EIIAI1DEI1 - tllEUWS Gezette dame wil best een dagje gaan zitten RIKKEN b.v. CPFAPD De bouwmeester en zijn bruid in teken kinderboekenweek 2e blad Dinsdag 17 oiktober 1978 No. 4734 KANTONGERECHT SOMM ELS DIJK: ik f 2%f- boete dat is me nogal wat brengt een zig-zag naaimachine gietheel compileeit van 389,— tgddijk voor oCfiicieél dealer voor W. RIKKEN B.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Tel. 01640 - 35878 Met ingang van 9 oktober a.s. is onze zaak 's maandiags de hele dag gesloten. Openingstijden Dinsdag t.e.m. donderdag van 8-12 en 1-6 uur. Vrijdag van 8-12 en van 1-9 uur. Zaterdag van 8 tot 6 uur. Firma W. A> den Hertog Co. Westhavendijk 43 - Dirksland Tel. 01877 - 1968 - 2544 Abonneert U op „Ellanden-nleuws" uit de kerken E-O radio op 23 oktober naar Ooitgensplaat Herfstvakantieakti- viteiten Diekhuus Sporters wordt ge vraagd te collecteren DONDERDAGAVOND Je zou het Hellevoetse mensje dat vrydagmorgen ten kantongerechte voor het hekje verscheen zó vrij hebben wil len pleiten, zo onschuldig stond ze daar, maar toch toch was ze stout ge weest. Eigenlijk kon ze het nauwelijks helpen want het was allemaal gekomen toen ze rijdend van Hellevoetsluis naar Rockanje het spoor bijster was geraakt en via de Haringvlietsluizen aan de Flakkeese kant verzeild was geraakt. Daar had ze wat verdwaald rondgere den, ook op een weg die voor snelver keer gesloten was en dat had haar een bekeuring opgeleverd. Dat had haar flink aan het schrikken gemaakt „Ik ben zo ontzettend armliet ze de Off. weten toen hij haar fout be boet wUde zien met een geldboete van 35,-----1 dag; „u moet weten dat ik al m'n leven lang bejaarde mensen bezoek, helemaal belangeloos". „Maarreu rijdt ondanks uw ar moe wel in een Chrysler", constateerde de kantonrechter mr. Schravendeel voorzlchtigjes „Ach jazei het dametje; „dat is een oud beestje, voor een beetje gekocht, want ziet u m'n postuur menheer? „Met zo'n postuur kan ik niet in een klein wa gentje, dat heb ik wel gedaan maar het wagentje ging er tenslotte met mij van door. Daarom moest ik wel een grotere wagen al is het dan ook maar een ouwetje". De kantonrechter vonniste haar tot een geldboete van 25,maar dat vond het dametje ronduit verschrikkelijk. Ze klampte zich dan ook vast aan de 'sub sidiaire straf van een dag hechtenis. „Waar kan ik gaan zitten?" vroeg ze beleefd en ze leek het te menen! Er was nog een mevrouw die het in het verkeer niet helemaal goed gedaan had. De Zutphense had, rijdend op de Bommelsedijk een tegemoetkomende bromfietser zodanig verblind dat die te gen een gevel was gebotst en vrij ern stig gewond wa;s geraakt. Ze had naar ze verklaarde het groot-licht gevoerd omdat het mistig was op het „modderige en nare dijkje". Overigens trok de verd. sterk in twijfel of de jeugdige bromfiet ser zelf wel licht had gevoerd omdat ze hem pas op het laatste moment had ge zien. De bromfietser was gevallen maar door krachtig remmen had de chauffeu- se hem nog kunnen missen..., „gelukkig" verzuchtte ze. „Daar sta je dan, helemaal alleen met zo'n gewond schaap, het is verschrikke lijk geweest", zo zag de verd. op het gebeurde terug. Een passerende auto mobilist had hulp gehaald waarna de jongen naar heit ziekenhuis vervoerd was. De Zutphense kwam er nog vrij goed af omdat Off. Mr. Scheffers haar toch niet een domme verkeersfout wil de verwijten, mevr. had bovendien nog een blanco verkeersstrafblad. Met de eis van de Off. van 200,-----4 dgn. was ze het toch niet helemaal eens, „want ziet u" zei ze, „als die jongen licht had ge voerd had Ik hem eerder gezien. Dan zou ik gedimd hebben en dan zou hij niet verblind zijn geweest". Haar verweer mocht niet baten. De kantonrechter maakte er 150, 3 dagen van. VOGELVANGERSKOOI. Bij zijn woning aan de TUsedijk te den Bonrmiel had verd. J. A. A. C. M. een vogelvangerskooi gehad, terwijl hij in zijn woning een goudvink in een kooitje had. Noch het een noch het ander was toegestaan. De politie had verd. verba- liseerd en had zijn 18 wildzangvogels meegenomen. Verd. bleek daar nogal wat moeite mee te hebben omdat hij aan kon tonen dat de in beslag genomen vogels met uitzondering van de goudvink bUjkens de Vogelwet uit 1936 als kooivogels ge houden mogen worden. De Off. zowel als de kantonrechter durfden er echter sterk aan te geloven dat de vogels als lokvogels dienst heb ben moeten doen al ontkende verd. dat ten stelligste. De vogels zouden daar on geschikt voor zijn en zaten bovendien in de volière. Hij zal de inbeslag genomen vogels toch niet terug krijgen en krijgt bovendien nog twee geldboetes van 75,— te betalen. „136 km KAN NIET!" Dat verd. H. K. uit Oude Tonge op de Langeweg te Middelhamis de snelheids- controlewagen met een vaart van 136 km per uur zou zijn gepasseerd verwees hij rechtstreeks naar het land der fabe len. „Het kan nooit!" hield verdachte vol, ook al zei de verbalisant dat het best zo kon zijn geweest te oordelen aan het neergaan van de neus van verdachtes wagen toen hij remde en verklaarde ook de wachtmeester uit het controlebusje dat het verd. was geweest die met zo'n snelheid voorbij was gekomen. Geen van beiden hadden ze overigens gezien of het waar was wat verdachte beweer de. Hij verklaarde n.l. uit de Rotten- burgseweg te zijn gekomen. Volgens hem moest het onmogelijk zijrbmet een SIMCA 1307 op enkele honderden me ters een snelheid van 136 km per uur te ontwikkelen. „De enige oplossing is; dat we dat gaan proberen", stelde verd. voor. „Ik ben zo wantrouwig als ik weet niet wat, misschien hebt u intussen wel aan de carburator geknutseld" opperde de Off., duidelijk makend niets voor het aangeboden ritje te voelen. De politie had dat trouwens al met eigen gerij ge probeerd, de politiewagen had het op het controlepimt tot 120 km per uur ge bracht. „Er zal toen wel een menseUjke fout zijn gemaakt", veronderstelde de verd. nog eens; „misschien is er wel 136 in- plaats van 36 gelezen". Nëe, Off. en kan tonrechter geloofden daar niet in, ook niet dat er van een verwisseling van auto's- sprake zou zijn, zoals verd. durfde te veronderstellen. Na de eis van 300,-----6 dgn. vonniste de kantonrechte!; tot 250,5 dgn. en een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor 3 maanden. De Off. had er 4 geëist. Verd. gaf te kennen in hoger beroep te zullen gaan. „Ik heb niet zo hard gereden", hield hij vol. BOTSING. Heel wat mensen, tot en met de par ketwacht en de griffier, hebben hxm. zegje gedaan toen het ging de ware toê'- dracht te achterhalen van de botsing die vorig jaar november op de Oosterweg te Ouddorp gebeurde. Er was een verdachte die tenlaste werd gelegd te hard te hebben gereden en een verd. die te zacht zou hebben ge reden, misschien zelfs op de Auto weg zou hebben stilgestaan. Dat be trof resp. W. van F. uit Ouddorp en de Rotterdammer M.G. Verd. G. en de door hem meegebrach te getuigen ontkenden met grote klem dat ze zouden hebben stügestaan. Wel gaven ze toe dat ze zacht hadden gere den. Helemaal onbestaanbaar vonden ze dat ze achteruit zouden hebben gereden, zoals verd. v. F. dat meende te hebben gezien. Verd. van F. was n.l. achter op de wa gen van G. geknald. De voor hem rijden de wagen had de wagen van G. nog kunnen omzeilen maar verd. v. F. had daar geen kans meer toe gezien, kenne lijk omdat zijn snelheid te groot was geweest en omdat er een tegenligger naderde. Hij koos voor een botsing ach terop de wagen van G en niet voor de tegenligger. „Begrijpelijk" vond G. voor wie het yaststond dat de snelheid van v. F. veel te hoog is geweest. Door de Off. werd v. F. dan ook het grootste aandeel in de schuld toegedacht waarom de Off. een geldboete van 150,3 dgn. eiste. Te gen G. eiste de Off. 100,—. Mr. Schra- vendijk maakte er resp. 125,en 75,van. „Goeie helpzei de inmiddels op de publieke tribune gezeten getuige a decharge van dhr. G. Mevr. had met Raar 72 jaren achterin de auto van G gezeten. Van het gebeurde wist ze zich weinig meer te herinneren omdat ze pas op de behandeltafel van de dokter weer bij bewustzijn was gekomen. Wel had getuige nadrukkelijk weten te verkla ren dat G. zeker niet te zacht heeft ge reden. Helemaal verdrietig werd ze toen verd. F. staalhard beweerde de achter- uitrijlampen van de auto van G. te heb ben zien branden UITPAD MET KRUIWAGEN Dezelfde verd. W. van F. die in de voorgaande zaak terecht stond kon na Sfloop daarvan voor het hekje blijven staan omdat hij zich ook nog voor een andere zaak moest verantwoorden. Hij had met zijn auto de uitrit achter de slagerij van zijn ouders afgesloten waardoor o.m^. drogist E. S. er met zijn w^agen niet meer door kon. Verd. meen de tot die afsluiting alle recht te heb ben omdat het eigen grond betreft, maar de Off. en de kantonrechter dachten er anders over. Het is overigens een sle pende kwestie waarvoor al tientallen processen verbaal zijn geschreven. Verd. verklaarde nu in hoger beroep te gaan. Hij werd veroordeeld tot 51,Des gevraagd verklaarde hij dat drogist S. inderdaad recht van uitpad heeft, zij het alleen maar met een kruiwagen, zo als het koopcontract vermeldt. Ook de ander wiens naam werd genoemd heeft geen recht van spreken; het gebruik van het pad wordt door v,, F. aUeen maar gedoogd. Off. en kantonrechter meenden evenwel dat het pad voor openbaar gebruik bestemd is waaruit volgt dat verd. F. die toegang niet mag belemmeren. Terwijl hij nog niet in het bezit was van een rijbewijs was verd. P. v. d. L. uit Middelharnis op zijn motor gaan toe ren in het Oostflakkeesse. Zijn oefenver gunning strekte niet zover, maar verd. had het nog bonter gemaakt door gelijk maar-een vaartje van 150 te ontwikke len waar maar 100 gereden mocht wor den. Eis en uitspraak 50,voor het rijden zonder rijbewijs en 200,voor de forse snelheidsovertreding. BORD VERANDEREN. G. C. P. was bekeurd toen hij uit de verkeerde richting de Kerkstraat te Oude Tonge inreed. Hij .verklaarde het bord niet te hebben gezien; „het hangt abnormaal hoog, het is verkletird en het is omgeven door reclameborden, zoiets kun je niet zien" lichtte verd. toe. „Dat bord moet veranderd worden," vond hij dan ook. De overtreding kwam hem op 30,te staan. NED. HERV. KERK Beroepen te Kamperveen kand. A. Visser te Maartensdijk. VLaardingen T. Poot te Loosdrecht. Aangenomen naar Schelluinen C. Baart, laatstelijk predikant te Beiroet. Hasselt G. Mulder te Bruchem en Kerk wijk., Bedankt voor Windesheim C. Baart, laatstelijk predikant te Beiroet, Bles- kensgraaf, Ederveen, 's Grevelduin-Ca- pelle. Kinderdijk, Stolwijk en Werken dam G. Mulder te Bruchem-Kerkwijk. Ridderkerk C. Vos te Amsterdam. Mon ster J. V. Oostende te Meerkerk. Maarssen: Na bevestiging door ds. H. V. d. Heuvel aldaar, met Hand. 20 28, deed ds. B. Oosterom, gekomen van Oudewater, intrede met Joh. 5 24. Ederveen: Wegens vertrek naar Rou- veen, nam ds. J. D. v. Eaest afscheid van deze gemeenten met Psalm 138 8. Beroephaar: Over enkele dagen, resp. enkele weken, zullen een drietal kan didaten uit de Herv. Geref. groep, be roephaar zijn. Het zijn de heren M. Aangeenbrug te Heukelum; J. Veldhuy- zen te Vèenendaal en K. Veldman te Genemuiden. Begrafenis: Onder overweldigende belangstelUng had de begrafenis plaats van wijlen ds. A. Vroegindeweij te Vèe nendaal. Hierbij werd een rouwdienst gehouden o.l.v. ds. W. L. Tukker, em. pred. te Wassenaar, welke sprak n.a.v. Hebr. 13 8-8. Aan het graf werd nog kort het woord gevoerd door ds. H. Jongerden te Vèenendaal en door een broer van de overledene ds. W. Vroeg indeweij, em. pred. te Eemnes. GEREF. KERKEN Beroepen te'Maassluis A. C. Kersten te Den Haag. Warffum J. Korteweg kand. aldaar. Rinsuniageest A. v. d. Beid kand. te Baambrugge. Biddinghui- zen F. Spoelstra te Zierikzee. Aangenomen naar Schiedam A. Prins te Aalten. Zaandam P. Smüde te Ber- gum. Tzummaruin E. Westerman kand. te Baambrugge. Bedankt voor Meerkerk kand. E. Wes terman te Baambrugge. Emeritaat: Ds. J. Brouwer te Boom- bergum gaat wegens het bereiken der vijf en zestigjarige leeftijd met emeri taat. Hij werd in 1940 predikant te Roermond, ging in 1946 naar Middelstum en diende vervolgens nog de kerken van Renkum, Aduard, Avereest en Beet- gwa om in 1976 naar Boombergum te vertrekken. Overleden: Op zes en zeventig jarige leeftijd overleed dr. Ph. Huijser, em. pred. te Werkendam. Hij werd in 1932 predikant te Westerlo. In 1947 verwis selde hij die met Werkendam, waar hem in 1968 emeritaat werd verleend. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te Oegstgeest en Musselka- naal A. de Jager kand. te Kampen. Bunschoten H. Hidding te Loosduinen. Groningen (miss. pred.) kand. H. Vene- ma te Dradhten. Deventer A. Veldman te Oldenhove. Krimpen a.d. IJssel M. te Velde te Neede. Zaandam J. Luiten te Houwerzijl. Bedankt voor Hoogezand P. Deddens te Hilversum. Beroepen te Doom kand. W. Borg- dorff te Utrecht (b.v.). Emeritaat. Ds. J. Rijnveld te De Büt gaat wegens het bereiken van de 65-ja rige leeftijd met emeritaat. Hij werd in 1942 predikant te Valkenburg. Vervol gens stond hij te Bunschoten; CapeUe a.d. IJssel; IJmuiden en De Bilt. hutten: Na bevestiging door prof. d!r. J. Douma te Kampen met 1 Tim. 3 1 deed kand. H. Messelink intrede met Efeze 3 16. Marknesse: Na bevestiging door prof. Kamphuis uit Kampen met 1 Thess. 2 7-8, 11 en 12, deed kand. C. Mewe in trede met 2 Petrus 1 19. Overgang: Ds. S. A. v. d. Veer te Zoetermeer, luchtmachtpredikant, is overgegaan naar de Geref. Kerken. Hij werd in 1937 geboren en in 1972 predi kant te Giessendam, om. vandaar in 1975 naar Wapenveld te vertrekken. Begin van dit jaar werd hij luchtmacht predikant. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam P. Roos te Har derwijk. Drogeham en Gorinchem kand. .P. de Lange te Putten. Klundert kand. W. Nijdam te Apeldoorn. Bedankt voor Haarlem-C. W. Steenber gen teGroningen. Rotterdam-W. G. Bouw te Scheveningen. Vtrecht-N.: Wegens vertrek naar Zierikzee, nam ds. B. de Graaf afscheid met een prediking over Deut. 30 15. Hilversum-O: Na bevestiging door zijn zoon ds. A. Hübers tei Mussel, miet 2 Cor. 4 5, deed ds. A. Hilbers, geko men van Hoogeveen, intrede met 2 Cor. 5 20. Maandagavond 23 oktober a.s. komt de EO-radio in Ooitgensplaat opnamen maken voor een aflevering van het programma „Laat ons de rustdag wijden". De opna men vinden plaats in de Hervormde Kerk. Belangstellenden zijn hierbij van harte welkom en de toegang is vrij. De avond begint om acht uur. Medewerking ver lenen: ds. T. W. van Bennekom, evangelist J. Kits, de Gezamenlijke Koren uit Herkingen, Oude Tongfi en Willemstad o.l.v. Jan van den Driest, (zie foto), even als Jan Stolk, orgel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwerkerk (Z.) B. Rein- ders te Ridderkerk. Scherpenzeel P. Blok te Dirksland. Leerdam L. Blok te CapeUe a.d. IJssel. Oosterland E. Ve- nema te Drachten. Aangenomen naar Amsterdam-N. N. Snoep te Vhssingen. Bedankt voor Amsterdam-V. W. Ha- ge te Rotterdam-W. Borssele A. Hooger- land te Krabbendijke. Oud Beijerland en PoortvHet E. Venema te Drachten. IJsselmonde A. Moerkerken te Nieuw Beijerland. 's Gravenzande R. Bogaard te Leiden. ST. MAARTENSDIJK Vijf ton oud papier. De muziekver eniging Euteirpe haalde deze week 5 ton oud papier op. De opbrengst hiervan is bestemd voor het instrumentenfonds. Zagersspitten kost f 80,per m2 plus straf. De politierechter te Middel burg handhaaft nu een formule om zagerspitters, die mosselpercelen be schadigden te straffen met 80,p. m2. P. O. was op 5 augustus betrapt bij het spitten op een perceel bij Tholen en kreeg tot straf om 320,aan de ge bruiker van het perceel te vergoeden. B. B. uit St. Maartensdijk, D. V. en J. V. uit Scherpenisse kregen voor een zelfde feit de zelfde straf. A. V. uit Bre da had op 28 jiüi bij Tholen 3 m2 mos selperceel vernield en moet 240,ver goeden. De Officier van Justitie eist van be trokkenen binnen redelijke tijd bewijs van betaling. Zo niet, dan volgt de ten uitvoerlegging van een week gevange nisstraf, die nu voorwaardelijk is opge legd. Ook deze herfstvakantie organiseert het Diekhuus in samenwerking met Dorpsgroep Sommelsdijk en Wijkgroep MiddeUiamis-zuid, een aantal aktivi- teiten voor de schooljeugd. Deze keer zullen deze aktiviteiten in het teken staan van de kinderboeken week, welke van 11 t.m. 20 okt. gehou den wordt. Het programma voor de kinderen ziet er als volgt uit: DINSDAG 17 OKTOBER 's morgens van 10.00 - 12.00 uur: zelf boekjes maken met korte verhaaltjes, of gedichtjes, zelf Stripverhalen maken, drukken met zelfgemaakte letters enz. kosten 1, 's middags van 14.00 - 16.00 uur: illus traties bij de verhaaltjes maken d.m.v. tekeningen, werken met verf en ecoline, linodruk enz. Je eigen boekomslag ma ken, boekenleggers maken enz. enz. OOSTFLAKKEE: Het Nationaal Fonds Sport Gehandi capten is voor het eerst op het landelijk collecteplan gekomen. Van 13 - 19 no vember a.s. zal op grond hiervan in het hele land een kollekte worden gehouden Naar aanleiding hiervan heeft de Re gionaal Medewerker van voormelde Stichting in Zuid-HoUand een beroep op de ambtenaren sportzaken gedaan om de in hun gemeenten aanwezige sport verenigingen te benaderen en deze te vragen mee te werken aan de organisa tie van de kollekte. Van de door de'afdeling Sociale Za ken benaderde sportverenigingen heeft slechts de sportvereniging D.B.G.C. te Oude Tonge positief gereageerd. Deze vereniging is niet onbekend met de on derhavige materie, omdat zij twee jaar geleden voor dit doel een benefiet wed strijd heeft gespeeld, waarvan zij de ge hele opbrengst heeft gesteld voor de gehandicapte sporter. Gelet op de noodzaak van deze inza meling is het gew^enst dat in de andere dorpen ook gecollecteerd wordt. Hierdoor wordt een algemene oproep gedaan aan de valide sporters, die enige tijd vrij kunnen maken, zich op te geven bij de afdeling Sociale Zaken (tel. 01873- 1525) na kantooruren (tel. 01873 - 1710). DONDERDAG 19 OKTOBER 's morgens een film naar het beroemde kinderboek van Hector Malot, „Alleen op de Wereld". Leeftijd vanaf 10 jr. Voor de leeftijd 5 tot 9 jaar is er een programma van tekenfilms. Aanvang van de fUm: 10.00 uur. Entree 2,—. 's middags vanaf 14.00 uur: kinderboe kenruilbeurs. Kinderen kunnen hierbij, met of zonder hun ouders, leesboeken, prentenboeken, stripboeken, sprookjes boeken en alle andere soorten kinder boeken, met elkaar ruilen. (toegang gratis) Verder zal er voor alle belangstellenden op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag een kleine tentoonstelling te zien zijn van materiaal wat door de kin deren van de J. C. van Gentschool is ge maakt in het kader van de kinderboe kenweek, verder van informatie materi aal over kinderboeken, folders, boeken, dia's enz. Boekhandel Vroegindeweij is vertegenwoordigd met een boekenstand. is de tentoonstelling geopend voor ouders en andere.opvoeders en belang stellenden. Hierbij zal door dhr. Segaar uit Sommelsdijk een korte lezing worden gehouden over de betekenis van lezen voor kinderen en de invloed van boeken en andere lektuur op de opvoeding. Aanvang van deze avond: 19.30 uur. De toegang voor deze avond en voor de tentoonstelling is vrij. VERVOLGVERHAAIi P. de Zeeuw J.Gzn. Historisch verhaal uit de Middeleeuwen Uitgeverij „De Banier" 4 „Daar hoop ik om te denken pater". „De bibUotheek van ons klooster ging Clement verder bevat een grote verzameling kostbare werken over bouwkimst. Je mag ze alle gebruiken. Ik zal je helpen Kom morgen bij mij, dan kunnen we met de lessen beginnen". HOOFDSTUK 3 Ruzie om de bruid Maarten was buitengewoon blij met de hulp, die pater Clemens hem had be loofd. 'Hij was er nu zeker van, dat hij zijn doel zou bereiken. Hij zou eens een groot architekt worden, een groot ker kebouwer tot eer van God, zoals de pa ter dat noemde. Hem was het best, maar ondertussen verwierf hij dan toch voor zichzelf een grote naam als bouwmees ter. Maria zou trots op hem kunnen zijn, daarvoor zou hij zorgen. Maria, dat is waar ook! Hij mocht dat lieve kind wel eens gauw het grote nieuws gaan vertellen. Vanavond nog! Heimelijk verliet Maarten die avond het klooster en liep vlug naar het dorp. Hij wilde en zou nu Maria spreken. Hij wilde haar vertellen, dat zijn plannen nu een grote kans van slagen hadden en dat hij daar erg gelukkig mee was. Maria moest delen in dat geluk. Het was mooi rustig wéér en de volle maan stond statig aan de hemel te pra len en zette het hele landschap in een zilverachtig licht. Maarten liep met snelle passen voort en had de afstand van het klooster naar het dorp vlug afgelegd. Daar waren de eerste huizen al. Het was heel stil op de weg. In dit avonduur was niemand buiten. Men bleef rustig in huis en ging vroeg naar bed. Maar nu zag Maarten in de verte twee mensen naderen. Het waren de eersten, die hij op zijn tocht ont moette. Zo in de verte te zien waren het een man en een vrouw en Maarten dacht: „Dat is zeker een verliefd paar tje, dat al babbelend de tijd vergeten is. Dat zal mij een zorg zijn". Maar toen hij dat tweetal wat dichter genaderd was en ze herkende, kreeg hij de schrik van zijn leven. De laatste bloeddrup trok weg uit zijn gezicht en onwillekeurig balde hij zijn vuisten. Zag hij dat nu<wel goed? Vergiste hij zich nu niet? Volstrekt niet, hij zag het klaar en duidelijk: daar liep Maria van Ath. Zijn Maria en kijk nu eens, naast haar liep Joost den Bakker. O neen, daar was geen twijfel aan. Ginds naderden Joost en Maria. Zo zo, dus Joost was bezig hem zijn toekom stige bruid afhandig te maken. Dat was wat moois. Maar Joost zou ondervinden, dat Maarten daar geen genoegen mee nam. Maarten werd woedend, alleen al bij de gedachte, dat Maria niet de zijne zou worden, maar dat zij de vrouw zou wor den van die verwaande Joost den Bak ker. O jawel, Joost had veel voor. Zijn vader was schatrijk, en hij. Maarten, bezat geen cent. Hij had niets dan grootse toekomstplannen. Maar maakte dat iets uit als je van elkaar hield? Hij had een helder verstand en als het hem gelukte om bouwmeester te wor den, kon hij toch zeker ook schatten verdienen, Maria behoefde heus niet verlegen te zitten om de schatten van Joost den Bakker. En dan bleef Joost met al zijn geld toch nog een boer, ter wijl hij beroemd zou worden in de Lage Landen bij de zee en misschien wel in heel Europat:"^ Dat waren zo Maartens overleggingen toen hij het span zag naderen. Maar voor zulke gedachten was het nu de tijd niet. Maarten voelde, dat hij nu handelend moest optreden, als hij zijn Maria niet voor altijd wilde verliezen. Het was daarom nodig, dat hij hoorde, wat die twee samen liepen te bespreken. Er stond langs de weg een hoge doorn haag en daar achter dook hij snel weg. Ze moesten daar langs komen en dan kon hij mooi afluisteren wat die rijke lummel wel tegen Maria had te zeggen. Langzaam naderde het tweetal. Maarten kon wel horen, dat zij aan het praten waren, maar wat zij zeiden, kon hij niet verstaan. Nu waren zij bij de haag gekomen, waar achter hij ver scholen zat. Hij trof het, want zij bleven hier stil staan. Maarten kon nu duidelijk hun ge zichten onderscheiden. Maria zei geen woord en zag krijtwit. Het was Joost, die onophoudeUjk babbelde. i„Je moet bedenken wat je doet Maria zei hij op gedempte toon mijn va der is de rijkste boer vijf uur in de om trek en ik ben zijn enige zoon. Al dat bezit: de hofstee, het vee en het land, wordt later mijn eigendom. Je zou dus dwaas doen, als je mijn aanbod van de hand wees. Alles wat ik daarnet noem de, wordt natuurlijk van jou, als jij mijn vrouw wordt. Vlak dat niet uit! En zeg nou eens eerlijk: Wat kan Maar ten de monnik jou daartegen aanbie den?" „Maarten biedt mij zijn liefde!" zei Maria zacht. „Van liefde kun je niet eten zei Joost scherp en bovendien, ik geef jou even goed mijn liefde en daarnaast nog al de schatten, die ik later van mijn vader erf". „Ik heb helemaal geen behoefte aan schatten, Joost den Bakker. Als de goe de God mij het dagelijks brood wil schenken en bovendien nog een man, die echt van mij houdt, dan ben ik dubbel dankbaar en verlang ik verder niets meer". „Zo, denk jij dan soms, dat jij met mij het dagelijks -brood niet zult heb ben en dat ik voor jou geen liefhebben de echtgenoot zal zijn?" „Dat wil ik niet beweren Joost, en wat jij zegt kan heel goed mogelijk zijn, maar ik houd nu eenmaal niet van je. Daar kan ik niets aan doen. In een vrou wenhart is nu eenmaal geen plaats voor twee, geloof dat van mij. Trouwens, mijn h§ft behoort niet eens meer aan mij, daj; behoort,aan Maarten de mon nik, zoals jij hem minachtend noemt". „Dat is werkelijk een fraaie partij voor de knappe Maria van Ath spotte Joost. Die jongen is zo arm als een kerkrat. Jij weet best, dat hij moet le ven van de genade van de monniken van het klooster Gouwstein, en waar hij la ter zijn brood mee moet verdienen weet niemand". „'t Is laf van je Joost om te zeggen, dat Maarten leeft van de genade van de monniken. Kan hij het helpen, dat hij zijn ouders zo vroeg is verloren? Toen hij tien jaar was, had hij al geen vader en moeder meer". Joost ging hierop niet in, maar zei: „Daar komt nog wat bij. Je vader weet er niets van, dat jij van Maarten houdt. Ik ben nieuwsgierig wat hij ervan zal zeggen. Denkelijk zal hij er ook niets voor voelen om zijn dochter zo maar de klare armoe te laten ingaan. Heus Ma ria, wees nu niet zo koppig. Heus, als jij de mijne wordt zal ik je gelukkig weten te maken, dat verzeker ik je! Al het bezit van mijn vader wordt van jou, maar wat kan die Maarten de monnik jou bieden meisje?" Op dit ogenblik begon het te kraken in de doomheg, maar Joost en Maria hoorden dit niet. Maarten had met ingehouden woede het gesprek tussen die twee aangehoord. Hij was erg blij geweest met wat hij Maria had horen zeggen, maar hij had zich zitten opwinden over het domme geklets van die Joost. Hij kon zich nu niet langer bedwingen, maar zou die hufter eens een lesje geven, dat hem zou heugen. Een hevig gekraak in de doornhaag en daér stond de woedende jongen, vlak voor de erg geschrokken Joost.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5