Slagerü Kievit Adverteren mag geen gokje zijn! ^^isós FAMUJIEaSESBICHnWl GERRIT JONGEJAN GERRIT JONGEJAN GERRIT JONGEJAN NAAIMACHINE SHOW V. d. VLIET-OVERBEEKE ♦♦♦♦♦♦«♦♦«-♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦^ VOORPEEL - PAKKERS! Fa. H. VERBRUGGE Zn. BINNENWEG 9 - Tel 23 38 - SOMMELSDIJK X Door inruil verlcregen: „Volvo" 66 GL 1977 1978 1976 1976 „Volvo" 244 GL „Volvo" 242 DL „Volvo" 242 DL nieuw Speciale prijs. 2 „DAT" 44 AUTOMOBIELBEDRIJF A. A. BLOKLAND b.v. MIDDELHARNIS 01870 - 2134 H. H. LANDBOUWERS P. DE HEUS Zn. B.V. Adverteren in yyEilanden-nieuws'' brengt groter omzet! 3 bezorger(s) LADA 1500 S witlofwortelen Heel Icilo Schouderi^arbonade 7,90 Heel Icilo magere Spekiappen 4,40 Heel kilo Ribkarbonade 9,90 Heel kilo Haaskarbonade 10,90 Heel kilo magere Runderlappen 12,40 Heel kilo Bieflappen 13,90 WOENSDAG GEHAKTDAG 500 gr. 2,75 Heel kilo Braadvlees 8,00 Heel kilo Verse Worst7,00 WESTDIJK 40 - IVIIDDELHARNIS TEL. 01870-2349 VERTROUWD - VOORDELIG Van der iVleer en Pescli B.V. opgericht Frontale botsing: twee doden DAIVIIVIEN „DENK EN ZET" Schaakvereniging „De Zwarte Pion" Tot onze diepe droefheid behaagde het de Heere onverwacht van onze zijde weg te nemen, mijn innig geliefde man, onze lieve zorgzame vader, opa, broer, zwager en oom, de heer echtgenoot van Elizabeth Vos op de leeftijd van 73 jaar en 8 maanden. Zij, die de overledene.gekend hebben zullen beseffen wat wij in hem verliezen; Ons van uw deelneming overtuigd houdend, Middelhamis: E. Jongejan-Vos C. Jongejan J. W. Jongejan-van 't Geloof Betty Jan Oude Tonge: M. van Es-Jongejan C. van Es Kees Annelies Middelhamis, 20 oktober 1978. Kastanjelaan 29 De begrafenis heeft plaats gehad heden dinsdag 24 oktober des nam. 2.00 uur op de algemene be graafplaats „Vrederust" te Middelhamis vanuit het Hervormd Centrum „De Hoeksteen". Tot onze diepe droefheid werd plotseling uit onze familiekring weggenomen, onze geliefde broeder, zwager en oom, de heer echtgenoot van Elizabeth Vos S. B. Jongejan M. Jongejan-Groenendijk A. Wielhouwer-Jongejan C. Jongejan H. M. E. Jongejan-Dijkers neven en nichten Middelhamis, 20 oktober 1978. Heden overleed geheel onverwacht onze geliefde zwager en oom, de heer echtgenoot van Elizabeth Vos op de leeftijd van 73 jaar en 8 maanden. Hellevoetsluis: M. Hartensveld-Vos Sommelsdijk: C. Verduin-Vos Middelhamis: G. Peeman-Vos D. Peeman J. van Wezel-Vos P. Jongejan-Vos C. Jongejan neven en nichten Middelhamis, 20 oktober 1978. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van meeleven ons betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van ons dochtertje MARIEKE betuigen wij u onze hartelijke dank. Fam. G. J. v. Steenbergen Sommelsdijk, oktober 1978. Fazantstraat 8 op woensdag 25 oktober a.s. van 15.00 -, 20.30 uur in het verenigingsgebouw ..Onder de Wiek" te Dirksland. Keuze uit vele merken zoals: Husqvama, Pfaff, Lewestein, Elna, Bemina, Brother, Melson enz. Nu speciale aanbiedingen: een zig-zag met 3 naaldenstand, knoopsgat rechtstikken, zig-zaggen, cordonsteek, knopen aanzetten, appUkeren, watteren enz, voor slechts 269, een vrije arm machine met dezelfde moge lijkheden 539,— een Husqvama automaat met rekbare steken van 998,— voor 898,— Bij de vrije vakhandelaar: i^ 3 jaar garantie; keuze xdt alle merken; gratis lessen; inruU mogelijk. Deze aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt. Tot ziens op onze show. DE FLAKKEESE BREI EN NAAIMACHINEHANDEL Molendijk 23-25 - Ooltgensplaat - Tel. 01873 - 1435 Vrijdag 27 oktober te OXJDDORP in het Verenigingsgebouw, Stationsweg 3. 500 gr. Zuurkool zb uit 't vat Pak Supra Koffie Van Nelle Fles Zwarte Kip advocaat Fles Sherry Medium Dry 3 fl. Rosé Caveau „Verbunt" van 69 voor 49 van 3,98 voor 3,59 van 6,95 voor 5,75 van 4,95 voor 3,95 van 11,25 voor 10, Zak Red-Band Drop alle srt. van 1,50 voor 98 Pak 400 gram Spekulaas van 1,39 voor 1,19 Blik Unox Tomatensoep 4 brd. van 1,50 voor 1,19 Literblik Doperwten extra fijn van 1,79 voor 1,49 30 meter Hwishoudf olie van 3,50 voor 1^98 Pak 400 gr. Uncle Ben's Rijst van 1,69 voor 1,29 Pak Piek-Wiek theezakjes D.E. van 1,49 voor 1,29 3 stukjes Palmolive toiletzeep van 2,30 voor 1,69 Literfles Spa Rood van 97 voor 79 Flacon Andy allesreiniger van 3,69 voor 3,29 4 roUen Mentos alle soorten van 1,80 voor 1,39 1 Sneeuwster taart (8 pers.) V2 literfl. Calvé Slasaus 500 gram Diamant frituurvet van 4,98 voor 3,98 van 2,43 voor 1,98 van 2,08 voor 1,79 Pak 20 st. Libresse damesverb. van 2,89 voor 1,98 A Zoekt U een mengmestverspreider wij leveren ze U geheel gegalvaniseerd in de maten 2200 - 2600 - 3100 - 3600 - 4100 - 5000 - 6000 Lt. op en kele as, banden naar keuze 8500 - 10.000 en 12.000 L op bestuurbaar tandem. U koopt bij ons kwaliteit tegen prijzen buiten alle concurentie. Vraagt prijs en komt zien: GREUP - Tel. 01860 - 2643 Volg de zekere weg. Via ,J!Uanden-Nleuws" be reikt U een koopkrachtig publiek, dat „zijn" krant leest met de intense belangstelling, kolom voor kolom, pagina voor pagina. Uw advertentie geniet daarbij dezelfde grote be- langsteUlng als het nieuws. Want een verkoop- boodschap Is voor de lezers van „Eilanden- Nieuws" even belangwekkend als een plaatselijke vergadering of gebeurtenis. \f>», L**! '*fc. Da» vraag- en antwoord-rubilek staat geheel ten dienste van de leser die er kosteloos gebruik van kan make& Uw vragen op velerlei gebied kunt n staren aan: Redactie Eilanden-nicuws, postlHU 8, Middelhamis, met in de linlierboTen- hoek „Vragem-rubriek" Tccmeld. De Tragen worden door duskimdigen b«- antwoord en sullen binnen enkele we- Isen na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek werden gepuidl- VOLKSTELLING Ik hoorde verluiden dat er binnenkort een extra volkstelling wordt tussenge- 'schoven. Ik dacht, dat die maar eens in de tien jaar werden georganiseerd. Antwoord: Wat er in het voorjaar van 1979 door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt georganiseerd, is een proeftelling onder zo'n 10.000 adressen. Deze wordt genoodzakelijk geacht, om dat de grote volkstelling van 1971 veel weerstand opwekte en de uitkomsten slechts met grote vertraging konden worden berekend. Pas in 1977 waren al le totalen bekend. Daarom gaat het C.B. S. nu tijdig onderzoeken op de straks te stellen vragen duidelijk genoeg zijn en of bepaalde formuleringen niet op te genstand stuiten bij de ondervraagden. Bovendien wU men goed duidelijk ma ken, dat deze persoonlijke gegevens niet onder de ogen van onbevoegden kunnen komen, om nieuwe akties tegen het in vullen van de formulieren te voorkomen. De echte volkstelling onder alle inge zetenen volgt dan in 1981. REFLECTOR Wanneer moet die extra reflector op je fiets zitten? Antwoord: Per 1 november 1979 moe ten alle fietsen in ons land voorzien zijn van een goedgekeurd type extra reflec tor aan de bagagedrager, en bovendien van reflectoren op de trappers. Het be wijs van de goedkeuring vindt u in de letters NL, die in een cirkel in de reflec tor voor de bagagedrager moeten zijn geperst. Voor de reflectors aan de trap pers is die goedkeuring niet verplicht. ANNE FRANK Hoe oud was Arme Frank, toen ze haar dagboek schreef? Antwoord: Anne werd op 12 jimi 1929 In Frankfurt am Main geboren als An nelies Marie en vluchtte in 1933 met haar ouders naar Nederland. Haar va der vestigde een zaak in het pand Prin sengracht 263. In het achterhuis daar van dook het gezin op 9 juli 1942 onder en twee jaren hield Anne daar haar be roemd geworden dagboek bij, tot op 4 augustus 1944 de Duitsers hun inval de den. Anne was in die onderduiktijd dus 14 en 15 jaar oud. Ze is in maart 1945 in Bergen-Belsen omgekomen. BIEST SCHIFT De buren gebruiken biest voor de pap, omdat we het niet aan de melkfabriek mogen leveren. Als wij het koken, gaat het altijd schiften. Wat is daar tegen te doen? Antwoord: De biest kan niet worden gekookt, omdat het albuminegehalte van deze eerste melk van uw koeien daarvoor te hoog is. Als u de biest in pap wilt gebruiken, moet u haar wellen, dat vfil zeggen: langzaam en onder voortdurend roeren tot zo'n tachtig gra den Celsius verhitten. U kunt er overi gens ook smakelijke en voedzame pan- nekoeken, refoelen en dergelijke mee bakken. SNORREBOT Ik zag in e enmuseum een dun houten plankje met touwtje liggen, waarvan gezegd werd dat het een muziekinstru ment was. Hoe werkt dat dan? Antwoord: Dat is de snorrebot. Bij primitieve volkeren werd een plankje aan een draad door de lucht gezwiept, zodat een snorrende toon ontstond. Hoe sneller gedraaid werd, hoe hoger de toon Daarmee werden o.m. de stemmen van de overleden voorouders nagebootst of geesten gesymboliseerd. Het werd al ge bruikt in het Stenen tijdperk. ILLAND Ik heet Illand. Wat betekent die naam? Antwoord: Dat is een Friese naam, af geleid van eland, of een samenstelling van adel en land, daar zijn de geleerden het niet over eens. KWARTJESVINDER Ik heb een paar nieuw-uitziende kwartjes gevonden bij m'n grootmoeder met beeldenaar van Willem III en jaar tal 1890. Wat kan ik daarvoor vragen aan een (munten)verzamelaar? Antwoord: Voor stempelnieuwe 1250,en zo goed als nieuwe circa 1000,—. Jawel: per stuk. KAPPER OP SCHIPHOL Ik moet binnenkort vroeg van Schip hol vertrekken en wil dan toch mijn haar die dag laten doen. Op welke tijd opent de dames-kapsalon en kan ik daar eigenlijk elke dag terecht of moet je afspreken? Antwoord: De herenkapper begint om 8 uur, maar de dames kunnen pas om 9 uur 's morgens terecht en dan niet op zondag en in de regel niet op maandag. Er zijn uitzonderingen en daarom kunt u het beste ruirti tevoren een afspraak maken. De Fa. Kappé is telefonisch be reikbaar onder 020 - 175891. SCHRIJVERS GEZOCHT Onze klas moet schripties maken over allerlei verschillende auteurs van be kende boeken. Waar moeten we al die gegevens opzoeken? Antwoord: Daarvoor kimt u o.m. te recht bij de uitgevers van die boeken en bij het Letterkundig Museum, Juffrouw Idastraat 11, 2513 BE 's-Gravenhage. Het duurt bij genoemd museum wel eens meer dan een maand voordat je ant woord krijgt, maar dat komt omdat zo veel middelbare scholieren dat insti tuut aan het werk zetten als ze een scriptie moeten maken GEEN GELD VOOR BEGRAFENIS Een weduwe sterft onbemiddeld en er is geen begrafenisverzekering. De kin deren willen er geen geld aan spenderen. Wie betaalt de begrafenis dan? Antwoord: In dergelijke gevallen grijpt de gemeente in. Zij zorgt voor een (zeer) eenvoudige begrafenis, maar zal dan ook beslag leggen op de nalaten schap om daaruit de kosten te bestrijden. Zijn er slechts wat oude meubels en kle dingstukken nagelaten, dan is de op brengst daarvan natuurlijk ontoereikend Bezat de weduwe echter waardevolle goederen en kostbaar antiek, dan zouden de kinderen de erfenis wel aanvaarden en de begrafenis of crematie moeten be talen. De teraardebesteUing van ouders is wettelijk echter niet afdwingbaar je gens de kinderen. WAGENWIELBUS Ik kreeg een eiken as van een oud wagenwiel te pakken, 40 cm. hoog en zeker 20 kg zwaar, met drie ijzeren ban den. Hoe kan ik dit schoonmaken zonder het oude hout aan te tasten of het ijzer te laten roesten? Antwoord: U hebt niet de as van de wagen, maar de bus uit een wiel. Dat is het deel waarin de houten spaken sta ken en waar de as doorheen liep toen het wiel nog aan de wagen zat. U kunt zo'n bus het beste schoonmaken met een oplossing van -3 tot i."/» natronloog. Dit etst wel het hout, maar tast de ijzeren banden niet aan. Deze schuurt u verder met schuurpapier af, want ze kunnen wel eens zó sterk verroest zijn, dat ze er af springen als u de roest met bijtende middelen zoals zoutzuur afpenseelt. Schuur die banden maar niet helemaal blank, als de roeSt te ver is ingevreten. Enige roestplekjes ontsieren de oude bus niet en als u er af en toe wat was op doet, of de bus lakt, roest die nauwe lijks verder. Ook het hout kunt u beter onbehandeld laten, want dat staat in een omgeving met ander antiek veel echter dan wanneer u er (antiek)was op smeert en die uitpoetst. AKTIEVE gevraagd voor dagblad „Trouw" te Ouddorp. Inl. tel. 01672 - 2543 TE KOOP: bouwjaar 1976. 23.300 km gelopen. Tel. 01875 - 679 Te koop gevraagd (laat) 01877 - 1850 GESCHEURDE BLOEMBAK Mijn stenen bloembakken scheuren en de specie is na lang gebruik verpulverd. Hoe kan ik ze oplappen? Antwoord: U moet de scheuren en voegen goed schoonbikken en/of schu ren. Dan neemt u zand en cement in de verhouding 2 1, dus twee delen zand tegen één deel cement, of 2V2 op 1. Met dat mengsel kunt u zelf voegen. KALE VUURDOORN Ik heb een vuurdoom van enkele ja ren oud, die wel hoog opgaat, maar geen bessen wU vormen, ondanks de extra mest. Antwoord: Dat is dan uw eigen fout, want de vuurdoom zet alle voedings stoffen om in takken en blad. Pas als hij uitgeput raakt, begint hij vanzelf rijke lijk bloemen en rode bessen te dragen. Bemest hem dus vooral nooit. Waar schijnlijk is uw tuingrond al (te) voed zaam voor deze plant, want de vuur doom neemt genoegen met schrale grond, ze kan ook uitstekend vorst ver dragen, maar vormt pas bessen als de groei eruit is en ze voldoende zon krijgt. Nu kunt u haar het hele jaar door (bij-) snoeien, maar dan brengt u haar weer aan het groeien en ontstaan extra scheu ten die voorlopig niet in bloei komen. Breek daarom alle jonge uitlopers weg, zoals u bij een tomaat de diefjes ver wijdert. De struik moet dan zijn sap- stroom over alle takken verdelen en u krijgt t.z.t. een gelijkmatige verdeling van bloemen en bessen. Het duurt en kele jaren voor er aan nieuwe twijgen bessen komen. BOND ZONDER NAAM Waar huist de Bond zonder naam tegenwoordig? Antwoord: De Stichting Bond zonder Naam vindt u aan de Spruitenbosstraat 1 in Haarlem, .telefoon 023 - 31 42 76. MELISSANT Kerkdienst Ger. Gem. donderdag- 'avohd 7.30 uur ds. P. Blok. V Van der Meer en Pesch, beiden met een autobedrijf te Ouddorp, werken al geruime tijd samen door een gezamen lijke schadeherstelwerkplaats. De resul taten waren van dien aard dat zij be sloten hebben de accomodatie voor het schadeherstel te vergroten en hun re paratie en servicewerkplaatsen te bun delen. Alle gezamenlijke activiteiten, dus het gehele schadeherstel en repara- tiegebeuren, zullen in een nieuw opge richte B.V. genaamd van der Meer en Pesch B.V. plaatsvinden. Hoe komt nu zo'n samen werking tot stand? De zegen van de hogere lonen heeft een keerzijde. Het ambachtbedrijf in het algemeen wordt mede daardoor ge confronteerd met steeds hogere onkos ten, materiaalprijzen, milieiilasten en vooral niet te vergeten investeringslas- ten. Snelle technische ontwikkelingen laten de aanwezige kennis en appara tuur steeds sneller verouderen. Te klei ne ambachtsbedrijven lopen daardoor het risico dat zij op den duur niet meer mee kunnen met de'nieuwste produk- ontwikkelingen. De snelle veroudCTing van kennis vereist een doorgaande en regelmatige bijscholing niet alleen op technisch gebied. En ook dat kost geld. Van der Meer en Pesch vinden het van zelfsprekend dat de automobüist zich tegen de doorgaande stijgende kosten te weer stelt. De automobilist door steeds meer zelf te doen of door wegen te zoe ken die goedkoper lijken maar waar de specialistische kennis vraagtekens op roept. Dat laatste betekent dat de klant steeds meer naar de garage komt met naar verhouding ingewikkelder pro blemen waar meer kennis en apparaten voor nodig zijn. Van der Meer en Pesch hebben deze ontwikkeling reeds lang in het oog en vonden elkaar enkele jaren geleden door hun schadeafdelingen te laten samen smelten. Betere benutting van de reeds aanwezige en moderne apparatuur gaf een beter rendement en daardoor weer de mogelijkheid tot het aankopen van duurdere tijdbesparende gereedschap pen en materiaal terwijl de tarieven wat konden blijven achterlopen. Nu echter wordt de beschikbare ruimte bij Pesch voor de schadeafdeling te kleia. Van daar dat Pesch bij van der Meer een paar maanden geleden een balletje op gooide om de beschikbare ruimten in beide bedrijven te Ouddorp eens te be kijken en ook te bestuderen of het ma ken van dubbele kosten in twee werk plaatsen op steenworpafstand van el kaar wel zinvol was. Elk een complete garageuitrusting, onderdelenmagazijn, servlcewagen, administratie en noem verder maar op: alles dubbel en dat ter wijl beide bedrijven dezelfde taak en functie hebben. Van der Meer liep eigenlijk met dezelfde gedachten rond en al snel werd tot een verdergaande samenwerking ook voor de werkplaat sen besloten. De verkoopafdeling van. beide bedrij ven zal blijven zoals ze zijn. Hoe moeten we nu tegen deze sa menwerking aankijken? We zien in de kleinere plaatsen de middenstandsaktiviteiten langzamer hand verschrompelen door te kleine be drijven; een feit waaraan men niet voor bij kan gaan. Alleen opgroeien tegen de stroom is een moeizame zaak. Gezamen lijk gaat dat beter maar er is een men taliteitsverandering nodig bij de zo graag zelfstandige ondernemer, en die zien we hier. Gezamenlijk maakt men zich sterk ten opzichte van de maatschappijinvloe den waardoor een kleine plaats als Ouddorp toch een zeer goed serviceap paraat voor automobielen kan bezitten. OUD VOSSEMEER Opbrengst verkoping. De door de Hervormde Vrouwenvereniging gehou den verkoping van zelfgemaakte hand werken heeft 4805 opgebracht. Collecte Nierstichting. De te Oud Vossemeer gehouden collecte voor de Nierstichting heeft 1240,26 opge bracht. SCHERPENISSE Bazar Vrouwenvereniging. De Her vormde Vrouwenvereniging houdt don derdag 26 oktober in de oude school aan de Schoolstraat de jaarlijkse verkoping van zelfgemaakte handwerken. THOLEN Op de Nieuwe Postweg, de doorgaan de rondweg van de Thoolse brug naar Poortvliet, is donderdagmiddag een vrachtauto, bestuurd door C. B. V. uit Oud-Gastel, bij het viaduct links door de flauwe bocht in botsing gekomen met een personenauto. Bij deze frontale botsing werden de bestuurder van de personenauto, de 49- jarige heer E. van Vuuren en de 69- jarige mevrouw E. M. Polderman uit St. Maartensdijk op slag gedood. De echtgenote van de bestuurder, mevr. J. A. van Vuuren, werd met zware ver wondingen overgebracht naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom. De botsing was zo hevig, dat de per sonenauto door de berm de sloot werd ingedrukt waarna de vrachtauto bo ven op de personenauto terecht kwam. De inzittenden van de personenauto zaten beklemd en moesten door de brandweer uit de auto worden gezaagd. Een personenauto, die achter de heer Van Vuuren reed, botste nog op de auto van de heer Van Vuuren en kreeg flin ke schade. De Nieuwe Postweg werd geruime tijd door de politie voor alle verkeer afge sloten.' THOLEN Kerkdiensten Ten Anker. Woensdag 25 oktober 3.45 uur ds. L. WüUschleger. Woensdag 1 november 3.45 uur ds. G. H. Abma. Legaat kerkvoogdij. De kerkvoogdij van de Herv. Gemeente heeft uit de na latenschap van wijlen mevr. Kodde- Elenbaas een legaat van 500,ont vangen. Uitslagen van maandag 23 oktober Aid. I: A. Knape J. van Hoom 11 B. Vis J. van Es 11 M. Groenendijk I. Mackloet 2—0 KI. Vis J. Smalheer 2—0 Afd. II: M. V. Lente A. v. d. Sluijs A. Verolme N. Quispel F. Noordijk A. Krijgsman C. Spee J. Lodder I. Koese P. v. Brussel 2—0 1—1 1—1 2-0 1—1 Afd. Ill: G. V. d. Sluijs W. Vroegindeweij 2-0 L. Taaie A. v. d. Valk 2-0 G. Knöps S. Hoogzand 1—1 C. Vogelaar H. Noordijk 2-0 M. Klink T. v. Brtissel 1-1 Afd. IV: A. V. Gulik J. Groenendijk 2-0 H. Schellevis R. Jacobs 2-0 M. Breeman C. v. d. Bos 1—1 J. Kamp J. Hollaar 0—2 J. V. d. Kooij H. Erenstein 2—0 A. Jordaan W. Nelis 11 Uitslag 23 oktober 1978 G. J. Smit G. de Jager .1-0 J. Doedens J. Boeter 0—1 H. K. Smit W. Markwat V2—Va W. I. Peeman A. Stolk Va-Va J. de Neef E. Verbeek o—1 C. V. d. Groef N. v. Bracht 0—1 D. S. V. d. Hoek J. Noordijk afgebr. M. V. d. Waal J. Non 1-0 J. Screinder E. Sparreboom 0—1 E. Minnaar J. Troost i—o E. Eggemont A. Gr5>otenboer 1—0 R.S.B, schaken: De Zw. Pion 2 - Rokade 1 5V2—2V2 telt duizenden abonnee's tn wordt op OoerM-Orerflakkee EO Koed als huis-aan-huli gelcMDl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 4