Zelf oliebollen bakken? Hl®r het beste recept! Pe riieuwe „Wegwezen'' is uit Uitslag lileur- wedstrijd Tieleman SAMENHOKKEN TE KOOP AANGEBODEN WOONHUBZEN POORTUGAAL - Diverse percelen landbouwgrond Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt op ons adres Winterstraat 14, Dirksland. TE KOOP GEVRAAGD landbouwbedrijven losse percelen bouwland vrij op gebruik of belegging, woonhuizen en zomerbungalows Bemiddeling b^ aan- en. verkoop van WIJ GEVEN U KOSTEILOOS ADVIES TAXATIES EN BEHEER MUS ONROEREND GOED POSTBUS 27 - DIRESLAND TEI* 01877 -1809 Abonneert U oni f^Ellanden-nleuws" Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 22 december 1978. Onder precies dezelfde hLop plaatsten we in het laatste nummer van vorig jaar een recept voor het zelf bakken van oliebollen. We kregen het van een oud- bakker uit Oostflakkee die al meerma len het hoofd had geschud over de veel heid' allerhande minder geslaagde re cepten en de bakker besloot een daad te stellen. In de daarop volgende kranten verschenen dankbriefjes van meerdere abonnees die het recept hadden gevolgd en de meest voortreffelijke oliebollen hadden kunnen smullen. Omdat er an dermaal vraag naar het recept is laten we het nogmaals volgen: Men neme: 1 emaille emmer 2 kg patent-bloem, Honig, of los van de bakker 1 ons gist 1,9 liter volle verse koemelk (1900 gr.) 40 gram zout 50 gram witte basterdsuiker 1 theelepeltje Nootmuskaat of 1 noot (die geraspt moet worden) 400 gram rozijnen (kleine maat) 200 gram krenten 3 eieren. De bloem en nootmuskaat in de em mer. Gist in IV2 kopje melk oplossen, doe dit met de overige melk bij de bloem (melk moet lauw zijn), dan goed met de volle hand bewerken, in klopbeweging. Gaat het binden, dan de eieren ér stuk voor stuk aan toevoegen. Is de massa glad, dan het zout eh even daarna de suiker. Klop dan flink met de hand het deeg goed glad, plm. 8 a 10 minuten. Het allerlaatst de rozijnen en kren ten welke even tevoren zijn gewassen (na 1 a 2 uur te hebben geweekt) en uit gelekt op een theedoek, er door roeren. Het deeg is dan klaar. Daarna op een warme plaats laten rijzen, met een thee doek de emmer afdekken. Is de emmer voor 'A vol gerezen, roer dan met een houten lepel door de massa waarbij deze ineen zakt tot ongeveer de oorspronke lijke hoeveelheid. Zet de emmer nog even terug, vergeet niet af te dekken. Begint de massa opnieuw te rijzen dan is het deeg goed en kan men beginnen met bakken. Denk er aan de scheplepel telkens in een kopje met olie te dompelen. Liefst enkel olie gebruiken, die moet goed warm zijn. Vóór het bakken even een stukje brood in de olie leggen om te zien of de temperatuur goed is. Verontreini gingen in de olie zullen in het brood trekken. P.S.: Bij gebruik van water in het beslag moet U rekenen op veel olieverbruik. D,e melk in het beslag dringt de olie te rug en U krijgt géén vette bollen Ditzelfde beslag is ook voor appel bal jé's te gebruiken. Bak in dat geval rozijnen en appels dooreen, dat gaat ook uitstekend (350 gram rozijnen en 1 kg gehakte zachtzure appels). Tegen dit re cept, mits goed met de hand bewerkt, kan geen machine op. De oliebollen zijn dan als een spons. Mocht U er over heb ben dan kunt U ze gerust in uw diep vries bewaren. Driebergen De kampgids van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk is weer uit'. In deze „Wegwezen" staan weer tal van mogelijldieden om een leuk kamp met elkaar te hebben. De L.C.G.J.-kam- pen zijn bij uitstek vakantiemogelijkhe- den voor die jeugd en jongeren die lie ver samen in een groep plezier willen beleven dan aUeen op vakantie gaan. Nieuw voor 1979 zijn de kampen in Schotland en Renesse. Voor het eerst is ook een muziekkanip opgenomen, even als een wandelkamp. Natuurlijk komen de oude bekende vakantiebestemmingen ook terug. De keus uit de vele mogelijke zeilkampen zal ook dit jaar ■weer. moeilijk zijn. De oude vertrouwde kampgebouwen in Beekbergen en Driebergen staan weer open voor de 8 tot 16-jarigen. Het astro- kamp in Dwingelo zal ongetwijfeld een trekker voor de tieners zijn. In zo'n kort bericht als dit is het on mogelijk om alle kampen te noemen welke in de 48 pagina's dilske „Wegwe zen" 'staan. Vraag daarom snel een exemplaar ,aan bij de afdeling kamp werk van het LCGJ. En als je een leuke valtantie -wilt hebben, meld je snel aan! Beste meisjes en jongens, we leven nu in de tijd dat het heel don ker kan zijn. Het is 's avonds al heel vroeg donker en 's morgens is het heel lang donker. We hebben dat de afgelo pen weken wel opgemerkt hé! Men spreekt ook wel van „de donkere dagen voor Kerstmis". Het is ook de donkerste tijd van het jaar, want na Nieuwjaar kunnen we al heel gauw merken dat het weer minder donker is. Volgende week is het dus Kerstfeest. We denken dan aan de geboorte van de Heere Jezus in de stal van Bethlehem. Gods Zoon is mens geworden. De hele wereld viert het Kerstfeest. Ieder op z'n eigen ma nier. Ook de mensen die nog nooit van Jezus hebben gehoord, of nooit naar de kerk gaan, -vieren toch Kerstfeest. Maar het ware Kerstfeest -vieren kan alleen door het geloof geschieden. Als het ge loof ontbreekt is er geen sprake van een ware Kerstfeest-viering. Het Kerstfeest is geen werelds feest al wordt het door de gehele wereld gevierd. Wil men het ware Kerstfeest kunnen houden dan moet de Heere Jezus in ons hart gebo ren worden, zoals Hij een plaats kreeg in een beestenstal. Met minder kan het niet. De Heere mocht er plaats voor ma ken in ons hart, dan zouden we pas op recht gelukldg zijn. Het nieuwe raadsel dat we nu gaan plaatsen heeft ook be trekking op het Kerstfeest. Wanneer je dus alle gevonden woorden hebt inge- -vuld, dan kan men een tekst lezen uit Jesaja 9. Gevraagd worden dus alle gevonden woorden of namen, de tekst, en waar die tekst te vinden is. Deze tekst bestaat uit 74 letters. DECEMBERRAADSEL No. 4 1. 27 65 9 35 2. 56 71 12 42 3. 38 43 3 49—16 58 32 4. 44 24 19 29 5. 1—54—15 4 46 66 6., 47 41 74 45 6 21—59 7. 68 69 31 60 13 8. 2 30 63 51 9. 72 14 39 17 10. 61 18 26 11. 8 70 62 57 10 12. 5 11 73 34 13. 55 50 20 25 40 37 7 14. 67 52 53 28 33 23 15. 36 22 48 64 1. gereedschap om te maaien. 2. steenresten - metsel afval. 3. Bijbelboek; betekent „wording". 4. berg vanwaar Mozes het beloofde land mocht zien. Een vakantie met het LCGJ, dat is een goed idee! Het adres is LCGJ, afd. kampwerk, postbus 99, 3970 AB Driebergen, Telefoon 03438 - 6341. Vele honderden inzendingen waren het resultaat van de kleurwedstrijd die onlangs werd gehouden door Keuken centrum Tieleman in Melissant. Aanleiding voor de wedstrijd was hety 15-jarig bestaan, het gereedkomen vaij, de verbouwing en het open huis in ver band daarmee, reden genoeg dus. De vele inzendingen maakten het de jury niet gemakkelijk, toch zijn uitein delijk de winnaars aangewezen, het zijn: Marjan Klok (4 jaar), Kjetske van der Baan (10 jaar), Wand van Rij (6 jaar), Karina Wijnands (7 jaar), Sebastiaan v. d. Niet (5 jaar), allen uit Melissant; Ron nie Langendoen (4 jaar) uit Oostvoome, Adrie O verduin (8 jaar) uit Hardinxveld -Giessendam, Lara Vervoort (6 jaar) en Pauline v. d. Ven (10 jaar) uit Brielle; Adi-iaan Knop (7 jaar) uit Bruinisse; Sandra Lokker (9 jaar) uit Stellendam en Marri Melissant (11 jaar) uit Dirks- land. Deze vraag- en antwoord-rubriek ateat geheel ten dienste van de lexer die er bostelooa gebruik van kan maken. Vtr vragen op velerlei gebied kunt a sturen aan: Redactie EUanden-nieuwa, postkns t, Ikaddelhanus, met in de linkerboven hoek „Vragm-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigoi bs- •atweord en sullen binnen enkele we ken na de Inzending conq>leet met ant woord b deie rubriek wordan gepubli- SERINGEN SNOEIEN Van onze sefingenstruiken snijden -wij zelden bloemen af. Vandaar dat, nu de bladeren afgevallen zijn, Veel zaadkop pen te zien zijn. Is het goed of slecht die weg te snoeien? Arit'woord: U bedoelt waarschijnlijk, dat voor de vorming van zaad voedsel nodig is. En omdat u geen zaad nodig ïiebt, zou u die zaadvorming willen voorkomen. Dat is echter niet gelukt, blijkbaar. Of u die trossen nu wegneemt of niet maakt dan ook weinig uit. U mag ze wegnemen, maar pas dan -wèl op, dat u geen hout mee wegneemt. Seringen bloeien n.l. op overjarig hout en niet op nieuwe scheuten. Snoeit u de struiken, dan ontstaan veel nieuwe scheuten die in 1979 niet zullen bloeien. Vandaar ons advies: doe er niets aan. Seringen snoeit men i.h.a. niet. Zaadkoppen ver wijderen mag dus, mits u geen hout wegneemt. HOUTBRANDTEKSTEN Hoe kan ik teksten t.g.v. huwelijk enz. in hout inbranden? Welke hout soorten moet ik daarvoor nemen? Antwoord: Om maar met de laatste vraag te beginnen: zachte houtsoorten werken het gemakkelijkst, maar ze heb ben als nadeel dat ze door drogen en warmte gauw krom trekken. Berken- hout is een ideale houtsoort, omdat die mooi blank blijft, maar u kunt haar al leen gebruiken als ze reeds goed droog is. Harde houtsoorten zijn moeüijk in te branden, maar ze staan fraai en trekken wat minder. Vandaar dat men veelal eikenhout neemt voor uw doel. Nu het gereedschap. U kunt hiervoor een sol- deerbout met koperen stift nemen. Zo nodig vijlt u die stift eerst rond aan de kop. Maar als u telkens dezelfde orna menten wilt aanbrengen kunt u natuur lijk beter een model maken van staal of zilver. Dit verhit u in een oven tot het witgloeiend maar nog stevig is. Met twee tangen legt u het op het hout. Zoals vanzelf spreekt gaat dit het beste, als u er twee vertikale pinnen op vastlast. U kunt dan n.l. net zo lang en diep inbran den als u wilt en het model gemakkelijk verwijderen. U loijgt dan telkens dezelf de versiering rond de tekst. 5. die trek je nu graag aan op de fiets! 6. zij hielden de nachtwacht over de kudde. 7. eiland voor de westkust van Klein Azië (Hand. 20). 8. plant, waarvan de sterk ruikende zaadjes wel gebruikt worden tegen verkoudheid in hete melk! 9. een Edomiet, hoofd over de herders van Saul (1 Sam. 21) 10. schrijfgereedschap. 11. houten raam van deur of venster. 12. naam ook wel aan het Paradijs ge geven. 13. proberen hoe iets smaakt. 14. zindelijk, niet 'vuil, mooi! 15. niet één! Voor de liefhebbers die de lange avon den niets om handen hébben geven we nog een paar visitekaartjes. Moeten jul lie eens uitzoeken wat voor beroep deze mensen uitoefenen. Het is dus niet ver plicht, hoor! T. Raste - Marken O. Juist - Laren T. A. Kop - Heer G. Beurte - Meers A. L. Kraus - Wierden- BRIEFWISSELING Corine Vader - Nw. en St. Joosland. Ja, dat is een heel karwei Corine, iede re maand een brief schrijven. Dat is twaalf brieven of briefjes in een jaar. Ook Ko -wil best een versje voor je schrijven, maar je moet het maar even afwachten. Je ziet het -dan wel! Mijn hartelijke dank voor je leuke fotootje Corine, daar was ik echt blij mee. Nu weet ik tenminste wie je bent. Inderdaad heb je een goed rapport zeg. zelfs nog tienefi en negens. Als je zo nu en dan een briefje extra schrijft aan Oom Ko, dan heb je voor schrijven op je volgen de rapport minstens een acht! Anja Mierop - Ouddorp. We gaan de winter in Anja, en het is nu maar af wachten of het vriezen wil. Het is in derdaad al lang geleden dat je eens echt schaatsen kon. Maar wie weet, het is nog geen maart? Barrie heeft liever sneeuw dan ijs, kan hij leldter in rollen hé! Er zijn niet zoveel mooie plekjes meer om te laiikkeren. Ze leggen nu tegels met kuiltjes, maar ik geloof niet dat dat zo goed gaat als over een gladde grond. Probeer er maar veel te -winnen Anja, anders is je voorraad zo uitgeput. José Koppenaal - OoItgensplaat. Zo zie je maar weer José dat het ook wel- eens meevalt om de raadsels op te los sen. De ene keer is het wat moeilijker dan de andere keer. Ben wel erg be nieuwd of je straks ook een briefje te rug zal krijgen, dan zou het pas echt leuk zijn. Je hebt dus op school ook al repetities gehad? Dat is ook wel goed hoor, want daar leer je ook weer van. Straks je rapportcijfers maar eens schrijven hoor. Marja v. d. Doel - Nieuwe Tonge. De oplossingen zijn goed Marja. Je schrijft dat je mooie cijfers had op je rapport, moet je eens schrijven wat voor cijfers. daar heeft oom Ko ook belangstelling voor. Het raadsel dat je hebt ingezonden hoop ik ter zijner tijd te plaatsen. De eerste maanden zitten al vol, want oom Ko zorgt altijd voorraad te hebben. Als het zovCT is zal je het wel zien. Volgen de keer eens wat meer schrijven hoor, je zal genoeg stof tot schrijven hebben. Jaap Struijk - Herkingen. Gefelici teerd Jaap met je tweede zwemdiploma. Leuk hé, dat net die twee Japen gelijk tijdig jarig waren. Heb je een goede ver jaardag gehad? Ben wel erg benieuwd wat je zoal hebt gehad. Hoe was het met je rapport? Daar schrijf je niet over, of had je dat nog niet. Volgende keer maar eens met je cijfers voor de dag komen hoor. Heeft het bij jullie ook al gevro ren, of schaats je niet? Het. is hier nu erg koud hoor! Andrea van Dijk - Dirksland. Je was een beetje te laat met het ingezonden raadsel Andrea? Maar ik zal het bewa ren tot het weer zover is, dan kan het misschien nog geplaatst worden. Je hebt dus al twee zwemdiploma's? Dat is een hele prestatie hoor. Ik zou er geen kans voor zien. Je schrijft wel dat je goede cijfers op je rapport had, moet je eens schrijven wat voor cijfers, want dat vindt oom Ko erg leuk. Dat doen de meeste kinderen. Jaap Joppe - Dirksland. Wat je op merkte over raadsel 1, dat was juist hoor. Maar er zijn verschillende moge lijkheden. Oom Ko kan het fout hebben getikt, maar ook de zetter kan een slip pertje gemaakt hebben. Zo zie je dat door een enkel puntje een heel verkeerd beeld wordt gegeven. Ze hebben je met je verjaardag niet vergeten merk ik, en jullie hebben ook ,de meester niet ver geten. Leuk hoor. Je rapportcijfers zijn ook goed Jaap. Zo blijven volhouden hoor. Hartelijk dank voor je fijne, lange brief! Jan Keijzer - Hendrik Ido Ambacht. Die trein had je wel verdiend Jan. Dat is mooi speelgoed hé, zelfs nog voor oude mensen. Want al ben je dan al op leeftijd, met zo'n trein kan je blijven spelen. Dat -was niet leuk voor je -vriend en je broertje hé. Ze zullen er een beetje aan moeten trekken Jan, dan kunnen ze nog veel herstellen. Of kan dat niet meer? Ik zie belangstellend uit naar jouw cijfers, want die -wijzen uit of je je best hebt gedaan. Blokken hoor! Marjoleen de Visser - Middelhamis. Het is of je je brief hebt getekend, Mar joleen. Dat is nog eens duidelijk schrij ven! Oom Ko weet er van mee te praten hoor. Ik vind het niet zo'n leuk werkje, dat bollen pellen. Je krijgt er zere han den van. Maar geld verzoent de arbeid, zelft men wel. En het ging om de „dub beltjes" hé. Je bent wel flink om dat aan te pakken hoor. En nu maar spelen op je blokfluit. Gaat het al een beetje, of kan je het al goed? Hoor ik nog wel hé! ALLEMAAL: We zetten er nu maar weer een punt achter, het is weer welletjes. Hopen de volgende week verder te gaan met het beantwoorden van de brieven. Allen de hartelijke groeten van jullie OOM KO. GASLUCHT Als wij het raam van de douchecel sluiten ruiken wij altijd een gaslucht, vooral bij mistig weer. Maar gas kan het niet zijn omdat er geen gasleiding in of onder de douche ligt. De waterafvoer gaat via een doucheplug. Die wordt ook niet leeggezogen door de w.c. Waar kan dan de oorzaak in zitten? Antwoord: Zoals u zelf schrijft kan gas de oorzaak niet zijn, ook al omdat het gasbedrijf geen lekken gevonden heeft in de leiding in de naastliggende keuken. U gebruikt leidingwater, nemen wij aan en geen nortonwater. Dit laat ste kan gas meebrengen, maar leiding water niet. Er blijft dan slecht één mo gelij Itheid over en dat is de afvoer. U zegt wel dat dit niet kan, omdat die ge schiedt via een doucheplug, maar func tioneert die goed? Er kan best in dê af voer iets haperen, waardoor ergens in een afvoerleiding tóch gasontwikkeling plaats heeft en wel n.a.v. een bezinksel. Ga dus die afvoer eens terdege na. Zit er een goede stankafsluiter in? Is de afvoer bijv. na deze afsluiter zonder pro blemen? Ten slotte zal het u verwonderen, dat gas- en waterbedrijven in heel Neder land vele tonnen aan onderzoek uitge ven bij z.g. gaslucht, terwijl er niets aan de hand is. Dat komt alleen doordat de gebruikers van douches e.d. in drie van de vier gevallen flinke rokers zijn. Wanneer iemand, die rookt, een douche neemt, ademt hij naast wa-terdamp ook een extra hoeveelheid zuurstof in, die uit het water vrijkomt (denk aan brand weerlieden die temidden van rook hun neus boven de waterstraal houden). Door een en ander worden hun verroolrte longen ietwat schoon gemaakt en dat heeft tot gevolg, dat zij schone lucht anders ruiken dan -wij. Zij ruiken gas terwijl dat er helemaal niet is. Men noemt dit het rokerssyndroom. Ga dus eerst na of dat bij u óók meespeelt. Zo neen, dan blijft aUeen gas uit de afvoer over. DRUIVEN IN KAS Vorig jaar (1977) kocht ik twee drui- venstekjes. Ze staan nu een jaar in de broeikas. Ze zijn 3 m lang en op elke stek zijn twee stammen gegroeid, ieder dus 3 m. Nu is mij gezegd dat maar één stam nodig is en dat ik de ander moet insnoeien tot 50 of 60 cm boven de grond. Antwoord: U vergeet te vermelden welk ras u teelt: Witte Van der Laan (een typische buitendruif) of Franken- thaler. Black Alicante enz. wat typische kasdruiven zijn. Ook weten -wij de af metingen van uw kas niet. In het alge meen moet u streven naar .gesteltakken op 40 cm afstand van elkaar, waarop de scheuten zich ontwikkelen. Deze scheu ten komen uit een gemengde knop en dat is een knop die zowel bloempjes als bla deren en scheuten kan voortbrengen. Terugsnoeien op één sterke Iniop, vei ligheidshalve op twee, is dus voldoende. De gesteltakken topt u in tot 20 of 30 cm van de nieuw gevormde scheuten. De uiteinden zijn toch altijd minder goed afgerijpt. Inderdaad kunt u nu elke tweede ge- steltak wegnemen ende overgebleven insnoeien op 1,50 meter. Korter kan wel, maar dat geeft een massa zijscheuten. Tracht van die ene gesteltak er in 1979 twee of drie te vormen en kort die over een jaar weer in. In 1980 zullen zich dan de eerste gemengde scheuten vormen met de eerste trosjes. Ga ook eens naar een kweker die nog druiven in de kas teelt, want snoeien is op papier nooit volledig uit te leggen. Bij de druif geldt, dat men zelden teveel en meestal te weinig snoeit. In het begin is dat echter anders. Ik ben 18 jaar en ben met mijn vriend gaan samenwonen. Kunnen mijn ouders mij nu -via de politie laten weghalen? Antwoord: Neen, want u bent in ci vielrechtelijke zin meerderjarig. Slechts in strafrechtelijke zin bent u nog min derjarig, maar dat speelt hier geen rol. Toch zouden wij u aanraden, eerst te overwegen of u dit uw ouders wel zult aandoen. Kunt u dat doen en tóch ge lukkig zijn? Is er geen betere weg, na melijk dat u de zaak eens met zijn allen bespreekt? Nogmaals, men kan u niets in de weg leggen, maar is dat voldoen de? PIJLSTAARTOLIE Vroeger kocht ik in Ouddorp pijl- staartolie, dat is olie van de pijlstaart- vis. Nu kan ik ze nergens meer krijgen. Antwoord: Dat klopt, want deze olie wordt in ons land voorzover wij weten niet meer gemaakt of ingevoerd. U zult de laatste resten gekregen hebben. Wij hebben de groothandel die de apotheken bevoorraadt, gebeld en die verzekerde ons dat deze olie niet meer leverbaar is. Ze komt ook niet meer voor in de farma- kopee, dat is de handleiding voor apo thekers en drogisten en mag dus in feite niet meer verwerkt of verkocht worden. Misschien is ze nog in het buitenland verkrijgbaar, maar dat is moeilijk na te gaan. BEESTJES Hierbij enkele beestjes, die ik gere geld óp en rond mijn vensterbank vind. Of zijn het geen beestjes? Antwoord: Het zijn inderdaad beest jes en wel insecten, n.l. byrrhidae of pillenkevers. Die verstaan het kunstje, poten en antennen in groeven aan de onderzijde van het lichaam op te vou wen, waardoor het net lijkt of ze dood zijn. Er zijn 20 soorten in ons land en ze leven hoofdzakelijk van mossen en grassen. Ze doen daar echter weinig kwaad en nooit is de aantasting zo erg, dat men er iets tegen moet doen. Ze kunnen op uw vensterbank geklommen zijn op zoek naar een warmere plek dan buiten. Toch overwinteren ze heel vlot in graszoden. U geUeve echter in het vervolg insecten e.d. zaken in een ste vig doosje te doen, want uw diertjes kwamen nóg platter aan dan ze in le venden lijve zijn. NIEUWE TONGE - Kerkring, groot woon- en winkelpand met garage 'en cv. Ind.winkel, woon kamer met open keuken, gang, toilet en bergruimte. Ie verd.: 3 slaapkamers en berging. Aan vaarding over 4 a 5 maanden. MIDDELHARNIS - Rembrandt- laan. Zeer mooie woning met voor- en achtertuin en cv. Ind. gang, toilet, grote L-vormige ka mer met open keuken, open trap. Ie verd. 3 slaapk., 2e verd. 2 slaapk. AanvaEirding spoedig. DIRKSLAND - Voorstraat, woon huis met garage en 214 m^ grond. Ind.gang, kamers en suite, serre, kantoor, kelder. Ie verd.: 4 slaap kamers waarvan 2 met wastafel, badkamer met ligbad, vliering. Direct te aanvaarden. DIRKSLAND - Staakweg Fraaie, vrij gelegen villa (voor malige burgemeesterswoning), met grote voor- en achtertuin (1600 m2), grote garage en cv. Ind. rui me living met open haard, kan toor, keuken, 5 slaapkamers (één met balkon), badkamer. Direct te aanvaarden. OUDDORP - Boompjes Woon- en winkelpand in zeer goede staat van onderhoud, gun stig gelegen in het centrum van het dorp. Ind.: woonkamer, woon keuken, gang, toilet en douche, winkelgedeelte, werkplaats en keuken. Ie verd.: 4 slaapkamers, toilet, badkamer met ligbad en kantoorruimte. Acinvaarding di rect. RENESSE - Loane Zeer gunstig gelegen moderne grote semi-bungalow, in zeer goede staat, met garage, CV. en 1600 m2 grond. Ind.: hal, grote woonkamer, keu ken, douche, grote slaapkamers, badkamer, veel extra's. Aanvaarding spoedig. DREISCHOR Blindeweg Modem verbouwde woning met garage en voorzien van cv., -vrij gelegen in fraai polderlandschap. Geschikt voor permanente of tweede bewoning. Ind.: gang, trap, toilet, badkamer, grote woonka mer met open keuken. Verd.: 3 slaapkamers. Grondopp. 550 m^. Direct te aanvaarden. BRUINISSE Bungalo-wpark „De Plantage" Geheel gemeubileerde zomerwo- ning met 160 m^ grond en berg ruimte. Ind.: entree, hal, douche, toilet, woonkamer, open keuken, 3 slaapkamers. Direct te aanvaar den. SCHARENDIJKE - Bungalowpark „Het Baken", zomerbungalow „de Kreukel". Ind.gang, toilet, woon kamer, open keuken, 2 slaapka mers. Verd. extra slaapruimte. Eigen grond 873 m^. Direct te,aan vaarden. STELLENDAM - Keyzerstraat, Mooie woning, type 2-1 kap, ga rage voor 2 auto's, tuinopp. 250 m- cv. Ind.: entree, L-vormige woon kamer met open haard, keuken. Ie verd.: 3 slaapkamers waarvan 1 met balkon, grote badkamer met ligbad, 2e toilet en douche. 2e verd.: 1 slaapkamer en hobbyka mer. Aanvaarding 1 januari 1979. OOLTGENSPLAAT - Voorstraat Fraai herenhuis in uitst. staat, dubb. beglazing, cv., grote tuin, 2 garages. Ind. ruime Uving met open haard, serre, keuken, kelder, waskamer, hobbykamer. Ie verd. 4 slaapk., kleedk., luxe badk. met ligb. 2e toilet, bidet, 2 wastafels, grote zolder. Aanvaarding na overleg. BRUINISSE - dokter de Kockstr. zeer gimstig gelegen woonhuis, type 2-1 kap, cv., garage, voor- en achtertuin. Ind.: gang, royale woonkamer met open keuken. Ie verdiepmg: 2 slaapkamers en een badkamer. Een woon- en slaap kamer op de 2e verd. Aanvaar ding 1 jan. 1979. OUDE TONGE - Wilhelminastr. Aantreltkelijk woonhuis met groentetuin en berging. Ind. ka mer, woonkeuken, hal, douche, toilet. Verd. 2 kleine 1 grote slaapkamer. Direct te aanvaarden. DEN BOMMEL - Molendyk vlakbij jachthaven, nieuwbouw woning met garage. Ind.: gang, woonkamer, slaapkamer, keuken, bijkeuken, badkamer. Ie verd.: 2 slaapkamers, ruimte voor badka mer en toilet 2e verd.: grote zol der. Direct te aanvaarden. MELISSANT - NoUendijlc Aantrelïkelijke woning met tuin 314 m^. Ind. Kamer, woonkeuken, toilet, 2 slaapkamers, hobbykamer, badkamer, douche. Aanvaarding na overleg. F. v. d. Poes Clementlaan. Mooi gelegen vrijstaande villa met ruim 700 m^ grond. Ind.: gang woonkamer, eetkamer, keuken, bijkeuken, kelder. Verd.: 4 slaap kamers en grote vliering. Aan vaarding direct. OOLTGENSPLAAT Bungalovtrpark „De Weipolder". Mooie zomerbungalow met zon neterras. Ind. gang, douche, woonkamer, open keuken, open slaapruimte op verdieping. Direct te aanvaarden. OUDDORP - Bungalowpark „De Klepperstee" Fraaie zomerwoning (grond op erfpacht) met bergkoof en berg ruimte, grondopp. 280 m^. Ind.: gang, toilet, douche, w.c, kamer met open keuken, 2 slaapkamers. Aanvaarding direct. Eengezinswoningen Vrystaande woningen Bungalows, Villa's Boerderyen met b))beh. land Fruitbedryven Bedr^fruimtes Zakenpanden Bouwterreinen Landbouwgrond Beleggingsgrond Zomerhuizen Reoreatieprojekten COTONEASTERHEG Onze cotoneasterheg gaf al zes jaar mooie bessen en bleef altijd groen. Nu is vorige week in t-wee dagen de hele heg dood gegaan. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Antwoord: Als de heg werkelijk zo vlug dood is gegaan, is er bacterievuur in het spel, een ziekte waartegen geen kruid gewassen is. Het beste is, de dode struiken uit te spitten en met wortel en tak te verbranden. U kunt dan wel op dezelfde strook een andere heg planten, maar de eerste jaren geen cotoneaster. Het komt ook wel voor, dat de planten kwijnen omdat ze pooit gesnoeid wor den. Ze raken dan uitgegroeid en verge len. Men kan 's -winters wat grotere tak ken wegnemen en de scheuten 's zomers wat inkorten. De hergroei maakt dan dat de struikjes er weer fris gaan uit zien .Maar bij u is er kennelijk bacte rievuur in het spel. ZIEKE KIPPEN Mijn kippen zijn de ene dag gezond en de andere dag lusteloos en ziek, zo dat ze zeUs doodgaan. Ook blijken ze dan helemaal vermagerd te zijn. Wat is dit en wat is er tegen te doen? Antwoord: Het zal u verwonderen, dat er enkele tientaUen kippenkwalen bestaan, die het door u genoemde beeld oproepen. Daarnaast kunnen tekorten in de voeding een rol spelen. Dit is nooit te beoordelen zonder de kippen gezien te hebben. U dient u aan te sluiten bij een club van sportfokkers, die bemiddelen kan bij een voorlichter-selecteur. Deze moet u bezoeken en ter pla»tse een on derzoek instellen. In twijfelgevallen zal hij een dode kip opzenden naar de Ge zondheidsdienst voor Pluimvee in Doom Mocht er in uw omgeving niet zo'n club' zijn, dan kunt u de hulp inroepen van een voorlichter van een pluimveevoe- derfabriek. U kunt die aanvragen bij de Fa. van Waasbergen Co., Nolleweg 2, Melissant, tel. 01877 - 1406.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6