Nieywe Tongse dames ware oliebollenbaksters Hoe udfi ^sdteeitMhdbben. Feiigeot304GLDIesel:f 17795,- Zo doen wij deze.maand al onze occasions de deur uit. ÜRENAULT Ramoco. nodigt u uit vooreen proefrit Rumptstad b.v. -Stad Haiingidiet Occasions met Gouden Garantie. WEEBPRAATJE ALLEEN HET SLOTAKICOOItD ¥AN DE HERFST EEN BEETJE WINTEliS Uw liyis v^rkopesi? üoiiien oude appel en peresoorten terug? Vrekkiger dan vrekkig O.F.B. opent nieuw clulbgebouw Uw huis verkopen TAMBOER Bejaardenavond Ouddorp Burg. W. M. V. d. Harst Drumiband Ooitgensplaat PREDIKBEURTEN ZEELAND RUIAPTSTAH Allemaal met 3 tot 6 maanden Gouden Garantie. Profiteer nu. Al deze occasions moeten de showroom uit. Er móet ruimte komen voor groot Renault- nieuws. Kies uit al die prima inruilwa- gens. En kies tegelijk voor de 100% zekerheid van onze Gouden Garantie. Bij km- stand beneden 35.000 km garantie van 3 tot 6 maanden. Bij méér kilometers 3 maanden garantie. U ontvangt de Gouden Garantie zwart-op-wit in een polis met duidelijke voorwaarden. Daarin leest u dat de Gouden Garantie ook in 't buitenland geldt. Zodat u ook daar binnen de garantie-termijn kunt laten repareren zonder dat 't u iets kost. Mocht u binnen 14 dagen (en ten hoogste 1500 km) tot de konklusie komen dat 't „eigenlijk toch niet helemaal de auto is die u zocht", dan kunt u 'm komen omrui len. Tegen een lage, redelijke vergoeding. J SPRUITKOOLTEELT Juiste adressering graag Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 1 december 1978. ww:■w■^^^^:■^twy^w^:^'AV«:.»^^]■ssff^ï:sffi:»;s>?-JKW^^ Van de oliebollen die rond de jaar wisseling op de Flakkeese tafels komen zullen die in Nieuwe Tonge wellicht het smakelijkst zijn. Een flink aantal huis moeders is daar zeer bedreven in het oliebollen-bakken en onder leiding van mevr. Knops hebben ze hun kunsten al gedurende zeven oliebollen-bak-akties aangewend ten bate van de bouw van het nieuwe Hervormde Verenigingsge bouw, waarvoor woensdag de eerste paal geslagen werd. Bijzonder smakelijk zijn ze, de knap perig bruine bollen en de vlijtige dames zijn erin geslaagd de omzet tot 2500 a 3000 per aktiedag op te voeren. Dan wordt er dik honderd pond bloem ver- bakken. Na hun bakkunsten te hebben bot gevierd zijn de dames wel aan een grondige wasbeurt toe en een van hen vertrouwde ons toe dat ze zelfs haar halsketting aan zo'n beurt onderwerpt. In het bestaande Ver. gebouw waar die aktiviteiten plaats vinden gaat de ver koop dan lustig door. Er worden ook cakes verkocht en zelf gebakken kruudplaetjes en wafels. Ook staan er potten smakelijke advo caat en soms wordt er ook vis gebakken. De dames zijn overigens commercieel genoeg om dat slechts dan te doen wan neer de vis niet te duur behoeft te wor den betaald, „want" zeggen ze eerlijk, „het gaat tenslotte om het onderste re geltje". Ze hebben al zeven akties achter de rug en hun spaarpot mag gezien worden. Misschien gaan ze met z'n allen dit jaar nog een keer aan de slag. We kunnen uit eigen waarneming hun producten van harte aanbevelen. Op de foto's zien we de dames bezig, mevr. Knops ontbreekt op de plaatjes, ze had het razend druk (van onze weerkundige medewerker) De herfst heeft in het land volgehou den tot j.l. zaterdag met droog, stabiel en zacht weer. In de periode van 1 ok tober tot j.l. maandag bleef de barome ter op twee dagen na in ons land boven het gemiddelde van 760 mm. Hieruit blijkt dat al het grootste deel van de herfst werd bepaald door hogedrukge- bieden met als gevolg dat tot j.l. zater dag op de meeste plaatsen weinig meer dan 10 mm. regen was gevallen. Ook oktober was droger dan normaal. De depressies kregen door de grote hard nekkigheid van hogedruk boven het continent geen kans goed door te trek ken. In het weekeinde kwam de verande ring. Een belangrijk koudere noordwes telijke stroming zag eindelijk kans het vasteland binnen te dringen. Eerste sneeuw Vooral in de hogere luchtlagen was dit het geval waar de verticale vorst- grens in twee dagen van 1800 naar 500 meter hoogte daalde. Een gevolg hier van was dat zondagmorgen in enkele provincies de eerste sneeuwballen van dit seizoen gegooid konden worden. In twee dagen sprong de koude lucht tot de Middellandse Zee en tot boven Spanje door. Donor de warme periode die de herfst kenmerkte geeft voor eind november/ begin december het Noordzeewater nog een opvallend hoge temperatuur van 12 a 13 graden te zien. Dit verklaart ook de grootste buienaktiviteit in de kustpro vincies. Boven land doven de buien ze ker 's avonds en 's nachts sneller uit, omdat daar een afkoeling plaats heeft tot om het vriespunt, een groot verschil met boven zee. Zoals het er dinsdag nog naar uit zag, zal het grootste deel van deze week in een >koude noordwestelijke stroming liggen. Wanneer de wind wat afneemt, evenals de buienaktiviteit, kan in het binnenland 2 a 4 graden vorst voor komen, maar overdag blijft het kwik tot 3 a 4 graden boven het vriespunt stij gen. Bij deze situatie is een vroege vorst periode van enige betekenis niet te vrezen, zeker niet zo lang ons de lucht via het Nonordzeewater blijft bereiken. Wintermaand begint Vrijdag is het 1 december, het entree van de wintermaand, maar over het karakter dat de komende winter aan de dag zal leggen heeft niemand ook maar enige zekerheid. Alle voorspellingen, naar zacht of streng, en ze zijn er beide weer door enkele amateurs gegeven, hebben een onbetrouvsrbaarheid van 100 Het enige dat je mag constateren is dat wij acht zachte winters achter ons hebben liggen, hetgeen in 270 jaar één maal eerder is voorgekomen. Zo bezien zou je kunnen zeggen dat de kans op een wat koudere winter iets groter lijkt, maar het blijft onok voor de schaatsenenthousiasten afwachten ge blazen. OOLTGENSPLAAT Dankdag Oud Geref. Gemeente Dinsdag 5 december a.s. des nam. 2.30 en 7.00 uur zal in de Oud Geref. Ge meente in Ned. Dankdag gehouden worden. Voorganger is Ds. L. Gebraad te Sint Philipsland. Zie verder de ad vertentie in dit nummer. Vakantiebonnen Landbouw Vakantiebonnen Landbouw tot een be drag van ten hoogste 700,(Kerstin levering) kunnen worden ingewisseld op zaterdag 9 december a.s. des voorm. van 10 tot 11 uur bij de heer P. Westdijk, Pr. Hendrikstraat 21. Oogstkollekten. De oogstkoUekten ge houden tijdens de Dankstond voor het Gewas hebben eventueel met nagiften alsvolgt opgebracht: in de Ned. Herv. Kerk 10.095,—, waarvan 9060,voor de kerk, 535, voor de Diaconie en 500,voor de On dergrondse kerk (vorig jaar totaal 10.800,—); in de Geref. Kerk 8751,25, waarvan 7957,voor de kerk en 794,25 voor de diaconie (vorig jaar totaal 7930,—); in de Geref. Gemeente 5430,—, waarvan 3918,90 voor de kerk en 1511,10 voor de diaconie (vorig jaar totaal 5640,—). Alleen in de Geref. Kerk is de op brengst gestegen met 821,25. —.»0-----^- ST. ANNALAND JJienveiling van dinsdag 28 novem ber 1978. Uien, maat veertig opwaarts, Klasse twee N.L.: 12,10. Aanvoer vijf en veertig ton. Het aantal appel- en peresoorten dat in de winkels te koop is is niet zo groot meer als vroeger. Soms zijn er niet meer dan twee of drie te vinden. In de kisten met appels zal in ieder geval altijd ook de Golden Delicious liggen. Maar waar is de Sterappel gebleven, of de Notaris appel, of de Kruidenierspeer? Waarom is het assortiment tegenwoordig kleiner dan vroeger? Bij de afdeling Fruitteelt van de Landbouwhogeschool in Wage- ntngen is het antwoord op deze vragen te vinden. En op de vraag: Kunnen die ouder wetse rassen niet tenagkomen? luidt het antwoord: Als de proeven lukken, maakt een aantal van die oude appel- en pere rassen weer een kans. Waarom zijn ze eigenlijk verdwenen? Omdat ze beurtjaren kenden. Dat bete kent dat ze het ene jaar wel vruchten droegen, maar het volgende jaar niet. En omdat een fruitteler élk jaar een redelijk inkomen dient te hebben, moes ten deze bomen plaats maken voor ras sen die elk jaar vruchten dragen, zoals Cox's Orange Pippin, Golden Delicious, James Grieve, Schone van Boskoop (be ter bekend als Goudreinet) en Jonathan. In feite zijn dit ook al tamelijk oude appelsoorten, maar pas de laatste tien tallen jaren is men ze op grote schaal gaan telen. Die zogenaamde beurtjaren worden veroorzaakt door de hormonenhuishou ding van de fruitboom. De Wageningse onderzoekers hebben dat precies uitge zocht en kijken nu of het mogelijk is die beurtjaarbomen te dwingen elk jaar in bloei te komen en vrucht te dragen. Als dat zou lukken, zouden enkele oude ras sen weer een kans maken. De onderzoe kers van de Landbouwhogeschool be handelen de beurtjaarbomen beurtelings met stimulerende en remmende hormo nen. In het jaar dat weinig bloei wordt verwacht, worden de bomen met het stimulerende hormoon bespoten en het jaar daarop, wanneer veel bloemaanleg wordt verwacht, spuit men het remmen de hormoon. Zo probeert men het vruchtdragen der bomen door de jaren heen in evenwicht te brengen. Als de proeven slagen en de fruittelers er in de praktijk mee uit de voeten kunnen, zal het assortiment appels en peren in de winkels uiteindelijk kunnen worden verbreed. Een plezierig bericht voor verstandige snoepers. .JBDLANÜEN-NIEXJWS'* het meegt gelezen blad op Goeree-Overflakkee 1 Dat ver doorgedreven gierig heid een ziekelijke afwijking bij de mens teweeg kan brengen en kan leiden tot de meest drama tische gevolgen, bewees mevrouw Hetty Rowland Green rond 1900. Zij had op één bank alleen al 90 miljoen gulden staan, maar is er nooit aangekomen. Haar vrekkigheid ging zo ver, dat haar zoon zijn rechterbeen moest laten amputeren bij ge brek aan verzorging, omdat zuini ge Hetty steeds maar bleef zoe ken naar gratis verzorging in een of ander hospitaal. Zij zelf leefde slechts van kou de pap omdat de verwarmingskos- ten, uiteraard, te hoog waren. Hetty Green stierf aan een be roerte tijdens een discussie over de voedzaamheid van afgeroom de melk. Haar nalatenschap werd ge raamd op ongeveer 500 miljoen gulden. Daar zou zelfs Molière's Vrek gewoon paf van gestaan hebben. OOLTGENSPLAAT De voetbalver. O.F.B, hoopt morgen- ochteend zaterdag haar nieuwe clubgebouw te openen. De openings handeling wordt verricht door burge meester W. M. V. d. Harst. amiBimKiimmmma J.l. donderdagavond 16 november was het weer de jaarlijkse bejaardenavond voor de Ouddorpers van 65 jaar en ouder hun aangeboden door de Plaatselijke middenstand van Ouddorp en de Oran jevereniging „Ouddorp". Het is altijd weer een hele organisatie om het de oudjes naar hun zin te maken, wij kunnen wel zeggen dat het ieder jaar toch leuk en gezellig is deze mensen te mogen begroeten en hun dankbare ge zichten te zien, ze kwamen per eigen vervoer, de benewagen, anderen werden gehaald. Toen ongeveer half acht de zaal vol was opende de Voorzitter van de Oranjever. Dhr. Hameeteman met een welkomswoord en werd er een kopje koffie gedronken, vervolgens waren uit genodigd de Chr. Zangvereniging uit Goedereede, die verschillende liederen zong waar men geboeid naar luisterde. Als tweede gast in dit programma was onze oud-Ouddorper dhr. Klaas Kaste- leyn (Kleas van Hanssle Kasteleyn) uit Delft, die een pracht van een verzame ling van OUD-OUDDORP liet zien met Dia's, ook hier kwamen de lippen los want wat was er al niet veel veranderd van het oude Ouddorp, men kent het niet meer terug. De mensjes werden weer jong opnieuw toen al die goede oude herinneringen weer levensgroot voor zich zagen. In de pauze kregen ze weer een ver frissing, toen kwam weer het Zangkoor en dhr. Kasteleyn met zijn 2e serie tot slot nogmaals het zangkoor met een sa menzang en toen was de avond bijna om. Het was voorbij gevlogen, er was een gratis verloting met door enkele mid denstanders geschonken prijzen, waar onder enkele grote palingen (gerookt) van Vishandel Hameeteman, ook nog een z.g. Berend Boudewijn stoel van de Ta pijt-Meubel Hameeteman. Een van de bejaarden dhr. D. Mierop dankte alle medewerkers en de Oranje Ver., de Middenstand, het Koor en dhr. Kaste leyn voor de zeer mooie avond, hij zal nog lang in de herinnering blijven. Er wordt nu al uitgezien naar een volgende bejaardenavond. A.s. zaterdagmorgen 10 uur wordt St. Nincolaas verwacht in Ooitgensplaat. De drumband verzorgt dit programma geheel door hem op te vangen ergens in Ooitgensplaat en hem daarna door de straten van het dorp te leiden. Uit officiële berichten zijn wij te we ten gekomen dat het aan de nodige zwarte pleten met verrassingen niet zal ontbreken. Dit alles geschiedt als tegenprestatie van de ophaaldienst oud papier. ZONDAG 3 DECEMBER NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. W. J. Kolkert Ger. Kerk (N'kerk- O'land) 10 uur dhr. Lodder en 5 uur ds. P. J. Moet Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. A. van der Most te Rotterdam en 6 uur eerw. heer M. AUewijn, Middel burg Ger. Kerk gezamenlijke dien sten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw aldaar Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur lezen. ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. M. D. Geuze (v.m. bediening Heilig Avondmaal en sav. dankzeg ging Heilig Avondmaal Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6,15 uur lezen. Behalve zeer economisch is de 304 een pittige onvermoeibare voorwielaandrijver. Feilloze wegligging, door 4 onafhankelijk geveerde wielen. Moeiteloos te manoeuvreren. Uiterst veilig door gescheiden remcircuits, rembekrachtiging, veiligheidskooi, rolveiligheidsgordels. Een complete en comfortabele diesel, waar u van gaat houden. Oude Stad IA -Tel.01871-12 02 Vert.N.de Jong-Tel 01871-1491 34.G.3 RENAULT 20 TL 1976 - 68.000 km. RENAULT 16 TS 1976 - 104.000 km. 9.250,— NU 7.7S0,- RENAULT 14 TL 1977 - 51.800 km. 12.250,— NU 10.500,- RENAULT 14TL met gas 1977 - 61.186 km. 13.000,— NU 11.250,— RENAULT 12 TS 1976 - 76.600 km. 9.500,— NU 7.950,- RENAULT 6 TL 1976 - 66.000 km. 8.750,— NU 7.950,- RENAULT 5 TL 1975 - 72.083 km. f 6.950,- SIMCA 1308 GT 1977 - 46.000 km. 14.250,— NU 12.750,- SIMCA 1307 1976 - 69.380 km. 10.750,— NU 9.500.- AUNI 1000 1976 - 48.030 km. 6.750,— NU f 5.950,- Ramoco b.v., Molendijk 85,3243 AL Stad aan 't Haringvliet, Tel. 01871-1662. Het is vooral de spruitkool die heeft kunnen profiteren van de resultaten van de veredelingstechniek en van de mechanisatie. Het tegenwoordige soor tenassortiment is zo, dat vrijwel alle spruiten aan de stam tegelijk oogst- klaar zijn en dat het plukken machinaal gaat. Deze hybridenrassen zijn nog steeds in ontwikkeling, want hybriden van 3 a 4 jaar geleden worden nu reeds als oud beschouwd. Er wordt gestreefd naar produktiecapaciteit, geschiktheid voor machinaal oogsten, goede bewaar- baarheid en vorstresistentie. Oogst- spreiding saat hierbij voorop. Spruitkool wordt praktische over het gehele land verbouwd en deze teelt neemt nog steeds toe. De oppervlakte bedraagt reeds meer dan 6000 ha. Van het totale areaal wordt 70 Vo bestemd voor de eenmaUge machinale pik die de opbrengst levert van 18 ton per ha. en de rest wordt met de hand meermalig dus in feite de winter doorgeplukt en levert 15 ton per ha. De ontwikkeling waarbij per bedrijf grotere oppervlakten spruitkool worden geteeld, vraagt van de landbouwer een zeer doelmatige planning ten aanzien van het oogsttijdstip, zodat niet alle spruiten op eenzelfde tijdstip oogstbaar zijn. Dit ia mogelijk door vroeger zaaien onder glas, men kan dan reeds in augustus spruitkool oogsten. Het is praktisch zeer goed realiseer baar om 8 maanden van het jaar ver se spruiten te oogsten. Vriendelijk maar dringend verzoe ken wij onze correspondenten, onze ad verteerders en allen die zich schriftelijk tot ons richten op hun correspondentie de juiste adressering te gebruiken. Mo menteel ontvangen we de ochtendpost in twee gedeelte, één geadresseerd aan ons postbusnummer, de ander aan het kantoor-adres. Graag voortaan alleen aan het postbusnmmer, zodat de juiste adressering luidt: KUanden-nieuws b.v. Postbus 8 3240 AA Middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 10