ilAHDEilflIEUWS Varkoop grasgorzen levert Waterschap Flakkee 1,7 miljoen op Indrukwekkende koor zang in „De Doelen" De bouwmeester en zijn bruid 2e blad Ddatisdag 19 december 1978 No. 4752 ie Omslag per ha. wordt voor 1979 niet verhoogd Kerstzangavond TOERISTISCH KORT Kerstconcert door Feike Asma op het orgel van de Grote Kerk in IVIaassluis -k Vijf avonden met 10.000 bezoekers iK: Ook veel Flakkeeënaars naar de Maasstad Bejaardenwerk gehandicapten en het Rode Kruis JAARVERSLAG 1977-1978 Bevredigend resultaat bij Suiker Unie Vrijzwemmen tijdens de Kerstvakantie in het instructiebad van IVliddelharnis Toen de Staatssecretaris vorig jaar de grasgorzen ten oosten van de haven van Den Bommel en ten zuiden van de haven van Oude Tonge tot beschermd natuur gebied verklaarde heeft het Water- schapsbestuur gevreesd daarvan finan cieel nadeel te ondervinden, maar in de donderdag gehouden bijeenkomst van de Ver. Vergadering bleek dat besluit een zeker niet onplezierig gevolg te hebben waardoor het nog lopende jaar met een plezierig douceurtje zal kunnen worden afgesloten Staatsbosbeheer is n.l. bereid geble ken de betreffende gorzen aan te kopen tegen de respectabele prijs van 1,7 mil joen. Toen de Ver. Vergadering donder dag instemde met het verkoopvoorstel van de ruim 70 hectares mocht men zich van dat bedrag verzekerd weten omdat gebleken is dat CRM een en ander nog dit jaar wil afronden. Dijkgraaf Koert en zijn heemraden werden uit de Vergadering gecompli menteerd met dit succes. De 1,7 miljoen zal nog verminderd worden met ca. 3 ton pachtersvergoeding, te betalen aan de heren J. Ras en M. van Zandwijk. Zolang er voor de resterende 1,4 miljoen nog geen bestemming is zal dat bedrag zo werd aan de Vergadering verze kerd zo vruchtdragend mogelijk wor den belegd. De oorspronkelijke pachters zullen de gorzen opnieuw in pacht krijgen zij het ook onder stringente voorwaarden die in natuurgebieden gelden. Geen omslagverhoging. Eigenlijk zou de omslag per ha met 3,verhoogd moeten zijn geworden maar dijkgraaf en -raden hebben het beter geacht een bedrag van 85.000, uit de Saldireserve te putten waardoor aan een verhoging van de omslag kon worden voorbijgegaan. De Ver. Verga dering stemde er graag mee in zeker toen de dijkgraaf met nadruk bevestigde dat het zeker verantwoord was aldus te doen. De omslag blijft voor 1979 bepaald op 138,per ha. Wat wel omhoog gaat is de veront reinigingsbijdrage. Die werd op 28, per inwoner equivalent vastgesteld en dat betekende e enverhoging van één gulden per i.e. Uit de vergadering rezen wat vragen omtrent de veelheid van werkzaamheden die aan het waterkwa liteitsbeheer verbonden zijn. Met name dhr. D. de Bonte (Dirksland) had wat moeite met het feit dat 25"/o van de kos ten van algemeen bestuur en 25"/o van de kosten van de technische dienst op rekening van het waterkwaliteitsbeheer worden gebracht. Het leek hem wel wat overtrokken. Dijkgraaf Koert gaf dhr. de Bonte weliswaar toe dat die 25"/o niet exact vast te stellen is maar dhr. Koert bleek er sterk van overtuigd dat dit percen tage de werkelijkheid zeer dicht bena dert temeer ook omdat meerdere andere Waterschappen deze verhouding hante ren. De Dijkgraaf maakte duidelijk dat het dag. bestuur liever deze sleutel han teert dan over te moeten gaan tot een meer nauwkeurige tijdschrijverij. Graag hoger. Het leek wat paradoxaal toen burg. van Es van Middelhamis de wens uit sprak dat het bedrag spoedig hoger zal zijn. „Omdat daaruit dan zal blijken dat de zuiveringsinstallaties draaien!" verduidelijkte dhr. van Es toen dhr. van Prooijen wat pinnig en te voorbarig reageerde. In de komst van rioolwaterzuiverings installaties lijkt overigens wel perspec tief te zitten. Dijkgraaf Koert kon in zijn openingswoord meedelen dat voor de installatie te Oude Tonge bouwvergun ning is ontvangen en dat de vergunning voor de installatie te Middelhamis aan staande lijkt te zijn. De vergunning voor de installatie te Middelhamis wordt nog geblokkeerd door een bezwaarschrift maar er bestaat goede hoop desniette min spoedig tot overeenstemming kan worden gekomen. Die overeenstemming is al wel bereikt over te volgen buiten dijkse trace. Staverse weg. De Vergadering zag ook uit naar nieuws omtrent de Staverseweg. Con creet nieuws was er nauwelijks. Dijk graaf Koert kon mededelen dat de Pro vincie van het Waterschap de bereid heid heeft gevraagd de Staverseweg aan haar over te dragen. Op haar beurt heeft de Provincie het Waterschap voorgesteld dan de Oudelandsedijk van af de watertoren tot aan Sommelsdijk over te nemen als dat straks geen Pro vinciale weg zal zijn. Het dag. bestuur wil ten aanzien van het laatstgenoemde eerst vastgesteld zien dat die overname het Waterschap geen geld zal kosten. Geheel los daar van bestaat de bereidheid de Staverse weg aan de Provincie over te dragen. Fietspaden. Moeiteloos werkte de Vergadering zich door de lijvige begroting en die kon dan ook al 'snel ongewijzigd worden vastgesteld. In de besprekingen en ten slotte in de rondvraag werd ook de noodzaak aangekaart van het leggen van een fietspad van Den Bommel tot aan Middelhamis. Dijkgraaf Koert kon de Vergadering verzekeren dat dat alle aandacht heeft en dat daaromtrent alle gewenste infor matie woWt ingewonnen. Het enige waar de Vergadering wat houvast aan kon hebben was de verzekering van burg. van der Harst dat er zo is hem van de zijde van de Prov. Griffie verze kerd langs de Schaapsweg óf een fietspad óf een paralelweg zal komen. Het hangt evenwel van de budgettaire mogelijkheden af wat er zal komen en wanneer het uitgevoerd zal worden Toen de Vergadering besloten kon worden met het bovenbeschreven dou ceurtje van 1,7 miljoen toen kon gecon stateerd worden dat de Ver. Vergade ring een genoegelijke vergadering had gehad, voor het eerst in Middelhamis, dankzü de voortreffelijke accomodatie van het Herv. Ver. gebouw „de Hoek steen". OUDE TONGE In de Ned. Herv. Kerk te Oude-Tonge nodigen wij u uit tot het bijwonen van een kerstavond. Deze avond hopen wij te houden op D.V. zaterdagavond 23 de-, cember, half acht. Aan deze avond wer ken mee: het Chr. gem. koor „Goederee- de" uit Goedereede o.l.v. dhr. J. Bezuyen het Chr. gem. koor „Com nu me{ Sangh" uit Oude-Tonge o.l.v. dhr. A. L. van 't Geloof en het nog prille opgerichte kin derkoor „De Tongenaartjes" van Oude- Tonge. Dit kinderkoor zal voor het eerst in het openbaar optreden op deze kerst avond ook o.l.v. dhr. A. L. van 't Geloof. De meditatie wordt verzorgd door ds. van Bennekom. Deze avond zullen de koren zowel afzonderlijk als gezamelijk voor u en met u zingen. Voor de begeleiding van koor en sa menzang wordt het orgel bespeeld door de dirigenten van de koren. U bent van harte welkom om met luis teren en zingen het Kerstgebeuren te herdenken. De begeleiding met het orgel wordt verzorgd door de organist van de kerk, dhr. V. d. Tol en de dirigenten Van de koren. De Poolse rederij PZB (Polska Zeglu- ga Baltycka) is met het sphntemieu- we schip „Pomerania" (7500 b.r.t.) vorige maand een nieuwe veerdienst gestart tussen Swinoujscie in Polen via Kopen hagen naar FeUxtowe in Engeland. De route wordt in de winterdienst elke vijf dagen retour gevaren. Het Schip mag 1000 passagiers vervoeren en heeft 436 hutten. Er is plaats voor 277 personen auto's. De Denen beschouwen deze nieu we route als concurrentie voor de Enge- land-dienst vanuit Esbjerg. De Poolse rederij was al succesvol met veerdiens ten naar Zweden en Kopenhagen. Van de beroepsbevolking van Noor- wegens hoofdstad Oslo verdient 8,3% (32.500 personen) een boterham in het toerisme. Ruim 13.000 zijn in vaste dienst De overigen werken in part-time banen. Op 17 december bestaat de lucht vaart 75 jaar. De gebroeders WUbur en Orville Wright worden dan in de he le wereld genoemd en geëerd als de eer ste luchtvaarders in een door een motor aangedreven vliegtuig. In Kopenhagens beurs- en congrescentrum Belle Centret herdenken luchtvaartmaatschappij en uit 42 landen met vliegtuigen en postze gels deze historie. De Japanse luchtvaartmaatschappij JAL heeft op de lange afstanden het „bed in de lucht" geïntroduceerd. In de eerste klasse van de Boeings 747 staan vijf bedden gespreid, in de nieuwe types komen er zeven. Deze „Sky Sleeper Ser vice" kost van Tokio naar Europa via de Poolroüte ruim 400,extra De Duitse spoorwegen DB hebben een nieuw treinkaartje geïntrodu ceerd: het „Twee-Biljet". Twee volwas senen krijgen op een retourreis vanaf 250 km 20i''/o reductie. Het voordeeltje geldt niet tussen vrijdag 14.00 uur en zaterdag 14.00 uur. „Je voyage seul" (Ik reis alleen) heet de nieuwe sei^ce die de Franse spoorwegen verlenen aan ouders die hun kind aUeen op reis willen sturen en toch toezicht waarderen. Daarvoor zorgt dan personeel van het Rode Kruis. Deze oppas-service verhoogt het treinkaartje met 50%, maar bespaart de ouders reis geld én tijd. Via 11 trinroutes vanuit Parijs kunnen ouders hun kinderen naar 46 bestemmingen laten vervoeren. AUeS over te huren berghutten, en vakantiehuisjes in Noorwegen staat vermeld in de pas verschenen catalogus van de Norske Hytteformidling in Oslo, de Noorse organisatie die de ruim 1200 voor toeristen beschikbare vakantiewo ningen heeft geregistreerd. Vooral het aanbod in zuid-Noorwegen is vergroot. De gids is op aanvraag verkrijgbaar bij: Den Norske Hytteformidling, Postboks 3207 Sagene, Oslo-4. De inwoners van het Duitse „kurort" Bad Orb (8000 toeristenbedden) heb ben schoon genoeg van de hondepoep die de troetels van hun tijdelijke gasten deponeren. Het „kurpark" werd dit voorjaar tot verboden gebied verklaard voor honden, maar dat leverde zoveel protesten op dat er nu een tussenoplos sing is gevonden. Honden blijven w^el- kom, maar dan wel aan de lijn! Bij de ingang van het „kurpark" staat een automaat, waaruit de geleiders voor 50 Prennig een schepje en een zak kunnen trekken om de „sanitaire stop" van hun viervoeter te verwijderen voor de ogen en voeten van passanten Zaterdagavond 23 december 1978 Aanvang: kwart over acht. Toegang 4,p.p. Het Kerstconcert op zaterdagavond 23 december zal een uniek gebeuren worden want dit is het eerste Kerstcon cert na de grondige restauratie van het orgel. Het Garrels orgel heeft aan klank kleur en schoonheid gewonnen dank zij enorme vakmanschap van orgelbouwers en zeer zeker ook de deskundige ad viezen van Peike Asma als vaste bespe ler van dit instrument en Dr. Vente die ook zeer ter zake kundig is. Nu werkelijk dit gehele werk voltooid is zal het concert nog mooier overkomen als voorheen. Op het programma mag vanzelfsprekend niet ontbreken de be kende KERSTSUITES van de grote Jan Zwart en daarnaast nog verschillende andere werken dia de toehoorder in staat zal stellen de geweldige klank van dit orgel ten volle te beluisteren. Het is altijd heel verwonderlijk hoe De jaarUjkse concerten van de Chr. Gemengde koren „Deo Cantemus" en de „The Credo Singers", die in de weken vóór het Kerstfeest in de „De Doelen" te Rotterdam gehouden worden genieten een ongekende reputatie. Van jaar op jaar melden zich meer bezoekers en thans is het aantal avonden al gestegen tot vijf. Per avond zijn er rond twee duizend gasten met daarbij de honderden mede werkers die de grote Doelenzaal een in drukwekkende aanblik geeft. Dit grote familiefeest, dat gezamelijk de geboorte van Christus herdenkt is niet alleen in drukwekkend maar geeft ook een band met medewerkers en met allen die uit alle windstreken van ons land naar de Maasstad komen om jaarlijks dit ge beuren mee te maken. Ook van Flakkee zijn er altijd een groot aantal bezoekers op deze concerten aanwezig. Wij schre ven al: 2000 personen per avond en dat vijfmaal, dat is 10.000 mensen en nog waren er 1500 aanvragen die teleurge steld moesten worden. Ondanks dat er dit jaar weer een avond extra aan de reeks is toegevoegd. De data zijn 11, 15, 16, 18 en 19 december. Kinderstem ontroerde publiek. Het geheel van dit jaarlijkse evene ment staat onder de bezielende leiding van de dirigent Arie Pronk. Behalve ge noemde koren werken mee Andrée Mail- lard-Back, sopraan; Reinata Heemskerk alt; Jan van Weelden, organist; Loek v. d. Leeden, pianist; het geheel met or kestbegeleiding. Veel aandacht kreeg de jongste mede werkster, die we nog niet hebben ge noemd, n.l. de 13-jarige Janneke Slagter. Zfl stal het hart van de zaal en ontroer de het publiek met haar heldere kinder stem, toen zij o.a. zong de bekende maar mooie verzen „In Bethlehem's stal", „O, kindeke klein" en het „StiUe nacht". Mogelijk was dit de eerste keer dat zij voor een zo'n groot publiek optrad en misschien wel met enige schroom. Reinata Heemskerk bracht haar op het podium en stelde haar als het ware aan de zaal voor. Bleef naast haar staan bij het zingen van het eerste vers van „'t Is geboren, het goddelijk Kind" en trok zich daarna terug. Janneke ging ge woon verder en bescheiden maar cor rect dankte zij de zaal voor de ovatie en liet daarin ook de koren en haar be- geleider(s) delen. Een fijn bouquetje bloemen kreeg zij na haar laatste op treden door de voorzitter aangeboden. Leuk dat mevrouw Heemskerk haar in het begin zo ir^oederlijk vergezelde. Het deed het publiek goed dit zo te zien. We hopen Janneke Slagter nog vaker op dergelijke avonden te ontmoeten. Koor- en samenzang. De opening van de avond j.l. maandag 11 december, geschiedde met gebed en een openingswoord van de heer T. Bin nendijk, voorzitter van „Deo Cantemus" Hij dankte voor de enorme belangstel ling en riep tevens op steun te verlenen om deze avonden, die grote uitgaven vergen van voorbereiding en uitvoering, mogelijk te maken. Het gehele programma stond op een hoog peU. Een totale opsomming te ge ven is onmogelijk. Plechtig klonk het Introïtus „Into my heart" van Harry D. Clarke. Verder noemen we „Alleluia" van Otis Skillingsi en „It is weU with my soul" van PhUip B. BUss. Reinata Heemskerk zong „Eens was het nacht op aarde" en „Kerstlicht". So praan Andrée Maillard-Back begon met verschillende concert-bezoekers er een lange reis voor over hebben om dit Kerstconcert bij te wonen. Daarom ad viseren wij om vroeg te komen want ook de kerk heeft zich aan voorschriften van veiUgheid en brandweer te houden. De kerk is geopend vanaf kwart over zeven en rondom de kerk is zeer zeker vol doende parkeergelegenheid aanwezig. C. J. P. en 65+ betalen 2,50 toegang. Overige bezoekers betalen 4,p.p. Omreden dat wij de toegangsprijs met dit concert gelijk hebben gehouden als bij andere concerten hopen wij aan het eind dat u voldaan naar huis zult gaan en dat vrij deie voldoening bemerken in de te houden uitgangskollekte die moet helpen het laatste restje restaura tieschuld weg te werken. Bandopnamen zijn helaas niet mogelijk op deze avond. „The holy Boy" en „Christmas Carol". Veel van de zang was met orgel- en or kestbegeleiding. Op het machtige orgel gaf Jan van Weelden een improvisatie over „Gloria in Excelsis Deo". Zeer het beluisteren waard. Met de alt en sopraan werd gezongen „Battle hymn of the republic" van Peter J. Wilhousky. Van de dirigent Arie Pronk was de bewerking „Dierb're Heer Jezus", gezongen door het koor, dat ook een spontaan applaus oogste. Als samenzang klonk het „Ere zij God" en met solisten, koren en publiek het altijd imponerende „Glory, Glory Halle lujah", waarvon nog een toegift volgde. Onvermeld willen we niet laten de 'mededeling die de dirigent Arie Pronk deed voor het zingen van het vers „Dankzegging". Het is gedicht door de heer Spaanderman, een trouw bezoeker van de concerten en het werd bewerkt door F. Pijlman. Deze vriendelijke geste van de heer Spaanderman werd zeer op prqs gesteld. Slotwoord. Na het uitreiken van bloemen aan lei ders, dirigent (en) en solisten sprak dhr. E. van Kapel, voorzitter van „The Credo Singers" het slotwoord. In Lucas 2 staat, dat de Herders in de nacht van de ge boorte van Christus alom verkondigden wat zij gehoord en gezien hadden. „Zo moeten wij ook aan een ieder die op onze weg gaat vertellen van het grote wonder dat in de Kerstnacht is geschied voor mensen die in nood zijn", aldus de heer Van Kapel. De grote schare verliet vol „grootse" indrukken De Doelen met dank en waardering aan allen die dit gebeuren mogelijk maken en uitvoeren. Wie er nog nooit geweest is raden we beslist aan er D.V. volgend jaar eens heen te gaan. Voor dit jaar zijn alle kaarten uitver kocht. Totaal 10.000 fc/%<^/^t^%.^^%/^^%^^<»>%.'^'%^^^^<^^^^^-'^' Van de jaarlijkse Koor- en sa- menzangavonden in „De Doelen" zijn er twee avonden gereserveerd voor de bejaarden, gehandicapten en de langdurig zieken. Ook van Flakkee gaan er mensen heen die hiervoor in aanmerking komen. De „Stichting Bejaardenwerk Oostflakkee" verzorgd ook al vele jaren een reis voor de bejaarden van Den Bommel, Achthuizen, Ooltgensplaat en Oude Tonge. Maandag 11 december vertrokken er twee bussen richting Rotter dam. Ook Middelhamis en andere plaatsen organiseren een bezoek aan „De Doelen". Van „Hernes- seroord" was ook een busje met pupillen aanwezig. Leden van de Rode Kruiskolon- ne uit Rotterdam hebben die avond handen vol w^erk om deze gasten te ontvangen. Deze grpep vrijwilligers(sters) zijn vooral vóór het concert druk in de weer om deze mensen van gereserveer de plaatsen te voorzien. Rolstoelen rijden af en aan. Met Rode Kruis- wagens worden de gasten thuis opgehaald, op hun plaats gebracht van koffie voorzien en zonodig geholpen. Zelfs worden er gasten op hun bed binnen gebracht en in de onmiddelijke nabijheid van het podium geplaatst. Ze kunnen zodoende alles van zeer nabij meemaken. En reken er maar op dat deze mensen, die van veraf en dichtbij komen, reuze genieten. Ze zouden voor geen geld deze avonden willen missen. Hulde aan aUen, vooral aan de leden van het corps RKK, die zich hier volledig voor inzetten. OUD VOSSEMEER Interkerkelijke kerstviering De gezamenlijke kerken van Oud-Vos- semeer houden donderdag 21 december in het dorpshuis De Vossenkuil een kerstviering met samenzang, lezing en een predikatie. Suiker Unie heeft het boekjaar 1977/ 1978 afgesloten met een voordelig saldo van 10,8 mUjoen tegen 12 miljoen in het voorgaande jaar. De cashflow be liep 59,8 miljoen tegen f 56,6 miljoen in 1976/1977. Van een landelijk areaal van bijna 130.000 ha werden ruim 6,3 miljoen ton bieten geoogst, waarvan 3,6 mUjoen ton door Suiker Unie werden verwerkt tot 503.900 ton witsuiker. De binnenlandse afzet lag op een iets hoger niveau, deels als gevolg van de daling van de koffie- en thee-prijzen. Het suikerverbruik per hoofd van de bevolking bedroeg 41,3 kg. Tegenover een hoger suikerrende ment door de goede verwerkingskwali teit van de bieten in campagne 1977 stonden gestegen fabricagekosten, mede veroorzaakt door de voorbereidingen van het in campagne 1978 ingevoerde 4- ploegenstelsel. Ook de energie- en transportkosten namen toe. In de müieusector heeft met name de fabriek in Puttershoek goede resultaten bereikt met het tarra-onder-water-sy- steem, waardoor sinds Ij anuari 1978 ge gronde stankklachten zijn uitgebleven. De investeringen in de milieusector vormen een nog jaarlijks toenemende post van aanzienlijke omvang. Door handhaving van een ledenprijs van 95,per ton bieten zijn de resul taten over 1977-1978 enigszins gedrukt, hetgeen overigens ook voor een deel te wijten is aan een vermindering van de voordelen uit deelnemingen 5,9 mU joen tegen 8,8 miljoen in 1976-1977). Record-opbrengst. In het jaarverslag wordt reeds ge wezen op de door het fraaie najaars weer toegenomen bietenoogst 1978, die inmiddels een landelijke record-op brengst doet verwachten van 6,7 mUjoen ton bieten en een suikerproduktie van ruim 950.000 ton. Deze produktie vindt plaats in het kader van het contracten stelsel worden aan individuele telers quota van zogenaamde vette en halfvet- te suiker toegewezen, waarbij iedere categorie een eigen minimumprijs heeft. Voor 1978 geldt een overgangsregeling met de bedoeling om de prijsverschil len te minimaliseren. In het kader van deze overgangsregeling wordt nog ge studeerd op de problematiek van de magere suiker suiker boven de quota geproduceerd welke niet meer op brengt dan de wereldmarktprijs van suiker. Het jaarverslag besteedt aandacht aan de nieuwe E.E.G.-suikerregelLng voor 1980 en volgende paren, waarin volgens Suiker Unie de nadruk moet worden gelegd op het specialisatiebe ginsel en waarin een minimum bieten- prijs dient te worden vastgesteld, die tot het realiseren van een redelijk in komen voor de akkerbouwer bijdraagt. Verzorgd. Het jaarverslag is weer keurig ver zorgd, zowel wat het uiterlijk als het innerlijke betreft. Gewoonte getrouw is de tekst verlucht met een stel prachtige fot's, speciaal uit het agrarische West- Brabant. Op de laatste bladzijde worden deze foto's van een onderschrift voor zien. Is de kerk op pagina 17 niet die van Stampersgat inplaats van Dintel- oord? Een foto van een der producten, de Dinteloordklontjes laat het proces van de verpakking zien. Van de grootste suikerfabriek in ons land „Dinteloord" is op pagina 43 een fraaie panorama opname bij avond geplaatst. Voor dit prachtig uitgevoerde jaar verslag: van harte proficiat! Maandag - Dinsdag - Woensdag - Donderdag - Vrijdag: aUe dagen van 9.30 - 11.30 uur en van 14.00 - 16.30 uur, alle leeftijden. Toegang 1, Dinsdag: "19.30 - 21.00 uur Donderdag: 20.00 - 21.30 uur Vrijdag: 16.30 - 17.30 uur v.a. 16 jaar. Toegang 2, Tijdens de vakantie geen zwemles! Ie en 2e Kerstdag - Nieuwjaarsdag en Zaterdags: GESLOTEN Het personeel wenst U prettige feest dagen en een voorspoedig 1979. VERVOLGVERHAAL F. de Zeeuw J.Gzn. Historisch verhaal uit de Middeleeuwen Uitgevery „De Banier" 22 Maar vooraf was de gemeente samen geroepen in een plechtige godsdienst oefening. Men wilde gemeenschappelijk de zegen van de Heere afsmeken over het geweldige bouAvwerk, dat men wüde 'stichten. Het bouwen zou heel veel jaren duren, het bouwen bracht allerlei gevaren met zich, want er vielen levensgevaarlijke karweitjes op te knappen. Er moest steeds voldoende geld zijn, er moesten voldoende materialen zijn, en al de moeilijkheden, die zich bij de bouw konden voordoen, werden in deze kerk dienst aan de Heere voorgelegd. Maar er zat ook een praktische kant aan deze bijeenkomst. De gem^eente werd namelijk aangespoord om zoveel als in haar vermogen was, giften aan geld en bouwmaterialen bijeen te bren gen en verder aUes te doen wat de bouw van de toren kon bevorderen. Zo kon men bijvoorbeeld gratis ko men werken, een paar dagen of weken. Een boer, die op zijn erf forse eUiebo- men had, kon die omkappen en beschik baar stellen voor de bouw van de toren. En zo werd er meer opgenoemd, dat de zaak bevorderen kon. Er was nog een gewichtig punt, waar op de gemeente werd gewezen: dat wa ren de ambachtslui uit de vreemde. Het zou natuurlijk noodzakehjk zijn ambachtslui van buiten aan te trekken, zoals bijvoorbeeld steenhouwers. Daarin school voor de Utrechtse gemeenschap een groot gevaar. Al die vreemde lui binnen de muren van Utrecht konden een slechte invloed uitoefenen op de ze den en gewoonten van de Utrechtse be volking. Men kon die vreemde bouwlieden niet missen. TerwUle van het schone Gods- werk, dat men wilde stichten, moest men hun aanwezigheid verdragen, maar de gemeente werd aangeraden om met deze lieden voorzichtig om te gaan. Het zou er ook in de herbergen en taveernes wel eens dartel en brooddronken naar toe kunnen gaan. Na afloop van deze godsdienstoefe ning werd Maarten Gevaerts bij de vi caris ontboden. Met een bevend hart ging Maarten er heen. Deze gang naar de vicaris besliste over heel zijn verdere leven. Mocht hij de toren bouwen, dan kreeg hij ook Maria en dan zouden roem, eer en geluk zijn deel zijn. De vicaris ontving hem heel vriende lijk en deelde hem mee, dat de keus op zijn ontwerp was gevallen. Zijn plan nen hadden het ver gewonnen van die van al zijn mededingers. Ze waren vol komen in overeenstemming met de wen sen van de bisschop en van de geeste lijken. Het was de wens van de bis schop, dat de eerste steen van de toren zou gelegd worden op 20 maart 1321. Was die plechtigheid eenmaal voorbij, dan kon de bouwmeester zijn gang gaan. Een grote vreugde vervulde het hart van Maarten. Hij kon zijn oren bijna niet geloven en wist nauwelijks of hij waakte of droomde. Eindelijk was dus zijn wens vervuld. Hij was de bouwmeester van de Domtoren geworden en nu zou Maria zijn bruid worden. Even kwam de her innering aan Sanne de heks boven, maar dat zette hij dadelijk ver van zich af. Was hij nu werkelijk gelukkig? vroeg hij zich af. Hij had altijd gedacht dat dit zo zijn zou. En zou zijn naam nu werke- Ujk als bouwmeester bekend worden in al de Nederlanden en ver daarbuiten? Maar toen hij daar was aangeland met zijn gedachten was er ineens een som bere schaduw over zijn gezicht gegleden. Ineens viel alle vrolijkheid van hem af. In zijn verbeelding zag hij plotseling een toneel voor zich, dat hem met af grijzen vervulde. Hij rilde. Maar waarvoor moest hij zich eigen lijk plagen met zuUce nare en sombere gedachten? Hij moest blij zijn, want hij. Maarten Gevaerts, die eenvoudige He negouwse jongen, was dan nu toch maar de bouwmeester van de Utrechtse Dom toren geworden. Zijn eerste doel had hij dan toch maar bereikt. En zijn tweede doel? O, dat zou hij vast en zeker ook be reiken. Toen de vicaris hem zo pas meedeelde dat hij de bouwmeester van de Domto ren was geworden, was zijn eerste ge dachte geweest, dat Maria van Ath nu zijn bruid was geworden en dat hij over een paar jaar met haar zou kunnen trouwen. Dat zou gebeuren, ondanks de tegen werking van die laffe Joost den Bakker. Ook van het geleuter van oude Sanne trok hij zich niets meer aan. Sanne zou zijn huwelijk met Maria door al haar hekserij ook niet tegen kunnen houden. Hij had de belofte van smid Van Ath ennu hij bouwmeester was geworden, zou de smid zijn woord houden, daar van was hij vast overtuigd. Over twee jaar zou hij naar Hene gouwen reizen om zijn bruid te halen. Dan zou hij in het nederige dorpje waar hij geboren was verschijnen als de be roemde en geëerde bouwmeester. De mensen in het dorp zouden blijven stilstaan. Ze zouden elkaar vragen: „Ken je die man niet? Dat is Maarten Gevaerts, Maarten de monnik, zoals hij vroeger werd genoemd. Hij is nu de be roemde bouwmeester van de Domtoren te Utrecht". Zelfs bij het verre nageslacht zou zijn naam in hoge ere worden gehouden. Dat waren de toekomstdromen, die Maarten droomde. En er was voor Maarten zeker alle re den om aan te nemen, dat deze dromen eens werkelijkheid zouden worden. Maar was Maarten dan de dubbel zinnige voorspelling van Sanne, de oude heks, vergeten? Nee, dat was hij beslist niet. En de voorspelling, die dat oude wijf had gedaan, kwam heel vaak zijn mooi ste dromen verstoren. Ze had hem duidelijk gezegd, dat Ma ria van Ath zijn vrouw zou worden. Even duidelijk had zij hem voorspeld, dat hij de bouwmeester van de Dom toren zou worden. Maar toen had ztj de ze twee mooie voorspellingen feitelijk weer teniet gedaan door te zeggen, dat Maria van Ath nooit de vrouw zou wor den van de bouwmeester van de Utrechtse dom. Hoe moest hij nu deze uitspraken met elkaar in overeenstemming bren gen? Met elkaar in overeenstemming brengen? Maar dat wilde hij toch zeker in 't geheel niet? Hij bedankte er voor om zijn hersens nog een ogenblik langer te kwellen met de malle en dubbelzinnige uitspraken van zo'n oude toverkol. Hij trok zich daarvan geen steek meer aan. Hij was nu de bouwmeester en hij zou zich schamen, als hij zich nog langer be kreunde om al dat heksengeleuter. Oude vrouwen en zenuwachtige meisjes kon daarmee de doodsschrik op het lijf worden gejaagd, maar daarmee maakte men Maarten Gevaerts niét meer van streek. Zo'n beroemde bouwmeester had an dere dingen aan zijn hoofd. En toch? En toch betrapte hij er zich telkens weer op, dat hij bezig was om zijn her sens afte tobben om het raadsel, dat Sanne hen met haar vreemde voorspel ling te raden had gegeven. Intussen wilde hij er voor zorgen, dat Maria zo spoedig mogelijk op de hoogte werd gebracht van het heuglijk nieuws, dat de vicaris hem had meegedeeld. Hij schreef daarom een briefje, waar in hij haar meedeelde, welk een groot geluk hun beiden was ten deel geval len. Verder sprak hij haar moed in. Zij moest zich maar niet van streek maken over die onheUsprofetie van Sanne, maar volhardend op hem blijven wach ten. Over twee jaar zou hij naar Hene gouwen komen om haar te halen. Haar vader zou dan zeker geen bezwaar meer hebben en zij zouden eindelijk het ge luk hebben verkregen, waarnaar zij zo lang hadden uitgezien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5