niEuws Geef me liever de doodstraf dan een boete van vijfenveertig gulden mie perspectief voor Samaritaan" orgtlfestival De bouwmeester en zijn bruid 2e blad Dimsdag 14 november 1978 No. 4742 Verbolgen verd. voor kantongerecht Sommelsdijk: ff ir „Oeen voorrang aan ,,rechtSyy'' toch vrijspraak Een torenhoge Bruinissenaar was vrijdagmorgen ten kantongerechte dermate verbolgen over een hem opgelegde boete van vijfenzeven tig gulden dat hij op verlenging van zijn aardse bestaan geen en kele prijs meer stelde. Hij verzocht de heren achter de tafel, Off. van Justitie mr. Scheffers en kanton rechter mr. Schravendijk hem niet minder dan de doodstraf toe te kennen, maar die had de verdachte zich nou ook weer niet waardig gemaakt. Hij had alleen maar gere den zonder geldig deel Hl achter zijn voorruit. De Bruënaar wenste daar overigens geen verantwoor- deUjkheid voor te dragen, „want", zei hij Bewuste botsing Opzet? Tennisclub Niet naar Jeruzalem Zomerhuis bewoond Goeie wil Televisie-opnamen witlofrooier te Oosterland ORGELCONCERT TE DIRKSLAND EERSTE AVOND GESLAAGD: uit de kerken „In Veendam (waar de kentekenregi stratie zetelt, red.) weten ze dat jk die auto heb, laat ze dan met hun papieren op tijd zijn. Ik heb die wet niet inge diend, dat hebben jullie gedaan!!' foe terde hij. De verdachte vergeleek dat zijn telefoonrekening en de krantennota wel op tijd zijn en dat verwachtte hij ook zonder falen van „Veendam". Hij voelde zich dan ook allerminst schul dig aan het gebeurde en voelde zich door de geldboete van 75,dermate onrechtvaardig bejegend dat hij liever de doodstraf verkoos» Een streekgenoot van bovenbedoelde verdachte, de Zierikzeeënaar A. D. P. was het ook allerminst eens met da in Sommelsdijk gepleegde rechtsgang. Toen hij schuldig bevonden werd aan het rijden door het rode verkeerslicht in Oude Tonge vond hij nauwelijks woorden om zijn verbazing daarover kenbaar te maken. „En op het psychi sche mom,ent stond het op groen!!" stelde verd. met de meeste nadruk vast; „ik kon redelijkerwijs niet meer tot stilstand komen zonder gevaar te lo pen dat de wagen die achter me kwam op me zou rijden", verduidelijkte hij, maar noch de Off. noch de kantonrech ter wilden de verdachte helemaal ge loven. „De verbalisant zal toch niet kleuren blind geweest zijn?" veronderstelde de officier, best bereid om de verbalisant in de volgende zitting op te laten dra ven. Verd. stelde daar nauwelijks prijs op want hij voorzag al wat er dan gebeu ren ging: „ik zeg dan groen en hij zegt niet anders dan rood", voorspelde de verdachte. Nee, aan zo'n getuige had'ie niks en die behoefde voor hem dan ook niet te komen. Maar wachtver dachte ging nog een andere troef uit spelen. De straatnaam! was niet helemaal correct geschreven. „Het schrijven is toch bij u terecht gekomen?" constateerde de Off. en daar kon verd. weinig tegenin brengen, ja wel, hij had het schrijven ontvangen, maar vraag niet hoe. Dat -deed de Off. dan ook maar niet en hij eiste 100,boete. De kanton rechter vonniste conform. Dhr. L. van N. 'uit Sommelsdijk vorm de een grote uitzondering temidden van alle verdachten. Hij werd door mr. Schravendijk gezuiverd van alle schuld en dientengevolge ontslagen van rechts vervolging. Aan het gezicht van verd. en zijn beide getuigen was de voldoe ning te lezen dat eindelijk gerechtig heid was geschied. Sinds november vo rig jaar had het gebeurde dn Nieuwe Tonge de heren niet lekker gezeten. „We kwamen met een heel kalm gan getje van de Zuiddijk in Nieuwe Tonge richting Molendijk gereden", zo ver klaarden ze alle drie op him beurt. Van N. bestuurde de auto waarachter een karretje met zaad, reden waarom niet snel werd gereden. Er was dan ook alle tijd geweest te zien of er van rechts (vanuit de Kerkring) verkeer kwam en gedrieën verklaarden de heren dat dat geenszins het geval was geweest. Ter wijl ze de kruising al vrijwel voorbij waren was er schuin-achter toch die botsing gevolgd en verd. van N. zo wel als zijn mede getuigen (mede in zittenden van toen) konden zich niet aan de indruk onttrekken dat de ander, J. N., bewust op de botsing had aange stuurd. Het was een al oudere wagen en de bestuurder is volgens getuige nis van de verdachten niet de kalm ste rijder. Hij had naar de zin van de heren na het gebeurde ook wat te tri omfantelijk gekeken toen hij „Huib", zijn zwager en verzekeraar erbij haalde. Van N. had de volgende morgen da re kening al in de bus De Off. meende toch dat van N. in straferchtelijke zin de doorgang voor het verkeer van rechts niet heeft vrij gehouden, hoe gek de ander ook gere den heeft. Hij eiste een geldboete van 75,— 2 dgn. Mr. J. M. den Hollander meende het daar evenwel niet bij te mogen laten. Hij benadrukte andermaal dat het door een combinatie van factoren erg waarschijn lijk is dat het allemaal opzet is ge weest. „De ander reed met volle kracht door, remde niet al verklaarde hij dat wel te hebben gedaan en ramde er zomaar bovenop", stelde mr. den Hollander vast, helemaal begrijpend dat verd. van N. zich door M'n weggebrui ker gepakt voelt. Hij vroeg voor zijn cliënt dan ook ontslag van rechtsver volging. De kantonrechter meende daar inder daad alle aanleiding toe aanwezig, bij afwezigheid van alle schtüd ontsloeg hij de verd. van rechtsvervolging. Verd. P. C. N. uit Achthuizen had het kantongerecht nooit eerder aan de bin nenkant gezien, maar nu moest hij zich als voorzitter van de tennisclub „Het Westrak" te Oude Tonge verantwoor den voor het feit dat de nieuwe kantine had gedraaid en „geschonken" zonder dat daarvoor vergimning aanwezig was. Verd. maakte duidelijk dat al vanaf de eerste dag was geprobeerd die vergun ning te verkrijgen maar steeds als men met een potentiële beheerder in zee ging liet die het afweten, door verhui zing of door andere motieven. „Het is wel sneu voor de leden maar u had het in die tijd toch bij kof fie en thee moeten laten", stelde de Off. vast. Mr. Scheffers wilde wel van het schikkingsbedrag van 250,af stappen en de Ver. met 100,beboeten Verd. vond dat trouwens nog hoog en hij mijmerde dat dat toch zonde van de centen is, terwijl de Veren, er alles aan doet haar kosten en daarmee de con tributie voor de leden zo laag mogelijk te houden. Wetend dat de caféhouders voor de vervolging hebben gezorgd stel de verd. vast dat die eigenlijk helemaal geen recht van klagen hebben omdat de leden van de Veren,, niet in het café maar thuis hun borrelt je drinken. Het werd tenslotte 80,en daar leek verd. niet helemaal ontevreden over. De Jongeman W. N. v. d. uit Dirks- land was tenlaste gelegd dat een in zijn bezit zijnde auto in slechte staat was, zelfs was de carosserie door roestin- werking verteerd. Het spvl was door de politie aangehouden maar het was niet verd. die achter het stuur werd aan getroffen. „Anderen hebben er zonder mijn toe stemming in gereden" verklaarde verd. Hij was overigens niet ingegaan op de suggestie van de pohtie dan maar aan gifte van joy riding te doen. Het wagen tje was trouwens voor de sloop gekocht waarom het verd. helemaal niet zo ver baasde dat de kwaliteit niet best was: „met een wagentje van vijf tientjes rij je niet meer naar Jeruzalem", stelde hij vast. De sleutels hadden er welis waar opgezeten maar dat was geweest zo vertelde verd. om het karretje een eindje te verrijden als het in de weg zou staan. De Off. eiste twee geldboe tes van 75,en onttrekking aan het verkeer van het inbeslag genomen ve hikel. „Die ligt toch al ergens' in de pers", raadde verd.: „ik snap trouwens niet dat ik ervoor moet boeten als de een of andere imbeciel met zo'n kar gaat rij den". Verd. mevr. A. v. d. W. te Rockanje moest zich verantwoorden voor het feit dat ze haar zomerwoning in „Onder de molen" te Stellendam vorig jaar okto- ber-nov. verhuurd had voor permanen te bewoning, terwijl dat ingevolge de gemeentelijke verordening in die perio de verboden is. Verd. verklaarde het allemaal niet te hebben geweten. Wanneer ze wel was ingelicht zou ze zelfs niet aan verhuur hebben gedacht, verklaarde ze met gro te stelligheid. Haar komst en haar on- schuld-betuigingen hadden in elk geval tot resultaat dat de Off. van het aan vankelijke schikkingsbedrag van 500,- afstapte en 250,eiste, door de kan tonrechter tenslotte tot 200,vermin derd. Voor het overige waren het nog wat parkeer- en snelheidesovertredingen die werden behandeld. AUeen verd. P. V. E. uit Hellevoetsluis verhief daarbij zijn stemgeluid. Off. en kantonrechter gaven hem n.l. gelijk dat de bekeuring voor het geparkeerd staan op een voet pad ten onrechte was geweest omdat hij nog ruim vóór het bord had gestaan. De vrijspraak vond verd. vanzelfspre kend. „Betaalt u nou de kosten cJie ik heb moeten maken?" vroeg hij de Off. Mr. Scheffers zag dat in 't geheel niet zitten: „Ik heb u hier namens de Staat gevraagd" maakte hij verd. duidelijk, hem adviserend te proberen zijn kosten op dat adres vergoed te krijgen. Een matige geldboete hadden Off. en kantonrechter in pettO' voor transpor teur van R. uit Stad aan 't Haringvliet, vertegenwoordigd door gem. deurwaar der van K. Aan de verd. werd tenlaste gelegd dat de chaiiffeur van D. een viertal keren het rijtijdenbesluit had overtreden waardoor hij te weinig rust had gehad. Gem^. gaf dat wel toe maar hij zwakte de tenlastelegging toch wat af met zijn constatering dat weliswaar de wagen (te oordelen aan de tacho-schijf) maar niet de chauffeur te lang had gereden. Althans niet zo extreem langdurig als de tacho-schuif wilde doen geloven. In de drukte van de oogstwerkzaamheden was de wagen door de baas zelf overge nomen en die had er geen nieuwe schijf in gedaan. De Off. wilde wel geloven dat de verd. van R. er niet omheen heeft gekletst en er alles aan doet om de zaak zo correct mogelijk te laten verlopen. Het werden tenslotte vier geldboetes van 25, OOSTERLAND Maandagmiddag 30 oktober j.l. vonden op het landbouw bedrijf van de familie Schoof aan de Zeedijk alhier enige filmopnamen plaats voor een programma, onderdeel van het Internationaal agrarisch nieuws betreffende de witlofteelt in Nederland Gefilmd werd de werking van een nieuwe rooier, die pas is aangekocht op voornoemd bedrijf. Deze rooier is vervaardigd door de fa. J. de Jonge van het werk AMAC. Het is een zelfrijden- de machine, die zowel vlakveld (vier rijen) als „ruggen" (twee rijen), kan rooien. Voorop is een hakselaar aange bracht die de wortel eerst op de juiste lengte ontdoet van het blad, terwijl de rooier extra zeefbanden heeft die spe ciaal gefabriceerd zijn om ook onder natte omstandigheden een schoon pro- dukt te kunnen leveren, vrij van te veel grond. De machine is verder uitgerust met een 100 pk. SAME-motor, en vol ledig hydraulisch bedienbaar met een hydrostatische aandrijving. Zaterdag 18 november a.s. zal er weer een een orgelconcert gegeven worden in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. De organiste is dan MARIAN LEIJNSE uit Middelburg. Zij heeft voor dit concert een-prachtig programma samengesteld, wat zeer goed tot zijn recht komt op het historische Dirkslandse orgel. Zij begint met een koraalfantasie van de Noord-Duitse componist Franz Tunder. Uit de 5e triosonate van J. S. Bach speelt zij vervolgens het largo. Daarna uit 1' Organiste van Franck en een Cho- ralvorspiel van Johannes Brahms. Als vijfde programmaplint staat venneld Vier Psalmen van Arie J. Keijzer te weten psalm 1, 2, 3 en 5. Dit zijn psalm bewerkingen waar de tekstuitbeelding een grote rol speelt. De organiste besluit dit concert met een werk van de Spaan se componist Juan Cabanilles. Marian Leijnse werd geboren in 1953. Zij studeert orgel aan het Rotterdarris Conservatorium bij Arie J. Keijzer, waar zijaan het eind van dit seizoen haar einddiploma hoopt te behalen. Ver der studeert zij nog voor het praktijk diploma Protestantse Kerkmuziek bij Barend Schuurman. Marian Leijnse is organiste van de Grote- of St. Jacobs- kerk in Vlissingen en is tevens verbon den als lerares orgel aan de Zeeuwse Muziekschool. Het concert begint om 20.00 uur. De entree inclusief programma bedraagt 4,(scholieren 2, Het volgende orgelconcert in Dirks land is op 10 februari 1979. De organist is dan Rinus Verhage uit Middelharnis. NED. HERV. KERK Beroepen te Giessendam E. Vergunst te Middelharnis. Onstwedde en Dirks land J. V. d. Velden te Reeuwijk. Den Bommel kand. D. Heuvelman te Oude- water. Genemuiden, Bleskensgraaf, Nij- kerkerveen en 's Greveldmn-Capelle J. V. d. Ketterij te Zetten. Oudshoorn C. Trouwborst te Benschop. IJsselmuiden C. Vos te Amsterdam. Bedankt voor Uddel J. Vroegindeweij te Katwijk aan Zee. Ouddorp: Het ligt in het voornemen, dat ds. W. J. op 't Hof op Nieuwjaars dag 1979 intrede doet te Ouddorp, na bevestiging door zijn zwager ds. G. S. A. de Knegt van Barneveld. Emeritaat: Wegens gezondheidsrede nen is na 36-jarige diensttijd em.eritaat verleend aan ds, A. den Hartogh te Woudenberg. Hij dienden de gem^eenten van Langerak, Harderwijk, Scherpen- zeel, Amersfoort, Bodegraven en sinds 1972, die van Woudenberg. GEREF. KERKEN Beroepen te Velp M. Los te St.-Pan- cra.s Oostzaan G. Postma-Gosker te Heerhugowaard. Aangenomen naar Monster P. Wil schut te Westerhaar. Hilversimi G. van Rijkeren te Meliskerke. Appelscha H. Krug kand. te Kampen. Bedankt voor Veenendaal G. v. Pijke- ren te Meliskerke. Purmerend G. Ha- nemaayer te Sliedrecht. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Assen P. Schelling te Middelburg. Schildwolde T. Wendt te Gees. Assen P. v. d. Kamp te Veenen daal. Dalfsen M. Brandes te Ermelo. Aangenomen naar Heerde kand. M. de Boer te Marknesse. Alkmaar J. Luiten te Houwerzijl. Bedankt voor Zaandam J. Luiten te Houwerzijl. Broek op Langedijk, Twij- zel, Sneek en Waardhuizen, kand. M. de Boer te Marknesse. Kampen (b.v.) W. V. d. Linde te Heerenveen. Overleden: Op 73-jarige leeftijd over leed ds. K. Drost em. pred. te Maam. Hij werd in 1946 op grond van art. 8 D.K.O. (singuliere gaven) predikant te Loppersum. Daarna diende hij dè ker ken van Veendam, Gouda, Hilligersberg en Rotterdam-N. Hij is nog enige tijd voorzitter geweest van het G.P.V. Spakenburg: Na bevestiging door ds. D. Zandbergen, miss. pred. deed kand. P. Baas uit Heemse, intrede met Ro-m. 10 17. CHR. GEREF. KERKEINT Beroepen te Naarden P. Beekhuis te Noordeloos. Bedankt voor Maassluis B. Bijleveld te Bussum. Utrecht-N. P. Roos te Har derwijk. Emeritaat: Ds. I. de Bruyne te Apel- doorn-Z. is met emeritaat gegaan. Hij werd in 1912 geboren en is dus 66 jaar. In 1936 werd hij predikant te Sassen- heim, waar hij de eerste predikant werd, die deze kerk diende. In 1940 Onder auspiciën van de „Commissie Welzijnszorg" der Stichting H.D.G. te Sommelsdijk, werd j.l. vrijdag onder overweldigende belangstelling, in de recreatiezaal van het verpleeghuis „de Samaritaan", voor het eerst een orgel festival gehouden. 22 deelnemers hadden zich in de af gelopen tijd opgegeven om het podium te kunnen soleren. Er was ijverig gestudeerd. Het bleek al gauw dat de deelnemers, variërend in leeftijd van 11-60 jaar, zich goed had den geprepareerd, om muziek in een grote verscheidenheid ten gehore te brengen. De deskundige jury, bestaande uit de heren G. Zoon, A. Gravendeel en P. Westhoeve, had dan ook aan het eind van de avond de m,oeilijke taak de win naar aan te wijzen, die in het bezit zou komen van de „Samaritaan-wisseltrofee" bestaande uit het door de bekende Haagse beeldhouwer Frank Letterie, vervaardigde replika van het prachtige beeld, dat in de hall van het verpleeg huis „de Samaritaan" staat opgesteld. De 14-jarige Paul Kievit die met glans de eerste prijs won. Deze prijs werd toegekend aan de 14- jarige Paul Kievit te Sommelsdijk, die werken speelde van Joh. Seb. Bach en Vivaldi Bach. Deze jeugdige organist boeide pubUek en jury door zijn verras send muzikale en virtuoze spel. Tevens werkte het publiek in de zaal als z.g. „publiek-jury" mee. Het had de op dracht om op een formulier haar keu ze bekend te maken van drie prijswin naars. Bij het tellen van de stemmen bleek ook hier Paul Kievit als no. 1 uit de bus te komen. De tweede en derde prijs gin gen resp. naar Bas Holleman te Den Bommel en Anita v. d. Berg te Mid delharnis. De succesvolle avond stond onder lei ding van de heer J. v. Eyle, die voor een voortreffelijke conference zorgde. Het is de bedoeling dat dit orgelspel een jaarlijks terugkerend evenement zal zijn. vertrok hij naar Deventer; in 1946 naar Hilversum. Van 1955-1971 diende hij de kerk van Rotterdam-C. en sindsdien die van Apeldoorn-Z. Tijdens zijn ambtelijke loopbaan be kleedde hij vele functies w.o. twee maal het scribaat, twee maal het asessor- schap der synode, waarvan hij ook drie maal praeses was. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oosterland E. Venema te Drachten. Aangenomen naar Nunspeet L. Blok te Capelle a.d. IJssel. Bedankt voor Hoogeveen J. Verwey te H. I. Ambacht. Haarlem. G. Zijder- veld te Middelburg. Oosterland E. Ve nema te Drachten. OUD GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Stavenisse W. Kamp te Grafhorst en J. Schinkelshoek te Kam pen. Bedankt voor Elspeet F. Mallan te Rhenen. BERGEN OP ZOOM W.C. V.B. 50 jaar. In zaal Bolwerk van de Geref. Kerk wordt woensdag 15 november het 50-jarig bestaan gevierd van de afdeling Bergen op Zoom van de Ned. Chr. Vrouwenbond. OUD VOSSEMEER Teueel alcohol. Voor het rijden met een alcohol promilage van 1,59 in zijn bloed werd A. de R. uit Oud Vossemeer donderdag door de politierechter te Mid delburg veroordeeld tot 1500,boete en voorwaardelijk 5 maanden niet rij den met een proeftijd van 2 jaar. THOLEN Verhoging geschot Waterschap. Het Waterschap Tholen ziet zich genood zaakt volgende jaar het geschot te ver hogen. Voorgesteld wordt het geschot van 105,met 3,te verhogen tot 108,een verhoging van ongeveer 3 procent. De zuiveringsheffing gaat met 1, per zuiveringseenheid (inw. equiva lent) omhoog tot 40,De begroting 1979 komt aan de orde in de algeme ne vergadering van 16 november in het dorpshuis De Wimpel te St. Philipsland. SCHERPENISSE Teveel alcohol. De politierechter te Middelburg veroordeelde donderdag C. P. uit Scherpenisse tot 750,boete en een voorwaardelijke rijontzegging van 3 maanden. Bij zijn aanhouding bedroeg het bloedalcohol promilage 1,15 en dat is teveel. VERVOLGVERHAAL P. de Zeeuw J.Gzn. Historisch verhaal uit de Middeleeuwen Uitgeverg „De Banier" 12 „Ah zo, daar hebben we Maarten de monnik, zie ik, en nog wel met een lief je aan de arm. Hm hm, voornaam gezel schap voor een arme heks als ik ben", zei ze. „Houd je praatjes maar voor je, San ne! zei Maarten driftig wij zijn hier gekomen om zaken te doen". „Wel zo jongen, dat doet me veel ple zier, ga zitten". Ze wees op een plank, die met beide uiteinden op een stapel stenen rustte. „Gab ij de tafel zitten". De tafel was een grote, oude boom- stobbe. De beide jongelui bedankten echter voor de eer. Zij bleven liever maar staan. De lucht in het hol was zo vuns en de omgeving, waarin zij zich thans bevon den, was zo griezelig, dat zij liefst zo kort mogelijk bij Sanne op bezoek ble ven. Daarom bleven ze maar liever staan en Maarten vertelde aan Sanne met zo weinig mogelijk woorden, in welke on zekerheid hij verkeerde. Hij wilde graag twee dingen van haar weten. Vooreerst of hij de bouwmeester zou worden van de Domtoren te Utrecht en verder of Maria van Ath zijn bruid zou worden. De gewichtige vragen waren gesteld en vol belangstelling en nieuwsgierig heid wachtten de jonge mensen nu het antwoord van de heks af. Als zij hadden gemeend, dat die vra gen direkt met ja of nee zouden worden beantwoord, hadden zij het mis. Zwijgend had de heks naar Maarten- geluisterd. Toen hij zijn vragen gesteld had, ging zij voor hen staan. Daarop nam zij haar toverstaf en te kende daarmee een grote cirkel op de grond. En terwijl zij daarmee doende was, prevelde zij allerlei onsamenhan gende woorderu Toen zij de cirkel getekend had, pak te zij de kat, die op haar schouder rus tig zat te spinnen bij de achterpoten en slingerde het dier met de rechterhand aanhoudend rond, terwijl zij zelf als een waanzinnige langs de clrkelomtrek draafde. Met schrik keken Maria en Maarten naar dit vreemde gedoe. Heimelijk had het meisje er spijt van, dat zij deze to- verkol ooit had opgezocht, maar zij was er nu eenmaal en nu moest zij er wel blijven. Eigenlijk was het een idee van Maar ten geweest. Zij had er van meetaf niet veel voor gevoeld om de oude heks te gaan raadplegen, maar ja. Maarten drong er zo op aan. Hij wilde zo graag zekerheid hebben over de vraag of hij de bouwmeester van de Domtoren zou worden of niet. Daarom had hij voorge steld om een bezoek aan Sanne te bren gen. Nadat het gedraaf langs de cirkel was afgelopen, nam Sanne een tobbe, die met een vloeistof was gevuld. Welke vloeistof dat was kon Maarten niet ontdekken, maar zo op het eerste gezicht zou men gezegd hebben', dat het rioolwater was. Het had er tenminste de kleur van en de reuk kwam er ook mee overeen. Met een stok stond zij in dit vieze vocht te roeren. Ze strooide er enige korrels van een onbekende stof in en maakte ondertussen allerlei vreemde gebaren. En nu moesten de jongelui, die dit gedoe bevende stonden aan te zien nog eens vertellen, wat zij eigenlijk verlang den. Maarten vertelde nog eens eerlijk en oprecht hun heden en verleden, hun wensen en begeren en eindigde met te zeggen, dat hij graag zou willen weten of het bouwplan, dat hij wilde insturen. aanvaard zou worden en of zij hopen mochten dat hun trouwplannen zouden kunnen doorgaan. Zie zo, Maarten had zijn verhaal ge daan en nu was het wachten op het antwoord van de heks. Maar dat antwoord kwam nog niet één, twee, drie. Geruime tijd bewaarde zij het stil zwijgen en ondertussen roerde zij met haar stok in de tobbe en daarbij keek zij opmerkzaam naar de vieze brij. Vol ingeduld wachtte Maarten op het antwoord, dat de heks zou geven en Ma ria's hart klopte onrustig. Met gespannen blikken staarden zij naar Sanne. Doch deze bewaarde nog steeds het stilzwijgen. Eindelijk opende zij haar tandeloze mond en toen zij begon te spreken, was het net of er een kraai begon te krassen. Toen klonk het door het hol: „Ja, jij kunt de bouwmeester worden van de Domtoren te Utrecht!" Zie zo, het hoge woord was er einde lijk uit en Maarten en Maria 'slaakten een zucht van verlichting. Met een stra lend gezicht keken dié twee elkander aan.. Een gevoel van grote blijdschap en trots doorstroomde de borst van Maar ten Gevaerts. Dus toch de bouwmeester! Zijn schoonste idealen zouden werke lijkheid worden. Hij, Maarten Gevaerts, zou de bouwmeester worden van de Domtoren te Utrecht. Hij zag zichzelf al met roem en eer overdekt. En in die eer zou Maria delen. Want dit hing er zijns inziens onmid dellijk mee samen: nu zou Maria zijn bruid worden. ïlij wilde echter toch zekerheid heb ben. Daarom vroeg hij aan Sanne: „Is het heus waar? Zal ik de bouwmeester wor den van de Domtoren te Utrecht en zal Maria dan mijn bruid worden?" De heks zweeg een poosje. Toen zei ze met haar grafstem: „Ja, jij kunt trouwen met Maria van Ath, maar ging zij na enige aarzeling verder maar de bouwmeester van de Utrechtse Domtoren zal niet de man worden van de knappe smidsdochter!" Een ogenblik stond Maarten als ver pletterd. Wat zou dat mens daarmee nu toch bedoelen? En toen kon hij zijn drift niet meer bedwingen en terwijl het scheen alsof hij alle bezinning had verloren, barstte hij opeens uit: „Wat zeg je daar? Wat hoor Ik je daar duidelijk zeggen? Zal Maria van Ath mijn bruid niet worden?" „Wie zegt jou dat?" vroeg Sanne. „Jij en wie anders, leUjke heks. Ik hoor je daar met mijn eigen oren zeggen, dat de bouwmeester van de Domtoren van Utrecht niet de man zal worden van de knappe smidsdochter Maria van Ath. Heb jij dat gezegd of niet soms?" „Maar driftige jongeman zo begon Sanne zich te verdedigen jij hebt niet goed geluisterd. Dat heb ik jou niet ge zegd. Jij bent veel te dolzinnig om de woorden van een oude vrouw te kunnen begrijpen. Ik heb volstrekt niet gezegd, dat Maria jouw bruid niet zal worden". „Dat heb je wel gezegd ouwe heks", schold Maarten. „Luister goed begon Sanne met haar krakende stem dan zal ik je nog eens precies vertellen, wat ik gezegd heb. Ik zei, dat de bouwmeester van de Utrecht se Domtoren niet de man van Maria van Ath kan worden". „Maarwilde Maarten weer be ginnen, doch Sanne belette hem het spreken. Ze hier haar magere arm op en zei op gebiedende toon: „Geen woord meer!" Dit had ze feitelijk niet meer behoe ven te zeggen, want Maarten had zijn aandacht plotseling ergens anders. Maria, door al de emoties van deze avond te veel overspannen, was bewus teloos in elkaar gezakt. „Da's jouw schuld, naar mens!" beet Maarten de oude vrouw nijdig toe. Op deze uitval gaf Sanne geen antwoord. Ze nam een doek, die ze vochtig maak te met een vloeistof uit een oude kruik en bestreek daarmee het voorhoofd van het bewusteloze meisje. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5