Goerees Gemeenteraad koos zijn wethouders Wel becritiseeril, maar SGP en CDA liouden wetliouderszetels S.G.P. en P.C.P. zetels gehandhaafd Op dinsdag 5 september j.l. kwam de gemeenteraad op de bij de wet bepaalde datum bijeen om met de taak voor de nieuwe zittingsperiode 1978-1982 te beginnen. De voorzitter verwelkomde de leden en in het bijzonder de nieu we leden, t.w. de heren A. de Jong en F. van der Laan (beiden SGP), J. L. Padmos (PCP) en R. Nijdam (PvdA), In zijn openingswoord re leveerde spreker, dat er ten opzich te van de vorige raad een verschui ving had plaats gevonden in die zin, dat de groep Visserijbelangen haar zetel verloren heeft, terwijl de Hervormde Partij zich heeft ge voegd bij de SGP, zodat beide een mansfracties opgehouden te be staan. Gemeenteraad Middelharnis (Vervolg van voorpagina) Zetel bemachtigen Tweede instantie Dankwoord Gemotiveerd Gemeenteraad Oostflakkee (Vervolg van voorpagina) Wethouders Overeenstemming Niet nerveus Wethoudersverkiezing Medische diensten RAAD DIRKSLAND! Van de zijde van de PvdA en van de WD is in de dinsdagavond gehouden raadsvergadering welis waar stevige critiek geuit op de politieke samenstelling van het College, maar SGP en CDA hebben zich dat niet aJ te zeer aangetrok ken en het voor de komende vier jaar weer op deze samenstelling aangestuurd. Dhr. A. C. van Ros- sum (SGP) zal zijn 21-jarig wet houderschap continueren; voor het CDA trad dhr. D. de Bonte aan als opvolger van dhr. D. A. H. van Dis die voortzetting van zijn wethou derschap neit langer ambieerde. VOLLEYBAL Sparta-tournooi Ploeg-lcampioenschap Zuid-Holland PREDIKBEURTEN ZEELAND B]n3x.2 „E ILANDEN-r NIEUWS' Vrijdag 8 september 1978. Het gevolg van een en ander was, dat de zetel van Visserijbelangen toeviel aan de PvdA, terwijl de zetel van de Hervormde Partij de winst vormde voor de S.G.P., die n.l. van 4 naar 5 zetels ging. Spreker hoopte op een constructieve samenwerking ook met de nieuwe ge meenteraad. Kenmerkend voor de nieu we raad is het trachten waar te maken, wat aan de kiezers is beloofd, doch hierbij dient te worden bedacht, dat in financieel en economisch opzicht be perkingen in acht moeten worden ge nomen. Men is een periode begonnen, dat er duidelijk prioriteiten gesteld moe ten worden. „De komende zittingspeqode zal niet kunnen worden gekenmerkt door een te voeren soepel beleid, want dan vervalt men in de termen van „willekeur". Het Dhr. G. C. Joppe (CH) maakte duide lijk dat al in december vorig jaar het partijbestuur erop had aangedrongen ditmaal een wethouderszetel te bemach tigen. „We zijn zonder verlies uit de verkiezing gnomen en er was voor ons geen reden om passief aan de kant te blijven staan", maakte dhr. Joppe duidelijk. Dhr. Joppe achtte het een genoegzame afspiegeling van links en rechts wanneer een wethouder van zijn partij en van de PvdA een zetel be zetten. Hij zou het pas ondemocratisch vinden wanneer of twee linkse of twee rechtse wethouders de plaatsen zouden innemen. Overigens betreurde dhr. Jop pe het dat een en ander tot consequen tie heeft dat de beide vorige wethouders niet herkozen zouden worden temeer omdat hij eraan kon herinneren het veelal met het beleid van beiden eens te zijn geweest en ook voor de toekomst sprak dhr. Joppe de hoop uit elkaar te kunnen vinden waar dat mogelijk is. Ook in tweede instantie werden er nog harde noten gekraakt. Dhr. Hoog- zand liet weten het program van de negen ongekimsteld te vinden omdat het alleen maar de verdere afhandeUng van al lopende zaken betreft. Dhr. P. Tig- gelman gaf de SGP nog een sneer door haar te verwijten niet alleen maar woordbreuk te hebben gepleegd maar ook te proberen een ander (dhr. Ja cobs) tot het verbreken van een belofte aan te zetten, waartegenover dhr. v. d. Ketterij (SGP) weer stelde dat de PvdA best met zijn partij had kunnen praten omdat dhr. Koppelaar op een politieke bijeenkomst heeft laten weten evt. een linkse wethouder te kunnen kiezen en al krakelend ging het op de stemming aan. De eerste stemming leverde 9 stem men voor dhr. L. C. Kievit op, 4 op dhr. Koppelaar, 1 op dhr. Joppe en 1 blanco. De tweede stemming gaf dhr. P. Krijgsman 9 stemmen, 4 op dhr. Koppe laar, 1 op dhr. Hoogzand en 1 blanco. Nadat de raadsvoorzitter, burg. van Es de beide heren Hoogzand en Kop pelaar zeer had bedankt voor de manier waarop in de voorbije jaren was sa mengewerkt, waarin het gemeentebe lang zo goed mogelijk werd gediend, was het woord aan de beide heren voor een laatste woord. Dhr. Koppelaar verklaarde dat met zeer gemengde gevoelens te doen. Ener zijds wist hij een groot tekort te heb ben gepleegd, anderzijds wist hij ook het gemeentebelang naar beste vermo gen te hebben gediend, dikwijls ten koste van het gezins- het persoonlijk en het zakelijk belang. Spr. dankte voor de goede samenwerking die er in de voorbije 8 jaar is geweest en vooral was hij dankbaar voor de kracht die van Hem ontvangen was het werk te heb ben mogen doen. Ook dhr. Hoogzand kon verklaren met hart en ziel aan het wethouderschap inhoud te hebben gegeven. Als teleur stellend had hij het ervaren de steun waarop gerekend had mogen worden niet te hebben gekregen. „Het is spijtig nu afscheid te moeten nemen en ik heb het gevoel dat het werk niet af is", zo besloot dhr. Hoogzand. Aan het begin van de vergadering en daarmee aan het begin van de nieu we raadsperiode had de voorz. wijze woorden gesproken waaruit de raad een lering kon trekken. De voorz. had daar bij gewezen op de wenselijkheid dat het bestuur continuïteit vertoont terwijl te snelle wisselingen de samenhang en eenheid van het bestuur in gevaar bren gen. Hij maande de raad ook zich niet te laten verleiden tot gewichtige strate gieën maar de eenvoud in de besluitvor ming te betrachten waarna hij besloot met de raad wijsheid van boven toe te wensen het verantwoordelijke werk te kunnen doen. „Hierna kwam een belangrijk punt van de agenda aan de orde n.l. de wet houdersverkiezing", aldus de burge meester, die eerst gelegenheid gaf ver klaringen af te leggen. Van deze gele genheid namen de heren C. Quist, P. C. H. Noordermeer en C. M. J. PoortvUet gebruik. De fractie van de SGP legde geen stemverklaring af. Voorheen deed men dit meestal wel. Als eerste sprak de heer Quist waar bij hij o.m. het volgende opmerkte: „Uit gesprekken, die gevoerd zijn met de PvdA die overigens zeer pret tig zijn verlopen is opnieuw geble ken, dat christendom en socialisme van een totaal ander uitgangspunt uitgaan, zodat wij ons principe zouden verloo chenen als wij onze stem op deze partij zouden uitbrengen. Wij zullen en kun nen deze verantwoordelijkheid niet op ons nemen. Dat wil niet zeggen, dat op verschillende punten niet met de PvdA kan worden samengewerkt. Wij zullen echter hun programma toetsen aan on ze maatstaven. Uit gesprekken, die gevoerd zijn met het CDA is gebleken, dat bij beide par tijen de wil aanwezig is om tot een in tensievere samenwerking te komen. Beide partijen zijn zich zeer wel bewust, dat er nog heel wat voetangels en klem men op deze weg zijn, maar door we derzijds begrip en tact zal deze samen werking toch vastere vormen aan kun nen nemen en daarom menen wij, dat we aan het CDA onze stem kunnen ge ven." De heer G. W. J. Poortvliet deelt me de, dat naar aanleiding van de verkie- ringsuitslag en de grootte van de frac tie van de PvdA de fractie in de door de heer Quist reeds aangehaalde ge sprekken steeds te kennen heeft gege ven, dat de PvdA een wethouder zou leveren in de persoon van de heer A. Kroon. Spreker merkt voorts op zich van de opmerking van de heer Quist, dat socialisme en christendom niet sa men kunnen gaan, te wiUen distancië- ren. De heer P. C. H. Noordermeer zei dat zijn fractie de mening is toegedaan, dat de PvdA, als grootste fractie in de Raad, een wethouder zal leveren. Toen bleek, dat zij ook met het CDA tot over eenstemming konden komen wat het programma betreft hetgeen gezien de achterliggende 4 jaar wel voor de hand lag was de WD van mening, dat beide wethouders opnieuw benoemd dienden te worden. Spreker zegt ook bij de gesprekken aanwezig te zijn ge weest, welke gesprekken prettiger ver lopen zijn, dan 4 jaar geleden. Spre ker zegt, dat de fractie van de VVD is verdubbeld, hetgeen zijns inziens in houdt, dat de WD meer van zich zal mogen laten horen. Ook de VVD kan zich in grote trekken met het te voeren program verenigen, doch zou graag zien dat de WD in de in de november- maand in te stellen commissies verte genwoordigd zal worden, hetgeen door zowel het CDA als de PvdA is beloofd. Na deze verklaringen bracht de voor zitter de benoeming van wethouders in stemming. Bij de eerste ronde kreeg de heer A. Kroon 9 stemmen, de heer L. Hokke 2 stemmen en 2 stemmen waren blanco. Voor de tweede wethouder was de uit slag 11 stemmen voor de heer C. L. M. de Wit en waren er 2 stemmen blanco. Voor dat de tweede stemming plaats vond vroeg de heer S. Moerenhout het woord. Hij stelde namens de CDA-frac tie de heer De Wit als kandidaat. Op een vraag van de voorzitter na men beide heren hun (her)benoeming aan. „De strijd is gestreden", aldus de heer Van der Harst. „Ik was tot op heden onzeker van de uitslag, al heb ik de laatste weken bij beide heren geen spoord van nervositeit ontdekt. Wel viel het mij op, dat de he ren al spraken „we gaan in september dit en dat in behandeling nemen „De lijn wordt dan ook weer gewoon voortgezet", aldus de voorzitter, die de wens uitsprak op een goede verstand houding en dat de aanspreekbaarheid die er al was, zal blijven. Goede harmonie De burgemeester vond, dat de inbreng van de Raad de laatste jaren sterk is toegenomen, zowel positief als in kriti sche zin. „Wij kunnen in Oostflakkee stellen dat het bestuurlijk apparaat, ook met de ambtenaren in een goede harmonie plaats heeft". beleid dient duidelijk gericht te zijn op de doeleinden, die de gemeenteraad zich voor ogen stelt zonder neven-ooigmer- ken", zo stelde de raadsvoorz. burg. v. Velzen vast. Van de gelegenheid om voordat tot stemming werd overgegaan het woord te voeren werd door diverse leden ge bruikt gemaakt Als eerste merkte mevr. Grinwis-Blok op, dat in tegenstelling tot de gang van zaken in 1974 er deze keer sprake was van meer openheid bij de gevoer de onderhandeUngen. Spreekster wees er op, dat er ook in Goedereede spra ke was van een voortgaande decon fessionalisering, getuige de uitslag van de gemeenteraadsverkiezing. Meer dan 1/3 van de bevolking schaart zich niet meer achter de confessionele groepen en daarom, mede in aanmerking nemend de politieke kleur van de burgemees ter, zou het voor de hand liggen om de wethouders te kiezen, die afkomstig zijn uit de PvdA en PCP. Bij de nu weer gevoerde onderhandelingen hebben de SGP en de PCP de winst van de PvdA zonder meer genegeerd. Een en ander getuigt van weinig toekomstvisie. Na mens de PvdA werd voorgesteld de heer Reus als wethouder te kiezen. De ver kiezing zal zodanig zijn, dat in eerste instantie de heer Reus zou worden ge stemd. Indien de vacature van eerste wethouder is vervuld, zal bij de tweede wethouder blanco worden gestemd als de SGP de plaats van de eerste wet houder zou innemen. Spreekster stelde n.l. dat het niet juist zou zijn, dat de PvdA zitting neemt in een college van B. en W., waarvan reeds vaststaat, dat de SGP een allesoverheersende rol zou vervullen. In verband hiermede verzocht spreek ster de leden van de PCP en VVD de ze keus te ondersteunen, zodat bij de tweede wethouder een PCP-kandidaat zou worden gekozen. Ook links vertegenwoordigd De heer J. C. Komtebedde (WD) zei ook meer te voelen voor een college van B. en W., waarin ook het Unkse gedeelte van de bevolking is vertegenwoordigd. Daarom kon hij een heel eind meegaan met het betoog van mevr. Grinwis- Blok. B. en W. nemen niet alleen be slissingen, die later in de raad ook aan de orde komen, doch er worden ook veel beslissingen zelfstandig door dit college genomen. Gelet op de politieke richting van de burgemeester zou spre ker de eerste keiis willen bepalen op een PvdA-kandidaat en in tweede in stantie op een PCP-kandidaat. De heer A. de Jong (SGP) meende te moeten opmerken, dat de PvdA in feite de winst van de 3e zetel te danken heeft aan het afzonderlijk deelnemen van de groep Visserijbelangen aan de verkiezing. Deze groep verkreeg onvol doende stemmen voor een zetel en zo doende is deze zetel, die voor een groot deel door rechtse stemmen werd ver kregen, overgegaan naar de PvdA. Alhoewel de combinatie SGP en PCP niet steeds vlekkeloos is geweest voor wat betreft de verkiezing van de wet houders kan spreker niet inzien, dat de sedert 1966 gevolgde gedragslijn nu moet worden doorbroken, temeer ook waar beide partijen qua principiële op vattingen het dichtst bij elkaar staan. Kanongebulder De heer Visser (PCP) meende na de „stille" periode na de verkiezingen thans weer kanongebulder van de PvdA te moeten vernemen, terwijl de VVD zich laat horen door tromgeroffel. Het ver heugt spreker, dat de betrachte open heid toch bij de PvdA in goede aarde is gevallen. Gelet op contacten in het ver leden gedurende de laatste 8 jaar met de SGP kan niet worden ingezien, dat samenwerking nu moet worden verbro ken, ondanks het feit, dat er soms wel verschil van inzicht is voor wat betreft sommige principiële zaken. In de afge lopen periode heeft deze samenwer king ertoe geleid, dat er veel tot stand is gekomen in het belang van de ge meente. Dhr. Visser kon verklaren dat er in de komende periode in b. en w. portefeuilleverdeling plaats zal vinden. Door deze combinatie wordt, aldus spreker ook het beginsel inzake demo cratische vertegenwoordiging van het college van b. en w. geen afbreuk ge daan. Ondanks het feit, dat de hele raad heeft meegewerkt aan het totstand- brengen van het beleid in de afgelopen jaren, hebben B. en W. toch het voor bereidende werk moeten verrichten. In de afgelopen periode is er geen taakverdeling geweest in het college van B. en W. Alhoewel in het verleden lan ge discussies zijn gehouden over het nut van de commissies hebben deze him nut wel bewezen en zal er nu met de ko mende periode wel een portefeuille-ver deling tot stand worden gebracht. Deze suggestie leefde trouwens al enige tijd bij de fracties van de PCP en SGP. Gelet op democratisch verantwoorde daden meent spreker erop te moeten wijzen, dat de PvdA in Hellevoetsluis heeft aangetoond hoe het niet moet, door n.l. 3 PvdA-leden aan te wijzen als wethouders, waardoor de overige groepen totaal worden uitgesloten, ter wijl de burgemeester eveneensPvdA-er is. Bij de gemaakte afspraken in deze gemeente is er duidelijk sprake van een belangrijk bredere visie op de samen werking met de diverse partijen. Oog om oog? Mevrouw Grinwis-Blok (PvdA) ferk- te op, dat de politieke samenstelling naar haar mening niet in voldoende mate in het college van B. en W. is te rug te vinden. De heer R. Nijdam (PvdA) is van oor deel, dat het hier niet gaat over de toepassing van de Islamitische wetge ving, waar het gaat om „oog om oog en tand om tand". Als Hellevoetsluis iets verkeerds doet behoeft Goederee de daarvoor niet te worden afgestraft. Voorts ging spreker over in beeldspraak, waarbij het college van b. en w. ver geleek met een veestal, bestaande uit het beste stamboekvee. Als de melk- produktie e.d. tegenvalt moeten er maat regelen worden genomen om dit college of meerdere leden te vervangen. Hier door wilde spreker benadrukken dat wil de raad deze controlerende taak naar behoren kunnen uitoefenen, dan dient elk lid van b. en w. daarvoor af zonderlijk van zijn verantwoordelijkheid blijk te geven tegenover de raad. Indien de raad de afgelegde verantwoording niet bevalt, kan bij de veehouder, de slager er aan te pas komen om het niet- rendabele stiik vee af te slachten. Wel licht bedoelde spreker op deze wijze ook een politieke afslachting van het college van b. en w. door de gemeen teraad. Indien de afzonderlijke verantwoor ding van de leden in de komende zit tingsperiode tot uitdrukking kan wor den gebracht, dan is er deze avond al veel gewonnen, aldus de heer Nijdam. 6 De heer L. Visser (PCP) merkte op, dat de raad niet alleen als controlerend orgaan moet optreden, doch ook als orgaan tot het mee-opbouwen van het beleid van de gemeente. In de komen de zittingsperiode zal de portefeuille verdeling worden doorgevoerd, alhoe wel naar sprker's mening het gezamen lijk door b. en w. gevoerde beleid ook wel gunstige gevolgen heeft gehad voor de gemeente. De heer G. C. Reus (PvdA) merkt op, dat de taakverdeling tussen de leden van het college van b. en w. reeds meerdere malen door de PvdA-fractie bij de behandeling van de gemeente begroting aan de orde is gesteld, doch toen werd het veelal minder serieus af gedaan. Spreker hoopt, dat de thans gedane toezeggingen ook duidelijk waar gemaakt zullen worden. De heer J. van Oosterom (PCP) merk te op, dat de taakverdeling tussen de leden van het college van b. en w. als onderbouw heeft gediend bij het maken van de afspraken tussen PCP en SGP voor het kiezen van de wethouders. Ondanks het feit, dat door spreker een grote mate van openheid wordt voortgestaan en uit dien hoofde een samenspreking met de PvdA en de WD zeer zou zijn gewaardeerd, ver wacht spreker toch veel goeds van de bereikte overeenstemming tussen de P.C.P. en de SGP over het te voeren beleid voor de komende jaren. Na deze discussie vond de stemming plaats. Bij de eertse stemming was de uitslag als volgt; Op de heer J. Voogd werden 8 stem men uitgebracht; op de heer G. C. Reus werden 4 stemmen uitgebracht, terwijl 1 blanco briefje werd ingeleverd. De heer J. Voogd was hiermede ge kozen en aanvaardde zijn benoeming. Vervolgens had de tweede stemming plaats. Op de heer L. Visser werden 10 stem men mtgebracht; en werden 3 blanco stembriefjes ingeleverd. Beide gekozenen lieten zich hun be noeming gaarne welgevallen waarna ze door de raadsvoorzitter en meerdere mede raadsleden werden geliik gewenst. De heer A. de Jong (SGP) wenst het nieuwe gem.eentebestuur lust, liefde en kracht toe en dat zij die van God mo gen begeren, omdat hiervan getuigd wordt: „Die Mij eren zal Ik eren, doch die Mij versmaden zullen licht geacht worden". De heer F. v. d. Laan (SGP) zegt de voorzitter dank voor zijn welkomst woorden. Spreker hoopt in het belang van de gemeente werkzaam te mogen zijn, doch wijst erop, dat in het begin re kening zal mioeten worden gehouden met een zekere gewenningsperiode, doch hoopt op zijn wijze zijn bijdrage te mo gen leveren voor de behartiging van de belangen van de gemeente. De heer J. van Oosterom (PCP) wenst namens deze partij de beide wethouders geluk met hun benoeming en hoopt, dat ook de komende zittingsperiode door hen zal worden bevorderd, dat er veel goeds voor de gemeente tot stand zal komen. De heer J. L. Padmos (PCP) zegt de voorzitter dank voor de toegesproken woorden van welkom. Spreker hoopt op bescheiden wijze zijn bijdrage te le veren in de bestuurlijke gang van zaken van de gemeente. Spreker meent te mogen getuigen, dat geen heU van men sen is te verwachten, doch weet, dat deze alleen van de Heere kan worden verkregen. Op kerkelijk terrein heeft hij reeds veel functies, doch hoopt thans ook in bestuurlijk opzicht zijn bijdrage te leveren aan het welzijn van de ge meente. Van zaterdag 9 tot maandag 11 sept. ARTSEN Mlddelhamis - Sonunelsdyk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Dogterom. Dokter Dogterom is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig, Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Elvé, tel. 01877-1262. SteUendam - Goedereede: Van vrijdag 18.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur heeft dienst dokter van Rijswijk, tel. 01879-1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Westra, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maan dagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Maas, tel. 01871 - 1269. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tandarts Janssen, tel. 01870 - 2169 (van 11 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Minderhoud, tel. 01870 -2897. WUKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Stellendam: Goedereede: Dienst heeft zr. Termaaten, tel. 01879 - 1702. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. Struijk, tel. 01877 - 1500 b.g.g. 01879 - 1487. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. Dat ging overigens niet zonder de bedenkingen van VVD en PvdA verte gen woordiger(s). O.m. was dat dhr. v. Prooijen, voor de zoveelste maal teleur gesteld omdat hij opnieuw moest con stateren dat 45"/» van de bevolking zich niet in het College vertegenwoordigd weet. Veelvuldig waren de citaten waarmee dhr. van Prooijen zijn poli tieke tegenstanders om de oren sloeg. „Liefde, recht en verdraagzaamheid kunnen op deze aarde niet bestaan, al leen macht praevaleert, de rest zijn bij komstigheden" zo moest de raad aan horen. Na tussen neus en lippen te hebben opgemerkt dat het leven der wilde die ren een strijd is om het bestaan gaf dhr. van Prooijen nog een definitie van wat een democratie behoort te zijn. Z.i. wordt die definitie met de samenstel ling van het wethouderscollege geweld aangedaan: „de opzet is dat de meer derheid regeert zonder voorbij te zien aan de minderheid", stelde van Prooijen vast; „in deze gemeente is het echter verworden tot een dictatuur van de helft plus één". Niet alleen voor zoveel volzinnen, maar voor al het werk in de voorbije vele jaren gedaan, werd dhr, van Prooijen hartelijk dank gezegd door zijn fractiegenoot dhr. de Berg. Dhr. van Prooijen heeft na 25 jaar het voorzit terschap van de fractie neergelegd wel ke functie door dhr. de Berg is over genomen al zal dhr. van Prooijen zo liet hij zelf weten zeker niet mond dood zijn. Ook dhr. de Berg maakte zijn bedenkingen tegen de samenstel ling van het College andermaal be kend; een soort programcollege zonder program; het is althans ons niet bekend", liet hij weten. Dhr. de Berg verwacht dan ook een voorzetting van het „te hooi en te gras" beleid, zoals door dhr. de Bonte (nu weer wethou der) eerder werd geconstateerd. „Het heeft er overigens de schijn van dat de CDA mensen elkaar de bal toespelen",, constateerde dhr. de Berg; „de ene ex- wethouder is juist van zijn wachtgeld af en de ander gaat weer op wacht geld!" Dhr. E. Eshuis, nieuw raadslid voor de PvdA verzekerde in zijn stemverkla ring alleen maar blanco te zullen stem men om daarmee duidelijk te onderstre pen te protesteren tegen het feit dat 41 "/o van de bevolking niet in het nieu we College vertegenwoordigd zal zijn en om duidelijk te maken het door de wethouders voorgestande beleid niet steeds te kunnen steim^en. Dhr. Eshuis nam zich dan ook voor dat beleid in de eertvolgende jaren critisch doch opbou wend te volgen. Door dhr. P. A. Leijdens (CDA) en dhr. J. A. Struijk (SGP) werden voorts korte stemverklaringen gegeven, geheel in de lijn van de gemaakte afspraak. Dhr. J. L. Poortvliet (WD) liet daar evenwel een scherp protest te horen. „Ongehoord" vindt hij het dat van een zo groot deel van de bevolking 42»/o van VVD en PvdA wordt voorbijge gaan. Nadat de heren ook in tweede in stantie aan het woord waren geweest was de stemming daar, waarvan de uit slag overigens al bekend mocht heten. Op dhr. A. C. van Rossum werden 8; op dhr. de Bonte 7 stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming waren er 5 stem men voor dhr. van Prooijen, bij de tweede stemming 5 voor dhr. Poortvliet. De raadsvoorzitter burg. H. Bos heeft na de gelukwens- en afscheid woorden gewijd aan de komende en gaande wet houder zomede aan de blijvende, dhr. van Rossum. Dhr. de Bonte, de wethouder voor het CDA was al eerder wethouder van jan. '66 tot juli 1971. Dhr. van Dis, van wie de voorz. met enige weemoed af scheid nam waardeerde de voorz. als een verantwoordelijk en bekwaam be stuurder aan wie de voorz. dank bracht voor de amicale en sympathieke om gang in het college. Ook uit de raad volgden felicitaties, door dhr. van Prooijen besloten met een opmerking die aansloeg: het wet- houdersdiekje is tenminste verdwe nen", lachte hij, daarmee doelend op de vorige situatie dat de wethouders van Rossum en van Dis langs dezelfde dijk woonachtig waren. Met de „R" weer in de maand heeft Sparta de volleybalaktiviteiten hervat. En zo zullen zaterdag en volgende za terdag de jaarlijkse toumooien worden gehouden. Zaterdag het senioren-tournooi, waar bij als hoofdprijs de Rabo-cup (een nieuwe) de inzet is. Evenals vorige ja ren heeft Sparta voor „slechts" vijf teams per poule gekozen, hoewel de be langstelling om deel te nemen groter was. In 4 poules (2 dames, 2 heren) zal er vanaf 09.00 tot 16.00 uur gespeeld worden. De deelnemende verenigingen komen o.a. uit Rotterdam, Oud-Beijerland, Mijnsherenland, Zierikzee, Stellendam en Middelhamis. De heer H. R. de Kreij, directeur Ra- bo-bank Middelhamis zal na afloop de prijzen uitreiken. Persprijs. De recreatieve teams van Sparta na men vrijdagavond deel aan het jubi- leumtournooi van TOP in den Briel. Beide bereikten de finale, waarbij de dames na een enerverend duel tegen het jonge team van Spivo de eerste prijs behaalde, die beschikbaar was ge steld door de Nieuwe Brielse Courant en door de heer C. de Ronde, burge meester van Brielle werd uitgereikt. De heren brachten de 3e prijs mee naar Middelhamis. Op de zaterdag 2 september gehouden ploegwedstrijd hebben de Flakkeese ploegers zeer goede resultaten behaald. Bij de rondgaande ploegen behaalde Nico van Nieuwenhuijzen uit Achthui- zen de eerste prijs en werd tevens wmnaar van de wisselbeker. De heer D. Vrij uit Voome- en Put ten werd tweede. In de categorie heen- en weergaande ploegen werd Arie Wesdorp uit Som- melsdijk eerste en behaalde voor de derde achtereenvolgende keer de wis selbeker, welke hij nu mag behouden. De heer Job Mijs Jzn. uit Den Bommel werd hier tweede. De wedstrijden werden gehouden op het landgoed van de Ambachtsheerlijk- heid „Crom Strijen" te Numansdorp. De prijswinnaars mogen hun presta tie als beste ploegers van Zuid-Holland op 20 en 21 oktober bij de Nationale kampioenschappen prolongeren en mee dingen naar de hoogste eer: Beste ploe ger van Nederland. Deze nationale ploegkampioenschap- pen worden gehouden in de Flevo-pol- der bij Lelystad. De heer D. Vrij uit Voome- en Put ten die vorig jaar Nederlands kampioen werd mag dit jaar meedingen om de beste plaats op de Wereldranglijst. Deze zullen gehouden worden in Friedberg - Dmtsland in de buiu^ van Frankfort-am Main. Melissant, tel. 01875-390 b.g.g. 01876- 321. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Ooltgensplaat: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871 - 534. ZONDAG 10 SEPTEMBER MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. E. F. Vergunst en 6 uur ds. H. Smit, Rotterdam. Extra koUekto kerk. Diakonie-koUekte medische zending Herv. Exodus Gem. 10 uur morgen gebed en 15.30 uur dienst van Schrift en Tafel ds. R. E. R. van Buiren, af scheid Chr. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. L. W. V. d. Mey Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur dhr. J. Kot en 6 uur ds. A. Beens, extra kollekte medische zending De Sa maritaan 10.15 uur ds. W. van Herpen Rem. Kerk 10 uur onbekend. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. van der Linden, bed. H.A. en 6 uur ds. J. Smit, Hilversum, dankz. H,A. Tweede kollekte medische zending Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. A. H. Veldhuizen Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. F. Klok, v.m. bed. H.A. en n.m. dankz. H.A. Extra koll. jeugdwerk Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur ds. C. Oorschot, voorb. H.A. en 6 uur ds. M. B. V. d. Akker Ger. Kerk 10 uur ds. H. de Valk en 5 uur dhr. A. v. d. Schee. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9 en 10.45 uur ds. D. C. van Wijnen, Lienden en 6.30 uur ds. C. Oorschot. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur ds. A. Beens en 6.30 uur ds. T. W. van Ben- nekom Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lezen Ger. Kerk 10 uur ds. H. Willems, Barendrecht en 6.30 uur ds. J. G. Arensman, Kamperland Doops gezinde Gem. 9.30 en 6.30 uur dhr. Chr Vellinga, Zaandam. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. H. Visser, v.m. bed. H. Doop. Extra kollekte bouwfonds Geref. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. T. W. van Bennekom en 6 uur ds. W. van Herpen Ger. Gem. 10 en 6 urn- lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Wülemsen, v.m. bed. H. Doop. Extra kollekte medische zending Ger. Kerk 10 en 6 uur cand. J. Hage uit Kampen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. B. Cysouw, St. Philipsland en 6 uur ds. J. T. Cazander Ger. Kerk 10 en 6 uur dr. A. Moolenaar te Ulven- hout, voorm. H.A., nam. voortzetting H.A. en dankzegging. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. en 6 uur ds. H. G. de Graaff, Klaas waal. Extra kollekte christelijke be langen Ger. Kerk 9.30 en 6 uur kand. J. H. Becker te Amstelveen, v.m. jeugddienst Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 10 uur dhr. H. P. Wilstra, Barendrecht. ST. MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 en 14.30 ,uur ds. J. Blom Oud Ger. Gem. 3 x lezen. Dinsdag 12 sept. 7.00 uur ds. J. W. Slager uit Werkendam Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2