EiiArtDEn niEUWs 100.- kado Nieumrs TERLENKA PANTALONS een tijdelijke GROTE REDUKTIE van ZOp" HET LICHT IN DE NACHT 3e blad Vrijdag 15 decemtoer 1978 No. 4751 HET KVENSTER -k uit de kerken Doordat wij diverse series TOP-KLASSE KOSTUUMS zeer voordelig konden inkopen, kunnen wij U deze GROTE KORTING geven. Onze kollektie is opgebouwd uit de beste merken uit binnen- en buitenland, waaronder „Wilson en Glenny". „Reld en Tailor", „Robert en Nobel" enz. tot en met maat 62V4. U weet: wij zijn specialist in grote maten. TEVENS OP AL ONZE Normale openinstijden: 8.45-12.00 uur 1B.00-17.45 uur Donderdag 21 december: extra koopavond 's Maandags de gehele dag gesloten. MIDDELHARNIS KOOPAVOND Vrijdags tot 21.00 uur Pootaa r da p pellbe I ei d 1979 vastgesteld Uw huls verkopen? TAMBOER Agrarische CAO'S Een wereld in nood vol 'dreiging en dood, Een wereld waar nieits valit te hopen. Verloren in schuld, in donker gehuld, maar de deur van de wereld gaat open Gaat open voor 't Mcht. Door het Kind dat daar Ugt is God naar de wereld gekomen. Daalt Hij neer in hun nacht Met Zijn hef de en macht heeft Hïj satan de zege ontnomen. Gods Heülicht breekt baan, geen jtnenis kan 't verstaan izelfs engelen kunnen 't niet vatten. Maar hij die gelooft buigt aanbid(dend het hoofd, Dit wonder is niet te omvatten. Lanerta. Jeugdschaatsen in Den Haag blik op k«r en samenievino Abortus Haalbaarheid Het Kind Over het nieuwe wetsontwerp tot re geling van de abortus-kwestie is al heel wat gezegd en geschreven, maar het laatste en verlossende woord is er ze ker nog niet over gesproken. Merkwaardig in deze discussie is de positie van het CDA. Tot nog toe heeft de christelijke regeringspartner in het kabinet steeds de indruk gemaakt tegen stander te zijn van abortus provocatus. Niemand minder dan de huidige pre mier Van Agt heeft, toen hij in. het vo rige kabinet nog minister van justitie was, een poging gedaan de beruchte Bloemenhove-kliniek gesloten te krijgen Juist de voorstanders van een vrije abortus richtten toen al hun pijlen op Van Agt en het hele CDA. Voor aktie- groepen als „Wij Vrouwen eisen" waren de „christelijken" de grote sta-in-de- weg om te komen tot legalisering van de abortus. Maar 't kan verkeren. Hoewel abortus volgens de thans geldende wet nog al tijd strafbaar is, is het vervolgingsbeleid steeds gematigder geworden. Of, nog beter gezegd, abortus kan op het ogen blik op grote schaal ongestraft geschie den. Geheel in deze lijn ligt het nieuwe wetsontwerp, waarin CDA en WD el kaar blijkbaar hebben kunnen vinden. Velen dachten dat dit akkoord nimmer zou worden bereikt. Zouden de CDA-ers volhard hebben bij hxm afwijzend stand punt, dan was dit akkoord er ook niet gekomen. Maar dan was het initiatief aan de Kamer geweest. Want zó was de afspraak: komt de regering voor 1 jan. niet met een wetsvoorstel, dah komt er één uit de kamer. En zo'n wetsontwerp zou uiteraard nog heel wat verder zijn gegaan dan dat van de regering dat nu op tafel Ugt. Toegegeven: het CDA stond voor een moeilijk dilemma. Het kon kiezen tussen een akkoord met de regeringspartner, de WD, die voor een vrijere abortus is óf het kon wachten op een initiatief uit de Kamer, waarbij te vrezen was dat alle beperkende bepalingen ten aanzien van abortus zouden vervallen. Het CDA heeft voor de eerste moge lijkheid gekozen. Daarmee heeft het de samenwerking met de WD gered en daarmee heeft het ongetwijfeld voorko men dat er een wetsontwerp zou worden ingediend dat de strekking zou hebben abortus helemaal vrij te geven. Alles dus terwille van de politieke „haalbaar heid" Maar daarmee heeft het CDA het moet in alle eerlijkheid gezegd worden wel haar oude standpunt losgelaten. Het nieuwe wetsontwerp immers, ge tekend door onder andere de CDA-mi- nisiter van justitie, de Ruiter, maakt abortus in principe tot een geoorloofde handeling. Het erkent in bepaalde ge vallen het recht tot het doden van men selijk leven. En zij die tijdens de jongste verkiezingen op het CDA hebben ge stemd omdat ze meenden dat deze partij zich toch wel zou inzetten voor de be scherming van ongeboren leven, moeten nu wel bitter teleurgesteld zijn. Ook al heeft het CDA ongetwijfeld bedoeld de abortus nog enigszins af te remmen, het principe is losgelaten. Nu moet u mij niet vragen hoe het dan moet. Ik weet alleen dat er met het gebod van God niet te marchanderen valt en dat men niet een kleiner kwaad mag toelaten om een groter kwaad te voorkomen. Dan kan ik me heel wat beter vinden in de visie van bisschop Gij sen van Roermond, die in de t.v.-rubriek Brand punt van de KRO verklaarde: abortus is nooit geoorloofd, er zijn op die regel geen uitzonderingen en er zijn ook geen verzachtende omstandigheden. „Ik begrijp helemaal niet", aldus de bisschop, „hoe het mogelijk is dat men zo gemaldsielijk over leven en dood van de meest onschuldige, onmondige en weerloze mens heen kan gaan". Nu zal het CDA hiertegen aanvoeren dat men zelf abortus óók niet wil, maar dat men nu eenmaal zit met het gegeven dat abortus plaats heeft èn dat de me ningen op dit terrein sterk uiteenlopen. Dan zeg ik toch met bisschop Gij sen: men mag niet uitgaan van de situatie, men moet uitgaan van het gebod Gods. De vraag of dit uitgangspunt wel haal baar is in de huidige politieke situatie is niet relevant. In deze weken waarin zoveel gespro ken wordt over het doden van ongeboren leven mogen we ons voorbereiden op het Kerstfeest. Toen de volheid des tijds ge komen is heeft God Zijn Zoon uitge zonden, geworden uit een vrouw, ge worden onder de Wet. In dat Kind van Bethlehem is het waarachtige leven. En wie op Hem vertrouwt. Zijn wetten on derhoudt vindt daarin grote loon! WAARNEMER. NED. HERV. KERK Beroepen te: Goedereede, Oude Ton- ge, Den Bommel, Brandwijk, Aalburg, Kamperveen en Goudswasird kand. M. Aangeenbrug te Heukelum; Giessendam C. V. d. Eergh te Rotterdam; Baam P. Droogers te Bodegraven. Bedankt voor: Middelhamis C. Vos te Amsterdam; Ridderkerk en Wageningen E. F. Vergunst te Middelhamis; Hierden J. den Hoed te Sliedrecht; Woudenberg, 's Grevelduin-CapeUe en Genemuiden J. V. d. Ketterij te Zetten. Ds. W. L. Tukker, em. pred. te Was senaar is in een ziekenhuis opgenomen. Voorlopig zal hij geen preek- of spreek beurten kunnen vervullen. GERÈF. KERKEN Beroepen te: Andijk D. Ras te Oppen- huizen; Hardenberg J. Kamphorst te Suawoude; Bennekom H. Douwes te Den Burg (Texel); Neede en Haaksbergen I. Hoogsteen te Blyth (Canada). Aangenomen naar: "Valkenswaard A. V. Andel te Oostemijkerk; Groningen J. Jeuring te Heemse; De Krim S. Groen te Friesepalen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Westerembden en Lop- persum J. v. d. Hoeven kand. te Gro ningen; Apeldoorn T. Boersma te Zuid hom; Zuidwolde R. de Graaf kand. te Kampen. Bedanikt voor: De Bilt H. Veenstra te Brunssum; Driebergen, Schildwolde en Monster T. Wendt te Goes; Hoogkerk R. Urban te Goes. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen ïe: Enschede A. Drechsler té Haarlem. Bedankt voor: Driebergen L. v. d. Mey te Middelhamis; Heerde P. Roos te Harderwijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Almelo A. Moerkerken te N. Beijerland; 's Gravenpolder en Franklin Lakes A. Vergunst te Veen. Bedankt Voor: Tricht E. Venema te Drachten; Nieuwer Ter Aa B. Reinders te Ridderkerk; Emmeloord H. Hofman te Rotterdam-Z; Randburg (Z. Afrika) M. V. Gelder te Gouda. Beroepen te: Aalburg en 's Graven- zande J. Koster te Bameveld; Middel burg J. Karens te Opheugden, URK: Urk is altijd al een beetje eigenaardig geweest in zijji kerkelijke schakeringen. Maar op het ogenblik moet men van goede huize komen om er wijs uit te worden. Oorspronkelijk was er op dit eiland natuurlijk (zoals overal) één kerk, de Hervormde. In de tijd van de afschei ding n.l. in 1836 ontstond er ook een Gereformeerde Kerk. Toen deze in 1892 met de doleantie meeging, onttrok zich daar een gedeelte aan en stichtte de Chr. Geref. Kerk in 1894. Omstreeks 1960 splitste zich hier van een gedeelte af, terwijl ook ver schillende oorspronkelijk Hervormden die in Evangelisatie verband bijeen kwamen, zich dasirbij voegden. Zo ont stond een Oud Geref. Kerk. Een gedeelte der Herv. Evangelisatie, die zich met de Confessionele prediking in hun eigen kerk niet konden vereni gen, bleef door vergaderen in een eigen gebouw „Elim". Inmiddels deden zich grote verande ringen voor in de oude Gereformeerde (Dolerende) kerk. En groot deel kon zich niet meer verenigen met de huidige koers der Synode. Een 1700 leden scheid den zich af en voegden zich bij de Chr. Geref.. Kerken. Echter niet bij de be staande kerk, doch in een nieuwe kerk „Urk-Oost". Oorspronkelijk kwamen dezen bijeen in een noodkerk „De Schuilplaats". Inmiddels werd een nieu we kerk „De Maranatha-kerk" in ge bruik genomen en kwamen twee predi kanten over om deze kerk te dienen n.l. Ds. J. Westerink uit Nunspeet en ds. J. Brons uit Veenendaal. Daar- deze kerk nog steeds groeit is de nieuwe kerk reeds te klein en wordt nu weer mede samengekomen in de oorspronkelijke noodkerk. De oude Chr. Geref. Kerk wordt gediend door Ds. A. Baars. Er was echter ook een gedeelte der Gereformeerde kerk (Dolerende) die zich niet aansloot bij de Chr. Geref. kerken, maar zelfstandig bleef onder de naam van Reformerende kerk. Deze ver gadert in „De Bron". Hier gaan Her vormd Gereformeerde predikanten voor en worden zelfs de sacramenten bediend, daar men zich als kerk heeft aangemeld bij de overheid. Hoe dit overigens moge- Ujk is n.l. dat Hervormde predikanten daar de sacramenten bedienen, is ons niet erg duidelijk, daar de leden dier kerk niet Hervormd zijii en er dus ook geen Hervormde ambtsdragers gevon den worden. Daarentegen is de bestaande Her vormde Evangelisatie kerkelijk geïntre- geerd en heeft wél ambtsdragers. Het zal duidelijk zijn, dat de onderlinge ver houding tussen Hervormde Kerk en Evangelisatie enerzijds en de z.g. Refor merende kerk anderzijds, niet al te best is. Voorts is er altijd nog een deel der Geref. Kerken, dat meeging met de Vrij making der kerken in 1944. Dit deel is thans echter ook al weer gesplitst in z.g. „binnen" en „buiten" verbanders. Nu zeer recentelijk de Oud Geref. Kerk dhr. M. v. d. Ketterij heeft beroe pen (deze was vroeger predikant bij de Geref. Gemeenten in Nederland) en de ze inmiddels als predikant is bevestigd, is ook daar weer een scheuring ontstaan daar een deel het niet eens is met de burgerlijke staat van deze predikant. Zij komen nu apart bijeen in het gebouw „De Bron". Recapitulerend hebben we thans in deze tienduizend inwoners tellende ge meente dus de volgende kerkeUjke ver deling: Ned. Herv. Gemeente (confessioneel) met twee kerken en één predikant. Ned. Herv. Wijkgemeente (Geref. Bond) met het kerkgebouw „Elim". Reformerende kerk (apart) waar Herv. Geref. predikanten voorgaan. Gereformeerde kerken, Beth-el kerk, Petra kerk en de Poort. Vrijgemaakt Gereformeerde kerk binnen verband. S;S55SSSSSSSSS!S5SSSSS5S!SS3!SS!SS!SSSS?5S^^ Het bestuur van het Landbouwschap heeft in z^n openbare vergadering van 6 december 1978 het pooïaardappelbe- leld voor het nieuwe jaar vastgesteld. Dit is gedaan in samenwerking en in overeenstemming met het Bedrijfschap voor de Handel in Aardappelen. De belangrijkste onderdelen zijn de garantieregeling, de afzetpropaganda in het buitenland en de zogenaamde af- voerregeling voor de kwikrestanten. Het vorige seizoen is besloten tot de instelling van de zogenaamde calami teitenheffing. Deze heffing komt erop neer, dat bij een zeer groot STAPA- overschot de normale areaalheffing over het betrokken oogstjaar wordt vervan gen door een aanzienlijk hogere areaal- Gereformeerde kerk Vrijgemaakt buiten verband. Chr. Geref. Kerk gediend door Ds. A. Baars (900 zielen) Eben Haëzer kerk. Chr. Geref. Kerk-Oost gediend door ds. Westerrink en Brons, 1700 zielen met de „Maranatha" kerk en „De Schuil plaats". Oud Geref. Kerk „Jachin-Boaz" kerk, gediend door Ds. M. v. d. Ketterij. Vrije Gereformeerde Gemeente, gediend door dhr. Bod, samenkomend in „De Bron" en ongeveer 100 zielen tellend. En ten slotte is er dan nog een Volle Evangelie gemeente, welke diensten houdt in het gebouw „Irene". heffing, oplopend van 300,— tot 500,per hectare. Aangezien de situatie met betrekking tot de verwezenlijking van een EG-aardappelbeleid nog steeds even onzeker is, wordt voortzetting van de garantieregeling slechts verantwoord geacht wanneer ook de calamiteiten heffing wordt gecontinueerd. Besloten is dan ook deze te handha ven, zij het dat deze heffing wat later, dat wil zeggen bij een iets grote STOPA- overschot (namelijk meer dan vier ton per hectare) in werking zal treden. Daarnaast blijven de gewone areaalhef fing en plombeheffing ongewijzigd. Voorts wordt in verband met de kos tenstijgingen, die in de pootgoedteelt de laatste jaren niet gering zijn geweest, de garantieprijzen over de gehele linie verhoogd met 2,per honderd kilo. Wat betreft de afzetbevordering is de begroting van het Nederlands Instituut voor de Afzetbevordering van Pootaard- appelen (NIVAP) voor 1979 goedgekeurd Bijna 2,5 mUjo engulden zal worden besteed aan de bevordering van de ex port. De afvoerregeling van de kwik restanten wordt in hoofdlijnen ongewij zigd voortgezet. In verband met de grote risico's van de export van pootaardappelen naar af zetlanden ver buiten de EG werd door het bestuur gewezen op de noodzaak van verbetering van de huidige export- kredietfaciliteiten voor deze sector. Het zogenaamde geschoonde prijsin dexcijfer voor de gezinsconsumptie is tussen mei en november gestegen van 117,6 tot 120,0, dus met 2»/o. Op grond van de indexeringsbepalingen in de agrarische cao's zullen de lonen met in gang van 1979 met 2''/o worden verhoogd, met inachtneming van de per sector In de cao's gestelde minima. In een aantal cao's is het loon van de laagste fimctiegroep gekoppeld aan het wettelijk minimumloon. De stijging hier van per 1 januari a.s. is nog niet bekend. De nieuwe looncijfers zullen zo spoe dig mogelijk op de gebruikelijke wijze worden gepubliceerd. De schaatsclub G. en O. organiseert in de kerstvakantie, in samenwerking met busonderneming van iVtourik uit Dintel- oord een bustocht naar de ijsbaan „de Uithof" te Den Haag. De jeugd kan a 6,deelnemen in welke prijs zowel de rit als het toegangskaartje zijn begre pen. De bus vertrekt vanuit Dirksland rond 1.00 uur 's middags en vervolgens uit de overige plaatsen op Midden- en Oostflakkee. Men kan zich opgeven via tel. nr. 01871 - 1701.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 9