i Bemanning G.0.35 sliep door na smaic tegen Zeeiandbrug De dijkgraaf wordt gelukgewenst.... 875 wandelaars in O.K.K. jublleummars open huis kom kijken... naar eiken 'tËikenhuys 91e jaai^gang Dinsdag 26 september 1978 No. 4728 cam. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUnVHOLUlNDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal pet weekdinsdag- en vrijdagavond Bedenkingen tegen reglement Zuiveringschap Z.H. Eilanden en Waarden Dierenbescherming A.S. donderdag raadsvergadering Dirksland Dubbele botsing; grote schade GOEDEREEDE Philatelistisch Flakkee presenteert zich OUDE TONGE: Onderzoek provincie in üoeksche Waard en op Goeree - Overflakkee „MANEGE OOSTMOERSE RUITERS" Op ZATERDAG 30 SEPTEMBER vanaf 1.00 uur 's middags houden wij ter gelegenheid van de opening van onze nieuwe manege U bent van hante walkom. FAR^. H. KIEVIET OOSTMOERSEDIJK 2a STAD AAN 'T HARINGVLIET EXTRA EEREDIENSTEN GEREFORM. GEMEENTEN POSTBOX 8 *- WiDiDESJHAmnS Bedactle «n advertenities: Kantoor I^angeweig 13, Sommelsdljk Tel, (01870) 26 29 Na S uur (01870) 33 92 Giro 167030 BaidEBabo Iifiddellhamis no. 3420.01.106 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract spedaal tfirie:!. Twee visserschepen, de O.D. 11 en de G.O. 35 hebben donderdagnacht op de Oosterschelde een avontuur beleefd dat de radio-nieuwsberichten en vrijwel allei landelijlce dagbladen heeft gehaald. Het avontuur is overi gens zonder persoonUjlte ongeluklien afgelopen, wel is er een grote mate riële schade, vooral aan de O.D. 11 van dhr. J. Eedert wel schip ernstige averij aan de boeg opliep. Met de beide schepen wordt normaliter vanuit Burghsluis op kokkels gevist. Na een drukke visweek werd besloten 's nachts naar Stellendam te varen om de daarop volgende week in andere wateren te gaan vissen. De schepen werden aan elkaar verbonden waardoor de bemanning van de GO 35 te kooi kon en dhr. Jan Luime uit Ouddorp met de OD 11 de beide schepen naar de thuishaven zou varen. Het roer van de GO 35 werd ge blokkeerd, wel werd mede gebruik gemaakt van de motor van dit schip. Bij het passeren van de Zeeiandbrug ging het echter mis. Jan Luime had door aanwezige mistflarden onvoldoende zicht waarom hij nog ge tracht heeft vóór de brug te keren. Door de snelle stroom lukte hem dat niet meer tengevolge waarvan hij met de kop van het Schip tegen een van de brugpijlers voer. Door de kracht van de botsing werd de GO 35 van de OD 11 losgealageni en ging er omdat de motor draaide in haar eentje vandoor. Omdat de OD 11 water maakte moest er snel naar de kant ge varen worden en terwijl dat gebeurde heeft dhr. Luime via de boordradio alarm geslagen, wetend dat d© twee opvarenden van de GO 35, twee Yersenaren, in een diepe dut lagen. Het lukte een Tholenaar tenslotte bij de GO 35 aan boord te komen en de nietsvermoedende bemanning te wek ken. De OD 11 werd nabij Zierikzee aan de grond gezet. Na een provisorische reparatie is ze naar Maassluis gebracht waar de schade hersteld zal wor den. De OD 11 is eigendom van dhr. J. Redert te Ouddoip; de GO 35 van visserijbedrijf K. Tanis Zonen b.v. De Verenigde Vergadering van het Waterschap Flakkee heeft zich gister middag gebogen over het ontwerp reg lement Zuiveringschap Zuid-Hollandse Eilanden en Waarden. Het was een dik ke pU die nogal wat studie vereiste maar de heren vonden de stof kennelijk on voldoende boeien om er een levendige discussie over op te werpen^ Wel hielden ze zich aan het door de dijkgraven van de betrokken Water schappen opgestelde bezwaarschrift te gen het onitwerp. Het ontwerp werd sa mengesteld door een ambtelijke werk groep en de secretarissen rentmees ter van de 9 waterschappen die bij de totstandkoming van het nieuwe Zuive ringschap betrokken zullen zijn. De dijkgraaf dhr. Joh. Koert benadrukte evenwel dat die betrokkenheid van de secretarissen niet betekende dat er vol doende Inspraakmogelijkheid is geweest. Het bezwaarschrift dient ertoe om als nog enkele hete hangijzers aan te wijzen. In maart van dit jaar werd door Pro^ vinciale Staten besloten dat het water kwaliteitsbeheer aan een in te stellen Zuiveringsschap opgedragen zal worden. Het zal de naam „Hollandse Eilanden en Waarden" krijgen en zal alle Water schappen in zuidelijk Zuid-Holland om vatten. In het bezwaarschrift dat mede door de Ver. Vergadering werd geaccep teerd het werd door alle betrokken waterschappen coUectief opgesteld wordt o.a. m.et klem gevraagd een schei ding te maken tussen het actieve- en het passieve waterkwaliteitsbeheer en het passieve beheer in handen te laten van het Waterschap dat immers ook het waterkwantiteitsbeheer behartigt. Een volgend bezwaar richt zich tegen het voornemen van het Prov. bestuur de verkiezing van hoofdbestuurders recht streeks te doen zijn terwijl de hoofdin gelanden gebouwd thans nog door de gemeenitebesturen worden benoemd. Capelleweg. De vergadering leverde voor het ove rige weinig nieuws. Vermeldenswaard is wel de bereidheid van de Ver. Verga dering een grondruil met de gemeente Oostflakkee toe te passen waardoor de reconstructie van de Capelleweg te Oude Tonge mogelijk wordt. Er zal een vloeiende aansluiting op de Langeweg worden gemaakt, terwille van een vlot ter doorstroming van het drukker wor dende verkeer, o.m. tengevolge van de aanwezigheid van bungalowpark(en). De Ver. Vergadering sprak zich ook in principe uit tot vergoeding aan de ruilverkaveling Flakkee van de helft van de gekapitaliseerde besparing die door de uitvoering van bepaalde werken in ruilverkavelingsverband bereikt zal worden. Het betreft o.m. een verkorting van het aantel kilometers openbare weg en heit aantal kilometers hoofdwa tergang. Huwelijk. In de Rondvraag werd door dhr. H. L. van Kampenhout de gelegenheid te baat genomen om mede namens de gehele Vergadering de Dijkgraaf geluk te wensen met zijn voornemen in het hu welijk te treden. „Moge U er spijt van hebben er nie^ eerder aan begonnen te zijn" zo formuleerde dhr. van Kampen hout zijn gelukwens. ------O------ Goed tehuis gezocht voor zwart dwergpoedeltje, reu, van Vh jaar. Mevr. van Ree, Onwaardsedijk 7, Dirksland, tel. 01877 - 2517. Aan komen lopen jonge grijze poes met witte pootjes (basteard blauwe rus) bij fam. Grootenboer, Straatdijk 37, Dirksland, tel. 01877 - 1687. Bij de Fam. v. d. Knaap, Molenlaan 123, Sommelsdijk is aan komen lopen een jong, lichtgrijs poesje met zwarte streep over de rug. Inl. tel. 01870 - 4695. Waarschuwing: in de omgeving Z.- Achterweg en Enk. Ring te Sommelsdijk zijn enkele vergtftigingsgevallen ge constateerd. Het vergif is ook voor de mens niet ongevaarlijk! Zoek: langharige Duitse staander, bruin, reu, draagt rode halsband met koperen penning en Heidewachtel, bruin/wit, draagt geen halsband. Beide honden zijn eigendom van de fam. Breen, Stelleweg, Ouddorp, tel. 01878 - 2247 Tenslotte, wie wil de organisatie voor de kollekte Werelddierendag te Oolt- gensplaat op zich nemen? Gaarne in lichtingen door Mevr. Elvé, Ring 117, Dirksland, tel. 01877 - 2247. De raad van Dirksland hoopt a.s. don derdagavond in openbare raadsvergade ring bijeen te komen. Een van de (18) voorstellen is de behandeling van inge diende bezwaarschriften tegen de voor genomen afgifte van een bouwvergun ning voor de opstallen van een woon wagenkamp aan de Eerste Stoofweg. B. en W. en de raadscommissie menen dat de bezwaren aUe ongegrond kunnen worden verklaard. MORGEN SMULLEN IN NIEUWE TONGE Morgen woensdag kan er in Nieuwe Tonge weer gesmuld worden van oliebollen, kruidkoek, kruudplaetjes oud-holl. wafels, boterkoek, cake enz. - allemaal ten bate van de aktie voor het nieuwe verenigingsgebouw van de Herv. Gemeente. Er wordt op bestelling gele verd, maar het lekkers kan tussen 10.00 en 13.00 uur ook worden afgehaald bij het Ver. gebouw aan de Molendijk. Tel. nrs. om te bestellen: 648 287 569 692 824 476. Mariniersweg 281, hlcHoogstraat R.daml I'sMaandags gesloten TelT010-1337441 MIDDELHARNIS: Op de kruising Langeweg - Staverse- weg heeft zich vanmorgen een ferme autobotsing voorgedaan die weliswaar met grote materiële schade maar ge lukkig zonder persoonlijk letsel afliep. Een uit St. Willebrord afkomstige auto mobilist dihr. C. M. Oome, had zijn wa gen tegen de as van de weg tot stilstand gebracht om, alvorens links af te slaan tegemoetkomend verkeer door te laten. Een vrachtwagen van fruitbedrijf Dek ker uit Wolphaartsdijk reed echter de stilstaande Opel Ascona aan die daar door op de verkeerde baan werd ge zwiept en frontaal op de naderende wegenwachtauto', bestuurd door dhr. Bram v. d. Welle klapte. De Opel raakte totaU-loss, ook de Renault 4 van de we genwacht werd ernstig beschadigd. Alle betrokkenen kwamen er echter zonder verwondingen af. O------ Beroepen. Door de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente is in de vacature van Ds. R. van Kooten een beroep uit gebracht op ds. M. Goudriaan te Gouds waard, welke gemeente sinds 24 sep tember 1974 door hem wordt gediend. Ds. Goudriaan is 29 jaar. Het is niet gemakkelijk om als een relatief kleine, maar wel bloeiende ver eniging uit de beslotenheid van het eigen gemoedelijke verenigingsleven te komen en hg een breder publiek be langstelling te kweken voor een bepaald object. Toch wil de philatelistische ver eniging PHÏLATELICA, afdeling Flak kee, aan de vooravond van hun 30-jarig bestaan (in 1979) deze uitdaging trach ten te aanvaarden. De ruim 150 leden tellende vereniging op Flakkee heeft voor die uitdaging de viering van de Dag van de Postzegel aangegrepen. Voor de niet-phüatelist een korte toelichting over het begrip „Dag van de Postzegel". In de vorige eeuw besloot men op in ternationaal niveau tot het stichten van een wereldpostvereniging om zodoende te komen tot één postaal gebied, waar door de postadministraties verlost zou den worden van de soms zeer ingewik kelde porto-verdeUng tussen het post- verzendende en het postontvangende land. De rechtgevende akte van oprich ting werd te Bern getekend op 9 okto ber 1874. Hoewel vele postadministra ties in het buitenland aan dit feit jaar lijks aandacht schenken door de uitgifte van een of meer postzegels, is dit In Ne derland nog steeds niet het geval. Enkele vooruitstrevende postzegel verenigingsbesturen doen dit echter wel op de dag die hiervoor vrij algemeen, ook internationaal, gebruikt wordt n.l. de zaterdag, welke het dichtst bij 9 ok tober ligt. Zo zal nu ook philatelistisch Flakkee op bijzondere wijze aandacht schenken aan de Dag van de Postzegel op zater dag 7 oktober a.s. Wat gebeurt er dan die dag? In de eerste plaats een postzegeltentoonstel ling. Diverse verenigtngsleden zullen in 50 kaders een gedeelte van hun verza meling tonen, onderverdeeld in 17 ver schillende onderwerpen. Een deskundi ge jury zal het tentoongestelde beoorde len. Ten tweede wordt er een bekertour- nooi georganiseerd, waarbij een aantal dialezingen over philatelistische onder werpen behandeld zullen worden. Ten derde zullen er die dag speciale enveloppen met 1 of 2 KMA postzegels verkrijgbaar zijn met speciale afstem peling. Ten vierde zal de nieuwtjesdienst van Philatelica aanwezig zijn. Ten vijfde komen een aantal hande laren op philatelistisch gebied hun wa ren aanbieden. Al met al belooft het een boeiend ge heel te worden. En beslist niet alleen voor de postzegelverzamelaar. Ook een niet-philatelist kan zeker van de ten toonstelling een leerzaam aandenken overhouden en er een welbestede tijd doorbrengen. Van 's morgens 10 uur tot 's avonds 5 uur is de toegang gratis in het gebouw van het Vormingsinstituut te Oude Ton ge, Van Halenstraat 2 (achter het bus station). Tot ziens op zaterdag 7 oktober! De jubilerende Gymver. O.K.K. te Oude Tonge die bij haar eerste wandel mars in 1957 nog 324 wandelaars weg zag stappen heeft bij de j.l. zaterdag ge houden Jubüeimimars maar liefst 875 wandelaars kunnen verwelkomen. Het werd een hoogst plezierige tocht over de polderwegen, rijkelijk door de zon overgoten. Bij de Sporthal ging het wandelaars legioen, klein en groot van start, na te zijn toegesproken door O.K.K. voorz. v. d. Mast. Begeleid door de muziekver. „Vooruit", de drumband en de majoret tes werd daar de paS erin gezet, om ver volgens 5, 10, 15 of 20 Ion weg te stappen De groep „veteranen" van OKK. Ieder deed zijn best, met name ook zij die in een groep liepen, voor een groeps- prijs in aanmerking te komen. Dat lukte wonderwel aan de groep van oud-O.K.K.-leden die uit alle windhoe ken naar Oude-Tonge waren gekomen. Ze liepen in het tenue van OKK en on der leiding van dhr. A. de Korte stapte de groep energiek op de wisselbeker af, de beloning voor het behalen van 560 punten. Mevr. Korbijn werd door de heer v. d. Mast met een fraai boeket bloemen be dacht waarmee de vooiz,. ^^ju dank ver tolkte voor het werk dat mevr. Korbijn aan de organisatie van de mars heeft besteed. De winnaars: 5 km: 1, Animo, Herkingen 2. Groep 1 Chr. School N.-Tonge 3. Groep 2 Chr. School N.-Tonge 10 km: 1. Oudleden OKK 2. B. K. School Oude Tonge 3. „Animo" Herkingen 15 km: 1. Chr. School Oude Tonge 2. R. K. School Oude Tonge 3. R. K. School Oude Tonge 20 km: 1. Groep 1 Chr. school O.-Tonge Er werd ook aan de kleintjes gedacht; onderweg was er een flesje prik. De provincie Zuid-Holland gaat de komende maanden in de Hoeksche Waard en op Goeree-Overflakkee on derzoek verrichten naar het woon-werk verkeer en naar wonen, werken, voor zieningen, recreatie, verkeer en vervoer in die gebieden. In opdracht van de Pro vinciale Planologische Dienst (PPD) ko men daartoe enquêtes onder de bevol king. De enquêtes zullen bouwstenen vormen voor een zogenaamde „kernen- studie" voor de Hoeksche Waard en Goeree-Overflakkee. Bij een dergelijke kemenstudie ver zamelt de PPD allerlei gegevens over de woonkernen in de twee gebieden. Die gegevens zijn nodig om de gewenste ont wikkelingen van de woonkernen voor de komende tien jaar uit te stippelen. De kemenstudie vormt een belangrijk onderdeel van een eventuele herziening van het streekplan Zuid-Holland-Zuid. Dit streekplan, waarin de ruimtelijke ontwikkeling voor deze streek is aange geven, is in 1972 vastgesteld. De ontwik kelingen in deze streek zijn de laatste jaren zo snel gegaan, dat het streekplan nodig moet worden bijgesteld. Voor de Drechtsteden is daar al een begin mee gemaakt. En in de Hoeksche Waard en op Goeree-Overflakkee is men begin van dit jaar van start gegaan met een onderzoek naar de leefbaarheid in een aantal kernen. De komende onderzoeken beginnen eind september - begin oktober en zul len zich uitstrekken over het hele ge bied van de Hoeksche Waard en Goeree -Overflakkee. In de ene enquête krijgt het woon-werkverkeer de volle aan dacht. De afwikkeling van de verkeers stromen in dit gebied verloopt niet altijd en overal even gladjes. Om een zo gun- stik mogelijke verdeling van wonen en werken te kunnen aangeven heeft de overheid in dit geval de provincie eerst een beter inzicht nodig in de hui dige situatie bij het woon-werkverkeer op Goeree-Overflakkee en in de Hoek sche Waard. Via de nu te houden en quête, waarbij ongeveer 4100 mensen zullen worden ondervraagd over het woon-werkverkeer, zullen de nodige ge gevens beschikbaar komen. Men bekijkt daarbij onder meer wat de mensen vinden van de reistijd die zij nodig hebben om bepaalde centra in het gebied te bereiken en hoe de richting en de omvang van de forensenstromen is. Bij de andere enquête, waaraan 3600 mensen zullen deelnemen, gaat het om de mening van de bevolking over zaken die te maken hebben met wonen, werk gelegenheid, verzorging (waar zijn voor zieningen nodig als winkels, scholen, zwembaden wenselijk), recreatie en ver keer. STELLENDAM Opbrengst kollekte. De kollekte voor het Pr, Beatrixfonds heeft opgebracht 901,27. Alle medewerkenden hartelijk dank. ACHTHUIZEN POSTKANTOOR GESLOTEN I.v.m. de teraardebestelling van de oud- postbesteller dhr. J. C. Moerenhout, echtgenoot van de Postkantoorhoudster alhier, zal het kantoor a.s. donderdag morgen van half 11 tot half één gesloten zijn. OOLTGENSFLAAT: Donderdag 28 sep tember a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voor gaan ds. P. Blok te Dirksland. OUDDORP: Donderdagavond 7.30 uur ds. L. Blok van Capelle a. d. IJssel. MELISSANT: Donderdagavond 7.30 uur ds. B. Reinders van Hardinxveld- Giessendam. NIEUWE TONGE: Woensdagavond 7.30 uur student J. de Pater van Bos koop.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1