Ontwikkelingshulp Gereformeerde kerk kerkt zondag voor het laatst in het oude gebouw JfDAM huSbiPedïïtse .enW. van Dirksland afwüzend tegen over concentratie gem. brandweer -U65' t Automohielen-verkooiihal Oude Tonge Sl« jaazjgaag Vrijdag 8 december 1978 No. 4749 cam. STREEKBLAD CXP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VerschijTa tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Eenvoudig^e opdracht moeilijk verpakt OOK OP VEIJDAGAVOND 2 X BEZOEKT ONZE GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 IVIIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 5 medailles voor Spartanen Ledenvergadering Verenigingsraad Kerstzangdienst in IVliddelharnis VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnls Bedrijven spelen zaalvoetbal in Medische diensten vocT eïBe zéhethaAi 3 jaar VOLLEDIGE GAEANTIE voor HETZELFDE GELD Maar, het laatste woord is aan de raad POSTBOX 8 1^ MUXDELHAHNIS BedacUe en adverteniUes: Kantoor lanigeweg 13, Somnielgdljk Tel, (01870) 26 29 Na 9 uur (01870) 33 92 Giro 187930 BaidcBabo Mlddellh&nnia no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarleL De Europese Gemeenschap en Ont wikkelingshulp: een combinatie die eigenlijk voor de hand ligt. Europa is een economische wereldmacht die de verantwoordelflliheid ten opzichte van arme landen in de Derde Wereld niet uit de weg mag gaan. Negen Europese landen, verenigd in de Gemeenschap, verlenen hulp langs een ingewikkeld net van overeenkomsten. Ontwikkelingshulp is eigenlijk een simpele opdracht. De rijken helpen de armen. Dat gegeven blijkt in de praktijk wel iets moeUijk uit te voeren. Vandaar termen als Europese Gemeenschap, ACP- of ACS-landen, Lomé Jaoende I en II, die menigeen als mystiek in de oren klinken. Toen zes Europese landen in 1958 el kaar vonden in een samenwerkingsver band speelde ook het probleem van de koloniën die zij „meebrachten". Frank rijk had grote belangen in Afrika, Ne derland stapte de Europese Gemeen schap binnen met Suriname en de An tillen. De eerste jaren bleven de aloude koloniale banden onaangeroerd. Pas in 1965 werd enige lijn aangebracht tussen de Gemeenschap en de kolonies. Diverse landen in Afrika waren al on afhankelijk geworden. Via een tweetal conventies (Jaoende I en II) werd Euro pa met de „koloniale" ontwikkelings landen verbonden op voet van gelijk heid. Afrikaanse landen konden hun produkten in Europa kwijt, terwijl zij de markten moesten openstellen voor Euro pese goederen. In feite betekende deze „gelijkheidsformule" een inbreuk op het beginsel ontwikkelingshulp. De bedoe lingen om de nijverheid in de arme lan den van Afrika te stimuleren bleven in de mist hangen. De situatie veranderde in 1972 toen de Europese Gemeenschap groeide van zes tot negen landen. Engeland bracht zijn Britse koloniën in. Bovendien dacht men in Europa wat genuanceerder over ont wikkelingshulp en ontwikkelingssamen werking. De Europese Gemeenschap richtte zich tot de Derde Wereld via de Conventie van Lomé. Met 53 staten voornamelijk vroegere Europese kolo niën, heeft de Gemeenschap handelsak koorden afgesloten. De 53 landen wor den ook wel „Afrikaanse- Caraïbische en Stille Oceaan" gebieden (ACP) ge noemd. De conventie van Lomé in 1975 bekrachtigd poetste het gelijk heidsbeginsel bij ten gunste van de ont wikkelingslanden. Europa drukte de in voerrechten en vergemakkelijkte de toegang van produkten uit de Lomé- landen. Omgekeerd zouden deze laatste landen hun invoerrechten overeind hou den of zélfs hoger mogen vaststellen. Op die manier kreeg de industrie in de arme landen meer kansen. Een tweede element in de Lomé-over- eenkomst wordt aangeduid met de my stieke naam Stabexsysteem. Het sy steem komt erop neer dat de ontwikke lingslanden de garantie krijgen hun exportopbrengsten te stabiliseren. De arme landen kunnen op basis van deze garantie orde op eigen zaken stellen en him economieën op poten zetten. Het Stabexsysteem heeft zich de laatste ja ren toegespitst op suiker die het be langrijkste ACP-exportprodukt is. De exportgarantie heeft vooral betrekking op enkele basisprodufcten. Je zou de vraag kunnen opwerpen of dit Lomé- element rfieer algemeen toegepast moet worden. AZIë De Lomé-landen hebben tot nu toe 85°/o van de Europese ontwikkelingshulp ontvangen. In de betreffende landen woont slechts '10 a 15»/o van de |otale bevolking van de Derde Wereld! Het grote aantal arme landen buiten het Lomé-blok ontvangt van de Gemeen schap slechts 200 miljoen gulden. Dat is per arm land niet veel, terwijl deze hulp steeds bilatféraal vastgesteld wordt. Dat betekent dat in de Gemeenschap van geval tot geval afzonderlijke hulp-over eenkomsten worden gesloten. De huidige minister van Ontwikke lingssamenwerking, Drs. J. de Koning, vindt dat de Lomé-landen een drievou dige hulp ontvangen in vergelijking met alle andere arme anden. De minister constateert dat de EG-ontwikkelings- hulp zich onevenredig concentreert op Afrikaanse- en Middellandse Zee lan den. Het zou een goede zaak zijn meer hulp te bieden aan Aziatische landen die historische en politieke banden met Europa hebben. De Aziatische landen vertonen niet alleen grote bevolkings concentraties maar evenzeer een laag ontwikkelingsniveau. Een zekere om buiging van het ontwikkelingshiilpbe- leid in Europa is alleszins te rechtvaar digen. Zonder de waarde van het Lomé- akkoord aan te vechten, dient Europa meer hulpvaardigheid te tonen voor ar me landen die verder van onze Ge meenschapsdeur verwijderd zijn. Als alle anden hun nationale bijdrage voor ontwikkelingssamenwerking opvoeren, kunnen er in de Derde Wereld nog echte wonderen gebeuren. B. Schouwing. Afgelopen zaterdag werden er in de Olympiahal te Middelhamis tumwed- strijden voor de Flakkeese jeugd van 8, 9, 10 en 11 jaar gehouden. Voor het eerst waren deze gesplitst in wedstrij den voor „gymers" en leden die extra trainen, dus de geselekteerden. Voor de selekti^ betekende dat oefeningen op balk, brug-ongelijk, mat en kast (meis jes) en brug, kast, mat, ringen en rek (jongens). De overige deelnemers moes ten van deze toestellen ér minstehs 2 kiezen, dus een zogenaamde onderdeels wedstrijd, die 's morgens werd gehou den, 's Middags streed de selektie om het Flakkeecupje 1978! Sparta Hygiëa had met 50 deelnemers ingeschreven, 45 Spartanen deden aan de wedstrijden mee. Tegen half 2 werd de uitslag van de onderdeelswedstrijd bekend gemaakt en kregen Annemarie Polak, Ie balk, Marlies Jacobs 2e balk, Marjolein Spee en Jeanet Nagtegaal, 3e balk en Anita Kievit 3e mat, een medaille opgehangen. De punten van de Spartanen waren: voor de kast en mat; J. v. d. Slik 6.8, 6.8, J. Wervers 6.7, 6.1, C. Blok 6.8, 6.1, M. V. Dijk 6.8, 7.6, T. v. d. Loenhorst 7.2, 6.7, M. Buurveld 7.0, 7.0, Marleen v. d. Boogert 6.0, 6.0, Martha v. d. Boogert 6.7, 6.1, C. Felsbourg 6.0, 6.3 punten. Jongens brug en ringen; M. Pieterse 5.8, 5.5, P. Jongejan 6.1, 6.1, L. v. Antwerpen 6.7, 6.9, H. V. d. Marel 5.8, 5.0, G. PUle 6.2, 5.0 punten. Meisjes brug-ongelijk, kast en mat; D. Jongejan 6.3, 6.8, 7.0, R. Bernard 5.9, 6.0, 6.1, M. Hisschemöller 6.2, 6.3, 6.1, C. Vroegindewey 5.7, 6.3, 6.3, A. Verbiest 5.6, 6.3, 6.4, K. v. Nimwegen 5.4, 6.3, 6.1, M. Jacobs 6.0, 7.0, 7.5 en balk 6.7, M. Scheren 6.0, 6.5 7.5, G. Dorst 6.5, 6.8, 7.8, A. Krijgsman 6.5, 6.7, 6.7, C. Looy 5.8, 6.3, 6.6, A. Kievit 7.0, 7.0, 8.1, M. Visser 6.0, 6.3, 6.4, A. Polak 6.2, 6.4, 6.8 en balk 7.0, A. Verhage 6.8, 6.5, 7.6 en balk 6.1, A. Nagtegaal 5.5, 6.1, 6.4, A. Jongejan 6.4 6.5, 6.9, M. Steenbeek 6.5, 6.5, 6.9, T. Vogelaar 5.9, 6.3, 7.0, M. Coolbergen 6.5, 6.4, 6.9, M. Kerseboom 5.8, 6.4, 6.6, Voor de balk en met: M. Spee 6.5, 6.3, J. Nag tegaal 6.5, 6.2, L. ArenSman 6.2, 6.4 pnt. Selektie balk, brug-ongelijk, mat en kast G. Everaers 7.4, 5.0, 6.1, 6.8, totaal 25.3, M. Jongejan 7.0, 5.0, 6.4, 6.4, 28.4, K. Barkel 7.1, 6.5, 6.4, 7.0, 27.0, M. v. Nie- rop 6.5, 6.1, 6.3, 6.7, 25.6, M. Visser 6.0, 6.7, 6.9, 26.3, J. v. Antwerpen 8.0, 7.7, 9.0, 7.2 punten en totaal 31,9 punten. Alle deelnemers krijgen binnenkort het bijbehorende diploma uitgereikt. OOSTFLAKKEE Ledenvergadering van de Vereni gingsraad „Oostflakkee" zal plaats heb ben op dinsdag 12 december a.s. om 19.30 uur in het Verenigingsgebouw „'t Cen trum" te Ooltgensplaat. AGENDA: 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. a. Financieel verslag b. benoeming commissie ter controle van de financiën 5. Wat verder ter tafel komt 6. Sluiting. Indien het contactlid verhinderd is deze algemene ledenvergadering bij te wonen wilt u dan zo vriendelijk zijn een ander lid van uw bestuur af te vaardigen. OUDDORP Inlevering vakantiebomien landbouw Vakantiebonnen voor de Landbouw kunnen weer ingeleverd worden op maandagavond 11 dec. en dinsdagavond 12 december tot een bedrag van 700, bij E. Grinwis, Dirkdoensweg 9, Oud- dorp. OOLTGENSPLAAT VrflsteUing dienstpUcht. De minister van defensie heeft voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend aan M. Hotting te Ooltgensplaat. De Herv. Exodus Gemeente, de Re monstrantse Gemeente en de R.K. Kerk houden ook dit jaar weer een Kerstzang dienst en wel op vrijdag 15 dec. a.s. in de kerk Langeweg 50 te Middelhamis. Bijbellezing, gebed en zang zijn ge kozen naar aanleiding van Luc. 2-11. „Heden is u een REDDER geboren". Medewerking aan deze dienst zullen verlenen: „Ons Koor" o.l.v. dhr. G. Zoon De Cantory van de Remonstrantse Ge meente o.l.v. Mevr. Oosterlo. Ensemble voor muziek en zang o.l.v. dhr. C. de Neeve. Ieder van welk gezindte ook, die met ons wU meezingen en bidden is van harte welkom. De opbrengst van de koUekte is na aftrek van de kosten voor kinderfonds Unicef. Zaterdagavond zullen in de Sporthal te Oude Tonge, zaalvoetbal-wedstrijden gehouden worden, Aan deze wedstrijden zal deelgenomen worden door werkne mers van o.a. de bedrijven Quick Dis patch Rotterdam, Aannemers- en loon bedrijf J. V. d. Doel Oude Tonge, Fa., de Rijke transportbedrijf Spijkenisse, Café Petit Restaurant „De Sport" Oude Ton- ge,Fa. Rijba b.v. en Junghans Nederland Barendrecht. Muzikale medewerking verleent dhr. Koen van Kleef op zijn electronisch or gel. De gehele organisatie is in handen van Piet v. d. Kamp. Aanvang 7 uur. Van zaterdag 9 december tot maandag 11 december 1978 ARTSEN Middelhamis - Sommelsdgk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2121. Dokter Dogterom is woensdag a.s. van 12.00 - 24.00 uur afwezig. Dirfcsland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.0O uur tot maan dagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter K. J. Huisman, Melissant, tel. 01877 - 1412 b.g.g. 1752. SteUendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Rijswijk, tel. 01879 - 1207 Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter M. de Jager, Nieuwe Tonge, Tel. 01875 - 301 Stad aan 't HaringvUet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maan dagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter A. M. J. F. Janssen, Den Bommel, tel. 01871 - 306 APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts du Toy van Hees, Middelhamis, tel. 01870 - 3621 (van 11.00 tot 11.30 uur) DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Tjebbes, 01870 - 2966. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - SteUendam: Dienst heeft Zr. Termaaten, 01879 - 1702 Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen-8.00 uur heeft dienst Zr. A. H. Stolk, tel. 01877 - 1770 b.g.g. 1767 Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. Jo- chems. Oude Tonge, tel. 01874 ,- 1532 Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet -, Ooltgensplaat: Wit-Gele Kmis Dienst heeft Zr. Anna, tel. 01873 - 1577. !'":;;w!??w!!^^^?ws!??? ^^■^■^■-•y^^!v!^^y":^.^?y^:^^^^'i^^^v"i-^'^^-^!''^Jw>^^^ De Gereformeerde Kerk zal a.s. zon dagavond voor het laatst gebruik maken van het oude kerkgebouw aan het Ker kepad. Volgende week vrydag zal de nieuwe kerk aan de Kon. Julianaweg in gebruik worden genonven. In 1863 werd het kerkgebouw ge bouwd, niet zo ontsloten als het nu is, maar toen nog langs een moddersloot. De kerk moest via een brede gang in de kosterswoning, vanuit de Nieuwstraat, worden bereikt. Later werd het Kerke pad (in de volksmond „het dronkemans pad") aangelegd. Eerder was er een kerk in de Nieuwstraat geweest met bijbe horende kosterswoning. Nog wordt de Gereformeerde Kerk (herinnerend aan dat verleden) soms „de kerk uut de Nieuwstraete" genoemd. De eerste steen voor het kerkje werd gelegd door Jeroen Peeman, de geld schieter. Hij was scheepsmaker en reder te Middelhamis. De gedenksteen waar op zijn naam voorkomt is inmiddels naar de nieuwe kerk overgebracht om ook daar bewaard te blijven. De steen is in de nieuw^e hal ingemetseld. Bij het uithakken van de steen vond men er- OOLTGENSPLAAT Inwisselen vakantiebonnen Het inwisselen van vakantiebonnen (Landbouw), de Kerstinlevering tot een bedrag van ten hoogste 700,kan plaats vinden op zaterdag 9 december van 10 tot 11 uur bij de heer P. West- dijk, Pr. Hendrikstraat 21. Kerstavond Bejaarden. De Kerst avond voor de bejaarden zal D.V. plaats hebben op woensdag 13 december a.s. te 7 uur in „Elthato". Het comité heeft een mooi programm.a samengesteld. U bent hartelijk welkom. Een laatste blik op het oude kerkje; de jeugd is alvast begonnen aan het ingooien van de ruiten achter een plankje van een sigaren- kistje met de namen van hen die bij de verbouw in 1915 betrokken zijn geweest. Een van hen was dhr. Mackloet die thans in het Rusthuis de Goede Ree woont. De verbouwing van 1915 was nodig omdat de kerk toen te klein was gewor den. In 1928 werd een een Verenigings gebouw aangebouwd, „Rehoboth" ge noemd. Na de ramp werd het vergroot en omgedoopt tot „Jeugdhaven". Kerk en Ver. gebouw zullen nu verdwijnen om plaats te maken voor de bouw van een grote supermarkt. Daarmee zal een hoofdstuk uit de geschiedenis van de Gereformeerde Kerk te Middelhamis zijn afgesloten. Een nieuw hoofdstuk ligt gereed om opengeslagen te worden. Vrijdagavond wordt de nieuwe kerk in aanwezigheid van de eigen gemeente en de genodigden in gebruik genomen. Voor overige ge ïnteresseerden bestaat in de week daar op gelegenheid zijn de kerk en de bij- ruimten te bezichtigen. Ds. P. Schravendeel die de gemeente dertien jaar lang heeft gediend zal vrij dagavond een korte meditatie houden en zondag a.s. voorgaan in de ochtend dienst. Geopend: maandag t/m zaterdag van 8.30 -17.30 uur vrijdagavond tot 21.00 uur Mr.SnijdCTweg -Industrieterrein -Stellendam - telefoon 01879-2300 VINGERUNG 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870 -2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau B. en W. van Dirksland voelen er ui 't geheel niet voor de blusploegen uit de onderscheidene dorpen tot één centraal gestationeerde brandweereenheid samen te voegen. Het college laat dat de raad weten als antwoord op de motie die in juni van dit jaar door de P.v.d.A.-frac-, tie was ingediend. De motie drong erop aan de mogelijk heid tot concentratie te onderzoeken. De raad stemde met de inhoud ervan in, zonder overigens tevoren aan welke uit spraak dan ook enige consequentie te zullen verbinden. Om het gevraagde onderzoek zo ob jectief mogehjk te doen zijn hebben B. en W. een aantal instanties om advies gevraagd, onder welke de Ver. Ned. Ge meenten; de Zuid HoU. Prov. Brand weerbond, de Ned. Ver. van Brandweer commandanten, de Com. onderlinge hulpverlening in geval van brand in Zuid-Holland en de Stichting Nat. Brandpreventie Instituut. Na kennisname van hun meningen hebben B. en W. ook zelf een onderzoek ingesteld. Positief. „Als alleen op organisatorische en za kelijke gronden een antwoord moet wor den gegeven op de vraag of de mogelijk heid bestaat tot samenvoeging van de brandweergroepen tot één centrale een heid, dan kan dit antwoord zonder meer positief zijn", laten B. en W. weten, „zowel wat uitrusting als huisvesting be treft aan welke constatering zij even wel de vraag koppelen of deze zaak al leen op deze gronden mag worden be oordeeld. Karakter. In een daarop volgende beschouwing wijzen B. en W. op het karakter van de brandweer, te weten een karakter van vrijwilligheid. „Onze brandweer staat en valt met het wezen van de vrijwilligheid van haar leden. Spreekt het doel waar voor men zich vrijwillig inzet niet meer aan of wordt de realisering van de doel stelling teveel bemoeilijkt door allerlei frustrerende omstandigheden, b.v. het niet tijdig op de plaats van de brand kunnen zijn door het overbruggen van te grote afstanden, dan taant de vrij willigheid en wordt de basis van de vrijwillige brandweer ondermijnd met alle gevolgen van dien", zo legt het college de raad voor. „Een gemeentebestuur", zo vervolgen B. en W., dat verantwoordelijk is voor een goede organisatie van de brandweer en dat geen andere keuze heeft dan die van een vrijwillige brandweer, moet zich van dat risico goed bewust zijn alvorens een reorganisatie zelfs maar in over weging te nemen". Een andere, maar niet minder belang rijke factor achten B. en W. de vraag waar een plaatselijke woongemeenschap recht op heeft wat de bescherming van personen en goederen betreft. De weten schap dat een woongemeenschap een goed georganiseerde hulpverleningsor ganisatie in zijn midden heeft geeft een veiliger gevoel dan de wetenschap dat die op kilometers afstand aanwezig is. B. en W. wUlen evenmin licht tillen aan het feit dat de betreffende woonge meenschappen voorheen de status van een zelfstandige gemeente hadden waarin het hebben van een eigen vrij willige brandweer een vanzelfspreken de zaak was. B. en W. wijzen erop dat aan die verworvenheid na de gemeen telijke herindeling nimmer is getornd. Aan deze „principiële omstandighe den" wülen B. en W. dan ook niet voor bijgaan. Zij vragen zich af in hoeverre met deze aspecten door de indiener van de motie rekening is gehouden. „Maarzeggen B. en W. na hun advies van de reorganisatie af te zien: „uiteraard heeft de raad als verant woordelijk orgaan voor de organisatie van de brandweer het beslissende woord. Wij vernemen gaarne hoe dat 'woord zal luiden". In de a.s. woensdagavond te houden raadsvergadering lykt de raad zich over een en ander nader uit te zullen spreken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1