Wetenswaardigheden over kerk en toren van Sommelsdijk pêygd lioekje I premie-woningen l P. DE VISSER I UW Stichting Kerk in liet verleden Het varken ais werkgever Ziekenomroep Dïzo krijgt waardering Nog werk voor gemotiveerde krachten De Dirkslandse Ziekenomroep afgekort Dizo, startte precies een jaar geleden met haar wekeUjkse radio-uitzendingen in het van Weel- Bethesda ziekenhuis in Dirksland. Aan deze datum, 1 december 1977 ging een proefperiode van een half jaar vooraf. Nu wordt op dinsdag avond van 20.00 - 21.30 uur een gevarieerd, verstrooiend program ma rechtstreeks uitgezonden. Foto's hiattendorp 1978 I TE KOOP nieuw te bouwen 1 twee onder één kap, met garage, in I plan West II te Stellendam i Hardhouten kozijnen en deuren. Isolaitie, premie phn. 10.000, g totaal. I Prijs, inclusief grond, vanaf 140.000, I Gegadigden moeten woonachtig of ecanomisch geboindenen zijn in de gemeente Goedereede. Inlichtingen I GEBR. V. d. NIEUWENDIJIC B.V. I BOUWBEDÜIJF i STELLENDAM TEL. 01879 - 1739 - 2070 I U WILT WEL HERSVERS, i maar toch ook op tijd uw boter amandel letters en staven J 4 van uw warme bakker in huis hebben even bii ons, en aUes ligt op 100 roomboter amandel letters t a 10,50 500 gram 100 roomboter amandel staven X a f 5,— 250 gram WARME BAKKER X 19-21 SOMMELSDIJK TEL. 3330 f Wel mevrouw, vult u s.v.p. onderstaand lijstje even in, en breng X dat voor zaterdag 2 deoe(mber even bij ons, en aUes ligt de gewenste tijd KERSVERS voor u klaar. U kunt ook telefonisch bestellen. stuks X OOSTDIJK Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 1 december 1978. De Stichting Natuur- en Landschaps bescherming Goeree-Overflakkee be staat sinds, 1970. Aanvankelijk hield zij zich voornamelijk met de flora en fauna op het eiland bezig, doch onlangs werd het bestuur aangevuld en de taak uitge breid. De aandacht is nu gericht op „het mUieu" in de meest uitgebreide zin van het woord, dus niet alleen de planten groei en het dierenrijk, doch ook al dan niet schone lucht, historische dorpsker nen en karakteristieke gebouwen uit het verleden, alsmede de ontwikkeling van rekreatiegebieden in het landschap en de ruilverkaveling hebben de be langstelling. Een dokumentatiecentrum wordt op gezet, waarin geschiedsbeschrijvingen een plaats vinden naast streekplannen en inventarisaties van flora en fauna en historisch waardevolle gebouwen, ter wijl getracht zal worden, voorlichtings tentoonstellingen te organiseren en fiets- en wandelroutes uit te zetten. De stichting kan zo een coördinerende functie hebben voor de aktiviteiten die op dit gebied reeds plaats vinden. In dit blad zult u regelmatig een ar tikel aantreffen over een onderwerp, waarmee de stichting zich bezighoudt. Zo 'staat ditmaal de toren van Sommels dijk in de belangstelling. Hoe vertrouwd klinkt het klokgelui om acht en twaalf uur de geboren en getogen Sommerdieker in de oren, hoe welkom was het vroeger de arbeiders op het land, dan was het immers schaft tijd! Doch ook nog in deze moderne tijd begeleidt klokgelui hier het ritme van de dagen, zoals het bij de begrafenis de gestorvene naar de laatste rustplaats begeleidt. Nu de toren in de steigers staat, is er alle aanleiding, iets over haar verleden te vertellen. Hiervoor gebruiken wij het Jaarverslag 1977 van de Vereniging van amateurgeologen voor Goeree en Over- flakkee, de Motte, waarin A. van der Zwan de bouwgeschiedenis van de N.H. kerk te Sommelsdijk beschrijft. Bij de bouw in 1499 stond de toren op de kruising van schip en dwarsschip, het was een z.g. kruiskerk, totdat op 8 september 1624 kerk en toren in vlam men opgingen. Bij de plannen voor we deropbouw besloot men, de toren aan de westzijde van de kerk te plaatsen. DE HERBOUW. Volgens de bestekken van de herbouw van de toren in 1632, die nog geheel aan wezig zijn in het Oud-Archief van het dorp Sommelsdijk en het archief van de kerkvoogdij van de N.H. Gemeente te Sommelsdijk, moet de toren ruim 53 meter hoog worden. De stenen romp wordt ruim 35 meter hoog en bekroond met een natuurstenen ballustrade en op die romp komt een houten spits, be kleed met leien en daarop een peer. In 1698 wordt de onderste geleding op nieuw bekleed en in 1770 is opnieuw een grote reparatie noodzakelijk, en wel met behulp van 58.500 zogenaamde mopste nen. Waarschijnlijk werden deze ge bruikt voor een nieuwe bekleding van de buitenkant vanaf de onderste gele ding tot aan de onderkant van de galm- gaten; bij het metselwerk onder de galmgaten kan men de afwijkende kleur waarnemen. Op 23 juli 1799 werden de kerk en de toren door een nieuwe brand verwoest. Pas In 1807 werd de kerk van een nooddak voorzien, hetwelk de ruim te in één keer overspande. Tot dan toe was de kerk in drie beuken verdeeld geweest. De ramen werden groter en de Noord- en Zuidkapel kregen een plat dak. De noordmuur van het koor be staat nu nog in de achtergevel van de huisjes van het streekmuseum, het koor zelf werd. bij deze herbouw niet weer opgebouwd. En in 1817 werd met be hulp van een schenking van 2.000 gul dens van'Lodewijk Napoleon het her stel van de toren aangevangen. Hierbij werd het metselwerk van de top her steld met steen van afwijkend formaat en kleur en de houten spits werd niet hersteld. UNIEKE KANS. In 1978 worden plannen gemaakt om de toren te consolideren, dat wil popu lair vertaald zeggen, dat de toren zal worden opgeknapt. Aangezien zich hier de bijzonder gelukkige omstandigheid voordoet, dat het originele bestek van de bouw in 1632 nog compleet voorhan den is, ware het te hopen, dat bij het komend herstel van de toren zoveel mo gelijk van het oude bewaard blijft en dat iets van de vergane glorie teruggebracht zou kunnen worden. Het -moet toch mo gelijk zijn, iets te laten zien van de uiterlijke rijkdom, die deze toren in het verleden gehad heeft. Het zou zonde zijn, als deze kans, die zich slechts zo zelden voordoet, gemist werd. Niet alleen spreken de stenen echter van het verleden, zij kunnen ons ook over moderne kwalen als luchtvervui ling een en ander vertellen. Boven aan de toren speelt zich namelijk het leven van algen en korstmossen af. Korstmos sen zijn geen mossen, doch een sym biose tussen algen en schimmels, door welke symbiose beiden in leven kunnen blijven. Dit gaat aldus: Schimmels leveren het vocht, en met behulp van het zuur, dat de algen af scheiden, lossen uit de stenen de mine ralen gedeeltelijk op, die de algen op hun beurt met behulp van hun blad groen of chlorofyl en het zonlicht weer omzetten in voedsel voor zichzelf en de schimmels. Voor geen van beiden is het mogelijk, lange tijd aleen in leven te blijverk Door het ontbreken van voed sel zouden ze bij wind en felle zon doodgaan. Deze korstmossen nu kunnen daar leven, waar geen andere plant het zou kunnen uithouden, op voorwaarde, dat de lucht zuiver en schoon is. Om die eigenschap worden korstmossen als graadmeters van luchtvervuiling ge bruikt, dus om na te gaan, in hoeverre de lucht verontreinigd is. Op de muren van de toren van Sommelsdijk nu ko men verscheidene korstmossen in flinke hoeveelheden voor, zoals Boomkorstmos en Steenkorstmos, waaruit we kunnen afleiden, dat de lucht enkele tientallen meters boven ons dorp lekker schoon is. Zo hebben kerk en toren er oorspronkelijk uitgezien tot aan de brand in 1624. L.^ Beste jongelui we fietsen nog even verder, we gaan het nog even leren. De leerling fietser werd of bij het zadel of bij de bagage drager vast gehouden terwijl hij of zij het stalen ros beklom. Eenmaal gezeten begon het spel. De berijder kneep angstvallig in het stuur, en degene die het geval in evenwicht moest houden moest ook maar zien hem bij te houden. Dit was meest een hele opgaaf, want die leerlingen zetten er meestal wel behoorlijk de gang in. Op een gegeven moment moest die wel los laten, en al slingerend ging het geval over de weg. De fietser leefde in de veronderstelling dat hij nog steeds werd vastgehouden, en hij bleef dan ook rij den. Kwam hij tot het besef dat hij al leen reed, dan was het meest fout, en in het gunstigste geval eindigde het in een valpartij. Toch hield men vol want men zag wel het nut van de fiets in. Maar zulke bekwame rijders als wij ze nu kennen werden het niet. Men had dan ook meestal een verhoging nodig om z'n fiets te beklirmnen. Later zag men van die lange opstappen op de achteras gemonteerd. Jullie kunnen het je niet voorstellen wat een opgaaf het fietsen- leren voor die mensen geweest is. Zo hebben dus onze voorouders het moeten leren en nu is het zo dat ieder mens wel kan fietsen. Ook heden ten dage kunnen wij de fiets of het rijwiel niet meer wegdenken, en velen die ge wend zijn auto te rijden hebben toch nog een fiets om in de zomeravonden een poosje te gaan genieten, rustig op het rijwiel de polder in. Een Rijwiel is nog steeds het goed koopste vervoermiddel, en ook het ge zondste. Maar het moet niet te hard waaien, want dan gaat het alleen maar heerlijk voor de wind. Enfin, daar we ten jullie wel van mee te praten. DECEMBERRAADSEL I 1. doren 2. dertien 3. nabal 4. helaas 5. droomen 6. breed 7. eiermuts 8. slaregen 9. boen 10. diersnuit 11. leeg 12. ruim 13. tarwe 14. smeer BRIEFWISSELING Lenie Lodder, Sommelsdijk. Je hebt dus nog geen boek gekocht. Er zijn er anders volop te koop Lenie. Maar je hebt wel gelijk dat je eerst eens uitkijkt wat je koopt. Er is zoveel „rommel"! Jullie zijn dus samen aan het handwer ken. Dat is een nuttig werk en dat moet je ook goed leren, daar heb je later zo veel gemak van. Jammer van het gubje, ze schijnen niet sterk te zijn. Het is goed dat je ze „gaat verschonen" maar eerst onder de douche zeker? Corrie Vroegindeweij, Ochten. Wat een fijne brief heb je geschreven Corrie. Je had ook zoveel te vertellen over het feest op school. Wat die meester even goed af. Jullie hebben wel wat over ge had voor de meester! Je zal zomaar een fiets krijgen met alles er op en er aan. Ik denk dat hij meer gebruik zal maken van jullie kado, dan het kado van het personeel. Hij staat beslist hoog aange schreven bij jullie. Toch erg leuk hé. Het is ook een heel eind, 25 jaar. Nog gefe liciteerd met de verjaardag van je va der, al is dat dan al achter de rug, en ook met je broertje hoor. Allemaal de groeten! Marjoleen de Visser, Middelharnis. Leuk briefpapier heb je gehad Marjo leen. Die t'wee staan elkaar wat in, het oor te fluisteren, wat zouden die in hun schild voeren? Maar je mooiste kado moet nog komen merk ik. Erg verstan dig van je ouders om te wachten tot het mooi weer gaat worden. Bij elkaar heb je wel een boel gehad zeg. Dat zijn mooie boekjes, ik heb ze ook allemaal. Het zijn wel echte jongensboeken dacht ik, maar voor meisjes zijn ze ook heel mooi hoor. Het is niet alleen een lange, maar ook een fijne brief geworden, Mar joleen. Mijn dank hoor. 1. hier woonde een waarzegster. 2. eerste preek van een dominee in de nietiwe gemeente. 3. oom van Jacob. 4. iemand, waarvan in de Bijbel staat dat hij licht op zijn voeten was. 5. gebruikt men in de trein als er iets gebeurt. 6. stad, door Paulus bezocht. 7. rustend predikant. 8. regen, sneeuw, hagel in één woord genoemd. 9. bekende berg uit Mozes' tijd. 10. fabrieksbedrijven in één woord (handel - landbouw - 11. onrein dier met stekels (Lev. 11) 12. bevond zich aan de borstlap van de Hoogepriester (1 Sam. 28). 13. vloeistof. 14. heer van de berg van Samaria (1 Kon. 16). Jullie begrijpen de bedoeling? De gege ven woorden geven door verwisseling der letters het woord dat gevraagd wordt. Zijn die woorden allemaal goed, dan vormen de beginletters de naam van iets dat wij allemaal kennen. Andrea van Dijk, Dirksland. Dat was w^el jammer dat je een oplossing verge ten was hé. Maar nu had je dan alle maal en goed ook. Jammer dat Louise niet meer mee doet. Zo erg veel huis werk zal ze toch niet hebben? Waar een wil is, is een weg, maar oom Ko- kan niemand verplichten hé. Het be rust alles op vrijwilligheid. Je zwemt ook graag schrijf je. Heb je ook al zwemdiploma's Andrea? Ook graag le^ zen? Je moet maar goed je best doen en volhouden, dan zit je zo' in de prij zen. Ingrid Tuinenburg, Middelharnis. Dat was dan wel een tegenvaller Ingrid, dat je vader zo onverwacht weg moest. Het zou voor mij niets zijn hoor. Het is nog niet bij de deur zeg, Singapore. Jij bent in de vakantie nog bij het drie landenpunt geweest, daar is het ook al mooi en ver genoeg weg ook, vind je niet? Ik zou best die foto eens willen zien met je snuit in het meel. Zou een leuke foto zijn om in de krant af te drukken, en dan raden wie dit meisje is! Anne v. d. Welle, Sommelsdijk. Wat je eerste vraag betreft, je had al lang een prijs kunnen winnen, maar je hebt een paar keren verzuimd de oplossin gen in te zenden, maar nu ben je gauw aan de beurt hoor. Zodra onom Ko wat inspiratie heeft krijg jij een albumvers je. Je hebt wel je best gedaan op je brief zeg, hij staat er gekleurd op en bovendien heel gezellig. Jammer dat je papier' vol was, anders had je nog wel een velleltje vol geschreven. Connie Nieuwenhuize, Yerseke. Je hebt mooi postpapier Connie, maar je had het gerust vol mogen schrijven hoor. Je hebt al gebruik gemaakt van je nieuwe vakantieadres? Leuk is dat zeg. Je bent ook nog een paar dagen ziek geweest? Nou, bij oom Ko zit het nu ook niet zo heel lekker, maar ge lukkig nog niet ziek. De oplossingen waren goed hoor. Het antwoord op je andere -vraag zou ik kunnen omschrij ven als precies een week voor jouw da tum. Dan weet je het wel hé! José Koppenhol, Ooltgensplaat. Je kan in die pen gewoon een nieuwe stift doen José, die zijn in de boekhandel verkrijgbaar. Jullie hebben dus voor de tweede keer aardbeien geplukt? Zoiets zie je wel meer, maar ze zijn niet zo lekker als in de zomer. Hoe zou het ko men dat de één de raadsels zO' moeilijk, en de ander ze zo gemakkelijk -vindt? Je moet weleens wat zoeken, maar dat is toch niet zo erg. Zit jij nu ook in het nieuwe lokaal José. Daarin zal het beslist wel gezelliger zijn denk ik. Corry Kastelein, Zeist. Dat is een mooie serie Corry, eer je die allemaal in je bezit hebt. Maar-je moet dat rus tig aan doen, en dan heb je ze nog onverwacht. Het is wel een succes ge worden met de opening van de ver bouwde winkel. Jullie zaten ineens on der de bloemen; kan je nog een poosje plezier van hebben. Fijn dat het in de bakkerij goed gaat en dat je nu zelf standig kan werken. Als je er van houdt is het leuk werk, want zo spreek je met verschillende mensen Corry. En daar kan je soms veel van leren. Niet altijd, hoor! Jan Kastelein, Zeist. Wat een drukte zal dat geweest zijn tijdens „open huis". Ik had dat best ook eens -willen zien, maar dat kon niet hé. Hebben jullie bij de opening ook zoveel korting gegeven als jij kreeg op je boor? Dan zal je vader wel niet veel verdiend hebben denk ik. Voor jullie was het wel leuk dat de heropening net in de herfstva kantie viel. Kon je overal bij wezen Jan. Maar niet te veel snoepen van de produkten die je hebt opgenoemd, want dan word je veel te dik. De groeten aan allemaal en succes in de zaken hoor! Allemaal de hartelijke groeten van oom Ko! Er is een tijd geweest, dat aUe gezin nen op het platteland in Nederland een varken hadden. Het dier werd gevoed' met keukenafval en in het najaar kwam er een slachter, die het beest tot vlees en spek verwerkte. Tegenwoordig is dat wel anders. Het varken geldt in de veehouderij als steunpUaar, want jaar lijks worden er rond de twaalf miljoen slachtvarkens „geproduceerd". Meer dan een miljoen hiervan gaat levend naar het buitenland. Het is dan ook niet zomaar een grap je, dat het varken wel de belangrijk ste werkgever wordt genoemd. Volgens schattingen zou het dier uiteindelijke aan zo'n 200.000 mensen werk verschaf fen. En dat is nog altijd heel wat meer dan welke multinational binnen onze grenzen ook. De expotrt van varkens is sinds de opening van de EG-markt in 1963 dan ook enorm toegenomen. Vo rig jaar bereikten voor het eerst in onze vaderlandse geschiedenis de in 1977 afgeleverde varkens een gezamen lijk slachtgewicht van meer dan een miljoen ton, exclusief het afsnijvet. Ter vergelijking: het waren er 1.024.000 te gen 975.500 in 1976. Tegenover deze stij ging stond trouwens een daling van rund- en kalfsvlees. Overigens werd die afzet wel groten deels bepaald door de export van leven de varkens en vers varkensvlees. Op de binnenlandse markt veranderde niet veel ten opzichte van het voorgaande jaar. En wat moeten we daar van den ken? Weliswaar geniet de Nederlander enigszins de naam maar weinig geld voor zijn eten uit te -willen geven, maar het kan toch niet zo' zijn, dat men bui ten onze grenzen een goede achterham bijvoorbeeld beter weet te waarderen dan hier? Overigens werden in deze „torentuin" op de muren bovendien nog de volgende gewassen waargenomen: Muurvaren, straatgras, liggend vetmuur, muurmos en zelfs een gewone vlier. Laten wij net als zij doen, en de mooie plekjes uit het verleden in ere houden! Op vrijdagavond van 20.00 - 21.30 u. kunnen de patiënten luisteren naar een progaramma met gewijde muziek. Dat de radio uitzendingen in het zie kenhuis gewaardeerd worden, blijkt wel uit het grote aantal reakties van de patiënten, veelal in de vorm van ver zoekplaten. De vele positieve reakties uit het ziekenhuis zijn voor de om roepmedewerkers een stimulans om door te gaan met het werk. Ziekenomroepwerk is een tij dorovend werk. Om al het werk zoveel mogelijk en zo eerlijk mogelijk te verdelen is een voldoende aantal medewerkers een eer ste vereiste. Al het werk wordt gedaan op -vrijwilUge basis in -de avonduren. Een greep uit de werkzaamheden: het voorbereiden, presenteren, opnemen en uitzenden van programma's, mtbrei- ding van het muzikaal archief, de ad ministratieve verwerking van de ar chiefopnames in de kaartsystemen, de opname van belangrijke konserten op Flakkee en de voorbereidingen hiervoor het verzorgen van informatie naar de patiënten etc. Het is duidelijk dat het omroepwerk meer is, dan alleen een geprogramma maken. Er is nog heel veel ander werk, dat toch onmisbaar is om een omroep te laten funktioneren. Om aan alle takken van het zieken omroepwerk voldoende aandacht te ge ven is het noodzakelijk om een flink aantal mensen te hebben, die zich wil len inzetten voor dit werk. Er is veel werk, dat gedaan moet worden en ook veel werk, dat nog gedaan zou kunnen Worden. Daarom doet radio Dizo op u, als le zer van dit blad, een dringend beroep om een klein deel van uw vrije tijd af te staan aan het ziekenomroepwerk. Zo wel voor de programma's, de techniek en de andere genoemde werkzaamhe den kan de Dizo nog mensen gebruiken. Vanuit het protestants christelijk ka rakter van de Dizo gaan de gedachten uit naar jongeren, die vanuit een posi tieve christelijke levensovertuiging het ziekenomroep inhoud en gestalte willen geven. De Dizo is niet gebonden aan een bepaalde kerk en vanaf het begin zijn de medewerk(st)ers afkomstigu mt ver schillende kerkgenootschappen. De sa menwerking heeft nog nooit problemen gegeven en mede daardoor blijft de om roep open staan voor iedereen. Aarzel niet om eens nader inlichtin gen te -vragen of een kijkje te komen nemen in de studio in het ziekenhuis. Dit alles kan geheel vrijblijvend. Medewerk(st)ers zijn van harte wel kom. De praktijk laat zien, dat het om roepwerk in een behoefte voorziet. Re akties van patiënten steunen en sterken de vrijwilligers in de overtuiging dat de mensen iets aan de progaramma's heb ben. Het haalt hen uit de ziekenhuissfeer; ze krijgen verstrooiing; ze worden er door bemoedigd of putten er troost uit. Daarom is het zo belangrijk, dat het werk doorgaat en om dat te kunnen blijven doen is er hulp nodig. Hopelijk zijn er onder onze lezers meerderen, die een stukje van hun -vrije tijd wU- len geven aan mensen, die in het zie kenhuis liggen en daar vaak zo veel Uchamelijk en geestelijk lijden te dra gen krijgen. Voor informatie en een eventueel vrijblijvend bezoek aan de studio, kunt u terecht bij de secretaris van de Dizo. Het adres is: Radio Dizo, p.a. P. de Munck, B. C. Zaayerlaan 46, Dirksand, tel. 01877 - 2494. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK In het Diekhuus kunt u de foto's van het deze zomer door de jeugd ge bouwde huttendorp bekijken en bestel len. U kunt dat doen van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur. De kleurenfoto's hangen in de gang. Er hangt ook een lijst, waar u op in kunt vullen, welke foto's u graag -wilt hebben. De foto's worden dan later bezorgd en dan kunt u met een afrekenen. Ze kosten 1,25 per stuk. BRUINISSE Kerknieuws Oud Ger. Gemeente. Woensdagavond 6 december 19 uur ds. L. Gebraad van St. Philipsland. Dank stond. 250 gram roomboter amandel speculaas 3,40 X 250 gram roomboter zeeuws speculaas 3,40 X Diversen ------------------- ---------------------------------------------

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6