mm?j LUCRATO A Uw huis verkopen? TAMBOER i Uien Rijnsburger I voor de PRIMEURTEEIJ met zeer VASTE HUID ^è^;- F=ICJYALSLUIS Schaakverenising ,,De Zwarte Pion'' OORLOGSGRAVEN Uw hyis v@rkepen? TAMBOER Advents - Zangdienst Zandschade op Volkerak percelen Kerstconcert in Layrenskerk ,,OPEN DAC OOSTERSCHELDE Van onze Bruse buren: - it i^ Kerstavond N.C.V.B. iViiddeiharnis- Soiïimelsdijk Dienstencentrum- nieuws Kerststukjes maken in het Dienstencentrum Kerstbijeenkomst CPJ.O. Nationale wedstrijd voor Vrijetijdsbesteders Roeland Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 15 december 1978. Deze vraag- en antwoord-rubriek istaat Seheel ten dienste van de lesser die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kuut a sturm aan: Redactie Eilanden-nieaws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" 'vecmeld. De vragen worden door deeikimdigeii b«- antwoord en EUllen binnen enkele we ken na de uizending compleet met ant woord in deze rubriek w«rd«n gepuUi- eeerd. UIEN-LUCHT*AAN DE HANDEN In de rubriek van vrijdag 1 dec. gaven we enkele suggesties hoe kan voorkomen viTorden dat na het schoonmaken van uien de handen naar uien blijven rui ken. Een lezeres uit Den Bommel deed ons een nieuw idee aan de hand dat zo beweert zij zeker afdoende zal blijken te zijn: „Het is toch zo eenvoudig", schrijft mevrouw;, vóór men uien gaat schoon maken de handen wassen, ze wat afdro gen maar voldoende vochtig houden om ze met keukenzout in te kunnen wrijven. Na het uienschoonmaken de handen weer wassen ende uien- lucht is verdwenen!" LANGSTE PLAATSNAAM In de rubriek van vorige week meen den 'we dat een plaatsje in Wales, met 58 letters, de langste plaatsnaam ter wereld droeg, maar een abonnee heeft ons een nog langere naam doen weten. De plaats met een naam bestaand uit 75 letters ligt in Nieuw Zeeland, bij Hakes Bay en heet: Taumatawhatagi- habgakoautamateapikaithenuaanwa- nakkitanantahuwhaktamahangakoa. De naam betekent: „heuvelrug waar Tamatea de reiziger op zijn neusfluit voor zijn liefste speelde". MUNTEN EN ZEGELS De postzegels van IV2 cent die in het bezit zijn van dhr. B. te Ooltgensplaat hebben geen grote w^aarde. De w^aarde ligt niet hoger dan een kwartje per stuk. Zo is het ook met de zegels (van 1 et. en IV2 et.) van A. M. de V. Dhr. J. N. uit Middelhamis kan voor de door hem beschreven munten resp. 17,en 15,maken. Hij kan ze te koop aanbieden bij de Bank. ERFENIS KWIJT Mijn eigen huis en andere bezittingen staan op naam van mijn zoon, zodat hij geen successierechten verschuldigd zou zijn na mijn overlijden. Nu is hij zwaar ziek geworden en de dokter geeft geen hoop meer. Hoe kan ik nu bewijzen dat alles van mij is, als hij sterft. Of erf ik dat terug? Antwoord: De kinderen van uw zoon zijn éérder gerechtigd tot zijn nalaten schap dan zijn ouders en doordat het huis en het andere onroerend goed vol gens de koopakten en het kadaster als zijn eigendom staan omschreven, komt alles na zijn evt. overlijden aan uw kleinkinderen. U kunt nu geen tweede akte meer laten opmaken, dat alles van u i^. Wenst u bij zijn leven teruggave van het onroerend goed, dan krijgt u te maken met de hoge overdrachtskosten en de fiscale gevolgen voor beiden. V^- scheuren van de opgemaakte papieren helpt niet, want het betreft officiële ak ten van de notaris met gedeponeerde af schriften en kadastrale inschrijvingen. Het betekent bovendien valsheid in ge schrifte als u afwijkende opgaven doet. U kunt ook nog geen overeenkomst sluiten met uw Ideinkinderen over evt. gebruik of (symbolische) huur van het huis enz. omdat volgens de wet elke overeenkomst over een nog niet open gevallen erfenis nietig is. Hopelijk zul len uw kleinkinderen t.z.t. wel begrip hebben voor de situatie. HUID VERZORGEN Je hoort zoveel crèmes, lotions en dure zepen aanprijzen waar je niet aan kimt beginnen vanwege de hoge prijs. Is er niet een goedkoop huismiddeltje om een zachte huid te krijgen? Antwoord: Het voordeligste middel is nog altijd die flinke scheut karnemelk in uw waswater, maar dan moet u daar beslist niet te zuinig mee zijn Neem een verhouding van 1 op 5 a 1 op 4, anders helpt het niet goed. SPIEGEL OPHANGEN Ik heb een mooie passpiegef weg moeten doen, omdat het weer erin zat. Hoe moet ik nu de nieuwe aan de muur bevestigen, zodat er niet opnieuw iets mee gebeurt? Antwoord: „Het weer" wil zeggen, dat het weerkaatsend vermogen plaatselijk afneemt, doordat de reflecterende laag aan de achterzijde van het glas loslaat. Dit kan gebeuren bij een slechte kwali teit spiegel, maar ook als er vocht in het spel is. Daarom is het 't beste, uw pas- spiegel zodanig aan de wand te beves tigen, dat er een ruimte van tenminste één centimeter tussen blijft. De aanwe zige lucht kan dan circuleren en zorgt er voor, dat er geen vocht uit de muur tegen de weerkaatsende laag van het glas komt. Overigens moet u ook zorg dragen voor een niet te hoog relatief vochtgehalte van de lucht in de kamers met spiegels, onder andere door veel te luchten bij droog w^eer indien dgl. ka mers niet worden verwarmd. TITULATUUR Bij het adresseren van de kerstkaart en nieuwjaarswensen zit je altijd met die verplichte aanschrijf titels, zoals ze nog in de zakagenda's en „Hoe hoort" vermeld staan. Moet dat er werkelijk bij? Antwoord: U schrijft aan uw eigen studerende zoon in deze tijd geen brief meer met „weledelgeboren heer", ook al staat dat van oudsher in de (nu ver ouderde) lijstjes. U mag tegenwoordig schrijven „De heerprecies zoals men vroeger altijd schreef „Mevrouw..." want een vrouw met academische titel moest het ook stellen zónder al die franje die bij mannen wel noodzakelijk werd geacht. Omdat ■wij nu niet meer zo opzien tegen adellijlïe figuren, mi nisters niet meer met „excellentie" worden aangesproken en wij boven een brief aan de koningin ook „Mevrouw", mogen zetten, is er alles voor, die hele titulatuur maar overboord te gooien. Op de normale adresbandjes gebeurt dat al, zelfs de vroeger gebruikelijke letters s.s.t.t. (behoudens titels en waar digheden) vergeet men in de regel. Al leen uit een oogpunt van welevendheid, takt of louter zakelijke redenen kan het een enkele keer aanbeveling verdienen voor bepaalde brieven zo'n ouderwetse aanschrijfvorm te gebruiken. HITS IN T ROOD Als ik hits opneem met mijn nieuwe cassettedeck, 'stel ik de geluidssterkte volgens de handleiding zodanig af, dat de wijzers van de stereo-metertjes niet op het rode gedeelte komen. Toch is het geluid vaak vervormd en toen ik mijn bandjes bij een vriend afspeelde, sloe gen op zijn recorder de wijzers door het rood heen. Hoe kan dat? Antwoord: Die signaal-sterktemeters (v.u.-meters) worden door de fabrikan- i?.;^ ill: ^öÊ&Swv POSTBUS 22-ENKHUIZEN BESTE KINDEREN Jè oom klimt weer maar in de pen, omdat ik toch je ome ben, en hopenUjk voorlopig blijf. 'k Hoop dat 'k nog menig briefje schrijf. Nog vele raadsels maken mag. Maar, wij zijn mensen van een dag; wij kijken niet in het verschiet, ja, weten zelfs van morgen niet. Veel brieven vielen in de bus; van neefje zo en nichtje zus, en steeds opnieuw ben 'k dan weer blij, denk dan „dat allemaal voor mij?" Want ied're keer is het weer fijn als er zovele brieven zijn. Dat doet ook ied're keer weer goed, en geeft oom Ko weer nieuwe moed. Maar bovendien oprechte vreugd om wat te doen voor onze jeugd. Ons lileine hoekje in de krant, geeft zo een onderlinge band. Al is dat hoekje dan maar klein, als er geen kinderhoek zou zijn, dan zou er veel worden gemist. Voor onze raadselmakkers is 't toch ied're w^eek een bezigheid, waarvan men leert, 't kost haast geen tijd. Want wie 't een poosje heeft gedaan, doet 't even voor het slapen gaan. En wordt daarvoor van tijd tot tijd nog met een leuke prijs verblijd. We geven dan voor deze keer, een heel eenvoudig raadsel weer! Maar dan, knoop dat vast in je oor dan komt er weer een kwaje, hoor! DECEMBERRAADSEL 3 1. X deel van het jaar 2. X altijd 3. X dag worden 4. X zonder vocht 5. X gewricht - alleen - weinig 6. X niet donker - n. zwaar 7. X uitspansel 8. X planeet - grond 9. X neerslag 10. X het donker 11. X bijenhouder 12. X nachtrust - zijwand van het hoofd. Als alle woorden goed zijn ingevuld, dan is op de kruisjeslijn (de beginletters dus) de naam te lezen van een plaats in Zuid-Holland. PRIJZEN: Een prijs voor het werk over de maand november krijgen: Peter van Rossum - Melissant Ingrid Tuinenburg - Middelhamis Anne v. d. Welle - Sommelsdijk Anne en Ingrid kunnen misschien hun prijs wel gaan afhalen op het kantoor van de krant? BRIEFWISSELING Bea van Oorschot - Den Bommel. De cember is maar een drukke maand voor je, Bea! En nu staan de Kerstdagen er nog niet eens bijBen wel erg benieuwd n^ar je rapport, want je schrijft dat er geen onvoldoendes op staan. Als dat zo is, krijg je van mij ook een tien! Het scheelde niet zoveel, of je had in Den Bommel kunnen schaatsen, zeg. Het leek zomaar opeens winter te worden. Het is nog wel wat vroeg, maar een beetje vriezend weer is wel gezond. Hoe is het afgelopen met de Gym-wedstrijd?,Hoor ik nog wel hé! Ria van Oorschot - Den Bommel. Het is maar wat leuk zo'n klein mannetje rond je heen, en ik ben bUj dat juUie zo van hem houden. Op die leeftijd zijn ze zo lief hé. Ik zie hem stappen met z'n nieuwe schoentjes! De klasse'avond is dus wel geslaagd als ik het goed heb be grepen. Je schrijft wel een beetje anders over je rapport dan Bea, maar dat kan ook nog wel meevallen hé. Het is nu geen tijd meer om op de fiets dat hele stuk af te leggen Ria; het is al zo vroeg donker ook, en om deze tijd is het weer ook niet zo aangenaam meer. Marina van Rossum - Mellssant. Wat gelukkig voor Sjors dat het goed met hem gaat, maar ik zou toch maar voor zichtig zijn met die witlofblaren. Niet al teveel want dat is beslist niet goed, al vindt hij ze lekker. Je hebt toch nog een mooi rapport Marina, niet één onvol doende. Maar goed je best doen hoor! Je hebt je brief weer heel leuk versierd met die plakprentjes. Je kan zien dat je een echte „dierenvriendin" bent. Ik dacht dat het een koolmees was, is dat juist? Peter van Rossum - Melissant. Het is al vroeg winter Peter. Heeft het bij jullie ook al zo gevroren? Jammer voor jullie dat het zo gauw voorbij is hé. Maar je vader zal er wel anders over denken, geloof je ook niet. Op de fiets zal het nu wel koud zijn, dat kan ik me indenken. Je dient vooral je handen wel goed in te pakken Peter. Maar flin ke jongens geven niet om een beetje kou, en op de duur hard je er in. Alleen regen en wind, dat moet je niet hebben als je een eind moet fietsen. Max van Rossum - Melissant. Ik ge loof dat jouw duiven het goed naar de zin hebben bij je, en ik weet haast wel zeker dat ze hun baasje kennen. Als je goed voor ze zorgt, dan eten ze uit je hand. Heb je dat al geprobeerd, Max? Moet je toch eens proberen jo. In het donker vliegen de duiven niet hé. Fijn dat ze een goed hok hebben, dat vinden ze natuurlijk erg fijn. Net zoals jij het fijn vindt als je gezellig in de warme kamer zit. Volgende keer je rapportcij fers eens schrijven hoor, ben er erg benieuwd naar. EUy Voprtman - Ouddorp. Wat een geweldige belangstelling hebben je ouders gehad zeg. Dat is toch wel aan genaam als er zo om je gedacht wordt. Vooral als er dan nog oude bekenden komen, dan worden er weer eens her inneringen opgehaald uit vroeger tijd. Kan ik me goed indenken. Wie moet er nu voor al die bloemen zorgen? Er zijn wel hele mooie planten bij lees ik in je brief. Met belangstelling zie ik je cijfers tegemoet Elly. Je bent ook weer een paar mooie boeken rijker. Erg voornaam dat „schrijfpapier" hè! Maar leuk vind ik het, echt waar! Simone Voortman - Ouddorp. Wij we ten niet hoe rijk we wel zijn Simone. Wij hebben van alles overvloed, en we doen net of dat maar heel gewoon is. En het opmerkelijke is, dat men in een tijd van weelde en overvloed niet dankbaar is, of anders gezegd, niet waardeert, dat men dit alles heeft. Als je rapportcijfers op hetzelfde peU staan als die van het tentamen, dan zit dat wel goed. De vorst is nu voorbij zo te zien, jammer voor de schaatsliefhebbers. Maar het is wel wat vroeg in de tijd hoor, al vind ik het wel heerlijk weer als het wat vriest. ALLEMAAL: Zie zo vrienden en vriendinnen, het kan weer wel voor van de week.. Vol gende week hopen we dan weer verder te gaan met het beantwoorden van de brieven. Allen gegroet van jullie OOM KO. Uitslagen d.d. 11 dec. 1978 A. V. Mourik J. Boeter 0—1 G. Doedens J. Sparreboom 1O G. de Jager C. Bakelaar 1—0 W. Markwat M. Verolme O1 A. Robijn H. K. Smit 1—0 W. Tieleman P. Lesuis O1 C. V. d. Groef J. Minnaar 0—1 J. Albrechts J. Noordijk V2-V2 C. Littel Schreuder 1-0 J. Kruik J. Troost 1O E. Eggermont N. v. Bracht O1 M. V. d. Waal A. Stolk 0—1 J. Smallegange W. Peeman afgebr. ten niet, of niet nauwkeurig genoeg, ge ijkt. Dat rode gedeelte op de schaalver deling is dus bij benadering het gebied, waarin een apparaat de tonen kan ver vormen. Maar die vervorming kan ook iets later, of zoals in uw geval éér der optreden, U moet aan de hand van proefopnamen de grens vaststellen en voortaan onder die waarde blijven. Daarbij moet u afstemmen op de luid ste passages en niet willekeurig bij de aanvang. Ook kunt u beter iets te zacht gaan opnemen dan precies tegen de grens van mogelijke vervorming, vooral als u tijdens de opname(n) niet met de hand bij de volumeregelaar blijft zitten. Waar vind ik die Oorlogsgravenstich- ting? Antwoord: Bankaplein 5, 2885 EV Den Haag, telefoon 070 - 541300. HERKOMST DOLLAR Ik studeer Nederlands en moet een scriptie maken over de dollar. Maar in de etymologische woordenboeken staat niets over de herkomst van die naam. Antwoord: De naam dollar is afgeleid van het platduitse „Taoler" voor de des tijds internationaal erkende en inwis selbare Taler. Dat was de gebruikeUjke naam voor diverse in de Duitse landen geslagen grote zilveren munten. Omdat het zilver daar afkomstig was van zil- vermijnen in het Joachimstal in het Ertsgebergte, sprak men eerst van Joachimstaler maar later leefde dat Duitse woord voor dal voor in aandui dingen als Maria-Theresiataler, daalder, rijksdaalder enz. De Amerikaanse dollar werd ingevoerd bij een wet van 2 april 1792 met een zilvergehalte van 8924 voor de gehele statenbond, nadat Connecti cut, Massachusett, New Jersey, New- York en Vermont eerst eigen munten hadden geslagen, sinds per 6 juli 1785 het eigen decimale muntsysteem was vastgelegd. De eerste zilveren dollars kwamen in 1794 van de pers. Omdat er dat jaar slechts 1758 stuks van geslagen werden, zijn die nu kapitalen waard. BEVROREN EIEREN Ik heb gekookte eieren ingevroren, maar die zijn niet om te eten. Ligt dat aan de diepvrieskist, de eieren of het koken? Antwoord: Dat Ugt, eerlijk gezegd, aan u. Gekookte eieren zijn namelijk niet geschikt voor diepvries, net zo min als rauw^e 'sla, gekookte aardappelen, mayonaise, bleekselderij, komkonmier, radijs en allerlei gerechten die met melk of gelatine zijn bereid. Dat staat in de handleiding van de meeste diepvries- kisten wel vermeld. U schrijft ook, dat u uw verse eieren in een schaal in de normale koelkast bewaart. Dat is ook niet zo best voor de eieren. Als ze uit die koude komen en gekookt worden, barsten ze beslist open. Zet ze in de eierverpakking in een keukenkast, zodat ze niet tegen elkaar tilïken, want daar door ontstaan haar scheurtjes. U be hoeft niet bang te zijn dat er kuikens uitkomen, want onze eeteieren zijn niet bevrucht. SERING SNOEIEN Hoe moet ik een seringenboom snoei en? Antwoord: Seringen bloeien op over jarig hout en niet op nieuwe scheuten. Als u er nu teveel van het oude hout uithaalt, bloeit de boom niet of nau'we- lijks. Daarom is het 't beste, uw sering niet te snoeien. Hoogstens kunt u een enkele tak wegnemen die niet mooi uit groeide, teveel licht wegneemt voor de andere, of te hoog opgaat. Is een boom te lang gerekt en kaal van onderen, dan moet u zo'n sering wel toppen, zo dat hij niet hoger uitgroeit, maar de breedte ingaat. KALK KOMT OMLAAG In onze kelder zijn de muren zo voch tig, dat de kalk er met stukken en brok ken afvalt. Wat is daar tegen te doen? •Antwoord: Het beste is, die kalk er rigoureus af te krabben. Anders helpt het niet als u er een nieuwe laag op brengt. Zonodig machinaal (laten) schu ren tot op de steen en dan ook de voe gen goed uitkrabben. Vervolgens snieert u de gehele oppervlakte in met zg. muurgrondering, die u in verfwinkels en grote doe-het-zelf-zaken kunt kopen. NIEUWERKERK Zondagavond a.s. 17 december, aanvang 7 uur zal in het kerkgebouw van de Geref. Kerk te Nieuwerkerk een inter- kerlielijke adventszangdienst worden gehoueüén. Voorganger is ds. P. J. Moet, terwijl het Chr. Gem. Zangkoor „Eén Naam is onze Hope", o.l.v. dhr. P. H. Wessels, aan het orgel dhr. Paul Kievit, beiden te Middelhamis. Er zal een kollekte gehouden worden voor het Ned. Bijbelgenootschap. Reeds eerder is gemeld, dat de stroom die door bepaalde afsluitingen in ver band met de aanleg van het werkeiland voor de Philipsdam (sluiswerken) zijn volle kracht richt op de Krammerplaat. In de plaat ontstaat nu een gat, maar dat heeft nogal wat zandtransport tot gevolg, zand dat door het invreten van de stroom in de plaat wordt verplaatst en dat gedeeltelijk bezinkt op de z.g. Volkerak mosselpercelen. Deze mosselpercelen in het Volkerak werden aan mosselkwekers in cultuur gegeven, nadat zij elders met name ook in de Grevelingen, hun visserij niet meer konden uitoefenen. Veel eerder dan de sluitingsdatum, (1985) krijgen deze percelen nu al over last van de Waterstaatswerken en wor den de percelen waardeloos. Traditiegetrouw zal op de avond van de tweede kerstdag 26 december een kerst - orgelbespeling worden geor ganiseerd door de in Hardinxveld-Gies- sendam gevestigde Konsertcommissie „ORGANUM". Vele jaren reeds bespeelde organist Frans van Tilburg op genoemde avond het orgel van de grote kerk te Dor drecht. Om redenen van organisatori sche aard bleek het dit jaar niet moge lijk een kerstconcert in Dordrecht te or ganiseren. Gezien de zéér grote belang stelling, die ieder jaar voor dit kerst concert bestond, werd besloten de or gelbespeling te doen geven op het ma jestueuze hoofdorgel van de Rotterdam se St. Laurenskerk. Frans van Tilburg zal eveneens tra ditiegetrouw onder meer de beide Kerstsuiten van Jan Zwart ten gehore brengen, wat hem, als leerling van Jan Bonefaas en Feike Asma zeker is toe vertrouwd,. Het programma vermeldt tevens wer ken van Joh. Seb. Bach (Koraalvoorspe- len), Louis Cl. d' Aquin (het bekende Noël), alsmede de Toccata van de Bel gische organist en componist Joseph Callaerts. In het programma is een ruime plaats bedeeld aan samenzang van bekende kerstliederen, waarvan de tekst op de programma's is afgedrukt. De Laurenskerk is vanaf 19.15 uur voor het publiek toegankehjk, terwijl het concert begint om 20.15 uur. Op zaterdag 16 december zal van 10 - 4 uur een „open dag" worden gehouden om het publiek in de gelegenheid te stel len poolshoogte te nemen bij de werken aan de Oosterscheldedam. Men zal over de vorige maand voltooide drie kilome ter lange hulpbrug van Schouwen het werkeiland Neeltje Jans kunrien berei ken. Deze brug zal de komende jaren ge bruikt worden voor het vervoer van per soneel en materieel naar de bouwput achter het werkeiland. Daar zullen de pijlers worden gebouwd, die onderdeel gaan vormen van de afsluitbare kering in de Oosterscheldemonding. Tijdens de uitvoering van deze ■werkzaamheden ter voorbereiding van de afsluiting van de drie stroomgeulen Roompot, Schaar van Roggeplaat en Hammen, zullen de bouwplaatsen voor het publiek niet vrij toegankelijk zijn. De open dag Wordt ge houden om belangstellenden in de ge legenheid te stellen kennis te nemen van de stand der werken. In een der directiekantoren zal dan een expositie over de werken zijn in gericht en wordt de film „Oosterschelde, kerend tij" vertoond. Medewerkers van Rijkswaterstaat zullen nadere toelich ting geven. Schouwen-Duiveland krijgt buurtbus- verkeerals de Minister van Verkeer en Waterstaat dit half januari tenminste goedkeurt. Alle partijen, namelijk de diverse ge meentebesturen en de Vervoersmaat schappij W.M.Z., zijn accoord, om ieder twee uur een buurtbus je te laten rijden van Sirjansland, naar Dreischor, Kerk- werve en Ouwerkerk. Zoals bekend sluit de bus uit Schouwen-Duiveland ieder uur aan, op de dienst die Goeree- Overflakkee op Rotterdam heeft. De bewoners op de genoemde niet aan de buslijn liggende plaatsen kunnen nu om de 2 uur naar Zierikzee, om daar op de bussen naar Rotterdam (overstappen Oude Tonge) te stappen. TÜT Jaarlijks, zolang de Zeelandbrug al bestaat, is er altijd wel een Gemeente op Schouwen Duiveland, waar men bij de Begrotingsbehandeling of bij een an dere gelegenheid een Raadslid heeft die pleit voor tolvrijdom voor bewoners van Schouwen-Duiveland, die de Zeeland- brug over moeten (b.v. naar het Zieken huis te Goes). Maar steeds kreeg men nul op het request, men werd gepaaid met 1985, als de dam door de Ooster scheldemonding gerealiseerd is. Ook dan nog niet, zei vorige week Gedeputeerde van Ommeren in de Statenvergadering. Het niet ren dabel zijn van de brug, heeft de bijpas sende provincie (Zeeland) al zoveel geld gekost, dat we dat na 1985 niet zo maar kunnen kwijtschelden. De dekking is als een soort voorschot gegeven. Na 21 jaar, is de Chr; Nijverheids- school voor meisjes, de enige vorm van Middelbaar Onderwijs in dat dorp ver dwenen. De school (gesticht en bestuurd door de C.B.T.B.) is verplaatst naar Zierikzee, omdat men daar waarschijn lijk meer leerlingen heeft en krijgt. In 1957 mochten in één plaats geen twee Huishoudscholen naast elkaar, in een gemeente van bescheiden omvang bestaan. De C.B.T.B. zocht en vond het toen 15 km verderop, op Bruinisse, waar het gemeentelijk vergaderlokaal werd opge offerd en waar «enen de beschikking kreeg over een noodkêrkje, dat in 1953 en 1954 aan het z.g. Beijersdijkje bij Zierikzee had gestaan, waar toen ge zinnen uit ondergelopen polders in een kamp waren gehuisvest. Maar de mogehjkheden om nieuwe scholen te stichten zijn al enkele jaren verruimd. UITSLAG GROTE VERLOTING P.V. DE GEVL. VRIENDEN DIRKSLAND 1 - 1911; 2 -. 2443; 3 - 1235; 4 - 2043; 5 - 2329; 6 - 1437; 7 - 2439; 8 - 2462; 9 - 1210; 10 - 1661; 11 - 2496; 12 - 1169. Prijzen eventueel af te halen: Bloemendaal 54, Dirksland. De N.C.V.B. afd. Middelhamis - Som melsdijk zal D.V. donderdag 14 decem ber haar Kerstavond houden in het Hervormd Centrum „De Hoeksteen" te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur. De meditatie wordt verzorgd door ds. L. W. V. d. Mey uit Middelhamis. Belangstel lenden zijn ook nu hartelijk welkom. f MIDDELHARNIS Traditiegetrouw kurmen er ook dit jaar weer tegen een kleine vergoeding Kerststukjes gemaakt worden onder lei ding van de heer Theo Mastenbroek. Hiervoor kunt u uw eigen bakjes mee brengen, ïnaar ook Theo Mastenbroek brengt van alles mee waarmee u aan de gang kunt gaan. U bent allen van harte welkom op woensdag 20 december a.s. om 19.30 uur in het Dienstencentrum aan de Doetin- chemsestraat in Middelhamis. Heeft u vervoer nodig belt u dan 3366. De bussen voor het Kerstconcert in de Doelen te Rotterdam op maandag 18 december a.s. vertrekken om 18.00 uur uit Melissant en Nieuwe Tonge en om 18.15 uur van het Dienstencentrum te Middelhamis. Het Dienstencentrum is gesloten van maandag 25 december t.m. maandag 1 januari 1979. Woensdag 3 januari houden we een Nieuwjaarsreceptie in het Dienstencentrum waar u elkaar kunt ontmoeten en het beste wensen voor het nieuwe jaar. Aanvang 14.00 uur. Morgen, zaterdag houdt de CPJO - Flakkee haar kerstbijeenkomst om 8.00 uur in het Ver. gebouw „Bij de Bron" te Den Bommel. Door ds. C. de Man uit Riddérkerlf" zal een meditatie worden gehouden. Het koor „Groot Nieuws" hoopt haar medewerking te verlenen. Voor enthousiaste knutselaars en krea- tievelingen breken boeiende weken aan. Indien zij althans meedoen aan de jaar lijkse Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbe steding, georganiseerd door de Interna tionale Huishoudbeurs in Amsterdam. Het is welhaast een traditie dat de Huis houdbeurs ieder jaar veel aandacht schenkt aan de besteding van de vrije tijd. Dit voorjaar, van 20 t.m. 29 april, krijgen alle inzendingen op dit gebied zelfs -een bijzondere plaats op de beurs, namelijk in het hart van de grote Euro pahal. Daar zullen in een speciale stand ook de werkstukken worden geëxposeerd die voor de wedstrijd Vrijetijdsbesteding zijn ingezonden. Deelname daaraan is mogelijk in de volgende kategorieën: haken, breien, kantklossen, borduren, weven en macra- mé; wandkleden; poppen maken (mens en diervormen); houtarbeid; boetseren en keramiek; werken met diverse ma terialen; inleg- fineer- en mozaïkwerk; snijden, gutsen, beeldhouwen in hout en steen; modelbouw schepen; (andere on derwerpen); werkstukken van metaal; schilderen, olieverf en aquarel; teken werk, hout- of linosnede; fotowerk; jeugdinzendingen beneden 16 jaar. De werkstukken dienen gemaakt te zijn tussen 1 april 1978 en 1 april 1979. Deelname aan ten hoogste drie katego rieën is mogelijk, doch per kategorie kan slechts één werkstuk worden ingezon den. De inschrijvingen dienen zo spoedig mogelijk te geschieden. Aanmeldings formulieren kimnen worden aange vraagd bij de Intemationale Huishoud beurs, Gerrit v. d. Veenstraat 94, 1077 EL Amsterdam, tel. 020 - 725376 - 720798 THOLEN Geen busstation De bouw van een duur busstation op het speelveld aan de Ten Ankerweg kan worden voorkomen, als op de splitsing Ten Ankerweg - Parksingel een uitvoeg- strook voor de autobussen wordt aan gelegd. Dat is de mening van de com missie openbare werken van de Thoolse gemeenteraad. De uitvoegstrook is een duidelijke verbetering van de verkeersveiligheid, maar de bewoners van de Parksingel blijven zitten met het busverkeer. -^ SINT ANNALAND Opbrengst verkoping De Vrouwenvereniging „Draagt Elkan ders Lasten" van de Gereformeerde Ge meente van Sint-Annaland heeft voor 130,25 aan goederen verkocht. SINT ANNALAND Kerstmiddag Plattelandsvrouwen De jaarUjkse Kerstmiddag van de afde ling Sint-Annaland vari de Plattelands vrouwen is vastgesteld op D.V. dinsdag 19 december a.s. des namiddags om 4 uur in het Dorpshuis aan de Klooster straat. Kerstfeest Kleuterschool s Het Kerstfeest van de ChristeUjke Kleuterschool zal D.V. gehouden worden in het gebouw van voornoemde school op woensdag 20 december a.s. des avonds om zeven uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6