Hervormingssamenkomst te Middelharnis Sneeuwkettingen te huur „Ons Dorpshuis" na verbouwing weer Ie Iclasse ofhcicilcenlrum de eilcinden u$\ Vrijdag 3 aovemsber 1978 No. 4739 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLUUSTDSE EÏN ZEEUWSE EELANDEiN Verschijnt tweemaal per iveekdinsdag- en vrijdagooond Ds. A. Beens over „Rechtvaardigheid Gods: zonder de wet, door het geloof!''' „Eens schreef Luther aan zijn vriend Spenlein het volgende: „Mijn lieve broeder, leer Christus kennen, en wel de gekruisigde. Leer tot Zijn lof zingen en midden uit de vertwijfeling over uzeU tot Hem spreken: Gij Heere Jezus, zijt mijn gerechtigheid, ik echter ben Uw zonde; Gij hebt het mijne aangenomen, en mij het Uwe ge schonken; Gij hebt aangenomen, wat Gij niet was, en mij gegeven wat ik niet was. Zijn wij nog refor matorisch in deze zin?, of hebben wij genoeg aan een mager surro gaat, een slap aftreksel, waarmee we ons proberen evenwel buiten Christus om op de been te hou den? Sterke Held Rechtvaardigheid Gods IVIan dood gevonden Zwartwerkers aangehouden Botsing op Heliegatsdam VOOR MOOIERE bioemstukfes Fa. KORTEWE^ Zandpad Middelharnis Gereformeerden zoeken eiiandeiijke samenwerkingsvorm GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 - iVIIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 3043 NIEUWE TONGE: SPUMO MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2387 open: maandag t/m vrijdag 8.00-17.00 uur, vrijdagavond 18.30- 21.00 uur en zaterdagmorgen 8.00-12.00 uur Als de Nieuwe Tongenaren het voortaan over „Ons Dorpshuis" hebben dan behoeft hen het schaamrood niet meer op de kaken te komen! „Ons Dorpshuis" heeft niet langer een vloer zo schuin als een skibaan en de naargeestige sfeer is verre geweken, dankzij een rigoreuze verbouwing die dan wel tweehonderdvijftig duizend gulden- tjes gemeenschapsgeld kostte maar waarvan woensdagavond gezegd kon worden dat ze aan de Nieuwe Tongenaren welbesteed zijn. 5 traps-raket Dankzij veler inzet Sprekers POSIBOX 8 •-• MID(DEU1AB1N1S BedacUe en adv«zten!Ues: Kantoor Lanigeveig 13, Sommelsdjjk Tel, (01870) 26 29 Na 9 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BadkBabo MlddellhamDla na 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bi] contract speciaal tariet Bewaar toch om uws levens wil de leer van het reine evangeüe, dat is: deel te hebben aan de rechtvaardig heid Gods in Christus, zonder de wet, door genade alleen, door het Woord al leen, door het geloof alleen. Geloof in de Heere Jeziis Christus, dat is om met Luther te spreken „Vertwijfel aan jezelf en leer Christus lof zingen!", aldus ds. A. Beens in een bewogen ap pèl aan het einde van een gloedvolle en indringende toespraak, waarvan de rij ke inhoud niet gemakkelijk tot een kranteverslag is te comprimeren. Ds. Beens was dinsdagavond 31 okto ber j.l. de spreker in het zeer goed ge vulde kerkgebouw van de hervormde gemeente te Middelhamis, ter gelegen heid van de interkerkelijke reformatie- herdenking. Hij sprak over het thema: „Zonder de wet, door het geloof", en wel n.a.v. Rom. 3 21 en 22: „Maar nu is de rechtvaardigheid Goids geopen baard zonder de wet, hebbende getui genis van de wet en de profeten, na melijk de rechtvaardigheid Gods door het geloof van Jezus Christus, tot allen en over allen, die geloven". De bijeenkomst werd geopend door ds. L. W. van der Mey, chr. geref. pre dikant te Middelhamis. Spreker ont vouwde de inhoud van „de glorierijke daden Gods, die we op een avond als deze mogen gedenken" aan de hand van Liik. 11 21 en 22: „Wanneer een sterk gewapende zijn hof bewaart, zo is al wat hij heeft in vrede; maar als Eén daarover komt, die sterker is dan hij en hem overwint. Die neemt zijn gehele wapenrusting,, waar hij op ver trouwde en deelt Zijn roof uit". De sterk bewapende uit dit schrift gedeelte is de tegenstander, die erop uit is om. Gods werk te gronde te richten. Hij had niet alleen in de tijd van de middeleeuwen een bijzondere macht, maar ook thans woedt hij nog in volle hevigte, zowel in de kerk als in de wereld. Al wat hij heeft, is in vrede, zo zegt de tekst; en inderdaad, hij tracht de mensen in slaap te sussen; Vrede, vrede, en geen gevaar! Hij spreekt van genade, maar zonder kennis van het recht en de wet Gods. Zo is hij het aller- gevaarlijkst. Toch, hoewel hij een sterk gewapende is, is hij niet de allersterkste. 'W^ij ken nen een Vorst, groter in kracht; Hij is het Hoofd van 's hemels legermacht. Deze Koning bevrijdt van zonde en schxild. Christus heeft de grote tegen stander reeds verslagen; Hij overwon, die sterke Held. En Hij heeft de buit van Zijn overwinning niet voor Zich zelf gehouden, maar Hij deelt de roof, namelijk het heil en de genade Gods, uit aan wederhorigen. Van deze zeer blijde boodschap heeft Hij Zijn kerk getuigen gegeven, van welke Duther er één mocht zijn. Dit nu, aldus spreker, zijn de daden des Heeren, die ons gedenken waard zijn. Hij riep de gemeente op zich niet te laten verleiden tot de valse rust van de tegenstander, maar rusteloos te zijn, tot de rust in het verzoenende bloed van Christus gekend en ervaren wordt. Door dat bloed heeft Hij een verse en levende weg tot het hart Gods gebaand. Dit gedenken brengt tot de lofzegging van Zijn Naam: „Heft aan, verheugt u christenen samen!", aldus ds. Van der Mey in zijn openingswoord. Luthers ontdekking van de rechtvaar diging door het geloof, zo begon ds. Beens zijn betoog, heeft ^ets van een openbaring. Maar niet alleen bij Lu ther; zo was het reeds bij Paulus. En gedurende diens gehele leven is dit de grondtoon van zijn prediking gebleven. Ook de tekst van deze avond bepaalt ons bij dit hoofdthema. De rechtvaardigheid Gods, waarover Paulus hier spreekt, kenmerkt niet al leen het handelen Gods, maar is ook de inhoud van de wet Gods. De Heere eist deze rechtvaardigheid ook van ons mensen. Daarvoor dient de wet; met deze maatstaf meet Hij ons. „Ben ik rechtvaardig voor God", dat was de ban ge vraag van Luther; het is ook thans nog voor ons de brandende vraag; hier om blijft het gaan. In zijn brief aan de Romeinen zegt Paulus het: noch jood, noch heiden is voor God rechtvaardig; wij halen de maat niet: „niemand is rechtvaardig, ook niet tot één toe". Paulus roept met name de joden in Rome toe, dat de ver meende eigengerechtigheid, verworven door het betrachten van de wet, niet baat. Zij meenden dat het gewicht van hun goede werken de balans van Gods rechtvaardigheid wel tot hun voordeel zou doen doorslaan. Nee, zegt Paulus, deze weg is onbegaanbaar; ze leidt tot de dood. Als God Zijn maatstaf. Zijn wet, hanteert en het oordeel velt, kan geen enkele menselijke inbreng voor Zijn aangezicht als gerechtigheid gelden; elk excuus besterft ons op de mond. Hoe zal een zondig mens dit oordeel ooit ont komen? En dan volgt vers 21: „Maar nu Dit is het scharnier waarop de tekst draait; dit is het kruispunt van wet en evangelie; dit is het pim.t waar het kruis van Christus verschijnt. Hier daagt Hcht in een stikdonkere werkelijkheid: „Maar nü is de rechtvaardigheid Gods geopen baard". Thans komt Gods heilshandelen tot volle openbaring; nü is de recht vaardigheid Gods duidelijk geworden, en wel met de komst van Christus! In Hem zijn Gods grote daden van red ding aan het licht getreden. De door Christus verworven gerechtigheid is vol komen in overeenstemming met Gods deugden, want eer dat Hij de zonde ongestraft liet blijven, bezocht Hij ze aan Zijn Zoon. De toorn van God vaart ten volle tegen Hem uit. De eisende ge rechtigheid verteerde de Zoon, opdat de (vervolg op pag. 2, Ie kolom) MIDDELHARNIS Donderdagmorgen is op het woonwa genkamp te Middelhamis de 29-jarige T. V. D. dood aangetroffen. De man had zijn domicilie laatstelijk in Boekei maar sinds enkele weken was hij weer re gelmatig in Middelhamis te vinden. Hij leefde niet meer bij zijn gezin en sliep dan ook in de cabines van sloop- wagens. Kampbewoners hebben hem woensdagavond nog te slapen gelegd nadat hij een stevige borrel had ge dronken. Donderdagmorgen bleek hij overleden te zijn. Door de ambtenaar bijzondere contro le van de gemeente Goedereede en de rijkspolitie Dirksland zijn woensdag morgen twee mannen aangehouden ter zake steunfraude. Deze mannen geno ten een uitkering ingevolge de sociale wetgeving vanwege de gemeente Dirks land. Zij zijn aangehouden op een pro- jekt in een polder te Dirksland, waar zij met de bouw van een schuur bezig waren. Beiden zijn overgebracht naar het bureau van politie. Uit het onderzoek bleek dat het fraudefaedrag in de tien duizenden zal gaan lopen. Bij een huis zoeking bij één van de verdachten werd nog een vuiirwapen inbeslaggenomen. Uit het verdere onderzoek bleek dat degene voor wie zij werkten vrijuit ging. In deze zaak zal proces-verbaal wor den opgemaakt. Gistermorgen zijn op de Heliegatsdam twee personenauto's met elkaar in bot sing gekomen. Overigens was een sUp van een uit Rotterdam komende wagen en niet de heersende mist de directe aanleiding tot de botsing. Een inwoner mt Goes kwam frontaal in botsing met de slippende tegenligger. De Goessenaar werd door een passe rende ambulance ter observatie meege nomen naar een Rotterdams ziekenhuis. Zijn verwondingen leken overigens tot een gebroken sleutelbeen beperkt te blij ven. Plaid Op de plaats van het ongeliik is een plaid achtergebleven die meegenomen is door dhr. Kok uit Rotterdam. Dhr. Kok wil die plaid graag bij de recht matige eigenaar terug doen komen. Dhr. Kok komt regelmatig op Flakkee en zal de plaid naar hier meebrengen wanneer hem het adres van de eigenaar bekend wordt; tel. nr. van dhr. Kok: 010 - 661165 De kerkeraden van de zeven Gere formeerde Kerken op Goeree-Over- flakkee hebben geconstateerd, dat door de vele- vacatures in de gemeenten, de bearbeiding en preekvoorziening in de ze zeven gemeenten in de komende tijd zeer moeilijk zal zijn. Gezien het aantal kleine gemeenten en de grote problemen, die er zijn bij het verviillen van de vacatures, hebben zij besloten een oommissie te benoemen, die de volgende opdracht heeft gekre gen: De mogelijkheden onderzoeken voor het vormen van een streekgeraeente of evt. samenwerkingsvorm(en), om zo vlug mogelijk de vacatures te doen voor zien en zodoende de bearbeiding van de gemeenteleden op een optimaal ni veau te brengen. Hierbij tekenen de Kerkeraden aan, dat eventuele beslissingen pas worden genomen, na volledige inspraak en in stemming van de gemeenteleden, en dat de kerke-leden U zo volledig mogelijk op de hoogte wordt gehouden. Wanneer men over deze kwestie even tueel suggesties of opmerkingen heeft, kan men die richten aan de commissie, p.a. J. M. V. Kempen, Kraaijerdijk 4, Melissant. Het gebouw wordt geëxploiteerd door de Stichting Dorpsgemeenschap Nieuwe Tonge waarvan het bestuur laatstelijk „stout" met ambitie heeft gehan deld. Bij herhaling werden de gemeen tebestuurderen met nieuwe credietaan- vragen bestookt maar ze werden alle gehonoreerd, zij het soms onder enig protest! Woensdagavond bekende be stuursvoorzitter dhr. T. Visbeen dat zelfs het bestuur niet heeft kunnen voorzien dat de verbouwing zo ingrijpend plaats zou vinden Na gedane zaken had dhr. Visbeen nu makkelijk praten. Vanaf een fraai podium, blikkend in een prachtig af gewerkte zaal met prima verlichting overzag hij wat tot stand gekomen was en dat bracht hem in een dankbare stemming. Niet alleen jegens hen die nu hadden meegewerkt, maar niet minder jegens hen die destijds de Stichting in 1950 hadden opgericht. Met name bracht dhr. Visbeen een eresaluut aan wijlen de heren C. Luchtenburg en dhr. H. A. van Tüborg die resp. 24 jaar sec retaris en ruim 25 jaar penningmeester zijn geweest. Terugziend op de verbouwingsperiode Een kijkje in de zaal richting podium. herinnerde dhr. Visbeen eraan dat de gemeenteraad zomer 1977 met de plan nen had ingestemd. Daarna volgde het verzoek de plafonds, de vloeren en de verlichting te verbeteren, en recentelijk nog werd een extra crediet voor de kof fiekamer gevraagd. Burg. van Es die die vergadering presideerde noemde de credietaanvrage een „miskleun" maar dhr. Visbeen die daar nu op terug zag was alleen maar blij dat het geen mis kraam was geworden. Hartelijk waren dan ook zijn dankwoorden aan allen die hun medewerking hebben verleend en dhr. Visbeen besloot met het uit spreken van het stelUge vertrouwen dat Nieuwe Tonge van de totstand geko men sfeervolle accomodatie een goed en veelvuldig gebruik zal maken. Door burg. van Es van Middelhamis werd de verbouwingsgeschiedenis van „Ons Dorpshuis" vergeleken met het afschieten van een 4 a 5 traps-raket enzinspelend op het auto-instruc teurschap van de concierge dhr. Brug- geman constateerde dhr. van Es dat het Stichtingsbestuur geslaagd is voor de hellingproef door „vol gas" door te stoten om aldus de top te bereiken. „Het is een pracht stuk werk geworden" constateerde dhr. van Es over de ge pleegde verbouwing, volgens hem niet langer^ de miskleun-, maar het doelpunt van de maand. Na de bejaarden-bUjart chih te hebben uitgedaagd tot een wed strijd met het gemeentebestuur besloot dhr. van Es met de liartelijke wens dat de Nieuwe Tongenaren het verjongde gebouw zuinig zullen gebruiken ...„als dat zo blijkt te zijn dan mag U over 25 jaar weer bij ons terugkomen zegde hij dhr. Visbeen toe. Burg. Chr. van Hofwegen van Gouda van '47-'61 was hij eerste burger van Nieuwe Tonge bleek graag aan de uit nodiging gevolg te hebben gegeven en met genoegen zag hij terug op de bouw in 1950 van „Ons Dorpshuis". Na de ramp kwam er steun van het ram penfonds maar;; benadrukte dhr. van Hofwegen tot de Nieuwe Tongenaars... „zonder uw eigen enorme inzet zou het toch niet gelukt zijn. Met genoegen zag dhr. van Hofwegen terug op de tijd dat hij voor „Apollo" de grote trom sloeg toen ze na een concours door het dorp trok en op de tijd dat hij meehuppelde in het voetbal-elftal en helemaal stil werd zijn gehoor toen hij bekende dat in de Goudse ambtswoning nog heel dikwijls over die goeie ouwe Nieuwe Tongse tijd wordt gepraat. Er dienden zich, met name uit het Verenigingsleven, meerdere sprekers aan die het niet alleen bij woorden heten. Ook aannemer Mackloet bood mede na mens de onderaannemers alle Nieu we Tongse bedrijven een geschenk aan. Veel waardering was er ook voor me vrouw Bruggeman die zich dapper door de verbouwingsperiode sloeg en „Ons,. Dorpshuis" toch beschikbaar hield. Twee majorettes van „ApoUo" moes ten al kort na de opening wat bleekjes worden afgevoerd maar dat waren de enige dissonanten van de feestelijke avond. Het succesvolle kinderkoor „Jong ApoUo" zorgde voor vrolijke klanken, kortom woensdagavond was het Nieu we Tonge op zn' best. Burg. van Hof wegen zei het al, zinspelend op de t.v. uitzending van de voetbalwedstrijd Ajax-PSV: „misschien best spannend, maar 't is hier véél gezelliger De fraaie biljartzaal waarvan vooral de bejaarden gebruik maken De zaal en de garderobe werden aan de voorzijde van „Ons Dorpshuis" aangebouwd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1