kom CT TMC!C Slager Uitbener Leerling uitbener Bintje S. en Eigenlieimer S. Gaat utfouwciir verhuizen^ verbouwen of vervangen? in hartje dinteloord I^_x SLIIMG naar§9 ai a ah VI |9 ais u plannen heeft om te kopen, en of dat nu is in uw bestaande of nieuwe woning, dan is dat wel een zaak die wel overwogen dient te gebeuren, 't Is nogal wat, geld uit te geven en uw vreugde te zien omslaan in grote ergernis, d-öor 'n verkeerde koop. Tussen 4000 m2 woonideeën op 3 etage's vol woongenot, meubelen, en slaapkarriers in alle .W^oonstijlen en prijzen, tapijten, parket, gordijnen, verlichting eoz., wordt u vakkundig geadviseerd door woonadviseurs, die u niéteen vertéllen dat Slings niet alleen verkoopt, maar ook het ambachtelijk werk van tapijt leggen, meubelen stofferen en gordijnen maken verzorgd -^ door eigen vakbekwame stoffeerders en naaisters. Alles uit één;hand onder ée'n dak, dat bespaart veel geld en rompslomp en geloop. R.^ Met als ekstra zekerheid de unieke Slings garantie, SLINGS garandeert g}. u dat alle Slings artikelen voldoen aan de hoogste eisen van kwaliteit en vakmanschap. Daardoor krijgt u een onvoorwaardelijke garantie van ^tmI lOjaar tegen mogelijke gebreken in het hout of constructie. 5 jaar garantie op alle geadviseerde meubelstoffen en tapijt. En mocht u binnen 14 dagen na de.koop hetzelfde artikel voor een lagere prijs ikunnen kopen, I dan geeft Slings ühètprijsverschilterug. Dat is pas.zekerheid. tel.01672-2544 GEVRAAGD: I VLEESi^ANDEL J. ^itlJGSi^AN b.v. I LANGEWEG 24 MmDELHAKNIS TEL. 01870 - 4600 Momenteel leverbaar: Herkomst: Friese kleigrond. pootaadappelen consumptie- aar(jappelen zaaigranen bloembollen Vertegenwoordiging G. JOPPE Julianaweg 84 Melissant Tel. 01877-1323 Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S» Vrijdag 3 november 1978 Deae Traag- en antwoord-rubiiek staat geheel ten dienste van de leser die er kosteloos gebruik van kan maken, tlw vragen op velerlei gebied kont a staren aan: Redactie Eilanden-nieuwa, poaHHis 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" venneld. De vragen worden door deakimdigen bo- •ntwoord en xuUen binnen enkele we ken na de insending eomideet met ant woord ia deze rubriek werden gepubli- eeerdi ROETDAUW. Een driejarige waterwUg in mijn tuin heeft een zwarte aanslag op de blade ren. Hierbij zo'n blad. Is dit nu roet- dauw? Antwoord Dat is inderdaad roet- dauw en dit is een zwamsoort die leeft van het afscheidingsprodukt van vele insecten, zoals witte vlieg, bladluizen, dopluizen, schildluizen en woUuizen. Roetdauw komt voor op wilgen, eiken, berken, linden, pruimen maar ook op rozen, camelia's, oleanders en citrus vruchten. De besmetting kan heel goed vanaf een wilg beginnen. Aangetast blad moet u bijeenharken en verbranden. Voorts zijn er twee manie ren om de kwaal verder aan te pakken. Op de eerste plaats kunt u maandelijks spuiten met een insecticide dat dodelijk is voor de genoemde luissoorten. Op de tweede plaats zijn er middelen die min der giftig zijn en die de roetdauwzwam zélf aanpakken. Deze middelen kunt u kopen bij een tuincentrum. Ook een combinatiebespuiting is mogelijk. Om dat elk jaar nieuwe middelen op de markt verschijnen en een bespuiting thans niet veel zin meer heeft, raden wij u aan in maart a.s. te overleggen met uw leverancier-tuincentrum. FRIS UW HONGAARS OP. Al jaren lang zoek ik naar een schrif telijke cursus Hongaars, maar waar ik ook aanklop, iedereen zegt mij dat die er niet is. Antwoord Dat iedereen dat zegt, klopt. Wanneer men bijv. de Hongaarse ambassade belt, vertelt een Duits spre kende heer dat óók. En toch is die cur sus er, sinds enige tijd. Hij wordt ge geven door het Cultureel Centrum Hon garije, Prinsestraat 26, Amsterdam, tel. 020 - 265039 en kost slechts 47,50 incl. porto. Per 4-5 lessen is er huiswerk, dat u kunt opzenden naar genoemd centrum, dat ze kosteloos corrigeert. Er zijn ook studieboeken te koop, maar daarin is de voertaal Duits. Gelukkig is er ook een Nederlands-Hongaars woordenboek. Dat kost slechts 12,50. U ziet het: zelfs Hongaars leren is te doen. DIERFIGUREN. Waar kan ik plastic of gipSen dier figuren kopen? Ik zou bijv. graag twee raven hebben. Antwoord Wij hebben voor u geïn formeerd bij de fa. Breukhoven Co., Mathenesserlaan 400 in Rotterdam, tel. 010-767688, omdat die allerlei biologi sche modellen én leermiddelen voor het onderwijs vervaardigt. Van vogels zijn er wel complete skeletten of insluitingen daarvan in plastic, maar echte modellen zijn er alleen van de kip. En dat dan in kunststof. Het maken van een mal voor vogelmodellen is zó duur, dat men ze niet meer in ons land maakt. Het enige wat er voor u op zit is, dat u zélf van gips een paar raven modelleert en ze vervolgens laat drogen. Ook kunt U een houtsnijder vragen ze uit hout te snij den, maar dat zal vrij duur zijn aange zien er vele dagen werk in gaat zitten. Een andere oplossing kennen wij niet en aan een opgezet dier hebt u buiten natuurlijk ook niets. REUMA. Ik ben reumatiekpatiënt, maar ik heb 's zomers in de warmte vaak meer pijn dan 5s winters en als ik beneden ben, voel ik het ook erger dan op een kamer boven in huis.- Antwoord: Reumatiek is een kwaal waarbij kristallen van enkele zouten in weefsels achterblijven, vooral in de spieren, en daardoor pijnen veroorzaken bij bewegingen en contracties. Soms zelfs zonder dat het getroffen lichaams deel in be;weging is. Daarbij speelt de relatieve vochtigheid van de lucht die het lichaam omgeeft, een woordje mee. In de meeste huizen is de lucht op de begane grond vochtiger dan op een ver dieping. Daarom moet men niet beneden slapen en zo mogelijk in een bovenhuis wonen. Dat- juist in de zomer acute aanvallen optreden, ligt voor de hand, omdat warme lucht nu eenmaal meer waterdamp kan bevatten dan koude. Bovendien kunnen er 's zomers grote temperatuurschommelingen optreden in huis. Er zijn verschillen gemeten van circa twintig graden. Dat ligt 's winters anders, want bij een dagtemperatuur van b.v. vijf graden zakt het kwik 's nachts niet (en zeker niet binnenshuis!) naar de 15°. Een droogstokend ver warmingssysteem kan 's winters ook zijn gunstige invloed doen blijken. Tij dens vochtige zomers zult u baat heb ben van een laag afgestelde cv. of elektrische bijverwarming, zoals een elektrische onderdeken in bed gunstige resultaten heeft indien u die overdag aanzet om het vocht uit het opengesla gen bed te doen verdampen. VERGEEFS WERK. Ergens in België moet een gevelsteen te vinden zijn, waarop een neger staat afgebeeld die door een vrouw gewassen wordt. Het opschrift is: vergeefs werk. Waar kan ik die steen vinden? Antwoord: De door u bedoelde voor steling bevond zich op een uithangbord in Gent, met de tekst „In den verloren Arbeid". Als gevelsteen is daar in België geen exemplaar van bekend. Wel in ons land. Deze vermaarde steen met een naakte Moor in een tobbe, die geboend wordt door twee vrouwen in Noordhol landse klederdracht, bevond zich in de gevel van het huis Haarlemmerstraat 60 te Amsterdam. Bij de verbouwing van dit perceel is die fraaie gevelsteen over gebracht naar de buitenmuur van een uitbouw van het Rijksmuseum. Als u buiten om het Amsterdamse Rijksmu seum heenloopt, kunt u de gezochte voorstelling fotograferen. Uw speur tocht door België was dus vergeefs werk. CARAVAN VERKOPEN. Ik wil m'n caravan verkopen en een nieuwe plaatsen op de gehuurde staan plaats. Hoe kan ik voorkomen, dat de koper met de oude op mijn staanplaats blijft staan? Dat is een collega over komen. Antwoord: Bij de verkoop moet u be dingen, dat de omschreven caravan voor een bepaalde datum moet zijn wegge haald. U moet bovendien met de cam- pingbeheerder afspreken dat u deze staanplaats wilt aanhouden voor een andere wagen en hem schriftelijk mee delen op welke datum de oude moet zijn verwijderd. Als u de bevestiging van de beheerder hebt ontvangen dat de staan plaats voor u gereserveerd blijft, kunt u de koper bij betaling van de koopsom een kwitantie geven waarop nog eens uitdrukkelijk omschreven staat, dat overdracht pas plaatsvindt op het mo ment waarop deze van de huidige staan plaats verwijderd wordt. Op die dag geeft u, na verplaatsing, pas de sleutel af. Helaas werken niet alle beheerders mee, omdat sommigen zelf caravans (helpen) verkopen. In dat geval kunt u de staanplaatsverhuurder een provisie aanbieden. AUTOMUSEUM. Waar is dat Driebergse automuseum gebleven? Antwoord: Veursestraatweg 280, Leid- schendam. OUDE KIP. In een romeinse kroniek over de ger- manen las ik, dat onze voorouders in de rijndelta al zwarte kippen hielden. Waar kwamen die dan vandaan en wanneer begon men hier met kunstmatig broe den? Antwoord: Onze kippen stammen af van het Bankhivahoen, dat in oost-Azië nog in het wild leeft en tot de patrijs achtige vogels behoort. Ze zijn enige honderden jaren vóór Christus inge voerd uit het oosten. Volgens de litera tuur kenden de Egyptenaren en de Chi nezen al eeuwen eerder stenen gebouw tjes waarin eieren werden uitgebroed bij een houtvuur. In ons land is al vroeg gebroed door middel van een rot tende organische stof, zoals mest. De grote pluimveebedrijven zijn echter het eerst in Noord-Amerika ontstaan in de dertiger jaren. ONZE TROUWRING. Waarom dragen katholieken hun trouwring aan de linkerhand en niet- katholieken rechts? Antwoord: In het Romeinse keizerrijk werd een verlovingsring aan de vierde vinger van de linkerhand gedragen. Aan de 4de vinger omdat daar vandaan een zenuw naar het hart zou lopen, en links omdat een ring aan die hand minder snel sleet en beschadigde dan aan de rechterhand. De germanen namen het gebruik na de komst van de Romeinen over, maar bij hen ontwikkelde zich dit symbool tot trouwring, die dan ter on derscheiding van de links gedragen ver lovingsring aan de rechterhand werd gedragen. Dit gebruik werd na de ker stening van Europa een onderdeel van de huwelijksceremonie, maar in de 16e eeuw keerde de R.K. kerk terug tot het Romeinse gebruik en schoof men de trouwring aan de ringvinger van de linkerhand. Dit is definitief voorgeschre ven bij een pauselijk decreet uit het jaar 1614. In die tijd had de reformatie aan invloed gewonnen en namen de hervor mers bewust afstand van de voorschrif ten uit Rome. Daaruit valt te verklaren, dat de protestanten de trouwring als hun voorvaderen rechts bleven dragen, toen de katholieken de linkerhand kre gen voorgeschreven. GEVAARLIJKE HAMSTERS Ik las in een buitenlands blad, dat hamsters hersenziekten kunnen over brengen op de mens en er de oorzaak van kunnen zijn dat vrouwen misvorm de kinderen krijgen. Welke hygiënische maatregelen zijn daartegen te nemen? Antwoord: Het bericht is gebaseerd op een waarschuwing van het ministerie van volksgezondheid te Bonn (1974) n.a. V. een onderzoek van prof. dr. B. Acker- mann. Hamsters kunnen worden geïn fecteerd door muizen met een virus van de Lymphozytaire choriomeningitis, die ook op mensen kan worden overge bracht en een ontsteking in de hersenen of een vorm van hersenvliesontsteking kan veroorzaken. Huismuizen vormen de meest voorkomende gastheer van dit virus. De met dit virus geïnfecteerde hamsters worden meestal zelf niet ziek. Voor zover bekend zijn ze ongeveer acht weken besmettelijk. Besmetting van de mens werd in hoofdzaak veroorzaakt door jonge hamsters, die kort tevoren de grote fokkerijen hadden verlaten. Met zulke diertjes moet dus uit voorzorg ruim acht weken elk direkt kontakt worden vermeden. Ook huismuizen mag geen gelegenheid worden geboden met mensen of hamsters in aanraking te ko men. 4000 m2 woonideeën onder ée'n dak. Dankzij Slings is het eindeloze geloop van de ene zaak naar de andere voorgoed verleden tijd. Levering direkt aan de partikulier, franko door heel Nederland. ledere dag van 9 tot 6 geopend en op vrijdagavond tot 10 uur. Er is volop parkeerruimte vlak voor de deur, en onze gezellige koffie bar staat gastvrij voor u open. inruil oude meubelen Beste allemaal, hier zijn we dan met het eerste jeugdhoekje in de maand no vember. De tijd gaat snel, nu weer al november. De maand oktober is voorbij. De laatste week was wel wat somber, maar het was heel rustig en droog weer, al was het dan erg donker. Uitstekend weer geweest voor de landbouwers en wie er zoal met het weer te maken krijgen. Dat zijn dus ook hen die iedere dag op de fiets naar school gaan. Heer lijk weer om een eind te fietsen. Lekker vroeg donker, dus een lange avond om te studeren en raadsels op te lossen. Hier dan een leuk raadseltje, misschien voor sommigen wat moeilijk, maar daar is het een raadsel voor. NOVEMBERRAADSEL 1 1X_ I ■«^Hi M^^H i^HMB ^BHH M^IBI B X X XXX»<X>C)CX X X 1. man van Bathseba, die in opdracht van David op een gevaarlijk punt werd geplaatst en daardoor sneuvelde; bete kent zendeling; afgezant; broer van Ma ria en Martha van Bethanië; hier kwam de koningin vandaan om Salomo's wijs heid te horen en zijn rijkdom, te be zien; dal waarboven- op Jozua's gebed de maan stilstond; havenstad van Philip- pi (Hand. 16); vrouw van Abraham; Je- busiet op wiens dorsvloer David een al taar bouwde; oude profetes in de tem pel te Jeruzalem; eerstgeboren zoon van David, door Absalom vermoord; pries terstad dichtbij Jeruzalem gelegen, waar Saul alle priesters liet ombrengen; plaatsje waar Lazarus met zijn zusters woonde; stuk land dat door water om geven is; dochter van Jacob; vrouw van Nabal, later vrouw van David ge worden; zoon van Haran, neef van Abraham; (Gen.) toets - ook wel vuur- pot in stoof; zover, een grens aandui dend; gevlochten bandje, ook wel haar- vlecht. Jullie weten allemaal de bedoeling, want dit soort raadsel is al meer ge plaatst. Linksboven beginnen, en zo de lijn volgen. De laatste letter van het voorgaande woord is steeds de begin letter van het volgende woord. Bij de juiste invulling ds op de kruis jeslijn te lezen, een andere naam voor het land Kanaan. JARIGEN Vorige week verzuimd een jarige te vermelden. Gisteren, 2 november is ja rig geweest Marjoleen de Visser te Mid- delharnis. Het spijt me, Marjoleen dat ik het over het hoofd heb gezien. Maar het is beter laat dan nooit, en daarom willen wij je van deze/plaats nog har telijk feliciteren met je verjaardag. We hopen dat je een prettige en goede ver jaardag hebt gehad, en wensen je Gods onmisbare zegen toe in het jaar dat je weer mocht beginnen. Ook je ouders hartelijk gefeliciteerd met de verjaar dag van htm dochter. BRIEFWISSELING Anne Marie de Visser, Middelhamis. Je afscheidsbrief overvalt me nieit An ne Marie. Ik had dit wei verwacht. Zo gaat dat in dit leven. De één komt en de ander gaat. Ik ben er van overtuigd dat het je spijt te moeten stoppen, mij spijt het ook. Maar ik kan je standpunt begrijpen. Je bent een trouwe raadsel- vriendin geweest, waarvoor mijn harte lijke dank. Ik hoop dat het goed mag gaan met de studie, en ik wens je Gods onmisbare zegen toe op je verdere le vensweg. Want aan 's Heeren zegen is toch alles gelegen Anne Marie! De har telijke groeten hoor, misschien hoor ik nog weleens wat van je. Marjoleen de Visser, Middelhamis. Dat heeft je broertje er üiderdaad goed afgebracht, want het had ook erger kun nen zijn. Gaat het nu nog al? Ik heb het gelezen dat je overgrootvader over leden is. Wat een voorrecht als een mens zou oud mag worden hé. Dat is niet voor ieder mens weggelegd Maar tochen hij stierf! De vorige oom Ko is niet zo oudi geworden hé, daar ligt een mensenleeftijd tussen. Nog ge feliciteerd met je nieuwe neefje hoor! Conja en Licia v. d. Velde, Yerseke. Als oom Ko op al die „koffiedrinkver- zoeken" moest ingaan, dan zag hij al gauw net zo bruin als de koffie zelf. Het is heel mooi aangeboden, en ik ben wel een weinig gestreeld dat je bij het koffiedrinken om oom Ko denkt. Is het goed afgelopen met de „ballonnenwed strijd"? Eigenlijk is dat niets meer voor jullie. Zijn jullie al veel te groot voor. Of niet? Het is wel een mooi gezicht als er zoveel tegelijk de lucht ingaan. Ik weet ook niet wat jullie hond kan man keren. Vraag het eens aan „met raad en daad". Daar weten zij bijna alles. Allen de hartelijke groeten, en het beste met „fik". Connie Nieuwenhuize, Yerseke. Wat een feest is dat bij jullie geweest, zeg! Toch zal je het wel een beetje erg vinden dat Addie de deur uit is. Er zit ook wel een mooie kant aan, want nu heb je zo maar opeens een nieuv^ vakantie adres. En je hebt er al gebruik van gemaakt ook lees ik? Met mooi weer zou je dat eind best kunnen fietsen. Maar juUie houden nog een leuk ge zinnetje over. Gezelüg hé zo'n klubje. Geen ruzie maken want dat is niet leuk. Corry Kastelein, Zeist. Zo'n verbou wing brengt wel een boel rommel mee, Corry. Maar als alles achter de rug is, dan heb je het er graag voor over ge had. Het zou wel leuk zijn eens te ko men kijken, maar je moet maar niet op oom Ko rekenen hoor. Je moet anders ook al vroeg op zeg. Het zal wel erg leuk zijn om in die winkel te helpen. Je gaat dus ook op catechisatie? Die dominee ken ik wel hoor. Je kan ook weer vooruit met puzzelen. Het was nog voor een goed doel ook hé! Jan Kastelein, Zeist. Dat is wel een ingrijpende verbouwing merk ik. Corry schreef er ook over. Er komt zo wel een heel stuk bij de winkel zeg. Je kan zelf ook al wat meehelpen zeker, of mocht dat niet? Je bent wel erg voordelig aan je boor gekomen Jan. Dat scheelt nogal wat op zo'n apparaat zeg. Maar ik vraag me af, of je nu wel wat aan die boor hebt thuis. Dat hoor ik de volgende keer dan wel hé. Anne v. d. Welle, Sommelsdijk. Zo'n kopje Droste chocola zou ik best lusten en ook wel zo'n Weespermop! Daar ben ik zelfs dol op. Je weet dtis waar je ze kwijt kunt als er over zijn. Dat was een hele „beestenboel" bij jullie op school. Wist niet dat „wandelende takken"'ook meedoen aan dierendag. Echt niet gewe ten! Al wordt de orgelles moeilijker, volhouden hoor! Je wordt misschien nog wel eens organiste in de kerk. Dan kom ik vast bij je luisteren. Lenie Lodder, Sommelsdijk. Wat een leuk schrijfpapier, heb jij zeg. Heeft dat meisje even een leuk hoedje op. Heb je er zelf ook zo één? Wat zijn die „Sommerdiekers" muzikaal zeg. Hoeveel van die boeken moet je'doorwerken Le nie? Ik denk dat je ook wel goed zal kunnen zingen, dat gaat meest gelijk op, hé. Was er nog wat te winnen met die rebus in de schoolkrant, of staat die er zo maar in. Voor jullie is zo'n rebus- je maar een klusje! Ingrid Tuinenburg, Middelhamis. Kijk, dat zou voor oom Ko niets zijn Ingrid; zo uit je bed het water in. Br., de rillingen lopen over m'n rug als ik er aan denk. Hoe was het in Limburg? Lenie schreef ook al over die „toetsen". Krijgen jullie weer rUluigen van. Ik niet hoor! Je bent dus ook op de M.V.? Daar is ook nog wel wat te leren, dat merk ik wel. Het zullen best leuke do zen zijn, als je er de juiste kaarten maar voor gebruikt. Hoor ik nog iets over de „schoolzwemwedstrijden"? Piet Hoogesteger, 's Gravenpolder. Dat is erg jammer Piet dat je er ook een pimt achter gaat zetten. Als ze dat allemaal doen schiet er niemand over. Maar je hebt er ook je reden voor. Alles bij elkaar genomen heb je het wat te druk, en ook weer in de gladiolen. Je bent een echte sjouwer Piet. Ik wens je van harte Gods onmisbare zegen toe in je verdere leven. Hoop dat je berei ken mag wat je plannen zijn. En toch heb je weer om oom Ko gedacht, want je hebt weer voor een opvolgster ge zorgd. Zij is van harte welkom in onze raadselhoek. Hoop dat ze een trouwe FRIESE COÖPERATIEVE HANDELSVERENIGING VOOR ZAAIZAAD EN POOTGOED G.A. DE "Z.P.C." opvolgster mag zijn. Mijn hartelijke dank Piet voor je trouwe meedoen aan onze raadsels. Allen de hartelijke groe ten hoor! Allemaal. Hiermee zijn dan alle brie ven beantwoord. Het was nog al wat zo' bij elkaar, hé. Het laatste vakantiever slag volgt hieronder. Misschien komen er nog wat „herfstvakantieverslagen", maar dat ziet er niet naar uit. Afwach ten dus. Allen hartelijk gegroet hoor! Oom Ko. VAKANTIEVERSLAG Met 10 mensen zijn wij op vakantie geweest. Het was erg leuk. We zijn naar Noorwegen geweest. We ;zijn uit Duitsland met de nachtboot ge gaan, en zijn er in Zweden weer afge gaan. Toen we in Noorwegen kwamen lie pen er allemaal koeien, schapen, paar den en geiten over de weg. Toen wij bij het huisje kwamen zijn we gaan uitladen. Dat was vlug ge beurd. Die avond kwamen er op eens 11 koeien het paadje waar wij aan woon den, oplopen. Het bleek dat die koeien van de me vrouw van ons huisje waren. Die kwamen iedere avond om gemol ken te worden. En 's nachts bleven ze op stal. Mijn zussen en broers zijn veel wezen wandelen. Bij ons huisje was een beek, waar wij een bootje in hebben gevonden. We hebben dammen gebouwd, en daar het bootje tussen door laten varen. Wij hebben op een dag 400 km. gere den. Toen zijn we in de sneeuw geweest. Daar hebben wij sneeuwballen gegooid. Op een dag zijn wy naar een kudde geiten geweest. Wij lieten de deur van de auto open staan. En de geiten gingen in de auto zitten. We hebben ze In de auto. gevoerd en ze eruit gejaagd. En toen zijn ze naar ons huisje ge gaan. Cora van Rossum.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 10