LUCRATO Zo ging het toen in Middetharnis ^^z .>.;rï'^s?.ïX; Uw hyis verkopen? TAMBOER Rijnsburger: i voor de PRIMEURTEELJ met zeer VASTE HUID ROVAL SLUIS Wet wegsiepen voertuigen 1 decem ber in werlfing ir Herinneringen van oud mandenial(er H. Dubbeld Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 17 november 1978. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de iexer die ta kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stur^ aan*. Redactie EUanden-nieuws, postiras t, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragcn-nibriek" vernield. De Tragen worden door deskundigen ba- antwoord en sullen bbuten enkele we- Iren na de inzending compleet met antr- woord ia de»* rubriek wordera gepubli- KERSTSTER Hoe kunnen ze een kerstster juist te gen Kerstmis in bloei krijgen? Mij lukt dat nooit met mijn eigen planten. Antwoord: De kerstster of poinsettia (Euphorbia pulchérima) komt uit Mexi co en het tropische deel van zuid-Ame- rika. Daarom moet u eerst de omstan digheden in uw huis aanpassen aan haar leefwijze. Snijd uw kerstster na de bloei flink terug, spoel de wortels schoon en verplant haar in een iets grotere pot, gevuld met goede humusrijke potgrond tot een centimeter onder de potrand. Ze heeft een behaaglijke kamertempera tuur nodig en lauw water op de aarde (nooit op het schoteltje!). Het is een „korte-dagbloeier" en dat wil zeggen, dat ze alleen in bloei komt als de dagen erg kort zijn. Daarom moeten wij haar halve dagen in het donker plaatsen, als we haar t.z.t. in bloei wiUen Imjgen. Zet uw kerstster daarom van eind okto ber gedurende zes tot acht weken min stens 12 uur per dag in een kamerkast en de andere 12 uren in 't daglicht. Wel regelmatig lauw water, en eens in de veertien dagen een héél klein beetje ka- merplantenmest blijven geven. Met de volgende Kerstmis hebt u dan een bloei ende kerstster op tafel. Laat u haar nor maal in het volle licht staat, dan groeit ze verder zonder te bloeien. ZOEMENDE MUG Hoe zoemt een mug en hoe bromt een bromvlieg, bij of wesp? Hebben ze daar een speciaal bromm.ertje voor? Antwoord: Het zoemende geluid bij deze diertjes wordt veroorzaakt door de snelle vleugelslag. De vliegen, muskie ten en muggen hebben een paar Ideine vibratiekolf jes die als evenwichtsorgaan fungeren. Waarschijnlijk stimuleren ze daarmee ook de vleugels, die in een hoog tempO' heen en weer kunnen gaan. Een vlieg kan zo'n 300 vleugelslagen per se conde maken. De bromvlieg is een vleesvlieg die dus hoorbaar snel zijn vleugels beweegt. Het normale gezoem van een bij wordt bereikt bij een aantal slagen van 430 maal in de seconde. Als ze het kwaadaardige hoge toontje (zie...) laat horen, zijn het er meer dan 500 in een seconde. Bij het bijtende mugje van het geslacht Forcipomyia is zelfs een maximum van 2000 vleugelslagen per seconde geregistreerd. Bij de waterjuf fer tellen we zo'n dertig slagen en bij veel dag- en nachtvlinders zeven tot tien. JONGE HOND Ik kocht een jonge herdershond. Wanneer moet die worden ingeënt? Antwoord: Als de pup 5 weken oud is, m.oet er een voorlopige injectie worden gegeven tegen hondeziekte. Met 3V2 maand volgt dan de definitieve prilc Bedoelt de vaccinatie ter voorkoming van hondsdolheid, dan geldt daarvoor een minimum leeftijd van vijf maanden. Eerder kan er geen inspuiting tegen die ziekte worden gegeven. Omdat uw pup vermoedelijk al ouder is dan zes weken, moet u bij de vorige eigenaar, fokker of kennelhouder informeren of deze pup de eerste inenting tegen hondeziekte wel of niet gehad heeft. Sommigen vinden dit vanzelfsprekend, maar anderen laten het aan de koper over, met het oog op de kosten. LEGAAT Mij werd bij testament een legaat van 12.000,toegekend, maar de notaris heeft het mij nog altijd niet uitgekeerd en wil dat niet doen ook. Tot wie moet ik mij nu wenden? Antwoord: U moet een legaat niet af halen bij de notaris of executeur-testa mentair, maar vorderen van de wettige erfgenamen. Legatarissen zijn namelijk schuldeisers der erfgenamen en die erf genamen zijn verplicht genoemde geld som uit de door hen aanvaarde erfenis (of zonodig uit eigen vermogen) aan de rechthebbende uit te keren. U kunt zelfs boedelscheiding en -deling vorde ren om het gelegateerde bedrag vrij te krijgen als dat anders niet gaat. Wendt u zich eerst tot een deurwaarder. SCHAAP MET DRIE POTEN Jan heeft een weide. Piet plaatst daar gaas omheen en Klaas mag er schapen in doen. Een schaap raakt met een poot in het gaas en overleeft dat niet. Wie be taalt de schade: de eigenaar van de wei de, de man van het gaas of de hoeder van de schapen? Antwoord: Dit valt onder het over- eenkomstenrecht. Welke overeenkomst hebben Jan en Klaas gemaakt? Wat is afgesproken ten aanzien van het risico? Zo te lezen in uw brief helemaal niets. Dan kan de rechter redeneren, dat Jan zijn grasland (dom genoeg) met gaas heeft laten aftuinen. Klaas kon echter weten, dat gaas levensgevaarlijk is voor schapen, maar nochtans bracht hij zijn schapen in die gevaarlijke weide. Piet speelt geen rol in het geding, want hij kreeg de opdracht het gaas te plaatsen vóór de weide aan schapen in gebruik werd gegeven en hij had part noch deel N ?jï^':- POSTBUS 22-ENKHUIZEN aan de overeenkomst. Klaas had zijn schapen daar niet moeten brengen, of hij had met Jan moeten overeenkomen (en schriftelijk moeten vastleggen), dat Jan aanspralïelijk zou zijn in het geval een schaap zou verongelukken vanwege die onjuiste afrastering. Nu dat niet ge beurd is, gaat Jan o.i. vrijuit. Jan kan wel een leeuwekooi verhuren, maar als Klaas daar schapen in doet, moet hij zich niet beldagen dat er af en toe een schaapje minder is, MEDISCHE BOEKEN Ik kreeg een goedkope aanbieding voor een moderne medische encyclopedie thuisgestuurd. In de boekhandel staat zo'n serie boeken veel duurder te koop, naaar daar zeggen ze dat deze aanbieding niet volledig is. Hoe zit dat? Antwoord: Beide medische encyclo pedieën komen van de zelfde uitgeverij. Wilt u de voledige serie, dan adviseren wij u toch de grote uit de boekhandel te nemen, want die is compleet. De schrif telijk aangeboden delen betreffen een voordelige aanbieding en bevatten min der pagina's en dus ook veel minder ge gevens. Wilt u daarin een bepaald on derwerp naslaan, dan loopt u vaker de kans mis te tasten. Het komt meer voor, dat uitgeverijen van complete (en daar door dure) uitgaven een vereenvoudigd en voordeliger uittreksel maken voor een minder kritisch publiek, teneinde de enorme kosten die voor de grote uitgave gemaakt zijn, te helpen verlichten. WORDT OF WORDEN Ik had in een reclamebrief geschreven: Degenen die hier meer van willen weten, worden verzocht het kaartje in te vul len. Van verschillende kanten kreeg ik verbeterde brieven terug, en dan was worden doorgestreept en vervangen door wordt. Maar degenen is toch meervoud? Antwoord: Uw Degenen verzoeken niets. Aan hen wordt iets verzocht. Zij zijn in feite meewerkend voorwerp. Dat ziet u duidelijker als u deze zin van de lijdende vorm overbrengt in de bedrij vende vorm, bijvoorbeeld met: Ik ver zoek degenen die hier meer van willen weten, het kaartje in te vullen. CHAMPAGNE Wat betekenen de woorden Brut, Sec, Demi enz. op champagne? Antwoord: Brut of nature is het on bewerkte produkt van de druiven en staat voor zeer droge champagne. Dat wil zeggen, dat het natuurlijk gehalte aan suiker in de druif door volledige gisting geheel is omgezet in alcohol. Dry (Engelse smaak) staat voor champagne met een minimale Ukeurtoevoeging, waardoor koolzuur wordt gevormd zodat de drank gaat mousseren (schuimen). Sec noemt men de enigszins zoetige, maar toch nog vrij droge champagne. Gout (smaak) américain betekent: iets meer gezoet dan Sec. Demi is het Franse woord voor half en Demi sec wil dus zeggen: vrij zoet. Doux staat voor zeer zoet. Naar de laatste soort is hier vrij wel geen vraag meer. Op 1 december zullen de in 1976 door het parlement aangenomen Wet wegsie pen van voertuigen en het ter uitvoe ring daarvan later vastgestelde besluit, in werking treden. Op grond van de nieuwe regeling kan de burgemeester opdracht geven om op de weg staande voertuigen waarmee bepaalde verkeersovertredingen worden begaan, weg te slepen. Zulke voertuigen kunnen worden verwijderd als de poli tie vindt dat ze de veiligheid of de vrij heid van het verkeer in gevaar brengen of wanneer ze staan op een plaats die bestemd is voor het voertuig van een invalide. Auto's kunnen ook worden wegge sleept wajineer de kentekenplicht is overtreden en niet direct is na te gaan van wie de auto is. Wanneer een wegge sleept voertuig niet binnen drie maan den is afgehaald tegen betaling van de kosten van verwijdering en bewaring, kan de burgemeester de wagen bij in schrijving verkopen of laten slopen. De opbrengst blijft dan nog drie jaar ter beschikking van de eigenaar. De ge maakte kosten worden echter eerst met die opbrengst verrekend. De kosten van wegsiepen en bewaring worden terugbe taald wanneer geen rechtsvervolging plaatsvindt of wanneer vrijspraak volgt of ontslag van rechtsvervolging. Ook als er sprake is geweest van diefstal of joy riding. Het tijdstip waarop de nieuwe rege ling feitelijk kan worden toegepast, is afhankelijk van het moment, waarop de burgemeesters in hun gemeenten de voorziening voor de uitvoering ervan hebben getroffen. Hallo jongelui, gelukkig is de mist wat opgetrokken en hebben we weer wat zicht. We kunnen nog wel meer mist krijgen, want we gaan een don kere tijd tegemoet. Maar nu is het ge lukkig helder weer. Mist is toch zo ge vaarlijk hé. Er zijn ook weer veel on gelukken gebeurd en veel slachtoffers gevallen. Men kan niet voorzichtig ge noeg zijn. Daarom is het ook zo nood zakelijk dat men zorgt dat men gezien kan worden. Dus niet zoals nog velen (ook oudere mensen) zonder licht rij den. Dat is levensgevaarlijk, vooral op die wegen waar geen fietspad is. Men moet dan op de rijweg rijden. Wat mij ook opgevallen isdat mien soms met drie, zelfs met vier naast elkaar rijdt. Daar moeten ongelukken van ko men. En wat nog erger is? Het zijn allen jongelui die een verkeersdiploma hebben behaald, reeds op de lagere school. Ze weten hoe het moet, maar lappen het aan hun laars, totdat het te laat is. Laat je zien; en laat zien, dat je weet hoe het moet! Die vele ongelukken zouden voor allen moeten dienen als een „baken in zee". En daar eindigen we dan maar mee! EENSCHIP OP 'T STRAND, EEN BAKEN IN ZEE Te loever man, te roer, te loever, lieve maat! Kijk, hoe het met het schip van onzen buurman staat. Het zit daar op een zand, gegeeseld van de stroomen. En hulpe is er niet, hoezeer de gasten boomen. Dus, zoo er nu een wind komt dringen naar den wal. 't Is zeker, dat de kiel in stukken bersten zal. Gij, zie dan naarstig toe, en let op uwe zaken. Een schip, op 't droog gezeild:, datis een zelcer baken, En 't is, naar mijn begrip, geen onvoorzichtig man. Die op eens anders feil de zijne toornen kan. Veel mensen, lieve vriend! ontgingen harde slagen, Indien zij met verstand op 'd een en 'd ander zagen; Men zegge, wat men wil, een voorbeeld toont zijn kracht, Wanneer men met verstand op zijne gronden acht. Daar is geen beter school, den kinders aan te wijzen. Daar is geen zachter tucht, den mannen aan te prijzen. Dan dat men staag bedenkt en vlijtig gadeslaat, Hetgeen een ander doet, en wat er uit ontstaat. J. Cats. NOVEMBERRAADSEL 3 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 11. X 12. X 13. X 14. X 15. X 16. X 17. X 1. wordt genoemd in het boek van de oorlogen des Heeren (Nm. 21). 2. eerste Hoogepriester (Lev. 8). 3. grootvader van Abraham (Gen.). 4. stad door Paulus bezocht op de Ie en 2e Zendingsreis. (Hand.). 5. één der vrienden van Job. 6. schoonvader van Jacob (Gen.). 7. zoon van Jafeth (Gen. 10). 8. een Gethiet die met David vlucht te (2 Sam. 15). 9. Babylonische maand (Neh.). 10. afgod der Filistijnen. 11. profeet, opvolger van EUa. 12. legerplaats der Israëlieten dn de woestijn (Nm. 33). 13. vader van Ira, één der helden van David (1 Kron. 11). 14. Filistijnse stad waar de ark Gods gestaan heeft (1 Sam.). 15. zoon van Heber (Lukas 3). 16. de man naar Gods hart. 17. plaats waar de tovenares woonde, door Saul bezocht. De beginletters vormen een tekst uit de brief van de apostel Paulus aan Ef eze. BRIEFWISSELING Jaap Joppe, Dirksland. Waar gewerkt wordt, worden ook fouten gemaakt, Jaap. Als je niets doet, kan je geen fouten maken. Het boekje dat je be schreef ken ik wel. Het lijkt me wel een heel karwei om een puzzel uit te zagen, want dat moet precies gebeuren, anders lijkt het er niet op. Vroeger heb ik ook wel aan figuurzagen gedaan. Je moet wel goede tekeningen hebben, maar je kan ze ook zelf ontwerpen. Dan is het nog mooier, want dan heb je al les zelf gedaan. Peter van Rossum, Melissant. Je vindt een prijs krijgen dus leuker dan een raadsel oplossen. Eerlijk ben je wel Peter, maar het staat wel met elliaar in verband. Konijnen houden in een rennetje gaat wel, maar dikwijls valt het tegen. Je dient wel te zorgen dat ze toch een warmj plaatsje kunnen op zoeken. Konijnen zijn over het alge meen erg zwak, en zeer gevoelig voor ziekte. Maar het is wel leiok, konijnen, veel succes toegewenst hoor! Max van Rossum, Melissant. Dat vind ik heel fijn jó, dat je ook gaat mee doen met ons raadselhoekje. Van harte welkom hoor. Nu je broer er mee is gestopt neem jij zijn plaats weer in, zo moet het gaan hé. Je broer zit in de konijnen en jij bent dus een dui- venhouder. Het is daar bij jullie dus „bouw en veelust". Je m:oet ook voor je duiven zorgen, want je schrijft dat er al een paar zijn opgegeten, en dat is niet zo leuk. De poezen dan maar aan de ketting, Max! Marina van Rossum, Melissant. Dat is pas echt een brief, zoals jij je uit drukt. „Al schrijvend en vertellend". Dan heb je ook zo een brief geschreven Marina. Jij hebt dus een konijn ge kocht bij je broer. Is da,t even een koop man. Lotharingers zijn heel mooie ko nijnen, ik had ze vroeger ook. Hij heet dus Sjors, maar het is de vraag of hij naar die naam luistert. Hoe staat het met je tuintje Marina. Heb je de „bloem bollen' er al in? Joap Struijk, Herkingen. Een leuke brief heb je geschreven Jaap. Zie je wel dat het gaat; als je er maar even voor gaat zitten, en je denkt even na wat je zoals beleefd hebt in de afgelo pen maand, nou, dan heb je gewoon een brief. Je bent dus nog uit geweest in de herfstvakantie? Naar Dordrecht en ook nog naar Zeeland. Je hebt al een boel van Nederland gezien geloof ik. Je speelt veel met soldaatjes schrijf je. Nog even geduld, dan ben je zo zelf soldaat als je dat beleven mag, hé! Klazina Joppe, Dirksland. Zo erg moeilijk waren de raadsels toch niet, je had ze allemaal goed. Je moet wel- eens wat zoeken, maar daar leer je juist zoveel mee. Ik denk dat bijna alle mees ters wel over de Kerkhervorming heb ben verteld. Het is het ook wel waard dat dit niet vergeten wordt, Klazien. Daarom wordt ook ieder jaar over de Kerkhervorming verteld, opdat men niet vergeet. Wel erg hé, dat zoveel mensen dat geloofden. Maar een nieuw hart is voor geen geld te koop hé. Elly Voortman, Ouddorp. Je noemt dat cijfer dus een stoeltje, maar dan wel op z'n kop! Een mooi cijfer is het niet, dat moet ik toegeven, maar het was ook de enigste, dus zat de rest wel goed. Ik geloof^dat ik verder niets ge had heb schrijf je. Het is een hele was lijst, kreeg je vroeger niet in tien jaar. Maar nu ben ik weer wat te vlug, want je schrijft er nog wat onder. Daar ben ik het ook weer niet mee eens, maar ben blij dat je er zo over denkt. Bij voorbaat mijn felicitatie met het „zil ver" van je ouders hoor! Een tien voor oplossing één, alle teksten er bij, schit terend! Simone Voortman, Ouddorp. Ook al alle teksten er biJ; jullie hebben er je best wel op gedaan hoor. Oom Ko zit ook dikwijls met die moeilijkheid. Je bent van plan om eens een hoop te doen, en als de week om is, blijkt dat je eigenlijk niets hebt uitgevoerd. Je weet niet waar dat in zit? Nou, het kan zijn dat het gewoon niet gaat! En be gin er dan ook maar niet aan, want het is tijdverspilling. En als het gaat, dan moet je het wel pakken, want dan gaat het gewoon. Een mens is niet iede re dag eender. Men zegt weleens „je moet je dag hebben". En dat blijkt wel eens zo te zijn. Maar je hebt wel een berg werk voor de boeg, Simone. Sterkte hoor! Anja Mierop, Ouddorp. Kon ik dat ook eens schrijven Anja, ,4k weet niet wat ik doen moet". Weet je wat oom Ko zou kunnen schrijven? Wist ik maar eens een uurtje vrij te maken voor me zelf. Maar dat zou ook weer niet goed zijn. Ledigheid is des duivels oorkus sen. Maar jij kon daar niets aan doen, vandaar dat je moeder gezegd heeft „kom op Anja, we gaan er eens lekker uit". En dat was net wat je zocht, naar de markt; kon je je hart nog eens op halen hé. Het bladeren zoeken was ook wel een leuke tijdsbesteding. Daar is een verscheidenheid in! Allemaal. Als je eenmaal bezig bent zou je gewoon vol willen houden, maar dan ben ik er in ene keer doorheen, en dat is de bedoeling niet. Deze keer waren er een boel heel gezellige, ja heel fijne brieven bij. Dan leer je el kaar pas kennen, enje weet ook zelf weer wat te schrijven. Er zijn er ook wel bij, die niet zoveel tijd heb ben wegens de studie. En toch probe ren die even tijd te nemen om wat aan oom Ko te pennen. Want immers ook daar leer je weer mee. Allemaal zo vol houden hoor, werken en denken en. le ren is leven. Wie hier niet werkt, is zijn plekje op aard'. Wie daar niet denkt, is het leven niet waard, en om te leren is 't leven gegeven! Leren en leren is steeds weer de taak, die noch de knaap, noch de grijsaard verzaak'. De groeten van Oom Ko! SLOT In de oorlogsjaren had ik niet te klagen over gebrek aan materiaal, dat stond ook wel hiermede in verband, dat ik al meer dan dertig jaar manden maakte voor de Zaadhandel N.V. C. Hobbel te Ooltgensplaat, toen nog gerekend als de grootste zaadhandel van Nederland. De manden werden in de winter geleverd in partijen van 70. Het waren hele grote manden, kleine soort, middensoort, en grote soort. De kleine soort manden ging nog wel 50 kg. zaad in, de grootste wel 80 kg. Die manden met pakjes zaad, tuinzaad en bloemenzaad, werden door geheel ons land verzonden naar de wederverkopers. De andere soorten zaad, zoals klaverzaad, peenzaad enz. werden in zakken verzonden, 's Winters was daar voor veel handen werk te vinden, vooral om het bloemen- en groentezaad bij het aangegeven gewicht in de zakjes te doen. Het leveren van de manden was half maart voorbij, er waren dan wel meestal over de 1000 manden geleverd. Nu ik oud ben begrijp ik niet dat ik al dat werk heb kunnen doen. Het moest alles met de handen ge maakt worden. Daarbij kwam ook 's winters als de koeien op stal waren veel werk voor de boeren, zoals voedèrmanden, pulpmanden, kiemanden, dat waren hele grote manden, met vier oren. Die grote manden werden o.m. veel bij het dorsen gebruikt om het kaf in weg te dragen. De naam Kiemand is afkomstig uit de tijd toen ca. 150 jaar geleden en nog daarvoor op ons eiland en in Zeeland nog veel mee krap werd geteeld, de kiemanden werden toen gebrvukt om de kiemen (de wortels) voor uit te poten meekrap in te doen. Op het bekende schil derij Het laantje van Middelhamis is nog een meekrapstoof te zien. IMu weer al enkele jaren geleden stond er in ons blad „Eilanden-nieuws", een uitvoerige beschrijving over de meekrapteelt van vroeger. In hoofdzaak werd het gebruikt om, nadat het gedroogd en fijngemalen was er rode verfstoffen uit te fabriceren, die dan gebruikt werden om textiel, vooral ondergoed rood te verven. Er is ook op het gebied van het telen van de landbouwprodukten veel veranderd. Veel dat vroeger gewonnen werd is geheel, of bijna geheel verdwenen. Waar zijn op het land nog te zien in de zomer de mooie blauwe bloempjes, op haar.tengere lange steeltjes van het vlas. Wat was het toen ik nog jong was druk in de Kaai van de schuiten die vlas laadden. Het vlas was voor de oogst van tarwe en haver. Het was dan in de tijd van de grote vakantie; dat was toen 2 weken. 14 dagen niet naar school, dat was toen we nog kind waren een lange tijd. We gingen dan wel eens bij de schuiten vlasjes oprapen en dan de zaad jes er uit wrijven, we aten ze ook wel eens op, lijnzaad is geen vergif, maar erg lekker is het toch ook niet. Nog een produkt dat we niet meer of zelden op het land zien groeien is decichorei. Hier en daar nog een groot steenen gebouw, een oude cicho- reifabriek herinnert nog aan de tijd dat de cichorei nog een lonend land- bouwprodukt was. Ik zou nog veel kunnen schrijven over dingen van vroeger die verdwenen zijn. Het is een algemeen iets als w^e oud worden of oud zijn, dat we dan veel nog leven, althans met onze gedachten in het verleden. We weten, er is een wereldgeschiedenis, er is een kerkgeschie denis, en ook heeft ieder mens zijn eigen geschiedenis. En dat is toch ook wel wonderlijk dat van al die miljoenen mensen die leven, of geleefd hebben, niet een mens is wiens levensgeschiedenis precies eender is, als dat van een ander. Daarbij komt ook nog dat de ene mens, dezelfde om standigheden zoals ziekte of sterfgevallen of vooral vroeger armoe, heel anders doorleefd als de ander. Ik zou er wat van kunnen zeggen uit mijn eigen leven, maar dan wordt ik te persoonlijk. Ik wil er nog wel wat van zeggen uit ontmoetingen met andere mensen. Ik ga nu met mijn gedachten nog eens terug naar de tijd toen ik nog heel jong was. Ik mocht altijd als mijn vader ergens naar toeging met hem mee. Die bezoeken waren niet bij de rijken of edelen naar de wereld, mijn vader was ook maar werkman, hoewel niet behorend tot de armsten van die tijd. Een bekend spreekwoord zegt: Soort zoekt soort, en dat is waar. Ik zie me nog in herinnering zitten met mijn vader bij een paar oude mensen. Onder de brede schoorsteen was een grote gegoten ijzeren plaat, met in het midden een vierkant gat, dat was de stookpit. Hout, brieten en turf was het stooksel. De turven mochten niet tot as verbranden, als ze niet meer brandden of rookten, werden ze met de tang eruit gehaald en in de doofpot uitgedoofd. Dat waren de dovekooltjes die werden 10 voor een dubbeltje verkocht, om in de stoven te doen ona de voeten te warmen. Ze moesten dan eerst weer in het vuur om een gloeiende kool te worden. Dat alles behoort tot het verleden. De stoven die er nog zijn, zowel als tang en doofpot behoren tot de oude-tijd-voorwerpen. Die tijd is zeggen wij gelukkig voorbij, en niemand denk ik zal nog die toestanden van vroeger terug verlangen. Maar waren die mensen nu werkelijk wel ongelukkiger, dan de meeste mensen in onze weelde-tijd. Ik herinner mij nog, dat iemand die het wel beter had, eens zeide tegen een oude arme vrouw (haar man een oude visser kon niet veel meer verdienen). Arme oude ziel, ik zou je graag wat geven, maar ik heb mijn portemonnee niet bij mij. Haar ant woord was: Zeg dat niet; arme ziel. Ik heb een rijke vader in de Hemel en Hij weet wat nodig en goed voor mij is. Ik mag Hem alles bekend maken en nooit zal Hij een van zijn kinderen om laten komen. Er komen nog veel meer van zulke voorvallen uit die tijd in mijn geheugen, maar anderen van mijn leeftijd, of ouder, weten er ook wel wat van, en misschien wel uit eigen ervaring. U zult nu zeggen; Ja die vrouw was, in haar armoe, al was het misschien wel eens moeilijk toch nog gelukkig, maar zo was het niet met alle arme mensen uit die tijd. Ja dat is zo. Als om maar eens wat te noemen, twee mensen hetzelfde overkomt, zal misschien de een het heel anders doorleven als de ander. Het is een bekend spreekwoord: Nood leert bidden; Maar de ervaring leert, dat mensen in nood ook wel vloeken. Ik stap daar nu van af, want daar zou zoveel over te zeggen zijn dat het te ver buiten mijn opzet zou gaan. Ik zal het besluiten met een kort, maar waar woord; De Godzaligheid is tot alle dingen nut, hebbende de belofte des tegenwoordigen en des toe komenden leven. Dat was het geheim van hun leven. Daardoor kon ook Paulus zeggen: Ik heb geleerd vergenoegd te zijn in hetgeen ik ben. Voor de Ap. Paulus waren niet de vergankelijke tijdelijke dingen zijn hoogste levensdoel. O, neen zijn levensbeginsel en daardoor ook zijn levensdoel was gericht op die dingen die niet met de ogen gezien en met de 'handen getast worden want die kunnen nooit de diepste zielsbegeerten van een mens vervullen, en deze dingen hoe noodzakelijk ook voor ons tijdelijk leven, behoren toch tot de vergankelijke dingen. Wie is er dan gelukkiger op het einde, van zijn leven, een die in zijn leven vrolijk en in pracht heeft geleefd en bij zijn dood niets mee kan nemen en zonder borg voor zijn schuld. God moet ontmoeten, of een naar de wereld arm kind van God, maar die mag weten, de Heere is mijn deel. Een kind van de wereld mag dan zeggen: Ik heb veel, een kind van God kan en mag zeggen: Ik heb alles. Ik zal nu met het schrijven van herinneringen 'stoppen. Het was geen levensbeschrijving. Het was maar iets over het verleden, inzonderheid ook in verband tot een oud beroep, waar ik van mijn 12de tot mijn 74ste jaar in heb mogen werken. Ik weet ieder die oud is, en wiens denkvermogen nog niet te veel hapert, zou over veel uit zijn verleden kunnen schrijven. Het is ook niet zo moeilijk uitwendige zaken en toe standen die men zelf heeft meegemaakt op papier te schrijven. En naar mate iemands leven aan veel afwisseling en kritieke omstandigheden vol geweest is, naar die mate zal ook zijn schrijven meer interessant en span nender zijn. Ik kan hier ook nog even opmerken bij het beschrijven van iets, en dat geld dan vooral wel van een levensbeschrijving zal wel naar voren komen hoe iemand de verschillende omstandigheden niet alleen be leeft, maar vooral hoe ze doorleeft worden. De mens die alleen leeft bij en voor de dingen van deze wereld, komt met alles wat hij beleeft ook niet verder dan de wereld, en al wat de wereld geven kan, en de wereld gaat voorbij, met al haar begeerlijkheid. Gelukkig is een mens die het weet en die er ook iets van mag beoefenen in het leven; Want wij merken niet aan ,de dingen die men ziet maar de dingen die men niet ziet. Want de dingen die men ziet zijn üjdeUjk, maar de dingen die men niet ziet zijn eeuwig. THOLEN Hondenbelasting en andere heffingen. Maandagmiddag heeft de gemeenteraad van Tholen besloten de Hondenbelasting te verhogen. Voor de eerste hond moet men dan voor 1979 33,belasting gaan betalen en voor iedere volgende hond 22,meer dan da voorgaande d.w.z. voor de tweede hond is de belasting 55, voor de derde 77,enz. De reinigingsrechten, de rioolrechten, de begraafrechten, da legesgelden en de lig gelden voor de jachthaven in St. Anna- land worden met ongeveer 3,5''/o ver hoogd. SINT MAARTENSDIJK Nieuwe beiaard. De gemeenteraad v. Tholen besloot maandag de koninklijke klokkengieterij Petit en Fransen b.v. te Aarle-Rtxtel opdracht te geven in de gemeentetoren van de grote kerk een nieuwe beiaard aan te brengen. Over de tien historische Van den Gheynklokken die thans in de toren hangen en flink vals zijn is nog geen beslissing genomen wat hiermee moet gebeuren. SINT ANNALAND Vijf E.H.B.O.-posten in St. Annaland. Sint Annaland zal de beschikking krij gen over niet minder dan vijf E.H.B.O.- posten. Ze zijn gevestigd op de volgen-' de adressen: G. Hage, Langeweg 13; G. Heijboer, Hoenderweg 64; P. Snoep, Bie- rensstraat 57, H. Jansen, Schoolstraat 18 en K. den Engelsman, Molendijk 25. Deze E.H.B.O.-posten zijn herkenbaar gemaakt door een bordje dat op of bij het perceel is aangebracht, waarin de desbetreffende E.H.B.O.-post gevestigd is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 10