Per dorp overlegcom- missie om welzijn van bejaarden te beliartigen Keuvelaar Combinatie met 25 ton ruwe woi lianteit op afsiig nu ook voor keukens en kasten Qfhcicilcehtrufn de eilcifiden Usl~l455' 51e jaatgaog Vrijdag 1 december 1978 No. 4747 C3HR. STREEKBLAD OfP GEKEFORMEE21DB GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLAJMDSB EN ZEEUWSE ETLANDEiN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Stichting Bej. werk Oostfiakicee voorop: Adj. D. Stout 25 jaar in Overheidsdienst IViiddeiharnis' begroting '79 met ruime onvoorziene Dirksiand N.C.V.B. Dit zijn 2 van de 500 paar oodoiop jes welke met zeer hoge Jcorting'en er uitgiaan, at vanaf 26,50 Kom vlag kijken bij JUWELIER ZANDPAD 32 mDDELHABNI^ Watertarieven WlViZ per 1 januari 1979 met 8% omhoog Per 1 januari 1979 zullen de wa tertarieven van de N.V. Water- maatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ), evenals in 1978, met ge middeld 8 worden verhoogd. Raadsleden beknopter en correcter spreken Langste autotunnei ter wereld open OUDE TONGE: VOOB MOOIERE Fa. Zandpad EG ]ÏIIddelharms SPUMO MiDDELHARNIS TELEFOON 01870-2387 open: maandag t/m vrijdag 8.00-17.00 uur, vrijdagavond 18.30- 21.00 uur en zaterdagmorgen 8.00-12.00 uur Feike Asm a geeft concert in de Singelkerk te Ridderkerk HIEUW POSTSOX a •- Miri(DEI.HABINlS Kedactte en adveztenitles: Kantoar lanigeweg 13, Samimeladijllc Tel, (01870) 26 29 Na 9 u\ir (01870) 33 92 Giro 167930 BaolEBatx> Middeülhainda üt»x 3420.01.108 ABONNEMKNTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel De bestuurders van de Stichting Be- jaardenwerk Oosttlakkee geloven stel lig in liet succes van liet experiment waaraan sinds geruime tijd liard wordt gewerkt. Hun inspanningen zuUen er in eierstte instantie toe leiden dat in elk van de vier woonkernen een plaatsemke overlegcommissie wordt geïnstalleerd. De commissies, waarvan de „geboorte" in januari a.s. verwacht mag worden, krijgen de schone taak werkzaam te zijn in het welzijnsbelang van de bejaar den ter plaatse. „Wat de commissies gaan doen is geen bejaarden„zorg" maar een vorm van bejaardenwerk", onderstreept pro jectleider R. M. Jones, wetend dat het begrip „zorg" nogal eens wordt geasso cieerd met „betutteling" maar in die richting gaan de overlegcommissies het geenszins zoeken. Zij willen op een vol- ■wassen manier met de volwassenen (be jaarden) omgaan waarom er in de com missies ook leden uit de kring van de bejaarden zullen worden opgenomen. De Oostflakkeese Stichting heeft deze nieuwe activiteit overigens niet zelf be dacht. Het is een gevolg van de Nota Be jaardenbeleid van CRM waarin als op zet wordt neergelegd dat tot een inte grale hulp- en dienstverlening tb.v. de bejaarden moet worden gekomen. Het ligt voor de hand dat daartoe de plaat selijke krachten dienen te worden ge bundeld en daarmee is de werving van plaatselijke overlegcommissies ver klaard. Via de verenigingen (als de Kruisver., Vrouwenver., Woningbouw e.a.) komen de leden uit alle lagen van de bevolking waarmee bereikt wordt dat de verantwoordelijkheid een zo breed mogelijk draagvlak zal krijgen. Een slagvaardige commissie zal niet gauw met de handen in de schoot hoe ven te zitten. Ze kan b.v. plezierige huisbezoekjes aan de bejaarden orga niseren, ze kan de bejaarden met elkaar in contact brengen, ze kan de bejaarden voorlichting verstrekken via een des kundige over de sociale wetgeving waarvan de m^eesten geen kaas gegeten hebben, ze kan inspelen op alle verlan gens die kenbaar gemaakt worden en vooral zal de commissie ernaar streven de bejaarden aktief en zelfwerkzaam te laten zijn. Ongetwijfeld krijgt ook veler verlangen om zelfstandig te blijven wo nen de aandacht. Dat is trouwens ook de richting waarin het Overheidsbeleid wijst en in Oostflakkee heeft dat al ge resulteerd in een gesprek met de wo ningbouwvereniging. De Stichting wil streven naar de bouw van „andere" bejaardenwoningen dan thans het geval is. Meerdere bejaarden woningen zijn te Idein en te popperig en het mag nauwelijks verbazing wek ken dat een bejaarde dan liever in zijn eigen vertrouwde omgeving blijft. Het zal de Stichting lief zijn maar voor die gevallen waarin wel een bejaardenwo ning gewenst is zal gestreefd worden naar een behoorlijker woning waarin eigenlijk al die echtparen kunnen gaan wonen van vide de kinderen getrouwd zijn en voor wie de eigen woning te groot is geworden. Het zou een door stroming in de woningbezetting kunnen bevorderen. De Stichting Bejaardenwerk Oost flakkee in 1968 samen met 3 anderen in den' lande als proefproject opgericht loopt voorop in het signaleren van nieuwe ontwikkelingen. Een daarvan is dat men rekening houdt met de komst van „andere" bejaarden dan thans. De bejaarden van straks zullen b.v. levens lang gependeld hebben en de meesten zullen geen hofje meer hebben zoals dat nu het geval is Ze zullen waarschijn lijk ook jonger gepensioneerd worden, allemaal 'factoren die het hoogst ge wenst maken dat hen straks die voor zieningen en bezigheden wachten die hen verhoeden in een grote doelloze leegte terecht te komen. MIDDELHARNIS: Adjudant D. Stout, sinds twee jaar ingedeeld bij de groep MiddeUiamis van de Rijkspolitie en plaatsvervangend groepscommandant draagt het politie- uniform 25 jaar. Woensdag herdacht de adjudant, in de kring van gezins- en famüieleden, collegae en superieuren het feit een kwart eeuw in Overheids dienst te zijn. De adjudant begon zijn politieloopbaan in Bergsenhoek waarna hij Kinderdijk en Hardinxveld/Giessen- dam als standplaatsen had. De jubilaris werd op dü -.^ïasnsdagmiddag gehouden bijeenkomst toegesproken door Burg. v. Es van Middelhamis, Lt. Rietveld uit Dordt, oud adjudant v. Vlaanderen uit Alblasserdam en adj. Kootstra, groeps commandant te Middelhamis. De gemeentebegroting 1979 die a.s. donderdag door de raad van Middelhar- nis ter vaststelling zal worden behan deld laat een post van 583.000,aan Onvoorziene zien. In de aanbiedings brief attenderen B. en W. erop dat deze post nog zal stijgen tengevolge van de te verwachten extra uitkering uit het Gemeentefonds m.b.t. de plaatsgevonden salarisstijgingen; naar schatting be draagt het nog te verwachten bedrag 72.500,Het college constateert dan ook dat de financiële positie van de ge meente goed is en perspectieven opent voor het toekomstig beleid. De bekende Prof. Velema hoopt op 18 januari a.s. in 't Slag te Rotterdam voor het gewest van de N.C.V.B. een lezing te houden over het onderwerp: „Gezin en Maatschappij". Het Best. vai;i de afd. Dirksiand zou graag samen met zus terafdelingen van het eUand een bus huren om deze lezing te bezoeken. Ge ïnteresseerden gelieven zich in verbin ding te stellen met mevr. Hesselink, tel. 01877 - 1357, vóór 10 december a.s. De tariefsverhoging voor het klein verbruik zal gemiddeld SVo bedragen (in 1978 ook so/o) en voor het groot verbruik 8,3 a 9,6»/o (8,1 a 8,8»/o in 1978), afhankelijk van de afname, de liapa- citeit en de bedrijfstijd. De tariefswijziging heeft tot gevolg dat het door de kleinverbruikers te be talen bedrag als volgt stijgt: 1979 1978 onbemeterde percelen (nog 570 stuks) 8,30/0 8,l»/o bemeterde percelen met 3-5 m3 meters en jaar- verbruik van: 70 m3 7,6»/o 7,7»/o 100 m3 8,0«/o 8,0»/o 130 m3 8,.2«/o 8,2»/o 200 m3 8,6»/o 8,6«/o Hieruit blijkt dat de tariefswijziging tot gevolg heeft dat de grotere huis houdelijke verbruikers een procentueel hogere tariefsverhoging krijgen dan de kleinere verbruikers. De grotere verbruiker zal, indien hij kostenbewust is, voor zichzelf kunnen uitmaken of het water dat hij afneemt niet verspild wordt. Ter oriëntering kan nog worden opge merkt dat het huishoudelijk verbruik in 1977 (de cijfers van 1978 zijn nog niet binnen) gemiddeld lag op 97 m3 per aansluiting; SS^/o van de afnemers had een verbruik liggend tussen 75 m3 en 125 m3. Bij 37,7''/o van de afnemers was het verbruik minder dan 75 m3, terwijl het bij 29,30/0 boven de 125- m3 lag. Een afnemer die in 1979 100 m3 water per jaar verbruikt zal exclusief 4*/o omzetbelasting daarvoor 198 gulden betalen tegen 183,40 gulden in 1978. Met deze tariefsverhoging zal naar geraamd wordt een meer-opbrengst worden verkregen van 3.375.000 (te gen 3.145.000 in 1978). Hiermee kan nagenoeg het tekort worden gedekt dat bestaat tussen de geraamde uitgaven van 66.768.000 (egen 61.722.000 in 1978) en inkomsten van 63.350.000 (te gen 61.759.000 in 1978). Het ministerie van economische za ken heeft laten weten op grond van de huidige prijzenbeschikklng met de voor gestelde verhoging te kunnen instem men. MIDDELHARNIS: De commissie tot nazien van de gem. begroting heeft blijkens haar rapportage de vinger gelegd op de wijze van notule ring van de raadsvergaderingen. Die verslaggeving vindt plaats d.m.v. een bandrecorder waardoor het mogelijk werd het gesprokene letterlijk weer te geven. De commissie vindt die uitvoe righeid een nadeel en ze vindt de aldus geproduceerde notulen ook moeilijk leesbaar. Een alternatief lijkt echter niet direct voorhanden omdat bij de hui dige lengte van de raadsvergaderingen de methode van voorheen (een zelf noterende notulist) nauwelijks meer toe te passen is. Constaterend dat de notu lering via de recorder de enige moge lijkheid is vraagt de commissie de he ren raadsleden enige zelfdiscipline te betrachten en voortaan beknopter en correcter te spreken. Oostenrijk noteert op 1 december een nieuw wereldrecord. Dan gaat de Arl- bergtunnel open. Een snelle autoweg van Vorarlberg naar Tirol tussen Kös- terle en St. Anton. Een tunnel van 14 km lengte, de langste ter wereld. De vooral in de winter voor het autover keer moeilijke Arlbergpas (1793 meter) is daardoor verleden tijd. De autotunnel loopt vrijwel parallel aan de spoorwegtunnel, die al in 1884 gereed kwam. De timneltop ligt op 1320 meter hoogte oftewel 473 meter beneden de pashoogte. Ongeveer 600 arbeiders hebben 53 maanden aan de tunnelbouw gewerkt, zeven maanden minder dan was voorzien. Uiteraard heeft deze nieuwe tunnel (7.50 meter breed en 4.70 meter hoog) veel moderne technische snufjes. Voor beeld: via vier centrales wordt in zes compartimenten de ventilatie door 12 ventilatoren geregeld. De Aribergtunnel verlost de befaamde toeristische plaatsen St. Anton en St. Christoph (Tirol) van de kwelling van het doorgaand verkeer. De bekende wintersportplaatsen Lech en Zürs (Vorarlberg) profiteren ook. Die dorpen zijn weliswaar alleen be reikbaar via de oude Arlbergpasroute, maar die wordt nu rustiger door de snelle verbinding tussen Vorarlberg en Tirol vla de tunnel. Een vrachtwagen, geladen met twee containers /ruwe wol, is dinsdagavond komend vanaf de Grevelingendam bij het nemen van de bocht naar rechts, in de richting Haringvlictbrug, gekanteld en op de linkerzijkant terecht gekomen. De kolos lag voor een deel op de groen strook tussen de rijbanen en het door gaand verkeer heeft er dan ook nauwe lijks hinder van ondervonden. De wagen strandde rond half zeven, zo goed als voor de ogen van Opperwmr. Bisschop maar het zou tegen half één 's nachts draaien vooraleer de lading over geladen en de combinatie geborgen was. Er kwamen twee kranen van van Rumpt aan te pas om de zaak overeind te zet ten, een combinatie van van Rumpt's transportbedrijf nam de lading over, De ruwe wol was uit Engeland afkomstig en bevond zich in verzegelde containers ■waarom ook de douane er aan te pas moest komen. Het ongeluk ontstond omdat de be stuurder wellicht te snel heeft gereden, al wijst de tachometer aan dat de snel heid niet hoger dan 45 km per uur is geweest. Het is waarschijnlijk de rand van be ton geweest waartegen de wagen is ge kanteld. De chauffeur zat aanvankelijk bekneld maar na tien minuten kon lïij door Opper Bisschop en een aantal helr pers worden bevrijd. De dokter consta teerde geen verwondingen en voor de chauffeur liep het avontuur dan ook met enkele schrammetjes af. De wagen werd wel zwaar gehavend. ^<^Os.>s?^>.:K>.^s^os5^J>s>o^so^>.:>i^S^3<>So^Sï De reus lag geveld, de balen wol waren meters ver weggerold. j>.3\:>.3..0sOs3sosas2S£NööOsSNS>ös5>So^ De besïtiurder zocht in de cabine nog wat spuUen bij elkaar. Zaterdag 9 december hoopt Neder lands bekendste organist Feike Asma een concert te verzorgen op het grote drie-klaviers orgel in de Singelkerk. Dit concert, dat geheel in het teken zal staan van het komend kerstfeest, begint 's- avonds om 8 uur, terwijl de kerk gratis toegankelijk is. Het progranama bestaat vrijwel geheel uit bewerkingen van be kende kerstliederen waardoor deze avond ook bijzonder zal aanspreken bij hen die niet gewend zijn om orgelcon certen te bezoeken. Feike Asma begint en besluit zijn pro gramma met composities van zijn leer meester Jan Zwart. Daartussen staan de bekende componisten Daquin, Bach en Guilmant vermeld terwijl Feike As ma ook een eigen fantasie over bekende kerstliederen ten gehore hoopt te bren gen. Ook de bekende massale samenzang zal op deze avond niet ontbreken en dit is een belevenis apart met een begelei ding van Feike Asma. Het is overigens al weer vier jaar ge leden dat Feike Asma in de Singelkerk speelde. De organiserende kerkvoogdij had toen de meest volle kerk die men ooit bij een orgelbespeling heeft gehad en ook nu hoopt men weer op een over weldigende belangstelling. De deuren gaan om zeven uur open. DIRKSLAND STUDIEVERENIGING S.G.P. De studieverg. der S.G.P. hoopt a.s. maa.ndagavond te vergaderen in de zaal van de Geref. Gemeente. De heer J. A. Struijk hoopt dan een inleiding te houden over „Grondpoli- tiek". Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Aanvang half acht. I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1