Directeur en jongste leerling sloegen samen de eerste paal Ook voor '79 heeft Goedereede appeltje voor de dorst Uitbreiding Teclin. Seiiooi te IMiddeüiarnis: Muzieitiiandel VERSPUY kom kijken;., naar eiken ^8&^-- 'tEikenhuys y6\ -<4^S gesloten. wellicht Dinsdag 24 oktober 1978 No. 4736 CHR. STREEKBLAD OOP GEREFOKMEEÏRDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagatxmd Enerzijds van harte, maar an derzijds met spijt heeft dhr. H. Kruik, dir. van de Technische School, gisteren de eerste paal voor de uitbreiding van de school gesla gen. Van harte omdat het dhr. Kruik na vele jaren wachten niet vlug genoeg kan gaan maar met spijt omdat hij in de plaats moest tre den van dhr. P. de Jong aa.n wie, als oud bestuurslid en voorz. van de Bouwcommissie, graag de eer van de eerste paalslag was ver gund. Helaas moest dhr, de Jong het wegens ziekte af laten weten. Huur - Les gem. betaling. Yamaha. Orgels vanaf 650- Piano's vanaf 750,- Gitaren vanaf 95,o.a.: Gibson Ibanez Blokfluiten vanaf 13,90, alle merken. Mondorgels vanaf 8,Citers vanaf 165, BLADMUZIEK - SNAREN €;nz. Vrijdag open tot 8.30 uur. Ook zaken in Barendrecht en Zwijndrecfit. VERSPUY WestdijkSS - Sommelsdijk - 01870-4776 Goed licht zorgt ervoor dat U wordt gezien Plaatselijk nieuws I.v.m. de nieuwe winkelslui- tingswet zijn wij met ingang van maandag 6 november voortaan elke maandiag Caago fabriek wordt meubeltoonzaal Concou rsbezoek Sempre Crescendo Heropening van Ons Dorpshuis Beslag op pand en (boedel BEGROTING GEREED: GLIIVILACHEND UIT DE BRAND 51e jaai^gang POSI1BOX 8 «-Tl MUXDELHABINIS Bedactde «n advtextenitles: Kantoor lanigeweg 13, Simnimelgdljk Td, (01870) 28 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BaDdEBabo MiddeHhamda tax 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariet K Zo kwam het dat dhr. Kruik in het beschermende gele pak met helm werd gestoken, geflankeerd door de jongste leerüng van de school, de pas twaalf jaar geworden Jan Rijnbrand uit Oud- Gespannen staarden ze naar het hei blok dat maar moeüiik tot actie te brengen was. dorp die op de school de tirranermans- opleiding wil gaan volgen. Samen be dienden ze ten aanschouwe van be stuursleden en het lerarenkorps het touw waarmee het heiblok tot actie moest worden gebracht. Het blok liet het lelijk af weten maar tenslotte, na een opwarmertje, vielen er toch nog wat flinke klappen die de betonnen paal in de bodem deed verdwijnen. De direc teur en de leerling, ze hadden het saam- pjes gefikst! In de aula werd daarop een dronk uitgebracht op een voorspoedig verloop van de thans begonnen bouw. De leer lingen „consumptieve techniek" hadden het hapje verèorgd en terwijl buiten de inmiddels warmgedraaide heistelling een nieuwe roffel begon was het binnen feest, een feest van blijdschap en dank- baEirheid, zo typeerde burg. van Es, de voorz. van het schoolbestuur. De bouwkosten zo releveerde dhr. van Es zullen 7 mUjoen bedragen, een imposant bedrag temeer wanneer men bedenkt dat aannemer Spee de school 75 jaar geleden voor 19000, neerzette. In tegenstelling tot nu sprong het Rijk toen maar zeer ten dele bij en dhr. van Es herinnerde eraan hoe de iniatiefnemers tot stichting van het techn. onderwijs dé nodige financiën bij elkaar „gescharreld" hadden waar in ook de particulier zich niet onbetuigd had gelaten. „Nu, 75 jaar later is de betrokkenheid van Flakkee bij het Technisch onder wijs nog even groot", stelde dhr. van Es met instemming vast. Hij wenste al le betrokkenen op wie in de komende bouwperiode een wissel zal worden ge trokken daarbij alle sterkte toe, be sluitend met een tot dan" in de nieuwe aula. Voor het langzame landbouwverkeer is het van het grootste belang dat het tijdig wordt opgemerkt door het snel verkeer. Nu de donkere maanden zijn aangebroken, valt er niet aan te ontko men dat men niet trekker of zelfrijdend werktuig ook in het donker op de weg is. Vermijd dit zoveel mogelijk, maar zorg in elk geval voor een goede verlichting. Dit geldt evenzeer overdag bij mist, sneeuwval, zware regenval en dergelij ke. Bedenk, dat bij een bewolkte lucht in de winter het daglicht niet sterker is dan laat in de zomeravonden. Ontsteek uw verlichting eerder te vroeg dan te laat. Voldoende verlichting wil zeggen: twee koplampen met tenminste dimlicht (de op landbouwvoertuigen nog toege stane stadslichten zijn absoluut onvol doende!)) en twee helder rode achter lichten. Aanhangwagens en getrokken werk tuigen moeten zijn voorzien van achter lichten en zijlichten (twee lichten aan de voorkant die schuin buitenwaarts zijn gericht). Denk ook aan de reflectoren. Trek kers en zelf rijdende werktuigen moeten aan de achterzijde twee ronde rode re flectoren hebben, tenzij de achterlichten reflecterend zijn uitgevoerd. Voor aan hangwagens en getrokken werktuigen achter vierwielige trekkers zijn twee re flecterende lengtedriehoeken voorge schreven. Verder moeten aan de achter zijde richtingaanwijzers in de vorm van twee knipperlichten aanwezig zijn. Voor de verlichting van aanhangwa gens en getrokken werktuigen, die "niet van huis uit zijn voorzien van verlich ting, zijn de in de handel verkrijgbare verlichtingsbalken een praktische op lossing. Houd achterlichten en reflectoren schoon; anders hebben ze niet veel ef fect! Als het zicht erg slecht is, kunt u voor uw eigen veüigheid en die van andere weggebruikers beter niet op de weg ko men. Als u echter wordt overvaEen door mist, sneeuwval of zware regenval kunt u de zichtbaarheid van uw trekker aan zienlijk verhogen met een mistachter- licht. Stoplichten zijn niet voorgeschreven voor trekkers en aanhangwagens, maar hoe kan men vooral 's nachts het ver plichte signaal tot stoppen aan het ach teropkomende verkeer beter geven dan door middel van 'stoplichten? Hoewel dus geen voorschrift, verdient het toch dringend aanbeveling stoplichten ge monteerd hebben. Lange lading daaronder valt ook een lang werktuig aan de hefinrichting moet worden gemarkeerd met een bord met schuine witte en rode fluores cerende strepen en in het donker boven dien met een rood licht. De zichtbaarheid van opzij kan wor den vergroot door de zijkant van aan hangwagens te voorzien van oranje re flectoren op strips van reflecterend faia- teriaal. Voor meer informatie over de ver lichtingsvoorschriften kunt u het boekje „verkeersvoorschriften voor de Land bouw" raadplegen. Het is verkrijgbaar bij de afdeling Pers en Voorlichting, van het Landbouwschap, Raamweg 26, Den Haag, tel. 070 - 656920, toestel 228 of 229, tegen betaling van 5, OOLTGENSPLAAT Kollekte „De Fakkels Bijeen". De huis-aan-huis-kollekte voor de Samen werkende Blindenorganisatie „De Fak kels Bijeen" heeft opgebracht 307,21. Vorig jaar 272,83. Kollektanten en ge vers hartelijk dank. Bijbelkring. Heden dinsdagavond te 8 uur zal in. ,Elthato" door ds. T. W. v. Bennekom de Bijbelkring worden voort gezet. Behandeld zal worden Artikel 3 van de Ned. Geloofsbelijdeoiis. Vrijstelling dienstplicht. De minister van defensie heeft voorgoed vrijstelling van de dienstphcht verleend aan Cor nells Ras wegens persoonlijke onmis baarheid en aan Arie J. Borgdorff (Den Bommel) wegens broederdienst. Kerkdienst. Woensdag 25 oktober des nam. 7.30 uur zal voor de Ger. Gemeen te voorgaan student M. Golverdingen te Benthuizen. drogisterij IIISSCIIEfflÖlMR zandpad 18 middelharnis telefoon 01870 2441 OUDDORP: De sinds jaren niet meer gebruikte CAAGO fabriek aan de Kelderweg wordt wellicht bestemd as meubeltoonzaal. Tot dat doel is het gebouw aangekocht door meubelhandelaar G. M. Breukel te Ro zenburg. Dhr. Breukel krijgt een steeds grotere klantenkring op het eiland waarom hij dringend behoefte heeft aan een expositieruimte. Vooraleer hem daartoe toestemming kan worden ver leend zullen eerst de planvoorschriften van het best.plan LandeUjk gebied in overeenstemming dienen te worden ge bracht met de visie van Gedeputeerde Staten. Die willen er n.l. tegen waken dat er een „ongewenste inrichting" als een cash and carrybedrijf wordt ge sticht. Dat is overigens allerminst de be doeling van dhr. Breukel die, ook sto rende neonverlichtjng en zwaar vracht verkeer zal weren. De raad wordt don derdagavond voorgesteld de weg naar de door dhr. Breukel gevraagde toestem ming te effenen. Dat betekent dat na aangebrachte wijziging ook toestemming gegeven zal kunnen worden voor een bij het bedrijf behorende woning. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De Kon. Fanfare „Sempre Crescendo" hoopt op 18 november a.s. deel te ne men aan het federatief concours te Zaandam. Het momenteel erg jeugdige „Sempre" speelt in de hoogste afdeling als verplicht werk Black Friars van Cundell, en als keuze werk Fanfare Ouvertxire van Strategier. Dit concours is het eerste serieuze op treden van het korps onder leiding van hun nieuwe dirigent dhr. Jongejan, die begin dit jaar de dirigeerstok overnam van oud-dirigent Vemooys. Voor diegenen die „Sempre" als sup porter willen bijstaan in Zaandam, be staat nog de mogelijkheid om mee te reizen, aangezien er nog enkele plaatsen in de bus vrij zijn. Eventuele gegadig den kunnen hierover kontakt opnemen met het bestuur. NIEUWE TONGE Op woensdag 1 nov. zal het vereni gingsgebouw Ons Dorpshuis weer op nieuw worden geopend. Het doet de stichting Dorpsgemeenschap een ,groot genoegen om dit geheel vernieuwde ge bouw aan de bevolking te tonen. Daar de verenigingen van Nieuwe Tónge er ook erg trots op zijn z^ullen zij er onder elkaar een gezellige avond van maken. Met de aanwezigheid van burg. van Es, gemeenteraad en alle besturen van de aangesloten verenigingen van de Stichting Dorpsgemeenschap en verdere genodigden zullen de verenigingen o.a. kinderkoor, Jong ApoUo Zangvereni ging Apollo en Muziekver. Apollo hier hun medewerking verlenen. Aanvang van deze heropening 8 uur. I Mariniersweg 281, hk.Hoogstraat R.damI I 's Maandags gesloten TeL 010-1337441 MIDDELHARNIS Zaterdagavond heeft de recherche beslag gelegd op een pand en de daar in opgeslagen voorraad antieke meube len in de Ring te Middelharnis. Die be slaglegging vindt zijn oorzaak in het feit dat de' nieuwe eigenaar van het pand (voorheen het bedrijf van de fam. Pee- man), ervan wordt verdacht zijn werk gever in Gouda voor een groot bedrag te hebben opgelicht voor welk geld hij zowel het pand als de voorraad antiek zou hebben verworven. De gemeente Goedereede blijkt er ook voor volgend jaar financieel vrij com fortabel bij te zitten. Dat lijkt geen overdreven conclusie by de constatering dat er voor volgend jaar een post van 478.000,op de begroting prijkt. Echter is het niet allemaal vreugd wat de klok slaat want ook de gemeenten zuUen de gevolgen van het besnoeiïngsplan Be stek '81 gaan ervaren. De jaarlijkse ver hoging van 3,5Vo van de uitkering uit het gemeentefonds wordt tot 2,35»/o be perkt en dat scheelt de welbekende slok op de borrel Ook zullen de tarieven van de Gem. belastingen niet meer met 5»^o mogen worden verhoogd, eveneens in het kader van Bestek '81 mag de ver hoging de S.SVo niet overschrijden. „Gelet op de gunstige uitkomst van de gemeentebegroting kan in het algemeen worden gesteld dat wederom niet tot verhoging van de plaatselijke belastin gen behoeft te worden overgegaan" is een opwekkende mededeling uit de aan biedingsbrief. Een verhoging zou echter wel overwogen dienen te worden wan neer de uitvoering van de plannen tot stichting van een sporthal annex Vere nigingsgebouw in Ouddorp meer ge stalte gaan krijgen. Thans ontbreken echter nog voldoen de gegevens om cijfermatig het exploi tatietekort van dit object aan te tonen. In de aanbiedingsbrief wordt wel, aan de hand van praktij kgegevens elders, ver ondersteld dat het tekort aanziehüjk ho ger dan 150.000,per jaar zal zijn. Op 6 nov. zal een excursie worden gemaakt voor het bezichtigen van diverse objec ten aan de hand waarvan de raad t.z.t. een definitieve keuze zal kunnen maken. Toeristenbelasting. De aanbiedingsbrief onthult voorts dat er in 1979 nadere aandacht zal wor den besteed aan het voorstel tot heffing van de z.g.n. toeristenbelasting. Deze zal de thans te heffen recreatieleges en wonforensenbelasting gaan vervangen. Er zal in 1979 waarschjjnhjk wel moeten worden overgegaan tot het aanpassen van enkele tarieven, zoals die voor het gebruik van het zwembad en voor de huisvuilophaaldienst. Na een blik op wat in het bijna voor bije jaar tot stand gekomen is geven B. en W. ook hun visie op wat in het ko mende jaar te gebeuren staat. Zo zal de raad worden voorgesteld over te gaan tot aanstelling van een gemeentelijk ho venier onder wiens leiding het door jBinnenhof" ter beschikking gestelde personeel voor de plantsoenendienst haar werk zal verrichten.-Ook zullen in het komende jaar de Zuiveringstechni- sche werken worden overgedragen aan een in te steUen zuiveringsschap. De Instuif te Goedereede zal op korte termijn een ander onderkomen krijgen in het pand Varkensmarkt 6. VISSERIJ. De quoteringsmaatregelen vinden hun weerslag op de visserij en ook voor het gemeentehjk visafslagbedrijf zijn de ge volgen merkbaar. Gelet op deze omstan digheid is naar de mening van B en W voorzichtigheid voor wat betreft het voeren van een verantwoord finan cieel beleid aan te bevelen. Voor dit jaar wordt gerekend op een omzet van 28 miljoen. M.b.t. de vaargeul naar de Noordzee wijzen B. en W. op het voornemen van Rijkswaterstaat de geul op een diepte van 6 meter te brengen. Het Goereese Gat is aangewezen als een van de ob jecten waar zandwinning plaats kan vinden. De ingestelde commissie van advies zal zich bezighouden met de recreatieve ontwikkeling en een evt. uitbreiding van de recreatieterreinen in de gemeen te. Behalve een vertegenwoordiging uit de raad bestaat d.e commissie uit verte genwoordigers van het Prov. bestuur, het Ministerie van CRM, de Hoofddir. voor de Landinrichting en een vertegen woordiger van het Instituut Stad en Landschap. In het kader van de In richting van de Grevelingen is door een werkgroep Haven Ouddorp een plan ontwikkeld ter uitbreiding van de lig- plaatsaccomodatie bij de haven te Oud dorp en in de Val nabij de Preekhilpol- der voor 250 vaartuigen. Teneinde de op gang gekomen ontwik keling aan het watersportgebeuren in de oude haven van Stellendam te stimule ren wordt thans in overleg met het ge meentebestuur van Dirksland getracht een ontsluiting tot stand te brengen vanaf de Zuiderdiepboezem op het Ha ringvliet bij Dirkslandse Sas, alhoewel de voortekenen niet moedgevend zijn dat dit plan gerealiseerd zal worden. M.b.t. de woningbouw is het duidelijk dat het te verstrekken contingent zoveel mogehjk ten goede dient te komen aan de plaatselijke bevolking en aan hen die een sociale of economische binding hebben. Het knaapje dat óoot twee potige brandweerlui naar buiten wordt gedragen heeft zaterdag de hele lange dag om hulp geroepen. Hij was een van de figuranten in de zaterdag te Herkingen gehouden eilandelijke brandweerwedstrijd waarover U meer kunt lezen aan de binnenzijde van dit blad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1