„Dirksland wil minstens 100 woningwetwoningen in Dirl(sland-Zuid STREEKBESCHRIJVING - Nieuw project van „de Motte" van start Kerstgroet voor zieken in liet zieicenliuis -M55" r- 31e pMX^jastg Vrijdag 15 december 1978 No. 4751 CaiR. STREEKKLAD CKP GEREFOEMEIEEDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOULlAITOSB EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per toeekdinsdag- en vrijdagavond T WORDT TOUWTREKKEN MET ,,DELF- EN SCHIELAND": ff ie Brandweer gaat maand in de diepvries Vraag een verzoekplaat aan Zaterdag 16 december om 14.00 uur openen wij onze NIEUWE DISCOTHEEK „'T TREFPUNT" in ACHTHUIZEN. WIL en MIEP BUS VOOR MOOIERE Fa. KORTEWECl Zandpad Middelharnis Kerstconcert 78 te Dirksland Amateurarcheologen doen een beroep op de medewerking van de bevolking BEZOEKT ONZE Automobieieii-verkooplial OOK OP VRIJDAGAVONB I GARAQE KNöPS - I LANGEWEG 113 TELEFOON 01870-2043 Kerstmiddag In Ouddorp Kerstconcert met samenzang in Ned. Herv. Kerk te IViiddelharnis Werklozental op Flakkee weer omhoog Uw huis verkopen? FOSTBOX 3 NUXDEUHABStUS Kedactie en edvertenUes: Kantoor Lanigeweg 13, Samimelsdijllc Tel, (01870) 26 29 Na S uur (01870) 33 92 Giro 167930 Balbo Mlddelihaml3 no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bi] contract speciaal tarief. B. en W. van Dirksland hebben in de woensdagavond gehouden raadsverga dering van de raad groen licht geltregen verder te onderhandelen met „Delf en Schieland" de eigenaar van de grond in het best. plan Dirksland-Zuid over de fasering van het plan. Als onderhan delingsbasis geldt dat het plan naast particuliere bouw minstens 100 woning wetwoningen zal bevatten en 42 premie woningen plus nog eens 50 duurdere pre miewoningen. De raad deed met het aanvaarden van die basis al een niet geringe consessie omdat oorspronkelijk van een veel hoger aantal woningwet woningen was uitgegaan. Het is overi gens nog niet zeker of „Delf en Schie-. land" met deze door de raad gewenste indeling aecoord zal gaan. B. en W. wilden thans, hangende de besprekingen een uitspraak van de raad om met dat gegeven in de hand verder te kunnen onderhandelen. Dat blijkt overigens geen eenvoudige zaak, getuige de lijvige nota die het college dienom- trent aan de raad voorlegde. De meerderheid van de raad voelde aan dat het vruchteloos zou zijn vast te houden aan de oorspronkelijke wens van 140 woningwetwoningen waarmee „Delf en Schieland" zeker niet in zou stem men. Het leek de raadsmeerderheid dan ook goed in principe aecoord te gaan met de bouw van 100 woningwetwonin gen, zoals door de Woningbouwver. „Dirksland" als minimale hoeveelheid ■was genoemd. Er waren slechts twee raadsleden, de heren de Berg en van Wageningen (beiden P.v.d.A.) die zich dat niet wensten te laten welgevallen: „We moeten ons in allerlei bochten wringen om het de beleggingsmaat schappij naar de zin te maken" consta teerde dhr. de Berg kregelig, niet van zins daaraan mee te werken. „Er worden in Dirksland veel particuliere woningen aangeboden", zo vervolgde dhr. de Berg, „voor premiebouw is er slechts een ge ringe belangstelling waaruit volgt dat we de grootste behoefte hebben aan woningwetwoningen waarvan er min stens 144 in „Dirksland-Zuid" zouden moeten worden gerealiseerd". Dhr. de Berg waarschuwde de raad niet met minder woningwetwoningen genoegen te nemen omdat dat niet ten dienste van de eigen bevolldng zou zijn. Wel zou zo constateerde dhr. de Berg de ex ploitatiemaatschappij ermee in de kaart worden gespeeld. Doorgaan. Weer anderen, onder wie dhr. J. A. Struijk (SGP) meenden dat er toch maar op de 100 woningwetwoningen verder moet worden geborduurd omdat er nau welijks een andere mogelijkheid aan wezig is. Zo dacht ook dhr. T. van Prooijen er over: „we zijn al twaalf maanden bezig, het is een zwaar en langdurig kraambed, maar er is nog steeds geen baby" stelde dhr. van Prooijen spijtig vast. Wanneer de beleggingsmaatschappij in zou stem men met de bouw van 100 woningwet woningen en 42 premievroningen dan zou zo stelde dhr. van Prooijen vast toch nog een redelijke buit zijn bin nengehaald en hij zou daar best voor willen tekenen. Liever in elk geval dan te moeten wachten tot er in de tachtiger jaren eens gebouwd zou kunnen worden. „De baby moet nu maar eens geboren worden!" hoopte dhr. van Prooijen, vre zend dat het al moeilijk genoeg zal zijn de gemeentelijke claim bij „Delf en Schieland" aannemelijk te maken. Ook dhr. D. A. H. van Dis, die aan vankelijk wat bedenkelijk had aange keken tegen de constatering dat B. en W. hun verlangens wat hadden terug gedraaid ging aecoord, overwegend dat premiebouw ook een vorm van beschut te bouw is. In de P.v.d.A. fractie bleek enige ver deeldheid te heersen waarom dhr. Es- huis behoefte had aan een nadere ver klaring. Die kwam er op neer dat dhr. Eshuis het in niemands belang acht dat de bouw onnodig zou ivorden vertraagd, reden waarom hij met de tax van 100 woningwetwoningen genoegen zou ne men, ook uit sociaol economische over wegingen. Brandweer- concentratie. De motie die in juni van dit jaar door de PvdA fractie was ingediend m.b.t. de mogelijkheid de drie plaatselijke blus- eenheden tot één brandweereenheid te kunnen concentreren had een zeer uit voerige nota van B. en W. tot gevolg. Zó uitvoerig dat vanuit de P.v.d.A.- fractie thans de vraag kwam de behan deling van het raadsvoorstel tot een vol gende vergadering uit te stellen omdat er na kennisname van het antwoord van B. en W. onvoldoende tijd was geweest daarop een antwoord te funde ren. Dhr. van Prooijen verklaarde o.m. de mening hieromtrent te hebben ge vraagd van de Ver. van Nederlandse Gemeenten, het College van Gedepu- Ziek zijn is niet leuk, zeker niet met kerstfeest, maar op het kerstfeest in het ziekenhuis liggen is nog minder aan trekkelijk. Voor die mensen, die nood gedwongen in het van Weel-Bethesda ziekenhuis in Dirksland moeten verblij ven, wil de Dirkslandse Ziekenhuisom- roep iets extra's doen. Op 2e kerstdag wordt een speciaal kerstprogramma uitgezonden waarin behalve de zieken zelf, ook familie en vrienden muzikale verzoeken kunnen aanvragen. Dit kan op speciaal voor dat doel gemaakte verzoekstrookjes, die in de hal van het ziekenhuis liggen, maar om het u nog gemakkelijker te maken hebben we de redaktie van het „Eilan- den-nieuws" bereik gevonden om een bon in de krant op te nemen, die u kunt opsturen naar de „Diza". Met deze bon doen we een beroep op u de zieke medemens niet te vergeten. Deze bon stelt u in staat de zieke te la ten zien, dat u hem/haar niet vergeten bent. Zoals u ziet is er ook de moge lijkheid een kerstwens te laten uitspre ken. In het belang van de zieken vragen wij U: maak van deze gelegenheid ge bruik; vul de bon in en stuur deze op naar: Radio „Dizo", p.a. P. de Munck, B. C. Zaayerlaan 46, Dirksland. De bon kunt u ook afgeven bij de recep tie van het ziekenhuis. VOOR ÜW ZIEKE MEDEMENS Ik vraag .u lom onderstaande grammofoonplaat te -draaien voor Naam Adres Woonplaats Opgenomen op Het kamemummer is Titel van de verlangde plaat Door omroeper/ster uit te spreken groet of wens Mijn naam en aidres is teerde Staten en van de Wiardi Beck- manstichting en hij wilde de beantwoor ding daarvan graag binnen hebben voor aleer een mening te kiinnen geven. De mening van B. en W. in deze staat wel vast. Het College meent dat elke woongemeenschap recht heeft op een eigen brandweervoorziening, zeker die gemeenschappen die vroeger zelfstandi ge gemeenten waren. Ook schatte het College het vrijwilligerschap van de brandweermensen op hoge waarde. Wat B. en W. betreft derhalve geen concen tratie. „In januari a.s. staan we wat vier- kanter op het ijs en durven we de are na wel te betreden", zo motiveerde dhr. van Prooijen zijn verzoek om uitstel van behandeling van de nota. „We willen de stijgende kosten afremmen maar we hebben even tijd nodig om met de Wet in de hand en met de wenken van de Wetgever juist te kunnen oordelen" gaf dhr. van Prooijen te kennen. Aanvankelijk bestond er bij meerdere raadsleden wel wat aarzeling om met het PvdA verzoek in te stemmen, maar dhr. van Prooijen wist dat toch wat om te buigen. „De brandweer dan maar een maand in de ijskast" berustte dhr. Kalle (SGP) „Ja... het kan wel, we voelen ons nog veilig met de huidige situatie", zo stem de ook dhr. Poortvliet met het PvdA- voorstel in. Dhr. van Prooijen liet niet na weth. de Bonte te herinneren aan diens opmer kingen omtrent de brandweerorganisatie in de alg. beschouwingen vorig jaar Het kwam tenslotte tot uitstel tot de januarivergadering, tot teleurstelling overigens van de brandweerlieden die op de publieke tribime aanwezig waren: „IIï zie ons al bij een brand komen... om alvorens te gaan blussen weifelend te zeggen er eerst nog eens een maandje over te moeten denken" zo gaven de brandweerlui na afloop uiting aan hun verbazing. Vervolg pag. 2, 1ste kolom. :^.:^.:^^^^i^£x>.:^^JOO^Öo^i^o^3s5^^ „Nu zijt wellecome" Deze eerste regel van een der te zin gen liederen, zal het hoofdthema zijn van de Kerstzangdienst welke zal wor den gehouden in de sfeervolle, laat-go- thische kerk van de Herv. Gemeente te Dirksland, op zaterdag 23 dec. a.s. Het is een goede gewoonte in vele gemeen ten op ons eiland om in voorbereiding op het Kerstfeest een dergelijk concert te geven. Ondanks het vele optreden, heeft „Sursum-Corda", het bijna traditioneel geworden Kerstconcert niet willen overslaan, en zich daarbij de medewer king verzekerd van de Chr. Gem. Zang ver. VIOS uit Oosterland (Zeeland) Beide koren die onder leiding staan van de bezielende dirigent Jaap Zuid geest, die ook de algehele leiding zal hebben, zullen apart en gezamelijk óp- treden, en o.a. ten geboren brengen, werken van o.a. Mozart, J. S. Bach, maar ook van moderne componisten, zoals DottieRambo, Richard Peterson e.a. Tevens zal er medewerking worden verleend door de sopraan mevr. P. van Huizen uit Stellendam en de organist Piet Westhoeve uit Ouddorp. Beiden zijn voor velen geen onbekenden meer. Ook het Koper-ensemble van leden van de Muziekver. Amicitia, waarvan verleden jaar velen hebben genoten, zal dit jaar weer zijn medewerking verle nen. Een en ander zal worden afgewisseld door samenzang. Deze bijeenkomst die vorige jaren op vele aanwezigen een diepe indruk heeft gemaakt, zal worden ingeleid en gesloten door ds. M. v. d. Linden. Gezien de overweldigende belang stelling van voorgaande jaren, zijn nu reeds programma's a 2,50 verkrijgbaar bij de onderstaande adressen: W. Nieuwland, Straatdijk 35 D. Molenaar, Achterdorp 10 Fa. Kievit, Voorstraat 26 OUDDORP KERSTWIJDING. De Chr. Platte landsvrouwen Bond afd. „Goeree" hoopt op 19 december a.s. haar jaarlijkse Kerstwijding te houden 's avonds om 8 uur in de Huishoudschool „Westvoom". Enkele dames zullen hun medewerking verlenen met zang en declamatie. y/;V^^^H*!^wW>!i!«JP Gedurende het nu bijna 10 jarige be staan van de vereniging de Motte is on tegenzeggelijk komen vast te staan dat ons eiland voor de archeologie vele schatten bevat. Uit de vele opgravingen die de Motte tot nu toe organiseerde is dit wel gebleken^ Recentelijk werd nog met succes een opgraving achter het oude raadhuis te Goedereede afgesloten. De collectie van deze vereniging (o.a. tentoongesteld in het streekmuseum te Sommelsdyk en in de pas gerestaureerde toren van Goedereede) toont welke ar cheologische vondsten tot nu toe gedaan werden en geeft daarmee al een juiste aanwijzing omtrent de historie van ons eiland. De snelle veranderingen die op het platteland plaatsvinden leren echter dat het arsenaal waaruit geput kan worden dagelijks afneemt. We moeten hierbij denken aan uitbreiding van het woon gebied, wegenbouw en ruilverkavelin gen. Dit geldt natuurlijk niet alleen voor Goeree-Overflakkee, want ook el ders in ons land vinden deze verande ringen plaats. Ook de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (R.O.B.) ziet door deze veranderingen op grote schaal langzamerhand een bron van archeolo gische kennis opdrogen en heeft daarom een methode in het leven geroepen welke gebruikt wordt om te redden wat er nog te redden valt. De R.O.B, noemt deze methode de Systematische Archeo logische Streekbeschrijving genoemd. Deze Streekbeschrijving is een mid del om, zonder tijdrovende opgravingen uit te voeren, in een vrij korte periode een zo volledig mogelijk beeld te ver krijgen van wat het betreffende gebied aan oudheidkundige gegevens te bieden heeft. Het belangr^kste onderdeel van de streekbeschrijving is wel de veldverken- ning. Hierbij moet het te verkennen ge bied systematisch worden afgelopen, uiteraard na toestemming van de eige naar, waarbij alle archeologische vond sten (scherven) uit welke tijd dan ook verzameld dienen te worden en ingete kend op gedetailleerde kaarten. Bewoners, landeigenaren en gebrui kers zullen gevraagd moeten worden of bij het bewerken van het land ooit over blijfselen van vroegere bewoning zijn gevonden, zoals scherfmateriaal, oude funderingen, grondverkleuringen e.d. welke aanwijzingen kunnen geven over menselijke activiteiten in het verleden. Al deze vondsten en meldingen moeten tenslotte worden gedateerd, zodat de vmdplaatsen naar periode kunnen wor den ingedeeld. Naast deze veldverkenning moet er een studie gemaakt worden van de be staande literatuur over het betreffende gebied. Archiefonderzoek en inventarisatie van reeds eerder gedane vondsten vor men een belangrijke bijdrage voor de Streekbeschrijving. Verder kunnen luchtfoto's en veld- en perceelsnamen soms aanwijzingen ge ven over het grondgebruik in het ver leden. Bestudering van oud- en recent kaart materiaal van welke aard ook zijn bronnen van gegevens die allemaal ver zameld en in een kaartsysteem onder gebracht dienen te worden. Door al deze gegevens samen te voe gen zal een beeld ontstaan van het be- woningspatroon in een bepaald gebied, zonder dat de schop daar in feite aan te pas komt. Het zo verkregen beeld is wel globaal, maar zeer waardevol bij eventueel gedetailleerder onderzoek door middel van bijvoorbeeld opgravin gen. Het resultaat van de streekbeschrij ving „Goeree" zal mede gebruikt wor den voor de opbouw van een centraal archeologisch archief dat dienst zal doen als landelijk informatie-centrum voor verzamelde gegevens van vondsten en vindplaatsen. De Motte is door de provinciaal ar cheoloog van de R.O.B, benaderd met het verzoek de streekbeschrijving voor het eiland „Goeree" uit te voeren. Een aantal leden van de Motte heeft nu een projectgroep gevormd welke dé benodigde activiteiten zal voorbe reiden en organiseren. Naast de steun van de leden van de vereniging rekent deze groep nu ook op de medewerking van de bevolking om gegevens welke niet in archieven voorkomen toegespeeld te krijgen zo als bijvoorbeeld van vroegere vond- Medewerkers van „de Mjotte" onderzoeken een perceel nabij Goedereede. sten bij het zogenaamde „uitmijnen" in het schurvelingen gebied en bij het „omzetten" rondom Ouddorp. Vooral bij dit omzetten zijn veel vondsten gedaan en zijn veel bijzon derheden waargenomen welke nooit vastgelegd zijn in openbare archieven. Ook oude kaarten in particulier bezit vormen een welkome bijdrage ter be studering. Met dit alles zal naar de Motte hoopt een duidelijker beeld ontstaan van alle voorkomende menselijke bewo ning op Goeree tot op heden. Mocht U aanwijzingen kunnen geven, stuur dan een berichtje naar de pro jectgroepleider Dhr. J. Klepper, Mo- lenblok 16, Ouddorp, 01878 - 1005 of naar het secretariaat: Dhr. D. Sperling, Venkelstraat 4, Goedereede, 01879 - 24 28. 4 De traditionele kerstmiddag voor be jaarden en minder validen, jaarlijks ge organiseerd door de afd. Goedereede - Ouddorp van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen wordt a.s. dinsdagmid dag 19 december gehouden in het Ver enigingsgebouw te Ouddorp. De middag begint om half drie. Door de Stichting Kerkconcerten te Goeree-Overflakkee wordt zaterdag 23 december a.s. een kerstconcert georga niseerd. Hieraan werken mee de Christelijke oratorium Vereniging Middelhamis o.l. V. Jan van Dijk en Bram Beekman orgel die ook de samenzang zal begeleiden. Uitgevoerd worden o.a. koraalvoorspe- len uit het „Orgelbüchlein" van J. S. Bach, de desbetreffende koralen worden door het koor gezongen orgelwerken van Balbastre en Dupré en orgelimprovisaties met samenzang. De Christelijke Oratorium Vereniging te Middelhamis geniet op ons eiland grote bekendheid; niet in het minst door de jaarlijkse kerstconcerten, waarbij uitvoeringen gegeven werden van „The Messiah" van Handel en het „Weih- nachtsoratorium" van Bach. Tevens ver zorgde zij dit jaar een radio-opname en hoopt volgend voorjaar de „Johannes- Was in oktober het werkloosheidsper centage onder de mnl. beroepsbevolking nog 2,5''/o, in november is het tengevolge van een flinke stijging tot '3,3''/o opge lopen, in aantallen uitgedrukt betekent het dat het weridozental van 199 in okt. groeide tot 262 in november. De onderverdeling luidt als volgt: 70 bouwvakkers, 49 metaalbewerkers, 16 man landbouwpersoneel, 6 man han delspersoneel, 23 man transportperso neel, 17 kantoor/onderwijzend personeel, 21 losse arbeiders en 60 uit overige be roepen. Ook de geregistreerde vraag naar ar beidsplaatsen steeg, t.w. van 38 naar 55. Er worden o.m. 40 bonwvakkers ge vraagd er zijn er 70 werkloos maar on der hen bevinden zich kennelijk niet de 40 zoals die worden gevraagd. De werkloosheid op Flakkee onder vrouwen en meisjes is toegenomen van 122 in okt. tot 129 in nov. Er is op het arbeidsbureau slechts een aanvrage voor 2 dames geregistreerd. Passion" van J. S. Bach compleet uit te voeren. Bram Beekman, die een veel gevraagd concertorganist in ons land is, is ook op ons eiland geen onbekende. Hij behaalde in 1972 het solistendiplo- ma cum laude voor orgel aan het Bra bants Conservatorium bij Louis Toe- bosch, met aantekening improvisatie en toelating tot de Prix d' Excellence. Hier na studeerde hij een jaar te Wenen bij Anton Heiller. In 1975 behaalde hij de Prix d' excellence. Het concert begint om 8.00 uur; de kerk is open om 7.30 uur. Toegangsprijs 3,—; scholieren 2,—.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1