hoogte verliezend, spoedig boven Flakkee vüegt. De bom- menlast is al losgegooid waardoor de bewoners in wijde omgeving door de enorme explosie worden opgeschrikt. Nu is er alleen nog 9000 Itr. benzine aan boord en 7 angstige mensen. De genomen maatregelen blijken on voldoende en steeds meer hoogte ver liezend, nadert het toestel snel de aar de. Wat zich die laatste momenten aan boord afspeelt laat zich alleen maar ra den, maar het moet verschrikkelijk zijn. Met een geweldige dreun komt het brandende vliegtuig om ca. half acht bij de Torenstee Van d© familie Zee dijk (nu familie Braber), 100 meter van de dijk van Middelhamis naar Stad aan 't Haringvliet, tegen de grond. De cock pit gedeeltelijk in het water naast de mesttioop liggend. Er zijn geen overlevenden. Het vuur van het toestel verspreidt zich over de schuur die al spoedig in lichterlaaie staat. Snel optreden van de brandweer maakt dat het woonhms be houden blijft. Ondanks het mtgaans- verbod van 8 uur 's avonds zijn er .al gauw velen op de been om. nieuwsgie rig naar het gebeurde te kijken. Pas op 22 december 1943 wordt door de Duitsers toestemming gegeven om de begrafenis te regelen. Door de plaatselijke begrafenisonder nemer worden de nodige voorbereidin-. gen getroffen waarna op 23 december met gepaste eerbied de begrafenis van 6 man op de begraafplaats aan de Hof- laan plaatsvind. De zevende man is nog niet gevonden. Het is een vriesachtige morgen wan neer de plechtigheid op last van de Duitsers in tegenwoordigheid van het Gemeentebestuur, alle ambtenaren en de in Middelhamis gestationeerde Duit se bezettingsmacht aanvangt. Ook van de zijde van de bevolking is er veel be langstelling. Wanneer de predikant zijn toespraak houdt en uit Jes. 40 6-8 en Ps. 33 8-12 leest, verschijnen er heel hoog in Luchtschulter Marconist Bommenrichter tevens waarnemer LANCASTER: BEMANNING 7 KOPPEN De graven- op het ovde kerkhof te Middelhamis. de heldere vrieslucht 2 Engelse vlieg tuigen. Zij blven cirkelen tot de plech tigheid voorbij is, als willen zij een laatste groet aan hun gevallen kame raden brengen. Enkele dagen later bij de berging van het toestel vindt men de zevende man. Het is de bommenrichter uit Nieuw Zeeland. Ook hij wordt met ver schuldigde eerbied op 29 december naast zijn kameraden bijgezet. Het gaat naar het einde van het jaar. Het leven herneemt zijn loop op Flak kee. Zeven mannen blijven achter in hun laatste rustplaats. Zeven van de ca. 100.000 Engelse en Amerikaanse vliegers welke voor de .bevrijding van West- Europa het leven lieten. H. de Krijger Middelhamis, 15 december 1978. Bronvermelding: Most Secret War: Prof. R. V. Jones Pathfinder Force: Gordon Musgrove The Nueremberg Raid: Martin Middle- brook. Bruce Dee/BVC - Dames 1; Dames 1 kwam door het winnen van de tweede en derde set op een 2-1 voorsprong, maar moest de vierde set volledig aan de Beekse vereniging laten. In de vijf de en beslissende set konden de da mes van Intermezzo hun ergernis aan de zwakke leiding niet de baas blij ven, waardoor Bruce Dee de wedstrijd winst kon binnen slepen. Broleoo 2 - Heren 1; Na zeven wed strijden van afwezigheid kon Jaap Driesse zijn opwachting in het team maken en maakte zijn selectie waar. De eerste twee sets gingen met mini maal verschil naar de Vlaardingse ploeg, terwijl de derde set volledig voor Intermezzo was. De vierde set was met 15-10 weer voor Broleco, waardoor In termezzo met leze handen de thuisreis kon aanvaarden. KangeroesS - Intermezzo 3; In een moeilijke en rommelige wedstrijd is het derde herenteam van Intermezzo er we derom in geslaagd na winst vorige week op Kangeroes 2, een Kangoeroesteam terug te wijzen. Uitslag 3-1. Pollux 1 - Intermezzo 4; Heren 4 heeft in deze wedstrijd laten zien dat de tweede helft van de competitie met gepast optimisme tegemoet gezien kan worden. Met goed spel en een zeer be hoorlijke aanval werd voor het eerst in een uitwedstrijd de volle winst mee naar huis gebracht. Verdfere uitlsagen: VC Goeree - heren 6 31 DDL - J adsp. BI 2—2 SpartaVH - J jun 3 3—0 Molenwiek - M jun 3O Sparta/H - Dames 3 3—0 Ibis - M jim 2 3—1 Ibis 2 - J adsp Al 3—1 Ibis 3 - Daimes 4 3—0 Kangoeroes 2 - Heren 5 3O Aanstaande zaterdag spelen zowel da mes 1 als heren 1 tegen de koploper in hun respektievelijke klasse. Dames 1 zal om 14.00 uur aantreden tegen Were uit Gemert, terwijl de heren om 16.00 uur zullen spelen tegen Sliedrecht Sport. Voor beide teams zal dat een zware opgave zijn. Extra vrij zwemmen in de Kerstva kantie. Zaterdag 25 dec. 10-13. Zondag 24, maandag 25 en dinsdag 26 dec. gesloten. Woensdag 27 dec. 10-15.30. Donderdag 28 dec. geen extra vrij zwemmen. Vrijdag 29 dec. 10 - 15.30. Zaterdag 30 dec. gesloten. Zondag 31 dec. en maandag 1 jan. ge sloten. Dinsdag 2 jan. 10 - 15.30. .Woensdag 3 jan. 10 - 15.30 Donderdag 4 jan. geen extra vrij zwemmen. Vrijdag 5 jan. 10 - 15.30 Zaterdag 6 jan. 10 - 13.00. NED. HERV. KERK Beroepen te Leerdam T. Poot te Loos- drecht. Oudshoorn J. Ouwendijk te Besoyen. Goudswaard: Wegens vertrek naar Ouderkerk a.d. IJssel, nam ds. Gou- driaan afscheid van deze gemeente met Psalm 3 9a. Harderwijk: Na bevestiging door zijn vader ds. H. Talsma, em. pred. te 's Gravenhage, met Joh. 15 22, deed ds. H. Talsma Jr. gekomen van Den Bommel, intrede met Openb. 7 9-10. GEREF. KERKEN Beroepen te Schoonoord J. Hoekstra kand. aldaar. Rotterdam als ev. pred. kand. H. IJzerman aldaar. Aangenomen naar Bennekom H. Dou- wes te Den Burg (Texel). Rotterdam kand. H. IJzerman aldaar. Schoonoord kand. J. Hoekstra aldaar. Werkendam N. V. d. Hout te Heerenveen. Baren- drecht A. Grashof f te Rijswijk. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te Grijpskerk J. G. v. d. Hoeven kand. te Groningen. Amstelveen N. de Graaff te Kampen. Enschede: Na bevestiging door zijn zwager ds. A. Reitsma te Avereest, met 1 Tim. 1 15-16, deed ds. M. Blok, gekomen van Waardhuizen intrede met Ezechiël 34 23-26. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Emmen G. Bijkerk te Enschede. Den Haag H. v. d. Schaaf te Dordrecht-Z. Groningen A. Drechsler te Haarlem. Middelburg A. v. d. Veer te Zwolle. Purmerend: Na bevestiging door ds. K. Boersma te Hoogeveen, mét Ef. 4 12 deed kand. H. Jonkman intrede met Efeze 4 12. Zaamslag: Wegens vertrek naar Leerdam nam ds. D. v. Vuuren afscheid met een prediking over 1 Petrus 24 25. Dokkum: Na bevestiging door zijn vader ds. J. H. Velema te Nunspeet, deed kand. H. Velema intrede alhier met 1 Cor. 2:2. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Poortugaal H. Paul te Rotterdam. WestkapeUe J. Kleppe te Woerden. Aalst A. Moerkerken te N. Beijerland. Wolfaartsdijk J. v. Vliet te Aagtekerke. Bedankt voor VLissingen J. Verwey te H. I. Ambacht. Enkhuizen J. Karels te Werkendam. Groningen J. v. Haaren te Amersfoort. Hüversum C. Wisse te Kootwijk. Krimpen aan de IJssel, R. Bogaard te Leiden. Amsterdam-N.: Na bevestiging door ds. D. Hakkenberg te Lisse met Lukas 14 23 deed ds. C. Snoep, geko men van Vlissingen, intrede met Romei nen 1 15. Zoals bekend, is er op de Nederland se meststoffenmarkt een bijzondere fos- forzuur-kali meststof verkrijgbaar, die door zijn gekorrelde vorm gemakke lijk strooibaar is. We bedoelen hier Thomasmeel-kali. De naam zegt het al: de m.eststof is samengesteld uit Thomasmeel en kah. beide in de landbouw bekende begrip pen, die hun bijzondere betekenis voor de bemesting van bouw- en grasland reeds lang hebben bewezen. Deze meststof is in verschillende fos- forzuur-kali verhoudingen verkrijgbaar. Voor gronden en gewassen die een dui delijke 'behoefte hebben aan kali, is een verhouding met veel kali (10-20 of 12-18) gewenst. Waar de kaliiehoefte kleiner is, daar is een verhouding 10- 10 meer op zijn plaats. Voor gronden die volgens het grond onderzoek voldoende van kali zijn voor zien, is een produkt met weinig kali het meest geschikt. Dit geldt vooral voor grasland dat men vaak niet teveel kali Wenst te geven, ook, al in verband met het gevaar van het optreden van kop- ziekte. Daar past de samenstelling 12- 6 bijzonder goed. Thomasmeel-kali heeft een duidelijk basische werking. Deze eigenschap is erg belangrijk, om.dat de stikstofbemesting met kalkammonsalpeter een verzuren de werking op de grond uitoefent. De kalk van deze PK-meststof komt dat uitstekend van pas om de optredende kalkverliezen weer aan te vullen. Hon derd kg. van dit produkt bevat behal ve de hoofdbestanddelen fosforzuur en kah, ongeveer 30 kg. werkzame kalk (CaO), verder magnesium en sporenele menten: alle bestanddelen die voor bo- DIRKSLAND Op 28 en 29 december en 3, 4 en 5 JEinuari heeft Buurtvereniging „West" weer een heel programnia voor de jeugd georganiseerd. Alle activiteiten worden gehouden in de Victoriahal. De kosten zijn voor leden 2,50 en voor niet-leden 5, Wanneer dit betaald is heeft men de verdere week vrij toegang. Wat gaat er zoal gebeuren? Donderdag 28 en vrijdag 29 december kan iedereen creatief bezig zijn. Boven- die wordt vrijdag 29 december 's avonds weer een song-festival gehouden. Woensdag 3 januari wordt er een kwis gehouden en worden er films ver toond. Donderdag 4 januari lampions maken voor de ook op deze dag te houden op tocht. Als er tijd over is zullen er ook nog dia's vertoond worden. Vrijdag 5 januari spelmiddag. 's Avonds bazar/rommelmarkt. Zoals elk jaar is de kans erg groot dat het programma heel anders zal ver lopen. Bovenstaande is dan ook alleen maar een richtlijn voor deze week. De middagen beginnen om half twee en zijn plm. vijf uur afgelopen. HERV. GEMEENTEN - THOLEN THOLEN zondag 24 dec. 9.30 uur ds. Th. W. V. d. Heijden, 18.30 uur ds. L. Wüllschleger; Eerste kerstdag 9.30 uur ds. L. Wüllschleger, 18.30 uur kerst viering met de jongeren Tweede kerstdag 9.30 uur ds. L. Wüllschleger; zondag 31 dec. 9.30 en 18.30 uur ds. L. Wüllschleger 1 jan. '79 9.30 uur ds. L. V/üUschleger. POORTVLIET zondag 24 dec. 10 uur ds. M. D. Geuze, 18.00 uur ds. G. Ab- ma Eerste kerstdag 10 uur ds. G. Abma, 18.00 uur ds. H. G. Abma uit Putten Tweede kerstdag 10 uur ds. G. Abma Zondag 31 dec. 10 en 18.00 uur ds. G. Abma Nieuwjaarsdag 10 uur ds. G. Abma. SCHERPENISSE zondag 24 dec. 9.30 en 14.30 uur ds. D. Budding Eerste kerstdag 9.30 uur ds. D. Budding, 18.30 uur kerstfeest zondagschool Tweede kerstdag 9.30 uur ds. D. Budding zondag 31 dec. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Budding 1 januari 1979 9.30 uur ds. D. Budding. SINT MAARTENSDIJK Zondag 24 dec. 9.30 en 14.30 uur ds. J. Blom Eerste kerstdag 9.30 en 14.30 uur ds. J. Blom Tweede kerstdag 9.30 uur ds. J. Blom, 18.30 uur kerstfeest zondag school zondag 31 dec. 9.30 en 14.30 uur 1 jan. '79 9.30 uur ds. J. Blom. STAVENISSE zondag 24 dec. 10 en 18 uur ds. W. Gorissen Eerste kerst dag 10 uur ds. W. Gorissen 18.00 uur ds. A. Cysouw Tweede kerstdag 10 uur ds. M. D. Geuze, 18.30 uur kerst feest zondagschool zondag 31 dec. 10 uur ds. G. Frederikze uit Hoornaar 18.00 uur ds. W. Gorissen Nieuw jaarsdag 10 uur ds. W. Gorissen. SINT ANNALAND zaterdag 23 dec. 19.30 uur kerstfeest zondagschool zondag 24 dec. 10 uur ds. G. Abma, 18 uur ds. M. D. Geuze, H.D. Eerste kerstdag 10 en 18 uur ds. M. D. Geuze Tweede kerstdag 10 uur ds. W. Go rissen, 15 uur kerstfeest zondagschool zondag 31 dec. 10 uur kand. J. v. Popering uit Ede, 18 uur ds. M. D. Geuze 1 jan. 10 uur ds. M. D. Geuze. OUD VOSSEMEER 24 dec. 10 uur ds. A. Cysouw, 18.30 uur ds. H. de Graaf Ie kerstdag 10 en 19 uur ds. Th. v. d. Heijden 2e kerstdag 10 uur ds. V. d. Heijden zondag 31 dec. 10 en 18.30 uur ds. v. d. Heijden 1 jan. 10 uur ds. v. d. Heijden. SINT PHILIPSLAND zondag 24 dec. 9.30 uur ds. L. Wüllschleger, 14.30 uur ds. A. Cysouw Eerste kerstdag 9.30 uur ds. A. Cysouw, 14.30 uur ds. W. Gorissen Tweede kerstdag 18 uur kerstfeest zondagschool zondag 31 dec. 9.30 uur ds. L. Westland uit Din- teloord, 19 uur ds. A. Cysouw 1 jan. 9.30 uur ds. A. Cysouw. dem, plant en dier bijzonder waardevol zijn. In verband met de grote kalkbehoef- te van het bouwland en de toenemende verzuring van het grasland, verdient deze meststof bijzondere aandacht. VERVOLGVERHAAL F. de Zeeuw J.Gzn. Historisch verhaal uit de Middeleeuwen Uitgevervj „De Banier" 23 Uitdrukkelijk waarschuwde hij haar voor Joostden Bakker en voor Sanne de heks. Maria moest zich maar in het^ minst niet met die twee inlaten, 't Was hen beiden er alleen maar om te doen om haar van 'streek te maken. Verder schreef hij haar, dat de bouw van de toren over enkele weken zou beginnen. Vanzelfspreken kreeg hij het dan heel druk en zou hij stellig geen tijd meer kunnen vinden om haar be richten te zenden. Dat zou wel geen be zwaar zijn. Zij moest maar denken: geen tijding, goede tijding. Twee jaren waren tenslotte spoedig voorbij en als ze voorbij waren, dan zou hij naar Henegouwen komen en dan werd zij de bruid van de beroemde bouwmeester Maarten Gevaerts. Hij verzocht het meisje aan haar vader en aan de goede pater Clement zijn groeten over te brengen. Het was een vrolijk en opgewekt briefje vol blijde verwachtingen voor de toekomst en tegelijk was het briefje ge schreven door iemand, die gebukt ging onder een loden last. Aan een marskramer, die een reis naar Henegouwen moest maken, gaf hij het goed verzegelde document mee. Hij zou er zorg voor dragen, dat het briefje te zijner tijd in handen kwam van Maria van Ath. HOOFDSTUK 12 Bruidstranen en een bruidslach Toen baas Van Ath een half uur later thuiskwam lag Maria bewusteloos in haar stoel. „Kuidje zei hij je had 'niet op me behoeven te wachten, was maar naar bed gegaan. Het is vanavond ook wel extra laat geworden". Hij schudde haar bij haar schouder heen en weer en riep: „Hé Maria, ik ben thuisgekomen, word eens wakker!" Maar toen er geen ontwaken volgde, drong het eindelijk tot hem door, dat het meisje het bewustzijn had verloren. Daar schrok hij hevig van. Dat was, naar hij zich herinneren kon, nog nooit gebeurd. Daarvoor zou dus wel een ern stige reden zijn. Hij begon met allerlei middelen te proberen haar weer bij kennis te brengen en eindelijk gelukte het hem. En toen kwamen de vragen los. „Maar kind, wat is er met jou ge beurd? vroeg de bezorgde vader ben je soms gevallen of heb je je hoofd gestoten?" „Nee hoor, ik geloof niet, dat er iets met me gebeurd is zei Maria ik heb m'n hoofd niet gestoten en ik ben niet gevallen. Ik heb de hele avond in mijn stoel gezeten". „Maar hoe is het dan mogelijk, dat je het bewustzijn verloren hebt. Dat gaat toch maar zo niet?" Daarvoor wist Maria ook geen ant woord te vinden. Dat zei ze tenminste. Ze gaf allerlei vage antwoorden, maar zij zorgde er wel voor om met geen woord over het bezoek van Sanne te reppen. De smid werd uit haar mededelingen geen steek wijzer. Hij moest maar naar de ware oorzaak gissen en tenslotte hield hij het er voor, dat zij in het sche merdonker over Maarten had zitten mijmeren. Hij begreep, dat daarvoor alle reden was, want zij had tot nu toe nog niets van de jonge bouwmeester ver nomen. Zy wist nog steeds niet of Maarten de Domtoren bouwen moest of niet. Daar van hing veel af voor het meisje, haar hele levensgeluk. De spanning was haar zeker te groot geworden en zodoende had zij het bewustzijn verloren. Het was misschien ook niet goed van hem ge weest om aan Maarten zo'n zware eis te stellen. Maar moest hij zich daarvan nu een verwijt maken? Hij had het immers gedaan om haar bestwil? „Kom meisje begon hij weer ga nu maar naar bed. Het zal met Maarten wel in orde komen. Hij is knap genoeg en zal dus wel de bouwmeester van de Domtoren worden. Zijn berichten blijven wel wat lang uit;- maar dat is toch geen reden om je daarvoor zo naar te maken, dat je het bewustzijn verliest. Kom ga nu maar gauw naar bed". Gehoorzaam stond Maria op, gaf haar vader een nachtzoen en zocht haar 'slaapplaats op. Gelukkig komt vader de ware oor zaak niet te weten. Zij wUde voor geen geld aan hem vertellen, dat Sanne, de heks, op bezoek was geweest en de mededeling, die zij had gedaan, er de oorzaak van was, dat zij haar bewustzijn was verloren. Zodra hij dat hoorde zou de smid vast en zeker vragen hoe Sanne zo goed op de hoogte kon zijn met haar omstandig heden. Dan zou het hoge woord er uit moeten. Dan zou zij tot de bekentenis moeten komen van het bezoek, dat zij met Maarten op die donkere november avond aan de hut van de oude Sanne had gebracht. Nu, vader mocht dus niets weten van haar betrekking met de oude toverkoL De heks dacht daar zelf blijkbaar net zo over. Zij liet het meisje niet met rust, maar zij zorgde er wel voor, dat dit buiten haar vader omging. Zodra zij met zekerheid wist, dat de smid voor enige tijd van huis was kwam zij het ongelukkige kind een bezoek brengen. Haar boodschappen kwamen altijd op hetzelfde neer. Altijd weer was het de raad aan Maria om tcjch voor goed van Maarten af te zien. Maar al die bezoeken en al die raadgevingen hielpen de heks geen steek: Maria bleef stand vastig. Zij bleef Maarten trouw. „Tot geen prijs geef ik hem op Sanne zei ze en in elk geval wil-ik daar mee wachten, tot ik enig bericht van hem heb ontvangen en tot ik zeker weet of de bouwplannen zijn aangenomen en of hij dus de bou'wmeester van de Dom toren zal zijn". „Dwaas meisje, zit jij nu nog altijd op bericht van Maarten te wachten? Wil ik je eens wat zeggen? Dat bericht komt nooit". „Maarten heeft mij zelf beloofd, dat hij bericht zou zenden, zodra hij iets met zekerheid wist over de toren". „Dat is best mogelijk m'n kind, maar toen wist Maarten nog niet, wat hem in Utrecht te wachten stond. Hij heeft het nu veel te druk met het grote werk, dat hij bouwen moet. Iemand, dié zo'n ver heven taak op de schouders genomen heeft, mag zijn tijd niet besteden aan een meisje, begrijp je dat niet Maria? De dw^aze gedachte als zou Maarten voor jou bestemd zijn, moet je maar zo gauw mogelijk uit je hoofd zetten. Maarten mag je hele leven je vriend blijven en daar moet je trots op zijn. Je mag vaak aan hem denken en aan zijn verheven werk. Maar ondertussen geeft ik je de goede raad om te zien naar een andere levens gezel, met wie jij het leven kiint door gaan. Heus Maria, er zijn er genoeg, die alles wat zij bezitten aan jouw voeten willen neerleggen. Heel wat van die jongelui komen vaak bij oude Sanne om haar raad in te winnen. Daar heb je nu Joost den Onder de lange toespraken van de heks had het meisje zich zitten verbijten van ergernis, maar nu het oude mens weer met die gehate naam op de prop pen kwam kón zij zich niet langer in houden, maar nijdig viel zij uit: „Praat me niet meer over die jongen Sanne". „Wel, waarom niet schatje? Wat man keert er aan Joost? Hij is de rijkste boe renzoon vijf uren in de omtrek. Zijn vader is schatrijk en al dat bezit valt jou ten deel, als je met hem wilt trou wen". (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 9