gJlAilDEII illEUWS W.M.Z.: Geen spijt van uitvoering Haringvlietproject KI Raboban Middelba De bouwmeester en zijn bruid nabij nieuwbouw 2e blad Dinsdag 21 november 1978 No. 4744 Veel caravannieuws verwacht voor "79 Caravanner van het jaar TAALPRAATJE Overstelpende vraag naar goedgekeurcie fietssloten en achterreflectoren De kunst van het yoghurt maken Korenmolen in Oosterland opgeleverd op woensdag j.l. Abonneert U op „Eiianden-nieuVs" Inplant „Stellebos'' te Stellendam NIEUW OPBERCKRAT VAN CURVER De Coöperatieve Ra iff eisen - Boerenleenbank W.A. met kantoren te MIDDELHABNIS, MELISSANT en HERKINGEN deelt U mede dat op donderdag 23 november 1978 een avondzitting zal worden gehouden van 17.30 tot 19.30 uur genoemde kantoren op vrijdag 24 november 1978 na 15.00 uur voor het publiek gesloten zullen zijn; de gebruikelijke vrijdagavondzitting wordt dus éénmalig verschoven naar donder dagavond steeds meer de bank voor iederéén Is het Haringvlietproject met een kostbare leiding naar de kop van Schou wen, zoals enkele jaren geleden door de W.M.Z. uitgevoerd, te hoog gegrepen ge weest? In de vorige week verschenen „nieuwsbrief" van de W.M.Z. wordt die vraag aan de orde gesteld en van een uitvoerige beantwoording voorzien. Dui- delflk is dat het bedoelde project te groot is in vergelijk met de huidige behoefte. Gebleken is dat de prognose op grond waarvan tot de uitvoering werd besloten de verwachte toename van het gebruik heeft overschat. Omdat er vele jaren liggen tussen het moment waarop een behoefte zich aan dient en het gereedkomen van de voor ziening die die behoefte dekt baseert de Watermaatschappij haar beleid op lange termijn prognoses aan de samenstelling waarvan vele (plan)bureaus en over- heidsinsstanties te pas komen. In 1972 verwachtte de prognose dat het water verbruik in 1990 in ons land tot 2300 mil joen kubieke meter gestegen zou zijn, maar de jongste prognose heeft die ver wachting teruggedraaid tot een veron dersteld gebruik van 1600 m^, derhEilve 700 miljoen m^ minder dan in 1972 werd verondersteld. De opgetreden energie crisis en de matiging van de bevolkings groei liggen daaraan ten grondslag. Mede door die oorzaken constateert de W.M.Z. dat in haar voorzieningsgebied het waterverbruik in de laatste jaren niet of nauwelijks gestegen is. In som mige delen van het voorzieningsgebied is zelfs een vrij sterke daling van het verbruik opgetreden. Ook al moet dan de conclusie worden gemaakt dat het uitgevoerde Haringvlietproject voor de behoefte van dit moment te groot is; er zou ook thans nog voor hetzelfde uit gangspunt worden gekozen wanneer nu nog zou moeten worden begonnen. De W.M.Z. veronderstelt dat het totale jaarverbruik toch nog zal stijgen. Er lijkt een einde te zullen komen aan de daling bij de industrie en de W.M.Z. meent dat het kleinverbruik zal stijgen. Een evt. noodzakehjke uitbreiding zal uit de Biesbosch moeten komen. Uit de caravahbranche worden nogal wat programmawijzigingen gemeld voor de modellen '79. Op de tentoon stellingen in Essen en Parijs in oktober war engeheel vernieuwde series te zien en ook veel nieuwe details. Er is een duidelijke trend waarneembaar naar (nog) meer comfort, grotere bedrijfsze kerheid en betere afstemming op de in dividuele gebruiker. Steeds meer fabri kanten besteden bijvoorbeeld aandacht aan ruimten voor kinderen en slaap- en eetgedeelten die afgescheiden kimnen worden. De kopkeuken is weer terrein aan het winnen; ophanging en veersy- stemen zijn verbeterd en er is weer veel gedaan aan een praktische indeling vain de wagens. Wat de constructie betreft zijn steeds meer caravans uitgerust voor winters gebruik, dus goed geisoleerdi Voor de echte doe-het-zelvers is er echter ook een aantal „uitgekleden" toercaravans te koop, standaarduitvoeringen voor in- terssante prijzen. De publieke belang stelling voor de kampeerautoi blijft in tussen groot, gezien het totale aanbod. Op de komende CARAVAN RAI van 9 t.m. 17 december zal men hét grote en kleine nieuws zelf in ogenschouw kunnen nemen. Tijdens de komende CARAVAN RAI '78 in december zal voor het eerst een nieuwe onderscheiduig worden toege kend: „Caravanner van het jaar". Het is meer dan 50 jaar geleden dat de eer ste caravan in ons landl in gebruik werd genomen, maar pas in de laatste tien jaar is sprake van een snel groeiend bezit en gebruik. Nu vele hon derdduizenden van een caravan gebruik maken, mag gesteld worden dat de ca ravan een algemeen verblijfmiddel voor de openluchtrecreatie is geworden. Het is dit algemene gebruik dat de basis vormt voor de instelling, door de RAI afdeling Caravans, van een onder scheiding voor de „Caravanner van het jaar". Daarbij zullen de onderscheiden gebruiksmogelijkheden en het sociaal aspect van het caravannen voorop staan Als criterium voor de keuze die de ju ry moet gaan maken, geldt dan ook „rij cxf zij die de ruime gebruiksmogelijkhe den van de caravan op een uitzonder lijke manier naar voren heeft gebracht". De prijs, die bestaat uit een oorkonde en een geldbedrag, zal jaarlijks of om twee jaar worden toegekend. Wettelijk, wettig, wettisch Dit zijn drie afleidingen van het zelf standig naamwoord wet. Ze hebben ver schillende betekenissen. Wettig en wet telijk geven nog wel eens moeilijkheden en worden soms verwisseld. Het weinig gebruikelijke wettisch, hoewel het wat Duits aandoet is het goed Nederlands, wordt van personen gezegd. Het betekent: zich streng aan de wet houdend. Wettisch heeft een ongunstige gevoelswaarde (star, overdreven de wet toepassend). De ambtenaar van Sociale Zaken was een wettisch man, die zich star aan de normen van de Bijstandswet hield. Wettelijk betekent: tot de wet beho rend, bij de wet vastgesteld. Dat is een wettelijk voorschrift. Wettelijk bevoegd zijn een bepaald ambt uit te oefenen. WetteUjke aansprakelijkheid, meestal in verband gebracht met veroorzaakte schade. „Die auto was alleen tegen W.A. verzekerd". Het wettelijk erfdeel of de legitieme portie (vaststaand erfdeel dat aan erfge namen in de rechte Ujn wordt toege kend). In al deze gevallen mag wettelijk niet vervangen worden door wettig. Wettig betekent: overeenkomstig de wet, er kend. Het komt, in tal van uitdrukkingen voor. Wettige betaalmiddelen. Een wettig bewijs. Een wettig huweUjk (door de burgerlijke stand geregistreerd huwelijk) Vandaar: wettig getrouwd zijn. Uit een wettig huweUjk worden wettige kinde ren geboren. Wettig gedeponeerd han delsmerk. Krachtens de merkenwet in geschreven. Dit wettig kan niet worden vervangen door wettelijk. Als toegift het verschil tussen wets overtreding en wetsschennis. Ieder die niet handelt naar de wetten is een wets overtreder. Dit kan uit onwetendheid en te goeder trouw gebeuren. Wetsschennis is veel sterker. Dan is er kwade trouw in het spel. Wetsschennis ■is wetsovertreding door iemand die de wet moet handhaven en toepassen. Van onwetendheid is er dan geen sprake. Zorgeiyk - zorgwekkend De woorden zorgelijk (ook zorgUjk) en zorgwekkend worden nog wel eens ver wisseld. Toch is er verschU in betekenis. Zorgelijk is: zelf zorg hebbend. Zorg wekkend wil zeggen: bij anderen zorgen veroorzakend. Vroeger werd zorgelijk ook gebruikt voor zorg tonend. „Die moeder was zeer zorgelijk voor haar kinderen". Deze betekenis is thans wei nig gebruikelijk en verouderd en ver drongen door zorgzaam. „Een zorgzaam huismoedertje". De regering vond de toestand zorge lijk (gevaarlijk, onrustbarend). Het ge zin verkeerde in zorgelijke omstandig heden. Hij zette een zorgelijk gezicht. De gewonde werd in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Verantwoording - verantwoordelykheid Verwisseling kan ook plaats hebben De fietsenhandel heeft het de laatste weken bijzonder druk door een over stelpende vraag naar fietssloten en ach terreflectoren. Zoals bekend moet iedere fiets in Nederland vanaf 1 november 1979 voorzien zijn van een grote, rode achterreflector om de zichtbaarheid in het verkeer te verbeteren. In Nederland zijn 9,5 miljoen fietsen aanwezig en het is dus begrijpelijk dat handel en indu strie de nu ontstane vraag moeilijk kun nen bijhouden. Bij veel fietsenhandels is de voorraad dan ook uitgeput en de fa brikanten van de reflectoren hebben wachtlijsten moeten aanleggen om ieder eerlijk op zijn beurt te kunnen helpen. Wie nog geen grote reflector voor zijn fiets heeft, moet er tijdig bij zijn om aan bod te komen. Stel aankoop dus niet uit tot volgend jaar november. Die reflec tor is in het belang van Uw veiligheid dus uitstel zou dom zijn. Bij aankoop wel nagaan of de reflector voorzien is van het wettelijk voorgeschreven NL-keur- merk. Er is eveneens een run op fietssloten en dan met name op de door het scha- depreventiebiu^eau T.B.B.S. goedgekeur de, vrijwel niet te kraken sloten (o.a. de merken Assa, Basta Box en Trelock). Dit hangt onder meer samen met de eis die door verzekeraars wordt gesteld een dergelijk goedgekeurd fietsslot te ge bruiken als men voor een verzekering tegen diefstal in aanmerking wil komen. De fabrikanten van goedgekeurde fiets sloten hebben reeds leveringstermijnen moeten instellen omdat aan de grote vraag niet meer is te voldoen. Wie een nieuwe fiets koopt, doet er goed aan vooral een goedgekeurd slot op de fiets te verlangen. -----O----- Nederlanders zijn tamelijk gretige yoghurtdrinkers of -eters: bijna vijftien liter per hoofd van de bevolking per jaar. Eeuwen geleden was yoghurt al een bekend zuivelprodukt. Yoghiirt maken is een hele kunst. Bij een temperatuur van O - 31°C., laat men een cultuur van twee soorten melkzuur- bacteriën inwerken op gehomogeniseerde gepasteuriseerde melk, waarna de be kende lichtzure melkspijs ontstaat. Ge homogeniseerd wil zeggen, dat het vet in de melk evenwichtig wordt verdeeld (zodat de zaak niet gaat opromen) en gepasteuriseerd, dat de melk door ver hitting ten dele bacterievrij en daardoor meer duurzaam wordt gemaakt. De zure smaak van yoghurt wordt veroorzaakt door melkzuurbacteriën. Het gaat daarbij om twee soorten. Deze twee zetten een klein gedeelte van de in melk aanwezige melksuikers om in melkzuur. Verwoede doe-het-zelvers kunnen zelf yoghurt maken, al zal het hen niet mee vallen. Verse melk van de boerderij is hiervoor nodig en die moet goed worden doorgekookt en daarna teruggekoeld tot onder de 45°C. Om de vorming van een vel te voorkomen, kan de gekookte melk met een deksel of schone theedoek wor den afgedekt. Als entstof kan men verse gekochte yoghurt gebruiken (drie eetle pels op een liter melk). De melk moet al roerend met de yoghurt worden ver mengd om een gelijkmatige dikte te ver krijgen (vooral niet met een garde klop pen, omdat er anders schuim op komt; een roestvrij stalen lepel is het beste). De broedtemperatuur moet beslist onder de 45°C liggen en constant geUjk blijven. Goede broedplaatsen zijn te vinden bij radiatoren (mits die gelijk van tempera tuur blijven) en op de geopende deur van de oven (op de laagste stand laten branden). De broedtijd kan variëren van 8 uur tot een etmaal. Een hogere tempe ratuur vergt een kortere broedtijd en omgekeerd. Er zijn speciale yoghurtbe- reiders in de handel, waarbij in de ge bruiksaanwijzing de precieze broedtijd staat aangegeven. bij verantwoordelijkheid en verantwoor ding. Verantwoordelijkheid wil zeggen: ver plicht zijn de gevolgen van een daad op zich te nemen, aansprakelijk zijn. Deze plicht wordt tegenwoordig zelfs uitdruk- keUjk en met een zekere „trots" gemeld. „De groep eiste de verantwoordelijkheid voor de politieke moord op". „De minis ter draagt de verantwoordelijkheid voor de juiste uitvoering van de begroting". „Ingezonden stukken vaUen buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie. Verantwoording betekent: ergens re kenschap van geven, rechtvaardiging. „De penningmeester legde rekening en verantwoording af over het beheer van de kas". Daarna is hij niet meer verant woordelijk voor het gevoerde beleid. Er stond woensdagmiddag 15 novem ber j.l. een flinke wind, gunstig om de pas gerestaureerde korenmolen alhier eens flink te laten draaien en... malen. Molenmakerij „St. Victor" Fa. M. Ver- sluijs en Wüten uit Nieuwvliet (Z.-Vl.) heeft de uit 1752 daterende grondzeiler- bovenkruier een grondige restauratie- beurt gegeven, die nu zo goed als vol tooid is. Nieuwe wieken met alles erop en eraan, en bovendien vele herstellin gen aan het interieiir (b.v. het grote kroonwiel van 74 nieuwe kammen voor zien, wat op zichzelf al een gigantisch karwei was) heeft de molen weer als nieuw gemaakt en het was dan ook een lust op woensdagmiddag het gemalen graan als fijn meel naar beneden te zien komen. Eige genodigden maakten woens dagmiddag' deze oplevering mee. Behal ve rentmeester Ing. H. H. Roekx met echtgenote was ook burgemeester de Kam van Duiveland met echtgenote aan wezig en namens de afdeling „Molens" van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg was dit de heer J. Gunneweg, en nog enige anderen. Door de vang los te maken zette de burgemeester het wie- kenkruis in beweging en kwamen de maalstenen op gang, die het graan tot meel vermaalden. Na deze ingebruik name begaf het gezelschap zich naar de „Blauwe Keet" waar met de molenma kers onder het genot van een consump tie, nog enige zaken besproken werden. Namens de eigenaar van de korenmolen dhr. C. baron Schimmelpenninck van der Oye te Wassenaar dankte zijn rentmees ter, dhr. Roekx, de aanwezigen voor de betoonde belangstelling en sprak tevens dankwoorden tot de molenmakers en verder tot allen die meehielpen om deze grote karwei tot een goed einde te bren gen. Namens het gemeentebestuur gaf de burgemeester uiting aan zijn blijd schap dat het mooie cultuurmonument. „Vroeger had Duiveland vier molens en nu maar meer twee, waar we zuinig op dienen te zijn", aldus de burgervader. Hij hoopte dat in het vervolg vandalis me hier niet meer voor zal komen, en dat de jeugd dit mooie monument zal weten te waarderen. Dhr. Gunneweg ontpopte zich als een kenner van molens en besprak nog enige technische gege vens met dhr. A. Zeedijk uit Bruinisse, die aanwezig was als de man, die als vakman, de molen zo af en toe zal laten draaien. Hiermee was deze oplevering ten einde. In het verleden heeft de gemeente Goedereede grond verworven van de Vereniging „Klein Grondbezit" te Stel lendam, welke vereniging zich bezig hield met verpachting van land aan der den. Deze grond is gelegen ten zuiden en westen van het thans in ontwikke ling zijnde bestemmingsplan „Stellen- dam-West II". De gemeente heeft een gedeelte van deze grond van plm. 2,5 ha aangewend om daarop in de toekomst woningbouw te realiseren. Deze uitbreiding van de bebouwing zal plaatsvinden in zuidelij ke richting ten opzichte van voormeld bestemmingsplan tot de Langeweg. De resterende grond, plm. 9 ha is ver kocht aan de Stichting Beheer Land bouwgronden, teneinde dit gebied van beplanting met bomen e.d. te voorzien. Dit gebied zal voorts voor een ieder toe gankelijk zijn doordat wandelpaden e.d. daarin zuUen worden aangelegd en pick- nicplaatsen. Het ligt in het voornemen, bestuur lijke instanties, o.a. de gemeenteraad, vertegenwoordigers van overige instan ties en niet te vergeten de schooljeugd, te Stellendam uit te nodigen om aan deze massale boomplant deel te nemen. Het startsein voor deze inplant zal worden gegeven door de heer ir. T. A. Biemond, hoofdingenieur, direkteur voor de Landinrichting in de provincie Zuid-Holland op vrijdag 8 december a.s. te 10 uur v.m. De woonkern Stellendam kan dan met recht trots zijn op een alleszins verantwoorde en fraaie afscheiding van de bebouwing ten opzichte van de om- Speciaal voor het gebruik in het huishouden heeft de bekende Curver-fabriek deze opbergkratten met ontelbare mogelijkheden ontwikkeld. Ze hebben brede dubbele randen met veüig afgeronde hoeken die de Unibox extra stevig maken. De vormgeving maakt het mogelijk om zijkant op zijkant te stapelen en zo een wandbergmeubeltje op te bouwen. Er kunnen ook zwenkwielen worden gemon teerd. De Unibox kost tot eind dit jaar de introductieprijs van 9,95. nTTEHTIEM liggende landerijen, terwijl dit bos als een bijzonder fraaie uitloop voor het publiek kan worden beschouwd. Al met al belooft het „Stellebos" in het alge meen voor het landschappelijk aanzien een bijzondere aanwinst te worden, doch in het bijzonder voor de kern Stel lendam kan men hier van een bijzonder aantrekkelijke voorziening spreken. f» telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee EO goed als huis-aan-huia gelesent VERVOLGVERHAAL F. de Zeeuw J.Gzn. Historisch verhaal uit de Middeleeuwen Uitgeverfl „De Banier" 14 De woorden van de heks geloofde zij onvoorwaardelijk en zij hadden op het meisje een verpletterende uitwerking. Maria redeneerde zo, dat volgens de dubbele voorspelling van Sanne slechts een van de wensen, die Maarten koes terde in vervulling kon gaan. De bouw meester van de Domtoren zou niet de man worden van Maria van Ath, dat had de heks duidelijk gezegd en daar bleef het meisje maar op vastzitten. Wat moest Maarten daartegen nu toch beginnen? Hij wist het werkelijk niet. De hele tocht langs het dronkemans paadje praatten zij nergens anders over, dan over de vraag: wat zou Sanne heb ben bedoeld met haar vreemd© voor spelling? Zo stonden nu de zaken; werd hij de bouwmeester van de Domtoren, dan zou volgens de uitspraak van Sanne Maria niet zijn bruid worden, en werd hij niet de bouwmeester van de Domtoren, dan behoefde hij bij de smid niet om diens dochter te komen vragen, want dan stond van te voren al vast dat hij Maria niet kreeg. En het bouwen van de Domtoren was voor hem van geen betekenis, als hij Maria niet als vrouw kreeg. Eindelijk hadden zij het dorp bereikt en moesten zij bij het smidshuis afscheid nemen. Maar zij deden het met een hart vol ellende, 't Had zo mooi kunnen zijn, als die heks maar niet zulke dubbelzin nige woorden had gesproken. Maria ging naar bed, maar zij kon on mogelijk de slaap vatten. Alerlei ge dachten spookten rond in haar hoofd. Telkens en telkens kwamen haar de woorden weer in herinnering. Zij lag daarover maar te peinzen en van lieverlede vatte de gedachte bij haar post, dat zij en Maarten een ver keerde weg hadden bewandeld. Het moest beslist tegen Gods wU zijn, dat zij samen naar een heks waren gegaan om van haar te weten te komen wat er in de toekomst met hen gebeuren zou. Dat was beslist niet naar de wil van de Hee- re en daarom was nu deze verbijstering over hen gekomen. Aan de waarheid van Sanne's woor den twijfelde zij geen ogenblik. Maarten had wel gezegd, dat het al lemaal leugens waren, die de heks had uitgekraamd, maar dat had hij maar ge zegd om haar gerust te stellen. Maar dat was hem niet gelukt. Het stond bij Maria vast, dat Maarten nooit haar man zou worden. Deze ge dachte deed haar heel veel pijn, maar zij kon het niet anders zien. En in de grote ellende, waarin deze mening haar had gebracht, bad het meisje tot de Heere en vroeg zij Hem vergeving voor de verkeerde daad, die zij en Maarten hadden bedreven door naar een heks te gaan en zich de toe komst te laten voorspellen. Had Maria het niet best na het be zoek aan de heks, met Maarten ging het evenmin goed. Hij bracht zijn dagen door in een doffe gemoedsstemming. Het leek er veel op, dat hij ineens geen enkel ideaal meer had. Dagen lang liep hij rond zonder met iemand over zijn moei lijkheden te spreken. Pater Clement bezat mensenkennis genoeg om al heel gauw in de gaten te hebben, dat er iets miis was met zijn pleegzoon. Er was blijkbaar iets ge beurd, dat een diepe indruk op Maarten had gemaakt. Aan zijn hele manier van optreden, evenals aan zijn werk was het te bemerken, dat hem iets drukte. Toen Maarten bleef zwijgen en dagen lang met een stuurs gezicht rondliep, besloot de goede broeder Clement eens met hem te praten en te informeren naar de oorzaak van dit eigenaardige ge drag. Ze zaten samen in de vertrouwelijke sfeer van de cel van de monnik, toen dit gesprek plaats vond. „Er hapert wat bij jou Maarten had de pater gezegd en ik geloof, dat je er verstandig aan zou doen, mij eens oprecht te vertellen wat jou dwars zit. Je weet wel, dat ik je als dat in mijn macht ligt zal helpen zoveel ik kan". Toen vertelde Maarten aan de pater openhartig van de tocht, die hij met Ma ria had gemaakt naar de heks Sanne. De pater was een kind van zijn tijd en dus niet helemaal vrij van het bijge loof van zijn eeuw. Hij probeerde Maarten zoveel moge lijk gerust te stellen. Maarten, zo stelde Clement voor, moest zich maar houden aan de eerste voorspelling, die Sanne had gedaan. Zij had immers gezegd, dat hij bouwmeester van de Domtoren te Utrecht zou wor den? Nou, als die voorspelling in ver vulling was gegaan, wat ter wereld zou dan nog kunnen verhinderen, dat hij trouwde met Maria? De smid had toch zelf gezegd, dat hij Maria kon krijgen als hij de bouwmeester werd? Als dat gebeurde zou de smid haar graag ge noeg afstaan aan een wijdberoemd man, zoals hij dan zou zijn. „Maar hoe denkt Maria erover?" in formeerde de pater. „Van haar trouw ben ik vast over tuigd, eerwaarde. Daaraan behoef ik geen ogenblik te twijfelen", zei Maarten met vuur. „Maar jongen zei de pater dan staan de zaken voor jou er lang niet on gunstig voor! Ik begrijp niet, dat je je hoofd zo moedeloos laat hangen. Je moet zo hard als je kunt werken. Doe je uiterste best op je ontwerp, zodat het boven alle andere uitblinkt en dat plan vast en zeker bekroond zal worden. Jij wordt dan de bouwmeester en Maria wordt jouw bruid. In deze geest moet je ook met het meisje praten, want ook zij mag de moed niet laten zakken". Door het gesprek met pater Clement was Maarten geheel opgemonterd en Maartens bewolkte hemel klaarde weer op. Als pater Clement nog moed had, als hij er zo gunstig over dacht, waarom moesten hij en Maria dan in de put gaan zitten? Dat was toch zeker nergens voor nodig? Wat Sanne bedoeld zou hebben met die vreemde voorspelling kwam er eigenlijk helemaal niet op aan. Die kon hij rustig naast zich neerleggen en er niet meer aan denken. Zij had gezegd, dat hij de bouwmeester zou worden, nou daarmee was alles in orde. Wat zij er toen later nog op had laten volgen, was niet anders dan heksenkolder. De pater zag het wel goed in. Die had gezegd, dat hij met inspanning van al zijn krachten moest werken aan zijn ontwerp. Als het af was moest hij het gaan inleveren, en als het bekroond werd, zou daarmee zijn voornaamste hartewens vervuld zijn en de rest ook wel' volgen. Dat gesprek met pater Clement had een ander mens van Maarten gemaakt en in de meest opgewekte stemming be sprak hij nu de zaken nog eens met Maria. Hij deed dit met groot enthousiasme, maar het meisje had eerst niet veel oren naar al het gepraat van Maarten. Zij had zich al zo vertrouwd gemaakt met de sombere gedachte, dat er van een huwelijk met Maarten wel nooit iets zou komen, dat het voor de jongen niet meeviel om haar dit weer uit het hoofd te praten. Maar hij hield dapper vol. Die laatste voorspelling zou Sanne er wel hebben bijgevoegd om het geheel een beetje ge heimzinnig te maken. Zij moesten zich daarvan maar niet aantrekken. Toen begon er een kentering te komen in de gedachtengang van het meisje. Daar kon Maarten wel eens gelijk aan hebben, dacht ze. Ze zei dat ook tegen Maarten. Die raadselachtige voorspelling van Sanne zou ze proberen te verbeten. Zij was er nu ook van overtuigd, dat die niet ernstig moest worden genomen en daarom zou ook zij, evenals Maarten, weer vol goede moed de toekomst te gengaan. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5