Raadslid fl. Both zag graag de echte straatveger terug Volgenakte bibliobussen en een bibliotraiier nodig om flal(keese leesbonger te stillen Muziekhandel VERSPUY tj^l -ms? kom kijken... naar eiken I 'tEikenhuys bijz. kleuterschool Twee ernstig gewonden Vast wegens wisselen gestolen cheques Bibliotheek weer open 51e jaaz^gazig Dinsdag 17 oktober 1978 No. 4734 CHR. STEIEEKBLAD CXP GEREFORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOUuANDSE EN ZEEUWSE EILANDEIN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond RAAD OOSTFLAKKEE: Zo'n echte ouderwets degelijke straatveger die ook de vuiltjes ach ter banken, struiken en geparkeer de auto's weghaalt; dhr. A. Both zou hem graag terug willen zien in het Oostflakkeese straatbeeld. Veel hever althans dan zo'n grom mende mechanische straatveegma- chine voor de vernieuwing waar van de raad donderdagavond 100.300,werd gevraagd. Dhr. Both niet gezien, hij verklaarde zich als enige tegen omdat het z.i. veel groter aanbeveling verdient het eerzame beroep van straatve ger weer in ere te herstellen. Tekort op antennesysteem Aanbieding Orgels vanaf 650,Huur - Les - gem. betalinig. Piano's vanaf 750, Gitaren vanaf 95,ca.: Gibson Ibatiez - Yamaha. Blokfluiten vanaf 13,90, alle merken. Mondorgels vanaf 8,Citers vanaf 165, BLADMUZIEK - SNAREN enz. Vrijdag open tot 8.30 uur. Ook zaken in Barendrecht en Zwijndrecht. VERSPUY Westdijk53 - Sommelsdijk - 01870-4776 Bondsconcours Rotterdam Oliebollenactie „SamuëP' Zaterdag bran d wee r we dst r ij d in Herkingen Motor Sommelsdijkse molen verkocht GEBEFOBM. GEMEENTEN EXTRA EEREDIENSTEN Kabeljauw uit de Grevelingen WISKUNDE-PRIJS VOOR LAURA Tweede prijs voor „Jubilate'' Rotterdammer stal uien -k Eerste bibliotraiier in gebruik genomen Dierenbescherming: Inbraak in scholen (Smakelijke) actie voor Ver. gebouw POSTBOX 8 •-« MIDDSLHABINIS BedacUe en adverterïties: Kantoor LangewQg 13, Scmmielsdijllc Tel. (01870) 26 29 Na 5 u\ir (01870) 3392 Giro 167930 BardEBabo Mldidéllhamila no. 3420.01.108 ABOISTNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariel ..Voorheen lagen de straten er veel schoner bij", liet dhr. Both iweten en hij rekende voor dat één straatveger desnoods twee het wel tegen de veeg- machine op zouden kunnen n^men. Ze zouden bovendien veel grondiger werk leveren, dacht dhr. Both. „Straatvegers hebben zoals een ma chine geen ingebouwde zuiginstallatle", schertste de voorz., burg. v. d. Harst maar in dit stadium hield dhr. Both niet van grapjes. Liever had hij dat de raad en het college serieus meedachten aan de 4oor hem geopperde mogelijkheid weer een paar mensen aan werk te hel pen. Burg. V. d. Harst moest hem even wel teleurstellen omdat voor de ge meente, met name voor de Technische Dienst al genaime tijd een personeels stop geldt die niet gemakkelijk door broken zal kunnen worden, zelfs al zou daardoor de aanschaf van een dure ma chine overbodig worden. De directeur van Gemeentewerken, dhr. Goudkamp, ter vergadering aan wezig geloofde dat het moeilijk zou zijn nog iemand bereid te vinden straatve ger te worden. Ook door het werkvoor zieningsschap „Binnenhof" worden tot dat doel geen mensen meer beschikbaar gesteld. Dhr. Goudkamp bleek wel vol waardering voor het werk van de veeg- machine die dan toch maar 48 kilo meter goot schoon moet houden. Het gevraagde bedrag kwam er, zij het zonder de medewerking van dhr. Both. In Den Bommel dreigt de woning- bouwver. een groot tekort te lijden op het centraal antennesysteem. Het werd door dhr. de Goey gesignaleerd. Dhr. de Goey meende dat dat tekort vol gend jaar wel eens 100.000,:zou kun nen bedragen waarom hij de vraag stel de wie dat zal moeten betelen, ooidat het hem onwaarschijnlijk leek dat dat door de aangeslotenen opgebracht zal kunnen worden. Uit de beantwoording van de voorz. bleek dat het toch wel die kant uit zal gaan. Het is aldus de voorz. goed gebruik dat verenigingen die tot zo'n antennesysteem overgaan de kosten er van op de gebruikers verhalen. Het is daarom ongewenst de bedragen tot gro tere hoogte op tei laten lopen. Ook de voorz. verklaarde daarom erg nieuws gierig te zijn hoe de woningbouwver. een en ander op gaat lossen. De raad nam met instemming kennis van een geschenk, aangeboden door me vrouw Luijendijk uit Den Bommel. Het is een ingelijst doek met daarop de wa pens van de vroegere flakkeese ge meenten en van enkele provincies aan gebracht. Het dateert uit 1916 en is toen opgedragen aan de Volksbond tegen drankmisbruik. De raad heeft de avond voorts ge vuld met het nemen van een aantal besluiten tot grondverkoop, grondaan koop, grondruil. Op woensdag 11 okt. had de afd. Rot terdam van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumver. een zangcon cours georganiseerd in de Prinsekerk aan de Schepenstraat te Rotterdam. Dit concours droeg een geheel ander karakter dan gebruikelijk was. Ieder koor zong tussen het verplichte en vrije werk een vrij Ued. De koorzang werdi afgewisseld met samenzang. Op deze wijze werd be reikt, dat het zangprogramma practisch zonder onderbreking kon worden uitge voerd, hetgeen tiissen koorleden en toe hoorders meer contact bewerkstelligde. Daardoor kreeg het concours m.eer het karakter van een concert. Aan deze avond werkten 5 Flakkeese koren mede te weten: Jubilae te Oolt- gensplaat, die o.l.v. dhr. v. d. Heuvel met 280 pnt. een 2e prijs behaalde. So li Deo Gloria uit Stad aan 't Haringvliet, die eveneens o.l.v. dhr. v. d. Heuvel met 305V2 pnt. een Ie prijs wist te verwer ven, Siu'sum Corda, te Dirksland, die o.l.v. Jaap Zuidgeest 291V2 pnt. scoor de, SoU Deo Gloria" te Stellendam die o.l.v. dhr. V. d. Heuvel met 3IIV2 pnt. een Ie prijs behaalde en „Gom nu met Sangh" te Oude Tonge, die o.l.v. dhr. van 't Geloof met 297 punten een 2e prijs verwierf. De zang werd beoordeeld door een jury, bestaande uit Mees van Huis te Utrecht, H. W. de Wolff te Rotterdam en mevr. R. Heemskerk te Rotterdam. Het was een avond waarop alle koor leden met veel genoegen kunnen terug zien. GOEDEREEDE A.s. donderdag 19 en vrijdag 20 okt. zal op Goeree-Havenhoofd en in Goe- dereede een oliebollenactie worden ge houden waarvan de opbrengst ten goe de komt aan de bijz. kleuterschool „Sa muel" op Goeree-Havenhoofd. Ook mensen van elders worden uit genodigd de actie te steunen; voor olie bollen kunnen zij donderdagmiddag te recht bij mevr. J. Tanis, Burg. Breen- straat lOA^op Goeree-Havenhoofd. A.s. zaterdag zal in Herkingen de jaar lijkse eilandelijke brandweerwedstrijd gehouden worden. Het evenement zal opgeluisterd worden door de aanwezig heid van de Comm. der Koningin Mr. Vrolijk, die een deel van de wedstrijd bij zal wonen en 's middags de uitslag bekend zal maken. De lijst van deelnemers vermeldt alle eilandelijke blusploegen, inclusief die van de PTT te Middelharnis. De restauratie van flakkees' oudste molen, „de Korenbloem" te Sommelsdijk is een belangrijke stap geweest, maar achteraf bezien is het jammer dat er te weinig belangstelling heeft bestaan voor de motor die de molen bij gebrek aan wind als krachtbron heeft ge diend. De motor van het merk Brons uit Ap- pingedam was zeventig jaar geleden in een schuiir naast de molen inge bouwd. De motor een 25 PK één cy linder middeldruk was intussen xmiek geworden en was zeer waarschijnlijk als enige overgebleven. Een verzamelaar uit Zwolle die via een Sommelsdijkse kennis deze motor op het spoor kwam heeft hem. graag gekocht om het karaktestieke ouwe- tje, met aan weerszijden een impone rend vüegwiel, aan zijn collectie toe te voegen. De motor werd gedemonteerd door de heren Ser Kievit en Piet Fopma; zij het ook node, want zij hadden de ouwe getrouwe best in Sommelsdijk willen houden. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur student J. J. Tanis van Sommelsdijk. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur student A. B. v. d. Heiden van Veen. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. OOLTGENSPLAAT woensdagavond 7.30 uur ds. J. Driessen te Moerkapelle. v| 1 Mariniersweg 281,hlcHoogstraat R,daml I 's Maandags gesloten TeC 010-1337441 Een sportvisser lüt Soest, aan boord van ,yde Avontuur" van T schipper Brinkman uit Stellen- dam, heeft vrijdag in de Greve lingen een kabeljauw gevangen; de vis was maar liefst,92 cm. lang. Na de afdamming van de Gre velingen kwamen er nog enkele platvissoorten in de Grevelingen ]i voor, maar de vispopulatie be- '1 stond voornamelijk uit de uitge- '1 zette forel. De kabeljauw die vrij- '1 dag gevangen werd (de eerste in de zesjarige praktijk van schip per Brinkman) is wellicht vanuit zee via de viskoker de Grevelin gen binnen gekomen. Die koker is onderdeel van de doorlaatsluis via welke vers zeewater binnengela ten kan worden. LAURA JOPPE uit Sommelsdijk heeft de vierde prijs van de 17e Nederlandse Wiskunde Olympiade gewonnen. Dat werd bekend op donderdag 12 oktober toen professor Freudenthal in Utrecht de elf prijzen uitreikte. Samen met ongeveer 3500 andere leer lingen (hoofdzakelijk uit de vierde en vijfde klassen van het Atheneum en Gymansium) nam zij op 1 april 1978 deel aan de eerste ronde. Van de 33 te behalen punten scoorde zij er 30, zodat zij ruimschoots in aanmerking kwam voor deelname aan de tweede ronde, die op 1 september 1978 in Utrecht werd gehouden en waarvoor de 91 beste wa ren uitgenodigd. Drie leerlingen van de Rijksscholengemeenschap „Goeree Over- flakkee" waaronder Laura dus waren er bij. Ook dat was een opmerkelijk' feit. In elk van de jaren 1970, 1972 en 1976 wist één leerling van de RGO tot de tweede ronde door te dringen en in 1975 waren het er twee. In 1976 won Fqns Botman (nu tweedejaars student in de wis- en natuurkunde te Leiden) de vijfde prijs. Het is sinds 1962 de tweede keer dat een meisje tot de prijswinnaars behoort. Laura kan nu uitgezonden worden naar de Internationale Olympiade. De ze wordt begin juli 1979 in Londen ge houden. Zeer tot haar verdriet, w^ant ze zou het veel leuker gevonden heb ben naar een ver land te gaan (vorig jaar b.v. was Boekarest de plaats van samenkomst). En iedereen in haar om geving (ouders, klasgenoten, haar wis- kundelaar etc.) nu maar vurig hopen dat ze volgend jaar toch naar Londen gaat. ------O—-- OOLTGENSPLAAT Tijdens een gehouden concours op woensdag 11 oktober j.l. in de Prinse kerk te Rotterdam, uitgaande van de Afdeling Rotterdam van de Koninklijke Bond van Chr. Zang- en Oratoriiim- verenigingen, behaalde het Chr. Gem. Koor „Jubilate" een tweede prijs met 286V2 unt in de afdeling Uitmuntend heid. Als verplicht nummer werd ge zongen „Dansen wil mijn hart" en als vrij nummer „Adoramus te Christe". Dirigent was de heer C. C. v. d. Heu vel. De jury bestond uit de heren M. van Huis te Utrecht en H. W. de Wolff te Rotterdam en mevrouw R. Heemskerk te Rotterdam. OOSTFLAKKEE Ook al zijn momenteel voor de ste delingen de veldprodukten best te be talen, nog zijn er lieden die proberen ze helemaal gratis te betrekken. De po litie snapte zaterdag zo'n Rotterdammer toen hij nabij Ooltgensplaat uien stal. Hy had al 3 gevulde zakken in die auto! Tegen hem is procesverbaal opgemaakt. In de nacht van vrijdag op zaterdag deed zich op de VondeUngenweg-Rij- weg te Rotterdam een ernstig auto-on geluk voor. Twee knapen, Woon achtig te Dirksland en Middel harnis, resp. R. V. Rutten (18) en I. M. V. d. Kuyl (20) werden ernstig gewond toen ze met him auto tegen een licht mast reden. V. de Kuyl heeft o.m. een gebroken bekken, v. Rutten een verbrij zeld onderbeen. Sinds op Flakkee de bibliobus een be-, kende verschijning is geworden vorig jaar jimi verscheen de eerste heeft zich bij het Flakkeese publiek een on waarschijnlijk grote leesbonger gede monstreerd. De Ver. Prov. Bibliotheek centrale heeft ter aanvulling van de bussen nu zelfs een indrukwekkende trailer in de strijd geworpen om die honger te stillen. De ingebruikname van de eerste trailer werd gisteren in Oolt gensplaat gemarkeerd door Gedepu teerde Mr. Brink, die bij deze gelegen heid weliswaar een feestelijk gezicht zette maar die toch duidelijk zijn zorgen had over de bibliotheek-voorziening in de Provincie. Met name in onze" Provincie is die slecht en Mr. Brink wees de Staatsse- creta:!^ van CRM aan als de persoon aan wie dat verweten mag worden. Al sinds 1974 is beloofd dat de achter stand versneld zou worden ingehaald maar mr. Brink moest met spijt consta teren dat daar maar weinig van terecht gekomen is. Nog steeds is éénderde van het totale landelijke tekort aan biblio theekvoorzieningen in Zuid-Holland te rug te vinden. „Waar in andere provin cies een breed netwerk is gegroeid van voorzieningen tot in woonkernen van ca. 2000 inwoners is in Zuid-Holland slechts een aarzelend begin gemaakt met mobiele voorzieningen voor de kleine gemeenten", zo signaleerde mr. Brink. Hij weet dat met name aan het uitbUjven van de nodige subsidies ter wijl die wel aan andere provincies zijn toegevloeid, en mr. Brink verheelde niet er vrees voor te hebben dat de achter stand, door het ontbreken van een ge richt inhaalbeleid, bestendigd dreigt te worden. Blij was hij daarom met de aanwezig heid van de bibliobus en de thans ge reed gekomen „mobiele bibliotheek" waarvan er nog meerdere zullen volgen waarmee naar de Gedeputeerde hoop te een krachtige bijdrage zal worden geleverd aan de vermindering van de achterstand, juist in de kleine gemeen ten. Als broodjes Dat de bibliobus en de trailer aan Flakkee welbesteed zijn signaleerde burg. V. d. Harst in een kort openings woord. In het eerste halfjaar van 1978 werden maar liefst 23.695 boeken uitge leend. „Ze verslinden hier boeken met dezelfde gretigheid waarmee na de oor log het Zweeds wittebrood en na de ramp de Rode Kruis-pakketten werden aangesproken" vergeleek dhr. v. d. Harst; „Als dat zo doorgaat kunnen ra dio en t.v. wel inpakken en wordt onze De hïbWotraWer, de eerste die door de Prov. bihliotheekcentrale is aan geschaft, zal elke donderdagmiddag en avond in de Dabbestraat te Oude Tonge gestationeerd zijn. De 12.20 mtr. oplegger voert 15000 boeken mee. De overige dorpen worden voorlopig nog door de bibliobus bezocht. bevolking straks één groot leesgezel schap!" Tussenvorm. Door mevr. Zuurmeyer, Rijksinspec- trice van het Bibliotheekwezen in onze Provincie werd de bibliotraiier gekarak teriseerd als zijnde een tussenvorm op weg naar een vaste vestiging van een openbare bibliotheek. Enigermate hoopgevend in die richting was de me dedeling van mevr. Zuurmeyer dat de Staatssecretaris recenteUjk heeft betoogd dat aan het inlopen van bestaande ach terstanden aandacht zal worden ge schonken al zal pas van een werkelijk beleid gesproken kunnen worden bij de vaststelling van het landelijk plan. In de bus, links mevr. Zuurmeyer, Gedeputeerde Mr. v. d. Brink en Burg. V. d. Harst. De Belg V. die meermalen verbleven heeft op het woonwagenkamp te Den Bommel is in het week-end aangehou den, verdacht van het wisselen van ge stolen cheques. Dat lukte hem afgelopen zomer bij de Rabo bank te Achthuizen. De cheques, van een Duitse Bank vra- ren niet meer geldig, maar waren bo vendien gestolen. De dader heeft zich evenwel met de eigen naam gelegiti meerd, een naam die de politie erg be kend voorkwam OUDDORPSinds een week wordt in Ouddorp een 7 mnd. oud zwart ka tertje vemist, witte pootjes en witte buik, halve Siamees. Bij aantreffen graag inlichtingen aan AMEVEDI, Tel. 01878-1483. MIDDELHARNIS Afgelopen week is in tw^ee scholen ingebroken. Eerst in de Pr. Ireneschool aan de Hobbemastraat, enkele dagen nadien in de Techn. School waar de buit 450,— bedroeg. TOERISTISCH KORT: Engeland noteerde in 1977 een toe ristisch record. Het aantal toeristen steeg met 14%. De meer dan 11 miljoen tijdelijke gasten gaven ongeveer 275 miljard pond sterling uit. In hoeverre in de statistiek de „winkelreizen" uit de Noordzeelanden zijn meegeteld, is niet bekend. De V.S. leverde de meeste be zoekers (1,7 miljoen), gevolgd door Westduitsland (1,4 miljoen) en Frankrijk (1,3 miljoen). Nederland volgt op de vierde plaats met 920.000 bezoekers. In het eerste kwartaal van dit jaar ontving Japan bijna 210.000 toeristen, 6»/o meer dan in de vergelijkbare pe riode vorig jaar. De toeristische ba lans is evenwel danig uit het evenwicht, want er gingen bijna één miljoen Ja- SOMMELSDIJK: ZANGAVOND Op vrijdag 18 okt. a.s. wil D.V. de Psalm Zangver. De Lofstem onder lei ding van de heer A. Visser een zang avond houden in de zaal van Vita Nova te Sommelsdijk. Het mannenkoor uit Waarde onder leiding van de heer A. Logmans verleend hier medewerking. De psalmen worden gezongen volgens vierstemmige zetting uit 1773 en er worden Uederen gezongen uit de bim- del van Hazeu. Aanvang acht uur. Toegang vrij. panners met vakantie naar het buiten land. Dat was 4»/o méér dan in het eerste kwartaal van 1977. De Belgische kunstenaars zorgen siads kort voor wandversiering in de Sabena-vliegtuigen. Werk van vijf kun stenaars kreeg al een plekje. Meer kunstwerken worden tentoongesteld in de ontvangstruimten en lounges van de Sabena. OUDDORP Donderdag 19 oktober hopen we de boekenkast van de J.V. Daniël weer open te stellen voor het pubUek. Open van 6.45 tot 7.45 uur nam., in het voorm. ca techisatielokaal naast de kerk. NIEUWE TONGE Het actie comité Ver. gebouw komt a.s. donderdag weer de deuren langs, nu niet overheerlijke stroopwafels, ten ba te van een nieuw te bouwen vereni gingsgebouw. Het comité rekent er stellig op dat er heel wat van die Goud se lekkernijen aan de man worden ge bracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1