Kostelijke vorm van wintersport voor jong en oud viectxzeat, ÜMiili VitaiïlinerB zün onmisbaar voor een goede gezondheid! St. Nicolaas kadeau's Lingerie Dusters Nacht hemden vloer- @n dakhout Fa. D. en Kr. Hoek ÜCUl een wintergroente 34,90 en 37,50 LangSauf-skiën leer je binnen één dag ü'fMiMIJ SPRUITEN, met zomerse allures Uitgebreide kollektie heren Suède en Nappa jacks heren Vesten, Pu Hovers, Overhemden, Stropdassen, Kamerjassen en Pyama's ook In tricot ruime keuze Dames Suède en Nappa waardevolle KADEAU'S geweldige keuze in onze afdeling Ze zijn er weer de goeie Nicky Velours-swéaters in medische Meuren voor de junioren en senioren. Uw huis verkopen? TAMBOER Mooie pantij 22 x 125 mm geschaafd en geploegd Zweeds vuren 'diverse lengtes 19 X 100 mm grenen geschiaafd en geploegd dak en vloerplaten 244 x 122 met mes en groef 16 en 19 mm dik alle imaten balk- rib en plankhout mooie partij wandplaten multiplexplaten alle diktes watervast SPAANPLAAT 8 'mm 10,70 per plaat 10 mm 11,97 12 mm 13,55 14 mm 15,12 16 mm 16,40 18 mm 18,02 20 mm 19,80 Inkl. BTW Ie keus plaat binnendeurkozijnen vuren 9 cm. 55, binnendeurkozijnen vuren 11,5 cm. 65, binnendeurkozijnen merantie 9 cm. 80, binnendeurkozijnen merantie 11,5 cm. 95,- Inkl. BTW asibestgolfplaten grijs en zwart PVC goten en pijpen, halfrond en rechthoekig riooüibtiis met toebehoren aluminium industrieladders, zeer aantrekkelijke prijs Hazersweg 42-46 Ouddorp Tel. 01878 - 1492 - 1413 Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 17 november 1978. VIEUX-fcEXTRtJ VAN WENNEKER Het is bijna niet te geloven, maar bin nenkort breekt het seizoen van de win tersport alweer aan. Reizen te kust en te keur. Maar dat mag ook wel, want Nederland wordt steeds enthousiaster voor de wintersport Volgens de Nederlandse Ski Vereniging gingen in het vorige seizoen ruim 800.000 Nederlanders naar de sneeuw. In het komende seizoen zullen het er volgens de reisorganisaties nog veel meer zijn. Dat is mede te danken aan de snelle opkomst van het z.g. langlaufen, de oor spronkelijke vorm van skiën, die door jong en oud, lenig of stijf, moedig of bang, binnen een dag geleerd kan ■wor den en dan oneindig veel voldoening geeft, zonder noemenswaardige risico's. Langlaufen heeft iets weg van schaat sen, maar dan op ski's en over sneeuw. Met behulp van stokken glijdt de lang laufer eerst op het ene been een stukje voort, daarna op het andere. Iets voor over leunend plaatst de Langlaufer steeds zijn lichaamsgewicht op het been dat naar voren gaat. Kleine hoeveelheden vitamine in het voedsel zijn noodzakelijk voor het in standhouden van de groei en het leven. Zij leveren geen energie en bouwstoffen voor het lichaam, maar zijn onmisbaar bij de omzetting van voedsel in energie en lichaamsonderhoud. De Kellogg Nutrition Council wijst er op, dat 15 of meer soorten vitaminen be kend zijn en dat bij gebrek aan één van hen zich een ziekte kan ontwikkelen. Men onderscheidt vitaminen oplos baar in vet (zoals vitaminen D, A, E en K) en vitaminen oplosbaar in water (zo als vitaminen C en B complex). De eer ste soort wordt gemakkelijker in het lichaam opgeslagen dan de tweede soort. De lever fungeert als opslagplaats voor in vet oplosbare vitaminen. Vitamine A is nodig voor de aanmaak van nieuw lichaamsweefsel en cellen, en is onmisbaar voor het gezichtsvermogen. Lever, verrijkte margarine, eieren, boter en volle melk zijn vitaminerijk. Groene en gele groenten en fruit bevatten caro- tine, dat in het lichaam wordt ongezet in vitamine A. Het vitamine B complex omvat o.a. thiamine, riboflavine en niacine. Thia mine is vereist voor goede spijsvertering, groei en het normaal functioneren van het zenuwweefsel. Het zit in varkens vlees, erwten, bonen, noten, volkoren brood en kant-en-klare graanprodukten (b.v. Com Flakes). Riboflavine is nodig bij het omzetten van koolhydraten en proteïne in energie. Het komt voor in bladgroenten, vol korenbrood, graanprodukten, lever, kaas, mager vlees en eieren. Niacine is nodig bij het proces om de weefselcellen gezond te houden en is aanwezig in lever, mager vlees, vis, erwten, bonen en volkorenprodukten. Vitamine C, veel voorkomend in ci trusvruchten en bladgroenten, bevordert de groei, het weefselherstel en de ge neeskracht bij wonden, en zorgt verder voor sterke tanden en botten. Vitamine D helpt bij het opnemen van kalk en fosfor in het beendergestel. Door deultra-violette stralen van de zon wordt vitamine D in de huis aangemaakt Vis in blik en eigeel zijn twee goede bronnen voor deze vitamine. Vitamine K zorgt voor de bloedstolling bij verwondingen en zit in spinazie, sla, kool, lever en eigeel. Een tekort aan deze vitamine kan bloedingen en leverbe schadigingen veroorzaken. Vitaminen worden gemeten in heel kleine hoeveelheden, daar het lichaam maar weinig nodig heeft voor de juiste chemische reacties. Er bestaat geen be hoefte aan een overvloed van vitaminen. Verantwoorde en gevarieerde maaltijden bevatten alle vitaminen die het lichaam van een gezond mens nodig heeft. Al leen in bijzondere omstandigheden (al lergie, zwangerschap, borstvoeding, etc.) mogen op voorschrift van de dokter ex tra vitaminen via pillen worden ge bruikt. Spruiten behoren tot de typisch win terse groenten die niet de bescherming van een glazen kas nodig hebben. De planten kunnen wel wat koude verdra gen. En of men ze nu lekker vindt of niet, het is een geweldig gezonde groen te. Van bijna alle groenten bevatten spruiten het hoogste vitamine C-gehalte. Mits ze niet te lang worden gekookt, want dan is het gedaan met deze vita mine. De spruit behoort tot de tweejarige gewassen. Dat betekent: het eerste jaar komen er een stengel, blad en andere groene delen boven de grond kijken. En het tweede jaar staat in het teken van Op die manier kan een aardig vaartje ontwikkeld worden en een flinke af- stand«a#gelegd. Langlaufen ontstond heel lang gele den in de Scandinavische landen. Het was eeuwenlang de eenvoudigste manier om zich snel over de sneeuw te verplaat sen van het ene oord naar het andere. In de Alpenlanden raakte het langlaufen pas kort geleden in zwang, maar dan als wintersport, naast het vanouds bekende alpine skiën (van hellingen af). Het langlaufen sloeg echter zo in, dat thans vrijwel elk wintersportoord een lang- laufschool heeft en speciale langlauftra- jecten of loipes aanlegt op vlakke ge bieden in de omgeving. Dit zijn sporen waarin de lauglaufer zich gemakkelijk met zijn ski's voortbeweegt. De langlaufer kan zijn eigen tempo be palen. Wordt hij moe, dan doet hij in een wip zijn ski's af en puft hij even uit. Niencand die hem haast. Hij hoeft ook nooit in de rij te staan voor een skilift, zoals de alpine-sniër vaak overkomt. Nee, hij stapt gewoon naar de loipe en gaat aan de slag. Langlaufen is niet alleen een aange name sport, het is ook zeer gezond. Het lichaam is volop in beweging. Elke spier komt in aktie. De longen werken in de frisse zuivere alpenlucht op volle toeren. Na een eerste dag langlaufen zal de wintersporter misschien wat stijf op staan, maar dat is het beste bewijs dat spieren die anders nauwelijks in aktie komen, weer eens gezond aan het werk zijn geweest. Wie deze stijfheid wil voor komen doet er goed aan reeds in Neder land te beginnen met wat buigoefenin- gen. Het zal duidelijk zijn, dat langlaufen nogal wat verschilt van afdalings-skiën. Maar de wintersporter hoeft de ene sport niet te laten voor de andere. Het komt veel voor, dat alpine-skiërs als af wisseling een poosje gaan langlaufen. Anderzijds gebeurt het veel dat lang laufers op den duur ook beginnen aan afdalingen. Dat vergt wel andere kleding, ski's en schoenen. Maar daar weten de sportza ken raad op. Wie voor de eerste keer op wintersport gaat doet er goed aan de benodigde spullen te huren of te lenen (advies: alleen schoenen zelf aanschaf fen!) De kennismaking is dan aanzien lijk goedkoper en als die goed uitvalt kan men altijd nog tot aanschap van een eigen uitrusting overgaan. Wie op wintersport gaat wil bij aan komst natuurlijk graag veel sneeuw zien. Wintersport zonder sneeuw is wel een zwembad zonder water genoemd. Maar niemand kan sneeuw garanderen. Vooral niet in het voorseizoen, dat van half december tot enkele dagen voor Kerst loopt. Dan ligt over het algemeen slechts in de zeer hooggelegen winter sportgebieden voldoende sneeuw om werkelijk wintersport te kunnen beoefe nen. De periode Kerst-Nieuwjaar is in dat opzicht wat gunstiger, hoewel de kans nog groot is dat in de lager gelegen gebieden (circa duizend meter) nog on voldoende sneeuw aanwezig is. Toch is die periode met zijn vele vrije dagen en schoolvakanties het absolute hoogsei zoen. De prijzen zijn ui die tijd hoog en de wachttijden bij de skiliften lang. Direct na de feestdagen wordt het vs^at stiller. Volgens de Rabobank, de grootste rei zen verkoper in ons land, liggen de prij zen dan een stuk lagen Meestal is er in die tijd voldoende sneeuw. Van februari tot midden maart bele ven de wintersportgebieden een nieuw hoogseizoen. Het zonnetje staat dan wat hoger aan de hemel, wat de doorgaans dikke sneeuwlaag nog niet aantast, maar wel de huid van de skiërs een heerlijk bruine tint geeft. De keerzijde is echter weer, dat de prijzen hoger zijn dan in januari. Tenslotte rest nog de vraag naar welk land de wintersporttoerist het beste heen kan. Het antwoord is niet gemakkelijk te geven, want de mogelijkheden zijn legio. Meer dan de helft van de wintersport liefhebbers trekt naar Oostenrijk. Maar Bwitserlahd, Frankrijk en Ita lië bieden eveneens aantrekkelijke mo gelijkheden. Ook dichter bij huis, in Sauerland, Harz en Eifel kan men te recht, hoewel deze gebieden veel minder sneeuwzeker zijn. In de Scandinavische landen, waar de winter lang duurt en veel sneeuw ligt, kan de toerist eveneens naar hartelust skiën. Voor fijnproevers op het gebied van langlaufen gaat er zelfs niets boven Noorwegen. De Rabobank, die de toerist de weg kan wijzen in het ware woud van reismogelijkheden, vestigt o.m. de aandacht op een leuk arrangement in Zweden met de Tor Line in samenwer king met het Zweedse nationale bureau voor toerisme. Alles is verzorgd, tot en met de langlaufspullen toe, want de toerist krijgt ski's, schoenen en sokken zomaar cadeau. Hoe groot het aanbod van reizen ook is, toch is het verstandig om na het ver schijnen van de reisprogramma's niet te lang te wachten met boeken. Wie naar de sneeuw wil, maar figuurlijk ge sproken niet in de kou wil komen te staan, moet er snel bij zijn. Middelharnis, tel. 2596 mi^ de voortplanting, dan komt de bloem te voorschijn. Van te veel warmte bij de opkweek raakt de spruiteplant echter in de war en geeft meteen al een bloem. Dat noemen ze schieten. Spruiten zaait men meestal op een speciaal daarvoor klaargemaakt zaaibed. Acht tot tien weken later worden de plantjes, meestal machinaal, geplant op het veld. De twij felachtige exemplaren selecteert de tuinder er mefeen uit. Een goede start met allemaal gezonde planten van gelij ke grootte is een belangrijke basis voor succes. Vroeger oogstte de teler de spruiten die op maat waren. Dat hield in dat hij soms vijf of zes keer het veld op moest. Met de moderne rassen kunnen alle spruiten aan een stronk in één keer ge oogst worden. De eerste methode heet meermalig oogsten en de tweede metho de eenmalig oogsten. Bij de eenmalige oogst wordt appara tuur gebruikt die de spruiten razend snel van de stronk, ook wel stem ge noemd, afsnijdt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6