Een kroot van 37^ kilo Dank bij zijn 25-jarig jubileum i yT' -4 SS Vrijdag 22 september 1978 No. 4727 cam. STREEKBLAD OOP GEREFORl^EERDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLJuANDSE EN ZEEUWSE ETLANDEN Verschijnt Uveemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond EEN GEWOND HART VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Eerwaarde heer A. H. Veldhuizen bevoegd hulpprediker BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoonhai i OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - IVIIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TELEFOON 01870 - 2043 Comité „Woord en Daad'' afdeling Goeree - Overflakkee opgericht Een feest met een wereldwijde actie Nieuwe kenteken- kombinatie begin oktober Dierenbescherming: „Handen af van ons kroost werd door meerderen gedacht toen de schoolarts dokter Gestman in 1953 voet op het nog soppige flak- keese land zette. Vele pa's en ma's konden zelf wel beoordelen hoe het met de gezondheid van zonen en dochteren gesteld was meenden ze tenminste maar dokter Gest man knokte zich door de vooroor delen heen en is een vertrouwensfi- guur geworden. In de 35 jaren die hij op Flakkee werkzaam is heeft hij de vingers op heel wat letterüjk en figuurUjk gevoeüge plekken gelegd. Woensdagavond werd hem daarvoor dank gebracht tijdens een receptie t.g.v. zijn zil veren jubilemn, hem aangeboden door de Bestuurscommissie School- artsendienst. Politie controleert aanwezigheid arbeidslijst - register GOEDEREEDE Uit in eigen gemeente Dhr. en mevr. Gestman bekijken een van de geschenken die hen werden aangeboden. Veel veranderd Gezochte inbreker te Goedereede aangehouden Hasj op Ouddorps strand De receptie die daarop volgde werd door velen bezocht, voorna- meUjk door vertegenwoordigers van vrijwel aUe scholen op het eiland waarmee goede contacten zijn ontstaan. De Schoolarts is, zo bleek, volledig geaccepteerd. Geef IViax de Zak'' w 51e jaiai]g^u]£ POSICOX 8 -I MIDDKLJIABINXS BedacUe eo adverterïties: Kantoor lanigeweg 13, Sammelsdijk Td, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Baz&Babo S/Bdidelihamiia zio. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij coQtract speciaal tarief. Zoals elk jaar het geval is, is de aanbieding van de Miljoenen-nota aan de Staten-Generaal het startschot voor een nieuw parlementair jaar. Opnieuw maken Kamers en regering zich op om rond het Binnenhof de politieke de gens te kruisen. Door de moeUijke economische omstandigheden waarin ons land zich vandaag bevindt, krijgt dat politieke spel een geladen karak ter. Nog steeds staan wtj daarbij voor de keuze: of ondergaan in een geleide so cialistische maatschappij, waarin de per soonlijke en individuele vrijheid op de loop gegaan is, of onder erkening van ethische waarden, die eeuwenlang ons volk geschraagd hebben recht doen aan een ieders eigen persoonlijkheid en vrijheid. En nu kunnen we die keuze wel laten vertroebelen door op te merken, dat die vrijheid in de laatste tientallen jaren toch al een geduchte knauw heeft ge had, zodat ze in feite al niet meer aan wezig is, de principiële keuze is er niet minder om. Christenen hebben het met die keuze moeilijk. Dat het socialisme met haar leuze, vrijheid en gelijkheid voor allen dwars op het concept van de Bijbel staat, behoeft geen betoog. Integendeel socialisme en christendom hebben net zo weinig met elkaar gemeen als water en vuur. Dat heeft in de loop der ja ren veroorzaakt, dat hoe meer de druk en de greep van het socialisme toenam, er met wat meer ontvankelijkheid ge oogd werd naar het liberalisme, dat im mers de individuele vrijheid en ver antwoordelijkheid hoog in het vaandel heeft. De stemmen die uit het kamp overwaaiden klonken daarbij wat ver trouwder in de oren, dan de roodge kleurde geleuiden. Maar is dat wel zo? Die vraag dringt zich vandaag op, nu in de begroting voor het eerst sedert enige jaren wat meer aandacht aan de zorgen en noden van het individu wordt besteed, dan in jaren het geval is ge weest. U wrijft misschien uw ogen bij een dergelijke opmerking uit. Want was het niet juist den Uyl die beweerde juist op te komen voor de noden van de kleine man? Natuiirlijk dat beweerde hij, maar het gevolg was wel, dat die kleine man onderging in de verstik kende zorgen van het collectivism.e. Mi nimumlonen, regelingsakkoorden, aller lei basisuitkeringen, gerelateerd aan burgerlijke staat, gehuwd of ongehuwd, veel of weinig kinderen, man of vrouw, ongeacht leeftijd, ontwikkeling en er varing gingen steeds meer een rol spe len. Wie men ook is, de normbedragen, en wie weet zo langzamerhand niet wat dat begrip betekent, werden voor ieder een hetzelfde. Voor het eerst sedert jaren is er in de begroting een sprankje hoop, dat op die geweldige toename van het collec tivisme een rem gezet wordt. Puur zelf behoud, de lasten worden immers niet meer te dragen dwingt de re gering daartoe. Eigen verantwoordelijk heid komt wat in het gezichtsveld te rug. Het behoeft dan ook geen betoog, dat christenen daarom met wat meer dan gewone belangstelling de opstelling van de huidige regering bekijken. Want immers doet ook de Bijbel zo niet? Geeft ook de Bijbel niet voortdurend aandacht aan de verantwoordelijkheid die de en keling, die het individu in de samen leving en voor de samenleving draagt? Maar toch zijn Christenen vandaag teleurgesteld. Niet alleen teleurgesteld, maar ook diep bedroefd. Het sprankje hoop dat zij meenden te kunnen ont dekken met het optreden van de nieuwe regering is in rook vervlogen. Want ook deze regering met al haar goede voor nemens wie denkt niet aan de uit spraak van van Agt, die opriep tot een ethisch reveil weet zich niet aan de collectieve slavernij van de Vorst der duisternis te ontworstelen. Ze kan de moed niet opbrengen en dwars tegen het geweld der revolutie, haar afhan kelijkheid van de God van hemel en aarde te belijden. De kranten staan vandaag bol van allerlei reacties. Van politici, van vak beweging, van iedereen die maar meent iets te moeten zeggen. De een spuwt zijn gram uit over de steun die de werkgevers krijgen, de ander ziet de kleine man in de steek gelaten. Maar wij zijn bedroefd, diep bedroefd, want we hebben onze afhankelijkheid van de Almachtige God niet durven be lijden. Wij hebben Hem niet de eer dur ven geven, die Hem toekomt Hoe moeten wij dan toch verder gaan? JiERKINGEN De eerwaarde heer A. H. Veldhuizen, sinds twee jaar voorganger van de Herv. Gem. alhier is vorige week ge slaagd voor het colloquium hulpprediker in de Ned. Herv. Kerk. Diir. Veldhui zen heeft de studie in twee jaar vol tooid. Hij is met het behalen van deze erkenning volledig bevoegd als hulppre diker. —O------ OXJDDORP Beroepen. Door de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente is in de va cature ds. de Jong een beroep uitge bracht op ds. W. J. op 't Hof te Hedel, weUce gemeente sinds 1 jan. 1973 door hem wordt gediend. Ds. op 't Hof is der tig jaar oud. In de natuur komen soms uitschie ters voor die het waard zijn in de krant te worden vermeld. Neem nou die reu zen kroot die de leerlingen van de huis houdschool „de Molenwiek" aantroffen bij de groenten die ze die dag moesten bereiden. De kolos ging als curiositeit op de weegschaal en bleek in z'n een tje 3.5 kg. te wegen. Ter vergelijk leg den we er een kroot (een rode biet, in goed Hollands) van normale proporties naast waardoor de grootte nog beter wordt geïllustreerd. De stichting „Reformatorische Hulp- aktie Woord en Daad" heeft ook hier op het eiland haar krachten weten te bundelen in een comité. Het ligt in de bedoeling van het co- m,ité om de bevolking op diverse ma nieren te confronteren met de nood van de naaste en mede op deze wijze hulp te verlenen aan personen, groepen en volkeren die in nood verkeren, ongeacht ras of kleur, overeenkomstig Galaten 6 10: „Zoo dan, terwijl wij tijd heb ben, laat ons goed doen aan allen, maar meest aan de huisgenoten des geloofs". Het voorlopig dagelijks bestuur is als volgt samengesteld: Ds. A. Beens, voorzitter Dhr. van Veen, penningmeester Dhr. C. M. Visser, sekretaris Het comité. -O De christelijke scholen van ons land en onze omgeving zijn dit hele najaar in een feestelijke stemming. Het is hon derd jaar geleden dat de „schoolstrijd"' goed begon om vrij en christelijk onder wijs. Toen werd de Unie „Een school met den Bijbel" opgericht, die nu de naam draagt: „Unie „School en Evan gelie". Vanaf het begin werd de Uniecollec te gehouden om noodlijdende scholen te helpen. En bij het eeuwfeest wordt de actie weer gehouden voor de honderdste keer, maar nu grotendeels voor noodlij dende scholen elders in de wereld, zoals dat al jaren gebeurt. Er zijn honderd projecten gekozen; weeshuizen, scholen, internaten, beurzen-fondsen, enzovoorts Alle inlichtingen en informatie zijn te verkrijgen bij het bureau van de Unie: Van Breestraat 14, 1071 ZP Amster dam, tel. 020-724275. Giften kunt u stor ten op giro 515, Voorburg, t.n.v. Unie „School en Evangelie". Verder worden er gedurende het he le najaar grote regionale eeuwfeest avonden gehouden in meer dan dertig steden van ons land. Daar presenteert Sipke van der Land een-programma met de zanger Hans Breeveld, Unie-voor zitter drs. T. M. Gilhuis, de nieuwe fUm „Mensenkinderen!", en nog veel meer. Overdag worden films en muzikale pro gramma's geboden op de scholen voor voortgezet onderwijs. Het eeuwfeest-jaar wordt D.V. 20 ja nuari 1979 besloten met een grote ma nifestatie in de Domkerk en in het Jaar beurs Congreff te Utrecht, om.dat in die stad de Unie honderd jaar geleden werd opgericht. Dan zal de opbrengst be kend gemaakt worden van alle plaatse lijke acties in ons land. Begin oktober zal de Rijksdienst voor het Wegverkeer het eerste kenteken in de nieuwe letter/cijfercombinatie uit geven. Deze combinatie bestaat uit twee groepen van twee letters en één groep van twee cijfers, waarbij de cijfers in het midden komen. Het eerste kenteken in deze nieuwe combinatie zal zijn; DB-Ol-BB. Voor automobilisten, die hun kente kenbewijs door diefstal of verlies zijn kwijtgeraakt en die een vervangend kentekenbewijs aanvragen, zal nog wor den geput uit de oude combinatie van vier cijfers en twee letters. Met de nieuwe letter-cijfercombinatie blijft het kentekenbeeld, zoals dat sinds 1951 bestaat, gehandhaafd. Daarmee is de herkenbaarheid gediend. In de nieu we comijinatie zullen in tegenstelling tot de oude geen klinkers worden ge bruikt. Invoering van een nieuwe combinatie was nodig omdat de oude series zijn uitgeput en hieruit geen nieuwe varia ties meer kunnen worden samengesteld. Met de nieuwe combinatie zal men on geveer tien jaar vooruit komen. Aan komen lopen in Den Bommel een middelslag bastaard (reu) zwart-wit ge vlekt, half lang haar, draagt ketting halsband. Inl. bij mevr. v. d. Berg, West dijk 15, Mehssant, tel. 01877 - 1232. In het pension van de dierenbescher ming zijn de volgende honden, die een goed tehuis zoeken: kruising bouvier, 8 mnd. reu wit-bruin-zwart gevlekt bastaard, reu IV2 jaar. kruising hazewindhondje (teef) zwarte bastaard, middelslag, reu kruising collie (reu) 9 mnd. lief dier. Inl. eveneens bij mevr. v. d. Berg, tel. 01877-1232. Voor de in de eerste week van okto ber te houden kollektie t.b.v. de Dieren bescherming worden in elke gemeente kollektanten(es) gevraagd. Inl. bij mevr. Elvé, Ring 117, Dirksland, tel. 01877- 1262. Vooroordelen tegen schoolarts geweken De oud Geneeskundig Inspecteur ■"■olksgezondheid dhr. in 't Veld kon niet aanwezig zijn maar had een schrif telijke gelukens gestuurd waarin hij dhr. Gestman typeerde als „een man uit één stuk die de jeugd een warm hart toedraagt", een uitspraak waarop burg. van Es van Middelharnis in zijn gesproken gelukwens met instemming voortborduurde, vooral wanneer hij terug zag op de beginperiode die niet gemakkelijk is geweest. „Niet alle gemeentebesturen waren overtuigd van de noodzaak van een schoolarts en er waren vaders en moe ders, schoolhoofden en schoolbesturen die de gang van zaken meenden te moeten verstoren", zo' herinnerde dhr. van Es aan die periode waarin dokter Gestman zijn werk moest doen in „ko lenhokken en berghokken". De toch al moeilijk geaccepteerde schoolarts wees tot sommiger verbijstering bovendien nog tal van manco's aan in de accomo- datie van vele scholen en dat had hier en daar aanleiding tot stevige conflic ten gegeven, zo bezag dhr. van Es, dhr. Gestman daarom temeer dankbaar voor zijn doorzetten tengevolge waarvan veel goeds tot stand is gekomen; excuses voor de knorrende voorzitters, de vragenstellende commissieleden, de mopperende schoolhoofden en de geen begrip tonende vaders en moeders", zo MIDDELHARNIS De politie heeft dezer dagen, bij ge houden controle, ervaren dat in veel be drijven de aanwezig veronderstelde ar beidslijst en het arbeidsregister ontbre ken. Daarom zal in de komende vsreken de controle worden geïntensiveerd. De arbeidslijst vermeldt de werktij den van de werknemers. Aan de hand van deze lijst kan de poUtie controleren of voor het maken van overuren door de Arbeidsinspectie vergunning is ver leend. Op het Arbeidsregister behoren de namen van de werknemers te zijn ver meld; een en ander ingevolge de bepa lingen in de Arbeidswet. -----O----- Voor het „uitje" van donderdag 5 ok tober gaan de dames van de afd. Goe- dereede - Ouddorp van de Ned. Bond V. Plattelandsvrouwen niet ver van huis. Ze brengen op die dag per bus een bezoek aan de eigen gemeente waarbij ze zelfs door de burgemeester ten ge- meentehuize zullen worden ontvangen. MELISSANT KERKDIENST Zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. J. Karens van Opheus- den. bood dhr. van Es de collectieve ver ontschuldigingen aan, dhr. Gestman troostend met de gedachte dat ook een leeuw zich tegen vliegen moet verde digen. „We zijn blij dat u gekomen en gebleven bent", verzekerde hij dokter Gestman, de dank onderstrepend met de aanbieding van een geschenkenbon. Het is allemaal goed afgelopen zo vatte dokter Gestman de bevindin gen van zijn schuchtere kennismaking met Flakkee en wellicht ook die uit zijn daarop gevolgde periode samen. Nu, bij de zilveren mijlpaal gekomen kon de jubilaris tevreden vaststellen dat er heel veel ten goede te veranderd. Hij prees de nieuwbouw van scholen Enkele flakkeese politiemensen, dins dagochtend met de Combi op surveillan ce, hebben in Goedereede een gezochte inbreker aangehouden na hem in het stadje te hebben klem-gereden. Via de mobilofoon was gevraagd uit te kijken naar een Mercedes waarvan ook het kenteken bekend werd gemaakt. Het verzoek werd gedaan door de po litie te Renesse. De wagen was vandaar verdwenen in de richting van de Brou- wersdam. Tussen Ouddorp en Goeree kwam de politiesurveUlance de gezochte wagen tegen. De Mercedes-bestuurder nam de wijk naar het stadje Goedereede waar hij al Snel werd klemgereden. De 38- jarige man bleek geen vaste woon- of verblijfplaats te hebben. Hij is overgegeven aan de politie te Zierikzee, verdacht van het lichten van speelautomaten en diefstallen. In de auto werden van diefstal afkomstige bankbiljetten aangetroffen. Op het strand van Hoek van Holland is medio deze week flink wat hasj ge vonden. Ook in Ouddorp werden enkele pakjes aangetroffen. Ze werden door de vinder bij de politie afgeleverd waarna het goedje via de verbrandingsoven is vernietigd. en heel tevreden was hij er over dat alle flakkeese scholen zich bij de schoolart- sendienst hebben aangesloten. „De kin deren uit mijn beginperiode komen nu al met hun kinderen bij me en het is goed het daarvoor benodigde vertrou wen te genieten; u allen die me dat ver trouwen schonk daarvoor heel harte lijk dank!" liet dhr. Gestman van harte weten. SOMMELSDIJK LANDELIJK KAMPIOEN De heer S. J. Rietdijk, lid van de Re serve Rijkspolitie te Middelharnis, van professie wapenhandelaar, is j.l. zater dag te de Bilt, landelijk kampioen ge worden op de toen gehouden schietwed- strijden voor de Reserve-politie. MIDDELHARNIS Bovengenoemde stichting zal op 23 oktober in de gemeente Middelharnis een inzamelaktie van gedragen kleding houden, de aktie „Geef Max de Zak". Enkele dagen voor de datum van in zameling zal er huis aan huis een gele zak worden verspreid. Hierop staat vermeld, op welke dag deze zak zal worden opgehaald door het personeel van de Stichting. Men gelieve de zakken te vullen met kleding of huishoudtextiel en op de aan gegeven dag om 9.00 uur aan de rijbaan te zetten. De inhoud wordt gesorteerd op vodden en op nog draagbare kleding. Van de opbrengst worden van iedere 10.000 kg. kleding 2 personen, uit de Ge meente waar de inzamelaktie heeft plaatsgevonden, een vakantie aangebo den. In het verleden is het gebleken, dat bij iedere aktie mensen uit de gemeente om inlichtingen vragen bij het gemeen tehuis. Politie en de plaatselijke kranten Indien u vragen hebt t.b.v. stichting „Geef Max de Zak" kunt u deze stellen via Tel. 020 - 46 0011.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1