25-jarig bestaan „Beter Wonen" Blijdschap in Herv. Gém. Meiissant om Verenigingsgebouw „De Poort" kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys a^ Dierenbescherming r i^<jS^ 51e j> Dinsdag 31 oiktober 1978 No. 4738 cam. STREEKBLAD QP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijta tweemaal per weekdinscU^- en vrijdagavond GOEDEREEDE •k Feestgangers kennen dezelfde zorg; de woningen worden te duur Proficiat met G.A- 2 Zingen voor de kericteiefoon HERDENKING REFORMATIE IVIIDDELHARNIS Joy rider In slaap 50 meter over vangrails Vereniging voor natuur- en landschapbe- scherm ing op Goeree Overflakkee in oprichting Prijswinnaars bij Overwoei en Struijk Spel- en volleyinstuif EXTRA KERKDIENSTEN GEKEFOBM. GEMEENTEN Wapens en munitie in beslag Vrijdag opening politiebureau Ouddorp GOEDEREEDE POSieOX 8 -> MUXDELHABNIS BedacUe en adverterities: Kantoor Lanigeweg 13, Samimeladijk Tel, (01870) 28 29 Na 9 uur (01870) 33 92 Giro 187830 BankBabo MiddeHhamda na 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. By contract ^pedaal tarief. De herdenking van het 25-jarig be staan van de Woningbouwver. „Beter Wonen" te Goedereede heeft er j.I. vrijdag voomameiyic toe gediend dat de flaltkeese betrokkenen bij de woning- bouwcorporaties elkaar weer eens ont moetten en de kans Iiregen elkaar een hart onder de riem te steken. Het is de heren een voortdurend© zorg de woning nood zoveel mogelijk te lenigen en dat is een zó inspannende zaak dat dhr. Stuurman uit Middelhamis durfde vast te stellen dat je eigenlijk een beetje ge tikt moet zijn om het vol te kunnen houden De humeuren van de heren bleken er toch nauwelijks onder geleden te heb ben, al leek dhr. Hoogeraad, voorzitter van „Beter Wonen" wat zorgelijk toen hij voorvallen en prijzen uit het verle den opdiepte om successievelijk vast te moeten stellen dat het steeds moeilij- ked en duurder wordt en dat het men selijk aspect te weinig aandacht dreigt te krijgen. Met waardering zag dhr, Hoogeraad terug op het pionierswerk dat destijds was verricht door o.m. de heren Brinlanan, Keijzer, BiUekes, Keij- mel en Noorthoek en het kon een glim lach tevoorschijn halen te horen hoe in 1959 zes jaar na oprichting de eer ste schrijfmachine was aangeschaft. In het beginjaar was het dhr. L. Visser ge weest die honderd gulden had voorge schoten en er kon nog worden gerele> veerd dat de huren medio vijftiger jaren nog rond de zeven gulden lagen en dat het toen nog slechts 75,kostte om een woning te laten schilderen. Voor dhr, L, Visser die aan de wieg van de Ver. heeft gestaan en al een kwart eeuw Commissaris is had dat langdiirige verband tot gevolg dat hem thans, door dhr. H. Stuurman, namens de af d. Zuid Holland van de Nationale woningraad de Erepenning van de wo- ntngraad werd uitgereikt. Dhr. Stuurman wist ervan hoe dhr. Visser, in de jaren na de ramp de han den uit de mouwen heeft gestoken en m.et beide benen stevig op de grond zich voor de gemeenschap heeft in gezet. De onderscheiding achtte dhr. Stuurman dan ook welverdiend te zijn. Meerdere sprekers hetzelfde gevoelen. Er dienden zich op de in „Oostdam" gehouden bijeenkomst meerdere spre kers aan die allen van het zelfde ge voelen bleken. Ieder van hen vond dat het met de woningbouw de verkeerde kant uitgaat. De woningen worden te duur om door de modale man betaald te kunnen worden al wordt hij d.m.v. de huursubsidie geholpen die echter weer sneller afbreekt dan 's mans beloning stijgt. Het waren de heren Stuurman van „Middelharnis", dhr. H. L. van Kam penhout van „Sommelsdijk" en T. van Prooijen van „Dirksiand" die zich in de ze geest uitlieten. Mariniersweg 281, hlcHoogstraat R.daml l2Maanda^^estotenTeljOJ0;J33744j SOMMELSDIJK Onze vroegere dorpsgenoot P. A. Zoon, thans woonachtig in Haamstede en werkzaam op de gemeentesecretarie van Westenschouwen, heeft 25 oktober j.I. het examen gemeenteadministratie 2 (GA 2) behaald. Als bijzonderheid mag vermeld wor den, dat hij momenteel de enige op Schouwen - Duiveland is die dit diplo ma in zijn bezit heeft. OUDE TONGE De Chr. Zangver. „Com nu met Sangh" van Oude Tonge gaat D.V. donderdag avond 2 november voor u zingen, voor de kerktelefoon. In de Ned. Herv. Kerk. Degene die deze uitzending in de kerk wil bijwonen is van harte welkom. Beroepen. De kerkeraad heeft een beroep uitgebracht op ds. P, Alblas te Bameveld, dit in de vacature van ds. C. van Sliedregt te Wapenveld. „Een woningbouwbestuurder" moet een sociaal bewogen hart en een kapita listisch ingestelde ziel bezitten" was één van de stellingen die door dhr. van Kampenhout werden geponeerd. Dhr. v. Kampenhout doceerde overigens nog meer behartenswaardigheden. Zo waar schuwde hij ertegen te waken het wo- ningbezit te verkopen ook al zou de Staatssecretaris dat willen animeren en spr. maande de collega woningbouw corporaties te zoeken naar wegen om het eigen woningbezit tebevorderen en zich daarin met name te richten tot de genen die qua hoogte van hun inkomen in een te goedkope woning wonen. Er werd voorts nog gesproken door dhr. J. A. Biemond namens de RABO bank en andermaal door dhr. Stuurman die eraan herinnerde dat het destijds twee bestuixrderen van „Middelhamis" waren die de geboorte van „Beter Wo nen" hadden begeleid. „We kunnen nu trots zijn op onze dochter" verklaarde dhr. Stuurman. Burg. van Velzen bood zijn gelukwen sen aan, wijzend op de nauwe relatie die er tussen de gemeenten en de Ver. bestaat en ook dhr. van Velzen bleek met zorg vervuld over de ontwikkeling van de huurprijzen. Hij noemde het on verantwoord dat de huren de vierhon derd gulden te boven gaan. Voorts acht te dhr. van Velzen het dtadelijk dat op de woningbouwbestuurders een te zwa re claim wordt gelegd. Het maakte zijn waardering voor hun inspanningen slechts des te groter en dhr. van Velzen besloot dan ook met een hartelijk ge meend compliment. Veel veranderd. De man die geheel uit eigen waarne ming gedurende de voorbije 25 jaar kon vaststellen dat er metterdaad veel veranderd is, in casu dhr. Visser, kon uit diezelfde waarneming vaststellen dat er ook veel bereikt is. De Ver. telt bijna duizend woningen aan de wor ding waarvan dhr. Visser verklaarde van harte en met groot genoegen te hebben meegewerkt. Dhr. Visserbleek daarmee aller gevoelens te hebben ver tolkt: het geeft voldoening de mensen aan een woning te kimnen hel pen; die dienende taak zal steeds voorop blijven staan!" Heden, dinsdagavond 31 oktober, zal er, uitgaande van de Stichting Goeree- Overflakkee en de Stichting „In de Rechte Straat" in het kerkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente te Mid delharnis een interkerkelijke herden king van de Reformatie plaats vinden. Aanvang 7.30 uur. Ds. A. Beens, Herv. predikant te Som melsdijk zal spreken over het thema: „Zonder de wet, door het geloof". De opening wordt verzorgd door ds. L. W. van der Mey, Chr. Gereformeerd predikant en de sluiting door -ds. E. F. Vergunst, Herv. predikant, beiden te Middelharnis. Ds. E. F. Vergunst valt in voor ds. H. Ligtenberg, predikant Ger. Gemeen te, die om gezondheidsredenen is ver- Iiinderd. Medewerking wordt verleend door het zangkoor „Canticum" van de Ger. Ge meente te Middelhamis. I.v.m. de boekentafel zal het kerk gebouw om half zeven worden openge steld. De kollekte is bestemd voor het werk van de Landelijke Stichting „In de Rechte Straat". Het comité verwacht dat ook velen van buiten Middelharnis en Sommels dijk deze samenkomst willen bijwonen. SOMMELSDIJK De jongeman P. B. uit Sommelsdijk heeft vrijdagnacht, toen hij zin had in een auto-ritje, een verkeerde keus ge maakt. Hij nam de Citroënbesteleend van dhr. Hoogzand weg, maar dat kar retje deinde dusdanig dat het de jon geman slaperig maakte. In Oude Tonge zette hij het wagentje langs de weg en verzonk in een diepe dut waaruit de politie hem wekte OUDE TONGE De automobilist C. T. uit Gouda heeft zaterdagmiddag, in zijn Opel rijdend vanaf de Grevelingendam üi de richting Oude Tonge een merkwaardige ervaring opgedaan. Toen hij door een andere auto gesneden werd raakte hij door een ont wijkende manoeuvre niet tegen-, maar op de vangrails. Over die rail schoot de wagen nog 50 meter door om ver volgens, keurig overeind tot stilstand te komen. Een takelwagen heeft hem vervolgens weer op de weg gezet. Ove rigens was de wagen tezeer aan de on derzijde beschadigd om de reis te ver volgen. Bij veel inwoners van Goeree-Over-, flakkee zijn, in de afgelopen Jaren dui delijke gevoelens van ongenoegen geble ken omtrent wat er met Moeder Natuur, in al haar hoedanigheden, door onwe tendheid of onverschilligheid op het eiland is gebeurd. Meestal is het een verstoring of vernietiging van datgene, waar velen waarde aan hechten, op wat voor een wyze dan ook. Individueel wordt dit met lede ogen aangezien, zon der dat men er iets tegen denkt te ktm- nen doen; Daarom is deze maand, naar voor beeld en met medewerking van de Ver eniging voor Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, door een groep enthousiaste Goereese en Flakkeese vo- gelliefhebbers en bezorgde müieu-geïn- teresseérden een eerste aanzet gegeven tot het oprichten van een Vereniging voor Natuur- en Landschapbescherming Goeree-Overflakkee. In juli van dit jaar is reeds door de groep Goereese Vogelwachters in de eilandeUjke pers een oproep gedaan om lid te worden van hun groep en daar mee van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Deze oproep is vanuit Oostflakkee be-, antwoord door een groep, eveneens be zorgde milieugeïnterèsseerden. Er heb ben enige gesprekken plaatsgevonden tussen deze groepen, waarbij men el kaar al vrij snel heeft kunnen vinden vanuit dezelfde achtergrond n.l.: de zorg voor de natuur en het landschap op Goeree-Overflakkee. Er zijn ook contacten gelegd met de reeds bestaande Stichting Natuur en Landschap Goeree-Overflakkee. Zoals gezegd, de bedoeling van het oprichten van een vereniging voor na tuur- en landschapbescherming is voor al te komen tot een bundeling van mi lieu-interesse en miUeu-bezorgdheid op Goeree-Overflakkee. Uiteraard heeft een dergelijke vere niging leden nodig die deze doelstelling onderschrijven en ook moreel en daad werkelijk willen 'steunen. Er zullen mensen nodig zijn, die in staat zijn om natuurteUingen te verrichten, zoals die van planten, vogels en andere dieren. Verder is er behoefte aan mensen, die de vereniging kunnen vertegenwoordi gen op informatieavonden en hoorzit tingen van Provincie, Waterschappen en Gemeenten, vooral waar het gaat om het in de gaten houden van bestem mingsplannen en andere beleidsvoorne mens, die mogeUjk nadelige gevolgen kunnen hebben voor het milieu op Goe ree- Overflakkee. De vereniging in oprichting (met nu reeds 30 aspirant leden) zal voorlopig, als zusterorganisatie, functioneren met de steun van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, die reeds 25 jaar ervaring heeft (en 1000 leden). Zolang de nieuwe vereniging nog niet in staat is zelf een verenigingsblad te kunnen verzorgen, zal het contact met de leden, voorlopig, onderhouden wor den, door het Schouwen-Duivelandse verenigingsblad „STERNA", waarvan gastvrij gebruik gemaakt kan worden. Iedereen kan zich dus melden als lid (minimum contributie 6,50). En dit hoeven echt geen vogel- en plan- tenkenners te zijn, maar vooral ook iedereen die zich zorgen maakt over de natuur en het landschap op Goeree- Overflakkee. Er is al zoveel verloren gegaan, dat, o-m nog verdere aantasting te voorkomen, de steun van velen, hetzij sympathiserend, hetzij als aktief lid hard nodig is. Het ligt in de bedoeling om op don derdag 23 november a.s., in het Diek- huus, een oprichtingsvergadering te hou den. Hierop zal o.a. het woord gevoerd worden door dhr. F. Jansen, voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht voor Schouwen-Duiveland. Een ieder die interesse heeft, of zich aktief wil inzetten, is van harte welkom. Ook kan men zich reeds nu melden als lid op de onderstaande adressen en tele foonnummers, alwaar ook nadere in formatie verkregen kan worden. Arie van der Berg, Molentienden 68, Ouddorp, 01878 - 1989; Krijn Tanis, Dorpsweg 16, Ouddorp; Gerard Lokkert, (01879 - 1755) tijdens kantooruren); Johan Everaers, Nw. Bloksedijk 7,' Achthuizen, 01874 - 2190; Constant Zegwaard, Galathesedijk 12 Ooltgensplaat, 01873 - 1337; Jos Hendriks, Kranendijk 18, Achthuizen, 01874 - 1671. Met grote dankbaarheid heeft de Herv. Gemeente van Melissant zaterdagmid-] dag het nieuwe kerkelijke Verenigings gebouw „De Poort" in gebruik genomen. De kleine Marjan Klok, met haar (bijna) vier lentes het oudste dochtertje van' het domineesgezin, leek aanvankelijk! elke medewerldng te weigeren en de sleutel die ze pappa zou overhandigen ging dan ook bij herhaling grondwaartS; maar enige zachte drang bracht uit komst. Samen met de kleine meid heeft ds. H. F. Klok de deur ontsloten en dat betekende voor de Gemeente een histo risch moment nu de vele verenigings activiteiten weer onder eigen dak plaats kunnen vinden. Eenmaal binnen werd de vreugde] dan ook door een aantal sprekers ver-f toUst en behalve goede woorden werden; er ook fijne geschenken aangeboden,j ter meerdere glorie van het welgeslaag-j de gebouw waaraan de behoefte groot'] was. Dat viel te beluisteren in de woor den van dhr. A. Troost die als bege leider van de bouwcommisssie maar meer nog vanuit zijn langdurige amb telijke verbondenheid de genodigden ervan kon overtuigen dat het maar „aantobben" was geweest. Twee jaar geleden was het besluit tot nieuwbouw genomen en dat betekende een radicale oplossing voor de ruimtenood die er was. Die dateerde overigens als sinds 1933 omdat er toen op een oud huis een „nieuwe lap" was gezet zonder dat daar mee een afdoende oplossing was be reikt. Die werd ook niet verkregen door latere aanpassingen en het was dhr. Troost daarom, te groter genoegen ge weest in de bouwcommissie betrokken te zijn geweest. De luxe van het nieu we gebouw ervarend vertolkte dhr. Troost dan ook de dank voor de vele ontvangen medewerking, zoals een wel kome gift van keukencentrum Tieleman, de geweldige inbreng van de leden van de bouwcommissie, ook gewaagde dhr. Troost van het ontvangen van „een penningske van de weduwe"; een gift van duizend gulden van een ter ziele gegane zangvereniging en de vrijwel be langeloze medewerking van architect van Ingen waardoor zo'n tienduizend gulden kon worden bespaard. Al met al heeft de nieuwbouw ca. 200.000,ge kost. Meerdere sprekers. Meerdere sprekers boden daarop hun gelukwensen aan. Als eerste deed dat burg. H. Bos, verwonderd over de fijne accomodatie waarin hij ook een aan winst zag voor het hele dürp Mehssant. Dhr. Bos complimenteerde het kerkbe stuur met het feit dat de bouw geheel met eigen middelen is bekostigd zodat er geen aanspraak op gemeentelijke sub sidie wordt gemaakt. Ouderling W. de Vogel sprak daarop namens het Verjaringsfonds, een kap stok en een enveloppe met inhoud aan biedend, gevolgd door mevrouw M. Over weel-Wielaard die namens de Vrouwen ver, een koffiezetapparaat en een kun stig geborduurd wandkleed aanbood. Dhr. J. Keijzer, sprekend namens de In het midden van de foto, ds. en mevr. Klok en de kleine meid die het aanvan kelijk helemaal niet zo grappig vond. Jeugdverenigingen bood een fraaie Bijbel met koperen sloten aan en dhr. C. Groo- tenboer zorgde voor het Idapstuk door namens de Zondagsschool een electro- nisch orgel aan te bieden. De Poort. Aan het begin van de bijeenkomst had ds. Klok na met gebed en Bijbel lezing geopend te hebben, in een korte meditatie verklaard welke motieven tot de keuze van de naam hadden geleid. „We weten nauwelijks wat ons over komt", liet ds. Klok weten; „een prach tig verenigingsgebouw, vlak voor het wtnterwerk gereed en onze dank jegens Hem is dan ook groot' omdat Hij het deed gelukken". Ds. wees op een fraai schilderij dat de oude situatie in beeld brengt. Daarop staat een ijzeren poort 'via welke men -vroeger het kerkterrein kon betreden en het heette dan ook vroeger dat men „door de poorte" ter kerke ging. Meer nog was de keus op „de Poort" gevallen zo verklaarde ds. omdat in het oude Israël de poort de plaats was waar men elkaar ont moette, waar zaken werden gedaan, waar recht heerste en onrecht werd ge weerd. Het was dan ook dominees har telijke wens dat het nieuwe gebouw zo'n zelfde functie zal gaan vervullen, dat het een plaats van recht en gerechtig heid wordt, dat het de plaats is waar de Losser voorbij komt en dat het de plaats is waar Christus Zich wil neer zetten om hemels onderwijs te geven aan jong en oud die zich aan Zijn voeten willen zetten. Ds. Klok bezag voorts dat de Poort de plaats is tussen de stad en tussen de omliggende wereld. Het gebouw „de Poort" staat dan ook tusen de Hervorm de Gemeente en de omringende maat schappij. De Herv. leden mogen dan ook ingaan tot de dienst des Heeren en toegerust en bediend vanuit het Woord uitgaan in het alledaagse le ven. Ds. herinnerde daarbij aan Chris tus' woorden waarin Hij zich de deur der schapen noemt; zij zullen in- en uit gaan en weide 'vinden. Ds. eindigde zijn openingswoord met de hartelijke wens dat „de Poort" tot zegen gesteld raoge worden opdat velen eenmaal zullen mogen binnengaan in de Poort van het nieuwe Jeruzalem om aldaar eeuwig weide te 'vinden. Ter gelegenheid van de opening van haar nieuwe, 1200 m2 grote verkoop ruimte, heeft woninginrichting Overweel en Struijk b.v. tè Melissant een actie gehouden waarbij het gewicht van een kast geraden moest worden. Het juiste gewicht was 270 kUo, maar de twee deelnemers die er heel dicht bij waren en 267 kg. raadden -vielen toch in de prijzen. De fam. Bestman, Molen dijk 77 Herkingen en de fam. Irgolitsch, Bemhardlaan 31 te Dirksiand ontvan gen de door hen gekochte meubelen voor de halve prijs. MIDDELHARNIS-SOMELSDIJK Omdat Sparta-Hygiëa in november het 70-jarig bestaan viert, organiseert deze vereniging zaterdag 4 november een spehnstuif voor leden en niet-leden van 8-13 jaar. Dez einstuif begint 's morgens om 9 uur in de sporthal. 's Middags om 1 uur kan iedereen die mee wil doen, dus ook niet-leden deel nemen aan volleybalwedstrijden. 's Avonds worden de competitiewed strijden gespeeld. Op dinsdag 7 en woensdag 8 no'vfem- ber geeft Sparta een „ouderwetse" uit voering in zaal Meyer en op -vrijdag avond 10 november een receptie in het gebou-wtje bij de Katholieke Kerk. Toegangsbe-wijzen voor de uitvoering zijn verkrijgbaar op de avonden zeU aan de zaal. HERKINGEN donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. MIDDELHARNIS - OUDE TONGE De Kon. Marechaussee heeft vrijdag avond in samenwerking met de politie van Middelhamis en Oude Tonge een onderzoek ingesteld naar een veronder steld verboden wapenbezit. Die verden king was gerezen omdat er van een mi litair schietterrein hulzen van afgescho ten mimitie werden vermist. Het onder zoek had tot resultaat dat in Middelhar nis en Oude Tonge een 8-tal vuurwa pens en een grote hoeveelheid munitie werden aangetroffen. De verdachten hadden de kans de weggenomen hulzen te hervullen i.v.m. hun betrokkenheid bij een schietvereniging. A.s. vrijdag, de dag waarop het nieu we politiebureau te Ouddorp geopend zal worden is het publiek welkom tus sen half 9 en half één en 's middags vanaf 4 uur tot 7 utir ter bezichtiging van het nieuwe onderkomen. NIEUWE TONGE Verkoping „Draagt Elkanders Lasten" Op D.V. 2 november houdt de meis jesvereniging „Draagt Elkanders Lasten" haar jaarlijkse verkoping, 's Morgens zijn er alléén olieboUen te koop, van 9.00 tot 12.00 uur. De andere goederen worden 's mid dags en 's avonds verkocht van 15.00 tot 17.00 uur en na 19.00 uur. Er zijn grabbeltonnen voor de kinderen en di verse leuke attrakties. Om 20.30 uur wordt de rest bij op bod verkocht en worden de prijs-win- naars bekend gemaakt. De opbrengst is bestemd voor de Zen ding en het Verenigingsgebouw. MIDDELHARNIS Beroepen. Ds. E. F. Vergunst ont-ving een dezer dagen een beroep naar de Herv. Gemeente van Kinderdijk. Ds. Vergunst is 3 november beroepbaar. Bedankt. De door de kerkeraad be roepen predikant ds. J. van Oostende te Meerkerk heeft gemeend te moeten bedanken voor het op hem uitgebrachte beroep, inmiddels nam hij een beroep aan naar de gemeente van Oud-Beijer- land. STELLEND AM Dankdienst Ger. Kerk In de Geref. Kerk wordt morgenavond woensdag om half acht een dankdienst voor het gewas gehouden. Voorganger is ds. J. van Echten uit Hellevoetsluis. Beroepen. Door de kerkeraad van de Herv. gemeente is een beroep uitge bracht op kand. J. Veldhuijzen te Vee- nendaal. Verkoping. De Vrouwenver. „Bidt en Werkt" houdt haar verkoping op don derdag 2 nov. a.s. 's middags van 2 tot 5 en 's avonds van 7 tot 9 uur in de zon dagsschool. Wijziging spreekuur. Het vrijdag spreekuur van burg. van Velzen wordt a.s. 'vrijdagmorgen van half 10 tot half 11 gehouden. VERMIST Siamese poes, seal point (bruin/beige) draagt blauw halsbandje. Fam. Verboom Julianaweg 14, Dirksiand, tel. 01877 - 2487. Wit met zwart gevlekte poes, draagt vlooienbandje en kokertje. Inl. mevr. Bessling, Enk. Ring 61, Sommelsdijk. Waarschuwing In de omgeving van de Pieterstraat te Goedereede en de Julianalaan te Dirksiand wordt weer met vergif ge werkt. Dit vergif is uiterst gevaarlijk, niet in de laatste plaats voor kinderen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1