EIIAtlDEtI - niEUWS Raad Oostflakkee in principe bereid tot steun aan Streei(muziel(sciiool „\ÏL een beiieuringdan de Retterdamse politie ooii!" „Herr Kantor" voA<lefhelj<leA Bibliotheek „EEthato'' gaat weer van start Interkerkelijke getuigen isdag „Tegen de wetteloos heid het evangelie" WASAUTOMAAT DEFECT? 2e blad Dinsdag 12 september 1978 No. 4724 't Gaat om meer dan geld alleen KANTONGERECHT SOMMELSDIJK: „Ik ben een rechtgeaarde hollan- der die al zijn belastingen betaalt!" zo presenteerde de in Nieuw© Ton- ge woonachtige verdachte zich vrij dagmorgen voor het kantonge recht. Vorig jaar evenwel had hij gefaald, niet uit onwil naar hij ver zekerde, maar omdat hij er nog geen tijd voor had gehad. Het ken teken van de wagen van verdachte gaf niet te kennen dat er een LPG installatie was ingebouwd. Die inbouw had nog maar zo'n tien dagen geleden plaats gehad toen verd. al op een nachtelijke controle stuitte, op weg naar huis vanuit zijn Schiedamse horecabedrijf. Door schrikhek Slip na inhaalmanoeuvre SUIKERBIETEN Bezoek proefveld te Dirksland Bewoning zomerhuis voor snelle reparatie I 01877 1236 I Bij blinde brood keuring Ie prijs voor Jan Visseren Jazeker, want 't gaat in de eerste (en niet in de laatste) plaats om. mensen, jonge mensen, die voor bepaalde tijd in militaire dienst moeten. Vaak tegen hun zin: 14 maanden van huis, uit hun werk, in een vreemde om geving. Zij hebben daarbij recht op aandacht: van ouderen, van de kerken. Namens die kerken zijn er 120 domi nees in militaire dienst, als geestelijk verzorger, als vertrouwensman, als praatpaal. In Nederland en Duitsland staan 44 militaire tehuizen. Daar geniet iedere militair gastvrijheid. Dat daarvan gebruik wordt gemaakt, bewijst het aantal bezoeken per jaar: ruim één miljoen. Iedereen wU 's avonds na zijn werk liefst zo gauw miogelijk naar huis. Een militair kan dat meestal niet. Vandaar... De vormingscentra in Nederland en op Curagao en Aruba worden jaarlijks door duizenden bezocht (in Nederland op „Eeukbergen" alléén al door ca. 7000 per jaar). U begrijpt dat voor al dit werk veel geld nodig is. De overheid financiert met fikse be dragen. De militair betaalt zelf miljoenen aan de tehuizen (door middel van de buf fetverkoop). Er is echter veel „particulier" geld nodigen daarvoor kunt u zorgen. Van uw geld: kunnen de dominees bijbels en lek- tuur uitreiken kan Pro Rege (de bond die de 44 te huizen exploiteert) de inventaris van de tehuizen vernieuwen of b.v. nieuw spelmateriaal aanschaffen kunnen de vormingscentra films, brochures en ander studiemateriaal bekostigen. Méér geld betekent: méér kunnen doen aan opvang, rekre- atie en begeleiding van tienduizenden jongeren in militaire dienst. Te weinig geldje moet er niet aan denken. Stuur daarom een PIT-kollektant niet met lege handen weg. En als er soms niemand aan uw deur komt: ons gironummer is 5163 t.n.v. PIT, Rijswijk. Dank u wel. Protestants Interkerkelijk Thuisfront Geestbrugweg 91 - 2281 CH Rijswijk OOLTGENSPLAAT Voor het aanstaande winterseizoen gaat de Chr Leesbibliotheek „Elthato" weer beginnen met het uitlenen van boeken. Donderdag 14 sept. a.s. van 6.30 tot 7.30 uur n.m. kunnen in de bovenzaal van het Ver, gebouw „Elthato" weer boeken worden afgehaald. De keus is vanzelf uitgebreid met vele nieuwe ti tels. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Uitslag P.V. de Reisduif. Wedvlucht vanuit Strombeek d.d. 02-09-78. In con cours 362 oude en jonge duiven. Ad- stand 95 km. A. de Gans 1, 5, 10, 29, 34, 35, 49, 58, 68, 73, 84. Comb. Polder 2, 11, 17, 23, 31, 53, 72, 78. J. Groenendijk 3, 6, 8, 15, 28, 40, 55, 67, 71. R. v. Nimwegen 4, 45. H. de Vos 7, 9, 19, 20, 22, 24, 30, 42, 46, 48, 75. A. Bakelaar 12, 50, 90. C. Vroeg- indeweij 13, 16, 39, 59. Gebr. Kievit 14, 18, 32, 47, 62. D. W. Kievit 21, 44, 70. B. V. d. Doel 25, 37, 41, 66. W. de Vos 26, 27, 43, 63, 64, 82, 83. C. Looij 26. J. Jon- gejan 33, 61, K. Kieviet 36, 38, 60, 65, 69, 74, 81, 91. J. Vis van Heemst 51, 54, 56, 77, 79, 80, 85. C. D. Human 52, 57, 76, 86, 87, 89. P. v. d. Boogert 88. THOLEN Ploegkampioen. Bij de te Wilhelmi nadorp gehouden ploegwedstrijden is de heer C. P. de Rijke zaterdag Zeeuws ploegkampioen geworden. Van de 32 ploegers waren de eerste drie: C. P. de Rijke, Tholen (rondgaan de ploeg) 242 punten. J. Hoogenboom, Noordwelle (wentelploeg) 238 punten en J. M. de Jager, Lewedorp (wentelploeg) 235.5 punten. C G. Boender, burgemeester van Aalburg. De oud-Tholenaar C. G. Boen der, thans burgemeester van Marieker ke op Walcheren, is met ingang van za terdag 16 september benoemd tot bur gemeester van Aalburg in het land van Altena (N.B.). De 50-jarige heer Boender is de eer ste S.G.P. burgemeester in Noord Bra bant, hij is 6 jaar burgemeester in Ma riekerke geweest. De gemeente Aalburg telt ongeveer 9800 inwoners en omvat de kernen Wijk, Veen, Genderen, Drongelen, Babylo- niënbroek. Meeuwen, Eethen en Aal burg. De zetels in de gemeenteraad zijn 3 P.v.d.A., 3 A.R., 3 S.G.P., 2 C.H.U., 1 V.V.D. en - Gemeentebelangen. Verdachte had een tas bij zich en in die tas zaten oude kranten die verd. bij zijn verweer nodig had, „want zei hij, „het is toch gek dat ik een bekeu ring" krijg en de Rotterdamse politie niet?" De krantenknipsels dienden ter ondersteuning van de bewering van verdachte dat er in het Rotterdamse heel wat politiewagens met LPG rond rijden zonder aangepast kenteken. „Misschien zijn ze toch wel bekeurd, u krijgt daar toch geen bericht van?" veronderstelde kananrechter Mr. Schra- vendijk. Daar kon verdachte eigenlijk niets tegen in brengen waaro^m hij dan ook bij eigen falen werd bepaald. Het was zeker geen onwil geweest, liet verd. duidelijk weten. Bij vier eer dere wagens met LPG was alles dik in orde geweest. Verd. was dat nu weer van plan geweest maar de tijd had hem nog ontbroken om de wagen de gewenste keuring te laten ondergaan. Mr. Scheffers, de Off. van Justitie bood verd. aan het bij het halve schik kingsbedrag, zijnde 50,te laten, maar liever wilde verd. 51,om de mogelijkheid te hebben in hoger be roep te gaan. Voor de Rotterdamse Rechtbank wil verd. ook zijn zegje over die Rotterdamse politiewagens doen. Daartoe werden de kranten die hij had overlegd weer netjes verzameld. De Bruinissenaar S. C. C. kent waar schijnlijk beter de regels van het bouw vakwezen waarin hij zijn boterham verdient dan de spelregels van het ver keer. In Ouddorp, bij de kruising met de Groene weg had hij zijn BMW niet door de bocht maar door het schrikhek gejaagd. Op de tenlastelegging stond dat de snelheid 140 km (inplaats van de toegestane 50) was geweest, maar verd. deed daar 20 km. af, al vond hij zelf ook dat dat niet veel uitmaakt op het effect van de botsing. Verd. had de schade opgenomen en was doorgereden, al had hij daar, thuisgekomen, alweer spijt van. De politie had hem aan de hand van een gevonden sierstrip en een sticker van een manége toch opgespoord. Het werd nogal aangerekend. De eis van de Off. luidde dan ook, een geld boete van 400,sub. 8 dagen met een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid van 4 maanden, met een proeftijd van een jaar. De kantonrechter zwakte de eis zeer tot opluchting van de verd. nog wat af door er 300,en 3 mnd. v.w. van te maken. Verd. M. uit Vlissingen had op de Prov. weg te Oostflakkee na een inhaal manoeuvre een slip gemaakt waardoor zijn wagen, op eigen weghelft welis waar met de neus in de verkeerde rich ting kwam te staan. Hij had plotseling De N-bemesting is al vele jaren doel (hernieuwd) van het onderzoek. De mogelijkheid om hiervan kennis te nemen in uw eigen gebied, wordt u geboden op het N-hoeveelhedenproef- veld op het perceel van dhr. J. L. en S. Poortvliet, gelegen in de Dirkslandsepol- der aan de Doombosweg, (2e Zuidweg), dat is gerekend vanaf de molen aan de Geldersedijk, gaande richting Herkin gen de 4e weg rechts. De rondleiding en toelichting wordt verzorgd door het I.R.S. te Bergen op Zoom. Datum vrijdag 15 september van 10 tot 12 uur. moeten remmen omdat de file vóór hem stü bleek te staan. Verd. had niets ge raakt maar achter hem was het toch fout gegaan omdat een automobilist bij het zien van de slip afgeremd had waardoor een botsing was ont staan. Verd. was zich er niet van bewust dat bij hem de aanleiding tot dat on geluk had gelegen. „Met het verkeer achter me heb ik toch niets te maken?" meende hij. Nee, hij vond het allemaal keurig gedaan te hebben; hij had tij dig ingevoegd en was ook tijdig tot stüstand gekomen achter zijn voorgan ger. Maar dan wel achterstevoren..." bezag mr. Schravendijk; als ieder een die achterstevoren op de baan te recht komt dat nou gewoon gaat vin den?" Over die achteropkomers die ge botst waren had verd. zo zijn mening: „die hebben natuurlijk ook te snel ge reden", vond hij, waarop de Off. hem heel adrem op dat „ook" aanviel. „Ze reden „ook" te hard, zoals U „ook" te hard hebt gereden." Voor de Off. was het zonneklaar be wezen dat verd. zijn voertuig niet on der controle had kunnen houden. Hij eiste een geldboete van 250,5 dgn. en 4 mnd. voorwaardelijke ontzegging van zijn rijbevoegdheid. „Ik heb mijn wagen keurig netjes op m'n eigen baan gehouden" verweerde verd. zich nog, maar het baatte niet. Uitspraak 200,— 4 dgn en 3 mnd. v.w. ontzegging. De Off. van Justitie heeft na de mei zitting haarfijn uitgeplozen op grond van welke bepaling in welke verorde ning het verboden is in Ouddorp een zomerwoning permanent te verhuren. Aan verd. J. R. uit Middelhamis was n.l. verweten dat vorige winter te heb ben gedaan, maar verd. had zich in de mei zitting beroepen op de kampeer- verordening door de vaststelling waar van de recreatie-verblijfverordening verviel. Verd. meende dan ook dat hij wegens overtreding van die ver ordening niet vervolgd kon worden. Nu werd duidelijk dat de zonde niet is be gaan tegen de recreatieverblijfsveror dening maar tegen de nog steeds van kracht zijnde verordening op de re creatie-woonverblijven. Hoezeer verd. ook de greep van de justitie trachtte te ontkomen, het lukte hem niet. De Off. handhaafde het schikkingsbedrag van 100,de kantonrechter vonnis te tot 75,—. „Tegen de wetteloosheid het evange lie": dat is het thema waarover op D.V. zaterdag, 23 september a.s. in de grote Rijnhal te Arnhem een interker kelijke getuigenisdag wordt georgani seerd. Dit gebeurt voor de eerste maal in samenwerking met de Duitse belijde nisbeweging met de bekende naam: „Geen ander Evangelie". Nederlandse sprekers op deze dag zijn: Dr. W. Aalders, Prof. Dr. W. H. Velema en de heer J. Kits. Ook ziülen enkele Duitse sprekers het woord voe ren, w.o. Dr. Rudolf Baumer. Voor een juist verstaan van het gesprokene is de tekst van de toespraken van de Duitse sprekers vooraf in het Nederlands be schikbaar. Muzikale medewerking aan deze dag verlenen: Een Duits bazuinenkorps, een koor van 300 zangers o.l.v. J. van der Driest, Renate Heemskerk en Paul Hofstede. Het initiatief voor deze dag wordt gesteund door o.a. de Evangelische Om roep, de Ger. Bond in de Ned. Herv. Kerk, de Ger. Ver. „Schrift en Getui genis" en vele vooraanstaande figuren uit Nederlandse kerken en kringen. Zaterdag, 23 september dus in de Rijn hal te Arnhem! Gaarne willen wij aan het verzoek voldoen om bij voldoende deelname een busreis te organiseren vanuit Goeree- Overflakkee. Men kan zich daarvoor opgeven bij: C. Grootenboer, Julianaweg 48, Me lissant, tel. nr. 01877 - 1327. L. Kats, Julianaweg 74, Melissant, tel. nr. 01877 - 1957. Opgaaf voor deelname tot uiterlijk 20 september a.s. Omdat in het vrijdagnummer het on derdeel „wethouders-verkiezing" veel ruimte in beslag heeft genomen was er in dat nummer geen plaats meer voor de weergave van het overige deel van de j.L dinsdagavond gehouden raads vergadering waarin nog een aantal pun ten werd afgehandeld. Onderstaand volgt daar alsnog een weergave van. Grondprijs vrije-sectorwoningen. Over de herziening van de grondprij zen vrije-sectorwoningen in het bestem mingsplan „Oudeland" te Ooltgensplaat ontspon zich een brede discussie. Voor een project van 46 woningwetwoningen valt er in de exploitatie-opzet een gat van 21.850,Om dit te ondervangen, stelden B. en W. de Raad voor de grond prijzen van de vrije-sectorwoningen te herzien. Voor 3 eensgezinshuizen (vrij staand) de prijs te brengen van 100, op 110,per m? en voor 3 eensgezins- -rijenhuizen (goede Ugging) ook van 100,— op 110,— per m^. Vooral de heren L. Hokke en O. A. de Goeij konden zich hier niet direkt mee verenigen. „De premie- en vrije-sector woningen moeten dus het verlies van de woningwetwoningen opvangen", aldus een van hun vragen. Kan het tekort niet uit een grote wlnstpot worden bestre den. „Is die pot er?" vroeg de heer Hok ke, terwijl dhr. De Goeij het onbillijk vond dat deze zës mensen de dupe wor den van deze hogere prijs. „Onze frac tie is er principieel op tegen dat dit op deze mensen wordt afgewenteld", aldus dhr. De Goeij. Hij vroeg of er wettelijke mogehjk- heden zijn om van deze verhoging af te zien. Onbillijk. De voorzitter moest in zekere züi toe geven dat hierin iets onbillijks zit, maar de systemen moeten wij handhaven (In spectie Volkshuisvesting). De verdeling van de bestemmingsplannen moeten sluitend zijn en daar zijn we veelal in geslaagd. De grondprijs te Oude Tonge is de duurste voor Den Bommel en Achthuizen de laagste en daar tussen zit Ooltgensplaat. Over een overschot uit een pot kunnen wij niet bij voorbaat beschikken. Wij moeten oppassen voor renteverUes", aldus dhr. Van der Harst. Na enkele vragen en opmerkingen in de tweede ronde, werd het voorstel aan vaard. Bij het uitgeven van een perceel grond in erfpacht asin de Voetbalvere niging „F.I.O.S." te Achthuizen, stemde de fractie van de S.G.P. tegen bij mon de van dhr. J. H. van Dam, daar hier op zondag wordt gespeeld. De wijziging „Verordening op de hef fing en invordering van begraafrechten" werd aangenomen, (zie het voorstel in ons vorig nummer). Een beroepschrift van de heer W. C. M. Buijs te Achthuizen tegen de beslis sing tot aanhouding van een bouwver gunning van een landbouwloods werd ongegrond verklaard. De O.L.S. „De Bijenkorf" te Oolt gensplaat kreeg een krediet voor het aanschaffen van meubilair. Stichting Welzijnswerk. Over de Stichting Welzijnswerk wer den door dhr. Moerenhout, de Goeij en Hokke vragen gesteld. Aan het maken van een Welzijnsplan zit nog een hele procedure en t.z.t. zullen wij de Raad hierover informeren", aldus een ant woord van de burgemeester. De vragen hadden betrekking n.a.v. de ingekomen stukken. De heer Poortvliet sprak na mens zijn fractie over het instellen van een commissie en vroeg hierover een antwoord. „Dat kan niet", aldus de burgemeester „want het is geen voorstel maar een in gekomen stuk. Trouwens de drie nieuwe raadsleden weten van deze zaak vanzelf niets af". „Wel zal er de nodige aan dacht aan worden geschonken". Dhr. Quist deed een mededeling van orde, n.l. dat vanaf heden dhr. Hokke voorzitter is van de fractie P.C.P. VERVOLGVERHAALi door Barend de Graaff Uitgeverij B.V. „De Banier" - Utrecht 47 Toen vonkten Klara's ogen. Nu ston den ze voor elkaar, zoals vader dacht toen hij binnen kwam. TweeJa wat? Moeder en dochter? Of twee vrou wen: een moeder, die haar kind wilde behoeden voor een dwaasheid, en een geliefde, die alles over had voor het grote, dat in haar leefde. „Nee, moeder. Nooit!" Ze keken elkaar fel aan. En ze hadden elkaar zo lief. De moeder gaf het het eerst op. Hoofdschuddend ging ze weer in haar stoel zitten. Wat zal er van deze dingen terecht komen? Klara nam het muziekblad van de piano en ging er mee naar de kamer. Ja, ze hadden elkaar toch weer ont moet. RudoU en zij. Dat kon ook niet anders in zo'n klein dorpje. Het was zo heel gewoon gegaan. Op den duur verslapt de waakzaamheid van argwanende ouders en het was al Bouwgrond voorheen eigendom Chr. School. Dhr. Poortvliet vroeg opheldering be treffende de grond, vroeger eigendom van de Chr. School, liggende in de hoek Pr. Bemhardstraat - Oudedijk. Er is daar een grote chaos ontstaan. „Wie is de eigenaar, vroeg de heer Poortvliet en wat doet B. en W. aan de ontreddering door het vele vuil". Over de eigenaar verkeren we niet in het duister, aldus de voorzitter. Het is WA- COBEL B.V. te Kamperland, een doch teronderneming van Waltman Co. te Dordrecht. Het kollege is op de hoogte van de desolate toestand van dit perceel en mocht er niet vlug worden gebouwd, dan zal men de eigenaar verzoeken het vele onkruid op te ruimen. „Overigens verwacht men binnen één maand een aanvraag van een bouw plan", aldus het antwoord van de voor zitter. Streekmuziekschool. Over de principe-uitspraak subsidië ring Stichting Streekmuziekschool Goe- ree-Overflakkee sprak dhr. Moerenhout zijn voldoening uit. Wel wenste hij dat het bedrag van votering niet hoger zal worden en dat de Raad ook een vinger in de pap zal houden. Ook dhr. Poortvliet wenste zelfs dat de gemeenteraden zitting krijgen in het bestuur. Dhr. Quist is verheugd over dit voor stel, daar Flakkee dikwijls een stuk cultuurwerk moet missen. Zijn fractie is ook van mening dat de inspraak wordt overwogen en dat de subsidie niet hoger zal gaan worden. De heer J. H. van Dam vindt de kos ten zo hoog dat zijn fractie dit voorstel, ook om principiële reden (hoe gaat een en ander verlopen?) niet kan steunen. Dhr. Noordermeer vindt de kosten ook rijkelijk hoog. Kon men dit geld ook niet op een andere manier voor onze eigen jeugd besteden. Verder is hij er in principe wel voor. Is de jeugd wel enthousiast? Dhr. Holdte is bang dat de jeugd zelf niet zo enthousiast zal zijn. Met veel verenigingen gaat het zo, dat er in het begin belangstelling is maar later door studie, etc. een en ander gaat verwateren. Dhr. Van der Harst heeft uit alle vra gen etc. geconkludeerd dat alle fracties, behalve die van de S.G.P., wel vóór een muziekschool zijn. De bezwaren kan spreker begrijpen er zal aan een groot aantal voorwaar den moeten worden voldaan. Gaan de andere gemeenten of één ge meente niet accoord dan staat het te be zien of de uitvoering zal doorgaan De draagwijdte moet daarom nog nader worden bekeken en terdege worden on derzocht. Gelijkwaardige subsidies. Over een aanvraag van een subsidie aan de Chr. Gem. Zangvereniging „Com nu met Sangh" te Oude-Tonge (betref fende de aanschaf van een nieuwe pia no) groot 2600,vraagt dhr. de Goeij of er voor alle verenigingen niet een gelijkwaardige en alomvattende subsi die in het vooruitzicht kan worden ge steld. De kosten van de pianO' zijn 3500,en omdat de vereniging zelf 900,in kas heeft is de subsidie nu op 2600,gesteld. Had men niets dan kreeg men veimoedelijk alles en dat vond vrager niet billijk. gauw weer zo, dat Klara 's avonds naar zijn vioolspel luisterde. Niemand had daar erg in, nu de echte fitter, Filip, ver weg op studie was. Hij zou ingeni eur worden. Niemand? Ja, per ongeluk kreeg Manuel het in de gaten. Die Ma nuel! 's Zaterdagsavonds kwam hij zijn bier drinken in Mariënhol en met zijn kennissen praten, 't Is nu al weer we ken geleden, dat hij het café uitging en verrast bleef staan, omdat hij zulke mooie muziek hoorde. Ze zijn daar alle maal nogal muzikaal in de bergdorpen. Ruwe kerels, maar met open oren voor de tonen, 't Kwam bij de schoenmaker vandaan. Natuurlijk! Hij stapte tot on der de koekoek om beter te kunnen luisteren. En toen viel zijn oog op het hoge raam in het burgemeestershuis. Neen maar, dacht hij. Is dat Klaartje? Dat mooie, hupse Klaartje? Ja hoor, ja: achter het hoog opge schoven raam! DuideUjk zichtbaar. En Spillebeen maar spelen. Manuel draaide aan zijn snor. Dat was nu een mooi ver haal! En hij maakte het zomaar mee. Een soort eerbied vervulde hem. Wat is er mooier dan jonge liefde! Maar 't zal wat voeten in de aarde hebben, begreep hij. De viool zong. Welk een wereld toch, die van de tonen! Maar Manuel in het diepe donker van de straat, onder de koekoek, had slechts een half oor voor de muziek. De roman ce van de jongelui boeide hem meer. Dhr. Quist is het met dhr. de Goeij eens, eveneens wenste dhr. Poortvliet tot een gelijke regeling te komen. Ook de roep om een algemene rege ling is ons uit het hart gegrepen", aldus de voorzitter. Enkele jaren geleden zijn alle vereni gingen aangeschreven betreffende het verlenen van subsidies met enkele ris- tricties, o.a. dat men in het openbaar moet optreden. Daar ging het ook over bij een eenmalige toewijzing en nu vraagt de Chr. Gem. Zangver. om een subsidie en daar hebben B. en W. geen bezwaar tegen. Aldus werd de goed keuring verleend. Tennisvelden. Over de aanvraag subsidie van de Tennisvereniging „Het Westrak" te Oude Tonge ad. 10.000,voor bouw kosten van het clubgebouw, merkte de heer Poortvliet op, dat moet worden voorkomen dat nogmaals een subsidie wordt aangevraagd. Dhr. Hokke merkte op, dat zijn frac tie niet tegen subsidie is maar wel te gen het tennissen op zondag. Namens de S.G.P. merkte dhr. Bree- man op, dat zijn fractie tegen subsidie is op grond van de zondagsport. Met de stemmen van de S.G.P. tegen werd het voorstel aangenomen. Nogmaals onderhandelen. De heren Hokke, de Goeij en Poort vliet hadden bezwaren tegen de veror dening behandeling beroepschriften in gevolge de Wet op de Bejaardenoorden. Gaat de gemeente Middelhamis hier bij een vooraanstaande positie innemen? „Is B. en W. het deskundige lichaam om over deze materie te oordelen?" aldus de vragen van genoemde heren. „Die deskundigheid is aan Ged. Sta ten maar wij moeten kiezen voor het model, of dat de beslissing van beroep in handen van B. en W. worden gesteld of aan de Regionale Indicatie-commis sie, aldus het antwoord van de voorzit ter. „Wij zijn er niet bang voor als B. en W. om beroepschriften in behande ling te nemen". Een voorstel om met Middelhamis en Dirksland hiervoor nogmaals te onder handelen kwam van de fracties der P.v.d.A. en V.V.D. en werd met 12 stem men vóór en één stem van wethouder Kroon tegen, aangenomen. Ambtswoning. De heren Noordermeer en de Goeij wenste bij de verhuur van de ambtswo ning duidelijk te omschrijven dat deze woning beschikbaar blijft als ambtswo ning. Er is bij verhuur rekening gehouden met de opzegging van de huur op korte termijn". „De heer Sanders verwacht een drie jarige werktijd op Flakkee te hebben en dan is het 1982 en juist de tijd dat de woning beschikbaar moet zijn", aldus de burgemeester. „Aan het einde van een niet oninte ressante raadsvergadering" aldus een uitspraak van de voorzitter werd deze eerste zitting van de nieuwe raad door hem op de gebruikelijke wijze gesloten. Het Raadhuis te Ooltgensplaat waar de vergadering werd gehouden had bin nen zijn deuren op de tribune meer be langstelling dan anders. OOLTGENSPLAAT Tijdens de deze week gehouden zgn. „Blinde broodkeuring", afdeling Goeree- Overflakkee behaalde „De Echte Bak ker" Jan Visseren de 1ste prijs met het produkt Tarwe-knipbrood en Bus-wit brood. Dezei wedstrijd gaat uit van de Zuid hollandse Bakkersbond en wordt één keer per jaar gehouden. Zo'n blinde broodkeuring gaat bui ten de eigenaar om, d.w.z. uit zijn win kel worden onverwacht door iemand een paar broden opgehaald en meegenomen naar de keuring. De bakker is hier van onwetende. Het is brood dat dagelijks aan de klanten wordt verkocht. De prijs is een wisselbeker. In 1975 werd deze toegekend aan Gebr. de Vries te Goedereede, in 1976 aan bak ker J. K. Troost te Stellendam, in 1977 werd er geen keuring gehouden en nu in 1978 werd bakker Jan Visseren de tijdelijke eigenaar. De prijs uitreiking vond j.l. woens dagavond plaats in Hotel „Bellevue" te Middelhamis, waar de beker voor bak ker Visseren in ontvangst werd geno men door zijn medewerker, de heer Adrie Kwist. Van harte proficiat O r 1 De viool zweeg. En zacht, als het rui sen van de Silberquelle, klonk: „Mooi! RudolfHeerlijk!" En toen uit de koe koek: „Welterusten, Klara!" Daarmee was het uit. Manuel vond het prachtig. Hij ging weer terug, het café in, keek naar de Bierton, die daar prinsheerlijk achter zijn tafel zat. „Mij nog een pils", bestel de hij en keek de voornaamste man van het dorp zo eigenaardig aan, dat deze vroeg: „Wat is er, Manuel?" Manuel, met de bierpul in zijn hand, blies het schuim er af, zodat een goor- witte vlok naar de vloer zeilde. „Hele maal niks, Herr Burgemeister. Het ga je goed! Hij hief zijn glas triomfantelijk naar Klara's vader: Het beste met je vrouw en kinderen!" Manuel had toch wel verkeerde stre ken. Want het is nooit goed, je te stel len tussen een verliefd meisje en haar waakzame ouders. Of hij nu eigenlijk in zijn hart van mooie verhalen hield, of wat er ook de oorzaak van mocht zijn, hij genoot meer dan hij zeggen kon, toen hij op een zaterdagmiddag net naar huis wUde gaan en nog eens de weg naar het dorp afkeek voor hij bij houthakker Ziegler het bergpad op zou gaan, en juffrouw Klara aan zag komen. Daar kon wel eens andere muziek in zitten, dan vioolspel, dacht hij. Want het was hem meermalen opgevallen, dat tegen deze tijd de jongen van schoen maker Schneider juist van de Adlerhöhe af kwam op zijn terugtocht van de stad. Hij had in zijn leven dikwijls genoeg, verscholen in het groen, op jachtbuit zitten wachten. Vandaar, dat noch Klara noch Rudolf wisten, dat ze nagegluurd werden, toen ze voorzichtig het bergpad opliepen. Eerst Klara en even later Ru dolf. Manuel volgde hen. En ja, op het eenzame plekje, zo ongeveer, waar Ru dolf toen het reetje had zien liggen, stonden ze in eikaars armen. Ze merk ten hem pas, toen hij met zijn zware stem zei: „Goede middag!" Ze schrokken er van, keken hem be duusd aan. Klara toonde zelfs neiging om de benen te nemen. „Wees maar rustig, lieve kinderen. Manuel kan de zon wel in het water zien schijnen". Tot zover had Manuel eigenlijk niets ge daan, dat buiten zijn boekje ging. Maar toen Rudolf, die nu eenmaal zo best met de grote jager overweg kon, hem een keer vroeg: „Manuel, zie je kans om dit briefje aan Klara te brengen", had hij moeten zeggen: „Nee, jong! Ga maar naar haar vader!" En dat deed Manuel nu juist niet. „Geef maar op! Dat komt in orde". Maar hij schrok van het „briefje". „Het hjkt me wat groot, schoenmakertje!" „Het is een muziekstuk, Manuel, dat ik voor haar heb gemaakt!" O, muziek, dat kon geen kwaad en hij zorgde, dat Klara het in handen kreeg. Nocturne stond er boven. Nacht- muziek. Klara was er mee naar haar kamer gegaan. Ze had voldoende muziekles gehad op de school van Fraulein. Dr. Blasse, om de noten vlot te lezen en haar ogen geleden over de muziek. „Nachtmuziek! In liefde opgedragen aan het fijnste meisje van Gnadendorf". Ze had het glad gestreken, omdat het in Manuels zak wat verfomfaaid was, en op haar kastje gelegd. Daar had va der het dan gevonden. Het viel niet mee. 's Avonds al spra ken vader en moeder ernstig met haar. Wilde ze nu echt tegen de draad in? Ze hielden immers zoveel van elkaar? Ze vormden zo'n fijn gezin. Moest zij nu tegen vader en moeder ingaan? „Ik had gehoord verklaarde vader dat je weer 's avonds je raam openschoof om naar die jongen te luisteren. Ik ging het raam bekijken om er een slot op te laten maken en toen vond ik het". Klara voelde, dat deze liefdevolle woorden en dit rustig praten van va der en moeder een veel gevaarlijker aanslag op haar omgang met Rudolf waren, dan het boze optreden van va der deze ochtend. Ze durfde nu te zeg gen: „Maar ik houd echt van hem, vader. Ik zou zo gelukkig zijn „Kind, wees toch wijzer! Zou je dan in zo'n klein huisje willen wonen? Vrouw van een arme schoenlapper? Kom toch! Je moet dat ook eens zake lijk bezien. Je bent nu geen kind meer". „Hij blijft geen schoenmaker, vader. Hij „Ja, dat maakt hij je wijs. Ch! Va der schraapte en gek geluid uit zijn keel. Ze schelden hem nu al uit voor Kantor Spillebeen". „Ja, dat is Filips schuld. Maar als hij nu werkelijk musicus wordt?" Ze hoopte. Zo is een meisje nu eenmaal. O, als vader toch eens goed wilde zijn. En burgemeester Böhm was goed. Goed en wijs, vond hij zelf. Met een gemoe delijke stem, waar een grote, welge- rneende toegevendheid in doorklonk, zei hij: „Goed! Als jij mij en moeder be looft om voorlopig geen omgang met hem te hebben. En als hij dan werke lijk Kantor is geworden. Dan krijg je mijn fiat. Afgesproken? Klara sloot haar ogen. Dat was groot. Maar als ze het beloofde, moest ze het ook doen. En Kantor! Kantor! Het al lerhoogste! Het duizelde haar. Kon ze zoveel vertrouwen in Rudolf opbren gen? „Zie je wel stelde vader vast. Je aarzelt. Je durft het niet aan". Wat Klara toen bezielde, kon ze zelf later niet verklaren. Maar ze stak haar hand uit, kwam naar vader toe en zei; „Top! Ik geloof het!" (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5