EHAnDEn - tllEUWS Raad Middelharnis volhardt in keuze ¥oor Rijnmond Nieuvirs WMZ schoonmaken waterleiding De bouwmeester en zijn bruid 2e blaxl Dinsdag 7 novemuber 1978 No. 4740 Bij evt. prov.-herindeling: MELISSANT Frontale botsing na slip op gladde weg De Ver. van Orgel vrienden (V.V.O.) vergadert! uit de kerken ALGEIVIENE VERGADERING van de RABOBANK MmDELHARNIS met kantoren te MidideiLharms, Meüssant en Herkingen Hierdoor roept de Coöperatieve Raiffeasen - Boeren leenbank w.a. te Middelharnis haar leden op tot het bijwonen vasa. de algemene vergadering die gehouden wordt op VRIJDAG 24 NOVEIVIBER 1978 's avonds om 7.30 uur in het Hervormd Centrum „De Hoeksteen" Bing 13 te Middelharnis Verkorte agenda Opening Bestuursverkiezing Verkiezing van Raad van Toezicht Rondvraag Sluiting Aansluitend aan deze vergadering zal het offi ciële afscheid van de heer J. A. Doornbos als voorzitter van de bank plaatsvinden. Ir. M. van Eek, vice-voorzitter J. L. Koert secretaris aan de bewoners van de gemeente Goedereede In verband met noodzakelijke werkzaamheden aan het buizemiet zal in de nacht van woensdag 8 november op donderdag 9 november de watervoorziening in alle drie de woonkernen enkele uren zijn ges-tre(md. nv watermaatschappij zuid-west-nederland (WMZ) a. fokkerstraat 8 postbus 121 - goes - 01100 - 27810 4462 ET 4460 AC I——^^■■■■^■■«■■■iiimill wiiH^wiinimnn-niTii—■IMII1I1I1MBIw—tïïi „Middelharnis' raad heeJEt j.l. donder dagavond het Zeeuwse meisje de bons gegeven!" signaleerden' we in het vrij- dagnummer. Het was een beeldspraak voor de wijze waarop de raadsmeerder- heid afrekende met het verlangen van enkele raadsfracties (VVD en SGP) bij een komende Prov. herindeling aan het Zeeuwse toegevoegd te worden. Alle Zeeuwss charmes ten spijt koos de raadsmeerderheid (9 - 6) toch voor Rijn mond omdat daar toch het meeste brood op de plank ligt. „We volgen gewoon de kompasnaald!" zo moedigde dhr. D. Hoogzand die keus aan. Vanuit de S.G.P. fractie werden bij monde van fractievoorzitter Koppelaar twijfels uitgesproken of die keus de meest verstandige is. Bestuurlijk gezien meende dhr. Koppelaar dat geen andere keus dan voor Zeeland kon worden ge maakt omdat de Flakkeese bestuurlijke inbreng daar nog van enige betekenis zou kunnen zijn (la'/o) terwijl die in Rijnmond slechts 2,5»/o zou bedragen. Dhr. Koppelaar argumenteerde zijn keuze met o.m. zijn visie dat Flakkee en Zeeland als een geografische eenheid kunnen worden gezien, zoals z.i. miljoe nen Nederlanders dat ook daadwerkelijk doen. „In het verleden is er een streep door die eenheid gehaald maar daar kunnen we nu weer mee afrekenen", stelde dhr. Koppelaar voor, voorts wij zend op de structurele, de politieke en de godsdienstige overeenkomsten van Flakkee met Zeeland, waarop dhr. Kop pelaar overigens niet het grootste ge wicht wilde leggen om niet dezelfde fout te maken van hen die door bijzaken tot Rijnmond getrokken worden. Hoofdzaak bleef voor hem de zwaarte van de be stuurlijke inbreng waarbij dhr. Koppe laar constateerde dat in het verleden meer dan duidelijk werd dat Flakkee voor het Z. Holl. provinciaal bestuur weinig meer was. dan een restgebied...... Het was precies ook de constatering van dhr. J. Th. M. Jacobs (VVD) die op zijn beurt eraan herinnerde hoe bekaaid Flakkee er af is gekomen in het Streek plan Zuid-Holland-Zuid: „Er moest worden geconsolideerd en geconserveerd; de krikkemilckige verkeersafwikkeling bleef bestaan en de recreatieve ontwik keling moest worden afgeremd terwijl de werkgelegenheid niet werd ontwik keld en de pendel kunstmatig in stand werd gehouden", foeterde dhr. Jacobs, om omgekeerd ovenredig te kiezen voor Zeeland met eenzelfde politiek-, gods dienstig- en agrarisch karakter, een soortgelijk dialect en geschiedkiindige banden met Flakkee waarvan een ge deelte ooit tot Zeeland heeft behoord. „Wij voelen ons materieel en imjnate- rieeï bij Zeeland thuis", zo concludeer de dhr. Jacobs aan het eind van zijn be toog waarin hij ook het bestuurlijk as pect voor alles had gezet. Niet zo vast De aangevoerde „banden met Zeeland" werden door dhr. T. Arensman (CDA) nauwelijks gevoeld. Zijn aandacht ging meer in de richting van Rotterdam, naar hij verzekerde niet gevoelsmatig maar vanuit een verstandelijke beredenering. „Wij hebben een historisch gegroeide belangstelling voor Rotterdam", aldus dhr. Arensman, virijzend op een aantal voorzieningen die in het Rotterdamse zijn geconcentreerd. De materie bleek ook dhr. D. Hoog zand bezig te hebben gehouden en hij bouwde een betoog op waarin hij ook een stuk geschiedenis verweef, zoder die overigens relevant te achten. Eenmaal weer terug „in alle nuchterheid" stelde dhr. Hoogzand vast de keus op Rijn mond te bepalen omdat Flakkee in ve lerlei opzicht op dat gebied is georiën teerd. Dhr. Hoogzand dacht daarbij aan de Classis BrieUe, (met een schuin oog naar de katholieke heer Jacobs) aan het bisdom Rotterdam, de Rotterdamse mu seums en andere uitingen van cultuur. Dat betekende overigens niet dat dhr. Hoogzand geen goed woord voor het Zeeuwse zou hebben al moest hij dan ook vaststellen dat velen die aldaar rust verlangen die rust op hypocritische wij ze verstoren. Ook had dhr. Hoogzand nog een pro bleemstelling in petto voor hen die zich door het geestelijk klimaat in Zeeland aangesproken voelden: hoe kon het gebeuren dat in Sluis „porno" Paultje met 4 zetels in de raad kwam Voor dhr. Hoogzand bleek de keuze een dui delijke: „kijk maar naar de kompas naald". In dezelfde richting keek dhr. de Vries (Vooruitstrevend dorpsbelang), hem ingegeven door de historische ban den en de tegenwoordige betrekkingen, in welk kader dhr. de Vries ook de 2800 pendelaars plaatste, al miskende hij geenszins de sociaal-geografische ver wantschap met Zeeland. Toch waren er voor dhr. de Vries voldoende argumen ten aanwezig om de schaal waarop hij zijn motivaties woog in de richting van Rotterdam door te laten slaan. O.m. dacht hij daarbij aan de kortere afstand Rotterdam t.o.v. Middelburg en hij ver onderstelde ook dat Rijnmond de ge meenten meer taken zal laten dan Zee land dat voornemens is. „Het beleid van Rotterdam is centralistischer maar voor uitstrevender, dat van Zeeland meer aan de gemeenten overlatend maar con servatiever", zo verwoordde dhr. de Vries zijn keuze voor Rijnmond. Dhr. P. Tiggelman, woordvoerder voor de P.v.d.A. fractie kon evenmin voor Zeeland kiezen omdat het Flakkeese pu bliek veel meer gericht is op de Rotter damse agglomoratie m.b.t. het winkel- apparaat, de gezondheidszorg, scholen e.a. „Zeeland daarentegen heeft niks te bieden en wij zouden er niet eens wel kom zijn!" stelde dhr. Tiggelman vast. Hij maande de politieke partijen te zor gen dat zij zoals de P.v.d.A. die heeft een eilandelijk vertegenwoordiger in Prov. Staten hebben. Burg. van Es heeft zich nauwelijks in gespannen om de geesten te scheiden en dat zou ook niet gebaat hebben omdat de neuzen duideUjk konden worden ge teld. De uitslag van de gehouden stem ming 9-6 was dan ook geen andere dan die van enkele jaren geleden. Die stem ming vond overigens pas plaats nadat de heren raadsleden ook in tweede instan tie uitvoerig hun zegje hadden gedaan. OUDDORP Inlevering vakantiebonnen Voor de komende feestdagen kunnen bonnen ingeleverd worden op woensdag 8 - 11 - '78 van 7-8 uur 's avonds bij J. L. Meijer, Hoge Pad 63, Ouddorp Z.H. Bouwvakkers: U kunt voor de aan staande feestdagen 30 dagzegels inleve ren op maandag 13 nov. en dinsdag 14 nov. van 6.40 t.m. 8.30 uur bij uw P.V. Joh. Hameeteman, Hoge Pad 41, Oud dorp. NIEUWE TONGE Verzilvering: Vakantiezegels voor de Kerstverzilvering op donderdag 9 - 11 - '78 van 6 tot 8 uur n.m. bij de P.V. A. K. V. d. Doel, Westdijk 15a. Nabij de boerderij van Kort, op de Prov. weg even buiten Melissant had vrijdagmiddag een stevige autobotsing plaats. Een slippende V.W.-bus met achter zich een met grint geladen aanhanger botste frontaal op een naderende Toyota, be stuurd door de constructeur dhr. Beiwner uit Middelharnis. Een collega van dhr. Beumer, dhr. Osinga, werd per ambu- i lance naar het ziekenhuis gebracht. Dhr.Beumer zelf en dhr. J. du Pree mt Meiissant die de V.W. bestuurd had kwamen f er met lichtere verwondingen af. De natte mist had de weg waarop modder was gevallen ter plaatse spekglad gemaakt. Nu het verenigingswerk zo langzamer hand weer op volle toeren gaat draaien, gaat ook de V.V.O. van start. Op zater dag 11 nov. houdt zij haar eerste gewo ne ledenvergadering en wel in de Re monstrantse Kerk te Sommelsdijk. De voorzitter vr. Rinus Verhage houdt een praatje over: Wat is muziek eigenlijk? Een en ander wordt geïllustreerd met het orgel. We hopen natuurlijk, dat al onze leden zuUen komen, maar belang stellenden oud en jong zijn ook van har te welkom. We beginnen om 19.30 uur. Het zal je vast en zeker bevallen, als je van muziek houdt. A. Dekker, secr. OUDDORP Nieuwe leden voor „Tabitha" De M.V. „Tabitha" zag haar gelederen graag versterkt. Meisjes van 13 jaar en ouder worden gaarne verwacht op don derdag 9 november a.s. 's avonds om half acht in het Jeugdgebouw. NED. HERV. KERK Beroepen te Kinderdijk E. F. Ver- gunst te Middelharnis. Wijngaarden; Brandwijk; Goedereede kand. J. Veld- huyzen. Ederveen en Windeshedm H. v. d. Pol te Wierden. Leerbroek kand. K. Veldman te Genemmden. Utrecht J. Koppenhol'' te Huizen. Vlaardingen C. Trouwborst te Benschop. Babyloniën- broek kand. D. Heuvehnan te Oude- water. Aangenomen naar Oud Beijerland J. V. Oostende te Meerkerk. Bedankt voor de benoeming als secr. P.K.V. Zuid Holland T. Poot te Nieuw Loosdrecht. Middelharnis J. v. Oostende te Meerkerk. Dirksland J. v. Wier te Kampen. Eemnes: Wegens vertrek naar Schoon hoven nam ds. L. Schaap afscheid met Hebr. 4 213a. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek L. Eringa te Am sterdam. HUlegom W. v. Halsema te Sao Paulo (Brazilië). Monster P. Wil schut te Westerhaar. Aangenomen naar Rinsumageest kand A. V. d. Beid te Baambrugge. Bedankt voor 's Gravenmoer; Tzum; Wommels en Zoutkamp kand. A. v. d. Beid. Maassluis A. Kersten te 's Graven- hage. Emeritaat: Ds. J. Knol te Baflo gaat wegens gezondheidsredenen met eme ritaat. Hij is thans 61 jaar en werd in 1945 te Hornhuizen predikant. Voorts diende hij de kerken van Surhuister- veen; Bovensmilde; Beverwijk; Laren en Oldebroek. Sinds 1976 staat hij te Baflo. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Driebergen T. Wendt te Gees. Zoetermeer J. Kruidhof te Hoek, Aangenomen naar Bunschoten H. Hidding te Den Haag. Utrecht J. Bom- hof te Harderwijk. Bedankt voor Apeldoorn en Vlaardin gen J. Burger te Dokkum. Deventer A. Veldman te Oldehova Pernis: Na bevestiging door zijn grootvader ds. R. te Velde te Dordrecht, deed kand. A. v. d. Sloot intrede met Col. 1 25. Groningen: Wegens verkregen eme ritaat nam ds. J. Kranenburg (b-v.) af scheid met Openbaringen 21 5. Dit emeritaat vloeide voort uit gezondheids redenen. Ds. Kranenburg is 58 jaar. Hij bracht zijn jeugd door in Haarlem, woonde in de oorlog te Leiden, waar hij plaatselijk leider van de landelijke organisatie voor hulp aan onderduikers was. Na de oorlog werd hij districts directeur van de Stichüag 1940-1945. Van 1959-1967 studeerde hij theologie en werd toen predikant te IJssebnuiden, vanwaar hij in 1969 naar Groningen vertrok. Emeritaat: Ds. D. Smit (b.v.) te Dalf- sen zal eveneens wegens gezondheids redenen met emeritaat gaan. Hij is 53 jaar en werd in 1955 prediitant te Kan tons. Daarna heeft hij ntiet een onder breking als godsdienstleraar te Emme- loord, de kerken van Blolizijl; Vlaar dingen en Dalfsen gediend, CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis en Soestdijk B. Bijleveld te Bussum. Tweetal te Naarden P. Beekhiiis te Noordeloos en P. den Hartog te Vee- nendaal. Aangenomen naar Noordscheschut kand. P. de Lange te Putten. Klundert kand. W. Nijdam te Apeldoorn. Bedankt voor Schiedam P. Roos te Harderwijk, Biezeünge; Drogeham; Go- rinchem; Meppel en Wormerveer kand. P. de Lange te Putten. Zierikzee: Na bevestiging door ds. P. den Hertog te Veenendaal met Eze- chiël 3 17, deed ds. B. de Graaf, ge komen van Utrecht-N., intrede alhier met Efeze 6 19. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te St. Annaland A. Moer kerken te Nieuw Beijerland. Bedankt voor Leerdam; Hamilton en Scherpenisse L. Blok te CapeEe a.d, IJssel. Ouddorp J. Koster te Bameveld. Nieuwerkerk B, Reinders te Hardinx- veld. Scherpenzeel P. Blok te Dirksland. Benthuizen en Eindhoven J. Karels te Werkendam. Dinteloord A. Moerkerken te Nieuw Beijerland. ■o- SINT PHILIPSLAND Bejaardenmiddag. Woensdag 8 no vember wordt er in het dorpshuis De Wimpel door de commissie open bejaar- denwerk een bejaardenmiddag gehou den. Het kinderkoor Van Icnop tot bloem zal dan verschillende liedjes zingen en notaris Loof zal dan wat vertellen over zijn werk en wel speciaal waar ouderen mee te maken hebben. OUD VOSSEMEER Zangavond BartimeUs Het Chr. BUndeninstituut Bartlmeüs uit Zeist geeft vrijdag 10 november een pro paganda - samenzangavond in de Her vormde Kerk, Hieraan wordt medewer king gegeven door het Chr. Gem. Koor Oud-Vossemeer, het Jeugdkoor Poly hymnia. Ds. Th. v. d. Heijden spreekt dan het openingswoord waarna door een vertegenwoordiger zal worden gespro ken over het werk van Bartimeüs. VERVOIiGVERHAAL P. de Zeeuw J.Gzn. Historisch verhaal uit de Middeleeuwen Uitgeverij „De Banier" 10 Hij gaf haar nog een laatste zoen en toen ging hij vlug weg, want het was al laat en elk ogenblik kon de smid Idaar zijn met zijn karwei. Met grote spoed wandelde Maarten de weg af naar het klooster. Hij schoot op. Daar zag hij het smalle weggetje, dat het land in kronkelde en dat de mensen gewoon waren „het dronkemanspaadje" te noemen. Daar was een oorzaak voor die eigenaardige naam. Het weggetje was heel ongehjk en hobbelachtig. Wie er over ging liep aldoor te slingeren, net alsof hij dronken was, Aan dat paadje, dat ver het land in liep, stond, zover Maarten wist, slechts één huisje. Of huisje was het eigenlijk te veel gezegd, 't Was niet meer dan een hutje en in dat hutje woonde Sanne, de heks. De mensen hadden niet veel met haar op. Ze waren min of meer bang voor haar, en daarom sleet het mensje haar dagen in eenzaamheid. 'Maarten was nu dicht bij het dronke manspaadje gekomen. Plotseling dook daar iemand op uit de duisternis. Hij kwam van het dronkemanspaadje af en liep juist even voor Maarten de grote weg op. Enkele ogenblikken later liep Maar ten rakelings aan hem voorbij. Hij schrok hevig. Het was tameUjk donker, maar toch had hij de kerel herkend, die het een zame paadje was komen aflopen. Het was niemand anders dan Joost den Bakker. „Joost den Bakker mompelde Maar ten wat moet die daar zo laat op dat eenzame dronkemanspaadje doen? Wat heeft die knul daar te zoeken?" Wacht even, zou hij soms bij Sanne geweest zijn? Maar dat kon Maarten zich haast niet indenken. Wat moest Joost bij Sanne de heks doen? Doch waar zou hij op dit late uur an ders vandaan komen? Er woonde immers aan daf wegje nie mand, dan alleen Sanne. Maarten probeerde een antwoord te vinden op deze vraag, maar het lukte hem niet, t En al nadenkend over de vraag, waar Joost toch vandaan gekomen kon zijn, bereikte hij eindelijk het klooster, In de cel van pater Clement brandde nog licht. Zachtjes klopte Maarten aan en toen schoof hij het sombere vertrek binnen. De pater was nog ijverig aan het werk. Hij was bezig met het overschrijven van Lukas 2, Van de eerste letter van dat hoofdstuk, de letter E, had hij een prachtige tekening gemaakt. In de bo venste helft van die hoofdletter had hij met heldere kleuren een voorstelling ge tekend van de herders in het veld van Efratha, luisterend naar de lofzang der engelen. In de onderste helft tekende hij de stal van Bethlehem met Jozef en Maria en de kribbe. Het geheel was een.prachtstukje van tekenkunst. „Die pater Clement is een echte kun stenaar", dacht Maarten, toen hij die prachtige hoofdletter bekeek. „Jij hebt me lang laten wachten. Maarten begon de pater maar ik wilde beslist niet naar bed gaan, voor jij terug was. Je had me wel niets gezegd, maar ik begreep het doel van je tocht naar het dorp wel hoor Maarten. Ik was heel nieuwsgierig en je moet me eens vlug je wedervaren vertellen. Die tijd kan er nog wel af". Terwijl hij dit zei keek hij Maarten goedhartig aan en toen begreep hij al les. Het verdriet, dat in Maartens donker bruine ogen te lezen was, zei hem ge noeg. Dat was verdriet om de geweiger de bruid. „Ben je teleurgesteld mijn zoon?" vroeg de monnik op een toon, waaruit duideUjk bleek, dat hij met Maarten meeleefde. „Ja vader!" zei Maarten. Hij had zijn eigen vader ternauwernood gekend. De monnik was altijd een vader voor hem geweest en dat voelde hij het best, als hij zoals nu in de moeite zat, „Wanneer mijn bouwplannen worden aangenomen, mag ik drie jaar daarna terugkomen en dan zal Maria mijn bruid worden. Zo heeft smid Van Ath beslo ten. En daarvan was hij niet af te bren gen, zelfs niet door de tranen van zijn eigen dochter". „Drie jaar is een hele tijd zuchtte de monnik maar voor een hart, dat liefheeft, gaan ze snel voorbij Maarten, Denk maar eens aan de geschiedenis van aartsvader Jakob, Hij moest zeven jaar werken, om Rachel als zijn bruid te verwerven en die jaren waren in zijn ogen als enkele dagen", „Ja", knikte Maarten, Hij kende die geschiedenis wel, want de pater had ze hem vaak verteld. Maar tegelijk dacht hij erbijwat aartsvader Jakob kon, kan ik niet. Vader Clement bleef een poos in ge dachten verzonken, In zijn herinnering keerde zijn eigen blijde jeugd terug. Ook in zijn hart had eenmaal de lief de haar lenteUed gezongen en dat lied had hem vervuld met een ongekende blijdschap. Maar helaas had die vreugde slechts kort geduurd, Beatrice, het meis je, waarvan hij hield, was nooit de zijne geworden. Het meisje was schatrijk ge weest en dat was juist hun beider onge luk geworden. Zij was een enige dochter en men dwong haar in een klooster te gaan. Zodoende kwamen al de bezittin gen van haar vader aan de kerk en werd Beatrice nooit de bruid van Clement. Hij was toen zelf ook in een klooster gegaan en had zich nuttig gemaakt door het overschrijven van de Bijbel, „Wat zoudt u mij aanraden, vader Clement?" vroeg Maarten eensklaps. De monnik schrok op uit zijn over peinzingen. Hij had weer eens enkele ogenblikken geleefd in een lang voorbij gegane wereld en het kostte hem enige moeite weer tot de werkeUjkheid terug te keren, „Hoe bedoel je dat mijn zoon?" vroeg hij, „Ik bedoel, of ik de voorwaarden, die baas Van Ath mij heeft gesteld, moet aannemen", „Dat moet je besUst doen. Maarten antwoordde hij dromerig, Je behoudt op die manier nog een kans, om Maria als je bruid te veroveren. Neem je de voorwaarden van de smid niet aan, dan vrees ik, dat jouw kans voor goed is verkeken". Ja, dat snapte Maarten ook, „Zou het mij gelukken, om bouw meester te worden van de Domtoren te Utrecht?" vroeg hij toen, „Of jij je ideaal zult bereiken, bedoel je?" „Ja, dat bedoel ik", „Daarvan kan ik je niets zeggen Maar ten, Dat is alleen aan God bekend, mijn zoon. Het enige wat jij kunt doen en dat moet je doen ook, dat is- je tot het uiter ste inspannen. Ik zal je daarbij helpen, zoveel als in mijn vermogen ligt. Maar nu moeten we allebei vlug gaan slapen, want anders worden we nog door de morgenstond overvallen". HOOFDSTUK 7 Sanne, de heks, doet een vreemde voorspelling. Het was een koude novemberavond. De wind gierde door het luchtruim en dreef de wolken voor zich uit, als een jongen zijn knikkers. Daarbij was het aardedonker en kletterde de regen in toenemende hevigheid neer. De wUgen zwiepten mee met de wind en de iepen kraakten en steunden, alsof zij hun nood wilden klagen, dat er zulk een nood weer boven hun oude kruinen was los gebarsten. Het was letterlijk noodweer en in de ganse omtrek waagde zich nie mand buiten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5