Keus genoeg...., nog 28.800 leien te koop! nu ook voor keukens en kasten cirhoolcentrum de èilonden Sneeuwkettingen te huur „Dubieus om 3 miljoen in een gemeentliuis te investeren!" LiSi-ÜSS' 51« jaai^gaog Vrijdag 17 november 1978 No. 4743 CHR. STREEKBLAD OOP GEREFORMEEKDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EïN ZEEUWSE ETLANDHN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagaixmd Restauratie-commissie Herv. Kerk Sommeisdijk voert actie: SPUI 10 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2387 open: maandag t/m vrijdag 8.00-17.0Ó uur, vrijdagavond 18.30- 21.00 uur en zaterdagmorgen 8.00-12.00 uur Doopsgezinde Gem. Bazar in ,,Ons Dorpsiiuls'' t.b.v. Bejaardenwerk Bijeenkomst Ver. voor Bedrijfs voorlichting IVian lokte meisje in zijn auto Flakkee onder de koek...! H.O.R.A. H'oord vraagt platen Gereformeerde Zendingsbond te Arnemuiden GARAGE KNöPS - IVlIDDELHARNiS LANGEWEG 113 TELEFOON 01870 - 2043 Wethouder de Bonte Dirksland: VOOR MOOIEBE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelliariiis Uw huis verkopen? TAMBOER Bestuurswijziging yyOns Koor' STADSE BLUSPLOEG DROEG HAAR BEVELVOERDER TEN GRAV^ niEuws POSIBOX 8 -> MmDELHAHNIS Hedactle en adverteriities: Kantoor Langeweg 13, Sammeladijk Tel, (01870) 20 29 Na S uur (01870) 33 92 Giro 167930 BazdEBaSM MlddelhamJs na 3120.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. BJj contract speciaal tarlel. i'^^-' De bengdenswaardige bezigheid een eerstel handeling te verrichten en daar mee een historisch moment te markeren lijkt slechts voor hooggeplaatsten weg gelegd, maar de restauratiecommissie van de Ned. Herv. Gemeente te Som meisdijk gaat dat anders doen! Die biedt ieder zonder ook maar enig aanzien des peysoons de tmieke gelegenlieid volgend jaar mei de eerste lei te leggen op elk van de zijden van het te restaure ren kerkedak. Vooraleer dat heugelijke moment daar is ziet de commissie zich voor de taak geplaatst 28.800 leien te ver kopen, gesymboliseerd door kartonnen leitjes van 2x2 centimeter. De commissie, gepresideerd door dhr. H. L. van Kampenhout start evenwel vol goede moed. Een zo originele aktie heeft zo vinden zij alle kans en alle recht op slagen en de Sommelsdijkers zouden geen „Sommersdiekers" zijn als ze zich niet volledig in zouden zetten, vooral nu ieder van hen weet dat het kerkedak het hemelwater niet meer vermag te keren en daarom hoogstnoodzakelijk aan res tauratie toe is. Na een aanvankelijke aarzeling, ingegeven door de hoge kos ten, besloot de kerkvoogdij vorig jaar december dat de restauratieplannen metterdaad door moesten gaan en te ver wachten is dat volgend jaar mei de eer ste fase daarvan, het dak, ter hand kan worden genomen, op hope dat de ge meente zo hulpvaardig is een fikse duit in het zakje te doen. De gemeentebij drage zou zich in de buurt van de hon derdduizend gulden moeten bevinden waarvan thans ongeveer één-vierde ge- De restauratie van de toren is in volle gang; de restauratie van de Kerk is niet minder nodig. deelte „binnen" is. Er mag voorts op subsidie van Rijk, Provincie en Gemeen te gerekend Korden. Heel toepasselijk heeft de restauratie- commissie de straks te starten aktie de „aktie van een leien dakje" genoemd. De eeuwenoude kerk wordt sinds 1807 door pannen bedekt maar daarvoor waren het altijd leien geweest. De kerk werd n.l. in 1799 door een felle brand ver woest. Tot die datum had de kerk een leien dak gehad en men wil de restau ratie met zo'n oorspronkelijk leien dak bekronen. Vernieuwing van het dak is hard nodig, zoals ook een speciale com missie dat al 5 jaar geleden constateerde. Thans komt er aktie: Een nijvere Sommelsdijker knutselt momenteel aan een miniatuur van de kerk. Dat gaat meerdere functies krijgen vanaf donderdag 21 dec. na de dan te houden zangavond in de kerk. Dan kun nen op het miniatuur kerkedak de eer ste kartonnen-leitjes worden geplakt die a 1,25 per stuk te koop zullen zijn. De leitjes zijn zowel per stuk als per zakje (van 9 stuks) te koop en dat be tekent dat er 3200 zakjesvoorhanden zullen zijn. Het zakje heeft ook nog een functie; er kan n.l. een rebus op worden ingevuld waarna het voorzien van een gulden weer kan worden ingeleverd om mee te kunnen dingen naar een gouden tientje dat door een gemeente- lid beschikbaar is gesteld. De leitjes op het dak worden voorzien van naam en adres van de koper en wanneer vol gend jaar mei de aktie wordt afge sloten zullen er twee getrokken worden waarvan de kopers tot het leggen van de eerste leien op elke helft van het ker kedak zuilen worden uitgenodigd. Dè* miniatuur-tor en krijgt een gleuf waarin goede gaven kunnen worden gedepo neerd en er komt een systeempje waar door - met 't ingooien van een munt - het orgel begint te spelen. Mensen van el ders die aan de leien-aktie mee willen doen kunnen hun bijdrage a 1,25 per lei storten op rek. nr. 3420.134.355 van de Rabobank Middelhamis - Sommeis dijk met vermelding van de naam van de aktie. In Sommeisdijk wordt er dan voor gezorgd dat de leitjes van de naam van de koper voorzien op het miniatuur- dak worden geplakt. De restauratiecommissie organiseert voorts op 21 dec. een Kerstzangavond waaraan medewerking wordt verleend door de gem. zangver. uit Herkingen en door „Ons Koor". Er komen voorts 600 handdoeken in de verkoop, met de af beelding van de kerk. De doeken meten 1 X 1.50 mtr. en zullen 15,per stuk kosten. Op de zaterdag voor Koningin nedag volgend jaar zal op het Markt- veld een rommelmarkt worden gehou den. De leden van de restauratiecomnüssie zijn: Mevr. Buscop-de Korte; mevr. Kievit-Troost en de heren v, d. Bos, Kranse, van Zielst en van Kampenhout. Op donderdagavond 23 november a.s. hoopt de Doopsgezinde Gemeente een open gemeenteavond te houden in de kerk aan de Weststraat. Ds. W. H. Kuipers uit Leiden zal spreken over „Hoe spreekt de bijbel over de doop". Na afloop van de lezing zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. De avond begint om 20.00 uur en een ieder is van harte welkom! DIRKSLAND Oud gem. seicretaris in 't zUver De oud gemeentesecretaris dhr. B. Kol- bach, thans burgemeester van Nieuw- Beijerland, PiershU en Goudswaard is 25 jaar in overheidsdienst. Dhr. Kolbach heeft het jubileum j.l. maandag in be sloten kring herdacht. NIEUWE TONGE: Zaterdag 18 nov. zal er in „Ons Dorps huis" weer een bazar worden gehouden door de bejaardenvereniging „Nieuwe- Tonge" met medewerking van de Mid denstandver. Nieuwe Tónge. Op deze bazar is voor groot en klein wat te doen. Tevens zal St. Nicolaas na om 3 uur een rondgang door de gemeente te hebben gemaakt met de muziekver. „Apollo" voorop, ook een bezoek brengen aan de ze bazar. Daar kunnen de kinderen van Nieuwe Tonge een babbeltje maken met Sint en Piet; ieder kind krijgt dan ook een tractatie. U ziet in Nieuwe Tonge is er weer leven in de brouwerij. Op deze bazar zijn ook weer de bekende heer lijke oliebollen en boterletters te krij gen. Kom daarom niet te laat om teleur stelling te voorkomen. De bazar is ge opend van 2-5 uur en van 6-9 uur. De Ver. voor bedrijfsvoorlichting Goeree-Overflakkee houdt a.s. woens dag 22 november 's middags om 2 uur in „de Schakel" een bijeenkomst waarop gesproken zal worden over de organi sche stofvoorziening van de grond. Er zal over dit onderwerp gesproken wor den door Ir. Mulder van het consulent schap in de IJsselmeerpolders en over transport en opslag van organische mest door dhr. J. L. van Krey, dir. Mestbank Noord-Brabant. MIDDELHARNIS: Een van elders afkomstige inwoner van Middelhamis is dinsdagmiddag door de politie aangehouden nadat hij in de omgeving van de Bemhardstraat een 7- jarig meisje in zijn auto had gelokt. Hij had het kind wijs gemaakt dat zijn auto kapot was en haar gevraagd een draadje vast te houden. Een jonger zusje van het meisje sloeg thuis alarm vanwaar direct de politie werd gebeld. Een van de om wonende buurvrouwen ging op de auto af en zij kon voorkomen dat de man tot zijn kennelijke bedoelingen over kon gaan. Het bleek dat hij reeds eerder met de politie in aanraking was geweest. Het gebeurde is temeer een aanwij zing voor ouders hun kinderen steeds te waarschuwen. Het jongere zusje van het (bijna) slachtoffertje verdient de grootste pluim voor haar snelle hande len. De Middenstandver. „Middel hamis" verkeert al helemaal in de stemming van het komende St. Nicolaasfeest. Met een royaal ge baar heeft de Ver. 13000 smake lijke taai-taaipoppen huis aan huis laten verspreiden. Heel Flak kee werd van deze lekkernij voorzien. Die ging vergezeld van een toepasselijk gedichtje waarop staat te lezen dat zelfs de Sint in Middelhamis' winkelcentrum een goede keus weet te maken. De op „Hemesseroord" actieve HORA (H'oord Organisatie Radio- Amateurs) vraagt het Flakkeese publiek niet meer gebruikte grammofoonplaten aan haar af te staan. Het gaat om platen in elk genre. De HORA beschikt over te wei nig middelen om zelf platen aan te kun nen kopen. Aanbiedingen zijn dan 'ook bijzonder welkom op het adres Elzen laan 11 te Middelhamis bij dhr. D. Ad miraal. De platen worden evt. bij de schenker thuis afgehaald. OUDDORP Dankdag Geref. Gemeente Dinsdag 21 november om 2.30 en 7.30 uur waarbij hoopt voor te gaan ds. P. Blok. Op zaterdag 25 november D.V. wordt er in de Ned. Herv. Kerk een zendings middag gehouden. Aanvang hall drie. Sprekers voor die middag zijn ds. G. Post, plaatselijk predikant; ds. H. Visser te Nieuwe Tonge en ds. J. Blom te Sint- Maartensdijk. „Het is dubieus om voor een gemeente van 6600 üiwoners een investering te doen in de bouw van een gemeentehuis van 3 miljoen!" zo heeft weth. de Bonte betoogd in eendoor hem geschreven nota aan de gemeenteraad. Met die uit spraak distancieert de wethouder zich van de meerderheid van het College die in het „Investerings- en dekkingsplan 1979 - 1982" ruim zicht geven op de bouw van een gemeentehuis binnen de genoemde periode. Een zo grote investering voor dat doel, met een jaarlijkse last van 3 ton Ujkt dhr. de Bonte werkelijk onverantwoord in een tijd waarin van Overheidswege aangedrongen wordt op bezuinigingen. „Dat spreekt temeer aan aldus dhr. de Bonte wanneer men de algemene gang van zaken van de gemeente bij de be oordeling betrekt". Hij constateert ver volgens weinig groei, veel leegstaande huizen en zelfs in „Vroonlande" een 25- tal onbezette appartementen. Ook in de duidelijke tenaggang van het winkelbe- stand ziet dhr. de Bonte een teken aan de wand. „Wat perspectief zou k^mnen bieden is het best. plan Dirksland-Zuid maar dat heeft een zo ongel\ikkige ontwikke ling doorgemaakt zo constateert dhr. de Bonte dat de bouwgrond onnodig duur zal zijn tengevolge waarvan bij realisering de eigen bedrijven niet aan de bak zullen komen, doordat alles in handen is van een buitengemeentelij ke bouwexploitatiemaatschappij. Dhr. de Bonte ziet niet in dat de bouw van een nieuw gemeentehuis in deze situatie verbetering zal brengen. Hem lijkt dan ook voor de gemeente een taak aanwezig om met het treffen van voorzieningen het leefklimaat op te vijzelen. Dhr. de Bonte denkt daarbij aan „hier en daar een pluk groen" als een parkje waar het rustig toeven is voor ouden van dagen en moeders met kinderen en hij waarschuwt dat door de bouw van een gemeentehuis dergelijke objecten in het gedrang zullen komen. Ook wijst dhr. de Bonte in dit verband in de rich ting van infrastructurele voorzieningen bij de jachthaven te Herkingen en het recreatiegebied aldaar. Hij besluit zijn nota met de wens dat de raad B. en W. op zullen dragen een herzien investerings- en dekkingsplan ter tafel te brengen. 4 Antwoord B. en W. Tegenover de mening van dhr. de Bonte dat met de aanvaarding van het aangeboden Investerings- en dekkings plan „het klimaat voor het bouwen van een nieuw gemeentehuis geschapen is" stellen Burg. Bos en weth. van Rossum dat aan het bedoelde plan geen bindend karakter mag worden gegeven. Het plan moet aldus de meerderheid van het College niet anders worden gezien dan als richtsnoer voor het te voeren beleid. Het bevat geen prioriteitenschema en de volgorde is ontleend aan -de hoofd- stuksgewijze indeling van de begroting waaraan geen urgentiebepaling mag worden ontleend: „Een toespitsing op de bouw van een gemeentehuis mag dan ook niet worden gesuggereerd", aldus de meerderheid van het College. Zij vindt het overigens van gebrek aan werkelijkheidszin getui gen om een voorziening t.a.v. het ge meentehuis achterwege te laten omdat er hoe dan ook iets aan het ge meentehuis zal moeten worden gedaan wat een aanzienlijke investering zal vergen. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK: Tengevolge van een wijziging heeft het bestuur van het mannenkoor „Ons Koor" (dir. G. Zoon) thans de volgende samenstelling gekregen: K. van Zielst, voorz.; H. J. Verkouter te Melissant, secr.; P. Boeter, 2e secr.; P. Verhagen, penningm.; L. J. Schol alg. adjunct. De manschappen van de blusploeg van Stad aan 't HaringvUet hebben woens dagmiddag hun zaterdag overleden be velvoerder dhr. W. Mackloet (49) ten grave gedragen. De ploeg maakte deze gang met de bedroefde familie omdat ze in de overledene een collega en goede vriend hebben verloren. Ook de leden van de Ver. van Flak keese brandweercommandanten bege leidden het stoffelijk overschot om aan de groeve een laatste groet te brengen. Daar werd gememoreerd een hoe grote plaats de overledene in zijn eigen ploeg en in het Flakkeese brandweergebeuren heeft ingenomen. Door dhr. M. Peekstok te Sommeisdijk werden woorden van waardering en van deelneming jegens de familie gesproken. Burg. van Es van Middelhamis sprak ook gevoelvolle woorden waaruit een grote sympathie sprak voor de overledene, die aldus dhr. van Es heeft geleefd in de ge meenschap en voor de gemeenschap. Dhr. Mackloet is bijna dertig jaar aan de brandweer verbonden geweest; ook was hij aktief in andere plaatselijke ver enigingen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1