We hebben een dier - Wat doen we er mee? H.H. Oardappeltelers 'jaM/^Iu^^^ JAC. DE GAST Dit mag U niet missen! RAAD MIDDELHARNIS: ir Tevresieniseïd over grondaankoop in Sommelsdijk-Zuid Vanuit auto op fazanten jaclit Voor het vakkundig gassen van uw aardappelen; ter voorkoming van spruitvorming. Beleefd aanbevolen JULIANAWEG 28 IVIELISSANT van '''■''''^- ^t 1200-1321 BOSLAND Zelfbediening Plaatst uw familieberichten in Eilanden-nieuws Automobielbedrijf Diricsland (Mtl^. 1^ VVaarom? Wel, kwaliteit bewijst zichzelf en zeker op de lange duur. Én op Mazda- kwaliteit kun je rekenen. Zeer kompleet uitgeruste auto's met een lange levens duur, die weinig "service-gevoelig" zijn, dus nauwelijks onderhoud vragen. AUTOMOBIELBEDRIJF JAC. DE GAST Ook occasions met MAZDA/ BOVAG-garantiebewijs/ PREDIKBEURTEN TAALPRAATJE Boomplantdag te Stellendam uitgesteld Dierenbescherming Bladz. 2 „E I L A N D E N - N 1 E U W S" Vrijdag 8 december 1978. Helft plus één voor verhuur speelveld t.b.v. zondagsport Het heeft in de gisteravond gehouden raadsvergadering heel wat overwegin gen gegeven vooraleer de raad besloot aan de nieuwe opgerichte hockeyvere- niging een sportveld in Middelharnis in huur uit te geven. Knelpunt voor meer deren uit de raad, met name de leden van SGP en CDA fracties, was het ge geven dat bedoelde vereniging zal gaan spelen in de zondagcompetitie waardoor het ook kwam dat weth. Krijgsman (CDA) zich van het meerderheidsvoor- stel van het college distancieerde. Het voorstel haalde het tenslotte toch nog met 8 - 7*. Het behelsde het in huur geven van een sportveld naast de hui dige tennisbcinen, tegen een vergoeding van 150,per jaar, in welk bedrag er rekening mee werd gehouden dat de Vereniging in een „proefperiode" ver keert waarin zal moeten blijken of er van levensvatbaarheid sprake is. De lage huur was ook gebaseerd op het feit dat de Ver. het terrein niet de gehele week tot zijn beschikking heeft. Bezwaren principieel en praktische. Dhr. J. H. Koppelaar (SGP) maakte kenbaar zowel principiële als praktische bezwaren te hebben. Principiële vanwe ge het feit dat op zondag gespeeld gaat worden en bezwaren van praktische aard omdat het veldje momenteel veel vuldig door de jeugd gebruikt wordt. „Wanneer de sporthal bezet is kunnen de scholen en verenigingen nog altijd naar dit veld uitwijken waarom het veldje altijd een soort „troetelkind" van het college is geweest", zo herinnerde dhr. Koppelaar zich uit zijn wethouders -periode. Het zou hem lief zijn deze nog vrije ruimte voor dat doel en voor de jeugd beschikbaar te houden, menend dat het veldje minder vrijelijk bespeeld kan worden wanneer de hockeyclub een belijning aan gaat brengen. „Het recht van de sterkste zal dan de overhand hebben", voorzag dhr. Koppelaar. Uit een geheel ander vaatje tapte dhr. A. van Alphen (PvdA). Hij zal over de door dhr. Koppelaar gesignaleerde be zwaren heen, vaststellend dat het veldje primair voor de jeugd beschikbaar zal moeten bUjven. Daartegen verklaarde dhr. G. C, Joppe (CDA) zich om principiële redenen tegen de verhuur omdat op zondag zal worden gespeeld. Dat speet dhr. Joppe voor de Ver. maar hij zei om des gewetens wHle niet anders te kunnen handelen. De raadsvoorz. burg. van Es echter vond de raad niet de instantie anderen de beoefening van sport op zondag on mogelijk te maken. Ook liet dhr. van Es de bezwaren van praktische aard niet te zwaar wegen omdat die z.i. in goed overleg kunnen worden voorkomen. Bovendien zo beoordeelde de voorz. draagt de ver huur een tijdelijk karakter waarom de aangevoerde bezwaren hem wat over trokken voorkwamen. Zo niet echter bij dhr. Koppelaar die ze andermaal gestand deed. „Veelal is niets zo blijvend als een voorlopig ka rakter", argumenteerde hij, zich af sprekend hoe de door de voorz. bedoelde afspraken tot stand zouden moeten, ko men, tussen wie dat zou moeten zijn en wie het nakomen ervan zou moeten controleren. Ook dhr. Joppe bleek door 's voorzit ters argumenten niet tot een andere be nadering te zijn gebracht; „als je de Bij bel als richtsnoer houdt dan zijn er grenzen", 'stelde spreker vast. „Als ze niet hockyen dan komen ze toch niet bij u in de kerk", liet dhr. Kersbergen (WD) aan dhr. Joppe weten een weinig originele gedachte omdat dhr. Joppe op dat punt niet die illusie bleek te hebben. Dhr. Kersbergen meen de overigens dat de raad geen andere taak heeft dan de zondagsrust veilig te stellen en niet de burger de plicht van zondagsheiliging op te leggen. Het voorstel kwam tenslotte in stem ming. Het haalde het krap met 8-7 stemmen. Grondaankoop. Ten behoeve van de realisering van het bestemmingsplan Sommelsdijk Zuid I werd een perceel grond aangekocht van dhr. M. Vroegindeweij te Sommels dijk. Het was dhr. G. C. Joppe die een zucht van verlichting slaakte, blij als hij was dat een „slepende geschiedenis" thans met een aankoopbesluit kon wor den afgerond. Dhr. Joppe stelde vast dat er aanvankehjk bij de onderhandelingen van beide zijden (de adviseur van de gemeente zowel als van de zijde van de fam. Vroegindeweij) fouten zijn ge maakt. De vorige taxatieprijs tegenover de nieuwe stellend vond dhr. Joppe het een duidelijke zaak dat in een eerder stadium niet tot overeenstemming kon worden gekomen. Nu dat wel het geval is complimenteerde hij weth. Kievit met dat resultaat, zich ook in die geest rich tend tot de vorige wethouder wie hij in deze ook wel enige verdienste toekende. In de discussie viel herhaalde malen de naam van taxateur dhr. Bakker te beluisteren. Hij zou wat aan de lage kant hebben gezeten, maar dhr. de Vries (Vooruitstrevend Dorpsbelang) leidde uit de thans via een andere taxateur bereikte overeenstemming af dat de burger meer prijs stelt op een persoon lijke benadering door iemand uit eigen gemeente dan door wat dhr. de Vries noemde een „extern" iemand. Op een vraag van dhr. Kersbergen hoe de houding van dhr. Bakker nu zal zijn nu de taxatie door een ander ge pleegd hoger is uitgevallen volgde het antwoord dat dhr. Bakker de nieuwe prijs tegenover G.S. wel aannemelijk zal kimnen maken, dat laatste overigens ietwat tot sommiger verbazing. Door dhr. P. Tiggelman werd het be treurd dat er t.b.v. de Woningbouw volkstuintjes zuUen moeten wijken, maar weth. Kievit zegde graag toe alle aandacht te hebben in het zoeken naar een mogelijkheid voor vervangende grond. Het college meent dat de geplande groenstrook tussen Sommelsdijk-Zuid en„Knorrenburg" wellicht voor Volks tuintjes zal kunnen worden bestemd. Pluim. De raad ging in een volgend voorstel accoord met het pachtvrij maken van aangekochte grond van de Herv. Diaco nie, gelegen aan de Dorpsweg. De Arbeidersver. die deze grond in pacht had heeft loyaal meegewerkt en dat leverde de Ver. een pluim op van de zijde van dhr. A. Tiggelman. De Ver. kreeg trouwens andere grond aangewe zen die door de gemeente voor dat doel werd geruild met de Stichting Beheer Landbouwgronden, gelegen aan de Boe- renweg te Sommelsdijk. De gemeente zal nog een dam aanleg gen, de Ver. neemt zelf de aanleg van een dreef voor haar rekening. OOLTGENSPLAAT De Platenaar A. D. zal gistermiddag tegen vijven de schrik van zijn le ven gekregen hebben toen hij in de polder bij Ooltgensplaat werd betrapt op het vanuit de auto' schieten op fazanten. Het waren agenten van het deachement Veldpolitie die hem aan hielden. Deze opereren in burger en zijn derhalve niet als opsporingsamb tenaren herkenbaar. De man bleek wel in het bezit van een jachtakte maar hij was niet jacht- gerechtigd op het terrein waar hij nu bezig was. Bovendien schoot hij vanuit de auto (van zijn werkgever). Het geweer werd inbeslag genomen en zo verging het aanvankelijk ook de auto. Die werd echter weer terugge geven. -O- STAVENISSE Aanbesteding havenwerk. De inrich ting van de handelshaven te Stave- nisse als sportvissershaven is vrijdag aanbesteed. In die eerste fase kunnen er 168 spirtvissersboten een ligplaats krijgen. Later kunnen er mogelijk nog 150 ligplaatsen bijkomen. Van de 15 inschrijvingen was aann. bedrijf J. v. d. Vlies B.V. uit SUedrecht de laagste met een som. van 432.800, Uit de geschiedenis blijkt, dat honden de eerste gedomesticeerde dieren wa ren en reeds meer dan 10.000 jaar gele-, den maakte de mens gebruik van hon den ais jachthond, bewaldngshond of zo maar als gezelschapsdier. Na de hond volgden tal van andere diersoorten. Het rund werd de produ cent van melk en de leverancier van vlees. Het paard stelde onze voorouders in staat om zware lasten te verplaatsen. Het schaap leverde wol, de kip eieren. De kat hield het erf vrij van ongedierte en de duit hield, indien nodig', de post verbinding in taet. Van de oorspronkelijke functie is voor de huisdieren van vandaag niet veel meer over en dat geldt dan weer met name voor die groep van dieren, die ge woonlijk wordt aangeduid als de kleine huisdieren. Natuurlijk, een hond heeft wel 'wat vervangende functies gekregen als blin dengeleidehond, als herdershond, als verdedigingshond, als ramp reddings hond, als jachthond, als hasj-hond, maar voor hoeveel honden is dat weg gelegd? Slechts voor weinige. Het me rendeel van onze honden wordt slechts voor de gezelligheid gehouden. En dat geldt vaak nog in veel grotere mate voor al die andere huisdieren, die de mens er vandaag de dag op na houdt. WAAROM EEN DIER WAT BIEDT HET ONS? Waarom zitten sommige mensen zeer vergenoegd in hun postzegelverzameling te neuzen, terwijl anderen geen enkele belangstelling voor deze miniatuur prentjes kunnen opbrengen? Waarom liggen sommige mensen voortdurend onder hun auto te sleute len, terwijl anderen blij zijn geen ge bruik te hoeven maken van hun ver voermiddel? Waarom nemen sommige mensen een dier en waarom neemt de één een hond, de ander een kat en een derde een goud- vis? Er wordt vaak gezegd, dat door de steeds groter wordende afstand tussen onze woonomgeving en de natuur de mens een brug naar de natuur tracht te slaan door het houden van een huisdier. Wij twijfelen eraan of dit wel een juiste verklaring zou zijn. In de eerste plaats zijn reeds tal van veelgevraagde huis dieren in een bepaalde richting zodanig gefokt, dat zij veraf staan van hun na tuurlijke voorvader. In de tweede plaats zijn misschien wel veel mensen natuur genieters, maar slechts weinigen zijn natuurverzorgers. En verzorging hebben onze huisdieren wel degelijk nodig. Er moeten andere beweegredenen zijn. Er wordt wel gezegd, dat wie van huis uit gewend is aan de dagelijkse omgang met dieren, later waarschijnlijk ook zelf dieren zal gaan houden. Maar ook status speelt een rol; het feit dat men geld en tijd heeft om een huisdier aan te schaffen, te verzorgen en te koesteren. Dat brengt ons dan tot de „troetel functie" van het huisdier, waarover reeds enige boeken zijn geschreven (re centelijk nog het boek „Het Edelgedier te" door Midas Dekkers) en waarover het laatste woord nog lang niet is ge sproken. Zo zegt Dekkers, dat de mens gewoon is zijn baby te vertroetelen, maar zodra de baby groter is geworden, gaat de mogelijkheid tot vertroetelen weg. Dan moet er een vervanger voor de baby worden gezocht en wordt omgeke ken naar een huisdier. Een kleine hond met bolle kop komt dan bijvoorbeeld in aanmerking, omdat die bolle hondekop doet denken aan het bolle kinderhoofdje. Of men neemt een langharige kat, die zich net zo graag laat strelen als de baby. Ja maar, zal men tegenwerpen, de goudvis of de schildpad laten zich toch moeilijk vertroetelen en aaien? Dat is zo, maar de mens heeft een ingeboren verzorgingsdrang. Het is voor een vol wassene heel eenvoudig één van zijn eigen maaltijden over te slaan, maar dat doe je je kinderen en dieren niet aan. Dus er wordt dan toch maar weer een boterham gesmeerd, een voederbak ge vuld, een aquarium gereinigd. En eigenlijk is dat heel plezierig, want kinderen en dieren dvraigen ons tot een regelmatige wijze van leven in deze woelige wereld en dat gaat zelfs al zo ver, dat sommige mensen zich een hond aanschaffen om zich er toe te dwingen om tijdens het uitlaten zelf ook enige lichaamsbeweging te nemen. De Ujst van motieven om een huis dier te nemen kan nog verder worden uitgebreid. Wat denkt u van het zich beveiligen door middel van een hond, van de competitiedrang op tentoonstel lingen, hondenrennen en duivenvluch- ten, van het enigszins verminderen van eenzaamheid en verveling? VERANTWOORD TEGENOVER MENS EN DIER. Het wordt in onze streken niet op prijs gesteld, dat kleine kinderen van een jaar of drie 's avonds om een uur of tien nog op straat 'spelen. Die horen op dat tijdstip in hun bed te liggen. Toch komt dit verschijnsel voor. Ouderparticipatie op scholen staat al jaren in de belangstelling, maar onder wijzers ondervinden veel te weinig me dewerking van de ouders om de pro gramma's onverkort uit te voeren. Kinderen krijgen van hun ouders nog wel hun natje en droogje, hun kleding en schoeisel, maar steeds meer is er bij verschillende ouders een onvoldoende interesse in het doen en laten van hun kinderen buiten de kleine kring van het gezin. Deze zelfde desinteresse speelt ook het huisdier parten. Veel mensen heb ben een edel motief om een huisdier te verwerven, maar nemen zich niet 'de moeite zich te interesseren in het ka rakter van hun dier en diens aangebo ren handelingen. Het dier wordt niet altijd als dier geaccepteerd en maar al te dikwijls als ongewenst individu af gevoerd, verkocht, weggegeven, in het bos losgelaten, op het asiel afgeleverd of zelfs afgemaakt. De resultaten zijn ons bekend. Zwerf dieren veroorzaken overlast in onze gro te steden, de asiels raken vol, het aantal dieren dat moet worden afgemaakt stijgt ieder jaar aanzienlijk. Willen we het in ons land nog een beetje leefbaar en gezellig houden, dan zullen we ons toch wel rekenschap moeten geven van onze verantwoorde lijkheden. Het totaal aan ons onderge schikte dier moet op z'n minst kunnen rekenen op een goede verzorging en een goed begrip van zijn wezen. Onze medemens behoeven we mid dels ons huisdier geen overlast' aan te doen. Dus geen poep op de stoep of ge jank in de nacht. Ook zullen we erop moeten letten dat onze hond geen los lopende zwerver wordt. Als de mens daarvoor geen verant woordelijkheid wU dragen, dient hij geen huisdier te nemen. DANKBETUIGING Voor de blijken van belangstelling en medeleven ondervonden bij de ziekte en overlijden van onze geliefde broeder, behuwdbroeder en oom KOMMER TANIS weduwnaar van A. Meijer betuigen wij IJ langs deze weg onze' welgemeen de dank. Inzonderheid Dr. Jansen en Dr. Bron voor hun betoonde hulp, Ds. Oorschot en kerkeraad voor hun troostrijke woorden, verder aan familie, vrienden en buren voor hun betoonde hulp ons in die droeve dagen betoond. Fam. Tanis Fam. Meijer Ouddorp, december 1978. Hoge Pad 36 100 gram Gelderse worst ai Qft 100 gram LEVER S 2 rollen San Francisco van 3,66 voor 3,25 2 kg APPELS 1,50 5 kg GIESERS PEREN 4,95 OKKERNOTEN, HAZELNOTEN en GEMENGDE NOTEN TELEFOON 13 71 OVDDOBF 11.295 De 323 is een "compact-car", ruim van binnen en toch compact gebouwd. De Mazda 323 is verkrijgbaar in maarliefst 12versctnillende uitvoeringen: met 3- of 5-deuren, ool< verkrijgbaar met automaat of 5-versnellingsbak'» Leverbaar met 1000 cc, 1300 cc of 1400 cc motor Nu ook in een estate en sportief model. Keus genoeg v.a. f 11.295.- tot f 15.595.- LPG-inbouw mogelijk prijzen af importeur. Korteweegje 41-43 Dirksland Postbus 23 ZONDAG 10 DECEMBER MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uijr ds. K. Exalto, Benthuizen en 6 uur ds. E. F. Vergunst. Extra koUekte kerk Herv. Exodus Gem. 10 uur ds. Huting te Rotterdam Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. L. W. v. d. Mey Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. H. Llg- tenberg Ger. Kerk Vrijgemaakt 10 en 16.30 uur lezen. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. A. Beens De Samaritaan 10.15 uur ds. W. van Herpen. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. van der Linden en 6 uur dhr. A. H. Veldhuizen. Tweede koUekte voor het onderhoud van het kerkgebouw Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur dhr. A. H. Veldhuizen en 6 uur dhr. W. J. van der Kraats, Alphen aan de Rijn Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur kand. T. C. Guyt, Katwijk aan Zee en 6 uur dhr. H. P. Wilstra, Barendrecht. Ex tra koUekte Quotum Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen, STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. C. Oorschot, voorm. bediening H. Avondmaal en sav. dankzegging H.A. Extra koUekte Leerstoelfonds. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9 en 10.45 uur ds. J. Willemsen, bediening Hedhg Avondmaal en 6.30 uur d's. W. van Herpen, dankzegging H. Avondmaal. KoUekte Kerstóeest zondagsschool. OUDDORP Herv. Kerk 10 uur ds. E. P. Vergunst en 6.30 uur lezen Ger. Kerk 10 uur ds. J. de Kievit, Schie dam en 5 uur dienst Ger. Gem. 9.30 en 4 uiir lezen Doopsgez. Gem. 9.30 uur dhr. W. H. v. d. Dool, Kot- terdam. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. Komm.ers, Katwijk aan Zee en 6 uur ds. H. Visser. Extra .koUekte chr. belangen Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. H. Visser en 6 uur ds, M. van der Linden Ger. Gem. 10 en 6 uur le zen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur ds. J. T. Cazander en 6 uur ds. J. Willemsen Ger. Kerk 9 uur dhr. v. d. Kraan Rotterdam en 5 uur ds. J. de Kievit, Schiedam. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur dhr. de Groot, Nieuw Lekkerland en 6 uur ds. E. de Lint, Hei en Boeicop Ger. Kerk 10 en 6 uur drs. A. Moolenaar te Ulvenhout (N. Br.), voorm. H. Avond maal en nam. voortzetting en dank zegging H.A. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. T. W. van Bennekom. Ex tra koUekte Quotiun Ger. Kerk 10.30 en 4.30 uur dhr. van der Kraan te Rotterdam Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 10 uur dhr. H. P. Wilstra, Barendrecht. SINT MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 en 14.30 uur ds. J. Blom (bed. H. A.) Oud Ger. Gem. 3 x lezen Ger. Gem. in Ned. 9.30, 14.30 en 19.30 uur ds. F. Mallan (bed. H.A.). ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. M. D. Geuze Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. VERANDERING IN BETEKENIS Lang geleden hebben we een Taai praatje geschreven over de verandering in betekenis van de woorden kastelein en maarschalk. Een kastelein was in oude tijden een slotvoogd en later een herbergier of waard, een maarschalk was vroeger een stalknecht en later de hoogste militaire rang. Er zijn nog meer woorden die in be tekenis veranderden. Een daarvan is stoof. Vroeger was een stoof een lokaal of een badhuis, waar men zich tegen betaling kon komen warmen aan de haard, of kon gaan baden. De badstoven waren met wat fantasie te vergelijken met de tegenwoordige sauna's. Er werd gemengd gebaad en sommige van deze stoven hadden niet zo'n beste naam, omdat men het met de goede zeden niet al te nauw nam. Later veranderde de betekenis en ging men niet meer geza menlijk in de stoof, maar zette één per soon de voeten óp de stoof. Het was de naam voor een houten, vierkante of zeshoekige „voetenwarmer", waarin een test met brandende turf kon worden gezet. Vooral kerkgangers maakten graag gebruik van zo'n stoof, die in het bovenvlak gaten had om de warmte door te laten. SCHOORSTEEN Ook de betekenis van schoorsteen is veranderd. Oudtijds voldeed de schoor steen geheel aan zijn naam: een steen, die schoorde. Het waren stutten of con soles aan de onderkant van de schouw, die het rookkanaal op de bodem van het vertrek schoorden. De naam schouw maakte plaats voor schoorsteen, een woord dat minder juist de funktie weer geeft. Integendeel, een hoge schoorsteen moet vaak zelf worden geschoord of ge tuid met tuidraden. In een oud boek vonden we de zeispreuk: „Daar schijnt brand in de schoorsteen te wezen, zei Hannes en hij voer de Etna voorbij". Aan de hand van bovenstaande uitleg is deze zegswijze nog niet zo heel oud. Het woord schouw is bijna geheel verdrongen door schoorsteen. In oude herenhuizen en boederijen was de schouw vaak een brede ruimte, voor zien van prachtige antieke tegels, waar voor men nu graag handenvol geld neertelt, om ze in eigendom te krijgen. Het woord schoorsteenmantel is even eens pas later in zwang gekomen. KERMIS De naam van zo'n volksfeest of jaar markt is waarschijnUjk afkomstig van het woord kerkmis. Het is dus in be- Vandaag vrijdag zouden er in Stellendam ca. 350 bomen worden ge plant, waarmee het begin van de uit voering van de ruUverkaveling „de Stelle" zou worden gemarkeerd. De Plaatselijke Commissie heeft even wel besloten deze boomplantdag uit te steUen i.v.m. de weersomstandigheden. De schooljeugd zou n.l. haar aandeel in het planten hebben geleverd. We hopen volgende week de nieuwe datum mee te kunnen delen. Aan komen lopen, jonge, zwarte poes met witte bef en pootjes. Inl. bij Mevr. Hoofdman, H. J. van Beyerenlaan 36, Nieuwe Tonge, tel. 01875 - 721. In Ooltgensplaat is een mooie, grijs gecyperde poes gesignaleerd, met een dikke vacht en staart. Zij is waarschijn lijk haar baas(bazin) kwijt. Inl. bij Mevr. Kamp, Roode Kruislaan 6, Ooltgens plaat, tel. 01873 - 1746. Verkoopadres: Bij Mevr. v. d. Wetering, Zuiddijk 6, Dirksland kunt u diverse artikelen van de dierenbescherming kopen. Haar te lefoonnummer is 01876 - 287. Kalender: Op de bekende adressen is nog de mooie kalender 1979 te koop a 5,U steunt er het werk van de Dierenbescherming mee. tekenis gedaald, evenals dat bij kaste lein het geval was. De kerkmis, een plechtige mis, werd gevierd op de ver jaardag van de stichting van de kerk, of op de naamdag van de heilige, aan wie de kerk was gewijd (Kerkwijdingsfeest). Thans is kerkmis verouderd en heeft het woord kermis elk verband met kerk en en mis verloren. Het wordt aUeen nog gebruikt in de huidige betekenis, plaats van vermaak. Er zijn tal van spreek woorden, waarin kermis voorkomt. We willen er één noemen: Het is net de Tiel- se kermis, hier en daar een kraam. Be tekenis: een slecht bezochte jaarmarkt. SCHOBBEJAK Volgens sommigen was een schobbe jak in de tijd van de edelen een pant serhemd of maliënkolder, bestaande uit metalen ringen of plaatjes, die deden denken aan de schubben van een vis. Dit schobbejak moest plaatsmaken voor het stalen harnas. De mindere krijgsloiech- ten kregen de afgedankte schobbejak ken. Vandaar veranderde de betekenis en werd schobbejak een scheldwoord voor een gemeen en laag mens, een schurk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2