Uitnodiging voor onze sfeervo Tot ziens op onze speciale showdage Q OVERWEEL STRUIJK B.V 1978 was een gunstig jaar w Polder Goeree Goeree's raadsleden plantten hun boompje inde modder Komt U geheel vrijblijvend eens kijken in onze 1200 BTI tOOnZ33lB U zult versteld staan over onze kollektie modern en klassiek. i Mélissant ÏJlBl. 01877-2017 Woensdag 27 decemiber tot 6 uur Donderdag 28 december tot 6 uur Vrijdag 29 december tot 9 uur 's avonds Zaterdag 30 december tst 5 uur 's middags Reserveren voor 1979 is mogelijk.' Oude meubels inruilen kan ook. Korfbal nieuws RUILVERKAVELING „DE STELLE" OFFICIEEL GESTART Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Dinsdag 19 december 1978. KERST MEUB HOW C3INKGO Nieaweweg 4—6 meubelen van het verkeer naar de Klepperstee kiinnen uitvoeren. Deze verbetering van de verkeerssitutatie heeft in het drukke seizoen zijn nut reeds bewezen. Voor het verbeteren van de wegen volgens het ruilverkavelingsplan is reeds een praatplan opgesteld. Voor het verbeteren van de Hofdijks weg is van de zijde van de provincie een subsidie in het vooruitzicht gesteld voor het jaar 1981. Voor wat betreft de voor uitgang in de plannen voor de rijkswe gen moeten we zeggen dat we hierin wel zeer teleurgesteld zijn. De Vrijheidsweg, de Groeneweg en ook de Oudelandseweg moeten maar steeds blijven dienst doen als vervangende rijksweg, hoewel deze daarop niet bere kend zijn. De bezuinigingen bij het Rijk schijnen zover te gaan dat op een door ons geschreven brief hierover na ander half jaar nog geen antwoord mogelijk is. Op een verzoek, door ons gedaan in fe bruari van het vorige jaar om met spoed de rijksweg vanaf de Schans tot De Punt aan te leggen, of wanneer dit niet mogelijk zou zijn, dan de extra kosten van het onderhoud van de zgn. ruit, vol ledig voor rekening van het rijk te ne men, hebben we nog steeds geen uitslag mogen vernemen. In het geheel terugziend op het afge lopen jaar kunnen we dit in 2 hoofdza ken splitsen. Namelijk aan de éne kant veel vergaderen en overleg over zaken als integratie, voornamelijk over de plannen voor een nieuw zuiveringsschap voor de Hollandse eilanden en waarden, één en ander met sombere vooruitzich ten, en aan de andere kant een jaar met historische gebeurtenissen, zoals het verkrijgen van zoet water tussen Stel- lendam en het gemaal Wittebrug; inge bruikname van een rioolzuiveringsin stallatie voor heel ons gebied; en ingebruikname van een nieuw pers rioolgemaal te Ouddorp en aangepaste rioolgemalen te Goedereede en Stellen- dam; aangevangen met de ruüverkave- lingswerken en als laatste een voorstel, dat u straks te bespreken krijgt, name- hjk om de lasten voor het kom.ende jaar te verlagen. De begroting voor het dienstjaar 1979 werd goedgekeurd. Dit hield in dat de omslag zal worden verlaagd van 105, tot 100,per ha en dat het bedrag van de verontreinigingsheffing voor 1979 is verlaagd van 38,tot 36,— per vervuilingséénheid. Besloten werd verder een nieuwe traktor met cirkelmaaier en een be drijfswagen ten behoeve van het zui- veringsbeheer aan te schaffen. De vergadering kon zich verder voor lOOVo scharen achter het door het be stuur ingestelde bezwaarschrift tegen de voorgenomen polderconcentratie, waar zoals werd opgemerkt iedereen tegen is, en sprak over eventueel te ne men stappen als deze concentratie wordt doorgezet. Dijkgraaf J. Voogd van de Polder Goeree heeft j.l. woensdagavond voor de verenigde vergadering de volgende terugblik op 1978 gegeven: Ook in het afgelopen jaar is de veilig heid van ons gebied, dat wil zeggen de beveiliging tegen overstromingen, weer toegenomen door de door rijkswater staat uitgevoerde duinverzwaring tus sen het Plaatje en de Oosterweg. Met de volgende fase van het op Del tahoogte brengen van de Noordzeekust, n.l. het gedeelte tussen de Oosterweg en het Flauwewerk is ook reeds een aan vang gemaakt. We kunnen thans weer constateren dat door vroegere besturen in ons ge bied wijze en vooruitziende besluiten zijn genomen om de Noordzee-waterke- ringen in handen van het Rijk te geven. Het zou voor ons wel een zeer kostbare zaak zijn geworden, om deze kostbare kunstverdedigingswerken, ondanks alle mogelijke subsidies, zelf uit te voeren. Wij hebben de taak om deze éénmaal verworven rechten ofw^el voordelen te handhaven en zeker te stellen. De beheersing van het water, dus het handhaven van de waterpeilen in de watergangen, heeft dit jaar' geen pro blemen gegeven. Doordat wij in het be zit zijn van goede bemalingsinstallaties, zijn de bemalingskosten zeker laag te noemen. Voor het komende jaar zijn de kosten hiervoor niet hoger geraamd dan die in 1978, per ha komen deze lasten op 15,—. Dankzij de goede weersomstandighe den heeft het onderhoud van de wate ringen en sloten normaal kunnen plaatsvinden. Wij hopen dat de verbe teringen, welke door de ruilverkaveling uitgevoerd zullen worden, eveneens on der zulke goede weersomstandigheden kunnen plaatsvinden. Het eerste deel van deze verbeteringswerken is vorige maand gegund aan de Fa. van Herk voor een bedrag van ruim 2.500.000, De werken aan de watergangen in de Rooklaasplaatpolder en de Halspolder zijn hierin nog niet opgenomen. Voor deze polderdelen wordt nog aan een planwijziging gewerkt. Wel is het aanbestede werk opgeno men het verruimen van de watergangen vanaf de Ooievaarsdijk tot de Piaspol der, welke een onderdeel zijn van de zo genaamde verversingswerken. Door het gereedkomen van de stuwen aan de Ooievaarsdijk en de Piasweg kan vanaf 14 maart j.l. water van het Zuiderdiep via Stellendam worden doorgespoeld naar de Wittebrug. Wanneer de water gangen aangepast zijn, zullen wij nog meer profijt hebben van deze in feite voor de zuiveringsinstallatie gemaakte werken. Voor het eerst in de geschiedenis wa ren de watergangen vanaf het gemaal Stellendam tot aan het gemaal Witte brug voorzien van helder en zoet water. Het belang van het samengaan van het beheer van de waterkwaliteit en de waterkwantiteit is hiermee duidelijk tot uitdrukking gekomen. Voor de polder Goeree is het afgelo pen jaar als beheerder van de kwaliteit van het oppervlaktewater wel een heel belangrijk jaar geweest. Op 20 maart is Ouddorp aangesloten op de nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie in de Rooklaasplaatpolder, op 30 maart is Goedereede hierop aangesloten- en op 9 mei Stellendam. Zo kunnen wij, wel met enige voldoening, vaststellen dat op laatstgenoemde datum, de polder Goe ree, dankzij ook de voortvarendheid van het gemeentebestuur, als eerste van de zuiverende waterschappen in de pro vincie Zuid-Holland, voor wat de ver vuiling van het oppervlaktewater be treft, gesaneerd zal zijn. Dit is precies verlopen volgens het door het in uw vergadering van 3 juni 1976 vastgestelde bestrijdingsplan. Wegen. Buiten het normale onderhoud heb ben we nog juist voor de bouwvakva kanties de uitvoegstrook ten behoeve MELISSANT KERSTMIDDAG Ned. Herv. Kerk De vrouwenvereniging hoopt haar Kerstmiddag te houden D.V. woensdag 20 december in het verg. gebouw „De Poort". Aanvang 2 uur. Er zijn geen uitnodigingen verstuurd, iedere belang stellende is hartelijk welkom. STAD AAN 'T HARINGVLIET KERSTZANGDIENST Op zaterdag 23 december, aanvang 20 uur, wordt in de Ned. Herv. Kerk de jaarlijkse kerstzangdienst gehouden. Naast veel samenzang zal ook voor u optreden: Het Chr. Gem. Koor „SoU Deo Gloria"; Kinderkoor; beiden uit Stad aan 't Haringvliet; Chr. Gem. Koor „Ju bilate" uit Ooltgensplaat, allen onder leiding van C. C. v. d. Heuvel. Verder is er declamatie, meditatie en trompetsolo. De toegang, is gratis. Mogen we op een grote opkomst reke nen? D.B.G.C. PAKT KOPLOPER BÓLNES Good-Luck niet verder dan 5-5 tegen Oranje-Zwart Bolnes - D.B.G.C. 7-8 In een zeer gqede wedstiijd heeft D.B. G.C. kans gezien om. de eerste punten te behalen. Van meet af aan speelde DBGC een hoog tempo waarbij Bohies al snel aan de noodrem moest trekken, Longin Löf- ner verzilverde de toegekende strafworp 0-1. Gelijk hierna werd het 1-1. Er werd goed geplaatst en na een kwartier kwam Lida Sala vrij en schoot beheerst DBGC op voorsprong. 1-2. Tot aan de rust bleef het een gelijk- opgaande strijd en nadat Bolnes 2-2 had gemaakt bepaalde Longin Löfner de ruststand op 2 - 3. Na de thee een sterker spelend DBGC, maar moesten toch toestaan dat de thuisclub 3-3 inschoot. De ploeg van Piet Lonkhuizen kreeg enkele goede kansen, die door Johan v. d. Welle en Lida Sala werden benut, waarna Langin Löfner voor een 3-6 voorsprong zorgde. DBGC vergat nu het tempo hoog te houden, waardoor Bolnes op wat ge lukkige wijze op 6-6 kwam. In de slotfase bleken de Oude-Tonge- naren over meer doorzettingsvermogen te beschikken en dank zij het goede verdedigen van Johan v. d. Welle had de aanval veel balbezit, dit leverde een vrije kans op voor An ja Pollemans, die koel raak schoot. 6-7. Bobies raakte in paniek en veroor zaakte een strofworp die door Longin Löfner in een doelpunt werd omgezet. 6-8. De thuisclub kon nog wel 7-8 scoren maar DBGC kwam niet meer in gevaar. Good-Luck 2 speelde tegen VIOS 2 en behaalden een ruime 10-4 overwinning, Bert Stuurman was erg produktief en nam vijf doelpimten voor z'n rekening, Lou Minheere scoorde 2x, Leen van Antwerpen 2x en Jan Verhage lx. DBGC 2 ging op bezoek bij Spido 1 en moest met een 10-4 nederlaag ge noegen nemen, alleen Sjaak de Geus en Jan Hameete kwamen beiden tot twee doelpunten. Zaterdag a.s. krijgt DBGC 1 om 15.50 uur KWIEK 1 op bezoek, misschien mogelijkheden om opnieuw tot winst te komen. DBGC 2 krijgt Korbatjo op bezoek en zal het erg moeilijk krijgen. De topper van dit weekend is: VIOS 1 - Good-Luck 1. Leen van Antwerpen, trainer-coach van VIOS en vorig jaar nog werkzaam bij Good-Luck verwacht een sportieve wedstrijd, met Iets meer kansen voor het geroutineerde Good-Luck. Ook trainer v. d. Vliet van Good-Luck hoopt op een sportieve en mooie wed strijd. DIRKSLAND N.C.V.B. De N.C.V.B. afd. Dirks- land hoopt op D.V. woensdag 20 decem ber een Kerstbijeenkomst te houden in „Onder de Wiek". Aanvang kwart voor acht. Gasten zijn hartelijk welkom. HERKINGEN KERSTZANGAVOND Op vrijdag 22 december a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk de jaarlijkse Kerst zangavond worden gehouden m.m.v. de jeugdverenigingen en het Chr. Gemengd koor „Canto Voluntas" o.l.v. M. Melis sant. Het programma zal worden uitge zonden door de kerktelefoons van beide plaatselijke kerken. Iedereen is van harte welkom. Aanvang 19.30 uur. THOLEN Afscheid directeur Gem. Werken In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de di recteur van Gemeente Werken Tholen, de heer P. A. Boot, vrijdag afscheid ge nomen van deze dienst. Na werkzaam te zijn geweest bij de Centrale Dienst Schouwen-Duiveland werd hij in 1964 benoemd tot directeur te Tholen. Het boomplant-festijn ter markering van het begin van de uitvoering van de ruilverkaveling „de Stelle" is een wat verknipte vertoning geworden. Vorige week liet de vorst zich nog gelden en moest het gebeuren worden uitgesteld, maar j.L vrijdag was het andermaal mis oindat de regen het in te planten terrein in een modderpoel had veranderd. De omstandigheden waren opnieuw te boos om er de schooljeugd op los te laten en zo kwam het dat het vrijdagmorgen al leen de raadsleden en burg. van Velzen waren die de natte brq trotseerden om er hun boompje op te zetten In het Ver. gebouw „Het Haegse Huus" verzamelden ze wat moed, zetten de kraag op en trokken stevige laarzen aan waarna het gezelschap zich naar het terrein begaf, gelegen aan het eind van de Schoolstraat. Inplaats van de 350 bo men die door de schooljeugd zouden worden ingeplant waren 't er nu enkele tientallen, voornamelijk linden, die op een plaatsje wachtten in het bos dat uiteindelijk 39 ha groot zal worden en vanaf de Schoolstraat zal strekken tot aan de Zuiddij k. Nu wordt de eerste 9 ha ingeplant waarna pas in '82 en '83, wanneer de grond beschikbaar is de overige dertig hectares zullen volgen. Intotaal zullen er enkele honderddui zenden bomen worden geplant, alleen op de thans begonnen 9 ha komen er al 40,000. De inplant wordt verzorgd door hoveniersbedrijf Braber uit Renesse, een en ander in opdracht van Staatsbosbe heer. Toch waren er bij het modderterrein nog wel wat toeschouwers, heel wat zelfs omdat de plaatselijke kleuterscho len een kijkje kwamen nemen. Wellicht kom.en de kleintjes en ook de leerlingen van de overige scholen in maart volgend jaar aan de beurt. Ir. Zwart, plaatsvervangend H. I. D. doelde op de nationale boomplantdag op 21 maart volgend jaar toen hij het over een nieuwe kans voor de Stellendamse jeugd had. Ook burg. van Velzen zou hen die gelegenheid graag geven omdat het planten van bomen de jeugd heel dicht tot de natuur brengt. Zeker wanneer ze een „eigen" boom planten zullen ze daar zorg voor ken nen en zal 's burgemeesters spijtige constatering dat er diltwijls meer bo- Burg. V. Velzen plant zijn eigen boom; als te doen gebruikelijk stonden de beste stuurlui aan de wal men worden vernield dan geplant, mis schien ooit worden achterhaald. Dhr. L. Visser begeleidde de inplant ook met zijn allerbeste wensen. Hij deed dat in zijn functie van voorzitter van de Plaatselijke Commissie. Hij hoopte dat het Stellebos straks voor velen een plezierige plaats zal zijn om te toeven. Bovendien zal het ook een welkome groengordel zijn tussen de be- bouwing en de Dammenweg die nog zal worden aangelegd. Door Ir. Zwart werd vervolgens het naambordje onthuld waarop de naam „Stellebos" is aangebracht. De raadsleden modderden vervolgens over het terrein en met vereende krach ten plantten ze dat het een aard had. Burg. van Velzen plantte, in goed gezel schap van de gem. secretaris de eerste boom. De eerste schep grond die hij in het plantgat wierp bracht een zuil water omhoog, als ware die bestemd voor de broekspijpen van de heren wethouders. Hoe het ook zijde eerste boomp jes gingen de grond in. Het Stellebos is in wording Ir. Zwart onthult het naambord.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2