EBUVIIDEil tllEUWS Raad Goedereede staat stil bij 25-jarig jubiieum wetbouder L Visser Zo ging hei toen in ÊfÊidtieiitarnis De bouwmeester en zijn bruid 2e blad Dinsdag 31 oMober 1978 No. 4738 Korfbal nieuws Vanaf heden is onze zaak 's maandags de hele dag gesloten. Openingstijden Dinsdag t.e.m. domderdag van 8-12 en 1-6 uur. Vrijdag van 8-12 en van 1-9 uur. Zaterdag van 8 tot 6 uur. Firma W. A. den Hertog Co. Westhavendijk 43 - Dirksland Tel. 01877 - 1968 - 2544 Nieuw bestuur P.v.d.A. IViiddelharnis Bescherming van Kamerplanten in de wintermaanden HERFSTGLORIE Herinneringen van oud mandemaker H. Dubbeld ^;W:'^^S??;-^^;Mi^ „Dhr. Visser is al vijfentwintig jaar vanachter het heek'ie" (hekje) zo werd donderdagavond gekscherend het zUve- ren jubUeum van weth. Visser getypeerd Kort na de ramp van 1953 stapte dhr. Visser de gemeentepolitiek binnen en nadien is hij in Goerees' raadsgebeuren een markante verschijning geweest; vandaar dat er donderdagavond uitvoe rig bij de bereikte mijlpaal werd stilge staan. Met name deed de raadsvoorzitter burg. van Velzen dat, van harte, dat mag gezegd, omdat dhr. van Velzen deels ook uit eigen waarneming wist met hoeveel enthousiasme en voortva rendheid dhr. Visser heeft gewerkt, met name ook in de jaren na de ramp toen het zwaar getroffen SteUendam aan een periode van opbouw begon. „U hebt SteUendam zien ondergaan maar U hebt ook aan het herrijzen mogen meewer ken", stelde dhr. van Velzen vast, we tend met hoeveel ambitie dhr. Visser dat deed. Zijn raadslidmaatschap begon in oktober '53. Hij werd toen gelijk tot wethouder benoemd en bleef dat met uitzondering van de periode 1966 - 1970 ook in de nieuwgevormde gemeente Goedereede. Dhr. van Velzen meende de jubileren de wethouder het best te lomnen typeren door op hem het Latijnse gezegde „een gezonde geest in een gezond lichaam" toe te passen. Het gezonde lichaam is voor ieder waarneembaar en van de ge zonde geest kon 'de voorzitter getuigen vanuit de vele collegevergaderingen. Dikwijls had de voorz. daarin de indruk gekregen dat de bruinverbrande wet houder zich een gekooide vogel voelde en hij had dan ook meermalen büjk ge- geven een uitgesproken hekel aan ve lerlei ambtelijk gedoe te hebben waar na hij dan w^eer door de overige leden van het college in evenwicht moest worden gebracht. „Uw heldere geest doet dan ook een frisse wind waaien door de ambtelijke stukken", zo com plimenteerde hem de voorz. Spr. bleek alle bewondering te hebben voor dhr. Visers' lijfspreuk, „voor niemand te wij ken" al tekende hij daarbij aan dat dat niet van toepassing is bij ziekte en bij politieke verandering. Dhr. van Velzen hoopte dat dhr. Visser zowel voor het een als voor het ander wordt gespaard en dat hem nog vele gezonde en be stuurlijke goede jaren zullen wachten. Hij bracht hem voor al het verricht© werk hartelijk dank namens het ge meentebestuur en' namens de gemeen schap van Goedereede. Het traditioneel geworden wandbord werd ook ter her innering aan dhr. Visser overhandigd. Gelukwensen. De raad sloot zich graag bij de geluk wensen van de voorzitter aan en una niem bleek de waardering voor dhr. Visser groot te zijn. Daarvan maakte o.m. dhr. A. de Jong (S.G.P.) gewag, de hoop uitsprekend dat de verwachting van dhr. Visser ook in de toekomst van Boven nioge zijn, ge volgd door dJir. van Oosterom (PCP) van wie de aan het begin van dit ver slag geciteerde uitspraak was. „Visser is in '53 vanachter 't heek'ie e'komme en je kriegt t'm d'r niet meer achter", zo had dhr. van Oosterom uit de volksmond vernomen. „U hebt zich metterdaad ge weldig verdienstelijk gemaakt", erken de dhr. van Oosterom, zijn fractiegenoot onder de zegen des Heeren nog vele goede jaren toewensend. Mevr. Grinwis (P.v.d.A.) bleef even min achter met een hartelijke geluk wens al herinnerde ze eraan met dhr. Visser meermalen de degens te hebben gekruist. Ook dhr. J. C. Komtebedde (WD) maakte gewag van een prettige samenwerking en een zo grote waarde ring van de wethouder dat hij bij de laatste wethoudersverkiezing ook.de beide WD-stemmen op zich heeft ver zameld. Beantwoordin g. „Het zijn bewogen jaren geweest", zo begon dhr. Visser zijn dankwoord, terug ziend op vooral het begin van de voor bije periode waaruit hij tal van soms amusante voorvallen naar voren haalde. Toen de gevolgen van de ramp waren weggewist dienden zich weer de proble men van de komende samenvoeging aan en daarmee ook de vraag waar dan wel het gemeentehuis zou komen. In dat al les betoonde dhr. Visser zich een weer bare figuur en met smaak dacht hij te rug aan de dag waarop de toenmalige RTM-directeur de schooljeugd naar het huis van dhr. Visser had gestuurd om hem verantwoordelijk te stellen voor de maatregel dat de tram over de door de ramp getroffen rails niet harder dan 20 km mocht rijden. „Ik heb ze toen die dag allemaal vrij gegevenl" herinnerde zich dhr. Visser. Komisch was ook de typering van de 5 burgemeesters die hij in zijn ambts periode heeft meegemaakt:" de een wil de een toren bouwen, de ander wilde een stad afbreken, de een zong van het stü- le dorpje en de ander wilde er grote we gen doorleggen. De een was al zeeziek als hij nog maar water zag en de ander yoer met „de Hoop" naar de visgronden. De een reed hard en de ander nog har der. Ik heb er met blijdschap zien ko men, met nog groter blijdschap zien gaan, maar ik heb er ook gezien die met tranen in de ogen afscheid namen". Niet minder humoristisch was de ma nier waarop dhr. Visser verbeeldde hoe men in raadsverband aan elkaar gaat wennen; „...als de oude heer Grinwis z'n hoofd schudde dan wist je dat het „te diere" was, als mevr. Grinwis haar haar omhoog streek dan kwam haar vraag; als Oosterom voorover ging zitten en z'n oogleden sneller knipperde dan wil de hij het woord en Bruggeman gaf dat te kennen door in omvang toe te nemen en op te rijzen als een Phoenix". Voorts sprak dhr. Visser zijn bewonde ring uit over coUega-wethouder Voogd die nooit kwaad maar alleen wel eens verdrietig is, waardering gaf hij nu ook te kennen voor het werk van de diverse raadscommissies en voor de pers van wie hij wist dat getracht wordt zo eer lijk mogelijk verslag te geven. „M'n mooiste dagen zijn die geweest waarop ik iemand kon helpen maar dat wordt moeilijker omdat ook wij beladen worden met wetten en verordeningen", verklaarde dhr. Visser, zijn dankwoord beslmtend met Hemj dank te brengen van Wie hij weet alle krachten ontvangen te hebben en die ook voor de toekomst van Hem te verwachten. „Voor mij was het geen offer, zo het dat al geweest is dan is het dat voor mijn gezin geweest", zo besloot dhr. Visser. THOLEN Benzine gestolen. In de Venkelstraat is dezer dagen uit een geparkeerde auto ongeveer 20 liter benzine gestolen. De van een slot voorziene benzinedop was opengebroken. Daders onbekend. Good-Lucfc 1 sterker dan Kinderdijk 3 In een uitwedstrijd speelde Good-Luck 1 degradatiekandidaat Kindeardijfc 3 naar een 5-8 nederlaag. De reserve van Good-Luck Oranje- Wit 2 op bezoek, de thuisclub moest op nieuw de pimten afstaan. In de begin fase was het een gelijkopgaande strijd, echter bij 3-3 kwam de beginaanval weer voor de korf en zij hadden maar twee kansen nodig om de stand op 3-5 te brengen, ruststand 3-6. Als eindstand van deze uiterst spor tieve wedstrijd noteerde men 7-12. Voor Good-Luck scoorden: Lau Mln- heere, Jan Leentjes, Ditty Grootenboer 2 X en Leen van Antwerpen 3 x. Good Luck 3 verloor op eigen veld met 1-8 van VIOS 2. Piet Dubbeld wist met een strafworp de eer voor Good- Luck te redden. Kinderdijk 3 - Good-Luck 1 5-8 Good-Luck speelde al direkt in hoog tempo en zeer aanvallend. Dit leverde goede kansen op en het was Leo' Boe ter die de score opende en met een fraaie doorloper 0-1. Kinderdijk bracht de stand even later weer in evenwichtmet een afstand schot 1-1. De beginverdediging kwam nu in de aanval en draaide goed, in de 20ste minuut kon lemke Huizer de stand op 1-2 brengen nadat de bal bij het uit verdedigen was onderschept. In de 25ste minuut kwam Jan Verha- ge vrij en scoorde van afstand 1-3. Kinderdijk scoorde direkt na de vak wisseling maar Good-Luck bleef in hoog tempo spelen en zat fel op de bal. De aanval wist de bal goed rond te spelen, maar konden de liansen niet goed benutten. Ruststand 2-3. Na rust bleef Good-Luck de meerde re en er werd Kinderdijk weinig speel ruimte gegeven, zodat zij niet in hun spel konden komen. In de 5e minuut vergrootte Wim Snijder de voorsprong met een doorloopbal 2-4. De beginaan val kwam nu voor de korf en liet er geen gras over groeien. In de 10de minuut was het opnieuw Leo Boeter die wist te scoren en zo de stand op 2-5 bracht. Good-Luck ging nu nonchalanter spelen en gaf Kinderdijk meer ruimte wat tot gevolg had dat zij met twee afstandschoten de stand op 4-5 konden brengen. Gelukkig had Good-Luck op tijd in de gaten dat het op deze manier de kost bare punten zou verspelen en gingen opnieuw op de bal jagen. lemke Huizer bracht nu met een af standschot de stand op 4-6. Good-Luck bleef aandringen en Wim Hobbel maakte 4-7 uit een vrije bal. In de 42ste minuut scoorde Wim Hobbel opnieuw, dit maal met een afstandschot. In de slotfase bepaalde Kinderdijk de eindstand op 5-8. A.s. zaterdag speelt Good-Luck 2 thuis tegen koploper V.I.O.S 1! Aan vang 15.00 uur. Op de 26 oktober j.l. druk bezochte jaarvergadering van de P.v.d.A. afde ling Middelhamis, is een nieuw bestuur gekomen, met welke als volgt is samen gesteld: dhr. A. Langerak, Somm,eisdijk - voor zitter, dhr. W. M. J. A. Schouten, Midaeilhamis_ secretaris dhr. H. V. d. Veer, Sommelsdijk - pen ningmeester. Leden: Mevr. E. A. Damen-de Koning, Middel- harnis Mevrouw J. Mouw.-Koole, Nieuwe Tonge Mevr. Slooter-van Vliet, Middelhamis dhr. J. Springvloet-Dubbeld, Middelhar- nis dhr. J. C. V. Ouwerkerk, Middelhamis dhr. J. Luyckx, Middelhamis. Afgevaardigden voor de federatie: mevr. F. W. Tiggelman-Kievit. mevr. M. E. Schouten-Schaapsveld. Wanneer op de markt of bij de bloe mist, poptplanten worden gekocht, komt het veelvuldig voor, dat de planten reeds zijn aangetast door luis, spint, wit te vlieg, enz. Ook al ziet men dit niet, de eitjes zijn dikwijls op de planten aanwezig. Zo dra de planten in de warme kamer ko men, gaan de luizen, spint, witte vlieg e.a. zich langzaam maar zeker ontvsnk- kelen en de planten kwijnen hierdoor weg. Ook in de wintermaanden zal men hierop moeten letten en de bestrijding hiertegen ter hand nemen. ledere huisvrouw is trots op haar planten, maar al te dikwijls gaan prach tige planten als gevolg van luisbezet- ting, spint e.a. verloren. Dit kan op een eenvoudige manier voorkomen worden. Wanneer er om de 10 of 14 dagen een bespuiting met Pokon Plantenspray plaats vindt, is men van alle onheil verlost en komen de planten mooi en gaaf de winter door. Dit beschermmid- del is niet giftig! Wil men plezier van zijn planten be leven, dan houdt men ook^met boven staande rekening. OUDDORP Dankuur voor gewas en arbeid Geref. Kerk Vrijdag 3 november 7.30 uur ds. H. J. van Dalen van Zuidland. STAD AAN ^T HARINGVLIET Dankstond voor gewas en arbeid Woensdagavond 7.30 uur wordt in de Geref. Kerk een dankstond gehouden, waarin hoopt voor te gaan ds. J. G. Arensman van Kamperland. Het vonkt in de platanen, de herfstzon stookt het vuur. Hij smeedt de gouden bladen die huppelen op de paden en vallen uur na uur. Een feest voor blijde ogen die late zonnegloed. Die lanen maakt tot zalen waar gouden lovers pralen in rijke overvloed. Een feest voor wie geloven in Scheppers Majesteit. Dat Hij voor hen die treuren wijd open zet de deuren van d' eeuw'ge heerlijlüieid'. (Matth. 5 4). Lanerta. THOLEN Teveel alcohol. De politierechter te Middelburg veroordeelde donderdag L. D. tot twee weken gevangenisstraf en twaalf maanden niet rijden, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. L. D. was op 11 juU in de omgeving van Oud Vossemeer aangehouden. Bij controle bleek hij een alcoholpromilage te hebben van 2.66. J. W. uit Scherpenisse werd veroor deeld tot 1.000,boete en een rijont zegging van zes maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. J. W. was op 9 juli bij St, Maartensdijk aangehouden. Hij bleek een alcoiholpromilage te hebben van 1.47. Collecten. Dierenbescherming. De ge houden collecte voor de dierenbescher ming bracht te Tholen 753,20 op, in Oud Vossemeer 153,79, in St. Annaland 350,40, in Stavenisse 206,48, in St. Maartensdijk 355,54 en in Scherpenis se 64,42. In Poortvliet werd er geen collecte gehouden. SCHERPENISSE Vrijspraak. Omdat de autobestuurder A. A. V. in de Van Dishoekstraat te VUs- singen onvoorzichtig enkele fiesters in een file zou hebben ingehaald moest hij woensdag zich verantwoorden voor de kantonrechter te Middelburg. Na ge hoor van getuigen eistte de Officier van Justitie een boete van 100,De kan tonrechter betwijfelde of de autobe stuurder wel de enige was die schuld had, omdat de fietsers C. van den B. en A. P. S. elkaar blijkbaar ook inhaalden en weinig ruimte overlieten aan de auto bestuurder. De kantonrechter kwam daarom tot vrijspraak. 4 Ik keer nu terug naar de tijd dat ik bij mijn vader begon te werken. Ik was al een paar maanden van school, ook toen ik nog school ging was ik na schooltijd altijd in de mandenmakerij, ik moest dan van de manden, die klaar waren de eindjes teen die nog uitstaken, met een snoeimes afsnijden, dat ging als men het geleerd had heel vlug, maar als ik niet goed oplette, sneed ik wel eens in mijn vinger. Maar de manden die er waren moesten toch afgesnoeid worden. Een doekje om de bloedende vinger, een vingersluifje er om heen, en het snoeien kon weer doorgaan. U begrijpt wel dat het er nu niet makkelijker mee ging. 't Was gelijk een lesje om beter op te letten. Het was in mei 1908 dat ik het plaatsje van mijn broer die naar Am. ging innam. Even wU ik hier tussen voegen, mijn br. is 10 jaar geleden te Vitsburg, een plaatsje in de Staat Mich, op 83 jarige leeftijd overleden, terwijl zijn vrouw 2 jaar eerder overleden was. Wij hielden altijd door schrijven kontakt met elkander, de laatste jaren iedere maand per lucht post. Hij heeft wel eens geschreven; zo ver ik weet is er niet een manden- makersbedrijf in Am. en ik denk dat het in Holland, mettertijd ook wel zo zal zijn Het ziet er wel naar, dat hij dat goed gezien heeft, op ons eiland is er niet één meer, en op Schouwen en Duiveland waar voorheen ook mandenmakerij en waren ook niet één meer. Dat was in die tijd toen ik het vak leerde wel anders. In Middelhamis waren er behalve wij, nog 4. Ik zal ze even noemen: Piet v. d. Nieuwendijk die ook nog enkele jaren met een paar zoons gewerkt heeft; Willem Jongejan (enkele jaren voor de oorlog vertrokken naar f am. te IJmuiden, bij hem werkte Brampje Strong een half invaliede mannetje; dan Joh. Versprille hij werkte alleen in een schuur op de Achterweg, daar toen Notaris Van Buuren woonde. Ook nog WiUem Huisman, hij woonde op de Zandpad en werkte thuis op de zolder, het was, daar nu de Stoffeerderszaak van Campfens is. Die maakte meest fijner werk, zoals wasmanden, boodschappenbennetjes, luierbennen, Jdn- derwiegen, boterkorven, eierkorven enz.. Dat soort werk wer(i altijd van witte teenen gemaakt. Witte teenen waren gewone teenen, maar geschud, dus de groene bast er af. Hoe dat schillen ging, zal ik even schrijven. Het werd gesneden ook wel gehakt, als het blad gevallen was; dat werk deed men van november tot begin maart, teenhout behoort tot de wUgensoort, men had daaronder ook nog verschillende soorten, ik zal er enkele noe men: Katleen, meest, en het liefst door mij gebruikt, dan nog een paar soorten die ook goed waren om manden te maken, zwarte driebast een stug soort teenhout; Oostenrijks grauw een soort, de naam zegt het al, uit Oostenrijk afkomstig. Bufteen een taaie teen maar meest dienstig om te schillen voor witte teen. Dan vooral vroeger rode teen, ze waren niet zo glad, en daarom bij de mandenmakers niet erg gewild. Om nu teen te schillen gebruikte men het mooiste en taaiste teenhout. Men sneed of hakte het in februari als het geen strenge winter was, ook wel vroeger. Dan werden die teenen uitgepoot, in laag gelegen vochtige grond, liefst op terreinen die met de vloed even onder water kwamen,, zoals je dat vooral vroeger veel in de Biesbos had. Die teen die groen gehakt was, dus levend hout was, ging in april, soms in maart al uitbotten. Nu is het zo, dat weten we allen wel, als in het voorjaar de bomen of struiken gaan uitbotten, dan komt er ruimte tussen de bast, het wordt dan wat vochtig onder de bast, zo ook met de gepootte tenen er komen dan katjes aan en in april gaan ook de knopjesi voor de jonge blaadjes zich ontplooien, dan is het tijd om de teen te schülen, dat werk heeft plaats in 't laatst van april tot in 't laatst van mei Dat is een heel werk, nu gaat dat voor de witte teen en Bufteen die nog verwerkt worden machinaal, maar in de tijd toen ik bij mijn le verancier in het voorjaar mijn nodige teenhout ging inkopen ging dat alles nog zonder machines. Ik heb gezien dat er wel 20 Ambonezen aan het schillen waren, een voor een, werd ieder teentje, dikkere en fijnere een paar keer door een ijzeren tang getrokken. Dat was toen te Vlijmen. Bij 's-Hertogenbos was daar toen een kamp van Ambonezen. Het was slecht werk voor de handen, als men het dagenlang doet, dan krijgt men er klo ven van in de handen. Toen ik bij dat werk kwam kijken, lagen er al en kele Ambonezen tussen de rijen teenhout te rusten, ze lieten mij hun han den zien, en zeiden dat hun handen te veel pijn deden om. te werken, ze hoopten al, het was in het laatst van mei, op de kersenpluk. Ik noemde daar ook Bufteen, dat ik ook geschilde teen, maar die wordt dan eerst in grote ijzeren bakken, nog met de bast er aan gekookt, en dan geschild, vandaar krijgt ze die oranje bruine kleur, die wordt meest ge bruikt voor lux werk, boodschappenmandjes, bloemenmandjes, fruitmand- jes enz. ook veel voor hondemanden. Nu keer ik terug tot de tijd toen ik het vak ging leren. Het was toen nog de tijd dat voor bijna alles manden gebruikt werden. In Rotterdam en ook wel in andere plaatsen, had men mandenmakerij en, die met 10 tot 20 man personeel werkten, er was toen een drukke export van groente, peentjes en aardappelen, naar Engeland. Dat werd allemaal verzonden in grote manden, de manden waren rond, er ging een rond deksel op, dat werd met garen vastgemaakt, men ge bruikte daar een lange naald, met een wijd oog voor, een zogenaamde paknaald. Zo'n naald was dik en wat gebogen zodat men zonder gevaar voor breken de naald en het garen door de mand en het deksel kon steken. Die manden werden gewoon genoemd pakmanden, ze waren van verschil lende grootte, daar peeën of aarpels iti vervoerd werden, waren natuurlijk kleiner als daar waar groente in verzonden werd. Ik heb ze nog helpen maken, wij maakten ze alleen als het met ander werk slap was want er was heel weinig aan te verdienen, de grootste soorten kostten toen maar, met deksel erbij 12 of 13 stuivers, daar moest de vracht nog af voor de beurtschipper die ze vervoerde naar Rotterdam. De mandenmakers buiten het eüand werkten veel per stuk, dat betekent dat ze wisten hoeveel ze aan een mand die ze maakten aan loon verdien den. U begrijpt wel dat ging dan tegen elkander op, om maar per dag of per week de meeste manden te maken. Men gunde zich bijna geen tijd om te eten of te slapen. Het was in die tijd, dat weten de oude mensen nog wel lange dagen, hard werken, om een klein weekloon te verdienen, en vooral de mensen, met nog kleine of scHoolgaande kinderen maakten wel moei lijke tijden mee. Men was in die tijd geboren en groot geworden, dus men wist van geen beter tijd, zodat de mensen, algemeen genomen, nog -tevre- dener waren dan velen in onze weeldetijd. Ik zal nu wat vertellen waarin hoofdzakelijk het werk bestond dat in mijn vaders mandenmakerij ge maakt werd. De hoofdtakken van bestaan waren toen Landbouw en Vis serij. Sommelsdijk landbouw, Middelhamis hoofdzaak visserij. Voor beide bedrijven werden veel manden gebruikt. In de landbouw werden nog geen machines gebruUrt. (Wordt vervolgd) VERVOLGVERHAAL P. de Zeeuw J.Gzn. Historisch verhaal uit de Middeleeuwen Ultgevery „De Banier" 8 Zo'n bouwwerk als waarvan Frederik droomde, zou schatten verslinden, dat wist de kerkvorst best, maar dat achtte hij geen bezwaar. De beminde gelovigen zouden deze lasten graag genoeg dragen, meende hij. De toren zou immers ge bouwd worden ter ere Gods. Op bisschoppelijk bevel werd het be sluit tot het bouwen van een Domtoren in die kerken bekend gemaakt. Ook in het verre Henegouwen werd men met het plan van de Utrechtse bis schop bekend gemaakt. Op een zondagmorgen werd het ook afgekondigd in de kerk van het dorp, waar Maarten Gevaerts woonde. Het merendeel van de kerkgangers liet dit bericht 'steenkoud. Aan de mededeling, dat er in Utrecht een Domtoren gebouwd zou worden, werd nog toegevoegd, dat alle bouw meesters van d© christenheid werden opgeroepen, om hun bouwplannen in te zenden. Op een nader te bepalen- dag zouden de ingezonden plannen aan het oordeel van een vergadering van deskim.digen worden onderworpen en de man, wiens plan werd gekozen, zou de bouwmeester van de Domtoren van Utrecht worden. Zoals gezegd trokken de meeste kerk gangers zich niets aan van de bisschop van Utrecht en zijn bouwplannen. Maar in de uiterste hoek van de kerk werd een jongeman op het horen van deze boodschap beurtelings bleek en rood. Maarten Gevaerts was gewoon, als de kerk uitging geduldig te wachten tot Maria van Ath naar buiten kwam, om dan in het voorbijgaan nog een paar woordjes met haar te praten. Maar vanmorgen gunde Maarten zich daarvoor de tijd niet. Nu was er maar één gedachte, die hem bezighield. Zou hij het eens wagen een plan te ontwerpen voor die Domtoren en zou hij het dan durven inzenden? En als dat plan dan eens gekozen werd? O, als dat gebeurde, zou de tijd van roem, waarnaar hij zo verlangde, zijn aangebroken. Die toren zou hem een beroemd man maken en Maria van Ath zou zijn bruid worden. Zijn plannen lieten heb geen ogenblik met rust. Hij werd er opge wonden en zenuwachtig van. Reeds een uur nadat hij uit de kerk was thuisgekomen, klopte hij aan de deur van de cel van broeder Clement. Hij trof het niet best, want de monnik lag geknield voor zijn stoel en was ver diept in zijn gebeden. Maarten begreep, dat hij hem hierbij niet mocht storen en enigiszins teleurge steld ging hij heen. Jammer, hij had zo'n grote haast. Peis tegen de aV'ond klopte hij weer aan. De pater ontving hem heel hartelijk en met grote opgewondenheid vertelde Maarten hem zijn plannen. „Stel u eens voor, eerwaarde zo ein digde hij zijn verhaal als het plan, dat ik wil inzenden, wordt aangenomen, dan ben ik in één slag beroemd en dan wordt Maria mijn bruid". Zo, eindelijk was hij uitgepraat. Vol verwachting keek Maarten de monnik aan. Wat zou pater Clement wel zeggen? Maar de monnik schudde langzaam het grijze hoofd. „Voor zo'n ontzaglijk plan is de tijd nog niet rijp, mijn zoon", zei hij bedaard. „Maar eerwaarde vader, ik maak toch zulke goede vorderingen", zei Maarten teleurgesteld. „Dat weet ik welrnijn zoon. Maar ge loof me, het ontwerpen van een plan voor de bouw van een Domtoren te Utrecht is te hoog gemikt, dat gaat jouw krachten verte boven Maarten!" „Maar ik mag het toch wel proberen, vader, vroeg Maarten, al een heel beetje gekalmeerd door de opmerking van de pater. Proberen kan ik het toch alicht. U weet, dat ik beroemd moet worden, als ik ooit Maria mijn bruid zal kunnen noemen". „Ik hoor daar weer een verkeerd Woord zei Clement Jij hebt het nog maar steeds over beroemd worden. Dat is ver mis. Jij jaaét naar ijdele roem mijn zoon. Als jij dit trotse werk wüt ondernemen tot de eer van God, dan zou ik je graag mijn zegen geven, maar nu kan ik dit niet doen". Maarten dacht enige ogenblikken na. Toen zei hij: „Dan zal ik het zonder uw zegen gaan proberen, eerwaarde va der. Maar ik wil beslist trachten bouw meester te worden van de Domtoren te Utrecht. Het is mijn vaste voornemen en daarvan ben ik niet af te brengen". De pater zuchtte diep. „Maarten begon hij ik ben slechts een sterfelijk mens en God heeft mij de gave der profetie niet gegeven. Maar een bang voorgevoel zegt mij, dat deze Dom toren jou in het verderf zal storten". „Kom kom, eerwaarde vader, nu ge loof ik, dat u schromelijk overdrijft. U moet niet zulke sombere voorspellingen doen. U is zwaarmoedig en dat komt omdat het zo donker is in uw cel". Uit een nis in de muur haalde Maar ten nu een zware koperen blaker te voorschijn en nadat hij de kaars, die daarin stond, had aangestoken, vertrok hij, terwijl hij de monnik goede nacht toewenste. Reeds de volgende avond trad Maar ten in het huis van de smid. De hele dag had het grote plan door zijn hoofd rondgespookt en toen de avond viel moest hij naar Maria. Zij zat aan het spinnewiel, terwijl haar vader van zijn vermoeiende dag taak zat uit te rusten in een lompe arm- stoel. Maarten begroette vader en dochter heel beleefd, maar in de groet voor Maria klonk een bijzondere warmte in zijn stem door. Het meisje bood hem vlug een stoel aan. Aanvankelijk liep het gesprek lange tijd over onverschillige zaken, maar ein delijk wist Maarten er zo'n wending aan te geven, dat hij gelegenheid kreeg met zijn geliefde plannen op de proppen te komen. „Wat heeft de priester zondag in de kerk een mooie afkondiging gedaan, baas Van Ath zo begon hij vindt u ook niet?" De smid, die direkt door had, waarop Maarten doelde, deed alsof hij hem niet begreep. „Een schone afkondiging? vroeg hij. Ach, de priester heeft vaak zoveel af te kondigen,d at gaat gewoonlijk bij mij het ene oor in en het andere oor uit. Wat had hij dan nu weer te zeggen?" „Heb je dan niet gehoord, dat hij bouwmeesters opriep om in Utrecht een Domtoren te bouwen?" „O bedoel je dat? Ja, dat heb ik wel gehoord, maar hoe kun jij dat nu een schone afkondiging noemen? Dat is een zaak voor bekwame architekten en kun dige bouwmeesters". „En voor mij!" vulde Maarten driftig aan. Een moment keek de smid hem met ongelovige blikken aan. „Voor jou?" vroeg hij toen langzaam. „Ja zeker voor mijklonk het met vuur. „Die afkondiging heeft mij ineens uit de moeite geholpen. Ik ben van plan een tekening te ontwerpen en dan ding ik mee. Als mijn ontwerp aanvaard wordt, ben ik de bouwmeester van de Domto ren en dan is mijn toekoifist verzekerd". Met een van geluk stralend gezicht deelde Maarten zijn plannen aan de smid mee. En het leek wel if de glans van zijn gezicht door het gelaat van Maria werd opgevangen. Vol bewondering en vol trots keek zij Maarten aan. Wat durfde die jongen! O, als dat plan toch eens gelukte. Wat zou zij dan trots kunnen zijn op haar bouwmeester. Maari n het volgende ogenblik be strafte zij zichzelf weer. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5