Wel subsidie voer „de Motte' maar op andere liasis J. V. Geest Dhr. Knottnerus te Dirksland riolering in 't Korte weeg je?" Doe nu nog uw voordeel in 1978, voor de prijsverhoging in 1979. GEMEENTERAAD DBRRSLAND Raad Dirksland: „Met ïiiiljonairs ook Betaling i; abonnementsgeld Blijvend oogletsel na vechtpartij Kerstavond meisjesclub Tentoonstelling ,yNut en Genoegen" zeer gaslaagd RAAD OOSTFLAKKEE: Geen naalduitval van de kerstboom PREDIKBEURTEN Kerstviering voor bejaarden van Nieuwe Tonge Op 't gebied van moderne en economische auto's. Op 't gebied van voordelig en efficiënt autorijden. V.W., Aydl AUTOMOBIELBEDRIJF STELLENDAMf TEU 01879 -1593 Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 15 december 1978. Vervolg van voorpagina Boete- en kettingbeding. De raad heeft, op voorstel van B. en W. ingestemd met het vaststellen van een boete en kettingbeding wanneer ge zondigd wordt tegen het gebod dat de koper van gemeentehjke bouwgrond verplicht de daarop gebouwde Vi^oning de eerste 5 jaar (was aanvankelijk 10 jaar) zelf te bewonen. Met die maatre gel, door GS ingegeven, wordt ernaar gestreefd het huisvestingsbeleid te rich ten op de zorg voor de eigen bevolking en hen die sociaal dan wel economisch aan de gemeente gebonden zijn. Overigens kwam deze instemming moeizamer tot stand dan hierboven neergeschreven staat want er waren aanvankelijk wel enkele bedenkingen, met name van de zijde van dhr. J. L. Poortvliet (VVD) die als kwalijk gevolg van deze maatregel voorzag dat de waarde van de grond aanzienUjk zal ver minderen. „De eigenaren worden met handen en voeten gebonden" meende dhr. Poortvliet. Later zou hij desniette min accoord gaan toen op voorstel van dhr. van Dis de termijn van 10 jaar op 5 jaar werd teruggebracht, als tenmin ste GS daarmee in zullen stemmen. Dhr. van Dis vnlde n.l. de strekldng van de maatregel wat inperken omdat de bevolking van Dirksland in tegen stelling tot die van andere gemeenten toch niet groeit en er zelfs sprake is van een vergrijzing. Dhr. van Dis vreest dat een te strak huisvestingsbeleid in dezen sterk remmend kan werken. De suggestie van dhr. van Dis de ver plichte termijn van zelfbewoning tot 5 jaar terug te brengen vond allerwege in stemming. Onlogisch? Voor dhr. J. L. Poortvliet was de strekking van de maatregel zo logisch nog niet. Zo vroeg hij zich af of de ge meente die maatregel redelijkerwijs kan toepassen op woningen aan de rea lisering waarvan geen gemeenschaps geld te pas is gekomen. „De grondprijs wordt immers terugbetaald?" filosofeer de dhr. Poortvliet. „De gemeente heeft die grond dikwijls moeizaam moeten verwerven, soms met dreiging van het onteigeningsmiddel" stelde de raadsvoorz. daartegenover. De betreffende grond is dan in morele zin niet vrij al is het dan niet het geld maar het gevoerde beleid dat het belast. Taen de raad van Dirksland in de donderdagavond gehouden vergadering werd voorgesteld een voorbereidingskre diet van 23.500,te voteren voor het besteksgereed maken voor een riole ringsplannetje tb.v. twaalf woningen in het Korteweegje heeft P.v.d.A.'er van Prooijen een stoute gedachte gelanceerd. „Een progressief voorstel stelde dhr. van Prooijen vast; „komt dat nu omdat er wat miljonairs komen wonen want dit gedeelte heeft toch nooit eer der onze aandacht gehad?" Uit het antwoord van weth. van Ros- hum evenwel bleek dat het uit te voe ren plan al -Mras opgenomen in een eer der plan. Echter moest met de uitvoe ring worden gewacht omdat er twee grote buizen van de Polder in de weg lagen. Nu de ontwatering van de be treffende polder anders is geregeld be tekent dat dat het plan nu kan worden uitgevoerd. „U ziet, het heeft niets met miljonairs te maken!" verzekerde dhr. van Rossum. In de aanlegkosten zal door het Rijk minstens 75"/o worden gesubsidieerd. Desniettemin kost elke aansluiting 25.000,gemeenschapsgeld waarom dhr. D. A. H. van Dis het voorstel als „erg progressief" bestempelde. Bijdrage oudercommissie. De oudercommissies van het lager en kleuteronderwijs zullen zich iets gemak kelijker kunnen bewegen nu de raad besloot de jaarlijkse bijdrage van 75, tot 100,^^ te verhogen en maximaal 100,per jaar ter bestrijding van de kosten van sprekers op ouderavonden e.d. Woonwagenkamp. GS hebben indertijd geen goedkeuring gehecht aan de door de raad gepleegde grondaankoop van dhr. D. de Bonte t.b.v. de aanleg van een woonwagencen trum aan de Eerste Stoofweg. Naast planologische bezwaren maakten G.S. ook bezwaar tegen de grondprijs a 6, per m^. Een hernieuwde taxatie heeft de prijs op 5,40 per m^ gesteld. Dhr. de Bonte heeft te kennen gegeven daarmee in te stemmen. „Zo zie je dat het wel eens goed is dat we een controlerend apparaat (GS) boven ons hebben; dat heeft in elk ge val weer wat voor ons verdiend", stelde dhr. de Berg vast. Dhr. Poortvliet (WD) was echter niet zo gerust op de goede afloop, „want"; zei hij, „ook de nu vastgestelde prijs is alweer achterhaald". Er mag overigens gerede verwachting zijn dat G.S. nu wel accoord zullen gaan. Abortus. Door dhr. Kalle (SGP) werd aandacht gevra,agd voor het schrijven van het comité „Redt het ongeboren kind". Uit het feit dat B. en W. voorstelden distil leerde dhr. Kalle de veronderstelling dat het college een onvoldoende belang stelling voor dit aspect zou hebben. Burg. Bos ontkende dat evenwel ten stelligste, herinnerend aan het raads besluit van enkele maanden geleden een sympathie-bijdrage te schenken. „Dat heeft toch duidelijk gemaakt dat we ons van onze verantwoordelijkheid bewxist zijn", zo volstond de voorz. Nu het oude jaar ten einde spoedt en het nieuwe jaar zich alweer aftekent, herinneren we onze abonnees aan het goede ge bruik bij vooruitbetaling het abonnementsgeld voor het nieuwe jaar te Voldoen. Steeds meerderen zijn in het verleden afgestapt van de kwartaal- of halfjaarlijkse be taling en laten ons het jaarbedrag in één keer toekomen, zeer ten ge rieve van de administratie van welke zijde dan ook het vriende lijke verzoek het ook ditmaal weer in één keer af te willen maken. In overleg met het Ministerie van Economische Zaken werd het abonnementsgeld voor '79 vastge steld op 34,per jaar, enkele guldens hoger dan vorig jaar, een verschil slechts van enkele centen per krant. We hopen dat U in het bijna voorbije jaar „Eilanden- nieuws" met genoegen las. Wij hebben met plezier voor U ge werkt en hopen U ook volgend jaar binnen onze steeds uitbrei dende lezerskring te weten. Ons giro nr. is 16 79 30 en ons bankrek. nr. bij de RABO-Bank te Middelhamis 3420.01.108. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK: Tengevolge van een vechtpartij op vrijdag 1 december in café Centraal zal de Sommelsdijker M. de B. blijvend oog letsel houden. Een van de ogen werd ernstig be schadigd door de ringen aan de hand van J. v. W. uit^Dirksland die met de B. op de vuist was gegaan. Dezer dagen werd v. W. aangehouden. Op medische gronden is hij weer op vrije voeten ge steld. OOLTGENSPLAAT: Maandag 18 december a.s. des nam. 7.30 uur zal in „Elthato" een kerstfeest viering worden verzorgd door de her vormde meisjesclub. Er is een mooi pro gramma samengesteld. Iedereen is op deze avond van harte welkom. OUDDOKP: De Jaarlijkse Grote Tentoonstelling van de Konijnen en Pluimveefokkers- vereniging „Nut en Genoegen" uit Oud- dorp is weer een groot sukses geweest, dit door het zeer grote aantal bezoekers die deze Tentoonstelling bezochten, vooral op zaterdagavond was het drin gen voor" de Kooien om iets te zien van de vele rassen konijnen, hoenders, sier- duiven, cavia's, hamsters en postduiven. Volgens de keurmeester was een en ander van zeer goede kwaliteit en con ditie, er werd zelfs meerdere malen ge sproken over kapitale dieren, een sti mulans voor de vereniging om door te gaan en dat zullen ze zeker ook doen. De toekomst ziet er wat dat betreft veelbelovend uit door het steeds weer aanmelden van aktieve leden en vooral ook Jeugdleden. Zaterdagavond zo rond half negen werd een deel van de Jeugdleden op het Podium genodigd om de door hen gewonnen prijzen in ontvangst te ne men, en onder de jeugdinzendingen waren ook Toppers zoals: Harry Witte, werd met een hamster kampioen; Carla Breen, had de mooiste van de Tekeningrassen konijnen en de mooiste jeugdinzending bij de Krielhoenders. Tonny Witte, had de mooiste van de dwergrassen konijnen en was hiermee kampioen op 1 na; Jan Bazen, had de tweede prijs bij de kleine rassen konijnen; Kees van 't Geloof, had de derde prijs bij de dwergrassen konijnen; George Pape, had de mooiste'jeugdzen- ding bij de grote hoenders; Wilco van Dienst, had de mooiste jeugd inzending bij de sierduiven; Monique Witte, had de kampioen bij de cavia's; Jan Grinwis, had de mooiste jeugdin zending bij de postduiven; Annette Venneman, had de mooiste oude doffer bij de postduiven. Nadat al deze gelukkige winnaars uit voerig waren gefeliciteerd en gefotogra- veerd richtte de Voorzitter het woord tot mevr. van Dam, die een fraaie de monstratie had gegeven van wol spin nen en het knippen van een Angora konijn, hetgeen grote belangstelling trok van zowel publiek als leden, ze werd er harteUjk voor bedankt. Vervolgens de uitreiking van prijzen voor de S.R. kampioenen: Kampioen bij de konijnen. Mevr. van Dam met een Angora; Kampioen bij de grote hoenders, de heer van Eijk met een Sumatra; Kampioen bij de Krielhoenders de heer van de Bok met een Wyandotte; Kampioen bij de Sierduiven geheel de heer van Zielst met een krulduif Kampioen Kropperrassen Sierduiven de heer van Seters met een Engelse Dwergkropper; Kampioen postduiven de overbekende heer P. Voogd, reeds vele jaren win naar. Alle inzenders geluk toegewenst en veel sukses voor de Toekomst. Jammer voor de archeologenver. „de Motte", maar de raad van Oostflakkee heeft in zyn vergadering van donder dagavond niet in kunnen stemmen met het door deze Vereniging gedane sub- sidieverzoeli. „De Motte" had van Oost flakkee graag een subsidie van 2931,95 ontvangen als bijdrage in de uitgave van een jubileumboek t.g.v. het 10 jarig be staan. Zonder subsidie zou het boek 45,kosten, met subsidie van de 4 eilandeiyke gemeenten zou het voor 27,50 op de markt kunnen worden ge bracht. Goed bedacht maar In Oostflakkees' raad rees oppositie tegen de idee van het Mottebestuur het boek aan de eigen 250 leden met een re ductie van acht gulden aan te bieden. Met name dhr. Poortvliet (PvdA) strui kelde daarover en na enige discussie ba seerde hij op dat gegeven een nieuw voorstel waarin de raad zich bleek te kunnen vinden. Dhr. Poortvliet wilde óf van die re ductie („het zijn hobbyisten en voor het bedrijven van hun hobby behoeven ze toch geen vergoeding") waardoor het te kort met 2000,— (250 x 8,vermin derd zal kunnen worden. Van het oor spronkelijk geraamde tekort min die tweeduizend gulden wil de raad^ zijn portie betalen, zo luidde de uitspraak. Die regeling is voor „de Motte" toch nog gunstiger dan de gedachte die dhr. L. Hokke liet horen. Dhr. Hokke vond de 10 jarige „Motte" nog wel wat jong om te jubileren en hij voelde er dan ook niets voor met een subsidie gereed te staan. Zijns inziens zou „De Motte" de boeken tegen de volle prijs moeten ver kopen en pas wanneer er dan nog een tekort zou zijn, zou er een beroep op subsidie gedaan moeten worden. In dat geval verklaarde ook dhr. Hokke zich bereid de helpende hand uit te steken. Soortgelijk was ook het betoog van dhr. Goeij (WD). Hij meende dat de ware liefhebbers van zo'n jubileumboek het boek toch wel zullen kopen ook al kost het dan 45, Men werd het er over eens dat de idee van dhr. Poortvliet het raadsgevoelen het best vertolkte en aldus werd dan ook besloten. Direkt na Sinterklaas zijn de kerst bomen alweer te koop. Deze kerstbo men die voor een groot gedeelte uit Luxemburg komen, hebben al een flinke reis achter de rug en zijfi al enige we ken verstoken geweest van water en voedsel. Plaatst u deze boo<m dan met de kerst in de warme huiskamer dan heeft u al na een paar dagen een grote naalduitval en de meeste vrouwen sla ken dan ook een zucht van verlichting als de boom 2 januari de straat op gaat. Omdat de meeste vrouwen een hekel hebben aan naalduitval is het houten kruis dat vroeger onder iedere boom gespijkerd werd voor een groot deel verdrongen door een plastic voet waarin men water doet. Ook zijn er tegen- ZONDAG 17 DECEMBER MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. E. F. Vergunst en 6 xaxs ds. H. F. Klok. Extra koUekte kerk Herv. Exodus Gem. 10 uur ds. W. C. Ver stoep van Oostvoome Chr. Geref. Kerk 10 en 6 uur ds. P. Roos van Har derwijk Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. H. Ligtenberg Ger. Kerk Vrijge maakt 10.30 en 14.30 uur ds. P. Ded- dens. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. A. Beens. Extra koUekte kerk voogdij De Samaritaan kerkdienst om 10.15 uur Rem. Kerk 19.00 uur Kerstfeest van de zondagsschool ('s morgens geen dienst). DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds, H. K. van Wingerden, Gorinchem en 6 uur ds. G. Frederikse, Hoornaar. Tweede koUekte voor de diakonie Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur ds. J. Vis, Andel en 6 uur kand. H. Wes terhout, Ameide. Extra kollekte bouw fonds Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. H. F. Klok bediening Heilige Doop en 6 uur ds. J. P. Nap, Neerlangbroek. Extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. W. van Oostende, Putten. Extra kollekte restauratiefonds Ger. Kerk 9.30 en 5 uur dhr. Verheul van Spijkenisse. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9 en 10.45 uur ds. M. V. d. Linden en 6.30 uur ds. E. F. Vergunst. OUDDORP Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. J. Q. van Loon, v.m. bediening Heilige Doop Ger. Kerk 11 uur dhr. J. Verheul, Spijkenisse en 4.30 u. ds. A. V. d. Waal, Heenvliet Ger. Gem. 9.30 en 4 uur lezen Doopsgez. Gem. 9.30 uur dh^. T. J. Modderkolk, Nieuwerkerk aan de IJssel. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. J. Maasland, Barneveld. Extra kollekte Quotum Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur dhr. Westerhms, Veen en 6 uur ds. J. Wülemsen. Extra kollekte verwar ming Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur dis. J. Willemsen, bedie ning HeUige Doop en 6 uur kand. Heuvelman, Oudewater. Extra kollek te plaatselijk jeugdwerk Geref. Kerk 10 en 6 uur dhr. Smouter van Rhoon. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 en 6 uur kand. van Slooten, Ridderkerk Ger. Kerk 10 uur drs. A. J. de Bakker te Zuidland (Jeugddienst) en 6 uur ds. H. de Valk, em. predt. te Dirksland. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. C. Oorschot. Extira koUek te kerk en krijgsmacht Ger. Kerk 9.30 uur dhr. A. v. d. Schee te Spij kenisse en 4 uur drs. G. J. Smdnk te Barendrecht Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen Oudi Ger. Genx 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 10 uur dhr. H. P. WUstra, Barendrecht. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. M. D. Geuze Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur ds. W. Hage van Rot terdam (n.m. H. Doop) Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur Ds. M. G. Westerhof Geref. Kerk (N'kerk-O'land) 10 uur kand. D. Rie men te Hoek, 7 uur Advents-Kerst- zangdienst. Ds. P. J. Moet, m.m.v. de Chr. Gem. Zangver. o.l.v. P. H. Wes- sels Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur lezen. woordig bomen te koop waaraan nog wortels zitten; deze kunnen dan in een grote bak met potgrond geplaatst wor den. Voor diegenen die hun kerstboom in de plastic-voet met water plaatsen, is er nu bij de bloemist een houdbaar- heddsmiddel te koop, dat er voor zorgt dat als u de" boom in januari weer weg doet alle naalden nog aan de boom vast zitten, zodat u praktisch géén rommel meer van de kerstboom in huis heeft. De beste manier om, uw kerstboom tijdens de kerst en nieuwjaar „gezond" te laten blijven is als volgt: Zaag 5 cm, ^^an de stam van de boom af. Plaats de boom in de standaard en vul deze met water waarin u Heester-Chrysal heeft opgelost (handwarm water gebruiken). Eén poeder is voor één Uter water. Om dat de kerstboom veel drinkt, zult u regelmatig moeten bijvullen. STAD AAN -T HARINGVLIET Kerstviering bejaarden De jaarlijkse Kerstviering met de be jaarden zal gehouden worden dinsdag 19 december 's middags om half vijf ki „Trefpunt". C.P.B. FLAKKEE Maandag 18 december a.s. hopen we onze Kerstsamenkomst te houden in het Dienstencentrum aan de Doetinchemse- straat te Middelhamis. Deze avond vie ren wij met elkaar de Kerstliturgie van onze Bond. Het Jeugdkoor: „Zingt nu den Heer" uit Middelhamis zal met or gelspel, fluiten en zang medewerking verlenen. Aanvang 8 uur. •;;.;;^^w^^^:;:sft^:sy;T^ïr^:■M^:^^■■^w;;■^^:■:■;■:■:■;■m^ Dhr. H. J. Knottnerus, sinds twee jaar' permanent in Dirksland wonend, heeft gisteren uit handen van birrg. H. Bos de versierselen behorend bij het Ridder schap in de Orde van Oranje Nassau in ontvangst genomen. De toekenning van deze hoge Onderscheiding vindt zijn grondslag in de langdurige betrokken heid van dhr. Knottnerus bij o.m. de V.A.L.V., de afkorting van Ver. voor ambtenaren bij de directie Landbouw en Visserij. Veertig jaar geleden stond dhr. Knott nerus aan de wieg van deze Organisatie; hij werd voorzitter van de afd. Zuid- Holland. Voorts kon burg. Bos herinne ren aan het lidmaatschap van de Ad viesraad centrale Rijkspersoneel, voorz. van de sectie Landbouw van de CRP (Centrale Rijkspersoneel), lid van de adviescommissie personeelsbeleid CRP e.a. dhr. Knottnerus werd op 1 dec. 1936 benoemd bij de Dir. grond- en pachtzaken. Later werkte hij bij de Cul tuurtechnische Dienst waarin hij mede vorm gaf aan de agrarische planologie. In 1972 werd hij benoemd tot Hoofdop zichter bij deze dienst en in '74 volgde de benoeming tot Technisch hoofdamb tenaar bij het Ministerie. „Dat was de onderstreping van het niveau van uw werk!" constateerde burg. Bos. Eind december had dhr. Knottnerus de ak tieve dienst verlaten en sindsdien ge niet hij van zijn pensioen, nu gesierd met de hoge Koninklijke Qnderschei- ding. In zijn dankwoord bleek dhr. Knott nerus een uitstekend ambassadeur van Dirksland waar hij zich sinds twee jaar definitief gevestigd heeft in zijn wo- Burg. Bos speldt de nieuwe Ridder het Ereteken op. ning aan de Westdijk die eerder als tweede woning dienst had gedaan. „Eerst was het een vluchtsoord, nu is het een heerlijke plek om temidden van de natuur te wonen met een tuin zoals je die nergens in Nederland vindt". Dhr. Knottnerus, samen met zijn echt genote en zoon aanwezig, vertrok na de plechtige uitreiking naar Amersfoort om daar afscheid te nemen van de VALV van het bestuur waarvan hij veertig jaar deel heeft uitgemaakt. Op woensdag 20 december zullen de Gem. Zangver. ApoUo en Kinderkoor Jong ApoUo de Kerstavond voor de be jaarden weer verzorgen. Deze avond begint om 8 uur en u bent op deze avond hartelijk welkona. DEN BOMMEL N.C.V.B. De N.C.V.B. hoopt a.s. donderdag 21 december haar Kerst vergadering te houden in het Verg. geb. „Bij de Bron". Aanvang half acht. Drs. A. W. Meeder is uitgenodigd de meditatie te houden. Het jeugdkoor zal ook haar medewerking verlenen. Gasten hartelijk welkom. In onze snowroom valt heel wat De VW- Derby. Bijzonder stijlvol van lijn, met z'n „doorgetrokken" bagageruimte. Uitermate compleet en tóch even zuinig en economisch als alle andere WV's. De VW-Polo. De zuinige gezins auto. Verbruik 1 op 13,7 normale benzine volgens DIN (voor de 40 DIN-pk motor). De VW-Golf. Benzine: compact van buiten, ruim van binnen. De meest verkochte VW. Diesel: even compact maar nog zuiniger: 1 op 15,3 volgens DIN, met goedkope dieselolie. Sensationele dieseltechniek. De VW-Passat. Representatief karakter met sportief - moor niet veeleisend - temperament. De VW-Scirocco. Van O tot 80 in 6 seconden (110 DIN-pk uitvoering) Een sportieve 2 -t- 2 coupé en toch zuinig. Met variabele bagageruimte. en te beluisteren! Verzeker! ngs-Voordeel. Bij iedere dealer in Europa kunnen reparaties worden uitgevoerd zonder dat u geld hoeft „voor te schieten". Financierings-Voordeel. Geregeld „terwijl u wacht". Op gunstige voorwaarden. Onderhouds-Voordeel. Olie verversen om de 7.500 km. Service-beurt met Diagnose eens in de 15.000 km. Dat is alles! Inruil-Voordeel. Uitstekende inruilprijzen. Vooral opgebruikte VW's. En altifd vaste tarieven! Beter en goedkoper autorijden begint bij ons. y V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2