Een boerin; niet altijd een diicicerd in een bloemetjesjuric Nfeu^MfS kom kijken..* naair eiken 'tEikenhuys 51e Jaiaxi^aDs Dinsdag 19 september 1978 No. 4726 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLULNDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per xBeékdinsdag- en vrijdagavond IVioderne boerin icijict verder dan liet erf lang is uit de leer leen «I „Handsciirift en icarakter" Nieuw lioofd Openb. Basisscliooi Ouddorp 10 jaar Z.C. „De Stelle'' Dierenbescherming: C.PJ. wat is dat? Granaat gevonden OOLTGENSPLAAT - ACHTHUIZEN LANGSTRAAT VOLLEYBAL BEKERVOLLEYBAL RAAD GOEDEREEDE KOOPT WELLICHT PAND IN OUDDORPS RING EXTBA KERKDIENSTEN GEREFORM. GEMEENTEN Nieuwe produkten op Femina (29 sept. 8 okt. in yyAhoy'^ POSHBOX 8 1-4 MIDDSLHABINIS Bedactie en advertenities: Kantoor Lanigeweg 13, Saminelsdijlk Tel, (01870) 26 29 Na S uur (01870) 33 92 Giro 167030 BazdEBabo MlddeOhamia no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet. In 19 NU; het zeer lezenswaardige maandblad van de Stichting Public Re lations Land- en Tuinbouw troffen we een interessant artikel over de positie van de moderne boerin. Het werd opge- telcend uit de mond van mevr. Esther Maris-Koster (29) uit het Zeeuws- Vlaamse Zaamslag. De Flaldieese „boe rinnen" zullen zich wellicht in de ideeën van mevr. Maris kunnen vinden^ Mevr. Maris wil af van de idee dat een boerin steevast een „dikke vrouw in een bloemetjesjurk" zou zijn. „Gelukkig begint het besef door te dringen dat een boerin ook een mens is die met haar tijd mee gaat, meer dan menig niet agrarische landgenoot be seft", is haar mening. Mevr. Maris vindt het daarom een goede zaak dat bij de gehouden raads verkiezingen in meerdere Zeeuwse ge meenten boerinnen zich verkiesbaar stelden. „Die ksmt moet het uit", vindt ze: „boerinnen die zich bezig houden in oudercommissies, schoolbesturen, die lid worden van organisaties als de Bond van Plattelandsvrouwen". Zelf maakt mevr. Maris deel uit van de Zeeuwse Provinciale Staten. Een boerin wil ze niet anders gekwa lificeerd zien dan „een vrouw die met een boer getrouwd is". Niettemin bete kent dat telefoongesprekken verzorgen, relaties ontvangen, en bovenal ge sprekspartner zijn. „Anders dan bij de meeste andere beroepen van de man beslis je in veel, ook belangrijke zaken mee, omdat gezin en bedrijf samen gaan". „De rekkracht van het bedrijf hangt vaak van de vrouw af", zo constateert mevr. Maris: in slechte jaren wor den de uitgaven voor het gezin eerder aangetast dan die voor de onderneming. Dan wordt de wasmachine maar niet aangeschaft en de trekker wel. Ik heb er alle begrip voor dat er meisjes zijn die liever niet met een boer willen trou wen. Ze moeten namelijk ontzettend goed weten waaraan ze beginnen: het is geen leven met zekerheden het ene jaar loopt het fijn, het volgende gaat het slecht met het bedrijf. Er wordt van je verwacht dat je taken op je neemt, maar daarbij wordt nog te vaak verge ten dat je in de eerste plaats vrouw bent en dan pas boerin, al zullen niet alle boerinnen dat openlijk willen toe geven". In een beschouwing op de waarde van het bewuster worden van de boerin spreekt mevr. Maris zorg uit over het verdwijnen van de agrarische inbreng in het gemeentelijke gebeuren. Dat leidt in toenemende mate tot situaties waarin de agrarische belangen compleet onder de tafel geraken. Mevr. Maris vervolgt: „Als men alleen al ziet wat er op de ge bieden milieu en ruimtelijke ordening gebeurt, slaat de schrik je om het hart; er zijn üentaUen voorbeelden te noemen van boerderijen waar b.v. varkens wor den gehouden die; omdat de zich pas op de naburige camping aangemeld heb bende toeristen of de bewoners van de net betrokken nieuwe woningen, klagen over stankoverlast, het bedrijf niet mo gen moderniseren of die zelfs geheel moeten verdwijnen. Voor alles wordt boeren, vooral in zgn. landschappelijk aantrekkelijke gebieden de onredelijke rekening gepresenteerd, want zij zijn aan het werk op hun be drijven terwijl anderen intussen allerlei beslissingen nemen". Mevr. Maris ziet daarentegen graag dat boeren critische volgers zijn en be- stuursverantwoordelijkheid durven te dragen. Doe iets anders. Voor de jonge, toekomstige agrarische ondernemers heeft Mevr. Maris een boodschap, zich realiserend dat de posi tie van de agrarische jongeren vandaag méér dan alleen maar een uitdaging is: Het gaat in veel gevaUen erom, dat de vader een bedrijf runt, waarop wat de inkomenspositie betreft gewoonweg niet óók nog plaats is voor de zoon met zijn eventuele gezin. Die overbrug gingsperiode is dan het reële probleem. Ik ben van mening dat de instanties, die de boerenbelangen in ons land be hartigen dan moeten stellen (en waar mogelijk begeleiden)doe in die tussen tijd iets anders. Ga naar Israël of naar Amerika (goedkope tarieven), meld je aan bij de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland of ga werken bij een andere boer in het eigen land. In Denemarken mag je niet eens thuiskomen om het bedrijf over te ne men, als je niet eerst elders in de we reld of in je eigen land je kennis hebt verbreedt. De eigen ouders zouden dit ook meer moeten stimuleren, vooral in ons land, dat immers in zoveel opzich ten het moet hebben van contacten en ervaringen buiten onze landsgrenzen. Bureaucratie. Ter lering (en vermaak) is ook dat wat mevr. Maris zegt over de bureau cratie in ons landje: „Ik krijg 'steeds meer het gevoel dat we leven in een land van zwetsers", zegt ze: Als er moeilijkheden zijn, stel len we 'n commissie in. Dan komen de meerderheids- en minderheidsstandpun ten. Vervolgens komen de subcommis sies. Praten. Praten. Beslissingen uit stellen. Papieren. Regelingen. Een gi gantische bureaucratie, waarin degenen die ons land economisch op de been moeten zien te houden steeds meer wor den ingekapseld door degenen die de mensen en het apparaat moeten „bege leiden". Het zal wel iets te maken heb ben met het feit dat wij met bijna 14 miljoen mensen het op dit onaanzienlijke partje van de aardbol samen moeten zien te rooien. De individuele vrijheid raakt steeds meer in het gedrang". Haar advies is dan ook zelf meer ini tiatieven te nemen en niet steeds de vraag te stellen wat de Overheid er aan doet. NED. HERV. KERK Beroepen te: Baam I. Kok te Zoeter- meer (voorheen te Baam). Aangenomen naar: Harderwijk H. Talsma te Den Bonunel; Oudewater C. Blenk te Woubrugge. Bedankt voor: Dirksland J. Smit te Hilversum; Oude Tonge en Uddel C. Blenk te Woubrugge; Kamerik C. Vos te Amsterdam. Baam: Wegens vertrek naar Ermelo, nam Ds. G. C. Post afscheid van deze gemeente met 2 Cor. 13 13. GEREF. KERKEN Beroepen te: Bimschoten A. Prins te Aalten. Aangenomen naar: Ispra Varese (Italië) J. Koole te Gent; Bedum C. v. d. Giesen te Groningen. Bedankt voor: Andijk T. Penning te Hoogezand; Urk M. Kersten te Scheve- ningen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Buitenpost en Eemdijk kand. H. v. d. Kamp te Wamsveld; Twij- zel kand. H. Siegers te Kampen. Aangenomen naar: Rijsbergen (b.v.) W. v. d. Veer kand., te Veenendaal. Bedankt voor: Assen A. Hendriks te Amersfoort. Aangenomen naar: Rouveen K. Fol- kertsma te Beverwijk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Hoogeveen G. Bijkerk te Enschede; Katwijk aan Zee A. Baars te Urk. Aangenomen naar: Leerdam D. J. v. Vuuren te Zaamslag. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Beekbergen A. Moerker ken te N. Beijerland; Bodegraven J. Ka- rels te Werkendam; Hoofddorp C. v. d. Poel te Yerseke; Krimpen a. d. IJssel A. Hoogerland te Krabbendijke; Enkhuizen A. Hofman te Scheveningen; Zwolle P. Blok te Dirksland. Bedankt voor: Benthuizen J. Mijnders te Ridderkerk; Almelo E. Venema te Drachten. GER. GEM. IN NED. Bedankt voor: Bruinisse J. de Groot te Rijssen. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Urk en Oosterland dhr. M. V. d. Ketterij te Woudrichem; Rijs sen G. Overduin, voorganger Vrij Herv. Gem. te Werkendam. DIRKSLAND BEJAARDENMIDDAG Nu het winterwerk weer voor de deur staat, willen wij ook weer met onze bejaar denmiddagen gaan beginnen. Onze eerste middag zal zijn op D.V. dinsdag 26 september om 2.30 uur in „Onder de Wiek" Mijnh. van Driel uit Sommelsdijk zal deze middag voor ons verzorgen met een mooie dia-serie van zijn reis naar Israël, het belooft een hele mooie middag te worden. Wij nodigen u allen uit, niet alleen onze maandelijkse bezoekers maar ook nieuwe bezoekers zijn hartelijk welkom. Deze winter hopen we weer met ver voer u te kunnen helpen indien dit no dig mocht zijn. Graag dan even een berichtje aan een dezer adressen: Mevr. Hesselink, Tel. 1357; Mevr. SchuUer, Tel. 1714. Mariniersweg 281, hlcHoogstraat R.danil 1'sMaandags gesloten Tel. 010-1337441 LEZING VOOR PLATTELANDS VROUWEN GOEREE: Volgende week dinsdagavond zal voor de afd. Goedereede - Ouddorp van de Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen en door mevr. Th. H. v. d. Meiden- Coolsma een lezing worden gehouden over het onderwerp „Handschrift en ka rakter". De bijeenkomst wordt gehou den om 8.00 uur in hotel „Duinzicht". De gemeenteraad zal in de vergade ring van a.s. donderdag overgaan tot be noeming van een nieuw hoofd voor de openbare basisschool „de Westhoek" te Ouddorp, in de vacature die is ontstaan door het vertrek van dhr. van Geelen. Uit de toelichting bij het raadsvoor stel blijkt dat de oudercommissie graag dhr. K. Zwaan (reeds als onderwijzer aan de school verbonden) benoemd zag, maar B. en W. en de Inspecteur van het Onderwijs hebben daar andere gedach ten over. De man die nu als eerste op de door B. en W. gepresenteerde voor dracht staat, dhr. de Gooijer uit Loos- drecht, beantwoordt echter niet aan de profielschets die door de oudercommis sie is geschetst waarom dan ook werd geweigerd de door dhr. de Gooijer af gelegde proefles bij te wonen. Toch was het aldua de toelichting dhr. de Gooijer die de beste proefles gaf; dat vinden zo'wrel B. en W. als de In specteur. Na deze constatering laten B. en W. geen voorkeur blijken waarom zij dan ook voorstellen tot benoeming van „een" hoofdonderwijzer over te gaan. Op 15 september j.l. heeft zwemclub „de Stelle" uit Stellendam haar tiende verjaardag gevierd. Zij deed dit in het eerste deel van de avond met een recep tie waar d= 100 genodigden waren. Na de koffie en het welkomstwoord van ceremoniemeester J. van Seters sprak voorzitter W. Hansen van de jarige club over de groei van de vereniging, de pro fessionalisering van de zwemsport op het eiland en de prettige samenwerking met de andere zwemclubs. Hierna was het woord aan dhr. J. Langbroek van „de Gooye" uit Dirksland die de Stel- lendamse club feliciteerde en hoopte dat zij de komende jaren op dezelfde voet voort zouden gaan. Als laatste spreker werd de trainer van „de Stelle", dhr. Snoeij, aangekondigd die reeds door dhr. Hansen werd bedankt voor zijn inspanning, die ongetwijfeld heeft bijgedragen tot het hoge peil van de zwemsport op het eiland. Dhr. Snoeij vond de leeftijd van „de Stelle" zeer lang, gezien de omstandigheden waarin deze club verkeert ('s zomers zwemmen en 's winters droog-trainen). Hij memo reerde tevens de noodzaak van een overdekt bad in Stellendam. Daarna volgde nog een hapje en een drankje nadat de ceremoniemeester het zeer toepasselijke „op uw plaatsen proost" had gesproken. Het tweede deel van de avond was bestemd voor de leden om de afsluiting van het zwemseizoen 1978 en natuurlijk ook de verjaardag te vieren. Eerst werden de leden (ruim honderd in getal) door Firma Akershoek te Oud dorp een jubileumvaantje aangeboden. Daarna werden de clubkampioenen van 1978 (afd. C. Annemarie Lokker en Jan- Willem van den Boogert; afd. B Karja Grinwis en André van den Nieuwendijk; Afd. A Erma van Heest en Dannie van Seters) door de voorzitter gehuldigd en van bloemen en de zo begeerde bekers voorzien. Ook Jolijn van de Ree mocht als troost voor haar fatale misser een bos bloemen ontvangen. De door dhr. W. A. Hansen uit Ouddorp beschikbaar ge stelde conditiecups werden dit jaar uit gereikt aan Erma van Heest en Dannie van Seters. Om elf uur moest W. Hansen de avond sluiten en iedereen wel thuis wen sen en kon hij samen met de andere bestuursleden terugzien op een zeer ge slaagde jubileumavond. Vrijdag is weggelopen, onze lapjes poes, witte pootjes en wit befje. Bij aan treffen graag bericht aan Fam. Prenger, Enkele Ring 75, Sommelsdijk, tel. 01870 - 43 06. Velen van U zullen toch wel eens van deze „kreet" gehoord hebben. Maar wat deze organisatie inhoud zal voor de meesten toch wel minder bekend zijn. Hierover willen wij U wat vertellen. Allereerst zullen we de afkorting vol uit schrijven dit is n.l. Christelijke Plat telands Jongeren Organisatie (C.J.P.O.), meestal C.P.J. Het is de jongeren orga nisatie van de C.B.T.B. (Christelijke Boeren en Tuinders Bond). U ziilt zeggen dat is natuurlijk een boeren groepje. Nu dat is maar ten dele waar. Belangenbehartiging van de jon ge agrariër is maar één van de vele ta ken van de C.P.J. De C.P.J. werkt ook op maatschap pelijk terrein, hierbij proberen we te komen tot gezamelijke standpunten over allerlei aktuele zaken. Dit zou U dan ook de vormende kant van de C.P.J. kunnen noemen. Ook de sociale kant is enorm belang rijk, zoals ontspanning in o.a. sport en spel, Kontactencentrum voor jongeren, vooral voor diegenen die van een Mid delbare School af komen of zij kunnen hier vrienden en vriendinnen op een fijne manier ontmoeten. Er zijn ook vele C.P.J. vakantie mogelijk, zoals winter sport, Mallorca en zeilkampen. We doen dit alles met de bijbel als uitgangspunt. Vandaar de C. voorop. We kunnen zo elkaar ontmoeten, steunen, ontwikkelen, beschermen enz. We vergaderen elke maand in het winterseizoen van Sept. tot mei. Aan de jongeren van 16 jaar en ouder willen wij dit nog zeggen. Houdt je van gezel ligheid en wü je ook eens wat leren of doen (b.v. kookkursus) en ben je het met ons uitgangspunt eens kom dan eens kijken bij de C.P.J. Je houdt het niet voor mogelijk wat je daar allemaal kunt doen. Onze eerste avond is speciaal op jullie belangstel ling gericht, met een kennismakings programma. Vergeet deze avond dus niet, vrijdag 22 september in Hotel Jacobi te Middel- hamis. Tot ziens, Het C.P.J. bestuur. E.H.B.O. afd. MIDDELHARNIS 1943 - 1978 Naar aanleiding van ons 35 jarig jubi leum zal er zaterdagmiddag 23 sept. a.s. een wedstrijd in eerste hulpverlening plaats vinden, hieraan werken ploegen mee van de Kring Flakkee en zuster verenigingen. Belangstellenden u bent van harte welkom! Wij verwachten u om 14.00 uur in de aula van de Tech nische School ingang Secr. Nijghstraat te Middelhamis, Toegang gratis. OUDDORP Op het strand nabij de vuurtoren is een granaat gevonden. Het projectiel, af komstig uit de Tweede Wereldoorlog is door de Marine opruimingsdienst mee genomen. KoUekte Kankerbestrijding weer hoger. De huis-aan-huis-kollekte voor het Ko ningin Wilhelminafonds ten bate van de Kankerbestrijding heeft te Ooltgens- plaat - Achthuizen en Langstraat 5.137,45 opgebracht. Dat is 421,78 meer dan in 1977 toen er 4.715,67 werd in gezameld. In 1976 was de totale op brengst 4.269,Er zit dus een mooie stijgende lijn in deze koUekte. Namens het comité een woord van hartelijke dank aan de koUektanten en de gevers. OUDE TONGE HAVEN AFGESLOTEN De haven van Oude Tonge zal van 18 september tot en met 13 oktober 1978, of zoveel korter of langer de werkzaam heden zullen duren voor alle scheep vaartverkeer afgesloten zijn. COMPETITIE NADERT De volleybalcompetitie voor het sei zoen '78-'79 nadert met rasse schreden. Het toemooiprogramma zit er voor In termezzo bijna op. De afgelopen week werd met wisselend succes deelgenomen aan toernooien van Bouwlust/Orawl, waar het 3e herenteam met een eerste prijs het best voor de dag kwam, Sparta Middelhamis, Sparta Nordhom, Spivo en Sliedrecht Sport. Zaterdag a.s. is er het toernooi Smash '66 in Alblasserdam en donderdag wordt door het 2e herenteam en het 2e en 3e damesteam deelgenomen aan het toer nooi van Bouwlust/Orawi voor de Ie en 2e klassen. Donderdagavond spelen de heren van Intermezzo hun wedstrijd in de kwart finale van de bekercompetitie in sport hal Schiebroek tegen Schietbaan om 20.00 uur. Vrijdag wordt in de Olympia- hal vriendschappelijk gespeeld tegen het Tilburgse Sarto. Om 20.00 uur ko men het Ie damesteam en het Ie en 2e herenteam tegen ploegen van deze ver eniging in aktie. De sporthal is open voor publiek. Voor de competitie speelt het jongens Al adsplrantenteam in Zuidland zater dag om 14.00 uur tegen Setpoint. Donderdagavond wordt de gemeenteraad door het college voorgesteld over te gaan tot aankoop van het fraaie pand Hoenderdijk 11 van bakker Tanis. Aankoop daarvan is voor de gemeente nodig om naast het pand een voetpad naar het daar achter gelegen gom. parkeerterrein te creeëren. OUDDORP: woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. MELISSANT: woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. V. d. Poel van Yerseke. Zaterdagavond 7 uur ds. J. Ka rens van Opheusden. HERKINGEN: woensdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg van Meliskerke. OOLTGENSPLAAT: donderdagavond 7.30 uur ds. B. Reinders van Hardinxveld-Giessendam. MELISSANT OUD PAPIER Deze week zal a.s. donderdag door de medewerkers van het bankenfonds van de Ned. Herv. Kerk weer oud papier worden opge haald. Men wordt gevraagd het tijdig gereed te zetten^ Zo maar een greep uit het vele „kleine" nieuws dat de Familiebeurs Femina elk jaar weer extra boeiend maakt: een nieuw alarmapparaat, speciaal voor de ■woning (een radar-systeem) is te zien bij International Alarm Methods Holland B.V., waar ook de „alarmstick" een met vloeistoffen gevuld stokje dat bij doorbuigen een uren lang durend fel licht geeft te zien is; een Tasso Spanplafond en een mo zaïek parket, beide nieuw voor de doe- het-zelver (bij Pegero BV); nieuwe pannen: een koperen pan met thermische bodem waardoor koken zon der water en bakken zonder vet moge lijk is (WUinox Nederland) en een roest vrijstalen pan met dezelfde eigenschap pen (Kratz BV), voorts nieuwe anti-spat pannen op diverse stands en een anti- spatdeksel (Praktika BV); „Woven wood", een gordijn waar diume houten latjes in zijn verweven, met zowel dekoratieve als praktische eigenschappen (Sandux); nieuwe types pruiken en haarstukjes van Pelatti; de onlangs geïntroduceerde Smelt- Jus (van Van den Bergh en Jurgens BV) wordt op Femina gedemonstreerd; het speelgoedautootje George, dat op de menselijke stem reageert (bij Fun Promotion B.V., demonstraties door goochelaar Dick Koomwinder); handschrift-analyse d.m.v. een com puter (bij Tari - HoUand). SINT ANNALAND Wethouder Abr. J. Scherpenisse nam tijdens drukbezochte receptie afscheid als wethouder. Tijdens een drukbezochte receptie nam woensdagnamiddag wethouder A. J. Scherpenisse afscheid als wethouder van de gemeente Tholen. Verschillende sprekers voerden daarbij het woord. Wethouder C. J. Moerland zei: Politiek kan wel eens hard zijn, maar wilde de woorden van raadslid Bevelander bij zijn afscheid herhalen: De stem des volks heeft gesproken en daar hebben we ons bij neer te leggen. Dank voor de prettige samenwerking. Echt afscheid van U nemen wij niet, wil ik niet, want u blijft toch raadslid. Namens het be stuur van de V.V.D. voerde dhr. J. O. ten Cate het woord, die het een grote teleurstelling vond voor de scheidende wethouder. Vorige week bij de wethou dersverkiezing is daar het nodige van gezegd. Namens „Accelerando" en de zusterverenigingen sprak dhr. W. Wie laard. M. van Damme zei, dat het niet zijn bedoeling was iets te zeggen na mens de bond van muziekgezelschappen op Tholen. Wij zijn een van de weinigen die er niet aan hebben meegewerkt, dat U nu geen wethouder meer bent. Wet houder L. J. Koopman dankte voor de prettige samenwerking. Nooit is er een woord gevallen tussen ons. U was in de weer voor de gemeen schap en wanneer er zaken in het coUege aan de orde waren, die St. Annaland be troffen, kwam dat nog duidelijker uit. Wij (mijn vrouw en ik) hebben altijd veel vriendschap van U en uw vrouw ondervonden. Vooral bleek dat toen mijn vrouw in het ziekenhuis lag in Rotter dam. Ik hoop, dat die vriendschap zal blijven voortbestaan. De heer Goedhart sprak namens de hoofdenkring van de bijzondere scholen op Tholen en St. Phi- lipsland en de heer Brevet deed dat na mens de hoofden van de openbare la gere scholen. Dhr. Scherpenisse dankte ieder voor de gesproken woorden. Ver der dankte hij het coUege van B. en W., secretaris, medewerkers op het gemeen tehuis enz. Zonder U had ik mijn taak als wethouder onmogelijk kunnen ver vullen. Als blijk van waardering kreeg hij een schUderij van Tholen en een diaprojector en mevr. Scherpenisse kreeg bloemen. Vooraf had de heer Moerland o.m. welkom geheten oud- burgemeester Baas, vertegenwoordigers van de P.T.T., Ds. M. D. Geuze, onder wijsmensen, inspectrice van het lager onderwijs mevr. Bouwman en natuurlijk dhr. en mevr. Scherpenisse met him fa milie. Uienveiling van donderdag 14 sept. Uien, maar 40/opwaarts, klasse 2 N.L. 16,Uienprijs per 100 kg. Aanvoer: 66 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1