EIIAtlDEli - tllEUWS Antiekbeurs; „Huiti=OTes;t" 3e blad Vrijdag 8 september 1978 No. 4723 Na de oogst tijd voor politiek Boerenzorgen blijven TV DEFECT? Toor snelle reparatie i 01877 -1236 I Deze zal gehouden worden op vrijdag 20 en zaterdag 2X oktober, in de sporthal te Oude Tonge. Naast antiek en curiosa, zal er een EXPOSITIE gehouden worden van SCHILDERKUNST. Tevens zal er in overleg met de Postzegelvereniging op Goeree en Overflakkee een postzegelruilbeurs plaats vinden. Deelnajne is voor een ieder mogelijk. Inlichtingen en aamnelding voOr deelname, kunt u verkrijgen op onderstaand adres. Oude Tonge - Postbus 12 - Tel. 0174 -1454 Suiker Unie rekent op bietencampagne van ongeveer 14 weken Voorlevering van 13 t.m. 16 september Geen verplichting Premies PIEPERS AP Uw huis verkopen? TAMBOER Steeds grotere belangstelling voor het rijbewijs NATIONALE TREKKER-TREK WEDSTRIJDEN OP FLEVOISOF IVIeubelsektor thans belangrijkste exposant in Trade SVIart DENK EN ZET'' n Kantoren te: IVliddelharnis, Voorstraat 36 Ooitgensplaat; Pieter Biggestraat 39 In deze zomermaanden hebben de boe- rien alle aandacht voor het bmtenge- beuren. Dat is begrijpelijk, want er is of er wordt geoogst. Je moet de boer nu niet lastig vallen met allerlei problemen die vergaderstof opleveren. Zo is bij voorbeeld het geboom over landbouw politiek een zorg van straks. De boer heeft wel wat anders aan zijn hoofd. Hoewel die zorgen voor later zijn, wor den ze er niet minder op. De eerstko mende tijd staat er in het landbouw- wereldje heel wat te gebeuren. De boeren hebben te maken met de nationale politiek én met het beleid dat in Brussel wordt gemaakt. Het boeren leven kent zowel Haagse als Brusselse invloeden; dat kun je van andere secto ren of bevolkingsgroepen niet zo zeggen. De landbouwpolitiek, die op het mo derne boerenbedrijf een dmdelijk stem pel drukt, wordt sinds het bestaan van de Europese Gemeenschap voor een wezenlijk deel in Brussel opgesteld. Ve len denken dat de Europese beleidsma kers aan de boeren opbrengstprijzen garanderen. In hun ogen is het boeren- inkomen daarmee veiliggesteld ten kos te van vele belastingcenten die de Eu ropese burger moet betalen. Wie de moeite neemt om de „Brusselse hek senketel" wat nader te bezien, komt al gauw tot de conclusie dat het EG-land- bouwbeleid allerminst op een boeren- sprookje of een groene mythe lijkt. De Europese landbouwpolitiek probeert (met gedeeld succes) een sociaal-econo misch klimaat te scheppen waarin de boeren een redelijk bestaan kunnen vinden. Soms lijkt deze landbouwpo litiek op kunst- en vliegwerk, maar wat wil je met een Europese landbouw die van zuid naar noord en van oost naar west enorm verschilt. Toch is de Euro pese integratie in de landbouwwereld het verst doorgevoerd. Vanzelfsprekend dat de koplopende EG-landbouwpoli- tiek bloot staat aan kritiek. Dat is eigen aan de voortrekkersrol. Als de oogst van het land is, zal de boer geen rustige dagen krijgen. Van uit Brussel én Den Haag komen don kere wolken opzetten. Neem nu de hete ijzers die op het Brusselse vuur liggen. De Europese melkstroom blijft onver droten lopen. Er zal echt wat moeten gebeuren om het zuiveloverschot te be perken. Voor de melkveehouders bre ken moeilijke tijden aan; als de be leidsmakers het mes hanteren, zullen hier en daar klappen vallen. Het zui velbeleid moet om, zeggen velen. Als dat nodig is, komt het erop aan dat er zo weinig mogelijk slachtoffers val len. Ook op ander gebied heeft Brussel nogal wat in petto. Voor de akkerbouw staat een Europees aardappelbeleid te wachten. De granenpolitiek blijft op de rol staan, temeer omdat Europa zo langzamerhand de importeursrol ver wisselt voor de graanuitvoerdersrol. In Nederland worden veel Amerikaanse voergranen door de varkens- en pluim veehouders gebruikt. Dat geeft aan de Europese graanpolitiek nog een apart trekje. Ook de algemene Eijropese politie ke problemen zijn op de boerderij merk baar. Wat te denken van kosteninfla- tie, strubbelingen in de geldsfeer, de wijze waarop besluiten in Brussel wor den genomen, enzovoort? De landbouw- marathons mogen dan wel berucht zijn, ze doen allerminst sympathiek aan. Het zou voor de boeren wel eens een hete Brusselse nazomer kimnen wor den. Nationale hobbels Ook de poütieke hobbels die de Ne derlandse regering moet nemen, zul len in de agrarische wereld merkbaar zijn. Dat kan eenmaal niet anders, want „Landbouw" moet zijn steentje liijdra- gen aan de nationale bezuinigingstoer voor de komende jaren. Toch zal Be stek '81 hard klinken op een boeren- bord dat zeer karig gevuld is. Wan neer het ministerie van Landbouw voor allerlei belangrijke zaken wat financi eel gas terugneemt, komt dit de boer duur te staan. Minder geld voor cul tuurtechnische werken komt neer op vertraging van verbeteringswerkzaam- heden. Wanneer bijvoorbeeld ruilverka velingen, waarover gestemd is, ver traagd worden zullen de uitvoerings kosten later alleen maar toenemen. Uitgaande van het feit dat die hogere kosten voor 60"/o voor rekening van het Rijk en voor 40"/o voor rekening van de boer zijn, leidt een bezuiniging voor rechts effect. De boeren hebben al en kele jaren gehamerd op een verster king van hun concurrentiepositie in Europa. Juist nu de Nederlandse over heid dit belang erkent en ook wU ho noreren, wordt de boer gepakt door het nationale heilsplan dat neergelegd is in Bestek '81. De boeren zullen de nood zaak van het heilsplan niet aanvech ten, maar de samenloop van krijgen en teruggeven pakt voor de landbouw triest uit. De boeren zullen een harde dob ber hebben om de vermageringskuur die ons allen door de zieke economie wordt opgelegd pijnloos te doorstaan. Het zijn zorgen die door de oogstwerk- zaamheden in de landbouw misschien wat vooruitgeschoven zijn. Dit wegschuiven betekent echter niet dat zij weggenomen zijn. Na het oogst- tafereel volgt het landbouwpolitieke tafereel, maar de boerenzorgen blijven even groot. B. Schouwing. De Coöp. Vereniging Suiker Unie, kan- toorhoudende te Breda, verwacht dit seizoen een campagne van ongeveer 14 weken (vorig jaar 12 weken). Deze 14 weken zijn gepland van 18 september t.m. 23 december. De in 1977 geplande weken liepen van 26 september t.m. 17 december. De voorleverings data zijn dit jaar van 13 t.m. 16 september (vo rig jaar van 22 t.m. 24 september). De campagne gaat dit jaar dtis 9 dagen vroeger beginnen dan vorig jaar. Een teken dat er veel bieten worden ver wacht, ook gezien de langere duur van de campagne. Ook in 1975 was de cam pagne op 15 wegen gepland. In de voorleveringsperiode bestaat geen verplichte levering, maar is voorzover de fabriekscapaciteit dit toe laat wel de mogelijkheid tot leve ring opengesteld: van deze mogelijkheid kan alleen gebruik worden gemaakt na overleg met de Buitendienst die de te leveren hoeveelheden zal vaststellen. De in deze periode geleverde bieten ziülen in mindering gebracht worden op de in de laatste weken te leveren bieten, mits gedurende de campagne regelmatig geleverd wordt. Voor de vroege levering zijn enkele premies vastgesteld, variërende van 12.00, 8,00 en 3,50 per 1000 kg. netto. Het bedrag aan voorschot (eerste be taling) op geleverde bieten is gelijk aan vorig jaar, n.L 70,(inclusief B.T.W.) per ton netto voor bieten met een ge halte van 15 procent of hoger. Voor bieten geleverd met een gehal te lager dan 15 procent zal op dit be drag 7,94 per 1000 kg netto per pro cent in mindering worden gebracht (vo rig jaar was dit 7,80). Voor vorstbieten blijft de in 1975 in gevoerde strenge maatregelen ongewij zigd van kracht. Indien voor de levering plaatselijk afwijkende regelingen worden bekend gemaakt, dient men zich daaraan te hou den. Het algemeen advies luidt: ROOIT IN OVERLEG MET DE BUITEN DIENST. Op de Algemene Leveringscirculaire zijn de naemen en adressen van de be trokken controleur/districtshoofden ver meld, eveneens de namen en prive-te- lefoonnummers van de chefs buiten dienst van de diverse fabrieken. De „terug-naar-de-natuur"-trend weet voorlopig van geen wijken. Nu is het de firma Braun die ons in een foldertje over zijn sapcentrifuge vertelt dat een masker van aardappel sap een uitstekend hulpmiddel is tegen kringen onder je ogen. Jamtmer genoeg staat er niet bij of je 't beste Bintjes of Eigenheimers kunt gebruiken. Maar een half uurtje met wattenbol len, nat van warme thee, schijnt een nog beter resultaat op te leveren. Want daarmee voel je je volgens hetzelfde receptenboekje zelfs een nieuw mens. Trouwens: een mengsel van rode- koolsap en ananas-vocht blijkt even goed voor de slanke lijn te zijn als een combinatie van spinaziesap en appel sap, op voorwaarde dat u aan het laat ste drankje wat peterselie toevoegt. Je houdt het allemaal bijna niet voor mogelijk maar het schijnt nog lekker te smaken ook. Liefhebbers vinden in dit boekje meer dan 30 recepten. MIDDELHARNIS Gevonden en verloren voorwerpen. In de afgelopen maand zijn op het groepsbureau der rijkspolitie te Middel- harnis de volgende voorwerpen als ver mist/gevonden opgegeven: Vermist c.q. verloren: Kinderjurkje, portefeuille; oranje/bruine portemonnee gouden oorbel; blauwe overall; zilveren kettinkje met sterrenbeeld „Kreeft"; sierspeld; rijbewijs in etui; beige draion vest; baal met 50 jute zalcken; dames fiets, zwart; sleutelring met 4 sleutels; kindertractor; damesfiets, rood Gazel le; gouden trouwring met inscriptie „Bettie 27-5-77"; zilverkleurige ketting met steentjes; sleutels; rode portemon nee; damesfiets, zwart; kinderfiets groen armbandje met steentjes; beige jute tas; damerzonnebril; zwarte tas; achterklep aanhangwagen; meisjesfiets geel. Gevonden: Diverse sleutels; halster van paard; portefeiiille; groene jongens fiets; twee hengels en paraplu; zwarte fietstas; prima dameshorloge; meisjes horloge „cresta"; dekzeil; witte porte monnee, paraplu; klos wybow touw; portemonnee met inhoud. Inlichtingen omtrent genoemde voor werpen op het groepsbureau der rijks politie te Middelhamis van 08.00 uur tot 18.00 uur te verkrijgen of telefonisch 01870 - 2444. De belangstelling voor het rijbewijs is in 1977 weer toegenomen, aldus blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag van de Stichting C B K (Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen). Het aan tal eerste aanvragen steeg met bijna drie procent tot in totaal 318.802; in 1976 waren dat er „slechts" 309.676. Ook het totaal aantal aangevraagde examens ging omhoog: van 822.035 in 1976 tot 829.752 in 1977. Opvallend daarbij was dat na de vo rig jaar geconstateerde stijging van het goedkeuringspercentage het aantal geslaagde kandidaten per 100 examens voor het theoretische gedeelte (van 56,6 in 1975 naar 66.4 in 1976) dit per centage in 1977 opnieuw steeg, nu tot 67,2. Dat betekende dat in 1977 3.000 aanvragen voor theorie-herexamens minder werden ingediend. Voor het praktische herexamen wer den echter 8.000 aanvragen meer inge diend dan in het voorgaande verslag jaar. Dat surplus aan aanvragen kwam voornamelijk op rekening van de vrou welijke kandidaten, aldus het C B R- jaarverslag. Voor het praktische gedeel te van het BE-examen slaagde 40,1 pro cent van de manlijke kandidaten, ter wijl dat percentage bij de vrouwen met 29,2 dus bijna 11 procent achterbleef. Dat verschil was nog groter als men de cijfers over alle categoriën bekijkt. Van de ruim 386.000 manlijke kandi daten slaagde in 1977 38,7 procent, ter wijl van de ruim 417.000 vrouwelijke kandidaten slechts 27,4 procent het rij vaardigheidsbewijs verwierf. Uit deze cijfers blijkt tevens dat de vrouwen meer dan de helft van het aantal aanvragen voor haar rekening nemen: 52 procent. Dat percentage geldt niet voor de leeftijdscategorie van 18 en 19 jarigen, maar vanaf 20 jarige leeftijd komen steeds meer aanmeldin gen van vrouwelijke kandidaten bij het CBR binnen. Overigens nemen de jongeren nog steeds een belangrijke plaats in in het examen-gebeuren. Bijna 55 procent van alle examenaanvragen kwam voor re kening van de leeftijdsgroep 18 tot en met 21 jarigen, terwijl ruim 79 pro cent van alle aanvragers jonger was dan 30 jaar. Evenals in 1976 werden vorig jaar meer dan 1,3 miljoen Geneeskundige Verklaringen door het CBR uitgege ven. Ruim 1 miljoen hiervan was be stemd voor het vernieuwen van het rij bewijs. De in 1976 begonnen werving van vrouwelijke examinatoren werd voort gezet en resulteerde in de benoeming van 14 examinatrices. In totaal werd het examinatorenkorps met 32 funct- tionarissen uitgebreid, waardoor per ul timo 1977 485 personen als zodanig werkzaam waren; een in de historie van het CBR nog nimmer bereikt aan tal. Gezamenlijk namen de examinatoren 803.749 examens af, hetgeen er circa 6.000 meer waren dan in 1976. Het CBR besluit het jaarverslag met een terugblik op het vorig jaar herdachte vijftig-jarig bestaan van het bureau. Op zaterdag 23 september zullen op Flevohof de Nationale Kampioenschap pen Trekker-Trek worden gehouden. Na een groot aantal regionale voorwed strijden zullen de allersterksten onder de Nederlandse traktoren in twee klassen onderverdeeld de strijd aan binden, Vorig jaar tijdens de Wereldkampi oenschappen op Flevohof, is Trekker- Trek geïntroduceerd met overstelpend succes. Duizenden toeschouwers zagen de traktoren met enorm geraas probe ren de sleepwagen over een zo groot mogelijke afstand weg te trekken. Met name de gigantische Amerikaanse trak toren zorgden voor veel spektakel. In het afgelopen jaar is overal in Ne derland gewerkt om de deelnemende traktoren in een zo goed mogelijke kon- ditie te brengen. In de regionale voor wedstrijden was daar al veel van te zien. Met name de traktoren in de „vrije klasse", waar zeer veel huisvlijt aan besteed is, zullen het pubhek volledig aan hun trekken laten komen. De nationale Trekker-Trek wedstrij den, waar 37 deelnemers aan de start worden verwacht, zullen zaterdag 23 september om 9 uur beginnen en tot 18 uur duren. ■y:^^:y;:rr^W^^ ROTTERDAM Het ingebruik ne men van showruimte in Brussels Inter nationaal Trade Mart door verschil lende nieuwe exposanten uit de meu- belsektor, bewijst wel hoe dynamisch deze industrie-tak is. Ook Duitsland Europa's grootste meubelexporteur heeft van meer belangstelling blijk ge geven en het ziet er vooralsnog naar uit, dat de penetratie van de Trade Ivlart in België in de toekomst gekonsolideerd zal worden. De september-verkoopdagen zijn in de eerste instantie bedoeld om de ex clusiviteit voor het seizoen 1979 vast te leggen. Meubelproducenten uit geheel Europa zijn daardoor in de gelegenheid als eersten de voor nieuwe modellen bestemde bekledingsstof uit te zoeken. Daarmee wordt dan tegelijkertijd tege moet gekomen aan de wens van de de tailhandel om tijdig, dus vóór de druk ke verkooptijd begint, de bestelde meu belen af te leveren. De trend naar kwa liteit blijft aanhouden, ongeacht of dit nu eigentijdse meubelen betreft of meu belen in rustieke stijl, vervaardigd van massief eiken of wüd kersenhout. Voor het Rotterdamse meubelstoffen- bedrijf Dehnert Jansen B.V. is dit al thans aanleiding geweest de op inter nationale leest geschoeide kollektes be kledingsstof wederom uit te breiden; ditmaal met een tiental poolstoffen, en kele weefstoffen voor moderne meube len en twee fraaie gobelins. Er zijn erg mooie kwalieiten jacquard-velours bij voor toepassing op eiken meubelen („Ba ronie" en „Brabantia"), alhoewel de lOO'/o acryl uni-velours „Casino" voor moderne zitelementen niet minder aan trekkelijk is. Daarnaast presenteert De- ja nog een serie bednikte katoenen ve lours voor overgestoffeerde bankstellen en rotan meubelen, alsmede een aantal synthetische stofjes welke bij uitstek geschikt zijn voor de caravanindustrie, (o.a. „Delft", een leuk ruitdessin in 4 kleuren). Zo vernieuwen de Trade Mart expo santen 3 X per jaar een deel van hun koUektie, zodat de inkopers bij elk be zoek dat zij aan dit Meubelcentrum brengen, op nieuwigheden zullen stui ten. De eerstvolgende verkoopweek vindt plaats van 7-13 november (gelijk tijdig met de Vakbeurs van het Meubel) en in 1979 worden market weeks ge houden van 4-6 maart, begin september en midden november. HERKINGEN —Kollekte K.W.F. De koUekte ten bate van het Won. Wühelmina Fonds bracht op het mooie bedrag van 1.247,65. Ge vers/geefsters en kollektanten hartelijk dank. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Maandag 11 september start de dam- vereniging Denk en Zet haar nieuwe competitie. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Kom en overwin uw drempelvrees en meldt u aan als lid a.s. maandag van 19.00 tot 20.00 uur in Hotel Bellevue, Zandpad Middelhamis en ervaar daar na hoeveel ontspanning deze inspanning zoals dammen toch is u zal geven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 9