antiikbears „Zuid-West" trol( 1834 bezoekers Eilandelijke brandweerwedstrijd in Herkingen: Brand geblust, siaehtoffers verwaarloosd Commissaris VroUjk aanwezig De wedstrijd Toch genoeglijk Regionalisatie Plaatselijk nieuws ORGELCONCERT DOOR JAN BONEFAAS IN DE GROTE KERK VAN MAASSLUIS KERKNIEUWS De antiekbeurs „Zuid West' die vrijdag en zaterdag in Oude Tonge werd gehouden had weliswaar niet het niveau van landeUjk bekende beurzen, maar „Zuid West" gaf wel een indicatie van wat er in de re gio aan antiquiteiten te vinden is. Het waren toch nog 1834 antiek liefhebbers die er een ritje Oude Tonge voor over hadden om te zien of er iets van hun gading bij was. .JBIKANDEN-^ NIEUWS» Dinsdag 24 oktober 1978. Blusploeg Melissant wint met neuslengte van Sommelsilijl( Foto boven„help„m'n klompen staen in brand!" Foto rechts bovenComm. Mr. Vrolijk ovarhandigt de wisselbeker aan Piet Nagtegaal. Foto onderhet jlakkeese brandweerwezen in slagorde opgesteld. Op de zaterdagmiddag in Her- Idngen gehouden eilandelijke brand weerwedstrijd heeft Oude Tonge's blusploeg moeten ervaren dat „lest" niet altijd „best" is. De Oude Tongenaren eindigden op de laat ste plaats, maar dat onheU kon zelfs uw verslaggever voorzien toen hij de ploeg in actie zag. De heren leken eerder bezig aan een uitstap je dan aan de bestrijding van een brand, die extra sinister werd na gebootst door het hulpgeroep van een Herkingens meisje dat moord en brand tekeer ging. „M'n klom pen staen in brand!" riep ze ten slotte in een kennehjk pogen de brandweermensen tot grotere spoed te manen Later zou juryvoorzitter dhr. Swiep meerdere bevelvoerders daar zeer ver manend over toespreken;„sommi gen van U hadden niet eens in de ga ten dat daar een kind was terwijl ze schreeuwde als een mager varken!" Ook had dhr. Swiep zijn bedenkingen tegen het feit dat een „gewond" knaapje bij de EHBO werd afgeleverd met geen andere mededeling dan „daar heb je d'r weer een!" Met het transport van de jeugdige slachtoffertjes- was het even eens weinig zachtzinnig toegegaan; dhr. Swiep had geconstateerd dat de kinde ren bijna de kleren van het Ujf waren gerukt. Voorts had hij de ordonnances „ruim van denken" bevonden en het uitgooien van de slangen mocht z.i. wel eens zeer terdege worden geoefend om al oefenend op het niveau te komen van de landelijke jeugdbrandweer. Weinig complimenten derhalve uit een zo deskundige mond, maar het was er dhr. Swiep geenszins om te doen ge weest de heren te ontmoedigen, integen deel. Hij wekte hen gaarne op lering mt het gezegde te trekken en steeds te blijven oefenen om een zo groot mo gelijke geoefendheid te bereiken. Wel was dhr. Swiep zeer te spreken over de getoonde inzet waaraan het geen van de ploegen ontbroken had. Een groot deel van de wedstrijddag werd bijgewoond door Mr. M. Vrolijk, Commissaris van de Koningin in on ze Provincie. Op het wedstrijdterrein rond en in het bedrijf van de Lignie nam de Commissaris de handelingen van de deelnemers in ogenschouw waarna hij aan het eind van de wedstrijd ken nis maakte met de bevelvoerders van de twaalf deelnemende ploegen en hun materiaal bekeek. Bijna het gehele flak- keese brandweer-wezen stond opgesteld op het terrein van de Lignie. Alleen de PTT bedrijfbrandweer en de blusploeg van Stellendam ontbraken. Verondersteld werd dat brand was uitgebroken in het fabriekspand van de fa. de Lignie. Er zouden jongelui met brommers bij het pand gezien met de kennelijk bedoeling daar binnen te wü- ïen gaan. Er bleek in de fabriek een vuurhaard te zijn, een uitbreiding daar van en er was overslag naar een ander gedeelte. De geoefende brandweerman weet dat in zo'n situatie drie slangen moeten worden aangewend maar meer deren meenden het met twee wel af te kunnen. Het meisje dat buiten om hulp riep kon worden bevrijd nadat er een poederblusser aan te pas was gekomen en binnen was een knaapje verstopt dat erbarmelijk om hulp riep. _,Ze zijn ver waarloosd" moest de juryvoorzitter la ten samenvatten. De kardinale fout die de meeste deelnemende ploegen maak ten was dat ze de vuurhaard voorbijre den op weg naar de waterwinning. Hun actie had sneller kunnen zijn wanneer gelijk bij de vuurhaard waren gestopt, zodat ze de plm. veertig meter vanaf de waterwinplaats niet lopend hadden behoeven te overbruggen. Niettemin is het toch een genoeglijke dag geworden, zowel voor de brand- weerlm als voor hun vele supporters. De voorzitter van het Brandweerwed- strijden comité dhr. M. Peekstok kon in zijn verwelkoming dan ook het nodige enthousiasme over deze 15e eüandelij- ke wedstrijddag verpakken. De eerste werd gehouden in 1947 over het niveau waarvan dhr. Peekstok thans wat mee warig kon doen. „Het waren toen een soort vaardigheidswedstrijden op het niveau van de jeugdbrandweer van nu maar nadien heeft zich een geweldige evolutie voltrokken" constateerde dhr. Peekstok met instemming. Wijzend op de kwaliteit van het aanwezige materi eel bracht hij nog enkele wensen naar voren die naar hij hoopte op de vol gend jaar te houden wedstrijd vervuld zullen zijn. „We kunnen met ons ma terieel elke klassieke brand bestrijden", stelde dhr. Peekstok vast, aandringend een deskundige opleiding en een goede geoefendheid niet te verzaken. Slechts heel in 't kort had dhr. Peek stok gewezen op de mogelijkheden die de regionalisatie van de brandweer biedt en ook Commissaris Vrolijk ging er slechts zijdelings op in. De gang van Oostflakkee naar de regio Zuid West en van MiddeUiarnis naar Rijnmond deed de Commissaris vaststellen dat er op Flakkee naar twee kanten gespoten wordt. Aan de Commissaris vervolgens de eer de prijzen bekend te maken. Dat bracht een enorme spanning die steeds naarmate er ploegen afvielen. De 12e plaats bleek voor Oude Ton- ge met 313.5 pnt. 11 Den Bommel 330 pnt. 10 Nieuwe Tonge 340.5 pnt. 9 Goedereede 345 pnt. 8 Ooltgensplaat 352,5 pnt. 7 Stad 358 pnt. 6 Herkingen 359 pnt. 5 Dirksland 365.5 pnt. 4 Middelhamis 371 pnt 3 Ouddorp 371 pnt. 2 Sommelsdijk 387 pnt. 1 MeUssant 387.5 pnt. Melissant, de winnaar van de wissel beker had met een halve punt, niet meer dan een neuslengte Sommelsdijk over troefd. Bevelvoerder Piet Nagtegaal nam uit handen van de Commissaris de trofeeën in ontvangst evenals de prijs voor de bevelvoerder. N.C.V.B. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De N.C.V.B. afd. Middelhamis - Som melsdijk hooft d.v. donderdag 26 okto ber 1978 een demonstratie-avond te hou den over Wie-Wat-Warenkennis. Deze avond wordt gehouden in het Hervormd Centrum „de Hoeksteen" te Middelhar- nis en wordt verzorgd door het Bureau Voorlichting Merkartikelen uit Nun- speet. Aanvang 19.45 utir. Gasten zijn hartelijk welkom. HERKINGEN Opbrengst kollekte Door de dames Jannie en Mieke van 't Hof is, ten be hoeve van het werk onder de blinden, een bedrag van 293,28 bijeengebracht. OUDDORP VERKOPING. De M.V. Tabitha houdt D.V. morgen, woensdag 25 oktober haar verkoping in het Herv. Jeugdgebouw aan de Hazersweg. De verkoping begint om 2 uur. De opbrengst is gedeeltelijk voor Woord en Daad en de zending. Ieder is hartelijk welkom. INTERMEZZO BOEKT BELANGRIJKE OVERWINNINGEN In het afgelopen weekend heeft In termezzo veel wedstrijden moeten spe len. Sommige ploegen konden zowel vrijdagavond als zaterdagmiddag aan treden. Voor heren 3 en dames 2 heeft dat niet al te veel problemen opgele verd, beide ploegen hebben hun twee ontmoetingen in het weekend om weten te zetten in overwinningen. Bij de heren senioren is heren 3 hier mee het enige ongeslagen team, terwijl dames 2 dat bij de dames senioren is, alleen met dit verschil dat heren 3 drie overwinningen op zijn conto heeft staan en dames 2 twee overwinningen en twee gelijke spelen. Ook voor de hoogste teams van In termezzo was het een belangrijk week end. Zowel dames 1 als heren 1 hadden him eerste twee wedstrijden in deze competitieronde verloren en beide teams zaten ter versterking van hun moreel op de eerste overwinning te wachten. Spi rit uit Barendrecht was de tegenstan der bij de heren en deze ploeg had nog geen set verloren. Gelukkig konden de intermezzo heren daar inspiratie in vin den, want in een spannende en spekta- kulaire wedstrijd bleef dit herenteam Spirit met 3-1 de baas. Een enthousiast publiek zorgde voor veel sfeer en in niet aflatende aanmoe digingen wist Intermezzo zich gesteund en liet bij tijden zeer goed spel zien. Een zwak leidende scheidsrechter mag geen smet zijn op deze klinkende overwin ning, waarin Casper Post en André Driesse uitblonken met harde en snij dende smashes. Ook de dames hebben gesteund door het enthousiaste pubUek het gevecht te gen VIANO uit Rotterdam en tegen zichzelf gewonneHs Intermezzo keek na ruim een half uur spelen tegen een 2-0 achterstand aan en om punten te winnen moesten de twee volgende sets gewonnen worden. Juist op tijd begon het bij de dames te lopen en mede door een goede pass en goed spelverdelen door Anje van der Kamp en Rieneke van Waas, waardoor het aanvallen goed gespreid werd wist Intermezzo deze 2-0 achterstand om te buigen tot een 3-2 overwinning. Aanstaande zaterdag spelen de dames uit tegen Rapid vc in het verre Maas tricht, terwijl de heren het wat dichter bij zoeken tegen Krimpen. Zaterdag 28 oktober 1978. Aanvang 20.15 uur. Toegang 4,p.p. Houders van een CJP en 65+ 2,50 Zaterdagavond 28 oktober zal de be kende organist uit Gorinchem Jan Bone- faas concerteren op het machtige orgel van de Grote Kerk van Maassluis. Jan Bonefaas heeft de laatste tijd zeer grote bekendheid verkregen door zijn optre den voor radio en nu ook is hij regel matig te beluisteren via de T.V. in het N.C.R.V. programma U zij de glorie. Een gedeelte van zijn opleiding heeft hij genoten bij Feike Asma en dat is zeker merkbaar aan zijn manier van concer teren. Hij heeft ook een heel mooi pro gramma weten samen te stellen en hij zal het concert aanvangen met Variaties over het gezang: O God van hemel zee en aard. Daarna: Allegro van Zipoli en Praludium und Fuge van J. S. Bach. Dan wat veel orgeHans een groot plezier zal doen, van Alender Guilmant diens So nate nummer V. Van Cesar Franck ver meld het programma Choral I en tot be sluit zal Jan Bonefaas een Improvisatie spelen van eigen hand en hart. Orgelfans weten dus waar zij a.s. za terdagavond naar toe kunnen om een heel goed concert mee te kunnen maken en organist en orgel staan hier borg voor. Het concert vangt aan om kwart over acht en de kerk is geopend vanaf half acht. Parkeergelegenheid is er vol doende rondom de kerk. „EILANDEN-OTEI/WS" het meest geleien blad op Ooeree-Overflakkee I WERKGROEP MIDDELHARNIS AMNESTY INTERNATIONAL ROEPT OP: Zoals u misschien weet bestaat op Goeree-Overflakkee een werkgroep van Amnesty International. Amnestiy is een onpartijdige vereniging. Haar doelstelling is om over de hele wereld naleving van de voorschriften van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens te waarborgen. Hiertoe zet zij zich in voor vrijlating van politieke gevangenen en verzet zij zich tegen marteling en doodstraf. De werkgroep heeft tot taak het be staan en het werk van Amnesty Inter national een bredere bekendheid te ge ven op Goeree-Overflakkee. Zij tracht dit te bereiken door het verspreiden van informatiemateriaal, het organiseren van informatie-avonden enz. De werkgroep heeft reeds enige akti- viteiten achter de rug: medewerking aan een kerkeUjke bijeenkomst, een film avond in het Diekhuus, het houden van openbare schrijfavonden. We zouden graag onze aktiviteiten in de naaste toe komst voort willen zetten en uitbreiden. Vooral scholenwerk heeft op dit mo ment onze grote belangstelling, maar het ontbreekt ons op dit moment aan vol doende krachten. Daarom willen wij via dit artikel iedereen die belangstelling en tijd heeft voor dit werk oproepen om met ons mee te gaan werken. Voor opgeven en/of verdere inlichtin gen kunt u terecht bij A. V. Rijswijk, Mr. Iman Caustr. 1 Stellendam, tel. 01879 - 1207 T. Boom, Voorstraat 7, Middelhamis, tel. 01870 - 4826. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Bonthuizen en Eindho ven J.' Karels te Werkendam; Nunspeet L. Blok te Capelle a. d. IJssel; Ouddorp J. Koster te Bameveld; Haarlem G. Zij- derveld te Middelburg; Westzaan A. Moerkerken te N. Beijerland. Bedankt voor: Katwijk A. Hofman te Scheveningen; Middelburg M. Kleppe te Woerden; Hoogeveen J. Verwey te H. I. Ambacht. De exposanten hebben redelijk zaken kunnen doen en daarmee ging de wens van burg. van der Harst in vervulling. geuit toen hij vrijdagmiddag de beurs openstelde. In zijn openingswoord gaf dhr. V. d. Harst een humoristische kijk op de handelingen van vele plattelan ders toen ze nu waardevolle stukjes bij de vuilnisemmer zetten omdat ze er schoon op uitgekeken waren. De tij den zijn evenwel ook op dit punt ver anderd; „geen gemeentebestuur zal nu nog een kostbaar schilderij verkopen dat later in de Engelse gallery komt te hangen", zo sneerde dhr. v. d. Harst in de richting van het MiddeUiamisse gemeentebestuur dat vorig eeuw „Het laantje van Middelhamis" verkocht om er een copy voor terug te kopen. Overigens vond burg. v. d. Harst het een goede gedachte het platteland eens het wingebied voor antiquairs met het antiek in contact te brengen en hij besloot zijn openingswoord met de hartelijke wens dat zowel exposanten als publiek een plezierige herinnering aan de beurs zouden houden. Het publiek voornamelijk van Flak kee maar ook elders uit het land Uet zich niet onbetuigd en naast nogal wat kleingoed zijn er ook grotere meu belen van de hand gegaan. Het was spijtig dat enkele potentiële deelnemers op het laatste moment verstek hebben moeten laten gaan waardoor er wat lege plaatsen vielen. Burg. en mevr. bewonderen in de stand van mevr. Grinwis een met parelmoer ingelegd speeltafeltje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2